Како је ноћ 15./16. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2936 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије: ОБр. 2156 изнет код исте за овај дан.
Од команданта Шумадиске дивизије:
ОБр. 2104, 2105 , 2107 , 2117 изнети код исте за овај дан.
У 8.50 час. командант армије није видео да тешка артиљерија Дринске дивизије са Флоке дејствује уздужно и на гребен Сокола, како је то било уговорено 15. ов. месеца у Тресини са Начелником Артиљерије Врховне Команде, пошто је та артиљерија могла уздуж тући гребен без опасности за пешадију и Дринске и Шумадиске дивизије; с тога је наредио команданту артиљерије ове армије: да командант артиљерије левог одсека Шумадиске дивизије пита команданта артиљерије III армије, дали артиљерија Дринске дивизије дејствује уздужно против гребена Сокола. Пошто није био командант артиљерије III армије, то је место њега одговорио командант артиљерије деснога одсека Дринске дивизије: да се сада дејствује лаганом ватром с тим, да се она све више појачава до 9.45 час., кад ће се створити најјача артиљериска ватра која има да траје до 10 час. а после тога ће почети напад пешадије. -Одговор на директно питање није добивен.
Командант армије констатује, да је овакво дејство артиљеријом недовољно и да је предвиђено време од 15 минута за најјачу артиљериску ватру сувише мало и да пешадија неће моћи да успе. Бомбардовање треба да траје бар најмање два три сата, а затим да се то круинше артиљериским урганом, па тек онда да се пешадија пусти на напад. На овоме командант армије није могао изјавити свој утицај, јер Дринска дивизија није била под његовом командом.
У 9.10 час. питао је командант артиљерије II армије телефоном команданта артиљерије десне колоне Дринске дивизије како падају метци Шумадиске дивизије. Одговорио је да падају врло добро. -Речено му да извештава о падању наших зрна па било оно рђаво или одлично.
У 9.20 час. по наређењу команданта армије, командант артиљерије ове армије саопштио је команданту артиљерије Тимочке дивизије, да се дејство њихове артиљерије не чује. -Командант артиљерије Тимочке дивизије одговара, да њихова артиљерија дејствује на десном одсеку. -Наређено му је, да се изрази јако артиљериско дејство, нарочито у правцу Зборског, те да спречи непријатеља да шаље појачања свом десном крилу.
У 9.30 час. командант артиљерије ове армије питао је телефоном команданта целокупне артиљерије Шумадиске дивизије зашто не дејствује дугачки топ 155 мм., кад је командант Шумадиске дивизије писмено известио, да је и тај топ употребљен на Сокол. Командант артиљерије одговара: “да тај топ дејствује против једног чукара од Доброг поља ка Соколу и у циљу спречавања придоласка резерава, јер се претпоставља, да ће непријатељ ту да упути појачања”. На примедбу команданта армије да и он треба да дејствује против главног објекта Сокола, одговорио: „да се тим топом Сокол не туче зато, што је и наша пешадија и пешадија Дринске дивизије на 800 метара од непријатеља, па је с тога дугачком топу услед великог растурања његова зрна, дата за циљ веза Доброг поља и Сокола. Ми смо у вези са Дринском дивизијом и узајамно се обавештавамо о дејству до најмањих ситница”.
У 10.20 час. по наређењу команданта армије, питао је командант артиљерије ове армије телефоном команданта целокупне артиљерије Шумадиске дивизије: јесу ли и они изразили најјачу артиљериску ватру (како је у 8.50 час. јављено да ће Дринска дивизија учинити), каква је сада ситуација и има ли каквог захтева од стране Дринске дивизије.
На ово командант целокупне артиљерије Шумадиске дивизије одговара у 11.15 час: „Дринска дивизија захтевала је да се артиљериска ватра пренесе на северо- источну ивицу Сокола, јер је пешадија Дринске дивизије дошла у 10 час. до на 300 метара од непријатељских препрека; наша десна колона избила је на ивицу шуме на саставу Доброг поља са Соколом, заузела непријатељски ров и побила барјак; лева колона подилази све ближе Соколском врху и на месту до кога је допрла побила је такође барјак. -Артиљерија је пренела ватру и туче северо- источну ивицу Сокола и везу са Добрим пољем. Наступање се наставља.
У 11.25 час. по паређењу команданта армије, комапдант артилерије ове армије питао је телефоном команданта 1. бригаде Шумадиске дивизије, а поводом јаке и прецизне наше артиљериске ватре противу деснога крила непријатељских трупа на Голом билу, и услед јаке непријатељске артиљериске ватре, у којој је било и зрна тежега калибра, противу нашега десног крила на Голом билу: какво је дејство имала наша артиљерија на Голом билу и какво непријатељска према Кривој чуки. -Командант 1. бригаде одговара: код левокрилног батаљона на Голом билу дејство се није могло запазити, јер Бугари знају нашу навику и не поседају ровове већ у њима остављају осматраче, а када се наша пешадија крене, онда придолазе и поседају ровове и одмах туку и бацају бомбе. Према Кривој чуки није било никакве штете ма да је било неколико метака тежег калибра.
