Ситуација и наређења 19. септембра

Ситуација

У току овог дана стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта I. армије

ОБр. 1291

На крају дана (18. септембра) стање армије било је овако:
1. Дунавска дивизија I. позива, са два батаљона заузела је линију: Перуника – Црвење – Јаворник и утврђује се фронтом на запад. 1 батаљон 18. пука је на Рујевачким рудинама, а један на Ободнику; чим 8. пешад. пук изађе на Ободник, повућиће се и овај батаљон на Рујевачке рудине. Делови 18. пука излазећи на Јаворник добили су непријатељску хаубичку ватру са леве обале Дрине. 9. пеш. пук избио је на (линију) косу између Ждрела и коте 813. Остали пукови ове дивизије (4. прекобројни, 4. пук I. поз. „Ст. Немање“ и 8. пешад. пук) у покрету су за груписање ка десном крилу дивизије. За сутрашње продужење рада (19. септембар), распоред трупа Дунавске дивизије I. позива у духу моје заповести, биће:
18. пешад. пук са две пољске батерије, предузеће напад правцем преко Мачковог камена и Перунике, у циљу заузимања одсека: кота 787 – Ужиналиште – Чавчићи.
8. пешад. пук са брдском батеријом предузеће напад са фронта: Рујевачке рудине – Ободник правцем преко Јаворника – Липник брда и Вољеваца, у циљу заузимања одсека: Чавчићи – Пољана – Османово брдо.
4. прекобројни пешад. пук (дивизиска резерва) доћиће преко Доњега Постења, позади Мачковог камена (јужно од коте 771).
9. пешад. пук биће у дивизиској резерви иза Мачковог камена (јужно од коте 771).
4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“, биће у армиској резерви код Шанца. Неангажоване пољске батерије биће код дивизиске резерве.
Дунавски дивиз. коњички пук осматраће фронт Доња Буковица – Узовница.
Два допунска батаљона, два Дебанжова топа посешће Уши – Брђанска главица, а два батаљона III. позива и два Дебанжова топа Немић камен; задатак: заштита правца Љубовија – Прослоп. Батаљон Крушевачки и 6 Дебанжових топова на положају Бобија – Прослоп – Баре.
2. Дунавска дивизија II. позива. Трупе ове дивизије напале су данас (18. септембра) у 6.30 часова Мачков камен – Безимена коса (између Мачковог камена и Кошутње стопе) и заузеле Мачков камен (НЗ. пуковник Мишић саопштио је III. армији, да ово није у истини). Трупе ове дивизије заноћиле су на заузетом положају и то: 5. прекобр. пешад. пук на десном, 8. на левом крилу, а 9. пешад. пук у резерви на Нешином брду. Коњица одржава везу са трупама III. армије. Сутра (19. септембра) од 6 часова Дунавска дивизаја II. позива продужава напад у правцу Кошутње стопе – Дебело Осоје.

ОБр. 1303

(писан у 9 часова 19. септембра)

„Према телефонском извештају добивеном јутрос у 8 часова лично од команданта Дунавске дивизије II. позива „Мачков камен“ није још заузет, како је командант дивизије био јавио својим синоћним рапортом. Овај свој нетачан рапорт правда тиме, што га је погрешно известио командант 5. прекобројног пешадиског пука. Наредио сам командантима Дунавске дивизије I. и II. позива, да енергично настану, да се заузме Мачков камен и Кошутња стопа и да продуже даље рад у духу моје већ издате заповести“.

ОБр. 1310

„У циљу јаче безбедности и сигурности правца Љубовија – Пецка, као и осигурања левога бока и позадине трупа ове армије, које оперишу правцем: Јагодње и Борање, наредио сам, да се од трупа III. позива, допунских батаљона и 1 батаљона Крушевачких трупа и 10 позициских топова, који се сада налазе на правцу Пецка – Љубовија, а који су до сада били под командом команданта Дунавске дивизије I. позива, образује нарочити Љубовиђски одред под командом коњичког пуковника Ђорђа Ђорђевића. У састав овога одреда ућиће привремено и Дунавски дивизиски коњички пук I. позива, док се буде налазио на том правцу и док се не створи могућност, да се крене напред за својом дивизијом. Љубовиђски одред стајаће непосредно под армиском командом, а задатак ће му бити, да потпуно огарантује правац: Љубовија – Пецка и осигурава леви бок и позадину I. армије, старајући се да дође у везу са трупама Ужичке војске, које од Сребрнице наступају кроз Босну ка Љубовији и Зворнику.

ОБр. 1314

(послат у 21 час)

„Према извештају команданта Дунавске дивизије II. поз. добивеном данас у 19.30 часова, заузет је дефинитивно положај „Мачков камен“ у 18.30 часова. Трупе се на заузетом положају утврђују а сутра зором ће се продужити енергично гоњење побеђеног непријатеља“.

Од команданта III. армије

ОБр. 1408

„На фронту ове армије стање је овакво: код Дринских дивизија I. и II. позива и Комбиноване дивизије у главном непромењено. Непријатељ доста јако напада Кулиште и Еминове воде, а око 11 часова (18. септембра) силно је напао на Биљег. Успео је, да ову тачку заузме, али су је наше трупе пред вече напале и опет повратиле и сада је у нашим рукама. Мамутовац је такође у нашим рукама. Трупе су пред мрак биле са непријатељем у непосредном додиру. Моравска дивизија II. позива у своме напредовању дошла је до главног планинског гребена на фронту Дуга њива – Црни врх – Турски гроб, али га није могла заузети због јаког отпора. Одред пуковника Мишића развио се 18. септембра за напад на Мачков камен.
У току дана 19. септембра трупе ове армије продужиће рад у смислу раније издате заповести за наступање Дрини“.

ОБр. 1409

„19. септембра у 3 часа, доставља извештај команданта Дринске дивизије II. позива, да јучерањи покушавани напад за заузеће аде Курјачице није успео поглавито због тога, што је 1 батаљон, који је имао правац од Шора на Курјачицу, у сумрак попустио и јако се поколебао. Но како је на Козјачком положају била резерва, то непријатељ у овом правцу није могао даље наступати од пута Лозница – Љешница. Лева нападна колона левом страном Жеравије допрла је предњим деловима до Кривића аде – Жеравија, и није наишла ни на какав отпор, сем мало пушкарања. На источноме делу Јеринића аде до овога часа налазе се четници мајора В. Поповића. Извешћа о стању на линији: кота 130 (Лукића колиба), кота 128 (источна Куртовића колиба) нису довољно јасна. Јачина непријатељска је према десној колони: 8 митраљеза и нешто јаче од 1 пука.
Дивизија је заноћила са овим распоредом: Козјачки положај 3 батаљона и 1 батерија; Липнички положај: 4 батаљона, 1 пољска и 1 хаубичка батерија. Трупе десне нападне колоне (3 батаљона), које су се повукле, прикупљају се на Добрићском положају. Левој колони наређено је, да се повуче код Прељевске цркве. Коњички дивизион осматра фронт Дрине: Штира – Жеравија.
Према овоме, до једнога часа ситуација је доста повољна. Непријатељ не показује никакву активност, сем што повремено дејствује артилеријом с леве стране Дрине без резултата. Шта ће у току ноћи предузети, немам још никаквих података. Трупе су прилично заморене, нарочито делови 5. и 6. пука који су се јуче вратили са Гучева.
Данас 19. септембра дивизија ће остати на горе поменутим положајима“.

ОБр. 1420

„На фронту Дринске дивизије II. поз. сад влада затишје. Својим предњим деловима дивизија држи друм: Љешница – Лозница. Непријатељ се налази у својим јучерашњим заклонима, који чине мостобран код аде Курјачице и не показује никакву активност. Непријатељ је како јавља осматрач са Видојевице, пребацио преко моста код Курјачице с десне на леву обалу 2 – 3 батаљона пешадије, а сада пребацује поједине ситније делове.
У 11.30 часова приметило се, да непријатељ прикупља и евакуише са леве обале код Курјачице мостовну грађу, која је до сада лежала на обали неупотребљена. У исто време примећена је једна непријатељска батерија у покрету од моста па левом обалом уз Дрину. До пре једнога часа непријатељ је са времена на време бацао по који артилериски плотун на с. Шор и Обрешки положај, а његова хаубичка батерија пласирана је на положају Дуго поље (кота 152). Непријатељски батаљон који је прешао са десне на леву обалу код Курјачице виђен је на маршу ка Јањи“.

Од команданта II. армије

ОБр. 1394

„Непријатељ прелази Саву код Јарка и Дреновачке аде. Допро је својом главнином на линију: Дреновац – Причиновић – Узвеће, а једно његово одељење избило је (вероватно) до Глушаца.
Наше трупе држе утврђени Шабац и линију села: Белотић – Метковић – Богатић – Совљак. За сутра 19. септембра наредио сам напад и то:
1. Шумадиска дивиз. I. позива напада непријатеља на југоисточном крају с. Причиновића и продире преко с. Шеварице ка с. Дреновцу.
2. Тимочка дивизија I. позива напада непријатеља у западном делу с. Причиновића и Узвећа и продире даље ка Ширине баре и у позадину с. Дреновца, а једном колоном заузима с. Глушце и ту се осигурава од правца Митровачког.
3. Коњичка дивизија оперисаће преко Бановог поља и Раденковића и правцем Богатић – Раденковић“.

ОБр. 1417

„Стање код армије ноћас и јутрос је овакво:
1. Приступа се извршењу намере, која је достављена Врховној команди под ОБр. 1394 ове команде од 18. тек. месеца.
2. Код Тимочке дивизије II. позива предњи делови повучени су са Јеринића аде због одбивеног напада Дринске дивизије II. позива. Непријатељ је тукао силном артилериском ватром шири простор источно од положаја његовог пред Курјачицом, без штете по наше трупе.
3. Моравска дивизија I. поз. Непријатељ од 2 часа покушао је напад од ушћа Дрине на десно крило дивизије и Парашнички одред. Напад је одбивен. Слабије нападе покушавао је ноћас 4 пута.
4. Шабачки одред – нема ништа ново“.

Од команданта Ужичке војске – ОБр. 756

Према Рогатици непријатељ се задржао око Громиља, Соколца и Копите кота 1318. Извиђачки ескадрон дочекан је ватром са Копите. На простору између с. Праче и друма: Рогатица – Сарајево, коњнчка извидница допрла је до Шљивове главе, код Белавичке планине између Космаја и Стојне није наишла на непријатеља. Изгледа да су дуж друма Сарајево – Власеница постављена само јача одељења за заштиту ове комуникације. Образоваћу један летећи одред за напад на ову комуникацију“.

 

Наређења Врховне команде

На основи предњих извештаја ценећи ситуацију, Врховна команда наређује ово:

Наређење ОБр. 3291

(Експедовано у 6 часова)

Команданту 19. пешадиског пука I. позива – Текериш

(Ово је једини пук који је остао на расположењу Врховне команде).
„Са пуком и батеријом крените се одмах најкраћим путом у Г. Добрић и тамо се ставите на расположење команданту Дринске дивизије II. позива. Ухватите још у кретању везу са командантом Дринске дивизије II. позива.

Команданту III. армије – Завлака

Наређено је команданту 19. пешад. пука, да се са пуком и једном брзометном пољском батеријом, одмах крене најкраћим путом у Горњи Добрић и тамо да се стави на расположење команданту Дринске дивизије II. позива.
На случај повлачења Дринске дивизије II. позива, 19. пук са батеријом повлачиће се Иверком на Текериш и ту ће остати на расположењу Врховне команде“.

Наређење ОБр. 3350

Команданту ужичке војске – Вишеград

„Одмах известите, какве податке имате о непријатељу на правцу: Власеница – Сарајево. Нарочито на друму овог правца“.

Наређење ОБр. 3355

Команданту Ибарске дивиз. области – Пријепоље

„Ваш Ибарски пук придајте Ужичкој војсци, а ви са штабом идите у Нови Пазар“. О овоме је извештен командант Ужичке војске.

Делегат министарства спољних послова Врховној команди

Актом строго Пов. доставља ово:
„Краљевској влади чини се, да је наша војска заморена и да би је требало ма на који начин освежити и појачати. Она држи, да би требало пре свега пожурити са обуком рекрута, а затим узети још једну класу рекрута (оне који су у 20. години), осим тога да би требало отворити јаван упис добровољаца и све уписане скупити на једно место, организовати их поставивши им инструкторе за обучавање у гађању и руковању оружјем и колико се стигне за егзерцир и дисциплину. Влада мисли, да ће се скупити до 30.000 људи а може бити и више. Те споредне трупе могле би се употребити од прилике онако исто, као што се употребљава црногорска војска. Оне би после месец дана обуке биле употребљиве. За добровољачки кор могле би се употребити пушке, које смо заробили: бугарске, турске и можда и аустриске, ако имамо довољан број и муниције. За добровољачки кор би се образовала нарочита команда и интендантура и уопште он би се држао одвојено.
По наредби Г. Председника министарског савета стр. Пов. Бр. 1 од данас, имам част саопштити вам ово и молим вас за одговор, да ли се слажете са мишљењем Краљевске Владе. У случају да усвојите, она би одмах приступила извођењу овога посла“.

Врховна команда

Председнику министарског савета под ОБр. 3339 одговара

„На ваше питање упућено писмом од 19. ов. месеца строго поверљиво, а које се односи на: убрзање обуке садањих рекрута; узимање у кадар још 1 класе рекрута и упис добровољаца, имам част одговорити ово:
1. Наредио сам да се обука код рекрута убрза;
2. Мишљења сам, да одмах треба позвати на службу у кадар још једну класу рекрута, који су сада у 20. години старости;
3. Може се отворити упис добровољаца, само ће са њима ићи мало потеже, јер се нема за њих старешинског кадра. Најбоље би било, да се упис и прикупљање добровољаца врши у Скопљу“.

Слични чланци: