Операције аустриске војске у Срему и ситуација ноћу 6./7. септембра

Операције аустриске војске у Срему

6. септембра отвориле су српске батерије на десној обали доње Дрине и на Сави јаку ватру.
Једна батерија 21. ландверске дивизије, пласирана код Раче, била је обасута ватром српске артилерије калибра 12 см.
Село Босут је било бомбардовано, којом је приликом разрушен торањ Босутске цркве.
Српска артилерија је проузроковала велике пожаре на Митровачкој железничкој станици.
Свему овоме следовали су покушаји прелаза српских трупа преко Саве и Дрине.
Један покушај прелаза Дрине код Међаша одбивен је трупама 8. корпуса.
Тако исто на Сави узводно од Обреновца, као и у околини тога места (код Новог села и Бољевца), ландштурмска одељења осујетила су покушаје прелаза српских трупа.
При свем том, пошло је за руком српској Тимочкој дивизији I. позива да пређе Саву између Митровице и Јарка и да подигне понтонски мост.
Напомена. Мост није био завршен, као што се види из српских података.
74. пешад. пук, у томе времену налазио се на недељном богослужењу код цркве у селу Шашинци, а после ове службе имао се повући у нове кантонмане код с. Суботишта. Командант овог пука потпуковник Лучоуник, добивши у 9 часова извештај о прелазу Срба преко Саве и о одступању ландштурмских трупа, одлучује се самостално да крене пук ка месту прелаза.
И поред тешке борбе у високом кукурузу, против надмоћније српске снаге и без обзира на велике губитке, пошло је за руком овом храбром 74. пешад. пуку, да задржи наступање жилавих српских трупа, које су прешле пут Митровица – Јарак у правцу железничке станице Вогањ, све док није стигла у помоћ 29. пешад. дивизија, коју је ђенерал Алфред Краус одмах упутио на бојно поље.
Први је стигао 94. пешад. пук из Руме дуж Конавског потока, затим 92. пешад. пук од Никинаца преко Јарка, напавши у правцу десног крила и понтонског моста српске трупе, најзад је узео учешће у борби и 42. пешад. пук, који је дошао из Буђановаца.
Месечина је већ била обасјала земљу својом меканом светлошћу, када је пало решење у крвавим борбама код Шашинаца.
Ко од српских војника није пао у борби, или се није удавио у Сави, где су се одиграли неописани призори, кад је 92. пешад. пук стигао до понтонског моста, тај је морао положити оружје: 62 официра, 4800 војника, 4 топа, 10 митраљеза и више осталог војног материјала постало је плен 29. пешад. дивизије.
104. ландштурмска пешад. бригада хитала је из Грка и Босута ка бојном пољу, али је стигла, кад је већ све било свршено.
За време ове борбе код Шашинаца 6. септембра против српске Тимочке дивиз. I. позива, пошло је за руком знатним српским снагама, после првог неуспеха прелаза Саве код Обреновца, да ипак пређу Саву код Купинова и Подгоричке аде.
Српска одељења прешавши Саву на горе поменутим местима, после једног низа сукоба, потисла су 32. ландштурмски пук, и приморала на одступање 19. ландштурмски пук, који је осигуравао р. Саву према Шапцу и чије је лево крило било угрожено.
У међувремену подигнути су понтонски мостови код Новог села и Купинова, те су српске трупе успеле до мрака 6. септембра, да прошире свој мостобран до с. Ашање, држећи предњим деловима линију: Бечмен – Деч – Товарник.
За одбрану Срема у овом рејону формирани су ови одреди:
а) Западни одред у јачини: 2 батаљона 38. пешад. пука, 3 батаљона 68. пеш. пука; 23. и 28. ловачки батаљон; 2 ескадрона и 4 батерије. Овај се одред налазио северно од Ашање.
б) Источни одред: По један батаљон из 38. и 68. пеш. пука; 21. ловачки батаљон; 4 допунска батаљона; 3/4 ескадрона; 2 пољске батерије и тешка артилерија.
Овај се одред налазио на простору: Земун – Сурчин.
Оба ова одреда под командом ђенералмајора Цајдлера образовала су Комбиновану 7. пешадиску дивизију.

