Ситуација и наређења 17. септембра

Ситуација

У току 17. септембра у штаб Врховне команде стигли су ови важнији извештаји:

Од команданта I. армије
ОБр. 1245

„I. армија, која је 16. септембра с успехом потисла непријатеља испред себе, продужиће 17. септембра енергичан напад на непријатеља. У томе циљу продужиће се са једним пеш. пуком гоњење непријатеља у правцу ка Љубовији, а свом осталом снагом (Дунавска дивиз. I. поз. и Дунавска дивиз. II. позива) дејствоваће се у десни бок непријатељских делова, који потискују крајње лево крило III. армије.
Штаб прве армије биће у Пецкој, а командант армије у 7.30 часова на положају Велики Рожањ“.

ОБр. 1257

„Код Дунавске дивиз. I. позива синоћ (16. ов. месеца) ухваћен је један војник из 1. брдске бригаде 15. корпуса, а из 4. пука заједничке војске, чији један батаљон улази у састав ове бригаде. Јуче је цела 1. бригада учествовала у борби на Милетини и Рожњу и како вели, сва је потучена и растурена. Предузели су, каже, одступање јуче а остали су само заштитни делови.

ОБр. 1258

„Командант Дунавске дивиз. II. позива јавља: „Данас (17. септембра) у 7.15 часова наше трупе заузеле су коту на Милетини“.

ОБр. 1268

„Доставља извештај команданта Дунавске дивиз. II. позива од 7.45 часова, да је на аустриском превијалишту у потоку испод к. 706 нађен један поручник и један кадет аустриски, који су изјавили: да су према нама имали три бригаде са задатком, да средња (1.) нападне нас у центру олакшавајући развијање другим двема (2. и 13.) развијеним на крилима 1.. Међутим 1. бригада није могла издржати напад наших трупа, и тако је ометено благовремено развијање крилних бригада. Даље изјављују, да су њихови губитци ужасни: од њиховог батаљона остало је још око 150 војника“.

ОБр. 1269

„Трупе ове армије у 9.30 часова заузеле су на јуриш: Милетина – Горица – Кулина. Непријатељ је са свих тачака одступио ка Дрини. Дунавска дивиз. I. позива енергично гони тим правцем: Кичар – Ждрело. Дунавска дивизија II. позива наступа од Кулине ка Шанцу“.

ОБр. 1275

„Јутрошњим снажним јуришем трупа I. армије на непријатеља на линији: Милетина – Горица – Пећје, сломљен је његов последњи отпор, због чега је одступио на целој линији у нереду ка Дрини, остављајући за собом многе мртве и рањене, оружје, муницију и осталу спрему.
Од трупа Дунавске дивиз. I. позива један пук гони преко Дуго – Закућани – Утња тежњом да пресече одступницу ка Љубовији; други пук гони ка Велешу и Карачици, а трећи преко Кичера и Вела ка Рујевици и Селанцу. Два пука задржана на простору Милетина – Рожањ.
Дунавска дивиз. II. позива гони преко Кулине – Шанца са задатком, да потпомогне III. армију. Артилерија у потребној јачини прати гонеће колоне.
Непријатељ у неуредном повлачењу, ставља врло слаб отпор. По прибављеним податцима, ценећи по погинулим и исказима рањеника и заробљених војника и подофицира непријатељских, излази као да је против наше I. армије био цео аустриски 16. корпус, са још неким деловима 15. корпуса“.

Од команданта III. армије

ОБр. 1381

„На фронту ове армије стање је овакво: Код Курјачице непријатељ и даље покушава да пребацује трупе, али у томе не успева. Наша артилерија му је опет прекинула мост.
Комбинована дивизија напада и до сада је успела да заузме к. 481 – к. 433 и Воћњак (село); на Еминовим водама нема непријатеља. Кулиште је утврђено. Дринска дивизија I. позива заузела је Мамутовац. Пошто је дејством Моравске дивизије II. позива Костајник ослобођен, то она прикупља своје трупе северно (позади) Биљега. Моравска дивизија II. позива заузела је В. Вис и напада даље преко Орлујака.
Пуковнику Мишићу наређено је, да са деловима Моравске дивиз. II. позива, које има под својом командом, опет понова наступа ка Шанцу.
Енглески војни аташе мајор Планкет, био је на положајима Комбиноване дивизије и тамо је рањен лако у лист леве ноге; данас се враћа у Ваљево.
Командант армије налази се на положајима код Моравске дивизије II. позива, одакле ће прећи код Комбиноване дивизије“.

Од команданта II. армије

ОБр. 1317

„Непријатељ је почео да развија акцију на моме источном фронту од Јарка до Шапца. Код Јарка су се пребацила у Савски кључ нека непријатељска одељења, а код Шапца осујећено је пребацивање. За сада се још не може предвидети интензивност и јачина акције, али ако би она била озбиљна, мој би положај био веома угрожен, јер не бих имао довољно снаге, да се на оба фронта успешно борим. Због овога сам мишљења, ако ми се не би могла послати појачања, онда да се пошаљу какве ма и провизорне трупе, те да утврде положај код Слатине, и да у случају, кад будем принуђен на повлачење, олакшавају прикупљање моје армије на линију: Косовац – Бела Река – Цуљковић – Слатина“.

ОБр. 1320

„Стање код армије ноћас и јутрос овако је:
1. Моравска дивизија I. позива: у 22.25 часова непријатељ је покушао прелаз чамцима код Гутића, но одбивен је. Против Парашничког одреда, непријатељ је предузимао нападе до 1.30 часова сваких 15 минута. Непријатељски напади су одбивени. Последњи напад на Парашницу непријатељ је отпочео у 3.30 а трајао је до 4 часа, био је најжешћи, али је непријатељ одбивен са великим губитцима. Према ади Тиквари примећен је око 23.20 часова аутомобилски саобраћај између Бијељине и аде; трајао је свега 15 минута.
2. Тимочка дивизија I. и II. позива: нема ништа ново.
3. Испред Дринске дивиз. II. позива непријатељ је поправио порушени мост, и ако је артилерија Дринске дивиз. II. позива имала елементе за гађање. Непријатељ је на линији: Лукића колибе – Куртовића колибе – Јеринића ада синоћ био јачине: 1 батаљон и 1 батерија. Преко моста код Курјачице прешла је јутрос једна непријатељска чета.
4. Шабачки одред. Јуче око 17 часова чула се, а и догледом се могла приметити, борба на левој обали Саве у правцу Никинци – Платичево – Кленак (западно од њега); или су се тукле непријатељске трупе између себе или становништво и трупе. Ватра је била пешадиска, митраљеска и артилериска; ово је проверено са више страна.
Ноћас је непријатељ покушавао прелаз код Шапца и карауле више Дреновачке аде, али је одбивен. Борба је јутрос почела у 5.30 часова код с. Дреновца, резултат је непознат.
5. Коњичка дивизија. Око 12.28 часова непријатељ, који је прешао на десну обалу Саве, задржан је ватром и даље се не креће. Непријатељ припрема прелаз код Дреновачке аде. Извешћа, докле је непријатељ дошао, још немам; чим добијем известићу“.

ОБр. 1326

„Непријатељ све из Јарка појачава своје пребачене трупе и наш одред ограничио се на одбрану код Дреновца. Послао сам и последњу резерву од 1 пешад. пука и 2 батерије под командом команданта Тимочке дивиз. I. позива, да непријатеља нападне и протера, а у крајњем случају да му спречи надирање. На моме расположењу имам свега 1 ½ батаљон и 1 батерију. Код ушћа Дрине непријатељ се сада ограничава само на артилериску ватру, вероватно да сачекује исход акције од Јарка.
Од послатих батаљона стигао је само један а остали стићиће тек сутра“.

ОБр. 1339

„Непријатељ у јачини 3 пешад. пука и 3 – 4 батерије од којих је једна хаубичка, натерао је наше трупе да се повуку од Шеварица ка Јерезу и Причиновићу. Дреновачку аду непријатељ је заузео и преко ње се пребацује. Ако стигну појачања одреду, предузеће се, да се да што јачи отпор, али сам принуђен да се повучем на линију: Парлог (к. 206) – Косовац – Бела река – Цуљковић – Бели камен – Маови – Јевремовац. Повлачење ће почети ноћас“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 727

„Трупе ове војске до синоћ овладале су положајима источно од Рогатице: Јастребац – Врањ – Обла глава; данас продужују покрет ка линији: Медник – Тмор – Јеласје – Хум – Изгумање у долини Праче. Извиђачки ескадрони упућени су ка Романији и Власеници, а један одред да поседне положај Град западно од Рогатице. Одред од Бајине Баште, са Пашиног брда има да учини јачи притисак на Сребрницу и даље ка Љубовији“.

Од команданта Шумадиске дивизије I. позива из Југовића

ОБр. 1216

„На основи наређења Врховне команде ОБр. 3145 и 3159 од 16. септембра са дивизијом заузео сам линију: Милаковица – Беглук – Вукоманов гроб. Према наређењу Врховне команде ОБр. 3212 од данас, упутио сам из села Југовића данас у 15.30 часова 10. пешад. пук преко Текериша у Липолист, где да се јави команданту II. армије“.

 

Наређења Врховне команде

На основи горњих извештаја, Врховна команда ценећи ситуацију наређује ово:

Наређење ОБр. 3212

1. Команданту II. армије – Липолист

„Наређено је команданту Шумадиске дивизије I. позива, да вам одмах пошаље 3 батаљона правцем на Липолист. Један батаљон овога пука је у Шапцу“.

2. Команданту Шумадиске див. I. позива – Текериш

„Упутите одмах у Липолист команданту II. армије један пук пешадије, и то онај, чији је један батаљон сада у Шапцу“.

Наређење ОБр. 3215

Команданту Шумадиске дивиз. I. позива – Текериш

„Трупе које имате под собом повуците на Текериш и тамо останите до даљег наређења. Коњицу оставити на погодном месту да мотри на Јадар и одржава везу са Дринском дивизијом II. позива на Г. Добрићу. Извештавајте о ситуацији код II. армије“.

Наређење ОБр. 3233
Експедовано у 20.30 часова

Команданту Шумадиске дивизије I. поз. – Текериш

„Код Текериша оставите 1 пук пешадије и 1 пољску брзометну батерију, а ви са свима осталим вашим трупама, крените се одмах ноћас у правцу ка Шапцу, зауставите се код Јевремовца и ставите се на расположење команданту II. армије, чији је штаб у Липолисту. Од дивизиске коњице оставите само један ескадрон на месту где је сада а остало поведите собом. Пук пешадије, батерија и ескадрон коњице – стајаће под командом команданта пешадиског пука, а овај под Врховном командом. Телефонска станица остаће и даље у Текеришу за везу са Врховном командом“.

Слични чланци: