Како је ноћ 21 ./22. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3109 за овај дан.
У току дана.
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије:
ОБр. 2256, 2262, 2269 а који су код исте за овај дан изнети.
Од команданта Шумадиске дивизије:
ОБр. 2184, 2190, 2191, 2198, 2203, 2204, 2206, изнети код исте за овај дан.
У 17.30 час. командант армије са ОБр. 3129 издао је наређење команданту Шумадиске и Тимочке дивизије следеће садржине:
„Пошто се досадашњим нападима није успело да се заузме положај Соко- то, док се не добије јача артилерија за даљи рад наређујем:
1) Да се трупе ове дивизије што јаче утврде на својим положајима, да појачају и прошире постојећа утврђења, где то буде потребно, и да буду спремне да одсудно одбију сваки напад непријатељски;
2) Да ми командант Шумадиске дивизије поднесе предлог, ако би и где требало које трупе или њихове делове повући са тачака које заузимају, на солидније и јаче ослонце када то буде нужно;
3) Да се уреди и обезбеди уредно снабдевање трупа храном и муницијом, где се то још није могло постићи.
4) Извиђање и узнемиравање непријатеља пешадијом и артилериском ватром, као и рушење фортификациских објеката непријатељских, наредиће сами команданти дивизија по своме нахођењу, но тако да се тиме не ослаби готовост трупа за одсудну одбрану.”
Ова армија са ОБр. 3130 моли III армију на основу наређења Врховне Команде ОБр. 6700 да Дринска дивизија остави према Добром пољу и Соколу и потребну артилерију, која ће спречавати непријатељу да својом артилеријом туче бокове и позадину пешадије Шумадиске дивизије, развијање према Соколу и Добром пољу, јер би таква акција непријатељска могла бити фатална за лево крило Шумадиске дивизије, као и за везу њену са десним крилом трупа Дринске дивизије код Сокола. Моли, да III армија извести о своме решењу. Распоред левог крила Шумадиске дивизије према Соколу и Добром пољу остаје непромењен, док се добије извештај о распореду десног крила Дринске дивизије код Сокола.
Дејство Тимочке дивизије
Стање у току ноћи 21./22. октобра:
“Од 20- 20.15 час. артилериска ватра са левога крила. Циљ: узнемиравање непријатеља, који је према изјави заробљеника требао у току ноћи да изврши смену посаде на положају код Зборског.
На десном крилу потпуно мирно.
Промена у распореду није било. Са ОБр. 2256 извештена армија.
У току дана:
У 12 час. под ОБр. 2262 послат је армији: распоред, састав и снага трупа и установа Тимочке дивизије.
Стање у подне:
Пре подне продужен рад у духу досадањих задатака.
На ватру наше артилерије непријатељ није одговарао.
Никакве промене код непријатеља нису запажене.
О стању на крају дана, под ОБр. 2269 у 19 час. послат је армији следећи извештај:
„Стање на крају дана:
После подне продужена досадања акција.
Против левога крила јавља се непријатељска група са Дудоника, избацивши у 12.30 час. неколико зрна против положаја наше пешадије према Зборском. На десном крилу јавила се непријатељска артилерија северо- источно од врха Кожуха, тукући око 16.30 час. лево крило 3. пука са неколико зрна.
Код непријатеља нема промене.
Губитака нема.”
У 19 час. са ОБр. 2270, командантима колона наређено, да сутра 23. октобра продуже рад у духу досадашње акције. Почетак да одреде команданти.
У 20.40 час. од команданта II армије, под ОБр. 3129 добијено је наређење које је напред за овај дан у целости изнето.
На основи овога наређења под ОБр. 2271 у 21.50 час. издато је командантима колона и пољског артилериског пука следеће наређење:
1) Да команданти најенергичније настану да се трупе утврде на својим садашњим положајима за најодсуднију одбрану, појачавајући и довршавајући досадашње фортификациске радове.
2) Да се сви делови снабду муницијом и свим убојним материјалом, како им то по постојећим наређењима припада.
3) Да се предузму све мере за одржавање трупа и материјала у непрекидиој готовости и тако да непријатељ не може изненадити ни један део, као и да се сваки непријатељски напад може безусловно и најенергичније одбити.
4) Извиђање непријатеља да се врши постепено и стално да буде највећа опреза према њему.
5) Узнемиравање непријатеља пешадијом и артилериском ватром, као и решење његових фортификациских објеката, наређиваће команданти колона, кад буде то било подесно и по своме нахођењу, изузимајући кад то ја будем нарочито наређивао, којом ћу приликом наређивати и начин како ће се то извршавати.
6) Команданти ће се побринути: да се код војника одржава, у колико је боље могућно, здравствено стање и душевна свежина.
7) Извештаје ми слати по досадањем начину.
Дејство Шумадиске дивизије
У току ноћи 21 ./22. октобра на фронту ове дивизије- на Ветренику непријатељ је од 18.50 ло 19.30 час. отворио из ровова јаку пушчану ватру са бацањем бомби а са Крвавог зуба кренуло се из ровова 40- 50 људи. Дејством наше ватре један је део враћен у ровове а један део задржао се у јарузи, пред својим препречним средствима. Иначе у току ноћи ништа се друго важније није десило. Са левог одсека није примљен извештај: због грмљавине поднеће се накнадно.
Промене у распореду трупа:
а) 4. пољска Тимочка батерија са положаја западно од Пребедишта, пласирана источно од с. Бахова;
б) један рововски топ са Пожарске чуке пласиран на Сокол.
На основи извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 2190 од данас у 13 час. из Суботског извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије о ситуацији на фронту дивизије до 12 час.
На левом одсеку врши се утврђивање осталих тачака и извиђање непријатеља. Наша артилерија реперисала терен. Непријатељска артилерија тукла Пожарску косу.
На осталом делу фронта стање непромењено.
Нашим деловима на Кривој чуци предала се два бугарска војника из 8. чете 2. батаљона 11. пука саслушања следују.”
Командант дивизије са ОБр. 2191 од данас из Суботског депешом извештава команданта II армије о следећем:
„Поводом телефонског питања начелника штаба II армије о досадањем моме споразуму са Дринском дивизијом за заједнички напад на Сокол, част ми је одговорити, да сам команданту Дринске дивизије 21. ов. мес. у 21 час. послао и детаљан извештај, као и команданту II армије под ОБр. 2182.
До сада 16 часова нисам добио од команданта Дринске дивизије још одговор о његовом решењу за предстојећи заједнички рад при нападу на Сокод.
На основу извештаја команданта одсека, командант дивизеје са ОБр. 2196 од данас из Суботског извештава команданта II армије Тимочке и Дринске дивизије о стању на фронту дивизије:
„Ситуација од 12- 16 часова. На фронту дивизије слабо пушкарање код предњих делова са ретком артилериском ватром. Наша артилерија са левог одсека реперисала терен у правцу непријатељских положаја.”
Командант дивизије са ОБр. 2179 од 18.30 час. депешом извештава команданта Дринске дивизије:
“У циљу потпомагања и олакшања вашег напада на Сокол, ова дивизија учинила је припреме, да може 23. ов. месеца, ако не буде магле, отпочети напад на Сокол, са једним батаљоном, 4 митраљеза једним Азеновим топом, 2 рововска топа, 4 пољска, 3 Данглисова, 2 дебанжова топа, 3 хаубице и једним топом 155 мм.
Молим за извештај, дали ће и та дивизија и када, моћи сутра отпочети напад на Сокол, да би издао потребне заповести са своје стране.
Извештавам вас, да ћу у том случају наредити да артилерија најинтензивнијом ватром припреми овај напад а потом да пешадија одсудно напада на Сокол и косу која се од њега пружа у правцу Доброг поља.
Командант дивизије са ОБр. 2198 од данас у 18.30 час. из Суботског извештава депешом команданта II армије:
“У духу заповести ОБр. 2918 од 15. ов. мес. а ради помагања и олакшања напада Дринске дивизије на Сокол, ова дивизија учинила је припреме, да 23. ов. месеца ако магла не буде, може отпочети напад на Сокол, са једним батаљоном, 4 митраљеза, једним Азеновим топом, 2 рововска топа, 4 пољска, 3 Данглисова, 2 дебанжова, 3 хаубице и једним топом 155 мм.
Известио сам команданта Дринске дивизије о овоме и питао дали и он може са своје стране сутра отпочети напад на Сокол. У том случају, ја ћу наредити најпре најјачу артилериску припрему а по том одсудан напад пешадије на Сокол.
О извештају команданта Дринске дивизије јавићу и о евентуалном нападу.”
Од команданта II армије са ОБр. 3129 од данас у 19 час. примљено је наређење које је напред у целости изнето,
На основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 2199 од данас у 21 час. из Суботског наређује команданту десног и левог одсека и команданту целокупне артилерије следеће:
„Пошто се досадањим нападом није успело, да се заузме Сокол, па док се не добије јача оријентација за даљи рад, на основи заповести команданта армије наређујем:
1) Да се трупе оба одсека што јаче утврде на својим положајима, да појачају и прошире постојећа утврђења, где то буде потребно, и да буду спремне, да одсудно одбију сваки напад од непријатеља.
2) Да команданти оба одсека поднесу предлог, да ли би које трупе или њихове делове требало повући са тачака које заузимају, на солидније и јаче ослонце у циљу одсудне одбране кад се то нареди.
3) Да командант левог одсека упути сутра код с. Струлина батаљон 20. пука, где ће он образовати општу дивизиску резерву. По доласку на ово место, да се командант батаљона веже са овим штабом телефоном.
4) Да се уреди и обезбеди уредно снабдевање трупа храном и муницијом, где се то није још могло постићи.
5) Извиђање и узнемиравање непријатеља пешадиском и артилериском ватром, као и рушење фортификациских објеката непријатељских, наређиваће по своме нахођењу команданти одсека но тако, да се тиме не ослаби готовост трупа за одсудну одбрану.
6) Тражио сам од команданта армије, да се што пре обавестим, дали ће се или не, продужавати напад на Сокол, како би се према томе могао подесити и распоред трупа за одсудну одбрану.”
Командант дивизије са ОБр. 2200 од данас у 20 час. из Суботског шаље извештај о стању на фронту команданту II армије и команданту Тимочке и Дринске дивизије:
Ситуација од 16 до 19 часова. На фронту дивизије повремена слаба пешадиска и ретка обострана артилериска ватра.
Данас су се предала још два бугарска војника из 11. пешад. пука. По њиховом исказу на Голом билу су делови 24. пешад. пука и 1., 3., и 8. чета 11. пука и то 8. на врху Голог била а 1. и 3. позади Голог била где изводе обуку; даљи распоред незнају.”
У 20.35 час. са ОБр. 2203 извештен је командант Дринске дивизије следеће:
“Од команданта 11 армије добио сам заповест, да док се не добије јача оријентација за даљи рад не предузима напад на Сокол, већ да се предузму мере за одбрану садањих положаја.”
На основу извештаја команданта левог одсека, командант дивизије са ОБр. 2204 од данас из Суботског извештава депешом команданта II армије:
“Да би се парирала непријатељска бочна пешадиска ватра употребљена противу трупа према Соколу предузете су ове мере:
а) Према делу непријатељског фронта са кога се ова ватра добија: иставиће се један део пешадије, па да на себе привуче фронталну ватру.
б) Пред евентуални покрет пешадије у напред један део оруђа имаће искључиво задаћу да снажном ватром осматра непријатељске ровове из којих се добија бочна ватра. Да би се у колико је то могуће отклонило штетно дејство, непријатељске артилерије, која са Доброг поља бочно дејствује, потребно је, да ове групе непријатељске артилерије буду везане снажном артилериском ватром Дринске дивизије о чему ћу известити команданта Дринске дивизије, када се за ово покаже потреба.
Да би се омело дејство непријатељских батерија са Ветреника и Кравице у леђа наших трупа према Соколу, молим да се упути команданту артилерије левог одсека у с. Тресину један официр аеропланске ескадриле те да се споразуму о тачном изналажењу места ових батерија, које су своје место изгледа сада промениле.
1. батаљон 10. пука 19. тек. месеца од артилериске ватре имао је 7 војника избачених из строја.”
Командант дивизије са ОБр. 2206 од данас у 22 часа из Суботског депешом извештава команданта II армије:
“Као што сам већ известио команданта, ја сам учинио извесне припреме за напад на Сокол. Те су припреме, природно изазвале извесне промене у распореду, који не може једновремено да задовољи и захтеве одсудне одбране нарочито у распореду артилерије. И како ми је због слабе бројне јачине пешадије, артилерија врло јако средство за одсудну одбрану овако дугачког фронта, потребно ми је, да што пре знам, хоће ли се продужавати напад на Сокол, и ако неће да учиним подеснији распоред артилерије за одсудну одбрану. Иначе било би незгодно остати дуже времена при оваквом распореду артилерије нарочито на левом одсеку.
Губитци: рањено: један наредник и 3 редова; контузовано: један поднаредник и један каплар.
Утрошено муниције: пушчане 91.074, митраљеске 975 метака, ручних бомби 226, бомби за Азен топ 90, артилериске 1210 зрна.