Ситуација
У току овог дана у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
Цетиње 16. септембра у 14.40 часова
Ваљево 20. септембра у 1 час
ОБр. 61
„Данас добих извештај од команданта Санџачке војске, да су црногорске трупе ушав у Рогатицу, одмах поставиле тамо и своје власти, а да су коњичке патроле Ужичке војске стигле у Рогатицу 17. ов. месеца на два сата касније од црногорских трупа. Да ли је то тако било, треба да каже командант Ужичке војске. Ближе податке о заузећу Рогатице нисам добио, и ако сам их тражио. Молим, да ми се што пре саопшти тачан распоред Ужичке војске код Рогатице. То ми је потребно ради везе и регулисања односа између црногорских и наших трупа“.
Од команданта III. армије
ОБр. 1424 (Послато 19. септембра у 22.15 часова)
„На фронту ове армије стање је овакво: према Дринској дивизији II. позива дан је прошао на миру, али се, пошто је пао мрак, отворила доста јака пешад. и артилер. ватра, која још траје. Код Комбиноване дивизије водила се данас борба на Еминовој води и Кулишту, али без резултата. Наше су трупе остале на својим положајима у додиру са непријатељем. Комбинована дивизија нападала је данас к. 484 и к. 464 и заузела их. Исто тако нападала је и Црни врх, али је резултат непознат. Изгледа, да он још није у нашим рукама. Код Дринске дивизије I. поз. у току дана било је омањих чарки, али је непријатељ пред вече јако напао и борба се водила дубоко у ноћ, сви су положаји остали у нашим рукама. Код Моравске дивиз. II. позива вршен је данас општи напад на линију Мртолос – Турски гроб – Цип, али са слабим резултатима. Трупе су негде избиле на главни гребен, а негде задржате на неколико стотина метара. Сутра ће се предузети напад где год то ситуација буде дозволила“.
ОБр. 1448 (од 20. септембра у 12 часова)
„На фронту ове армије стање је овакво:
Пред одсеком Дринске дивизије II. позива у току дана није било значајнијих новости.
Делови Комбиноване дивизије, који су држали коте 484 и 464 повукли су се са ових тачака. Непријатељ држи Црни врх.
Према Дринској дивизији I. позива непријатељ је привео нову снагу (11. и 12. брд. бригаду) и после јаке и упорне борбе успео да заузме вис Биљег; послата су појачања с тим, да се непријатељ поновно нападне и протера. Делови ове дивизије, који су држали Мамутовац, налазе се на његовом задњем нагибу.
Моравска дивизија II. позива остала је на истој линији, а у непосредном додиру са непријатељем“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 764 (Послато 19. септембра у 20.15 час.)
„Извиђачки ескадрони јављају, да су њихове патроле избиле на Витез (између Јаворине и Романије) до Боговичке планине (Бјелосалићи ј. з. од Громиља), Газиводе и Кошутице. По извештајима патрола и исказима мештана поред појединих негде јачих а негде слабијих одељења на путу: Сарајево – Власеница, непријатељ се прикупља око Пијеска на Јавору (јужно од Власенице), где за сада има око 2 пука пешадије са артилеријом, а 1 батаљон је код Кусаче ј. з. од Пијеска. Поред овога мештани јављају, да се железницом од Маглаја ка Пијеску довлаче неке трупе. У Сарајеву изгледа да за сада нема велику посаду, а препуно је збеговима“.
ОБр. 775 (Послато 20. септембра у 9.15 часова)
„У вези извештаја ОБр. 764 а саобразно наређењу Врховне команде ОБр. 3350 стање је у главном онако како сам већ јавио.
Непријатељска бригада од Вишеграда одступила је преко Семећа – Соколовић – Жљебова хан Пијесак у Краљеву гору остављајући поједине делове негде јаче а негде слабије, поред пута Сарајево – Власеница. Око Поџепља и Кусаче има 1 батаљон са 1 – 2 топа. Према њему је на Бујаку наша добровољачка чета, ојачана са једном четом и 1 топом. Железничком пругом Маглај – Власеница довлачи се храна и материјал и од Дрине одвлаче рањеници. Добровољачка чета успела је, да 18./19. ноћу поквари железничку пругу при саставку оба крака код с. Јеловци. Код Мркаље и на Копити није примећена никаква снага. Коњичка патрола, која је била у додиру са непријатељском бригадом јавља, да је од Пијеска у току јучерашњице кренуо један пук ка Соколцу, а 1 батаљон ка Соколовићу. Овај извештај није проверен. Код Громиља и Пуховца непријатељ је у јачини 1 чете напустио ове тачке и повукао се у шуму преко с. Вразића. У Громиљу у утврђеној касарни остало је до 300 војника. Од коњичке патроле упућене ка Кукору на раскрсницу путева источно од Сарајева, није добивен никакав извештај, а тако исто и од добровољачко-граничног батаљона, који је упућен долином Праче преко Јаворине и Романије ка Сарајеву. По једном извештају чула се јуче топовска ватра око Сарајева, и можда је то ватра против овог батаљона“.
ОБр. 779 (Послато 20. септембра у 11 часова)
„У вези послатог извештаја ОБр. 775 од данас шаље се и овај, који је добивен од командира добровољачке чете код Буковца, да се непријатељ налази код: Мекоте – Мироња – Поџепља, укупно до 1 батаљона. У Кусачи су 2 батаљона. У Пијеску изгледа да је цео пук, укупно једна бригада. Сви се извештаји о томе слажу. Командант 10. пука са Медника с. и. од Рогатице јавља, да види дуж целе Романије ватру која се не гаси. Вероватно, да је добровољачко-гранични батаљон избио на Романију.
Један мештанин у разговору са Турцима, који се враћају из збегова јавља, да су се око Сарајева аустриски и мађарски војници између себе потукли. Ово има да се провери“.
ОБр. 781 (У 13 часова)
„Распоред Шумадиске дивизије II. позива:
Добровољачка чета са 1 четом 12. пеш. пука и 2 брд. топа на Буковцу источно од Мркоја.
Коњица: извиђа 1 ескадроном ка Сарајеву, а другим са два митраљеза ка Власеници.
На положајима код Бабјака јужно од Буковца на линији: Вигова гора – Бабјак – Ново брдо: 12. пук са 8 брд. топова. Јужно од Бабјака на Меднику – Рујнику 3 батаљона 10. пука са 4 пољска и 6 брдских топова. На Тмору 3 батаљона 11. пука са 4 пољска и 2 брд. топа.
Дивизиска резерва: 2 батаљона са 1 пољском и 1 хаубичком батеријом ни линији Јастребац – Врањ; батерије су у покрету.
Распоред Лимског одреда:
4. кадровски пук са брдском батеријом на Граду западно од Рогатице.
5. кадровски пук са 2. прекоброј. пуком III. позива и 1 брдском батеријом на линији Јеласје – Хум јужно од Тмора.
Јужно од Рогатице на левој обали реке Рабитнице на положајима с. и од с. Изгумале – Ибарски пук.
Добровољачко-гранични батаљон наступа долином Праче преко Јаворине и Романије ка Сарајеву.
Посада у Вишеграду 3 чете 15. пука III. позива, а једна осигурава комуникацију Вишеград – Вардиште. У Вишеград има доћи и Крупова батерија преко Добруна, која није могла да прати Лимски одред, па ће се одатле упутити ка Рогатици“.
ОБр. 789 (У 17.20 чосова)
„У вези извештаја ОБр. 775 којим сам јутрос јавио, да 1 непријатељски пук наступа од Пијеска ка Сарајеву, потврђено је. Овога момента добио сам извештај, да је тај пук допро до Соколца. Батаљон овога пука, који се од Жљебова кретао ка Соколовићу, вероватно као побочница, потиснуо је коњички ескадрон из тога места, који се нешто мало јужно повукао и прати даље кретање.
Извиђачки делови црногорских трупа, који су се истакли код Сјенице, потучени су и у нереду се повлаче.
Наша извиђачка патрола код Соколца (јачине вода) одржава додир са непријатељем и прати његово кретање. Коњичка патрола, која је извиђала долином Праче, допрла је до с. Пале јужно од Кукора. Дочекана непријатељском ватром повукла се до пред Кукор. Дочекана и овде ватром повукла се у назад“.
ОБр. 790 (У 21.35 часова)
„По накнадно добивеном извештају, командант коњичког дивизиона јавља, да су од хана Пијеска по његовој оцени 2 непријатељске бригаде стигле на преноћиште синоћ једном колоном у Жљебове, а другом у Сијерце јужно од Жљебова, а данас до подне избиле на косу Сенковићи – Парижевићи. Извиђачки ескадрон креће се паралелно и прати даље кретање. Немам извештаја, колика се снага налази сада код Пијеска и у Власеници“.
Од команданта II. армије
ОБр. 1440 (Послато 19. септ. у 22.20 час. – примљено 20./IX. у 1 час)
„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Моравска дивиз. I. позива. Непријатељ у неколико махова тукао је јаком артилериском и пешад. ватром Парашницу и десно крило дивизије. На адама на Дрини спрам левог крила непријатељ је почео вечерас да копа утврђења.
2. Тимочка дивизија II. позива. Нема ништа ново.
3. Шабачки одред. Нема ништа ново. Око 1.30 час. монитори су почели да бомбардују Шабац, али су се после извесног времена повукли уз Саву више Причиновића. У 4.30 часова поново су тукли Шабац а после тога почели су тући Шумадиску дивиз. I. позива.
4. Коњичка дивизија. 1. бригада је у Глушцима; 4. коњички пук је између Јереза и Саве са 1 батаљоном и 1 батеријом, а 2. коњички пук у Бановом пољу, са једним ескадроном у Раденковићу, где је и 1 батаљон III. позива (по телефонском саопштењу начелника штаба Коњичке дивизије.
5. Тимочка дивизија I. поз. Лева колона заузела је с. Глушце и нападала на Узвеће заједно са средњом колоном; средња колона извршила је неколико делимичних јуриша и сад је на 150 – 400 метара пред ивицом села, коју држи непријатељ. Десна колона дошла је до пред сам непријатељски положај. Наређено је, да се сви делови уреде и утврде, а сутра да се продужи напад.
6. Шумадиска дивиз. I. позива. Десна колона после другог јуриша, а лева колона после првог јуриша, успеле су да истерају противника из положаја пред селом. Сад се противник налази на самој ј. и. ивици с. Причиновића, а трупе Шумадиске дивиз. I. позива на 200 метара испред њега. Неређено је уређивање и утврђивање, а сутра да се продужи напад (ово све по телефонском извештају). Детаљан извештај од Шумадиске дивиз. I. позива није још до овога часа (22.15) добивен.
7. По накнадном извештају цео 2. коњички пук и батаљон III. позива су у Бановом пољу, а не у Раденковићу. Код Вртачке аде непријатељ превлачи материјал за подизање моста. На истом месту појавила се и непријатељска артилерија.
8. Преко ноћи ће обе дивизије да узнемиравају противника и да дејствују са бомбашким одељењима“.
ОБр. 1455 (Од 20. септембра у 10.20 часова)
„Стање код армије ноћас и јутрос овако је:
1. Моравска дивиз. I. позива, ништа ново, сем што је непријатељ у Парашници у току ноћи у 21, 22.30, 24, 2.30 и 4.30 часова отварао јаку пешадиску и слабу артилериску ватру не излазећи из својих ровова.
2. Тимочка дивиз. II. позива, стање је редовно. Извиђачке патроле, које су биле на адама потиснуте су са истих, чим се Дринска дивизија II. поз. повукла. Непријатељ се проширио на исток од Курјачичког мостобрана и дошао до Лукића колибе и Липничке механе, што је незгодно, јер се непријатељ увлачи између предњих делова Тимочке дивиз. II. позива и деснога бока Дринске дивиз. II. позива; ово би требало спречити.
3. Шумадиска дивизија I. позива. После јучерашње борбе распоред трупа је овакав:
а) Крајње десно крило Толића поље – од Јереза до Саве: 1 батаљон, 1 батерија и 1 коњички пук.
б) Десна колона: 3 батаљона и 3 батерије на обема обалама Јереза.
в) Лева колона: 2 батаљона и 3 батерије на неколико стотина метара од ивице с. Причиновића. Јачина непријатеља је: до два пешадиска пука са 3 пољске батерије, 2 хаубичке батерије и два монитора.
Тачнији извештај о Шумадиској дивиз. I. поз. није се могао поднети, јер су све везе због артилериске ватре покидане. Од 22.30 час. до после пола ноћи на целом се фронту отворила јака артилериска, пешадиска и митраљеска ватра. Наређено је, да се хаубичка батерија из Шапца доведе на ушће Јерешчића за тучење монитора, хаубичке батерије на ади Дреновачкој и моста.
4. Тимочке дивизије I. позива распоред је овакав:
а) Лева колона држи Глушце; ноћас је било пушкарања.
б) Средња колона као што је синоћ јављено. Изгледа да непријатељ има мање митраљеза. Непријатељ у више махова напада на целом фронту, но одбивен је.
в) Десна колона као што је синоћ јављено. – Сви непријатељски напади на њу одбивени су; она има јачих губитака: 12 официра и преко 500 војника избачено је из строја.
5. Оба команданта дивизија прикупљају и уређују трупе, утврђују се, рекогносцирају непријатеља и потом ће наставити вршење датог задатка.
