24. септембар, Операције аустриске и српске војске

Операције аустриске војске

Операције VI. армије

Дејство 15. корпуса

24. септембра између 16 и 17 часова, а затим и око 19 часова, Срби су понова напали на Кулиште, али и поред великих губитака нису постигли никакав успех, против истрајне 13. и 79. пешадиске бригаде. Међутим, после огорчене борбе, која је трајала овог дана до 15.30 часова код с. Борине, 10. брдска бригада је успела да понова отме од Срба висове код овог села. У овом нападу садејствовали су: одред пуковника Филиповића, који је био издвојен у корпусну резерву и делови суседне 12. брдске бригаде. Једновремено са овим успехом одбила је 11. брдска бригада један српски напад на Турски гроб.

Дејство 16. корпуса

Лево крило овог корпуса, успело је у току 24. септембра да очисти падине јужног дела планине Борање од српских трупа, које су се биле тамо увукле, те је на тај начин знатно повећана сигурност фронта овог корпуса.

Операције V. армије

Дејство 8. корпуса

У току 24. септембра, 21. ландверска дивизија неуморно је продужавала припреме, да би створила боље услове за поновни напад на српски утврђени положај на „насутом друму“, али је јака киша овог дана штетно утицала на све припремне радове, тако да је командант 8. корпуса одложио напад обеју својих дивизија за 25. септембар.

Дејство 13. корпуса

Овај корпус, сем извесних појачања која је давао 8. корпусу, продужавао је стално своју демонстрацију на Дрини од Амајлије до Батара.

Дејство Комбинованог корпуса

Овај се корпус само бранио на линији: Узвеће – Причиновић продужавајући утврђивање.

Ситуација у Босни 24. септембра

Срби су напустили Сребрницу и повукли се у планину. Међутим, српске и црногорске трупе, видећи да је југоисточни крај Босне од стране аустриских трупа евакуисан, слободно су наступале. Њихове предстраже и четници, стајали су већ испред Пале на путу за Сарајево, и на линији повученој од Пале ка Калиновику.

Операције српске војске

Операције I. армије

Овог дана није било никакве акције на фронту ове армије. Упућен је 4. пешад. пук „Стевана Немање“ из састава Дунавске дивиз. I. позива у састав Дунавске дивиз. II. позива. Упућен је 5. прекоброј. пук I. позива у састав своје Комбиноване дивизије.
На предлог команданта Дунавске дивиз. II. позива, који је и од стране команданта I. армије поткрепљен, Врховна команда је одобрила, да главни положај ове дивизије буде: Мишаковац – Милутинов гроб, а на линији: Гробнице – к. 490 – Кик, да буду само предстраже ове дивизије.

Операције III. армије

Дејство Дринске дивизије II. позива

Овог дана у 6.30 часова непријатељ је отворио јаку пешадиску и митраљеску ватру на фронт ове дивизије, а једно његово одељење кренуло се ка коти 693, које је дочекано ватром и одбачено натраг ка Дрини. После овога било је затишје на целом фронту дивизије.

Дејство Комбиноване дивизије

Наређени напад у 4 часа није могао отпочети због кише и магле, која је покривала цео гребен Гучева све до 8 часова. Али је и после 8 часова наступио застој у нападу и ако је телефоном наређено команданту 1. и 6. прекобројног пука да напад отпочне одмах. Командант 1. пука одговарао је на телефону, да он све чини, да се војници из ровова крену, али да је то, због убиствене непријатељске ватре, при сваком покушају, да се војници крену напред, остајало без успеха. На замерку, добивену од команданта дивизије, што напад још није предузет, командант 1. пука одговорио је: „Ево сада ћу лично покушати још једном“. Командант овог пука, храбри пуковник Милан Јаношевић пошао је дуж својих ровова, храбрећи војнике и погинуо је.
Командант 6. прекобројног пука ппуковник Драгољуб Узун-Мирковић, на замерку команданта дивизије, што се са нападом одоцнило, одговорио је, да због мрачне ноћи и јутрошње магле нису могле бити довршене припреме за напад, те се ове сада завршавају; да ће напад предузети чим се припреме заврше, а то ће бити кроз најкраће време. Било је у изгледу да ће напад отпочети око 10 часова, али смрт команданта 1. пука одлаже га још за 1 час времена, јер је послат из дивизиског штаба потпуковник Јеремија Маринковић да прими 1. прекобројни пук, а који на Кулиште не може стићи пре 11 часова.
По споразуму између команданта 6. прекобројног пука и команданта 5. пука II. позива напад је отпочет у 11.20 часова, о чему је обавештен благовремено и командант 1. прекобројног пука. Са наше стране на центру Еминових вода отворена је јака пешадиска ватра и предузет напад, који није успео.
У 11.50 часова командант 6. прекобројног пука извештава, да је његов напад одбивен са великим губитцима. У овом времену покушао је напад и 1. прекобројни пук на Кулишту, али без успеха.
После овога командант дивизије пита телефоном команданта 6. прекобројног пука о ситуацији и мишљењу, да ли би поновни покушај напада имао изгледа на успех. Командант пука је одговорио, да је непријатељ добро утврђен и положај јако посео; да су у извршеном нападу претрпљени велики губитци и да нема изгледа на успех при поновном нападу. Због овога, командант дивизије телефоном наређује команданту 1. и 6. прекобројног пука, да напад обуставе и своје положаје најупорније бране.

Дејство Дринске дивизије I. позива

На фронту ове дивизије било је затишје. Продужавано је утврђивање и ојачавање подигнутих утврђења. Трупе ове дивизије држе линију: Перина – Столице – Главице – к. 693 – Костајник.

Дејство Моравске дивизије I. позива

На фронту ове дивизије било је релативно мирно. Трупе ове дивизије држе линију: Велики Вис – Биљевине – Орлујак, са једним батаљоном према Ципу.

Операције II. армије

Дејство Тимочке дивизије II. позива

На фроту ове дивизије није било ничега значајног. Једном батеријом дејствовано је против непријатељских војника код аде Курјачице према фронту Дринске дивизије II. позива.

Дејство Моравске дивизије I. позива

У поноћ 23./24. септембра непријатељ је на Парашнички одсек отворио јаку пешадиску, митраљеску и артилериску ватру, а затим извршио напад на крајње лево крило Парашничког одсека према 4. батаљону 14. пука I. позива, али је одбивен. После овога ватра се утишала. У 7 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 787 ове садржине: „Стање у дивизији овакво је: Код Равањског одреда ноћ је прошла без великог узнемиравања од стране непријатеља. Село Равањ утврђено је у току ноћи. Равањски одред сачињавају: један батаљон 19. пешад. пука I. позива, 6 чета 6. пука II. позива, један ескадрон, 2 митраљеза и 2 топа.
Код Парашничког одреда и на ушћу Дрине непријатељ је ноћас око 23.30 часова покушао напад, но одбивен је.
На свима осталим деловима фронта ноћ је прошла само на пушкарању патрола.
У синоћњем нападу 1 топ Крупове батерије, погођен пуним зрном у леви точак, онеспособљен је за даље дејство и послат у позадину. Сада та батерија на Затрци има свега два топа“.
У 9.30 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 788 ове садржине: „Командант Парашничког одреда овога часа јавља:
„Непријатељ је напустио положај „Преки пут“ и једна наша чета већ га је заузела. Послате патроле у правцу села Засавице јављају, да противника нема на 600 метара северно и источно од Преког пута. Наредио сам да се одмах положај Преки пут утврди што боље за одбрану и да се одмах поседне са 4 чете. Једна официрска патрола упућена је у правцу села Засавице, да се види докле је непријатељ одступио.
У кључу Босутском и у Путу нема сада ничег новог“.
У 19 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 804 ове садржине: „Стање у дивизији овакво је: Код Равањског одреда трупе се утврђују на положају „Преки пут“. Два вода послата су у извиђање ка Вртачкој ади. Непријатељ се повукао код села Засавице, одакле његова батерија повремено гађа положај код „Преког пута“ и источну ивицу села Равња.
Код Парашничког одреда непријатељ са леве обале Дрине артилеријом гађа просторију одреда; повремено извиђачки делови пушкарају се међу собом. Код ушћа Дрине непријатељ из својих ровова на десној обали Дрине и артилеријом са леве и десне обале Дрине, отвара с времена на време пешадиску и артилериску ватру, на коју му се не одговара.
На одсеку од Лиманске аде до Беговца, око 16 часова непријатељ је вршио смену предстража и том је приликом отворио јаку пешадиску и артилериску ватру, на коју му није одговарано. На одсеку од Беговца до Зофића воденица, непријатељ је извршио смену предстража јуче и данас. Око 15 часова непријатељ је отворио јаку пешадиску и артилериску ватру која јс продужена и онда кад је с наше стране обустављена.
Вод митраљеза коњичког дивизиона II. позива смењен је и упућен у састав своје команде данас у 15 часова“.

Дејство Северног одреда

У 8.30 часова добивено је наређење команданта армије ОБр. 1655 ове садржине: „У место два топа брзометне батерије доћиће у Глушце цела батерија Шумадиског артилериског пука. Ту батерију чија су два топа јуче праћена у Раденковић пошаљите одмах у Раденковић чим дође у Глушце 1. батерија Шумадиског артилер. пука. Према овоме имаћете у Раденковићу целу батерију, која је са вама била дошла, а у Глушцима целу 1. батерију Шумадиског артилериског пука“.
У току ноћи 23./24. септембра непријатељ је неколико пута нападао на село Глушци; напад је потпомаган једном батеријом од стране Бубање и једном од Узвећа. Сви су напади одбивени. О овоме је извештен командант армије.
У 20.55 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 462 ове садржине: „Данас је на фронту Северног одреда било мирно сем појединачног гађања добрим стрелцима. Извиђањем у току дана утврђено је да противник држи Липову греду са 1 – 2 чете пешадије, која је укопана. На Глушачкој градини наше извиђачко одељење заустављено је непријатељском ватром. Са дрвета осматрач је уочио овде непријатељски вод артилерије о чему је обавештена батерија у Раденковићу. На целом фронту испред села Глушци види се са осматрачких тачака кретање појединаца и одељења, која свакако долазе због примања извесних потреба, а мање због груписања у циљу напада. Противник стално обасипа излаз од села Глушаца ка селу Ноћају унакрсном артилериском ватром и то са севера од „Корабуше“ и са „Црквине“ североисточно од села Узвећа, али без јачих резултата. Извиђачко одељење, које је било са једним мештанином, уочило је једну противничку батерију између Бубање и Скрајначе у шуми. У току дана погинуо је један поднаредник, а рањен један поднаредник, 1 каплар и 12 редова. Утрошено је 6500 метака“.

Дејство Тимочке дивиз. I позива

У 7 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 831 ове садржине: „Непријатељ је чешће преко ноћи отварао пешадиску и артилериску ватру на наш први борбени ред. Са наше стране одговарано је ређе ватром. Непријатељ није вршио покрет у напред, нити је што год ново код њега запажено. Чешће је бацао светлећа зрна и осветљавао наше ровове средње колоне“.
У 19 часова послат је команданту армије извештај ОБр. 835 ове садржине: „Стање на фронту ове дивизије овакво је:
Код средње – главне колоне: на правцу Метковић – Узвеће непријатељ је повремено отварао пешачку и слабу артилериску ватру. У 16 часова једна непријатељска батерија отворила је ватру против десног крила борбеног поретка на коју је одговорила наша артилерија. Рањено је 5 војника. Морално стање је задовољавајуће.
Код десне колоне дан је прошао на миру без важних догађаја. Исхрана је уредна. Морално стање је добро. Утврђивање положаја продужује се“.

Дејство Шумадиске дивизије I. позива

На фронту ове дивизије у току 24. септембра није било ничега значајног. Градска и мерзерска батерија и данас су реперисале терен до појединих важнијих тачака. Анпласман за још два градска оруђа, која су стигла у Штитар, ради се и оба ће оруђа 25. ов. месеца бити пласирана за дејство.
Непријатељски аероплн у 17 часова прелетео је доста високо изнад Штитара и бацио две бомбе, које нису нанеле никакву штету. Наш балон је тада био на земљи.

Дејство Шабачког одреда

Преко ноћи 23./24. септембра непријатељ је бомбардовао Шабац јаком артилериском ватром. У току дана вођена је артилериска борба.

Операције Ужичке војске

Дејство Ужичке бригаде

У току ноћи 23./24. септембра, 3. батаљон 4. пука III. позива, који је прошлог дана разбивен код Палежа, повлачио се на линију Столац – Пашино брдо (999). По добивеним извештајима јачина непријатеља била је до једне бригаде.
Због напуштања Сребрнице, командант Ужичке војске наредио је команданту Шумадиске дивиз. II. позива, да упућени батаљон 12. пука II. позива на Игришник остане на овој тачци и брани је до последњег човека, да се на томе положају утврди и извиђа у правцу Џиле и Поџепља. О овоме је извештен и командант Ужичке бригаде.
Командант Ужичке војске са ОБр. 857 наређује команданту Ужичке бригаде, да мајор Коста Тодоровић прикупи трупе, које су одступиле од Сребрнице, на положају који сада заузима, да се што јаче утврди и извиђа у правцу Подравња и Сребрнице задржавајући што више наступање непријатеља. Ово је исто наређено и одреду на Игришнику. Пошто ће Шумадиска дивизија II. позива сутра (25. септембра) под заштитом Лимског одреда и делова црногорских трупа према Сарајеву, предузети енергично наступање и напад на непријатеља на правцу: Жљебови – Пијесак – Власеница, то ће мајор Тодоровић, чим примети повлачење непријатеља према себи, одмах предузети наступање у циљу заузимања раније изгубљених положаја. Потребан део упутити ка Џилу, те да са одредом од Игришника дејствује у правцу Поџепља.
У току овог дана на фронту према Ужичкој бригади и њеном одреду на левој обали Дрине није било ничега значајног.

Дејство Шумадиске дивизије II. позива

На основи заповести команданта Ужичке војске ОБр. 851 за наступање 25. септембра командант дивизије издаје заповест ОБр. 521 по којој:
Коњички дивизион наступа од Соколовића на Жљебове – Кнежине ради дејства у леви односно у десни бок и тиме олакша наступање ове дивизије и Лимског одреда. У даљем кретању има задатак, да пошто пото поруши железничку пругу Олово – хан Пијесак.
Лева колона (10. пук, 2 брд. брзометна топа 8. батерије и 1 брд. Дебанжова батерија) наступа од Паклинака на Соколовић, Жљебове и одатле ка хану Пијеску. Један батаљон са два топа упућује на Копиту, а одатле на Куштревицу и Кути (к. 1232). Даље кретање овог батаљона зависи од ситуације, али му је увек задатак обезбеђење левог бока као и обухват непријатељског десног крила.
Десна колона (3 батаљона 12. пука, 7. брд. брзометна батерија и 2 Дебанжова брдска топа) наступа на фронт Мркаље -Кусача и даље на Мироње – хан Пијесак. Једну чету упућује преко Деветака ради везе са 10. пуком, а одатле на Мркаље – Мироње. Свера дејства 12. пука биће источно од друма Мркаље – хан Пијесак, а западно од друма је свера 10. пука.
Буковички одред (Сувоборска добровољачка чета, 1 чета 12. пука и 2 брд. Дебанжова топа) остаје на Буковику и брани овај положај до последњег човека.
Игришнички одред (3. батаљон 12. пука без 1 чете и 2 брдска Дебанжова топа) остаје на Игришнику (к. 1518) као заштита бока и позадине целе Ужичке војске и брани ову тачку до последњег човека. Извиђа у правцу Џила и Поџепља и одржава лево везу са одредом на Буковцу а десно са трупама Ужичке бригаде.
Општа резерва (11. пук, пољ. артилер. дивизион и 2 брд. брзомет. топа) полази у 3.30 часова 25. септембра из Думанића и то већим делом (3 батаљона, 3 митраљеза и 2 брд. брзомет. топа) за десном колоном а мањом снагом у 6.30 часова (1 батаљон, пољ. артилер. дивиз. и 1 митраљез) за левом колоном“.
У току овог дана на фронту Шумадиске дивиз. II. позива није било ничега значајног, сем што су све трупе заузеле положаје, како је раније наређено, одакле треба да предузму наступање према горњој заповести.

Дејство Лимског одреда

Распоред одреда овог дана био је овакав:
5. кадровски пук са једном Дебанжовом брдском батеријом на Кому.
4. кадровски пук са једном брдском брзомет. батеријом на Боровском у место на Козадри, јер је први положај подеснији.
Гранично-добровољачки батаљон око Цареве воде североисточно од Пале.
2. и 3. батаљон 2. прекоброј. пука III. позива је у одредској резерви источно од с. Гучева, пошто је 1. и 4. батаљон овог пука са Ибарским обвезничким пуком у армиској резерви код с. Лепенице.
Мунициска колона је источно од Рогатице код с. Сељани. Профијантска колона је код хана Семића.
Крупова батерија је у Вишеграду.
По последњим извештајима непријатеља није било до пута: Кошутица – Токола, а до Громиља долазили су слабији непријатељски делови. На фронту одреда није било ничега значајног.
На основи заповести команданта Ужичке војске ОБр. 851 командант Лимског одреда за сутрашње наступање издао је ову заповест:
„На Дрини се воде упорни бојеви. Непријатељ је пред овом војском, поред слабе посаде у Сарајеву, распоређен, изгледа, северно од комуникације Сарајево – Власеница, вероватно на линији: Вихор – Челопек – Палеж – Кнежина са предњим деловима око Пуховца и Мокрог. Непријатељ има делова и око хан Пијеска.
Ужичка војска има да учини што јачи притисак у правцу Власенице на позадину непријатеља на главном војишту и примора га на одвлачење снаге одатле, како би се нашој главној снази олакшало форсирање преко Дрине. Овај притисак има да учини Шумадиска дивиз. II. позива, која има 25. ов. месеца да енергично наступа са фронта Бабјак – Думанић – Паклинак преко Мркаља на Жљебове у правцу Пијеска.
Лимски одред има задатак да, прикупљен на линији Ком – Козадре, предузме 25. ов. месеца у вези са црногорским трупама, наступање ка Соколцу и даље ка Палежу, у циљу заштите левог бока Шумадиске дивиз. II. позива. Непријатељске трупе које би биле на линији Вихор – Челопек – Палеж, са предњим деловима на Пуховцу и Кратељу, одред има да нападне обухватом левог непријатељског крила. Најзад ако ситуација захтева одред има једним делом снага III. позива да дејствује на Копиту, ради олакшања дејства Шумадиске дивизије. Наређујем:
Десна колона, командант ппуковник Милорад Митровић (5. пешад. пук и 1 Дебанжова батерија. Свега 3 батаљона и 6 топова), наступа правцем Ком – Ракитница – Смртић – Кошутница и даље ка Кратељу са задатком да дејствује обухватно на лево непријатељско крило. Десно ће у прво време имати везу са Шумадиском дивиз. преко коњичког дивизиона, који се у јутру скупља код Соколовића. Један обезбеђујући део Шумадиске дивизије биће доцније на Копиту.
Лева колона, командант мајор Јован Катанић (4. кадровски пук и 2 брд. брзометна топа. Свега 3 батаљ. и 2 топа), наступа правцем Козадра – Сенковић – Бандин оџак – Соколац и даље на Палеж са задатком да овај заузме. Лево ће ухватити везу са 1. Санџачком дивизијом, чије ће десно крило наступати са Рабра преко Пуховца на Челопек. Обе колоне одржаваће и међусобну везу на линији: Присој – Градац – Мачји – Расовача – Савеник.
Резерва, командант мајор Аврам Драгојловић (2. и 3. батаљон 2. прекоброј. пука III. позива и 2 брд. брзомет. топа) креће се од Гучева преко Сенковића и Смртића ка Кусачи.
Гранично-добровољачки батаљон дејствује и даље у долини Праче око Пала.
1. и 4. батаљон 2. прекобројног пука III. позива остаће на расположењу команданта армије код Лепенице.
Користећи сталну линију Рогатица – Громиље, шеф телеграфске станице везаће Космач са Рогатицом. Он ће у Космачи отворити привремену телефонску станицу.
Болница ће бити у Рогатици.
Мунициска колона доћиће до Сенковића.
Профијантска колона снабдеваће се из Вишеграда, а издаваће храну трупама код Сељана. Трупе снабдети резервном храном.
Полазак колона у 5 часова јутра са линије Козадре – Ком.
Ја ћу се кретати са резервом“.

Слични чланци: