17. октобар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:

ОБр. 2535 у 6.35 час.
“На фронту армије преко целе ноћи одржавала се на обе стране пешадиска, митраљеска и слабија артилериска ватра. Према Моравској дивизији појавила се и код непријатеља рововска оруђа”.

ОБр. 2536 у 9.50 час.
„Према накнадном извештају јуче је код Вардарске дивизије заробљено још 13 војника сви из 44. пука. Изјавили су- 3. батаљон 44. пука држи фронт источно од Брода, Брод и Букри држи 28. пук Св. ОБр. 2523 ове команде”.

ОБр. 2550 у 11.5 час.
“У 7.30 час. осмотрен један непријатељски батаљон с комором у покрету од северо- запада ка Велеселу а у 8.30 час. мало северније у истом правцу две чете”.
ОБр. 2552 у 16.10 час.
„Диспонирање својих снага на датом ми фронту извршио сам онако, како сам налазио за најцелисходније с обзиром на задатак армије и с обзиром на целокупну ситуацију на мом фронту Св. ОБр. 6309”.

Од команданта II армије:

ОБр. 2970 у 5 час.
„Стање код ове армије ноћу 16./17. октобра до 4 часа:
“Сем слабе артилериске ватре ноћ прошла на миру. Промене у распореду код Шумадиске дивизије: 1. батаљон 10. пука са Пожарске косе упућен за напад на Сокол и 2. батаљон 20. пука из Д. Пожара као одсечна резерва дошао у Г. Пожар. Код Тимочке дивизије нема ништа ново”.

ОБр. 2975 у 5.23 час.

“Стање код ове армије у подне:
Од 8 часова одпочела је артилериска припрема за напад на Сокол, достигав највећу жестину од 10 до 10.45 час. Под заштиту ове артилериске ватре наша пешадија доспела је до под сам врх Сокола, одакле јој је даље наступање отежано пешадиском ватром са гребена, који везује Сокол са Добрим пољем, услед чега је наша артилерија почела да туче јаком ватром овај гребен. Веза са десним крилом Дринске дивизије одржава се. Делови упућени ка Добром пољу налазе се на 200- 300 метара испред непријатељских препрека од жица. Непријатељска артилерија дејствовала је доста интензивно обасипајући Пожарску косу и југо- источне падине Сокола. На осталим деловима фронта ничег новог. Ноћас и јутрос предало се према Пожару 18 бугарских војника и то: 15 из 29., а 3 из 46. пука”.

ОБр. 2984 у 19.5 час.
„Добегли бугарски наредник и редов из 24. бугарског пука за које је под ОБр. 2988 од данас јављено, да су се предали изјавили су ово: На положају између Пороја и Белице налазе се 2 батаљона њиховог пука а остала два су веле на Голом билу. Западно од њиховог пука је 32, а источно 45. пук. На 2 км. позади Дудоника по њиховом казивању налази се 3. а позади Голог била 2. батаљон II. пука, где су остала два батаљона незнају али су сазнали то да цео пук не броји више од 1700 људи”.

ОБр. 2988 у 18.56 час.
„Стање код ове армије до 16 часова:
По подне је по споразуму између команданта Шумадиске и Дринске дивизије продужена артилериска ватра тукући нарочито живо гребен Сокола и теренску везу онога са Добрим пољем. Непријатељска артилерија била је веома активна. У 14.30 час. наша пешадија подишла је последњим непријатељским опкопима под врхом Сокола на тако блиско одстојање, да је непријатељ гађа и бомбама. С десне стране са косе, која се од Сокола спушта ка Добром пољу добија бочну пешадиску ватру. Лево се држи веза са десним крилом трупа Дринске дивизије. Око 15 часова на Соколу врло жива пушчана и митраљсска ватра. Због магле није се могао видети исход. На осталнм деловима фронта ничег значајнијег. Данас су се предале 2 бугарска војника из 2. батаљона 24. пука”.

ОБр. 2991 у 23.15 час.
„Стање код ове армије у 19 часова: На левом крилу према Соколу наша пешадија подишла сасвим близу непријатељским рововима на домету ручних бомби. Са Ветреника појавио се данас један немачки рововски топ калибра 75 мм. На осталом делу фронта ничег новог”.

Од команданта III армије:

ОБр. 3507 у 8 час.
„Стање у току ноћи 16./17. октобра: Код Дринске дивизије чешћа пешадиска и митраљеска ватра. Код Дунавске дивизије пушкарање предњих делова и слаба повремена артилериска ватра. Промене у распореду нема”.

ОБр. 3447 у 16 час.
“Ради редовног и уредног снабдевања ове армије а с обзиром на тешку и дугачку комуникациску линију и оскудна средства дивизија и одреда, наређујем:
1) Да се у циљу уредног и редовног снабдевања јединица ове армије образује., Команда Колонских Возова Треће Армије”.
2) Ову команду образују:
а) Прво одељење- ово формира одељење профијант колоне Моравске дивизије;
б) Друго одељење- ово формира одељење профијант колоне Вардарске дивизије.
в) Треће одељење – образовано од товарних мазги упућених овој армији.
г) Четврто одељење формирано од товарних коња упућених овој армији.
д) Пето одељење- формирано од реквирираних возова.
3) Ова команда је административни орган трећег степена.
4) Ова команда стоји под управом начелника Саобраћаја треће армије, који ће се старати да средством ње уредно дотура трупама све потребе за борбу и живот до места, одакле ће их јединицама разносити дивизиске односно одредске установе.
5) Начелник армиске артилерије и итендант армиски извештаваће начелника Саобраћаја ове армије увек на време о количини материјала који се има преносити и о времену када се треба пренети.
6) Начелници одељења армиског штаба издаће по овоме потребна наређења.
7) Ово наређење доставити свима коме је потребно”.

ОБр. 3518 у 16.10 час.
„Стање у 12 часова:
1.) Код Дринске дивизије: После снажне припреме артилеријом пешадија је продужила подилажење највишем врху Сокола а једним делом продужава напад у најтешњој вези са левим крилом Шумадиске дивизије.
Код Дунавске дивизије ничег значајнијег”.

ОБр. 3169 у 17.45 час.
“Поступљено је по тачци 1., 2. и б. наређења ОБр. 6058 од 7. тек. месеца. По тач. 3. и 4. поменутог наређења не може се још поступити, пошто је Добро поље још у непријатељским рукама”.

Од команданта Савезничких војсака

“Потврђено је: Велики број патрола у зони Струме где су Турци дошли.
Према Хадзи Бари на десној обали Вардара напредовали смо за 400 метара на фронту од један км. Наша је артилерија ућуткала непријатељско пушкарање према долини Битољској”.

Од Начелника Оперативног Одељења Врховне Команде пуковника
Миловановића:

ОБр. Службено.
17. октобра у 21.14 часова:
„Данашњи напад на Сокол није довео до резултата. Делови Дринске дивизије су на сасвим блиском одстојању од највишег врха Сокола а делови Шумадиске дивизије, који га такође нападају подишли су му на 300 м. Од подне густа магла, веома јак ветар и киша ометали су рад. Ноћас ће се вероватно предузети ноћни напад, па ако се неуспе, сутра ће се рад продужити”.

Од ђенерала Рашића:

ОБр. 480 у 8.35 час.
„Жофр се потпуно сложио са Министром Војним француским, да се у Солун пошаље 500 вагона брашна, које ће се делити житељима при уласку у Отаџбину”.
Од Војног изасланика у Атини:

ОБр. 164 у 11.45 час.
„Због јучерашње демонстрације у Атини против Венице- листа, савезници су искрцали 300 војника ради појачања овдашње полиције. На флоти има још 1500 војника спремних за искрцавање ако буде потребно. Искрцавање савезннчких трупа на грчку територију изазвало је велико нерасположење у грчким војничким круговима”.

Наређења (извештаји) Врховне команде

Пов. ОБр. 6478.
Команданту савезничких армија ђенералу Сарају

„Друта српска армија држи у сливу реке Могленице фронт између реке Сули Дере и Бујук Дере, нападајући непријатеља пред собом на планинском гребену између Дудице и Ниџе планине.
Трећа српска армија, по освојењу Кајмакчалана држи фронт Ниџе планине, леву обалу Беле воде до њеног утока у Черну код Крапе, па затим леву обалу Черне до утока Чегеаске реке у Черну, нападајући непријатеља на положајима пред собом.
Прва српска армија држи положаје од левог крила треће армије, левом обалом Черне до утока Сакулеве реке у Черну нападајући такође непријатеља пред собом.
Комуникациска линија друге армије иде од железничке пруге у Вертекопу као основице уз долину реке Могленице, куда је подигнута железничка пруга уског колосека до Костурјана, а требало би да се продужи до у висину Севријана- Бахово. Сем железничке пруге, израђен је летос пут но без мостова преко реке, које се гази на више места. Комуникацијска пруга треће армије иде за Дринску дивизију од железничке пруге у Острову, као основице па прелази кроз Баточани и преко падине Кајмакчалана, који је висок 2525 метара ка Ниџе планини и у долину Черне. Овим је правцем летос просечен и израђен пут. А за Дунавску дивизију комуникацијски правац иде од Острова преко Горничева и Крушограда за Скочивир, куда је такође летос израђен пут.
Комуникацијски правац за Прву армију базира се на железничку пругу Скочивир- Д. Врбени и он се састоји из неколико путова скоро израђених.
Земљиште на коме оперишу српске армије потпуно је планинског карактера, каменито и махом без шуме, веома тешко пролазно, како за саобраћај тако и за борбу. По овако планинском земљишту које достиже висину 2525 метара израђени су најпотребнији путеви на брзу руку са јаким успонима без темељне подлоге. Они су употребљиви само за време летње периоде, док је још лепо и суво, време, али кад отпочну јесење кише и кад се разгазе, они ће постати скоро неупотребљиви. Када пак падне снег, који по исказу околних мештана достиже дубину 2- 3 метра на планинском гребену Суха рупа, Перта, Дудица, Козјак, Добро поље, Ниџе планина, Кајмакчалан, Чеганска планина, Старков гроб и њиховим падинама онда је саобраћај овако направљеним путовима апсолутно немогућ.
С погледом на овако високи склоп земљишта, на коме се боре српске армије, ако се убрзо не постигне, успех, да се овлада Битољем како би се прва и трећа српска армија базирале на железничку пругу Кенали- Битољ, него рђаво време и снег изненаде српске армије на садањим њиховим положајима, онда ни у ком случају трећа армија не може остати на својим садањим положајима, него их по сили околности мора напустити и повући се ближе ка Острову, југо- источно од Кајмакчалана и Старковог гроба. Из истих разлога морала би и прва армија повући своје десно крило у висину треће армије, друга пак армија морала би повући своје лево крило са Доброг поља. Сем ове незгоде за другу армију наступа и та незгода, што река Моглена чим наступе јесење кише а тако и пролеће са топљењем снега надође и излије се толико, да ноплави целу своју долину и прекине за извесно време сваки саобраћај по њој.
Из овога ће главни командант Савезничких војсака изволети увидети у каквим се тешким приликама налазе српске армије на овако суровом планинском земљишту. И ако се не успе да се у брзо у духу моје представке од 10. октобра ОБр. 6214, овлада долином Вардара до Негочана, да би се друга и део треће армије могли базирати на Вардарску железничку пругу, као и ако се не успе, да се овлада Битољем, да би се прва и део треће армије могли базирати на железничку пругу Кенали- Битољ: онда неодољиво настаје нужда повлачења српских армија, као што напред наведох.
А од каквих би огромно штетних последица, после толико проливене наше крви, то било у сваком погледу, толико је очигледно, да не налазим за потребно, да се у оцену тога упуштам.
Према свему овоме мене је част умолити Команданта Савезничких Војсака, да се одмах, док не отпочне јесења киша и зимски период, учини крајњи напор Савезничких војсака и овлада што пре Битољем и фронтом Прилеп- Градско, те се на тај начин избегне преко сваке мере штетно напуштање с муком освојеног земљишта”.

ОБр. 6484.
Командантима: I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима војним изасланицима овде

Стање 16. и ноћу 16./17. октобра:
II армија. -Напад Шумадиске дивизије на Добро поље и Сокол текао је повољно. Наша пешадија је знатно напредовала ка овим гребенима, у пркос непријатељеве упорне одбране. Ухваћена је тесна веза са Дринском дивизијом. Напад се продужује данас.
III армија. -Дринска дивизија продужава напад на Сокол који је на карти 1 : 200.000 погрешно представљен и који се у ствари налази на самој граничној линији и поред његове готово апсолутне неприступачности. Наша пешадија се пужа уз скоро вертикалне камењаре. Ипак напад тече успешно; заузели смо један ров на северној падини и ту заробили 3 војника из 49. бугарског пука. Данас се напад продужује. Дунавска дивизија без промене.
I армија. -Борба средње јачине без видних резултата.
Вардарска дивизија заробила 11 војника из 10., 12. и 44. пука. Њихов исказ: Од Сливице до Кенали налазе се: 21., 44., 12. и 23. пук; источно од Сливице 27. и 28. који су дошли да смене 55. и 56. пук. Западно од Кенали су 33. и 51. пук. Чули су да ће 10. дивизија да смени 11. и ова да дође на Битољски фронт. Две турске дивизије смениле су 2. и 10. дивизију. Чули су да су два немачка пука дошли код Ресна. Бугари оскудевају у артилериској муницији.
Француска бригада заробила 6 војника из 23. пука.
Авијација: 16. октобра пре подне даљно извиђање Црном реком до Дренова- Возараца и Кавадара није открило никакав покрет трупа. Кретање коморе нормално.
Извршено је неколико бомбардовања.
На савезничком фронту ништа ново”.

Пов. АР Бр. 9465 у 10.45 час.
Команданту I армије

“Ваша артилерија, која је привремено у саставу III армије остаће тамо до даљега наређења, док се разјасни ситуација на њеном фронту. Понова је учињен корак, да се брдски дивизион придат 122. дивизији врати у састав Моравске дивизије”.

Пов. Ар. Бр. 9465.
Команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају

“Моравска дивизија упућена је у дејство преко планинског терена, те је потребно да има што више брдске артилерије. Поред овога известан број топова ове дивизије је демонтован у садањим борбама, те ми је за то част понова замолити команданта Савезничких војсака да се брдски дивизион ове дивизије придодат 122. француској дивизији, што пре врати у састав I армије”.

ОБр. 6498.
Команданту III армије:

“У вези наређења ове команде ОБр. 1776 од 23. јуна ове године и ИОБр. 6465 од 16. октобра одобравам привремену организацнју „Команде Колонских Возова III армије” с тим да ова команда дејствује као административни орган III степена, докле то буде потребно. Св. ОБр. 3447 те команде”.

ОБр. 6500.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима војним изасланицима овде:

“Стање 17. октобра у 16 часова:
Напад Шумадиске и Дринске дивизије на Добро поље и Сокол напредује али још нема одлучних резултата. На осталом фронту повремена артилериска ватра. На фронту Моравске дивизије непријатељ је почео гађати из рововских оруђа, која до сада није имао. Вардарска дивизија има 13 заробљеника из 44. пука, који веле: 3. батаљон 44. пука држи фронт источно од Брода; фронт Брод- Букри држи 28. пук. Јутрос у 7.30 час. осмотрен је један непријатељски батаљон са комором у покрету од северо- запада ка Велеселу а у 8.30 час. још две чете у истом правцу”.

Српски званичан извештај

Солун 17. октобра.
“16 октобра дуж целог фронта, без значајнијих догађаја. Заробили смо 20 бугарских војника.

Слични чланци: