Наређења Врховне команде
На основи извештаја, добивених у току прошлог дана и ноћи 15./16. септембра, Врховна команда ценећи ситуацију код III. армије као врло озбиљну, шаље ова наређења командантима армија:
Наређење ОБр. 3125
1. Команданту I. армије – Ставе
Експедовано у 1.50 часова
„Због јачег надирања непријатеља преко аде Курјачице и пребацивања његових слабијих одељења код бање Ковиљаче, угрожен је десни бок и позадина III. армије.
Потребно је, да са вашом армијом предузмете данас зором напад у правцу Соколске планине и даље у десни бок и позадину непријатеља, обезбеђујући са потребним делом снаге и правац Љубовија – Пецка. Ступите одмах у везу и споразум са командантом III. армије, ради ваше заједничке акције“.
2. Команданту II армије – Липолист
Експедовано у 2.55 часова
„Због јачега надирања непријатеља преко аде Курјачице и пребацивања његових слабијих одељења код бање Ковиљаче, угрожен је десни бок и позадина III. армије.
Наредите команданту Тимочке дивиз. II. позива, да са своја два батаљона и 1 батеријом са најугоднијега положаја на десној обали реке Љешнице, потпомогне одбрану Дринске дивизије II. позива на положају код Г. Добрића, као и њено евентуално повлачење.
Команданту Шумадиске дивизије I. позива наређено је, да одмаршује са Текериша на линију Попов Парлог – Богићевића Кулине и да одавде, у садејству са Дринском дивизијом II. позива, нападне непријатеља и пребаци га преко Дрине“.
3. Команданту III. армије – Завлака
Експедовано у 3.20. часова
„Због нове створене ситуације на десном боку и позадини те армије – наређено је:
1. Команданту I. армије, да зором нападне непријатеља у десни бок и позадину правцем од Рожња преко Соколске планине.
2. Команданту II. армије, да Тимочка дивизија II. позива, са још два батаљона и 1 батеријом, потпомогне одбрану положаја код Г. Добрића.
3. Команданту Шумадиске дивиз. I. позива, да зором одмаршује на линију: Попов Парлог – Богићевића Кулине и одатле у садејству са Дринском дивизијом II. позива нападне непријатеља и пребаци га преко Дрине.
Према овоме наредите команданту Дринске дивиз. II. позива, да се, на случај принудног одступања, повлачи правцем: Голо Брдо – Широка Липа – Брдарице (к. 222) – Гробље (к. 237).
Покретима Шумадиске дивизије I. позива управља непосредно Врховна команда“.
Наређење ОБр. 3126
Команданту Шумад. дивиз. I. поз. – Радоњића брдо
Експедовано у 2.45 часова
„Због јачега надирања непријатеља преко аде Курјачице и пребацивања његових слабијих одељења од бање Ковиљаче, угрожен је десни бок и позадина III. армије.
Команданту Дринске дивиз. II. позива наређено је, да се повуче од аде Курјачице на положај код Горњег Добрића, за одбрану непријатељског надирања десном обалом Јадра.
На случај његовог одступања, повлачиће се правцем: Голо брдо – Широке Липе (к. 375) – ка положају Брдарица (к.222).
Крените се зором преко Текериша на линију: Попов Парлог – Богићевића Кулине са задатком: да одатле у садејству са Дринском дивизијом II. позива нападнете непријатеља и пребаците га преко Дрине. Ступите у везу са командантом Дринске дивизије II. позива, ради заједничке акције.
Ситуација
У току 16. септембра у штаб Врховне команде стигли су ови важнији извештаји:
Од команданта III. армије
ОБр. 1352
„На фронту ове армије већ осам дана води се борба, без смене и без одмора, трупе се налазе махом у добром борбеном поретку. Сви извештаји тврде, да је исцрпљеност код трупа дошла до највећег степена. Нови напори захтевају нове и свеже трупе, али њих нема, пошто је до сада све употребљено и допуне утрошене.
Код трупа има великих губитака, а нарочито у старешинама, због чега је бројни састав појединих јединица јако редуциран. Код артилериске муниције препоручује се штедња, а брдске и хаубичке готово нема. На фронту Гучево – Костајник брдске батерије стајале су без дејства онда, кад је њихова помоћ била најпотребнија. Ова околност пред непријатељем, који озбиљно располаже са муницијом, врло грђаво дејствује на војнике.
Из ових разлога неопходно је потребно, да ова армија у даљим операцијама што јаче буде потпомагана садејством суседних армија“.
Г. М. Војном достављен је овај извештај под ОБр. 3140:
„Са своје стране Врховна команда учинила је све могуће мере, да се општа ситуација на овоме војишту поправи са дејством све три армије. Молим за извештај, да ли постоји могућност да се од трупа Нове Области, које су према бугарској граници, одвоје три пука пешадије од по 4 батаљона и овамо упуте, јер других резервних трупа нема.
Неопходно је потребно побринути се за што скорији придолазак артилериске муниције, а нарочито ускорији придолазак циндера“.
Начелнику артилериског одељења саопштено је данас у 8 часова пре подне усмено, да муницију одмах најбржим путем дотури, првенствено III. армији за брдску брзометну артилерију. Исто тако и овога пута препоручено му је, да предузме све мере, да се муниција и за остале пољске батерије привлачи ближе армијама. Напоменуто му је, да је за овај мах најпотребнија муниција за III. и I. армију.
ОБр. 1355
„На фронту ове армије у току прошле ноћи, а према одсеку Дринске дивизије II. позива и делу одсека Комбиноване дивизије непријатељ је вршио бомбардовање ада на Дрини и у околини њене десне обале са таквом силином, да се артилериска ватра по брзини ближила митраљеској ватри; ватра је пламтела на дужини од 10 км. и трајала је готово целе ноћи. Од ове ватре великих губитака није било и не може се објаснити, зашто је непријатељ ово радио.
Сматрало се као позитивно, да ће извршити прелаз са јачим снагама на фронту према Лозници и Обрежу, али он то није учинио и наше трупе код аде Курјачице одбиле су ноћас два јуриша и остале тамо до јутрос. На фронту Дринске дивизије II. позива, данас пре подне било је затишје. Осматрач са Видојевице јавља, да су те батерије, које су биле концентрисане за ноћашњу ватру отишле у правцу Јање јутрос.
На фронту Комбиноване дивизије види се кретање непријатељских одељења са Гучева на фронту, али до озбиљне борбе још није дошло. Осмотрена је једна јача колона, која је од Мамутовца отишла низ Боринску реку.
На Биљегу и Костајнику борба траје од јутрос. Једна колона, која је нападала на Костајник са Орлујака била је одбивена и повукла се око 9 часова. Око подне напад је био јачи, а нарочито је непријатељска хаубичка артилерија обасипала наше положаје, од чега има и осетних губитака, како у материјалу тако и у људству. Ову ватру трупе издржавају добро и за сада је стање на овом одсеку ипак повољно.
Моравска дивизија II. позива напада у правцу Орлујака и Великог Виса и по извештају са Костајника њени артилериски метци падају на Орлујак.
Са положаја Моравске дивизије II. позива (Миоковац) јављају, да су делови пуковника Петра Мишића на источној падини Шанца и да их ту непријатељ обасипа јаком артилериском ватром. О дејству Дунавске дивизије и I. армије немам извештаја, нити се оно осећа; 4. пешад. пук II. позива стигао је до овог момента до Недељичке цркве, одакле га прима под своју команду командант Дринске дивизије II. позива“.
ОБр. 1369
„На фронту ове армије стање је овако: на Курјачици непријатељ је данас у подне понова почео пребацивање преко моста, али је пребацио мали део; хаубице су му ометале прелаз и у 15.30 часова прекинуле су мост на два места. О броју непријатеља, који је прешао код Курјачице не може се ништа рећи, због велике покривености терена, али је утисак, да га до сада није било много.
Код Комбиноване дивизије видело се је прикупљање 1 непријатељског пука око Главице, а један се са к. 432 спустио у Штиру. По исказу заробљеника непријатељ прелази код Ковиљаче.
Код Дринске дивизије I. позива водила се силна борба готово целога дана. Положај је био обасипан веома јаком ватром непријатељске артилерије нарочито хаубичке; пешадија је ову ватру добро сносила, али је наша артилерија с тешком муком дејствовала и има више оруђа демонтованих.
Непријатељ је неколико пута на Биљег надирао, али је одбивен јаком ватром пешадиском и митраљеском, а такође и артилериском, која је тада са пожртвовањем излазила на гребен и отварала ватру. Пред вече је навала нетријатељска била највећа, он је тада вршио јуриш, али је овога пута био потпуно одбивен. Сада је тамо одред пуковника Мишића – вратио се са Шанца због јаке артилериске ватре, којој је био изложен и због велике лабавости комбинованих батаљона, који су се без разлога разбегли.
Моравска дивизија II. позива и данас је слабо напредовала.
Посматрач са Видојевице јавља ово: осмотрена је једна непријатељска коморска колона дуга 1 час, а са њоме и 5 батерија, која је отишла од црквице у Јању и даље у дубину Босне. После тога видео је у истоме правцу још једну батерију. Две батерије кретале су се од Главичице путем ка Јањи у 15.40 часова па су се изгубиле. Једна велика колона осмотрена је са правцем од Лознице ка Јањи и Бјељини, па Јањском реком у дубину Босне. Паралелно са овом колоном отишла је у дубину Босне још једна тако исто велика колона. Посматрач цени, да су ове колоне у јачини до једне дивизије“.
Од команданта II. армије ОБр. 1307
„Стање код армије данас и вечерас је овако:
1. Моравска дивиз. I. позива, на центру и левом крилу напади су одбивени; ново нема ништа.
Од Лиманске аде до Затрке од 4 до 17 часова била је упорна борба, а најјача код ушћа Дрине у Саву, и на десној обали Саве од Клокочија до Раче. Преко два моста непријатељ је пребацивао 79., 37. и 53. пук; помагани са леве обале Саве и Дрине са 3 пољске, 1 хаубичком и 1 брдском батеријом. Непријатељски официри су митраљезима и револверима терали своје војнике на напад.
Непријатељ се налази у шуми код Раче, и у кључу Парашнице; наши се држе у утврђеним положајима. Наши губитци нису велики; непријатељски су врло велики. Мост на Дрини разрушен је артилеријом. Наредио сам да се непријатељ не пребацује, јер би се приликом извршења наше трупе излагале јакој унакрсној артилериској ватри, већ да му се спречи даље надирање.
2. Тимочка дивиз. I. позива упућена је на Грабовац код Дубља.
3. Тимочка дивиз. II. позива. На њеном фронту нема ништа ново. Уз реку Јању измиче једна колона од пешадије и артилерије са комором; друга истог састава кроз Јању и Бјељину на запад. По оцени команданта Тимочког артилер. дивизиона II. позива јачина је око једне дивизије. Од непријатељских трупа прешлих код Курјачице: 1 батаљон са два митраљеза наступао је до Лукића колибе и ту се укопао, по зади се чује ларма.
4. Коњичка дивизија. Непријатељ се пребацивао на десну обалу Саве према Јарку; предузете су мере да се натраг баци.
5. Шабачки одред. Нема ништа ново, сем што у Срему села горе“.
Ар. Бр. 750
„На моју депешу Ар. Бр. 725, којом је тражена попуна топовских метака, одговорила је Врховна команда депешом Ар. Бр. 2925, да ће се топовска муниција дотурити, кад се и колико год може с обзиром на утрошак. Међутим та је попуна баш и тражена и 300 граната за Крупове брзометне батерије, која муниција, поред неколико тражења, није ни једанпут добивена.
8. хаубичка батерија Мод. 910 има свега 49 шрапнела и 9 граната са мунициском колоном заједно. Празна кола чекају код резервне мунициске колоне и код убојног слагалишта у Ваљеву и не могу да добију муницију.
Ако ми се хитно не пошаљу две врсте топовске муниције, које су неколико пута тражене, мораћу батерије поредом враћати у позадину као неупотребљиве, чим остану не попуњене“.
Под Ар. Бр. 2476. „Да начелник артилерије поступи по овоме рапорту команданта II. армије и одмах да поднесе начелнику штаба Врховне команде кратак писмен извештај о количини артилериске муниције по врстама топова; која количина још стоји на расположењу на војишној просторији и у позадини. Ово учинити што пре“.
Начелник артилериског одељења одговорио је:
„Да има још на расположењу 7000 метака за пољски топ Мод. 907 и 2000 метака за брдски топ Мод. 907. Ова је муниција на путу за Ваљево и од ње ћу дотурити за ово 4 – 5 дана, док ми не приспе нова муниција од око 50 – 60.000 метака, која је на путу из Солуна за Крагујевац.
Муниције за хаубице Мод. 910. год. немам више на расположењу ни једног метка. По извештају, ради се у Француској, али сумњам у скори пријем. Тако исто и брдска муниција сумњам, да ће бити скоро добивена. Из Русије добивен је врло нејасан одговор за пољску и хаубичку муницију, тражено је објашњење“.
Од команданта I. армије
ОБр. 1243
„Према заповести, коју сам издао за напад, предузет је напад јутрос рано и непријатељ је потиснут на целој линији са предњих положаја. Сада се води борба на гребену Соколске планине.
Дунавска дивизија II. позива напада са североисточне стране на Кулине – Јасеновац, а Дунавска дивизија I. позива заузела је Петково брдо – Јашарев брег и напада непријатеља у десни бок. Овако је стање у 11.10 часова пре подне“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 709
„Лимски одред већ се знатним делом пребацио и прикупља се на положајима око Заглавка, према десноме боку Семећских положаја. Лева колона још је на левој обали Лима. Пребачени делови десне колоне Шумадиске дивиз. II. позива овладали су положајима Стара Гора и Пасторак према Старом Броду. Пребачени делови леве колоне Шумадиске дивиз. II. позива код Вишеграда наступају ка Лијески. Пребацивање се успешно врши, у колико то и сувише слаба превозна средства дозвољавају. Мост код Вишеграда оправља се, са оправком иде доста споро и тешко.
Одред од Б. Баште водио је борбу на Пашином брду са деловима 29. аустриског пука, нерегуларним трупама измешаним са жандармима и финансима оближњих караула“.
ОБр. 712
„На целокупном фронту овог војишта нема ничега значајнијег. Трупе се на целом фронту пребацују и групишу према Семећском положају. Пребацивање пешадије и брдске артилерије извршиће се у току овога дана, а чим буде оправљен мост, отпочеће пребацивање пољске артилерије и возова“.
ОБр. 723
„По накнадно добивеним податцима вођена је борба 16. овог месеца на Златову к. 992 и Осмачи северно од Дервенте. У борби од непријатеља учествовали су делови 23. ландверског пука, са наоружаним жандармима, финансима и Турцима. Непријатељ је у подне разбивен и одступа ка Сребрници. Предузето је гоњење. У борби је непријатељ испред свога стрељачког строја истерао људе, жене и децу из оближњих села, и натоварио их ранчевима, због тога има рањених неколико Срба, жена и деце. Турци из с. Осмаче масакрирали су наше рањенике. Непријатељ има око 200 мртвих и рањених, међу мртвима има и официра.
По заузећу Вишеграда заплењено је око 20.000 кгр. брашна; 30.000 кутија конзерве; 6.000 кгр. пиринча, 3.000 кгр. соли и још других артикала. У касарнама нађено је до 2000 ћебади; знатне количине старог одела; око 500 кревета и болница са 100 рањеника и апотеком“.
Од делегата ђенерала Боже Јанковића
Начелника штаба Врховне команде црногорске војске
ОБр. 49
„Надам се, како сам раније јавио, да ће 17. или 18. септембра, Дрински одред и Санџачка војска узети Горажду, те ће тиме отворити пут ка Рогатици и уз р. Прачу ка Сарајеву.
По заузећу Горажде намера ми је била, ако дотле не падне Вишеград, да јачом снагом кренем Рогатици, а мањом снагом друмом Прачи и Сарајеву до Храњеч планине. Овај мањи део трупа остао би на Храњечу док се не реши питање Рогатице и Вишеграда, кад би и Црногорска и Ужичка војска тешњом везом и сагласном операцијом продужиле наступање Сарајеву, по плану који Врховна команда одреди.
Али како јутрос добих извештај Врховне команде, да је Ужичка војска заузела Вишеград, продужава даље напредовање сигурно у правцу Рогатице, то молим да Врховна команда на време одреди улогу поменутих црногорских офанзивних трупа по заузећу Горажде, а за даље операције Сарајеву у вези са Ужичком војском. У сваком случају по заузећу Горажде предузећу потребне офанзивне мере против Рогатице, ако је дотле Ужичка војска већ не заузме.
Санџачка војска и Дрински одред, рачунајући ту бригаду упућену Калиновику, броје укупно 18.000 бораца са 10 митраљеза, 16 брдских и 16 пољских топова.
ОБр. 50
„Сад добих извештај (15. септембра у 19 часова) да је 1. дивизија Санџачке војске ноћас између 14./15. септембра заузела Горажду. Ништа се више не јавља ни о непријатељу ни о осталоме.
Очекујем даље извештаје, који одвећ доцкан стижу и који су махом празни, нарочито што се тиче непријатеља, и ако сам већ неколико пута наредио, да се тачно јавља стање код непријатеља. Наредио сам да 1. дивизија са остатком трупа Санџачке војске на десној обали Дрине похита Горажди и на правцу Сарајево – Рогатица заузме положаје: Храњеч – Врановина – Јабука – Троврх – Петибор. Ту да се утврђује и очекује даље наређење; 2. дивизија која је још код Фоче да се само са предњим одељењима крене Горажди, а одатле 11. бригада са 1. батеријом да узме Ицли вис, јер како изгледа „Ицли вис“ још није заузет, са оволико снаге, и ако је то наређено.
Дринског одреда 9 батаљона стигло је данас у Фочу и ту ће се укопати, док видим шта ће бити даље на правцу Горажда – Рогатица и шта намерава Врховна команда, према мојој данашњој представци Пов. О. Бр. 49.
На осталим фронтовима нема ништа ново.
Наређења Врховне команде
На основи ових извештаја, Врховна команда ценећи ситуацију наређује ово:
Наређење ОБр. 3138
Експедовано у 9 часова
Команданту Браничевског одреда – Пожаревац
„Обадве хаубичке батерије, које су у саставу вашег одреда, упутите одмах за Ваљево. Од Осипаонице до Младеновца транспортоваће се железницом. Од Младеновца сувим до Ваљева са преноћиштима у Аранђеловцу, Лазаревцу и Ваљеву. За транспорт железницом ступите у везу са шефом станице Осипаоница. Шефу војно железничког одсека послати телеграфски бројно стање батерија. Врховну команду известити одмах, кад ће батерије стићи у Осипаоницу ради укрцавања“.
Наређење ОБр. 3139
Командантима I., II., III. армије; Ужичке војске, Одбране Београда, Браничевског и Обреновачког одреда
„Испитивањем заробљеника сазнало се, да непријатељске трупе особито респектују дејство наших бомби. Заробљеници Срби причају, да редовно настаје комешање у непријатељским редовима, чим се с наше стране чује команда за бацање бомби. Због тога треба препоручити трупама, да у критичним тренутцима чешће употребљавају бомбе, по могућности у већој маси, јер је тада и утисак силнији. Не треба пропустити, да се у тренутцима највеће кризе и изненађења, гласно издају команде за бацање бомби, па да те команде и војници понављају, ма до бацања бомби и не дошло.
Наређење ОБр. 3144
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„По заузећу Горажде потребно је, да се Санџачка војска и Дрински одред упуте ка фронту: Вишеград – Рогатица и да се на томе фронту уједине са Ужичком војском, осигуравајући бок према Сарајеву“.
Наређење ОБр. 3160
Команданту Шумадиске дивиз. I. позива – Текериш
„Пошто је се ситуација код Дринске дивиз. II. позива код аде Курјачице поправила, зауставите дивизију на линији: Милаковица – Горња Бадања (Вукоманов гроб), и ту чекајте даљи развој догађаја“