 

Ситуација ноћу 6./7. септембра

У току 6. септембра у штаб Врховне команде стигли су ови важнији извештаји:

А) Од команданта I. армије

ОБр. 891

„Од 1 – 8 часова води се упорна борба од Обрежа до Купинова; под заштитом ове борбе трупе ове армије извршиле су пребацивање преко Саве и то:
Шумадиска дивизија I. позива: 10. пешадиски пук са бојном комором пребачен је у 6 часова преко моста. 12. пук пребачен је цео дереглијама код села Мало Дубоко. 19. пук отпочео је пребацивање у 5.30 часова код с. М. Дубоко. 11. пук пребацио је чамцима 2 батаљона преко Подгоричке аде. Један дивизион Шумадиског артилериског пука прелази преко моста.
Дунавска дивизија I. позива: 18. пук пребацио је западно од аде код Скеле 2 батаљона, а источно 80 војника.
9. пук пребачен је преко моста. Позади дивизиона Шумадиског артилериског пука прећиће прво једна, а потом још две батерије Дунавског артилериског пука.
Код Купинова налази се непријатељска батерија од 4 топа. – Непријатељска батерија, која се кретала ка Обрежу због јаког дејства наше артилерије враћена је натраг.
Наспрам аде код Скеле је непријатељска чета, која омета пребацивање 18. пука.
Понтонски мост подигнут је код Новог Села у 3.40 часова“.

ОБр. 918

„Извиђачки ескадрон из Обрежа у 3.30 часова по подне јавља: да је телефонско одељење у Шору Обрежу ухватило један телефонски разговор између 1 непријатељске телефонске станице и 1 „Стражмештера“. Извештач са торња цркве у Јарку јавља томе „стражмештеру“, да српска војска прелази свуда преко Саве и да је Јарку послато у помоћ још 3 мађарска пука. Ово је доставио нашој телефонској станици 1 капетан из Купинова на телефонској централи“.

Врховна команда ОБр. 2656 команданту II. армије – Богатић

„Добивен је извештај од команданта Коњичке дивизије да је Јарку послато у помоћ три мађарска пука. Ово према ухваћеном телефонском разговору вођеном са торња цркве у Јарку са неким у позадини“.

ОБр. 923

„Трупе ове армије у току данашњице успешно су извршиле прелаз преко Саве и под борбом избиле на линију: Прогар – Ашања – Обреж. – Непријатељ је одступио на свима правцима. У току ове ноћи (5./6. септембра) прећиће на леву обалу и остатак трупа Обреновачког одреда. Коњичка дивизија одаслата је у правцу Буђановца да тамо избије предњим деловима, а армиска коњица да извиђа у правцу Сурчина. Докле су дошле Коњичка дивизија и армиска коњица нисам још добио извештај, чим добијем јавићу“.

ОБр. 924

„Дунавска дивизија I. позива држи линију Прогар – Ашања, а главнина и дивизиски штаб у Купинову. Шумадиска дивизија I. позива држи линију Обреж – Витојевац. Штаб дивизије у Витојевцу. О Коњичкој дивизији и армиској коњици још немам извештаја о месту преноћишта“.

ОБр. 925

„У овај штаб данас 6. септембра дотерано је 34 аустриских заробљених војника, које је заробила Шумадиска дивизија I. позива. Сви су заробљеници из 32. пешадиског ландштурмског пука, а три су из 4. хусарског ландштурмског пука. По њиховом казивању може се закључити, да фронт Прогар – Витојевци држи 32. ландштурмски пук, 1 ескадрон 4. ландштурмског пука и 1 батерија. Сви им се искази слажу, да је овај пук дошао пре недељу дана у ове крајеве и сменио трупе 4. корпуса, које су бачене у Галицију а да је до тога времена био у Баваништу (код Смедерева) као и то, да на овом делу фронта: Обреновац – Шабац нема друге војске сем ландштурма. По исказу: западно у Витојевцу је 16. ландштурмски пук“.

ОБр. 926

„Доставља извештај Коњичке дивизије, да су му предњи делови избили на линију села: Грабовци – Огар – Карловчић. Извиђачки ескадрон бр. 1 задржан је ноћас на линији северно од села Ашање, а бр. 2 западно од с Обрежа. Са дивизијом стигао је 6. септембра у 21.30 часова код Обрежа, ту је ноћио јужно од села. Једно непријатељско одељење од 60 коњаника заглибило се у блато: коњи пропали, а војници са два официра заробљени. По сазнању од мештана командант Коњичке дивизије јавља: Непријатељ се утврђује у подножју Фрушке Горе“.

Б) Од команданта II. армије

ОБр. 810

„Лева обала Саве наспрам Чеврнтије (7 км. источно од Митровице) у нашим је рукама. До 8.10 часова пребачено је 2 чете и 4 митраљеза. Прелажење се врши форсирано. Непријатељ је пред овом колоном слаб и журно одступа“.

ОБр. 822

„Пребацивање Тимочке дивизије I. позива иде неспречено. Слабија одељења код Јарка пушкарала су се. До 10.30 часова пре подне пребачен је цео 13. пешадиски пук, једна батерија и пионирски полубатаљон. Отпочето је пребацивање 15. пешад. пука. Изгледа ми, да код Митровице неће бити јак отпор, те се надам да ће се Митровица моћи заузети још данас“.
Напомена. Овај извештај послао је командант II. армије са Чеврнтије, где је лично присуствовао прелазу трупа преко Саве.

ОБр. 830

„Командант Тимочке дивизије I. позива данас у 14.15 часова извештава: „Стање ове дивизије у овом моменту овако је: Борба, која је вођена западно од с. Јарка пренета је северно и у 13 часова води се према западној ивици с. Шашинци, добијајући све јачи вид озбиљне борбе. Непријатељ је око 13.30 часова појачао трупе на томе делу, а борба се још води без резултата. Држање наших трупа изврсно је. Мост је готов до половине. О резултату даљега тока борбе накнадно ћу вас известити.
Од коњичких официрских патрола, послатих да ухвате везу са I. армијом, још немам никаквог извештаја“.

ОБр. 846

„Тимочка дииизија I. позива није успела, да се сва пребаци на леву обалу Саве, јер су пребачени делови били нападнути и поремећени, а једно противничко бомбашко одељење успело је ноћас око 11 часова, да поруши један део још неподигнутог моста и 13. пешадиски пук као и делови 15. пука остали су у критичном стању на левој обали Саве. Због овога дивизија се расподелила на десној обали за одбрану, и послао сам јој један пешадиски пук из Тимочке дивизије II. позива за појачање а препоручио сам команданту, да се трупе уреде, утврде и безусловно бране прелаз непријатељу преко Саве. Митровичком одреду послао сам такође 1 батаљон пешадије за одбрану прелаза код Митровице. Послао сам начелника штаба да поправи ситуацију, и накнадна извешћа послаћу. На фронту према Дрини нема никаквих нових података. По извешћу, које сам добио јутрос (7. септембра) у 3.30 часа непријатељ је дошао железницом са запада Митровице и одатле напао. Његова јачина по оцени износи више од дивизије. Стање трупа на левој обали Саве изгледа, да је безнадежно“.
Напомена. Са других фронтова није било ничега важнога, сем од команданта Ужичке војске, да су Шумадиска дивизија II. позива и Лимски одред овладали свима важнијим положајима на десној обали Дрине према Вишеграду и Горажди.
Дунавска дивизија II. позива, под командом ђ-штабног пуковника Милоша Васића креће се 6. септембра из Пожаревца преко Раље ка Обреновцу према наређењу Врховне команде ОБр. 2606.
Команду над Браничевским одредом примио је артилериски пуковник Светолик Матић. У овом одреду остале су ове трупе: 19. кадровски пешадиски пук; Вардарски батаљон; 9. и 8. пешадиски пук III. позива; Комбиновани пешадиски пук III. позива, један ескадрон Дунавског дивиз. коњичког пука II. позива; један ескадрон III. позива; 2 хаубичке 12 см. батерије (9 оруђа) и шест позициских Дебанжових батерија. Пуковнику Матићу дат је из Врховне команде овај задатак: Осматрање и одбрана граничног фронта Гроцка (искључно) – Голубац (закључно). Одржавање лево везе са трупама Одбране Београда, чији је штаб на Торлаку, а десно са заштитним деловима Тимочке дивизиске области, који су око Д. Милановца. У погледу командом стоји по Врховном командом, чији је штаб у Ваљеву.

Слични чланци: