17. октобар, Операције I армије

Како је ноћ 16./17. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2535 за овај дан.
У току дана:
У току целога дана релативно слабија канонада, местимична пешачка и митраљеска ватра, без особитих резултата.
Заробљеници изјавили: да су непријатељски пукови измешани између Сливице и Кенали у следећем распореду: 44.. 28., 12., и 23. пук; даље на запад 33. и 51., а на исток од Сливице 55. и 56.; позади 55. је 27., позади 41. један батаљон 30., а остатак 30. и 10. пука на одмору код Прилепа; да је 44. пук у борбама 15. тек. мес. и ноћу 15./16. на фронту Моравске дивизије имао врло велике губитке, те су чете сведене од 200 на 80 војника, и да су раније заробљене наше војнике из нових крајева Бугари увели у строј.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 2563 у 21.35 час. с напоменом, да је наређено, да се сутра продужи јача акција.
Дунавска дивизија извесним деловима подишла на 50 метара највишем врху Сокола, а десно крило, које напада косу, која спаја Сокол са Трновом, подишла бугарским рововима на 20 до 30 метара.
Командант армије актом ОБр. 2538 шаље Врховној Команди извештај о борбама Вардарске око каменитих чука, на левој обали Црне реке, северо- источно од с. Брода;
„Око подне 15. тек. месеца Вардарска кренула пешадију за напад на ћувик источно од Брода, звани каменита чука, чија је важност повећа, јер би служио као добра веза за даље напредовање трупа Вардарске на левој обали Црне.
На овај ћувик нападао је један батаљон и једна чета 2. батаљона 21. пука (остали пешадиски делови дивизије нападали су на друге тачке).
До 1.02 часа 16. тек. мес. успело се, да се ћувиком потпуно овлада, али од тога доба настају врло јаки непријатељски контра напади. До 3 часа одбијена три контра напада.
Борбе вођене са великом огорченошћу и великим губитцима по обадве стране, јер су се тукли бајонетом бомбама и кундачки.
У три часа непријатељ предузео и четврти контра напад ојачан свежим снагама, успео да поврати овај ћувик “Камениту чуку”. Наши се повукли на своје полазне положаје.
За све време борбе непријатељ дејствовао артилеријом у оба бока наших трупа, митраљеском и пешадиском ватром.
Са батаљоном пуковске резерве у 4 часа предузет против напад на Камениту чуку, али се није успело, јер је батаљон био тучен са левог бока и фронта.
Непријатељ је положај камениту чуку добро утврдио.
Од 5.30 час. 21. пук је на својим првобитним положајима, предузео допуну утврђивања и заштиту од бочне ватре.
Наши губитци у овој борби:
Погинуло: 2 официра, један подофицир, 3 каплара и 8 редова; рањено: 6 официра, 7 подофицира, 8 каплара и 54 редова. Контузовано: 2 официра и 2 редова. Нестало: 1 подофицир, 1 каплар и 37 редова.
Губитци у материјалу: један митраљез уништен, један остао на неутралној зони (непријатељ га доцније узео), остао је један Азен топ.
У број несталих урачунати и они, који до 13 час. нису дошли у своје јединице; вероватно је да су извесни отишли сами на превијалиште, тако је пронађено 10 од ових обвезника.
У току борбе ноћу 15./16. тек. мес. укупан број губитака из 21. пука износи 132 човека, а с губитцима у току дана 15./16. тек. месеца износи 182 човека”.
Командант армије депешом ОБр. 2562 издаје наредбу за рад 18. октобра тек. године следеће садржине:
„Сутра од 8 час. Вардарска дивизија отпочеће бомбардовање а по том напад ради заузимања камените чуке, северо- западно над с. Бродом.
Бомбардовање овога дела непријатељскога положаја, да ватром своје артилерије помаже Моравска дивизија.
Чим Вардарска дивизија овлада поменутом чуком Моравска дивизија поглавито својим левим крилом прелузима напад на непријатеља испред својега фронта.
По освојењу Камените чуке Вардарска дивизија продужиће одмах напад и својим левим крилом, заузимањем с. Брода и Голе чуке, одмах северно над селом.
За ово време бригада ђенерала Фуркада дејствоваће у смислу мога наређења ОБр. 2449 и ОБр. 2461. Желети је, да што снажнијом употребом артилерије, према својему фронту, на из раније одређене циљеве обмањује непријатеља о правцу напада. Командант дивизије пратећи лично развој борбе код Моравске и Вардарске дивизије да буде припреман за ступање у акцију према делу нападнога фронта, кад му за то будем дао налог.
Где ћу се налазити за време борбе јавићу накнадно”.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 16./17. октобра на фронту ове дивизије било је стално пешадиске и митраљеске ватре са обе стране а ређе је дејствовала и артилерија. Непријатељ је дејствовао неким топовима већег калибра. Према левој колони појавила су се код непријатеља рововска оруђа с којима је бацао бомбе приличне величине као и наше и нешто мање. Ноћас је извршена и смена чета у I линији код 3. батаљона 1. пешад. пука”. Са ОБр. 1451 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 8.45 час. наређено је референту инжињерије да се са пионирским полубатаљоном подигне сталан мост на Црној реци код с. Добровени за саобраћај преко реке.
У 9.55 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1142 јавља: “Саопштење ОБр. 1438 примљено. Молим да се извести командант Дунавске дивизије, да се на фронту моје колоне врло лепо распознају и хаубичка зрна, која долазе са истока али тако исто и пољска и брдска која долазе од с. Полога, између којих је врло лако пратити разлику. Хаубичка зрна падају више у околину резерве а пољска и брдска туку и стрељачке стројеве и резерве од којих пешадија и не може напред”.
На основу овога под ОБр. 1458 послат је предњи извештај команданту Дунавске дивизије и умољен је за наређење командант артилерије Дунавске дивизије да стално осматра и држи у шаху поменуте непријатељске батерије код с. Полога.
У 14.20 час. командант 1. бригаде са ОБр. 988 доставио је извештај команданта 2. пука на увиђај и додаје: „Лично сам се уверио да су трупе ове бригаде јако заморене и да услед тога као и услед теренских прилика трупе ове бригаде су изложене јакој бочној а на понеким местима поред ове и леђној ватри. Последица овога је посве дневни велики број губитака: Поред све пажње како старешина при вођењу тако и појединих војника при кретању и привлачењу појединим чукарама, команданту дивизије познато је, да су трупе ове бригаде састављене из елемента који је одрастао на граници са пушком и кога су прилике у животу научиле на изванредно коришћење терена при кретању, па кад су и они имали оволике губитке значи да то није дошло ни од непажње старешина ни од неумешности војника већ једино из узрока који су напред поменути. И овом приликом молим команданта да пре него би се предузео ма какав нападни рад са пешадијом са досадањег положаја, један део наше артилерије пласира се тако, како би био у стању да паралише дејство непријатељске артилерије а нарочито оне код с. Полога, која највише и туче бочно, а нешто и у леђа поједине делове десне колоне”
За парирање дејства непријатељских батерија са Полога и истока предузете су следеће мере:
1) Преко ноћ 17./18. октобра пласиран вод хаубица источно од с. Сливице.
2) Са фронта Дунавске дивизије привучене у састав дивизије 4. Данглисова брдска батерија (вод);
3) Тешка француска батерија од 120 мм. са фронта Дунавске дивизије превучена на наш одсек.
У 15 час. под ОБр. 1454 послат је команданту I армије следећи извештај о губитцима у току 16. октобра и ноћи 16./17.:
Десна колона: погинуло: резервни пешад. ппоручник водник 2. чете 3. батаљона 2. пука Стојан И. Матковић, 5 подофицира, 3 каплара и 5 редова; рањено: резервни неш. ппоручник водник 2. чете 3. батаљ. 2. пука Драгутин Т. Стојановић, резерв. пеш. pоручник водник 4. чете 2. батаљона 2. пука Михаило И. Петровић, резерв. пеш. ппоруч. водник 4. чете 2. батаљ. 2. пука Вукосав П. Ковачевић, 16 подофицира, 25 каплара и 54 редова. Контузовано 3 каплара. Нестало: 1 подофицир и 2 каплара.
Кол леве колоне и артилерије није било губитака у току јучерашњег дана и ноћи 16./17. октобра.
У 20.30 час. од команданта I армије примљено јe нарећење ОБр. 2562 а које је напред за овај дан у целости изнето.
У 22.35 часова на основи предњег наређења командант дивизије са ОБр. 1466 издао је следећу заповест:
„Сутра од 8 час. јутра Вардарска дивизија отпочећe бомбардовање а по том напад ради заузимања камените чуке северо- источно над с. Бродом. Бомбардовње овога дела непријатељских положаја потпомагаће Моравска дивизија ватром своје артилерије. Чим Вардарска дивизија овлада том чуком; Моравска дивизија поглавито својим левим крилом предузима напад на непријатеља испред свога фронта наређујем:
1.) Командант артилерије потпомагаће напад Вардарске дивизије на камениту чуку ватром што већег броја својих батерија, елеменишући у исто време дејство непријатељских батерија на наш фронт, узимајући у комбинацију и батерије придодате нападним колонама. У циљу што потпунијег неутралисања непријатељске артилерије на фронт нашег положаја извришти преко ноћ пасирање једног вода хаубице на левој обали Црне реке око с. Сливице, а исто тако привући са фронта Дунавске дивизије и пласирати на нашем фронту у висини с. Живоње јужно од Добровени једну 12 см. дугачку батерију. 4. Данглисова брдска батерија до сада у саставу Дунавске дивизије да уђе у састав трупа леве колоне.
2) Командант леве колоне предузеће напад на непријатеља испред свога фронта чим Вардарска дивизија овлада напред поменутом чуком.
3) Командант десне нападне колоне садејствоваће нападну леве колоне тежећи да овлада каменитом чуком.
4) Дивизиска резерва на месту где је и сада.
5) 1. дивизиско завојиште у висини с. Живоње. Болничарска чета на средокраћи међу растојања између с. Живоње и с. Добровени с тим да прихваћа рањенике из пуковских превијалишта и евакуише до 1. дивизиског завојишта. Остале санитетске јединице по досадашњем.
6) Све остало по досадањем.
7) Ја ћу бити на дивизиској осматрачници”.

Дејство Вардарскe дивизије

У току ноћи 16./17. октобра било је узајамног пушкарања. Непријатељ је дејствовао слабије артилеријом.
Наши губитци: погинуло 3 редова, рањено: 3 подофицира, 4 каплара и 24 редова.
У току ове ноћи наша 4. и 3 пољска батерија дошле су у састав десне колоне (1. бригаде) на место 31. и 41. француске пољске батерије које су упућене у састав 33. француске бригаде.
Командант армије са ОБр. 1966 извештен је да је још раније наређено спремање ,мостова на Црној реци т. ј. када је дивизија примила овај фронт.
Карактер Црне реке је такав, да брзо и јако набуја и да ће сигурна веза бити само постављањем понтонских мостова на заклоњеним местима, која нису тучена непријатељском артилеријом.
Ради прогреса ове дизвизије и сигурног овлађивања камените чуке споразумно са командантом Моравске дивизије његове батерије потпомагаће напад тежећи, да се што јача ватра концентрише на одсек Каменита чука- Обли вис.
У току дана:
У 10 часова начелник штаба Моравске дивизије извшетава да ће Данглисова батерија Моравске дивизије у циљу реперисања терена дејствовати на Камениту чуку. О овоме је начелник штаба известио нашу 1. бригаду.
У 14 час. са ОБр. 1967 наређено командантима 1. и 2. бригаде следеће:
“С обзиром на положај у коме смо и ради потребе стварања сигурних мостобрана, заузећем положаја на левој обали Црне реке, I армија ће извршити напад на противника и то следећим редом:
а) Заузеће Камените чуке, после бомбардовања свима батеријама Моравске и ове дивизије.
б) Бомбардовање с. Броди и Обле чуке источно од Брода, свима батеријама ове и Моравске дивизије.
в) Затим општи напад целим фронтом I армије.
Село Брод се сматра као кључ, који треба непрестанице бомбардовати.
Приликом, отпочетка општег напада пешадије обе дивизије, артилерија Моравске дивизије пошто потпомогне бомбардовање Брода, отпочеће на свом фронту.
Све потребно припремити. Време почетка наредиће се”.
Командант десне колоне са ОБр. 1925 доставља:
„Данашњи дан у главном се карактерише затишјем. Непријатељ је дејствовао својом артилеријом лаганом ватром, на долину Црне реке и даљу позадину бригаде. Пешадиском ватром тукао је непријатељ с времена на време наше ровове, а нарочито јутрос пред зору отварао је јачу бочну пешадиску ватру из с. Брода на 22, пук.
У току прошле ноћи француске пољске батерије 31. и 41. замењене су нашом 4. и 5. пољском батеријом. Вод 2. пољ. батерије прешао је из састава ове у састав 2. бригаде. Један вод рововских топова један велики и један мали пласираће се ноћас код 22. пука.
Наше батерије јутрос рано реперисале су терен а у току дана тукле лаганом ватром своје циљеве. Пешадиска и митраљеска борба није вођена, али су ипак с времена на време тучени непријатељски ровови.
Непријатељ се налази у својим старим рововима а ова бригада у своме старом распореду.
Морално стање добро сем код 1. батаљона 21. пука.
Здравствено стање код свију јединица је добро.
Губитци: код 21. пука један редов погинуо; рањено: један подофицир и 2 редова, код 22.пука: погинуло: 1 каплар и један редов, рањено: активни пешад. капетан I кл. командир митраљеског одељења 2. батаљона Сава М. Иконић из Бањице, ср.Трнавски окр. Чачански, актив. пеш. Ппоручник Живојин С. Јовановић из Крагујевца, један каплар и 5 редова. Ови су губитци код 22. пука били јутрос од бочне и леђне ватре од с. Брода. Код артилерије нема.
Утрошено муниције: код 21. пука пушчаних 6000, митраљеских 2380, код 22. пука пушчаних 77.000, митраљеских 1500, код пољске артилерије: граната 58, шрапнела 31, код 2. хауб. батерије граната 17.
Командант леве колоне са ОБр. 633 извештава:
“У послатом писменом извештају ОБр. 633 омашком је стављено, да се моје лево крило пружа на 100 м. источно од првог порушеног моста, међутим оно се пружа на 400 м. западно од порушеног моста.
„Молим да се ова исправка унесе у послати извештај”.
Командант леве колоне са ОБр. 635 доставља следећи извештај:
“У току целога дана обострана артилериска акција са повременим прекидима.
Непријатељске батерије исте као и јуче са истих положаја тукле су положаје ове колоне, као и позадину положаја. Морал трула врло добар, здравствено стање трупа добро.
Губитци: погинуо 1 редов, рањено: један подофицир и 3 редова сви из 23. пука, на положају источно од с. Брода.
Утрошено муниције: пушчане 6.700, митраљеске 950 метака, Азен бомби 14, артилериских пољских 71, разорних зрна 97, за брдски топ 190 разорних зрна.
Код Француза ничег новог. Извештај о распореду трупа као и раду у току прошле ноћи послат са ОБр. 633.”
Стање опште резерве у току овога дана:
.,Стање резерве редовно је, губитака и утрошка муниције није било.”
У 20.30 час. са ОБр. 1979 наређено је команданту 1. и 2. бригаде и референту инжињерије следеће:
„Чешће ми се одговара на моје питање о утврђивању, да га је дању немогуће вршити а ноћу је пушкарање. И ако је отворен терен подубљивање, утврђивање, израда пасивних заклона, израда саобраћајница, израда мостобрана све се то може вршити. Потребно је у току ноћи предузети тај посао довољно дубоко: одредити довољан број војника за сутра дан, привући алат и у дубоком рову без бојазни продуживати копање.
Ово је у толико лакше што се ти рововни дању раде под заштитом наше артилерије.
Односно безциљних губитака они су највећи код 22. пука, значи да борбена линија није добро постављена нити довољно укопана.
У вече и ноћу противнику је јасно да због дотурања потреба круже војници и цело време гађа из пушака са узвишених тачака. Не треба му то дозволити. Чим почне пушкарање артилеријом га треба ућуткати иначе губитци су велики.
Понова препоручујем командантима да у свима приликама штеде своје људе не излажући их без потребе, индиферентност старешина у том погледу злочин је спрам војника.
Нарочито у овом правцу препоручујем више енергије команданту 1. бригаде”.
У 20.20 час. примљено је шифровано наређеше ОБр. 2562 команданта 1 армије следеће садржине:
„Сутра од 8 час. Вардарска дивизија отпочеће бомбардовање а по том напад ради заузимања Камените чуке северо- западно над с. Бродом.
Бомбардовање овог дела непријатељског положаја да ватром своје артилерије потпомаже Вардарска дивизија.
Чим Вардарска дивизија овлада поменутом чуком, Моравска дивизија поглавито својим левим крилом предузима напад на непријатеља испред свога фронта.
По освајању камените чуке Вардарска дивизија продужиће одмах напад својим левим крилом заузимањем с. Брода и Голе чуке одмах северно над селом.
За ово време бригада ђенерала Фуркада дејствоваће у смислу мојих наређења ОБр. 2449 и ОБр. 2461.
Желети је да што снажнијом употребом артилерија према својему фронту на из раније одређене циљеве обмањују непријатеља о правцу напада.
Командант Коњичке дивизије пратећи лично развој борбе код Моравске дивизије и Вардарске, да буде припреман за ступање у акцију према делу нападног фронта, када му се за то буде дао налог. Где ћу се налазити за време борбе јавићу накнадно.
По пријему горњег наређења са ОБр. 1980 издата је јединицама следећа заповест:
„Командант I армије наредио је да сутра 18. октобра тек. год. наша дивизија отпочне бомбардовати а по том напад ради заузимања Камените чуке северо- источно над с. Бродом.
Бомбардовање овога положаја потпомагаће артилеријом Моравске дивизије.
Чим наша дивизија овлада овом чуком Моравска дивизија ће својим левим крилом предузети напад испред свога фронта.
По освојењу Камените чуке наша ће дивизија продужити одмах и напад својим левим крилом заузимањем с. Брода и Обле чуке над с. Бродом.
За ово време командант 33. француске бригаде што снажнијом употребом артилерије према своме фронту на из раније одређене циљеве обмањиваће непријатеља о правцу напада и дејствоваће у смислу наређења ОБр. 1919 ове команде.
Коњичка дивизија пратиће развој борбе код Моравске и наше дивизије биће припремна за ступање у акцију према делу нападног фронта када за то нареди командант армије.
Наређујем:
1) Командантима је јасно да се у овом положају не може остати и да је преко потребно освојити положаје Црне реке на левој обали.
2) Бомбардовање има да отпочне у 8 час. 18 тек. месеца а затим напад десним крилом у времену кад командант 1. бригаде нађе да је припрема довољно извршена.
3) Даљи напад центром и левим крилом регулисаћу саобразно покрету Моравске дивизије.
4) Број артилериских цеви који се има добити из Моравске дивизије регулисаће командант артилерије као и његов начин дејства по споразуму са потписатим.
5) Команданти бригада да све припреме те да се овај нападни посао што енергичније изведе”.
Утрошено муниције: пушчане 39.440, митраљеске 32.290 метака, артилериске 1166 зрна.

Слични чланци: