У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 2769 у 7.20 час.
Ноћас 22./23. октобра према Вардарској дивизији непријатељ у три маха напао на Камениту чуку северо- западно од Велесела и у 20.20 час. био успео да овлада њоме, ну нашим контра- нападом у 4.50 час. одбијен са овога положаја и претрпео велике губитке. На осталом фронту ништа значајно. Код Вардарске дивизије заробљен један бугарски војник из 12. пука. По његовим исказима према левом крилу ове дивизије налази се 42. немачки пук и делови 12. бугарског пука. 18. ов. мес. бугарски пукови имали су врло велике губитке, чули су да ће доћи немачка артилерија.”
ОБр. 2790 у 13.50 час.
„Молим, да се ескадрила за бомбардовање, која је у Соровићу, упути ближе овој армији, како би се за време напада могла употребити за бомбардовање непријатељске позадине. Молим да јој се нареди, да у том погледу извршује захтеве ове команде.”
ОБр. 2804 у 21.25 час.
„Пуковник Декоен с обзиром на велики број тешке артилерије моли, да му се стави на расположење код Живоње један везан балон. Молим, да се ово издејствује и то што пре. Св. ОБр. 2790 ове команде од данас.”
ОБр. 2800 у 22.10 час.
„23. октобра на фронту армије слабија повремена артилериска ватра.
Код Коњичке предали се један кандидат официрски, један поднаредник, један каплар и 16 редова из 12. пука. Поднаредник био командир страже пошао са 46 људи да се преда, али Црна надошла те се остали врате. Поједини бегају у женском оделу, хартијице из аероплана утичу на предају. Накнадни искази ранијих заробљеника код с. Тепавци виђене бугарске коморџије са бројевима 64 на раменицама 42. пешад. пук из 3. немачке дивизије у њој су још 4. и 34. пук, који је остао на руском фронту. У борбама на фронту ове армије последњих дана имали су огромне губитке. Неки чули, да је на овом фронту и 9. бугарски пук, но нису га видели.
Један бегунац из 12. пука (предао се ноћу 22./23. октобра код Вардарске) изјавио: пре два дана дошле три немачке пољске батерије и 2 тешке са по две цеви све пласиране око Тепавца.
За сутра задатак армије као и данас.”
Од команданта II армије:
ОБр. 3132 актом:
На основи наређења ОБр. 6700 од 22. тек. мес. издао сам са ОБр. 3129 командантима Шумадиске и Тимочке дивизије следеће наређење:
„Пошто се досадашњим нападима није успело да се заузме положај Соко, то док се не добије јача оријентација за даљи рад наређујем:
1) Да се трупе обе дивизије што јаче утврде на својим положајима, да појачају и прошире постојећа утврђења, гди то буде потребно, и да буду спремне, да одсудно одбију сваки напад непријатељски.
2) Да ми командант Шумадиске дивизије поднесе предлог ако би и гди требало, које трупе или њихове делове повући са тачака које заузимају на солидније и јаче ослонце, када то буде нужно.
3) Да се уреди и обезбеди уредно снабдевање трупа храном и муницијом где се то још није могло постићи.
4) Извиђање и узнемиравање непријатеља пешадијом и артилериском ватром, као и рушење фортификациских објеката непријатељских наређиваће сами команданти дивизија по своме нахођењу, но тако да се тиме не слаби готовост трупа за одсудну одбрану.
Ако би према добивеним новим оријентацијама од команданта III армије, следовале какве измене и допуне, известићу накнадно.
ОБр. 3158 у 5.10 час.
„Сем местимичиог слабог пушкарања са по неким артилериским метком ноћ 22./23. октобра прошла без значајнијих догађаја.”
ОБр. 3164 у 14.10 час.
„Стање код ове армије у 12 часова:
Повремена слаба пешачка и ретка артилериска ватра. Нашим трупама на Голом билу данас су се предала 3 бугарска војника из 2. батаљона II. пука, који су изјавили, да се на источном делу Ветреника и Голог била налази 1. и 2. батаљон II. пука. На источном делу Голог била до Пороја је 1. батаљон 24. пука. На Преслапу 2. батаљон 24. пука и 4. батаљон II. пука.”
ОБр. 1364 у 18.15 час.
“Стање код ове армије од 12- 16 часова:
Сем слабе пушчане ватре код предњих делова и ретке обостране артилериске ватре на фронту ничег значајнијег. Нашим извиђачким деловима према Кравици предао се један бугарски војник из 2. батаљона 29. пешад. пука.”
ОБр. 3180 у 21.35 час.
„Стање код ове армије 23. октобра до 19 часова: Сем повремене обостране местимичне пешадиске и артилериске ватре ништа се значајније није десило. Код Тимочке дивизије један редов рањен.”
Од команданта III армије:
ОБр. 3674 у 5 час.
„Стање у току ноћи 22./23. октобра:
Код Дринске дивизије: Повремено пушкарање и слабија артилериска ватра. Код Дунавске дивизије непријатељ је покушавао у току ноћи, да поврати изгубљене ровове али су сви напади одбијени. У току ноћашњих борби изгубљен је један митраљез и заплењен један бацач бомби. Код 3. Дунавске пољске батерије прсла једна цев.”
ОБр. 3678 у 12.25 час.
„Да би се операције на фронту ове армије могле продужити са изгледом на успех, молим да се трупе ове армије појачају: у пешадији са једном јаком бригадом или слабом дивизијом са бар 8000 пушака од руских или талијанских трупа а у артилерији са 6 цеви 105 мм. једном хаубичком батеријом и једним пољским брзометним дивизијоном, који би попунио недостатак пољских оруђа Дунавског пољског артилериског пука.”
ОБр. 3680 у 14.20 час.
„Стање у 12 часова:
1.) Код Дринске дивизије: Ничега значајнијег. До сада пребачено на леву обалу Црне реке 5 чета и 4 митраљеза. Ова снага подишла каменитим чукама, источно од десног Дунавског крила на 500 метара од гребена, до сада има 19 заробљеника из 43. пука.
Код Дунавске дивизије: Десна колона потпомогнута јаком артилериском ватром отпочела напад у 7 часова. Због јачег отпора непријатеља напредовање заустављено. Лева колона успела, да организује одбрану на заузетом делу непријатељског положаја. Ова колона има 31 заробљеника и један митраљез.”
ОБр. 3666.
„Губитци код Дринске дивизије: 18. октобра подофицира каплара и редова погинуло 5; рањено 28; контузовано 3. 19. октобра: официра рањено 2; подофицира, каплара и редова погинуло 2; рањено 13. 20. октобра: подофицира, каплара и редова погинуло 3; рањено 5; контузовано један.
Губитци код Дунавске дивизије: 18. октобра: официра рањено 4; подофицира каплара и редова погинуло 5; рањено 47; контузовано 3. 19. октобра: официра погинуло 1; рањено б; подофицира каплара и редова погинуло 36, рањено 164, контузовано 11. 20. октобра: подофицира, каплара и редова погинуло 7, рањено 41.”
ОБр. 3694 у 20 час.
„Ситуација до 18 часова 23. октобра:
Код Дринске дивизије: На фронту десне колоне слабија повремена артилериска ватра. Део леве колоне пребачен на леву обалу Црне реке подишао је непријатељском положају- почетци на Каменитим чукама. Заробљено је у току дана свега 44 војника из 43. пука. Борба се води још.
Код Дунавске дивизије обострана артилериска ватра.”
ОБр. 3698 у 20.40 час.
„Заробљени ппоручник 56. пука у борби 22. тек. мес. изјавио је: Да су 2 батаљона 4. ополченског пука дошла да ојачају 56. пук, који је на одсеку Скочивирска јаруга- ушће Строшнице; Западно је од овог пука 55. пук источно 21. пук. У борби 21. ов. мес. 56. пук је имао огромне губитке и наша артилерија уништила је митраљезе тако, да су још само 2 остала у пуку. Фронт XI армије је од Дојрана па на запад. XI армију састављају: 2., 3., 8. и 9. дивизија. Овом армијом командује Немац. У колико му је познато намера је Бугара, да се добро бране и да одрже своје положаје. Чуо је, да се журно утврђује Бабуна. Данас је Дунавска дивизија заробила поред осталих 11 војника из 3. батаљона 10. ополченског пука, који су изјавили, да су 22. ов. мес. у вече дошли у појачање 55. пуку из Софије и да по четама има до 200 људи и већином од 45 до 50 година („сичките дрте.”)
ОБр. 4695 у 18.20 час.
„Четнички војвода Тренко Војан упућен је накнадно из II у ову армију на служби, али он је изјавио: “да је стар и слаб и да више апсолутно не може да служи; показао је оригинално уверење комисије, којим је ослобођен од обавезе служења, па је молио да буде разрешен и на основу тога задржан у штаб армије. Молим да се по овој представци донесе одлука и да се армији саопшти.”
Од војног изасланика у Енглеској:
Бр. 831 у 4.35 час.
“Бр. 6640 примио сам и поступићу по наређењу. На мој мемоар предат Лојду Џорџу поводом молбе за слање помоћи Солунском фронту добио сам одговор из овдашњег Министарства. Главни садржај доставио сам одмах Министру Војном, с тим да извести Врховну Команду, послао сам и оригинално писмо. По томе одговору, енглески и француски Ђенералштаб, који су ово питање проучили нашли су, да се за сада не може слати велика помоћ Солуну. Послаће Енглеска 6 нових батаљона и 4 батерије великог калибра, а сем тога 13.000 је на путу. Тражено је да и Французи и Талијани пошаљу нова појачања.”
Од Првог Ађутанта Њ. К. В. Престолонаследника.
Из двора са положаја:
„Војвода Мишић извештава да Французи имају 2 балона каптива и моли, да му се један од њих одмах стави на расположење. Замолите ђенерала Сараја за наређење по овоме и известите ме.
Александар с. р.
пуковник Живковић.”
Од делегата капетана Јовичића:
Пов. Бр. 726.
„Ситуација на енглеском фронту на дан 23. октобра: Дојрански фронт: -После артилериске припреме јуче је извршен препад са једним нашим пуком на немачке положаје северо- источно од Мачукова и у пркос јаком непријатељском отпору заробили смо 18 и убили 40 немачких војника у њнховим рововима. Непријатељ је накнадно покушао да изврши контра- напад, али је био одбијен са великим губитцима по непријатеља.
Струмски фронт: -Река Струма још је око 60 см. изнад своје нормалне висине. Наша артилерија растерала је неприатељска раденичка одељења у Ернекоју.”
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 6747.
ђенералу Сарају, команданту савезничких војсака:
„Услед стављања под команду команданта I армије извесног броја француских јединица, разгранала се коресподенција на француском између штаба I армије с једне стране и напред поменутнх француских јединица и француско- руске армије с друге стране. С тога част ми је умолити вас за наређење, да се команданту I армије упути хитно на расположење један француски секретар- дактилограф са писаћом машином. Овај би секретар остао привремено на служби у штабу I армије за време, док се француске јединице буду налазиле под командом команданта I армије.”
ОБр. 6748.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„Стање 22. и ноћу 22./23. октобра:
II армија. -Није било важнијих догађаја. Предала су се 4 бугарска војника из 11. пука, који се налази на источном делу Ветреника и Голог била. Овај је пук попуњен са по 40- 50 војника на чету, већином Турака, Грка или Цигана, који нису раније служили војску те их сада вежбају.
Из исказа заробљеника изгледа да ће 32. пук да смени 46. на Соколу; смена једног батаљона изгледа да је већ извршена. За 46. пук чује се да ће да иде за Ђевђелију.
III армија. -На фронту Дринске дивизије није било важнијих догађаја. Један њен батаљон са 4 митраљеза пребачен је на леву обалу Црне реке северно од ушћа Строшнице, ради кооперисања Дунавској дивизији. Дунавска дивизија после јаке артилериске припреме прешла је у напад и њена лева колона пошто је напредовала за 7- 800 метара отела је од Бугара један дугачак први ров на главној одбранбеној линији. Два непријатељска напада у 18 до 20 час. одбијени су. Заробљен је један официр из 56. пука и 3 војника из 55. пука. Запленили смо један бацач бомби, а изгубили један митраљез.
I. армија. -Непријатељ је око 9 час. отпочео напад на Вардарску а нешто слабије на Моравску дивизију. Борба је трајала преко целога дана. Моравска дивизија да би олакшала положај Вардарској предузела је око подне напад и знатно напредовала. При крају дана непријатељ је покушао још један напад на Вардарску дивизију, али је он остао без успеха. На многим местима непријатељ је само викао „ура”, али није смео изаћи из ровова. У главном Вардарска дивизија задржала је све своје положаје, а Моравска и Дунавска су напредовале у своме нападу. Пред мрак примећена је јача непријатељска пешадиска колона у покрету са севера ка Тепавцу.
Непријатељски губитци су велики нађени су лешеви бугарски и немачки (42. пук). Наши губитци су још непознати али су знатни. 33. француска бригада помагала је својом артилеријом Вардарску дивизију и рушила непријатељске ровове пред собом. Послата су појачања I армији из III армије и од француских трупа.
На савезничком фронту ништа ново. Енглези су ноћу 22./23. октобра извршили напад на непријатељске ровове на Дојранском фронту и заробили више војника из немачког 59. пука. То показује да су нетачни искази немачких заробљеника код I армије, да је 59. пук пошао за 146. на Битољском фронту.”
ОБр. 0754.
Команданту I, II и III армије.
„Шаљу се дописне карте, које су бугарски заробљеници написали својим друговима, који су остали у пуку, с молбом да се погодннм начином добаце непријатељским пуковима.”
ОБр. 6756.
Команданту I армије.
“Да би I армија могла извршити енергичну офанзиву на север биће јој стављене на расположење пре 24. октобра ове трупе: „Бригада Сикр” (35. и 44. колонијални пук), 2. бис зуавски пук, један дивизион брдске артилерије, 5 батерија 105 мм., 3 дивизиона 120 мм., 2 дивизиона 155 мм. кратки, 8. шасерски пук. Бригада „Фуркада” остаје и даље у саставу I армије. Све ове трупе француске биће под командом ђенерала Жерома, који ће се бринути и о њиховом снабдевању. Сви остали детаљи регулисаће се споразумно између команданта I армије и команданта француско- руских трупа.”
ОБр. 6758 у 19 час.
Команданту III армије.
“Сва појачања, која су се за сада могла добити стављена су на расположење команданту I армије. Према томе тај командант има рачунати само на снагу са којом сад стварно располаже Пошто ће ојачана I армија и руско- француска армија предузети одсудан напад на непријатеља чим се распореде додељена појачања I армији, која јој се имају упутити до 24./25. ов. мес. и пошто ће и та армија садејствовати у циљу што јачег потпомагања 1 армије, то ће командант настати, да се што пре заврше све потребне припреме у смислу наређења ове команде ОБр. 6700 од 22. тек. мес. За напад следоваће наређење. Има везе са извештајем командантовим ОБр. 3678 од данас.
ОБр. 6765.
Команданту I, II и III армије; ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„Стање 23. октобра:
I армија. -Нема значајнијих догађаја. Има 3 бугарска дезeртера из 11. пука, који изјављују: 2. батаљон 11. пука је на источном делу Ветреника и Голог била 4. батаљон је на Преслапу са 24. пуком.
II армија. -Дринска дивизија пребацила на леву обалу Црне реке северо- источно од ушћа Строшнице 5 чета и 4 митраљеза. Заробила 14 војника из 43. пука. Дунавска дивизија десна колона покушала напад али наишла на јак отпор. Лева колона се је утврдила у јуче освојеним непријатељским рововима; она је заробила 31 бугарских војника и запленила 1 мптраљез.
I армија. -У току ноћи 22./23. октобра непријатељ је у три маха нападао на Камениту чуку северо- западно од Велесела и био је успео да је заузме. Једним јаким контра нападом јутрос у 4.50 час. наше су трупе понова отеле ову чуку, наневши непријатељу тешке губитке. Један заробљеник из 12. бугарског пука вели, да се 42. немачки пук и делови 12. бугарског пука налазе према левом крилу Вардарске дивизије, чуо је, да долази немачка артилерија.
У току 23. октобра нема озбиљне борбе на фронту I армије.
Под истим бројем Њ. В. Криљу, Војним Изасланицима на страни и ђенералу Рашићу:
“22. октобра Бугари и Немци нападали су целога дана на Вардарску дивизију без успеха. Моравска и Вардарска напредовале су на свом фронту и отеле бугарске ровове и један рововски топ.
Ноћу 22./23. октобра јаке борбе код Вардарске дивизије северно од Велесела повољне по нас.
23. октобра Дунавска дивизија запленила један митраљез и 50 Бугара. Озбиљне борбе нема. I армија се појачава српским и француским трупама и припрема нове нападе.”
ОБр. 0767 у 22.35 час.
Команданту I армије.
„Издато је наређење ескадрили за бомбардовање, да поступи по вашим наређењима, али због техничких разлога она мора остати и даље у Соровићу.”
ОБр. 6771 у 22.50 час.
Првом Ађутанту Њ. Кр. В. Престолонаследика
„Предузео сам корак за каптивни балон. Обећано ставити одмах на расположење.” О овоме је са ОБр. 6773 извештен командант I армије.
Српски званичан извештај
Солун 23. октобра 1916. г.
“После бугарског пораза 18. и 19. ов. мес. када смо им отели 7 топова, 12 митраљеза и заробили близу 1000 војника, стигле су немачке трупе да прихвате разбијене Бугаре. 22. октобра Немци и Бугари предузели су јаке нападе на наше трупе, који су трајали целога дана. Сви су ови напади потпуно пропали. Не само, да непријатељ није успео, да потисне наше трупе, већ су оне напротив на многим местима напредовале, отеле непријатељске ровове, заплениле један бацач бомби и задобиле доста заробљеника Немаца и Бугара. Губитци непријатеља осетни су.”