6. За Коњичку дивизију послаћу накнадно. При читању тач. 2. овога извештаја, молим да се има на уму, да Тимочка дивиз. II. позива има за одбрану Видојевице свега 6 батаљона, јер су још синоћ послата два батаљона у Белотић за појачање“.
ОБр. 1479 (Од 17 часова)
„У вези извештаја ове команде ОБр. 1455 од данас:
1. Код Тимочке дивизије I. позива:
а) Код леве колоне: непријатељ из два топа са Бубање и слабим пешад. деловима напада источну ивицу села Глушци, а са севера тако исто напада га мањим одељењима.
б) Код средње колоне води се пешадиска и артилериска борба.
в) Код десне колоне. Непријатељ је туче разорним зрнима, наноси јој јаке губитке. Непријатељ се спрема на напад на њено лево крило; предузете су мере да се овај напад одбије.
2. Код Шумадиске дивиз. I. позива. Нема ништа ново, сем што непријатељ повремено туче артилериском и пешад. ватром. 4. коњички пук отишао је у 13.30 часова у Дебрц, на место његово доћиће Шумадиски дивизиски коњички пук.
3. Коњичка дивизија. Једна коњичка батерија упућена је за Шабац и Дебрц; кроз Богатић је прошла у 14.30 часова. 1. бригада је у Глушцима; 2. коњички пук у Бановом пољу, а један ескадрон у Раденковићу.
4. Код Вртачке аде – прикупљање грађе није у циљу прављења моста, као што је јављено, већ у циљу подизања заклона.
5. Три непријатељске батерије и велика комора иду од Јање на с. Главицу па потом уз реку Тавну – Бјелашевцу, вероватно иду ка Зворнику, па обилазе тучени део друма код Шепка“.
ОБр. 1487 (Од 20.30 часова)
„Командант Шумадиске дивиз. I. позива јавља, да пред њим има 5 пешад. пукова, око 3 батерије, 2 хаубичке батерије, 2 монитора и нешто коњице; а командант Тимочке дивиз. I. позива да пред њим има око 6 пукова пешадије, 6 батерија од 36 топова, једна хаубичка батерија и око 2 ескадрона. Према овоме и представљеном ми стању код наших трупа, ја сам наредио, да се у току ове ноћи (20./21.) не продужује напад, већ да се организује несавладљиви отпор сваком противничком предузећу. Да се прибирају податци и састави план за даљи рад и на основи њега, да ми поднесу команданти дивизија предлоге за даљи рад, па ћу се према томе коначно и одлучити за даљи рад и издати потребна наређења. Командант Тимочке дивиз. I. поз. тражио је појачање и ја сам му дао последње појачање са којим сам располагао: 2 батаљона из 14. пеш. пука II. позива и 1 брзометну батерију“.
ОБр. 1493 (Од 22 часа)
„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Моравска дивиз. I. поз. Непријатељ је тукао цео дан Парашницу артилериском ватром. Од 15 – 17 часова покушао је напад на десно крило дивизије и лево крило Парашничког одреда. Дошао је на 40 корака, али је одбивен ватром и бомбама. Напад је помаган ватром двеју пољских батерија са леве обале Дрине, а код царинарнице и ватром хаубичке батерије. У 18 часова непријатељ у јачини 1 батаљона извршио је напад на крајње десно крило Парашничког одсека. Одбивен је са великим губитцима и дао се у бегство. Непријатељ је тукао вечерас артилер. ватром Бадовиначко гробље.
2. Тимочка дивиз. II. позива. Нема ништа ново.
3. Шабачки одред. Нема ништа ново.
4. Тимочка дивиз. I. позива. Стање је као што је изложено у извештају ОБр. 1479 и 1487.
5. Шумадиска дивиз. I. позива. Стање је као што је изложено у извештају ОБр. 1479 и 1487. Око 19.30 часова непријатељ је напао на деснокрилну колону, али је напад одбивен. Ово је по телефонском саопштењу.
6. Коњичка дивизија: 1. бригада у Глушцима, нападана је мањим одељењима од Ноћаја, али је нападе одбила. 2. коњички пук је у утврђеном Раденковићу“.
Од команданта I. армије
ОБр. 1325 (Од 20. септембра у 9.17 часова)
„У току ноћи код трупа ове армије није било борбе. Данас трупе предузимају даље гоњење у правцу Кошутње стопе – Дебело Осоје – Ужиналиште – Чавчићи. Да би Дунавска дивизија I. позива била слободнија у својим операцијама, то сам као границу рејона дејства и обезбеђења између Дунавске дивизије I. позива и Љубовиђског одреда одредио реку Узовницу“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 743 (Од 7 часова)
„Ноћас око 21.30 часова непријатељ је на десетак чамаца пребацио на Скелску аду око 100 војника. Наша стражарећа одељења после отпора ватром повукла су се на нашу обалу.
Око 23 часа непријатељ је покушао да известан број војника искрца и на нашу обалу у чему је спречен пушчаном и артилериском ватром. Избачено је 27 шрапнела. На нашој страни нема губитака. Јутрос око 5 часова непријатељ је јачом снагом покушао, да заузме Подгоричку аду и одбивен је са великим губитцима после јаче и упорне борбе“.
Наређења Врховне команде
На основи оваквих извештаја, а ценећи ситуацију, Врховна команда наређује ово:
Наређење ОБр. 3364
(Експедовано у 9.30 часова)
Команданту II. армије – Липолист
„Непријатељ покушава прелаз преко Саве код Подгоричке аде и Скеле. Упутите одмах најближи коњички пук са 1 батеријом из Коњичке дивизије у Дебрц, у циљу спречавања прелаза непријатељу код Подгоричке аде и Скеле. Пук ће се ставити под команду команданта Обреновачког одреда“.
Команданту Одбране Београда – Торлак
„Одмах и најкраћим путем прикривено од непријатеља, упутите 7. пук I. позива са 1 брзометном батеријом у Обреновац, да се тамо стави на расположење команданту Обреновачког одреда. О извршењу известите“.
Команданту 19. пешад, пука I. позива – Текериш
„Непријатељ покушава прелаз преко Саве код Скеле и Подгоричке аде. Усиљеним маршем одмаршујте у Дебрц и ту се ставите на расположење команданту Обреновачког одреда, који је у Обреновцу. Задатак вам је, да спречавате непријатељу прелаз преко Саве на фронту: Ушће – Подгоричка ада“.
Команданту Обреновачког одреда – Обреновац
Наређено је:
Команданту Одбране Београда, да вам одмах упути 7. пешадиски пук I. позива са 1 брзометном батеријом;
Команданту II. армије, да одмах пошаље 1 коњички пук са 1 брзометном батеријом у Дебрц;
Команданту 19. пешад. пука I. поз. са 1 брзометном батеријом, који су били на непосредном расположењу Врховне команде, да форсираним маршем дођу у Дебрц.
Са овим трупама имате по сваку цену, да забраните прелаз непријатељу на десну обалу Саве; а докле ове трупе не стигну, ви имате задатак, да са трупама, које вам сада стоје на расположењу, спречавате непријатељу прелаз преко Саве“.
Наређење ОБр. 3365
(Експедовано у 10.40 часова)
Команданту Браничевског одреда – Пожаревац
„Упутите одмах 19. кадровски пук на Торлак и ставите га на расположење команданту Одбране Београда. Пук ће се превести железницом. Бројно стање пука одмах доставити шефу железничког одсека у Нншу“.
Команданту Одбране Београда – Торлак
„Наређено је команданту Браничевског одреда, да вам одмах упути железницом 19. кадровски пук из Смедерева, и да вам га стави на расположење“.
Наређење ОБр. 3376
(Експедовано у 12 часова)
Команданту Обреновачког одреда – Обреновац
„У вези ОБр. 3364 ове команде од данас наређено је, да у састав тога одреда дођу и две батерије Тимочког пољског артилериског пука. Ове батерије су на маршу из Аранђеловца и стижу данас на преноћиште код Трбушничке механе, 20. ов. месеца на Уб, а 21. овог месеца у Обреновац, где вам се стављају на расположење“.
Наређење ОБр. 3384
Команданту Ужичке војске – Вишеград
„Известите одмах чије су трупе прве ушле у Рогатицу – наше или црногорске“.
Наређење ОБр. 3403
Командантима: Моравске и Шумадиске дивиз. области, Крагујевачких, Нишких и Крушевачких резервних трупа
„Обзиром на садање прилике и на потребу, да се новодошавши рекрути што пре успособе за борбену употребу, а у вези наређења ОБр. 2592 од 5. септембра начелник штаба наредио је: да целокупан период овогодишње наставе код рекрута у пешадији траје шест недеља, с тим да рекрутна обука обухвати време до 13. октобра, а остало – четна обука. Према овоме настати, да се погледом на кратко време, унесе само оно што је најпотребније: настава за гађање, стрељачка обука и ратна служба“.