У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 2175 у 7.50 часова.
„Стање код ове армије у току ноћи 6./7. октобра:
Код Моравске дивизије живо пушкарање, пребачено још неколико водова преко Црне, од којих један код самог моста под селом Бродом. Код Вардарске дивизије узајамно пушкарање. О губитцима накнадно.”
ОБр. 2188 у 14.50 час.
„Јутрос је заробљен око с. Добровени Анђел Јанко редов 1. чете 1. батаљ. 10. пука и на саслушању дао је следеће податке: Његов пук налази се код с. Добровени и западно од истог, даље западно од његовог пука палази се 30. пук, а источпо сигурно зна да се налази до 10. пука 55. пук. Евакуисање Битоља зна да је отпочело пре 4 дана, али му је непознато, да је што год и од пешадије одлазило у позадину. Чуо је, да се на Бабуни спремају положаји за следећу одбрану. Морално стање код војника каже, да је слабо, јер војници верују да узалуд гину.”
ОБр. 2201 у 22.15 час.
„Батаљон 2. пука, који је био код III армије, враћен је Моравској дивизији”.
ОБр. 2205 у 21.30 час.
,,У току 7. ов. мес. још три чете са крајњег десног крила Моравске дивизије прешле Црну реку и десно крило Вардарске напредовало нешто мало. Јаче напредовање онемогућено непријатељском пешадиском ватром и митраљеском ватром из солидно изређених ровова. Дејство непријатељске артилерије слабије но јуче; број група као и до сада. По исказу заробљеника пред фронтом армије су: 55., 10., 30., 23. у првој и 12. пук у другој линији позади Кенали. Заробљеници изјављују, да су пукови цели, осим 23. чији је 1 батаљон на правцу за Ресан. На западу од Кенали су: 33., 27., 15. и други непознати пукови. Источно од 55. је 56. пук. 0 губитцима накнадно. Сутра се продужава акција.”
ОБр. 2211 у 22 часа:
„Заробљеници зјавили, да је морал код бугарских војника јако опао и да имају огромне губитке од наше артилерије. Командант 23. бугарског пука храбрио своје војнике речима: „Дрште се само још 4 дана док се Битољске установе не евакуишу, па ћемо потом одмах одступити. Веза са ОВр. 2205.”’
ОБр. 2189 у 13.20 час.
„Бугарски бегунци из 23. пука изјавили:
„5. тек. мес. у вече пошла за предају 6. чета 2. батаљ. 23. пука али враћена од 33. пука. Смене ни резерве немају. Војник нашег 16. пука пребегао из бугарског ропства потврђује, да Бугари евакуишу слагалишта из Битоља; имају масу рањеника а резерве немају.”
Од команданта II армије:
ОБр. 2663 у 6.12 час.
„Стање ове армије 7. ов. мес. у 5. час. следеће:
Код Тимочке дивизије: Према телефонском извештају команданта 19. пука, ноћас су наше трупе избиле на највишу Пожарску чуку а потом и на Добро поље (к. 1700). Примећен покрет извесних фењера у позадину Ветреника, те изгледа као да непријатељ и ту одступа. Како је прекид са Дринском дивизијом чија артилерија туче највишу Пожарску чуку и Добро поље молим команданта III армије, да нареди одмах Дринској дивизији, да не туче ни највишу Пожарску чуку ни Добро поље (к. 1700).
ОБр. 2631 у 10.20 час.
„Командант Шумадиске дивизије у 9.30 часова јавља, дошао сам у Доњи Пожар и ту сам се од команданта 19. пука известио, да цело Добро поље и његова највиша тачка и гребен нису још заузети. Заузет је са 3 чете предњи положај на Добром пољу. Молим, да артилерија Дринске дивизије отпочне да туче највишу тачку и гребен на Добром пољу и да својим дејством у десни бок и позадину Доброг поља олакша овој дивизији при даљем нападању на Добро поље. Наредио сам, да 3 чете 15. пука дођу у Доњи Пожар и ставе на расположење команданту једнога одсека. Достављајући предње молим за наређење у смислу предњег захтева команданта Шумадиске дивизије.”
ОБр. 2625 у 8.25 час.
„Командант Шумадиске дивизије доставио је следећи извештај команде своје 2. пешад. бригаде од 5.25 часова:
“Синоћ од 22 до 23.30 час. непријатељ је отварао врло јаку пушчану и митраљеску ватру на целом фронту Ветреника бацајући велики број бомби ручних и из справа а по том потпомогнут снажном артилериском ватром само са Голог Била покушао је напад према Изгорелој рудини. Остале групе непријатељске артилерије нису дејствовале. Овај је напад осујећен нашом снажном ватром и бомбама. Непријатељ је враћен у своје ровове. После овога настало је уобичајено пушкарање, које је трајало преко целе ноћи. На левом пододсеку у току ноћи продужено је гонење непријатеља и заузета су каменита и највиша чука на Пожарској коси, затим су упућена извиђачка одељења на Добро поље и до овог часа на Добро поље су избиле три наше чете и поселе положај, утврђујући га журно против евентуалног непријатељског покушаја. Судећи по кретању светлости фењера, непријатељ је у току ноћи повлачио неке своје делове са Ветреника. Наредио сам команданту 11. пука да покретом јачих извиђачких одељења изврши насилно рекогносцирање на целом фронту Ветреника и утврди, дали се непријатељ и у колико ослабио на овом делу фронта. Наређено је на целом фронту јаче извиђање и сада се на Ветренику чује пешадиска и митраљеска ватра. До сада се непријатељ јавио са неколико артилериских метака са Голог Била. О предњем част ми је известити у вези јучерашњег извештаја ОБр. 2623, с тим, да ће даља акција бити управљена против Ветреника са осигуравањем од стране Градешнице”.
ОБр. 2637 у 16 час.
,,Тачка 3. и 4. наређења ОБр. 6058 од данас моћи ће се извршити тек онда, кад падне Добро поље. Но за заузеће Доброг поља, које претставља врло јак и веома велики положај, снаге које сам могао тамо упутити и сувише су недовољне, те ако би га оне саме нападале уз слабо садејство десне колоне Дринске дивизије, оне би просто утонуле на овако великом пространству и тешком терену. С тога је потребно, да десна колона Дринске дивизије јаком снагом нападне Добро поље с бока и позадине и да јој лево крило Шумад. дивизије служи само за потпомагање тога напада са фронта”.
ОБр. 2641 у 16.10 час.
„Стање код ове армије у 12 часова:
Код Тимочке дивизије врши се непрекидно притисак арт. ватром и јачим извиђачким одељењима. Код Шумадиске дивнзије врши се јак притисак против Голог Била и Ветреника. Према Добром пољу врши се организација заузетих положаја и извлачење артилерије”.
ОБр. 2649 у 20.40 час.
„Утврђено је, да је лево крило Шумадиске дивизије после јучерашњег непријатељског пораза овладало највишом чуком на Пожарској коси, а са предњим деловима јужне околине Доброг поља. Сада се ради пут за плсаирање артилерије на новим положајима ради тучења Доброг поља, Кравице и Ветреника, као и за попуну пешадиске и артилериске муниције, што ће се све по изјави команданта Шумадиске дивизије трајати по свој прилици и сутрашњи дан. Сем тога, командант Шумадиске дивизије изјавио је по извршеном рекогносцирању на лицу места, да ће за напад на Добро поље сачекати, да најпре дође у јаку везу са десном колоном Дрниске дивизије а за тим, да заједно са њоме отпочне одсудан напад на поменуту тачку. Ово сам му одобрио с тим, да и даље врши снажан притисак на остале тачке непријатељског фронта, а то ће исто радити и Тимочка дивизија”.
ОБр. 2652 у 21.22 час.
„Стање код ове армије у 19 часова 7. октобра непромењено.
ОБр. 2657 у 22.30 час.
,,У вези са извештајем ове армије ОБр. 2649 од вечерас, част ми је доставити извештај команданта Шумадиске дивизије ОБр. 1944 од 20.35 часова, који гласи:
„Истакнути делови, који су били заузели предњи положај Доброг поља дејством непријатељске артилерије и нападом непријатељске пешадије били су принуђени, да се данас повуку на највишу Пожарску косу. Наше батерије биле су још у току промене положаја. Батаљон са Катунца данас је напредовао и са обема четама заузео југоисточну страну Глогата (на вези Катунац- Добро поље) са кога је непријатељ протеран оставивши 2 резервне митраљеске цеви, доста пионирског алата и остале спреме. На осталом фронту стање без промене”.
Од команданта III армије:
ОБр. 3163 у 9 час.
„Стање у току ноћи непромењено. Код Дринске дивизије вршено је у току ноћи пребацивање преко Црне реке под ватром непријатеља. Борба се води. До овог момента нема детаљнијег извештаја”.
ОБр. 3183 у 19.24 час.
„Ситуација у 14 часова 7. октобра.
Десна колона Дринске дивизије дејствује према Добром пољу, наилази на велике теренске тешкоће и јак непријатељски отпор. Лева колона ове дивизије дејствовала је артилериском ватром помажући рад Дунавске дивизије. Код Дунавске дивизије водила се јака борба при прелазу Црне реке. Под борбом обе нападне колоне успеле су, да се пребаце на леву обалу Црне реке и напредовале су 800- 1500 метара. Даљи покрети су моментално заустављени због јаког дејства непријатељске артилерије. Борба се продужава. Дунавска дивизија ојачана је једним пуком Тимочке бригаде из армиске резерве. Мост преко Црне реке Добровени запаљен је”.
ОБр. 3190 у 23.10 час.
„Ситуација 7. октобра у 20 часова:
Од Дринске дивизије извештаја нема услед прекида везе. Извештај ће се послати накнадно. Дунавска дивизија имала је јаку борбу с непријатељем на левој обали Црне реке. Непријатељ је појачао своје предње делове и нападао је на лево крило леве колоне ове дивизије. Од 13.15 час. до 14.30 час. и од 17.15 час. до 18.30 час. била је врло јака пешадиска и артилериска борба. Наше трупе одржале и утврдиле заузети терен. У току ноћи 7./8. октобра лево крило ове дивизије потпомагаће напад десног крила Моравске дивизије. 8. октомбра ова дивизија продужиће напад у садејству са десним крилом Моравске дивизије.
ОБр. 3196 у 23.40 час.
„Распоред трупа ове армије на дан 7. октобра у вече:
Дринска дивизија: Десна колона командант пуковник Цветковић: 5. пук, 7. пук и по један батаљон из 4. и 8. пука са једним пољским, једним брдским 65 мм. и једним водом Данглис батерије и 12. пук са 1 Данглисовом батеријом и 5 хаубица, напада фронт Добро поље- Сокол- к. 909- к. 953- Груниште. Лева колона: командант пуковник Костић, 2 батаљона 4. пука, 6. пук и Добровољачки одред са 6 Дебанжових топова и 2 заплењена пољска оруђа, напада фронт Црне реке од Крапе до ушћа Строшнице. Дивизиска артилерија: 2 пољске батерије, дивизиска резерва 17. пук.
Дунавска дивизија: Десна колона командант пуковник Стојановић: 2 батаљона 8. пука и 1 батаљон 14. пука са 2 брдске батерије 65 мм. и 1 водом Данглисовим, напада фронт од ушћа Строшнице до Скочивира. Лева колона, командант пуковник Милетић: 9. и 18. пук, са 2 пољске и 1 брдсаком батеријом 65 мм. и 1. водом Дебанжовим напада фронт од Скочивира до ушћа Чеганског потока. Дивизиска артилерија 2 пољске и 2 хаубичке батерије. Дивизиска резерва 2 батаљона 14. пука и батаљон Срба добровољаца. Тешка артилерија: 2 оруђа 105 мм. и 1 батерија од 3 оруђа дугачка 120 мм. на к. 1881 дејствује противу Доброг поља и Сокола, и 2 батерије 120 мм. дугачке, северно од Совича дејствују противу не0пријатеља на левој обали Црне реке. Армиска резерва: 13. пук јужно од преседлине између Старковог Гроба и Џауле.
ОБр. 3188 у 23.50 час.
„Ради извршења наређења ОБр. 6093 Врховне Команде од данас наредио сам, да Дринска дивизија главном снагом напада у бок и позадину неиријатеља на Добром пољу у којој цељи ставио сам на расположење 13. пук из армиске резерве”.
ОБр. 3179 у 17.35 час.
,,Из исказа 2 заробљеника из 56. пука утврђен је следећи распоред непријатељски на положајима леве обале Црне реке. 1 пешад. бригада (8. Тунџанске дивизије) 30. пешад. пук код с. Брода и западно 10. пешад. пук на фронту Брод- Добровени. 3. резервна бригада (8. Тунџанске дивизије) 55. пешад. пук на фронту Добровени- Скочивир, 56. пешад. пук на фронту Скочивир- Крапа, 43. и 11. пешад. пукови налазе се лево источно од 56. пука)”.
Од команданта мајора Витре:
№ 499 у 22.10 час.
“Ескадрила 382. Извиђање: 1 батаљон на маршу ка Кожуху. 2 коректуре, 24 бомбе на Добро поље. Ескадрила 399. Извиђање: констатује повећање непријатељских снага на овоме одсеку. Исти логори код Полога. Близу Јаратока 80 шатора, код Велеса 1 чета, код Рапеша велики логор. Код Чаништа 25 шатора, код Макова 20 великих шатора, код Крапе 50 шатора. Слабо кретање”.
Од команданта Ваздухопловне службе:
Бр. 504 у 22.40 час.
„Ескадрила 399. -Извиђања показују мале промене у бивацима према ју черашњем стању. Слабо кретање. Бачене су прокламације. -Ескадрила 387: Пут Мељница- Каљани употребљив за кола. 2 .моста код Разим беја у висини села Манасстира. Због мрака није се могло ићи даље до Разим беја. Других извешгаја нема”.
Од команданта Савезничких војсака:
„Доставља стање на фронту. „Грчка патроле и Анамити нашли су Јанамах и Самлах неокупиран. На левом крилу канонада. Градеишница и Ризови у нашој власти. Заузели смо манастир северно од Ремби”.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 6049 у 9.5 час.
Команданту I, II и III армије:
,,У току ноћи б./7. тек. мес. код Тимочке дивизије: -Према телефонском извештају команданта 19. пука ноћас су наше трупе избиле на највишу Пожарску чуку а по том и на Добро поље (к. 1700). Примећен покрет извесних фењера у позадину Ветреника те изгледа, као да непријатље и ту одступа. Како је прекид са Дринском дивизијом, чија артилерија туче највишу Пожарску чуку и Добро поље, молим команданта III армије, да нареди одмах Дринској дивизији, да не туче ни највишу Пожарску чуку ни Добро поље (к. 1700)”.
ОБр. 6049.
Главном команданту Савезничких војсака, ђенералу Сарају:
„У току ноћи између 6./7. тек. мес. наше трупе овладале су Пожарском косом и Добрим пољем к. 1700. Наредио сам, да српске армије продуже енергичан напад и то друга, у циљу овлађивања Ветреником и Козјаком а I и III у циљу овлађивања непријатељским положајима на левој обали Црне реке и код Кенали. Како ће избијањем српских трупа на Козјак бити угрожена позадина оних непријатељских група, које се налазе у долини Вардара, то је несумњиво да ће непријатељ покушати, да овај правац ојача са деловима које ће повући са другог дела фронта. С тога а у циљу лакшег избијања II Српске армије на Козјак и успешнијег угрожавања непријатељске позадине, част ми је молити за наређење, да Савезничке трупе у долини Вардара а нарочито 122. француска дивизија врше што енергичнији притисак на непријатеља, те да му се не додзовли извлачење трупа са тога дела фронта у циљу појачања посаде на Козјак и суседним тачкама. О томе што буде наређено молим за извештај ”
ОБр. 6050 у 8.30 час.
Команданту II армије.
„Ради извлачења муниције на Добро поље наредите, да се реквирирају што више кола од мештана и образују више етапа, како би се наша стока што више поштедила”.
ОБр. 6057 у 10.15 час.
Команданту I армије.
„Са ђенералом Сарајом постугнут споразум да кад томе буде време српске трупе прве уђу у Битољ. О предњем се извештава командант ради знања и поступка у своје време”.
ОБр. 6059.
Команданту I, II и III армије.
„Имам извештаја, да су неки наши коморџиски делови приликом ослобођења нашег села Живоњија вршили страховите пљачке и насиља над становништвом. Како је наша војска и у најтежнм данима оскудице и разних искушења на чак и на противничком земљишту остала на висини достојној дивљења, то ми у толико мање изгледа могућ и вероватан напред наведени случај и то данас, када наша војска ни у чему не оскудева и нарочито када улази у своју већ од непријатеља поробљену и опљачкану Отаџбину у улози правог ослободиоца а не немилосрдног освајача. Командантима армија препоручујем, да предузму најстрожије законске мере, те да се сличне појаве пљачкања и насиља ако би их било одмах у корену угуше те да би се углед и морал наше војске очувао и отклониле штетне последице, које би могле наступити услед некоректног понашања наше војске према становништву и приватној имовини”.
ОБр. 6068 у 13.35 час.
ђенералу Топола, Г. Министру Војном, свима војним изасланицима:
„Ноћу 6./7. октобра Шумадиска дивизија потукла Бугаре северно од Пожара и избила на Добро поље где Бугари држе још к. 1700. Трећа армија пребацила јаче делове преко Црне. Прва армија мало напредовала, Французи су стигли свуда до гранпце. 7. октобра продужава се јака наша акција на целом фронту. Наши аероплани видели 6. после подне један батаљон на маршу од Тополчана ка Прилепу. Хангари аероплански пренети из Битоља у Прилеп”.
ОБр. 6071.
,,Г. Министар Војни са Ф.ЂОБр. 1796 од 12. септембра решио је: да се за целокупну оперативну војску отвори радионица под називом Артилериска радионица.
ОБр. 6086 у 19.45 час.
Г. Министру Војном
„Стање 7. октобра у 16 часова:
II. армија премешта артилерију. Коту 1700 још држе Бугари.
III. армија. -Дринска дивизија није још узела Сокол, али држи косу од Сокола на Белој води и даље њоме до Црне- Дунавска узела Скочивир.
I армија и Французи врше јаку артилериску припрему. Пешадија слабо напредовала. Аероплани јутрос видели јаку 8 колону непознатог састава па маршу од Битоља ка северу; око Прилепа нема покрета трупа. На Вардару јаче кретање возова. Није утврђено дали трупе одлазе или долазе. Један дезертер вели, 21. бугарски пук видео на маршу ка југу код Тополчана 31. септембра”.
ОБр. 6093 у 19 час.
Команданту III армије.
„Пошто Добро поље није освојено као што је био известио командант II армије, то он сада моли: Да десна колона Дринске дивизије што енергичније нападне Добро поље с бока и позадине а лево крило Шумадиске дивизије потпомагаће овај напад с фронта. Издајте у овом смислу потребно наређење”.
Српски званичан извештај
“После упорне борбе наше трупе овладале су 6. октобра по подне непријатељским положајима северно од Пожара отерав Бугаре у бегство. Акција је продужена тако, да смо у току избили на врло важну граничну баријеру Добро поље, коју су Бугари због своје природне јачине и дуготрајне фортификациске спрема сматрали за неосвојиму. Имамо доста заробљеника и плена. На осталом фронту јака активност наше артилерије и напредовање предњих делова”.