9. октобар, Операције III армије

Како је ноћ 8./9. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3244.
У току дана:
У 9.20 час. примљено је наређење ОБр. 6146 Врховне Команде а које је напред у целости изнето.
По овом наређењу командант армије у 16.10 час. наредио је под ОБр. 3248 команданту Дринске дивизије следеће:
,,Да Дринска дивизија јаче ангажује трупе леве колоне у бок и позадину непријатеља на положају Чуке, да би олакшали и убрзали напад Дунавске дивизије са фронта.
У 11.30 час. Начелник штаба Дунавске дивизије телефоном јавља да Дунавска дивизија иде полако напред. Десна колона заузела је још неколико чукара а има и заробљеника. Лева колона такође напредује. -Дринска дивизија извештава, да пребацивање ма и једног дела пешадије на леву обалу Црне реке из своје леве колоне постакне Дунавску дивизију и да јаче туче артилеријом непријатеља на левој обали код Чука.
Овога дана армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дрипске дивизије:
ОБр. 3048, 3062, 3074, 3076, 3080 а који су код исте за овај дан изнети.
Од Комаиданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1174, 1175, 1177, 1178, 1183 који су код нсте за овај дан изнети.

Дејство Дринске дивизијe

У току ноћи 7./8. октобра на фронту ове дивизије ничег новог. Са ОБр. 3048 извештена III армија и суседне дивизије.
У 3.20 час. извештен је командант Шумадиске дивизије са ОБр. 3071 да ће данас ова дивизија напасти непријатеља са главном снагом у 8 час. на фронт Соко- Будимирци, тежећи да овлада положајем на левој обали Градешничке реке. По том упутите снагу у ближу позадину Доброг поља.
Добро поље ће тући: 1 топ 120 мм., 1 топ 105 м.м., 1 хаубица 120 мм., 1 пољски топ 75 мм. Ватру ће отворити данас.
У 6 час. са ОБр. 3050 командант дивизије издао је следећу заповест:
„Непријатељ држи положаје: Сокол- Добро поље- Трнавска коса- десна обала Беле воде- Грунишки вис и леву обалу Црне реке.
Дунавска дивизија с успехом продужава напад на непријатеља. Ова дивизија својом главном снагом напашће у бок и позадину непријатеља на Добром пољу. Овај напад потпомагаће и лево крило Шумадиске дивизије. Дивизија је ојачана са 13. пуком и коњичким ескадроном.
Наређујем:
1) Десна колона: командант пуковник Д. Цветковић: 12. пук (2 батаљона), 5. пешад. пук, 3. батаљон 4. пука, Шумадиска Данглисова батерија, 3. брдска батерија, 1 воа 1. пионир. чете и 1 секција телеграфског одељења. Групише се на Милетиној коси. Задатак: да нападне непријатеља и овлада Рововском и Трнавском косом и затим са потребним делом снаге напада у ближу позадину Доброг поља. Десно и лево одржава тесну везу.
2) Средња колона: командант пуковник Ј. Јовановић:
7 пук, 3. батаљоп 8. пука, француска брдска батерија (2 оруђа).
1 вод 2. пионирске чете, 1 секција телеграфског одељења. Групише се на Даниловој коси. Зааатак: Да нападне непријатеља и овлада Браздастом косом. На новом се положају консолидује а у тесној вези са левом и десном колоном.
3) Лева колона: командант пуковник Д. Костић: 4. пук (2 батаљона), 6. пук, Одред ппуковника В. Поповпћа, 1. брдска Данглисова батерија, 1. и 5. брд. батерија, 1 секција телеграфског одељења. Групише се на десној обали Црне реке од ушћа Строшнице до Крапе и на левој обали Беле воде од ушћа ове у Црну реку до потока Мале реке, затварајући ову јаругу. Задатак: Да сигурним држањем положаја послужи као ослонац десној колони; да групишући што јаче резерве позади десног крила активном радњом спречи евентуалне покушаје непријатеља; да ватром потпомаже рад средње колоне.
4) Десна побочница командант мајор Ставра Антоновић: 1 батаљон 7. пука. Сигурним држањем Белог гротла осигурава десни бок дивизиског распореда и одржава везу са левим Шумадиским крилом. Активном радњом у правцу Сокола гледати да се бар један део тог батаљона докопа гребена Сокола.
5) Дивизиска артилерија: мањим делом потпомаже напад Шумадиског левог крила на Добро поље а са главном артилериском масом, најснажније припрема и потпомаже напад десне и средње колоне.
6) Општа резерва: командант пуковник Ђура Докић: 17. пук, 13. пук, Дрински коњички ескадрон и рефлекторско одељење. Групише се 17. пук позади К. 1881 и 13. пук са 2 батаљона у удољу између Кочобеја и Флоке а 1 батаљои на Кајмакчалану; коњички ескадрон у удољу између Кочобеја и к. 1881 и поставља релејну везу између дивизиског штаба и нападних колона.
7) Почетак напада накнадно ће се одредити.
8) Командир телеграфског одељења поставиће сигурну везу телефонску са нападним колонама.
9) Храна и муниција дотураће се дивизиским средствима до Плоче.
10) II дивизиско завојиште коа Плоче а Тимочко дивизиско завојиште у удољу између Кочобеја и Флоке.
Достављено по ордонансу: команданту десне, средње и леве нападне колоне, артилерије, дивизиске резерве, дивизиске побочнице, командиру коњичког ескадрона, помоћнику команданта дивизије.
У 10.30 час. наређено је командиру коњичког ескадрона да са ескадрином домаршује са Јурка Кулбелери у удоље између Кочобеја и Флоке и стави се на расположење.
У 11.50 час. са ОБр. 3062 извештен командант III армије и суседне дивизије следеће: На фронту слабо пушкарање. Једна получета пребачена је на леву обалу Црне реке. Данас су осмотрени живљи покрети од с. Рапеша путом ка с. Совичу.”
У 12 часова: Мајор Брашић јавља, да је до сада од Старовине до изворног дела потока источно од Будимираца дошла укупно једна јача непријатељска чета. Начелник штаба му је замерио, што та чета није тучена нашом артилеријом.
У 12.30 час. начелник штаба обавестио је о предњем команданта средње колоне и команданта средње артилериске групе. Писмено пак извештен командант дивизиске артилерије.
У 13 час. са ОБр. 3064 наређено командиру 2. Тимочког завојишта: ,,Са завојиштем ћете отићи до Флоке на место које одреди референт за санитет.”
У 10.45 час. командант III армије са ОБр. 3248 истог дана наредио је: Да се трупе леве колоне јаче ангажују у бок и позадину непријатеља на положају Чуке, да би олакшала и убрзала напад Дунавске дивизије с фронта. Наређено команданту леве колоне да по предњем поступи. У 19.45 час. командант III армије и суседне дивизијс са ОБр. 3074 извештен следеће:
„Око 17 часова било је пушкарања. На леву обалу Црне реке пребачена је једна получета.”
У 20.30 час. са ОБр. 3076 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
,,Од 12 часова осмотрен је живљи саобраћај возова од Макова ка Рапешу. Око 15 час. једна колона око 100 кола кретала се од Бежишта ка Виталишту. Око 17.30 час. осмотрена једна колона од 50- 60 кола у покрету од Доброг поља ка северу.
У 22 часа извештен је командант I армије са ОБр. 3072 следеће:
,,1.) Напад се једино може спровести западним и северно- западпим огранцмма Сокола, захватајући западно до с. Будимираца. Према Рапешком мостобрану, чији су главни отпорни центри вис северно од Груништа па косом западно од с. Старовине, оставити довољну снагу, као и један део снаге на десној обали Црне реке а на фронту р. Строшница- с. Крапа.
Према томе главна снага биће упућена у напад на фропт Сокол- с. Будимирци, а споредна снага, као дефанзивна група према Рапешком мостобрану. Тек када се овлада Трновом и положајима јужно од села Градешнице, може се управити извесним делом снаге напад у позадину Доброг поља.
1) Све припреме за извршење овог плана готове су.
2) Муниције код батерија има за једнодневну борбу. Али, да трупе небих довео у безизлазну ситуацију, нападу могу приступити тек онда, ако се са сигурношћу огарантује свакодневно дотурање муниције армиским средствима до Јурки Кулбелери и то у количини, која је потребна за један дан јаке борбе.”
У 23 часа извештен командант III армије са ОБр. 3030 следеће:
„Вод дугачких топова 105 мм. има свега 50 метака. Муницнје за ова оруђа нема ни на Плочи, ни на Јурки Кулбелери. Овај вод који има да послужи као стожер артилериске радње неће се моћи ангажовати.”
Губитци: рањено 5 подофнцира, каплара и редова.
Утрошено муниције: пушчане 80.000, митраљеске 35.000 метака, ручних бомби 84, Азен бомбн 114, ракетли за осветлење 164, ракетли за сигнале 118, метака за сигнале 216, артилернске 2352 зрна.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 8./9. октобра на фронту ове дивизије вођена је јака пешадиска и митраљеска а повремено и артилериска борба.
Десна колона успела је да са две чете батаљона Срба. Добровољаца заузме једну велику камениту чуку и косу лево од ње испред непријатеља.
Лева колона заузела је Кршевити зуб под самим непосредним положајем чуке и падине пред главном линијом тога положаја.
Дивизиска резерва (2 батаљона 14. пешад. пука) у свом наступању избила је на косу јужно од с. Чегела а у висини села Полога.
На целом фронту наишло се на врло јак отпор непријатеља. Борба се продужава.
У току дана:
У 6 час. са ОБр. 1175 издата је следећа заповест:
,,У току данашњег дана дивизија ће продужити напад у циљу овлађивања линијом Ивен- к. 1212- седло између с. Чегела и Јоротока.
Наређујем:
1) Да обе нападне колоне и дивизиска резерва продуже рад према мојој заповести ОБр. 1171 од синоћ.
2) Да 3. батаљон 14. пешад. пука изађе из састава десне колоне, остајући на досадашњем месту на мом расположењу.
По избијању нападних колона на непрпјатељски положај Чуке овај ће се батаљон прикупити код с. Скочивира.
3) Коњички ескадрон одмаршоваће у с. Сович, где ће остати до даљег наређења спреман за акцију.
4) Део мунициске колоне и 2. дивизиско завојиште код с. Совича (на ранијем месту дивизиског штаба).
5) Ја ћу се налазити на вису јужно од Скочивира.
6) За рад дивизиске артилерије важи моја заповест ОБр. 1133 и 1156.”
У 11 час. са ОБр. 1177 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
,,У току пре подне на фронту ове дивизије води се јака пешадиска борба. Непријатељ даје жилав отпор и јаком пешадиском и митраљеском ватром успорава наступање наше пешадије. Непријатељска артилерија са десне обале Црне реке или од с. Ивена тукла је десно крило ове дивизије, а од Велесела лево крило ове дивизије.
Наша артилерија дејствовала је противу непријатељских ровова.
Наступање наше пешадије продужава се.
Десна колона заузела је два ћувика северно источно од Скочивира, протеравши непријатељске делове и заробивши око 30 заробљеника, чији ће се тачан број накнадно јавити.
Лева колона подишла је гребену положаја Чуке, заробивши један митраљез.
Дивизиска резерва (14. пеш. пук) подилази Чегелским потоком у правцу с. Полога.
Борба се продужава.
Потребно је да се пребацивањем ма и најмањих делова Дринске дивизије на леву обалу реке Црне одржи веза и узајамно садејство између десне колоне ове и леве колоне Дринске дивизије.
Око 9 час. осмотрена је једна непријатељска колона од 100 кола у покрету од с. Полога путем ка седлу између к. 1212 и манастира (јужно од Јаротока).
У 11.15 час. осмотрена је у покрету истим правцем једна непријатељска колона јачине једне чете.
У 16.30 час. са ОБр. 1776 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
,,У току по подне продужена је борба на целом фронту ове дивизије.
Нападне колоне ове дивизије обустављене су у своме наступању јаком непријатељском ватром и упорним отпором непријатеља на главној одбранбеној линији.
У току по подне појавила се једна нова група хаубичке артилерије северо- западно од с. Чегела, која је тукла и туче сада врло јаком ватром лево крило ове дивизије и село Скочивир. Ова је група ван домета француских тешких батерија. – Непријатељска батерија од с. Полога појавила се поново противу десног крила Моравске и левог крила ове дивизије повременим дејством. -Непријатељска батерија за коју је јављено извештајем ОБр. 1177, како изгледа брдска хаубичка, тукла је у току цело по подне десно крило ове дивизије. Ова батерија није се могла открити нити ставити под ватру наше артилерије.
Наша артилерија дејствовала је противу непријатељског положаја Чуке, а француске тешке батерије противу непријатељске батерије код Полога.
Врло стрми нагиби, тучени јаком непријатељском пешадиском и митраљеском ватром, жилав отпор непријатеља, као и јако дејство у бок десног и левог крила ове дивизије, од стране непријатељских батерија, које су ван домета наше артилсрије,- све то узрок је привременом застоју у наступању наше пешадије.
У 14 час. осмотрена је једна непријатељска колона челом северно од Полога, а зачељом код Чегела, која се пребацивала од села Тапавца преко Чегела за Полог; јачине ове колоне 2- 3 батаљона. Иста се прикупила по јаругама око с. Полога.
У 16.15 час. осмотрена је једна друга колона возова у покрету ол Велесела за Новаке. Број заробљеника десне колоне јављених извештајем ОБр. 1177 износи 38. Ови су из 56. пука и изјавили су: да се тај пук налази на одсеку од Скочивира до Крапе са три батаљона у првој линији; да се десно (западно) налази 55. пеш. пук, а лево 3. (Балканска) дивизија; да се код с. Полога и на Чукама налазе две пољске батерије.
У 17 часова командант II армије са ОБр. 3252 телеграмом наредио је:
,,Из ваших извештаја ОБр. 1168 и 1174 види се да сте дивизиску резерву утрошили уводећи је у првн борбени ред. Наставите у току даљих операција, да што пре поново образујете што јачу резерву.
На ово је под ОБр. 1179 истим путем дат овај одговор у 20 часова:
Команданту III армије.
У току пнћи 9./10. биће прикупљено у дивизиску резерву 1 батаљон 9. и 1 батаљон 14. пука.
У 17 час. са ОБр. 1180 достављено је командантима 1. и 2. пешад. бригаде, дивизиске артилерије, 14. пешад. пука и пионирског полубатаљона следећа заповест:
“Непријатељ је у току данашњег дана остао на положају Чуке. Примећено је да су му по подне стигла појачања јачине од 2 батаљона.
Дивизија ће се за ноћас задржати на својим одсецима у циљу да исте организује и припреми као ослонац за сутрашњи напад.
Наређујем:
1) Да обе нападне колоне и 14. пешад. пук предузму све мере за одржавање заузетих одсека, утврђујући се на истима.
2) Да одсечна и дивизиска артилерија узму елементе за бараж у циљу непријатељског напада, ако би исто то покушао.
3) Да сви команданти настану, да се у току ноћи створе што јаче могуће резерве како одсечне тако и пуковске.
4) Да командант леве колоне извуче и упути један батаљон у дивизиску резерву на северо- западни крај Старковог Гроба (јужно од Скочивира), где да се прикупи до зоре.
3. батаљон 14. пешад. пука остаће према мојој заповести ОБр. 1175 од данас.
5) Командант дивизиске артилерије извршиће у току ноћи потребна померања батерија у напред са задатком да непријатељски положај чуке могу што снажније тући.
6) Коњички ескадрон остаће код с. Совича.
7) Пионирски полубатаљон прикупиће се код дивизиске резерве позади штаба 2. пешад. бригаде.
8) Дивизиски штаб налази се јужно од Скочивира (северо- западно крај Старковог Гроба) па месту где је штаб 2. пешад. бригаде.
О пријему одговорити”.
У 17.20 час. командант дивизије телефоном наређује команданту дивизиске артилерије: Извршите померање батерија у напред ради што даљег дотурања и тражите од команданта армиске артилерије да се ако је могуће, учини померање тешких суседних батерија ради тучења пред фронтом ове дивизије.
У 20 час. са ОБр. 1183 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
.,Утврђено је; да се пред фронтом ове дивизије налазе непријатељски пукови 55. и 56; а на фронту Сливице- Крапа. Поред овога непријатељ је данас добио појачање од 2- 3 батаљона, који су у 14 час. стигли код с. Полога. -Укупну јачину пепријатеља пред мојим фронтом ценим до 10 батаљона бројно 6- 7 хиљада пушака.
Утврђујући важност овога правца непријатељ ће вероватно још појачати овај део свога фронта, да би до сада постигнути успех Моравске и ове дивизије паралисао и даље ширење овог успеха спречио.
Бројно стање дивизије износи 4296 ефективних пушака.
Ова снага једва је довољна за одржавање заузетих одсека и одбијање непријатељског против дејства, које ће вероватно покушати, а и сувише је недовољна за енергични рад и одлично дејство.
Да би се користили досадашњим успесима Моравске и ове дивизије и да би се ови успеси развили у циљу пробијања непријатељског одбранбеног фронта што би било од одличних резултата, потребно је, да се снаге на овом правцу ојачају утурањем бар још једне дивизије између Моравске и ове дивизије. Иначе према несразмерном односу снага види се, да ће се тешко постићи какви одлучнији резултати.
Губитци: рањено: резервни пешад. капетан I кл. Владимир П. Сарић, командир 4. чете 1. батаљ. 8. пука, резервни пеш. капетан I кл. Миливоје Р. Стојановић командир 1. чете 1. батаљона 8. пука, активни пеш. поручник Иван С. Михаиловић заступник командира 4. чете 1. батаљона 8. пука, актив. пеш. поручник Настас Ј. Мирковић заступник командира 3. чете 3. батаљона 18. пука, актив. пеш. поручник Радисав С. Голубовић заступник командира 3. чете 1. батаљона 18. пука, актив. пеш. ппоруч. Светозар С. Младеновић водник 4. чете 1. батаљона 18. пука, резерв. пеш. ппоручник Милош К. Марјановић водник 1. чете 1 батаљ. 18. пука, резер. пеш. ппоруч. Миливоје В. Пурић водник 1. чете 1. батаљ. 8. пука; 5 подофицира, 4 каплара и 70 редова;
Контузовано: актив. пеш. ппуковпик Радован Ф. Елезовић командант 1. батаљона 8. пука, резер. пеш. ппоручник Костадин Ј. Јоксимовић ађутант 1. батаљона 8. пука, 2 подофицира и 2 редова;
Погинуло: 2 подофицира и 10 редова;
Нестало: 1 подофицир, 1 каплар и 1 редов.
Утрошено муниције: пушчане 115.630, митраљеске 52.520 метака, ручних бомби 109, Азен бомби 19, сигналних метака за пиштољ 35, артилериске 1336 зрна.

Слични чланци: