Како је ноћ 15./16. октобра проведена на фронту ове армије видм се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2501 за овај дан.
У току дана:
У 7.30 час. примећена једна непријатељска колона јачине од једног батаљона у покрету од Негочана (на левој обали Црне) ка Велеселу.
Око 8 час. примећена још једна непријатељска колона, јачине до 3 чете, на левој обали Сакулеве реке, према Кремјану, у покрету ка Тепавачкој караули, као и већи број кола у пребацивању преко косе, на левој обали Сакулеве (близу њеног ушћа), сеоским путем за Битољ.
Јуче заробљен војник из 12. бугарског пука, изјавио:
а) Да се између Сливице и Кенали налазе: 21., 44., 12. и 23. пук; источно од Сливнце су 27. и 28. пук (који су дошли да смене 55. и 56. пук). Западно од Кенали: 33. и 51. пук.
б) Да је чуо да је дошла 2. бугарска дивизија;
в) Да ће 10. дивизија од Кавале доћи да смени 11., која треба да пређе на Битољски фронт; да су на место 10. и 2. смењене дивизије дошле две турске дивизије; да су два немачка пука дошла код Ресна;
д) Да је морал код бугарске војске врло рђав и да су подељени у аустрофиле и русофиле и
ђ) Да оскудевају у артилериској муницији.
У току ноћи 1. бригада Вардарске дивизије има да се појача једним батаљоном 24. пука, из опште резерве.
Француске батерије имају да се у току ноћи замене нашим батеријама.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 2623 с напоменом, да се сутра 17. тек. месеца акција продужава.
Код Дунавске слаба артилериска ватра.
Код источне француске војске ништа значајније.
Врховна Команда депешом ОБр. 6411 у 17.20 час. извештава:
“Чињена је представка код команданта Савезничких војсака и од истог добијен одговор, да се за сад овој команди не могу ставити никаква појачања, јер их и нема и да се мора рачунати и радити са снагом којом располажемо.
Дејство Моравскe дивизије
У току целе ноћи 15./16. октобра чула се с времена на време јака пешадиска и митраљеска ватра а повремено је дејствовала и наша артилерија. С непријатељске стране једна хаубичка батерија имала је осетно дејство на десну колону ове дивизије. Ова батерија је синоћ прекинула телефонску везу са десном колоном на три места те је извештај непотпун када се од колоне буду примили накнадно ће се доставити. Са ОБр. 1429 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 5 час. командант 1. бригаде са ОБр. 900 известио је:
“После артилериске припреме која је 15. ов. мес. почела у 18 часова почело је приближавање предњих делова десне колоне ка непријатељу у циљу заузимања првих чукара, које је непријатељ држао према фронту ове колоне. У току овог приближавања непријатељ је давао огорчен отпор, те је напад вршен под врло тешким околностима. Ипак је лево крило оке колоне успело да подиђе под сам чукарак, који је према левом крилу ове и десном крилу леве колоне. Ту се развила јака борба нарочито ручним бомбама. Борба се продужава и 16. ов. месеца око 5 часова непријатељски положај није био још заузет. Наређено је, да се наше трупе задрже на овом месту, ако непријатељски положај не буде заузет. Десно крило ове колоне заустављено је одмах у своме подилажењу ка непријатељском положају врло јаком ватром како с фронта, тако и са десног бока. Нарочито је било јако бочно дејство непријатељске артилерије са правца од с. Полога, и дејство хаубице од Велесела. У 23.30 час. непријатељ је предузео према десном крилу ове колоне напад, ну био је одбијен ватром. Центар је такође подишао камењару према своме фронту. Ну до овога момента није се могло овладати камењаром услед јаког отпора, који непријатељ даје. Наређено је, да се и центар задржи на заузетом делу и ту утврди, ако се не буде могао да заузме непријатељски положај. Губитака има доста, ну извештај ће се послати накнадно.
У 5.10 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1123 јавља: „Распоред трупа ове колоне и у току ноћи остао је непромењен. У току целе ноћи на фронту ове колоне непрекидна артилериска, митраљсска и пушчана ватра. Левокрилна чета 1. батаљона 1. пука подишла је ноћас у висину тога батаљона. 6. брдска батерија, дејствовала је до 22 часа потпомажући рад пешадије. Од 3. пољске батерије није добивен извештај. Рововска батерија избацила је 27 бомби. У току 15. тек. месеца до 18 часова утрошено је 25.700 пушчаних и 17.950 митраљеских метака. Погинуо један редов. Рањено: резервни ппоручник Драгољуб Ђ. Станковић водиик 2. чете 1. батаљ. 1. пука и 3 редова.
У 6.30 час. под ОБр. 1430 послат је следећи јутарњи извештај командапту I армије, Дунанске, Вардарске и Коњичке дивизије.
„Синоћ у 18 часова обасут је непријатељски положај нашом јаком артилериском ватром, у циљу припреме наступања пешадије до првих каменитих ћувика, које држи непријатељ. После ове ватре извесне чете успеле су да подиђу под саме камењаре, које држи непријатељ, али на саме врхове камењара још се није успело да се избије. Тако код десне колоне наступило је лево крило те колоне док је десно крило било заустављено одмах у почетку покрета. Код леве колоне покрет у напред извршила је левокрилна чета 1. батаљона 1. пука. Непријатељ при сваком покрету наших чета давао је огорчни отпор. Поред пешадиске и митраљеске ватре биле су употребљене са обадве стране и ручне бомбе. Нове достигнуте линије на врло су блиском одстојању од непријатељских и ту су се наши делови задржали и направили заклоне у колико је то било могуће. Извештај о губитцима послаће се накнадно, кад буде прикупљен”. У 8.20 час. командант 1. бригаде са ОБр. 901 јавља:
“На каменитом вису испред центра ове колоне где су подишле наше две чете непријатељ убрзано баца бомбе, вероватно у намери да наше чете одбаци. Тражена је помоћ артилерије, ну иста није се могла да дозове на време. Данглисова батерија није моментално имала муниције, те је тако извесно време пешадија била остављена сама себи. Молим да артилерија одмах отвори ватру”.
У 9.30 час. командант 1. пешад. бригаде са ОБр. 902 јавља: “Непријатељска артилерија стално туче бочно цео борбени поредак ове колоне. Молим да се једном неутралише ово дејство, јер се иначе врло тешко може ићи напред, а трпе се велики губитци.
У 10.5 час. на основу предњег послата је команданту Дунавске дивизије под ОБр. 1431 следећа представка:
“Непријатељска артилерија од Полога стално туче цео борбени поредак моје дивизије потпуно бочном ватром. Молим да једна ваша батерија стално држи у шаху ову непријатељску групу код Полога.
У 10.18 час. командант артилерије са ОБр. 624 извештава: ,.Од када се наше трупе налазе на садашњим положајима, све ближе групе непријатељске артилерије тучене су нашим хаубичким батеријама по издатом плану и даље групе са оруђима наше тешке артилерије изузев оних на Дунавском фронту. Садање прилике теренске и међусобни однос наш и непријатељске пешадије не дозвољавају још пласирање наше артилерије у напред изузимајући Данглисових батерија, које се већ налазе од раније пласиране у долини Црне реке. Пласирање батерија на ближе положаје извршиће се чим то ситуација буде омогућила. О предњем част ми ес известити команданта.
У 11.55 час. командант Дунавске дивизије са ОБр. 1260 јавља: „Непријатељске артилериске групе код с. Полога стално се осматрају од артилерије ове дивизије и чим отпочне дејство тучене су од две хаубичке и једне пољске батерије ове дивизије, које те групе држе стално у шаху. Према мом личном осматрању део борбеног поретка те дивизије на камењару северо- западно од Сливице (десна обала Сливичког потока) тучен је вероватно од непријатељске хаубичке батерије од Чегела, који се метци виде и онда када пољска и брдска група од с. Полога и не дејствује.
У 13.10 час. командант Дунавске дивизије са ОБр. 1262 јавља: У току пре подне на фронту ове дивизије слабија артилериска ватра.
У 14.10 час. под ОБр. 1440 командант дивизије издао је следеће наређење:
„Војници немилосрдно пљачкају с. Добровени и с. Сливицу, одмах то спречите и поставите стражу, а то је требало и пре мог наређења да буде по већ постојећем наређењу”.
У 16 час. са ОБр. 1445 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„Код леве колоне погинула: 2 каплара и 3 редова; рањено: резервни пеш. ппоручник Драгољуб Ђ. Стаменковић водник 2. чете 1. батаљ. 1. пука, 3 подофицира, 10 каплара и 12 редова; контузовано: 1 подофицир, 1 каплар и 18 редова. Код десне колоне погинуло: 2 каплара и 7 редова; рањено 5 официра, 9 подофицира, 11 каплара и 42 редова; контузовано: 2 подофицира и 2 редова. Рањени официри су: резервни пешадиски капетан II кл. Јефтимије В. Пешић комакдир чете у 1. пуку, активни пешад. поручник Сима Л. Маринковић командир чете у 2. пуку, активни пеш. поручник Милан Ђ. Здравковић водник у 2. пуку, активни пешад. ппоручник Младен Ј. Живковић водник у 2. пуку, и резервни пеш. ппоручник Вукоје В. Јаковљевић водник 2. пука”.
У 18.15 час. са ОБр. 1447 издато је следеће наређење командиру болничке чете: „Доведите болничку чету 16. тек. месеца у 7 час. на месту између дивизиског штаба и с. Добровени, које ће вам показати један официр- поручник Рад. Петровић. Собом понестите и санитетске двоколице, које су за евакуацију рањеника дате овој дивизији. У будуће биће ваше место увек између трупа и 1. дивизиског завојишта или код 1. завојишта.
У 18.40 час. командант 1. бригаде са ОБр. 907 известио је: “Десно крило ове колоне у своме покрету у напред заустављено је јаком непријатељском пешадиском и митраљеском ватром. Делови који су наступили ка каменитом вису задржани су такође поред фронталне још и бочном ватром са левог бока и бомбама, које је непријатељ бацао из бацача бомби. Непријатељска артилерија са Полога отворила је јаку ватру на ове делове и тиме је доводила исте у врло тежак положај. Лево крило овладало је камењаром и протерало непријатељске слабе делове. Сада се налази пред непријатељским утврђеним рововима на 60 до 80 корака. 5. Данглисова батерија отворила је на непријатељске ровове ватру и тим знатно олакшала положај наших трупа; у овоме циљу дејствовала је и 6. Данглисова батерија. Сви наши предњи делови задржали су се на заузетим линијама водећи местимично доста јаку ватру”.
У 18.40 часова командант 2. бригаде са ОБр. 1133 јавља: „Стање на фронту редовно. Промене у распореду трупа није било. Борбе пешадиске није било, исто тако и артилериска ватра била је слаба. 6. брдска батерија отворила је ватру у 9.15 час. дејствовала је до 10.45 часова у циљу реперисања терена, до појединих тачака ка непријатељским рововима. Рововска батерија није дејствовала. Од 3. пољске батерије нема извештаја. Митраљези на левом крилу колоне дејствовали су бочно противу непријатељских ровова на ћувику источно од с. Брода. Податци о утрошку муниције и о губитцима код 1. пешад. пука нису добивени. 6. брдска батерија утрошила је 25 шрапнела и 12 разорних зрна. Стање здравља људи и стоке задовољавајуће. Исхрана редовна.
У 18.40 час. под ОБр. 1448 послат је следећи вечерњи извештај команданту I армије и суседним дивизијама:
“У току данашњег дана десно крило десне колоне за нешто је напредовало али је јаком непријатељском пешадиском и митраљеском ватром као и артилериском од Полога заустављено тако, да на камењар пред десним крилом није могло избити. Покрет осталих делова борбеног поретка нарочито левог крила биће могућ чим се буде заузео крастави ћувик- ћувик No2. У опште на фронту ове дивизије било је данас слабе пешадиске борбе. Промене у распореду нема, сем што се сваких 24 сата трупе из стрељачког строја смењеују пододсечким резервама. Извештај о губитцима послаћу накнадно.
Дејство Вардарске дивизије
У 1.15 часова командант Вардарске дивизије са ОБр. 1941 доставио је команданту Моравске следеће:
“1б. октобра у 1.15 час. моја десна колона овладала је потпуно каменитом косом са 3 чете и 4 митраљеза.
Непријатељ је вршио контра напад али је одбијен, сада се непријатељ понова спрема да предузме контра напад.
Молим команданта да 1. пук што пре изађе па потребну висину мога поретка те да спречи непријатељу дејство бочном ватром на моје делове, који су на каменитој коси”.
Команданту I армије са ОБр. 1963 достављено:
“За сада Црна река је газна источно од мостова код с. Брода. Војници за прелазе употребљавају бачена брвна.
Пошто могу настати кише ова комуникација треба да се обезбеди и за операције и за дотур потреба то молим, да се израде мостови на овој реци. Наредио сам да се мостови израде у захтеву борбеног развоја трупа. Мостови се могу поставити ближе ка с. Добровени на простору утока Живоњске речице”.
Команданту десне и леве колоне и артилерије са ОБр. 1963 наређено је:
„Готово цела дивизија је пребачена на леву обалу Црне реке. Незна се колико могу трајати операције овде те командантима бригада препоручујем, да употребом пионира и трупа из резерве израде мостобране на подесним местима како би дали сигурности своме тактичкоме раду и омогућили дотур потреба. На местима где се израде мостобрани на обема обалама импровизирати мостове. Референт инжињерије наћи ће грађу у с. Бачу за ово.
За прелаз артилерије на газним местима просећи рампе.
Препоручујем командирима бригаде да добро организују и ослоне тачке на овој обали. с Бач и десну обалу Живоњског потока сваки командант у ројону свога борбеног развоја.
Пошто су услови терена такви да противник држи узвишене тачке и наноси нам губитке то укопати нарочито главну линију одбране као што сам раније наредио, обезбедити се саобраћајницама ради кружења до обале Црне реке, како би војници могли да слободно приђу к реци, оперу се, загреју своје јело и одморе. Мали укопи, склоништа у обали довољни су за ово.
Желети је, да се иде напред и ићи ће се чим се буде то наредило, али команданти треба све да припреме те да им се не десе непријатности. Старешине које у смислу сигурности предвиђају све слободније послују.
По моме личном уверењу за време ратова 1912. године Црна река може јако да надође”.
Командант десне колоне са ОБр. 902 извештава:
Ноћас 15./16. октобра у 1.50 час. 21. пук са 3 и по чете и 4 митраљеза заузео је камениту чуку јуришем ускочивши у непријатељске ровове и заробио 3 војника из 44. пешад. бугарског пука, који је овде дошао са Беласице. Одмах затим непријатељ се прикупио и учинио контра напад али је одбијен. У 2.30 час. непријатељ је понова напао јачим снагама и сада се још води борба.
Овога момента у 3.20 час. добијен је извештај од команданта 21. пука, да је после три контра напада непријатељска, батаљон остао на чуки али после четвртог, батаљон је одбачен са чуке. У прихват овог батаљона послат је 3. батаљон истог пука. Губитци код 21. пука још непознати, накнадно ће се јавити.
22. пук у току ноћи заузео је наређене ослоне тачке.
Губитци код овог пука: погинуо 1 редов, рањено 5 редова.
Стање код леве колоне у току ноћи 15./16. октобра:
Ноћ на фронту ове колоне прошла је у међусобном пушкарању.
Непријатељ са тешком артилеријом тукао је десну обалу Црне реке, али без резултата.
Целе ноћи рађено је на утврђивању и грађењу саобраћајница.
У 23. пуку рањен један подофицир.
У 4 часа јутра са ОБр. 1942 достављено команданту I армије следеће:
Ноћас 15./16. октобра у 1.50 час. 21. пук је са 3 и по чете и 4 митраљеза заузео на јуриш целу камениту косу. Том приликом су заробљена 3 бугарска војника из 44. бугарског пешад. пука, који је дошао са Беласице. Непријатељ се одмах прикупио и предузео контра напад али је био одбијен.
Непријатељ је био вршио још два контра напада, али је био одбивен. У 3.20 час. непријатељ је био предузео и четврти контра напад и одбацио наш батаљон са чуке. У прихват овог батаљона послат је 3. батаљон 21. пука.
Борба око ове тачке се продужава. За време овог целокупног рада артилерија је противничка дејствовала, наше француске батерије врло слабо.
Молим команданта за извињење, али ја не могу да примим на себе моралну одговорност пред јавним мњењем јединица пред оваквим послом.
Нема се кад да се споразумевам и тражим одговоре, зато понова молим, да се сва артилерија припадајућа која припада овој формацији, врати у састав ове дивизије”.
У току дана:
Са ОБр. 1942 од 4. часа јутра достављено командантима: Дунавске, Моравске, Коњичке и 33. француске бригаде следеће:
“Ноћас 15./16. октобра у 1.50 час. 21. пук је са 3 и по чете и 4 митраљеза заузео на јуриш целу камениту косу. Том приликом заробљена су 3 бугарска војника из 44. бугарског пешад. пука који је дошао са Беласице. Непријатељ, је се одмах прикупио и предузео контра напад, али је био одбијен. У 3.20 час. непријатељ је предузео и четврти контра напад и одбацио наш батаљон са чуке. У прихват овог батаљона послат је 3. батаљон 21. пука.
Борба око ове тачке се продужава”.
Команданту Моравске дивизије и команданту артилерије Вардарске дивизије са ОБр. 1947 достављено је следеће:
“По извештају команданта 1. бригаде: „1. бригада држи ову линију: с левог крила ка десном на 200 м. од источне ивице с. Брода, па онда у напред подножјем обле чуке па на камењар у долини обле чуке и камените чуке, на према две мале јаружице на исток- фронт к северу, а одавде мали фронт под углом иде фронтом ка западу и то испочетка десном обалом дубоке јаруге, па онда левом обалом, где се сада спаја са левим крилом Моравске дивизије.
Непријатељ држи: источну ивицу с. Брода, западну косу обле чуке, њено теме, њену источну страну, крш у долини, Камениту чуку па залама на север по каменитој чуци фронтом ка истоку са које је стране 21. пук и нападао”.
У 7 час. начелник штаба 1. бригаде извештава, да је се од батаљона који је био на каменитој чуки па одбачен до сада прикупило око 150 војника, на положај су остала 4 наша митраљеза.
Француски пољски дивизион (31. и 41. батерија) био је неактиван услед чега је непријатељ успео да одбаци контра нападом 1. батаљон 21. пука са камените чуке.
Веза команданта 1. бригаде са овом француском артилеријом била је средством телефона преко тумача резервног артилериског поручника Павла Мијатовића.
Поводом овога командант 1. бригаде у 7.10 час. са ОБр. 905 доставио је следећи рапорт:
“Ни до овога часа нисам добио артилерију под командом српских официра а француски ме официри не помажу, ни до овога часа нису избацили ни један метак, ма да сам то захтевао.
Ако ми се не стави артилерија са српским официрима, стављам свој положај команданту на расположење, јер на овај фронт свега једна хаубичка цев може да дејствује”.
Командант 1. бригаде захтевао је од команданта француског дивизиона да дође на бригадну осматрачницу, али се овај изговарао потребом да буде у батерији услед административних послова.
У 11.40 час. са ОБр. 1948 достављен извештај армији и суседним трупама у следећем:
“По извештају осматрача примећено је:
1) У 7.30 час. једна непријатељска колона јачине једног батаљона у покрету правцем од Негочана на левој обали Црне ка Велеселу.
2) Око 8 час. примећена је једна колона јачине до 3 чете у покрету на левој обали Сакулеве реке према Кремјану у правцу Тепавачке карауле и
3) Око 8 час. примећен је већи број кола са и без арњева као и пеколико запрега, да се пребацују преко косе на левој обали Сакулеве реке близу њеног ушћа сеоским путем правцем за Битољ.
Ово пребацивање још и сада траје”.
Са ОБр. 1950 достављено је следеће команданту I армије:
„Усмено ми је нарећено да се у току дана обнови напад на Камениту чуку.
1. бригада која је на том фронту већ неколико дана и ноћи у сталној борби. Ноћас је била борба целе ноћи и детаљан извештај послаће се.
Молим да се напад на Камениту чуку одложи за сутра, данас ће се бомбардовати”.
У 14 час. са ОБр. 1951 командантима 1. и 2. бригаде и артилерије наређено је:
“Примљен је извештај ОБр. 911 од данас,
Наређујем, да се положаји на којима се налазе наше трупе што боље утврде. Да се израде саобраћајнице између ровова и позадњих делова као и веза саобраћајница да се обезбеди у назад ка Црној реци, те комуникација осигура.
На Црној реци на подесним местима скресати рампе за лак прелаз, израдити мостобране. Командантима бригада придаје се по једна чета пионира за рад. У први сумрак чете ће бити код штабова команданата бригада. Наше батерије долазе вечерас на наш фронт. Односно батаљона 21. пука који је учествовао ноћас у борби нека га командант повуче у колонску резерву, где ће му се у први мрак послати ојачање у људству.
Понова препоручујем командантима да због отворености терена положај сигурно обезбеде. 21. пук од кога је један батаљон био дуго у резерви постараћу се да што пре повучем и заменим другим трупама. За сада нека командант бригаде с обзиром на узан фронт који има, комбинише распоред својих јединица да би овом батаљону дао одмора”.
Са ОБр. 1951 команданту I армије достављен је извештај о борби око камените чуке на левој обали Црне реке а северо- источно од с. Брода (к. 970):
15. тек. месеца у 11.15 час. отпочео је напад ради потпуног овлађивања каменитом чуком. Од трупа у нападу је учествовао: први батаљон и једна чета 2. батаљона 21. пука.
У 1.02 час. 16. тек. месеца заузети су непријатељски ровови на каменитој чуки.
Непријатељ је вришо контра напад али је био одбијен.
Наше су трупе водиле борбу до 3 часа одбивши још два непријатељска напада.
Борбе су вођене са великом огорченошћу и великим губитцима по обадве стране, јер је борба вођена на бајонет, бомбама и кундачки.
Непријатељ је предузео и четврти контра- напад ојачан свежим снагама и употребом бомби успео је да нашим трупама нанесе велике губитке у људству и тиме их поколебао и приморао на повлачење са заузете Камените чуке. Повлачење наших трупа је извршено у доста добром реду на положај са кога се је отпочео напад.
За све време непријатељ је дејствовао артилеријом, митраљсском и пешачком ватром у оба бока наших трупа.
Са батаљоном пуковске резерве у 4 часа предузет је контра напад на Камениту чуку али се није успело, јер је батаљон био тучен са левог бока и фронта.
Непријатељ је положај камениту чуку добро утврдио.
Од 15.30 час. 21. пук је на својим првобитним положајима предузео допуну утврђивања и заштиту од бочне ватре.
Губитци у овој борби: погинуло: 2 официра, 1 подофицнр, 3 каплара и 8 редова; рањено: 6 официра, 7 подофицира, 8 каплара и 54 редова; контузовано 2 официра и 2 редова; нестало: 1 подофицир, 1 каплар и 37 редова.
Губитци у материјалу: један митраљез уништен, један остао на спорној зони, наређено је да се у току ноћи узме овај митраљез, остао и један Азен топ.
У број несталих урачунати су и они који до 13 час. нису дошли у своје јединице, вероватно је да су извесни отишли сами на превијалишта.
У току борбе ноћу 15./16. октобра укупан број губитака износи 132 човека са губитцима у току дана износи 182 човека, услед овога, бројно стање 21. пука ослабљено је поред ранијих губитака.
21. пук до сада има губитака у људству 937, услед онако- великих губитака поред осталог ангажовања пука у борбама од 19. августа до данас допринело је, да је физичко стање а због овог неуспеха и морално код војника знатно поколебано.
Предузећу потребне мере а у колико је год могуће да овај пук одморим”.
Командант десне колоне са ОБр. 917 извештава:
“У току дана наше су батерије лаганом ватром гађале непријатељски положај и његову позадину. Пешадиска и митраљеска ватра за време дана била је доста слаба. Непријатељска артилериска ватра, пешадиска и митраљеска такође била је слаба.
У опште дан се карактерише затишјем. Морал и здравствено стање код војника добро.
Командант десне колоне са ОБр. 918 доставља:
Командант 22. пука заробио је 20 бугарских војника у току данашњег дана, сви су из 2. батаљона 44. пука са Камените чуке, десно је 3. батаљон а даље десно не знају, лево 1. на облој. чуки а још лево у с. Броду 28. пук.
Резерве немају.
Од 3 заробљеника које је заробио 21. пук 2 су из 44. пука а један из 10. бугарског пука”.
Са ОБр. 1959 достављено је командантима: 1 армије и суседним трупама следеће: “По накнадном добивеном извештају заробљено је у зору 16. октобра укупно 23 непријатељска војника, од којих су 22 из 44. бугарског пука а један из 10. пука.
44. пук са 3 батаљона држи положај источно од с. Брода, Облу и Камениту чуку до безименог потока, који се улива у Црну реку.
Западно од 44. пука, с. Брод и Букри држи 28. пук.
Бугарски војник који је из 10. пука заробљен је код безименог потока источно од Камените чуке.
Наши губитци код леве колоне у току овога дана: погинуо 1 редов, рањено: 1 подофицир, 2 каплара и 4 редова”.
Команданту десне и леве колоне и артилерије са ОБр. 1962 наређено је:
“У циљу што целисходније употребе рововских оруђа код непријатељских јединица наређујем:
Да команданти којима се ставе на расположење ровоска оруђа увек дају потребан број људи за копање заклона: за оруђа,. људство, нише за муницију и спроводнице, као и потребно људство за доношење бомби.
Рововска оруђа не треба употребљавати пре него што се израде поменути заклони, јер ће се имати губитака не само у људству код ових оруђа већ и код оближњих пешадиских јединица”.
Јачине дивизије овога дана:
Људи 12.863, пушака 6487, митраљеза 43 и топова 30;
Губитци: погинуло: 4 редова; рањено: 5 подофицира, 5 каплара и 29 редова.
Наше и непријатељске трупе у главном су на својим положајима, сем што је 1. батаљон 21. пука одбачен са Камените чуке на своје првобитне положаје.
Од непријатељских трупа у борби овога дана учествовали су: 12., 23., 28., 44. и један батаљон 30. пешад. бугарског пука са 7 батерија разних калибара.
Непријатељске трупе дају огорчен и јак отпор и поред снажног притиска наших трупа и врло јаке наше артилериске ватре.
Утрошено муниције: пушчане 61.670, митраљеске 31.246 метака, артилериске 2960 зрна.