У 12 час. командант армије вратио се са армиске осматрачнице у штабу у Драгоманце.
У 18 часова командант армије издао је команданту Шумадиске и Тимочке дивизије наређење ОБр. 2956 које гласи:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће напад по моме наређењу ОБр. 2918 од 15 тек. месеца. Свакога дана док се не заузме положај Сокол”.
У 20.28 час. примљено је од Врховне Команде наређење ОБр. 6446 а које је напред у целости изнето. По овом наређењу издато је наређење команданту Шумадиске и Тимочке дивизије са ОБр. 2961 са додатком овим: да се делови који по задатку имају само да врше притисак на непријатеља користе сваку згодну прилику за своје напредовање у духу мога наређења ОБр. 2501 од 3. октобра, и не чекајући да им се то нарочито наређује.
Дејство Тимочке дивизије
У току ноћи 15./16. октобра између 19 и 20 часова артиљерија деснога крила бацила неколико зрна противу непријатељских ровова према Трстеничкој коси. Дејство је морало бити добро, јер се из ровова чуо јаук.
У 21 а по том и у 22 часа, непријатељска артиљерија са Прашеник Дудоника бацила по неколико зрна на просторију пута који се ради. Против ове непријатељске групе дејствовала артиљерија Шумадиске дивизије (2 топа), а артиљерија левога крила тукла са неколико метака непријатељске пешадиске положаје.
У току јучерашњега дана рањен још један војник од експлозије пушчаног зрна (дум- дум).
Промене у распореду нема.
Командант армиске артиљерије телефоном наређује у 9.24 часа команданту артиљерије ове команде, да се одмах отвори што јача ватра и изјави што јачи притисак на Преслап.
Пошто је командант леве колоне имао план рада: да најпре пођу извиђачки његови делови, па у 10 час. да отвори јаку артиљериску ватру (споразум са десним крилом Шумадиске дивизије), начелник штаба ове команде питао је поводом овога наређења помоћника начелника штаба II армије: с каквим је циљем наређено да се одмах отвори ватра? -Одговорено му је, да је то наредио командант армије, због тога, што Дринска и лево Шумадиска дивизије нападају Сокол, па је потребно да се одмах учини што јачи притисак, нарочито на Преслап. Ватра е стим циљем да траје до 10 часова.
У 9.35 час. наређено команданту леве колоне, да се одмах отвори што јача артилериска ватра, која да траје пола часа, а по том да се рад продужи у духу плана који се има”.
Са ОБр. 2155 у 10 час. команданту десне колоне наређено је:
„Пошто су тој колони придате 2 хаубице 1. хаубичке батерије са командиром батерије и један брдски топ 3. брдске батерије, командант ће регулисаги командовање артиљеријом код своје колоне, одређујући командира 1. хаубичке батерије потпуковника Чедомира Дуњића, за команданта артиљерије у колони, а мајорима: Петру Љубичићу и Стојану Лилићу ставити под команду по једну групу артиљерије- с обзиром на поделу артиљерије на положају. Потпуковник Дуњић да се махом налази код својих хаубица, како би могао давати упуства за њихово дејство”.
У 12 часова, под ОБр. 2156, послат је армији следећи извештај:
„Стање до подне:
Пре подне рад у духу заповести ОБр. 2918.
Рађено је извиђачким одељењима и артиљеријом, чија је акција између 9 и 10 часова била врло жива.
Артиљерија левога крила тукла непријатељске ровове на трећој Зборској коси, а једно хаубичко оруђе дејствовало против Кожуха. Са деснога крила тучени су артилериском ватром непријатељски ровови према Трстеничкој коси и непријатељски делови код Тушина.
Непријатељска артиљерија није одговарала. Само је група са западног дела Преслапа бацила неколико зрна против брдске батерије Шумадиске дивизије.
По извештајима извиђачких делова, непријатељска пешадија држи своје положаје”.
У подне продужен рад и до 16 час. стање непромењено.
Стање на крају дана:
Артиљерија деснога крила дејствовала је до мрака, тукући непријатељске ровове према Трстеничкој коси.
На левом крилу после подне рађено пешадиским извиђачким деловима. Артиљерија левога крила после подне није дејствовала, али је један градски топ са деснога крила Шумадиске дивизије тукао врх Кожуха.
Непријатељска артиљерија није се јављала.
Нису запажене никакве промене код непријатеља.
Губитака нема (извештена армија са ОБр. 2165 у 19 час.).
Командант II армије са ОБр. 2956 у 19 час. Наређује:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће напад по моме наређењу ОБр. 2918 од 15. ов. месеца сваког дана докле се не заузме положај Сокол”.
На основу предњег, са ОБр. 2168 у 19.30 час. командантима колона наређено је:
„Сутра 17. октобра, обе колоне ће продужити досадашњу акцију.
Време и поједине моменте за акцију одређиваће сами команданти, с тим: да прва артиљериска ватра почне у 7 часова.
Дејство Шумадиске дивизије
У току ноћи 15./16. октобра било је обострано пушкарање.
Измене у распореду трупа:
1) Један вод Данглисове батерије са Баховске косе пласиран на највишу Пожарску чуку, а вод исте батерије са Ветреника пласиран на Бахонску косу.
2) Вод 2. Шумадиске пољске батерије са Струпинске косе пласиран на Пожарску косу.
3) Једна хаубица 1. Шумадиске батерије, која је била северно од Севриана ушла у састав својсебатерије пошто је њену улогу примила хаубичка батерија са одсека Тимочке дивизије.
4) Једна тон 155 мм. са положаја код с. Ранислава премештен и пласиран код с. Тресине.
5) Штаб 1. бригаде из Ранислава у Пребедишту”.
Командант дивизије са ОБр. 2105 од данас у 1 час из Суботског извештава команданта II армије:
„Командант левог одсека извештава: “По учињеном споразуму са командантом Дринске дивизије сутра у 8 час. отпочеће припреме напада за заузеће Сокола.
Устаљено: Линија наше пешадије обележаваће се белим ракетлама и барјачићима; црвене ракетле означаваће потребу за артиљериском ватром и правац за ову.
Молим да се издејствују аероплани за извиђање и реглажу.
Командант II армије са ОБр. 2927 од данас из Драгоманаца извештава: Врховна Команда под ОБр. 6436 од данас доставила је: „Сутра 16. ов. месеца упућујем као мога делегата начелника Оперативног одељења Врховне Команде ђенералштабног пуковника Милана Ж. Миловановића на положај Дринске дивизије у циљу довођења у сагласност рада Шумадиске и Дринске дивизије при нападу на Сокол и Добро поље”.
У току дана:
Ситуација у подне:
1) Од 8 часова отпочела је припрема напада артиљериском ватром противу Сокода и тучење непријатељских ровова на Добром пољу. Под заштитом ове артилериске ватре наша је пешадија почела узлажење уз Соколске косе.
Једновремено са овим упућене су по једна чета на Мехмедов рид (борова шума на југо- западној страни Доброг поља) и Котку (део Доброг поља с белом стеном).
Делови упућени према Соколу, после краће обостране пушчане ватре заузели су према свом левом крилу један непријатељски ров на југо источној падини Сокола.
Према Добром пољу од правца Мехмедовог рида, тако исто се мало напредовало.
По нивештају одржача везе са Дринском дивизијом њихова је пешадија такође у сталном напредовању.
2) На осталом делу фронта вршен је притисак на непријатеља ватром и покретом извиђачких одељеља.
У 12 час. чуле су се пушке и бомбе на Соколској коси”.
Ситуација од 12- 16 часова:
1) Према Голом билу и Ветренику обострана артиљериска ватра са слабим пушкарањем.
2) Наша артиљерија са Пожарских положаја тукла непријатељске ровове на Добром пољу и продужила припрему напада на Сокол, те се наша пешадија под заклоном те ватре полако кренула напред. Још се није утврдило докле је приспела”.
У 18 час. примљено је наређење команданта армије ОБр. 2956 о раду за сутрашњи дан а које је напред у целости изнето.
На основи овога наређења командант дивизије са ОБр. 2111 у 19.30 час. наредио је команданту десног и левог одсека и целокупне артиљерије следеће:
„Сходно наређењу команданта армије од вечерас дивизија ће продужити данашњу акцију сваког дана по моме наређењу ОБр. 2098 од 15 ов. месеца докле се не заузме положај Сокол”.
На основи извештаја команданта одсека командант дивизије са ОБр. 2117 од данас у 20.30 час. из Суботског извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије:
Ситуација у 19 часова:
1) Батаљон упућен да напада на Сокол са јужне и југо источне стране под борбом је узлазио ка Соколу. Његово лево крило, које је у тесној вези са десним крилом трупа Дринске дивизије налази се на 300 метара од највишег врха на Соколу. Његово десно крило избило је на ивицу шуме и налази се пред жичаним препрекама на гребену, који од Сокола води ка Добром пољу.
У циљу да се олакша напад на Сокол, упућене су у напад ка Добром пољу са Пожарске косе две чете и са Катунца два вода, чим је непријатељ нагнан да поседне ровове. Једна од ових чета подишла је другом реду ровова и жичаних препрека код Беле стене, где се зауставила. Друга чета заузела је на Мехмедовом риду два реда непријатељских ровова и зауставила се пред трећим редом ровова ојачаним жичаним препрекама, на 200- 300 метара од њих. У своме напредовању ове су чете биле тучене непријатељском ватром и артилеријом са западног Ветреника.
2) На осталом фронту стање без промене.
3) Сутра ће командант левог одсека у споразуму са командантом Дринске дивизије предузети напад ради дефинитивног овлађивања Сокола.
4) Подаци о губитцима и утрошку муниције послаће се накнадно.
5) Губитци: рањено 6 редова; контузовано: 1 поднаредник и 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 83.394, митраљеске 4535 метака, ручних бомби 270, бомби за Азен 102, артилериске 6034 зрна.