У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 2571 у 7 час.
“У току целе ноћи 17./18. ов. мес. борба предњих делова пушчаном ватром, митраљеском и рововским оруђима. Артилерија је слабије дејствовала. Француски дивизион са фронта Вардарске дивизије премештен на фронт 33. француске бригаде а 3 наше пољске батерије са фронта француског на фронт Вардарске дивизије. Других промена нема”.
ОБр. 2581.
“Данашњим за Бугаре изненадним нападом пешадије Моравске и Вардарске дивизије, који је отпочео око 10 часова после јачег бомбардовања концентрисаном артилериском ватром обеју дивизија на Камениту чуку. Испред фронта Вардарске дивизије и левог крила Моравске дивизије на крају дана био овај резултат: Непријатељ испред Вардарске и левог крила Моравске дивизије потпуно потучен и распрштен бежећи на све стране, гоњен силном артилериском ватром пешадијом и делом коњице. Сад предњи делови Вардарске дивизије држе линију ушће Сакулеве- северно од Велсеела- Каменита чука, где је у вези са левим крилом Моравске дивизије. 3. ескадрона коњице заноћили су на коси источно од Грдилова. До сада јављено заробљеника 1 официр, 71 бугарских војника из 44. и 28. пука, 1 немачки војник, заплењено 3 топа, 4 митраљеза вероватно биће још и заробљеника и плена. Сутра продужење данашњег дана. У данашњој акцији ових дивизија бригада Фуркадова, артилеријом свога одсека снажно бомбардовала утврђења и батерије непријатељске испред свога фронта. У току дана примећени су покрети извесних делова од с. Букри ка северо- истоку као и од Јаротока ка југо- истоку. Ове последње покрете авијони пред ноћ успешно бомбардовали. За ноћас препоручена велика опреза, потребно је што пре ојачати ме ма од које стране ради успешног даљег продирања”.
Од команданта II армије:
ОБр. 2996 у 5 час.
„Сем слабог повременог обостраног пушкарања ноћ 17./18. октобра на фронту ове армије прошла на миру.”
ОБр. 3007 у 18.15 час.
„Губитци у току дана 17. ов. мес. код Шумадиске дивизије: погинуо активни ппоручник Радомир К. Костовић водник 10. п. пука, рањени: један поднаредник и 11 редова, контузован један редов.”
ОБр. 3014 у 22.45 час.
Стање на фронту ове армије 18. октобра до 19 часова:
Код Тимочке дивизије: Слаба повремена пешадиска и артилериска ватра. Предало се један поднаредник, један каплар и 8 редова из 6. чете 2. батаљона 24. бугарског пука. Искази на саслушању послаће се накнадно. Код Шумадиске дивизије: Покрет пешадије управљен на Сокол после припреме ватром заустављен је у први мах јаком непријатељском пушчаном и митраљеском ватром, са фронта и бока, а доцније и артилериском. Сада се наша пешадија налази на 200- 300 метара од врха Сокола а 40 м. од непријатељских ровова. Према Добром пољу и на осталом делу фронта нема промене”.
Од Команданта III армије:
ОБр. 3534 у 7.55 час.
У току ноћи 17./18. октобра код Дунавске дивизије пушкарање предњих делова и повремена слабија артилериска ватра.
Промене у распорелу десне колоне: 1. батаљнп 8. пешад. пука извучен у одсечну резерву, вод 4. Моравске брдске Данглисове батерије упућен у састав те батерије.
Код леве колоне: Одсечна резерна пребачена на десну обалу Црне реке и једно рововско оруђе упућено у састав десне колоне.
Дивизиска резерва враћена на десну обалу Црне реке.
Изнештај из Дринске дивизије није још добивен због прекида везе”.
ОБр. 3538 у /0.45 час.
“У току ноћи 17./18. октобра код Дринске дивизије на целокупном фронту пушкарање. Прекид у вези био је услед јаког мраза и силног ветра, који је покидао везе и пообарао диреке.”
ОБр. 3540 у 16.30 час.
„Водник 2. чете 1. батаљона 9. пука активни пешад. ппоручник Живан Г. Степановић из Кусадка погинуо 16. ов. мес. од непријатељске гранате код пуковског превијалишта јужно од с. Скочивира, сахрањен у с. Скочивиру и опојао га свештеник Радивоје Милојевић.”
ОБр. 3541 у 16.35 час.
“Код Дринске дивизије пешадиски делови који фронтално нападају Сокол на истом су месту, не могу даље; чекају да лево крило Шумадиске дивизије избије у напред. Напредовање овога крила потпомаже артилерија ове дивизије.
Код Дунавске дивизије јача артилериска ватра. У току прошле ноћи један топ 120 мм. извучен на северо- запални огранак Старковог гроба.”
ОБр. 3549 у 23.30 час.
„Ситуација до 18. час. 18. октобра:
“Код Дринске дивизије стање непромењено, артилериска катра. Код Дунавске дивизије после јаке артилериске припреме почело је наступање пешадије у 14 часова. Овај напад изводи се полако због врло јаког отпора непријатељског и тешко приступачног земљишта. Наша артилерија тукла је врло успешно непријатељске батерије. Дугачки 120 мм. топ из батерије поручника Дервије успео је да упали муницију батерије источно од Полога. Ескадрила ове армије 18. ов. мес. између 16 и 18 часова бомбардовала је с успехом непријатељску комору од 200 кола, која је била у покрету од Балдујенца ка Тепавцу и даље ка Новацима и непријатељске резерве јужно од Полога. Бачено је 11 бомби и 3 гранате.”
Од делегата Начелника Оперативног Одељења Врховне Команде пуковника Милана Ж. Миловановића:
Депеша ОБр. Службено у 22.50 час.
“И у току данашњег дана према Соколу није било никаквог резултата. Делови Дринске дивизије остали су према највишем врху Сокола на најближем одстојању и пред каменитим литицама преко којих се даље ни корака не може док се непријатељ предходно не сломије артилериском ватром. Делови Шумадиске дивизије такође нису напредовали и заустављени су пред непријатељским рововима. У опште због великих теренских тешкоћа тежиште напада на Сокол лежи на артилерији, која треба својом ватром што више да поколеба непријатеља. Артилерија Дринске дивизије туче непријатеља фронталном ватром и како је он позади стеновитог гребена добро заклоњен те му она наноси мало штете а добро туче везу између Сокола и Доброг поља као и непријатељске батерије, које се налазе на Соколу и Добром пољу, које добро држи у шаху те су и делови Шумадиске дивизије заштићени од њихове ватре. Артилерија Шумадиске дивизије у много је бољем положају да туче Соко пошто га може подухватити бочно па и с. леђа. Дејство ове артилерије заиста је врло добро али се оно у току данашњег дана слабије осећало и није дало довољно резултата. Телефонским разговором добио сам обавештење, да је томе узрок што су неке цеви нове у дефекту и да је добијена нека муниција, код које је растурање веће и због које морају да мењају и места батерија. Сем тога, веле, да и у муницији оскудевају, и најзад да су им батерије на великим одстојањима и да је тек вечерас довршен пут, који дозвољава да се крећу и помере ближе непријатељу. Преко телефона је утврђено, да се од стране Шумадиске дивизије изврше све припреме како би њихова артилерија тукла у току сутрашњег дана и могла показати најсилније дејство. Муницију јој треба осигурати у што већој количини у толико пре што се на томе правцу може дотурати много лакше но код Дринске дивизије. Шумадиској дивизији стављено је у изглед од стране Дринске дивизије помоћ у пешадији, колико год се буде могло развити на правцу којим она дејствује на Сокол. Ако и сутрашњи дан не донесе резултате онда се мора мислити на какво друго предузеће за постигнуће успеха на правцу према Соколу и Добром пољу.”
Од делегата капетана Јовичића:
Пов. Бр. 707.
“Ситуација на енглеском фронту на дан 17. октобра:
Струмски фронт:
Наша коњичка бригада утврдила је, да непријатељ са јаким снагама држи источну линију, коју је и раније држао (Календра- Кумли). Данас је примећено, да је непријатељ добио појачање у Баракли- Џуми. Наша тешка артилерија бомбардовала је ово село. Војници који су заробљени јужно од Сереза и у Нахори тврде, да већи део бугарске 10. дивизије држи линију између Сереза и Тахинског језера, а да се 50, турска дивизија креће у правцу реке Струме.
Дојрански фронт:
Наше патроле биле су активне. Нашом артилеријом растерали смо непријатељска раденичка одељења и испрекидали непријатељску жицу.”
Од Министра Војног:
Пов. Бр. 2209.
“Од нашег војног изасланика из Атине добио сам депешу следеће садржине:
“Грчки Краљ је јуче казао талијанском посланику, да је сад но икад убеђен, да Грчка треба да остане неутрална, да је са њим цео народ, а да је покрет Веницелосов безначајан и да Немци шаљу велика појачања против Румуније.”
Од команданта Ваздухопловне Команде:
ОБр. 575 у 23.10 час.
„Ескадрила 399: Ништа важно сем 150- 200 кола у покрету од Тепавца ка Северу. Непријатељска артилерија слабо активна. Два бомбардовања те коморе. Једна коректура гађања на резерве близу Полога.
Ескадрила 387: 2 крстарења, није извиђала.
Ескадрила 382: Извиђање. Јавља за јако дејство непријатељске артилерије на Добро поље. 2 нове батерије. Никакав покрет ни бивак у Градешници, Старовини, Бешишту и Полчишту, виде се јасни трагови напуштених логоришта. Две коректуре.
Ескадрила 398: Једно извиђање, два осматрања, једна коректура, два бомбардовања.”
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 6536 у 11.45 час.
“ђенералу Топола, Г. Министру Војном свима војним изасласланицима на страни и ђенералу Рашићу:
„17. октобра делови Шумадиске и Дринске дивизије напредовали су ка највишем врху Сокола, али га нису узели. Напад се продужује 18. На осталом фронту ништа важно. Нису константоване нове непријатељске снаге сем нешто рововских топова. Припремамо нов напад на правцу Битоља.”
ОБр. 3536.
Команданту I, II и III армије, Г. Министру Војном, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 17. и ноћу 17./18. октобра:
II. армија. -Наше нападне трупе дошле су у непосредну близину Сокола и превоја између Сокола и Доброг поља. Напад се продужује 18. октобра. Непријатељ даје јак отпор. Са Ветреника појавио се један немачки рововски топ којих до сада није било.
Предала се два бугарска војника из 44. пука и изјавили: два батаљона тога пука су на Преслану а друга два на Голом билу. Западно од 24. је 32. а источно 45. пук; северно од Дудовика је 3. батаљон 11. пука а северно он Голог била 2. батаљон истог пука; не знају где су остала два батаљона, али су чули да цео тај пук броји сада 1700 људи.
Северно од Пожара предали су нам се: 15. војника 29. пука и 3 из 46. пука.
II. армија. -Десно крило Дринске дивизије је у свом нападу на Сокол подишло такође у непосредну његову близину и продужава напад 18. октобра.
На осталом фронту нема значајнијих догађаја.
I. армија. -Слаба канонада и местимична пешадиска ватра, без значајнијих догађаја. Заробљено је 17 војника из 3. батаљона 44. пука; француска бригада заробила је 4 војника из 3. батаљона 12. пука. Војници из 44. пука изјавили: између Сливице и Кенали су: 44., 28., 12. и 23. пук; даље на запад 33. и 51. пук; источно од Сливице је 55. и 56. пук; позади 55. веле да је 27. а позади 44. један батаљон 30. пука, а остатак 30. и 10. пук отишли на одмор ка Прилепу.
Аеропланска извиђања показала су да су били нетачни ранији извештаји с великим непријатељским бивацима код Старовине, Градешнице, Бешишта и Полчишта. Авијатичари су погрешно узели потребне плоче за шаторе.
Бугари су потпуно опљачкали с. Груниште, које је још у њиховим рукама и онда су становнике пребацили на нашу страну, без игде ичега, како неби водили бригу о њиховој исхрани.
На левој обали Струме стање непромењено. Потврђује се вести о доласку турских трупа на Струму (50. дивизија).
У Солуну се искрцавају руске и талијанске трупе. Искрцава се руска 2. бригада и талијанска 3. бригада.
ОБр. 6550.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну, Г. Министру Војном и војним изасланицима овде:
II. армија. -Тимочка дивизија ништа ново. Шумадиска дивизија напада даље на Сокол и Добро поље, али решење још није постигнуто.
III. армија. -Дринска дивизија. Својим десним крилом напада на Сокол; до сада још нема резултата. Дунавска напада на свом фронту.
I армија. -Предузела је јутрос озбиљан напад на целом свом фронту. Бугари су почели одступати из својих ровова. Село Брод пало је у наше руке. Наши напади се продужују. Детаља нема.”
ОБр. 6553.
Команданту I, II и III армије
Наређује, да се пошаљу одмах фотографској секцији Врховне Команде све плоче или филмови од досада узетих снимака, па било да су изазвани или не.”
ОБр. 656 у 22.40 час.
Команданту I армије
“Решењем команданта Савезничких војсака № 503/3 брдски дивизион 80 мм. Моравске дивизије из 122. француске дивизије упућен је у састав своје дивизије. Дивизион је упућен у Острово правцем, којим је ишла главнина Моравске дивизије и стићи ће у Гостољубље 19. октобра у јутру. О маршрути дивизиона молим обавестите се од команданта II армије чија је Тимочка дивизија добила од 122. француске дивизије извештај о поласку дивизиона.”
ОБр. 6562 у 21.50 час. шифрованом депешом.
Команданту I армије
Да би се проширио успех на фронту Моравске дивизије, која је била пробила непријатељски фронт на левој обали Црне реке, командант Савезничких војсака на мој захтев ставио ми је на расположење и остатак 33. бригаде- штаб и 54. пук. који су се са раније придатим пешадиским пуком, имали према изричном наређењу Врховне Команде ОБр. 6260 употребити на фронту Моравске дивизије, дакле на правцу успеха, док је Вардарска дивизија имала продужити напад на Кенали према наређењу ОБр. 6216 у вези са ОБр. 6271.
Међутим, командант те армије је сам, не тражећи одобрење, па чак и не извештавајући Врховну Комаиду изменио напред поменута наређења и тиме, поред осталог, изазвао и протест команданта Савезничких Војсака.
Према овоме остављам команданту да и он сам цени у колико је уместан одговор његов ОБр. 2552 од 17. тек. месеца, а са своје стране напомињем, да се слични поступци не могу толерирати, па с тога ће командант изволети у будуће клонити их се и извршивати наређења Врховне Команде, или ако та извршења неби одговарала тренутној ситуацији, него би их командант, по свом нахођењу и на своју одговорност, изменио, онда је дужан да о томе благовремено извести Врховну Команду.
Овом приликом скрећем пажњу команданту и на то, да сам са ОБр. 5524 од 27. прошлог месеца тражио објашњење од тога команданта зашто 25. истог месеца није вршен напад и зашто није благовремено извештена Врховна Команда. И по томе добио сам извештај ОБр. 1976 од 1. ов. мес. ненадлежно потписан од начелиика штаба те армије. Нека се у будуће и о овоме води боље рачуна.”
Српски званичан извештај
„17. октобра местимичне борбе дуж целог фронта. Заробили смо 40 бугарских војника. Пошто су потпуно опљачкали село Груниште Бугари су све његове становнике пребацили на нашу страну да неби водили бригу о њиховој исхрани.”