9. октобар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:

Од Врховног Комапданта- Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар – депешом од 9. октобра у 1.34 часова:

“Саопштите одмах ђенералу Сарају следеће: „Данас су трупе Моравске дивизије извршиле пробој утврђеног фронта непријатељског на левој обали Черне према с. Добровени узевши преко 500 заробљеника. 11 митраљеза, изгледа да су дошли и до топова. Бугари, да би затворили продор извлаче трупе испред француског фронта, те ојачавају фронт према Моравској дивизији. Пошто су данас француске трупе биле недовољно активне, то вас молим, да наредите ђенералу Кордоније- у да данас енергично помаже наш напад, како би бар спречио пребацивање, да би осигурао успех, који је на добром путу благодарећи данашњем раду Моравске дивизије. Неопходно је ваше интересовање.

Александар с. р.

Од команданта I армије:

ОБр. 2233 у 7.10 час.
,,Ноћу 8./9. октобра на целом фронту обострана артилериска пешадиска и митраљеска ватра најјача код десног крила, најслабија код левог крила Вардарске дивизије. Померања никаквог није било. Свега заробљено код Моравске дивизије до сада 3 официра, 669 војника и 11 митраљеза. Губитака у току јучерашњег дана и ноћас код Вардарске дивизије: 4 официра, 90 војника; код Моравске- код леве колоне 47 војника, код десне више али нема података”.

ОБр. 2261 у 21.45 час.
У току 9. ов. месеца:
Код Моравске дивизије десно крило напредовало око 2 км. пошто је добило један контра напад, који је непријатељ предузео пре подне. Центар и лево крило укочено јаком пешадиском и митраљеском ватром, солидних ровова са препрекама. Јављале су се три непријатељске артилериске групе. Једна источио од Полога (тукла бочно) друга (тешка) из даље позадине северно од Балдуинаца, трећа северно од Тепавца. До вечерас има свега заробљених 5 официра, 3 официрска кандидата и 800 војника. Код Вардарске обострана артилериска местимична и повремена пешачка и митраљеска ватра. Јављале су се три непријатељске
артилериске групе. Пре подне примећена непријатељска колона јачине до I батаљона северно од Веле- села у покрету са запада на исток. У 16 час. примећена колона од 2 батаљона у покрету с југа ка Негочанима а по том окренула на исток. Осматрач 56. дивизије француске осмотрно је у 17 час. колону јачине 1- 2 батаљона с батеријом у покрету од Битоља ка фронту ове армије”. О губитцима накнадно. Сутра се продужује”.

Од команданта II армије:

ОБр. 2667 у 5.5 час.
„Стање на фронту ове армије у току ноћи 8. тек. мес. до 4 часа, сем слабијег пушкарања и ретке артилериске ватре ништа значајније није се десило.

ОБр. 2703 у 15.20 час.
,,Од јутрос до подне на фронту ове армије слаба пешадиска и артилериска ватра”.

ОБр. 2715 у 17.50 час.
„Стање код ове армије од 12- 16 часова непромењено”.

ОБр. 2717 у 18.9 час.
„Аеропланским извиђањем вршеним у току дана 6., 7. и 8. ов. месеца опажено је: „Пре подне 6. ов. мес. I пешадиска колона дужине 1 км. са 12 кола правац Кравица зачеље на источном излазу из Градешнице. По подне једна колона од 1. батаљона прелази проплапак к. 1160; једна батерија у дејству северо западно од кривице. 7. ов. мес. од Старовине западно- парк од 100 кола уз групе и парк од 40 кола у нереду. Јужно од Старовине малих шатора. Источно од Старовине 200 шатора по наособ у 4 групе. Полчиште 30 кола у два парка. Источно од Ветреника парк од 100 кола, уз групе 40 кола на км. од Виталишта, правац Мељница- Козјак парк од 20 кола. 8. ов. мес. на 500 метара северо- западно од Блатеца 1 логор од 40 малих барака и 3 великих. На пропланку Кравице ужурбан рад. На кравици откривена су 2 топа у 2 ампласмана (изгледа да су хаубице) правац гађања јужни нагиб Доброг поља”.

ОБр. 2723 у 21.25 час.
„Стање код ове армије у 19 часова непромењено. Данас се предала 2 бугарска наредника из 5. чете 49. пука активни Давид Стојанов и резерв. Гаврило Зенесков, који су изјавили: да се 3. батаљон налази према теренској вези. Пожарске косе и Доброг поља, десно (западно) 2. па 1 батаљон на Соколу. Пук има 16 митраљеза од којих 2. батаљон има 2 а 1. највише.
Десно се налази 8. дивизија а лево 58. пук. У резерви су 46. и 29. пук позади Доброг поља а 49. пук стигао је из Ђевђелије у току 5., 6. и 7. ов. месеца”.

Од команданта III армије:

ОБр. 3244 у 8.5 час.
,,У току ноћи 8./9. тек. месеца:
Код Дринске дивизије стање непромењено. Код Дунавске дивизије: У току целе ноћи на фронту ове дивизије вођена је јака пешадиска и митраљеска ватра а повремено и артилериска борба. На целом фронту наилази се на жилав и јак отпор код противника. Десна колона је успела да заузме једну велику Камениту чуку и косу лево од ње. Лева колона заузела је каменити зуб пред главном линијом непријатељских положаја”.

ОБр. 3249 у 12.5 часова.
“Наређењем ОБр. 6093 Врховне Команде захтева се, да Дринска дивизија прими на себе главну улогу и напада Добро поље с бока и позадине. Шумадиска дивизија да потпомогне тај напад. Међутим, Дринска дивизија мора и левом колоном да дејствује у леви бок и позадину непријатеља на левој обали Црне реке и олакша фронтални напад Дунавске дивизије и трупа I армије. Према овоме Дринска дивизија, која је до сада имала највише губитака и која по броју пушака са појачањима, која сада има не преставља више по једну бригаду, не може успешио извршити све ове задатке у толико пре, што јој је фронт веома велики, број бораца врло мали, дотурање муниције веома споро и недовољно и што је између Ниџе и Доброг поља јако прелазна депресија а Сокол због каменитих и стрмих страна веома тежак за директан напад. С тога молим, да Шумадиска дивизија даље продужи осудан напад на Добро поље а десна колона да потпомаже овај напад дејством у позадину непријатеља са Доброг поља противу комуникације Добро поље- Градешница”.

ОБр. 3251 у 14.35 час.
1) Код Дринске дивизије: На фронту слабије пушкарање код предњих делова. Око једне получете са левог крила леве колоне пребачено на леву обалу Црне реке. Артилерија је тукла непријатељске делове на левој обали Црне реке.
2) Код Дунавске дивизије: На целом фронту у току пре подне јака пешадиска борба, непријатељ даје снажан отпор. Наступање наше пешадије продужава се. Десна колона заузела је два ћувика северо- источно од Скочивира заробивши око 30 војника. Лева колона подишла је гребену положаја чуке запленивши један митраљез. Дивизиска резерва (14. пук) подишла је Челанским потоком у правцу с. Полога. Борба се продужава”.

Од војног изасланика у Русији:

№ 455 депешом.
„На основу захтева ђенерала Заинчовског наређено је, да се штаб нашег корпуса хитно формира и упути у Добруџу, где ће ђенерал Живковић примити корпус, у коме ће ући наша прва дивизија и руска 115. дивизија. Кад буде готова наша друга дивизија ући ће у састав корпуса место споменуте руске дивизије. Руси шаљу у Добруџу још једну Коњичку дивизију, која ће са првом образовати коњички корпус. Сем тога у најкраћем времену биће послата још једна пешад. дивизија. Ђенерал Живковић као командант корпуса биће у стању по могућству штедети нашу прву дивизију. Ову потребу ја ћу такође овде сваком згодном приликом заступати. С обзиром на последње жеље нашег Врховног Команданта и Владе, увећати акцију против Бугарске, држим, да је сасвим незгодно настојавати да наша дивизија не дејствује и ово постављање нашег ђенерала најбоље је решење овога питања”.

Од делегата ђенерала Рашића:

№ 449 у 16.30 час.
„Извештај о моралном стању Бугара и ситуацнја Румуна дали ми повод да поновим појачања вашега фронта. Жофр послао енергичан захтев Енглезима и Талијанима. Сарај ништа не реферише слично томе. Извештавајте и њега, па и Лондон и Рим, то ће створити вољу, да се појачају снаге.”

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 6135 у 11.40 часова.
Врховном Команданту Њ. К. В. Престолонаследнику Александру. Положај.

,,По питању о уласку Савезничких трупа у Битољ ђенерал Сарај под Пов.Бр. 438/3 од 8. тек. мес. доставио је следеће:
„Ако Битољ не буде поприште борбе, српске трупе, ма како се задесиле ућиће прве. Треба издати наређење за извршење ове мере, али тек онда кад за то буде време. Ма шта било ђенерал- командант француско- руске армије ставља се за овај улазак потпуно на расположење Њ. В. Српском Престолонаследнику од кога ће добити заповести.”
О предњем част ми је известити Ваше Краљевско Височанство, с тим, да је од стране ђенерала Сараја ово наређење достављено команданту француске Источне војске, као и да је од стране ове команде издато потребно наређење команданту I армије у погледу наших трупа.”

ОБр. 5145 у 10.20 час.

,,Врховном Команданту Њ. Краљев. Височанству Престолонаследнику Александру.
„Имам част известити, да сам налог Вашег Краљ. Височанства од данас доставио ђенералу Сарају о он је обећао наредити потребно ђенералу Кордоније- у.”

ОБр. 6145 у 10.20 час.
Команданту I армије.

,,Код ђенерала Сараја учињена потребна представка, да данас француско- руска армија предузме енергичну акцију те да потпомогне акцију те армије и спречи рокирања непријатељских трупа на фронт те армије. Ђенерал Сарај обећао је наредити потребно.”

ОБр. 6146 у 8.45 час.
Команданту III армије.

“Према јучерашњем телефонском извештају из штаба те армије лева колона Дринске дивизије не напредује за то, што је земљиште пред њима непролазно. Ако је ово једини разлог неакцији ове колоне, онда је треба употребити десно или лево где може исказати потребно дејство и постићи позитиван резултат а на непролазном делу фронта те армије оставити најпотребнију снагу за обезбеђење и демонстрацију.”

ОБр. 6148.
Команданту I. II и III армије, Начелницима Одељења и Главном Интенданту.

„Команда савезничких војсака доставља под № 1625 I од 8. тек. месеца:
„У вези свога саопштења Бр. 1583/1, по предмету реквизиционих зона српске војске и француско- руске војске, част ми је привући вам пажњу на незгодне стране преласка ма које од двеју наведених војсака на део резервисан за другу војску, а ради локалног експлоатисања хране, материјала и радне снаге.
Господин ђенерал командант француске Источне Војске јавља ми на име, да се у пределу Екшису- Бањица често врше реквизиције, било од појединаца било од појединих група српске војске на територији која спада у зону делања француско- руску.
Молим вас да издате потребна наређења, како би се у будуће избегло понављање случајева ове природе.”

Под № 1628/1 од 7. октобра.

,,У измену § 1 Службене Белешке Бр. 1583/I од 6. октобра 1916. г., ђенерала Главног Команданта Савезничкнх војсака, позадинска зона пружа се у следећим границама:
Пут Јениџе Вардар- Вертекоп, железничка пруга Вертекоп- Острово (заједно са Островом), северна и западна обала Островског језера до Нови Града, линија Нови Град- Сотир до Екшису (заједно са Екшису), пут Екшису Карадаг, Сариголска мочар, (30 км. јужно од Островског језера), линија Чакирли- Бешик, и Бистрицом низводно до Капсхоре.”
Част ми је доставити предње ради знања и управљања- сходно горњем захтеву команде Савезничких војсака.
Има везе са наређењем ове команде ОБр. 6056 од 7. ов. месеца.

ОБр. 6170.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Серају и Милиу и свима војним изасланицима страним овде:

Стање 8. и ноћу 8./9. октобра:
II. армија. – Утврђени су нови положаји Шумадиске дивизије северно од Пожара и пласирана је на њима артилерија.
Тачан број заробљеника у борби 6. ов. мес. северно од Пожара износи: један потпоручник (рањен), један официрски кандидат и 82 војника. Из њихових саслушања види се, да је на Соколу један батаљон 46. пука, а на Добром пољу остала два његова батаљона; на Ветренику је 29. пук, а западно од њега 32. Пионирска чета у селу Рапешу. Бригадни штаб северно од Доброг поља, а дивизиски на к. 1375.
II. армија. – Код Дринске дивизије нема промене.
Дунавска дивизија, савлађујући јак непријатељски отпор,
напредовала је на северу. Бугари солидно држе Чуке, чије висове постепено освајамо. Целе ноћи продужени су наши напади.
I армија. – Моравска дивизија пробила је другу непријатељску утврђену линију на левој обали Црне реке, северно од Сливице и Добровени и напредовала северн за око 1 км, Бугари међутим још држе село Брод. Непријатељ је претрпео велике губитке. Трофеји Моравске дивизије овога дана су: 3 официра и 669 заробљеника и дезертера, 11 митраљеза и доста другог ратног материјала.
Вардарска дивизија после снажне артилериске припреме покушала је један пешадиски напад, који није имао успеха, јер је непријатељ давао отпор.
Пред вече 3 до 4 непријатељска батаљона и нешто коњице дошли са француског фронта- прешли су преко моста код Букри и отишли ка Тепавцу.

ОБр. 6173.
Команданту I, II и III армије, Начелницима Одељења, Главном Интенданту.

“Ђенерал Сарај, командант Савезничких трупа издао је 9. овог месеца следећу општу наредбу Бр. 9.:
,,У часу када наше трупе наступају на ослобођени део српске територије, ђенерал Главни Командант подсећа официре, подофицире и редове да се налазе међу савезничким живљем, према коме треба да се понашају са симпатијама и с којим треба да поступају са истом онаком пажњом као што би поступали са срановништвом наше сопствене зсмље. Имања треба да се поштују, чак и у случају да су моментално свакуисана од стране сопственика.
Коришћење локалних извора, којима би се морало приступити, за случај недовољне количине пошиљака из позадине, пршиће се искључиво куповином за готов новац.
Реквизиција се изрично забрањује на целокупној српској територији.”

ОБр. 6186 у 18.15 час.
Команданту III армије.

,,У извештају ОБр. 3240 од данас командант армије наводи, да је Врховна Команда под ОБр. 6093 наредила да Дринска дивизија напада на Добро поље и моли да Шумадиска дивизија продужи напад на Добро поље, а да десна колона Дринске дивизије-потпомогне овај напад дејством у позадину неиријатеља. Међутим у паређењу Врховне Команде ОБр. 6093 није стављено да Дринска дивизија напада на Добро поље већ: ,,да десна колона Дринске дивизије што енергичније нападне Добро поље с бока и позадине”, дакле оно што командант армије тек данас предлаже и што усвајам. Наређено је команданту II армије, да предузме напад на Добро поље с ким ступите у везу у погледу организације и извршења напада.”

ОБр. 6186 у 18.15 часова.
Команданту II армије.

„Наређено је команданту III армије да десна колона Дринске дивизије нападне Добро поље с бока и позадине а ви наредите, да га Шумадиска дивизија нападне с фронта. Ступите у везу са командантом III армије у pогледу организације и извршења напада.”

Српски званичан извештај

8. октобра пробиле су наше трупе другу непријатељску веома солидно утврђену линију на левој обали Црне реке северно од с. Сливице и Добровени. Наступање ка северу продужавамо и поред јаког непријатељског отпора и великих теренских тешкоћа. Наши трофеји овога дана су 670 заробљсника, 11 запљењених митраљеза и много другог ратног материјала.

Слични чланци: