Ситуација
У току 23. септембра Врховна команда је добила ове важније извештаје:
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 842
„По извештају извиђачких ескадрона непријатељ је прикупљен једним делом око хана Пијеска, а другим јужно од села Кнежина. Непријатељ је ових дана израдио пут за војне циљеве: Жљебови – Кнежине – Олово“.
ОБр. 852
„На фронту ове војске нема ничега значајнијег. Од трупа од Сребрнице један батаљон дошао је до Џила. Од трупа десног крила са Бабјака упућен је јутрос један батаљон са 2 топа преко р. Жепе на Игришник, те да са фронта Џиле – Игришник преко Радаље нападну и заузму Поџепље у циљу заштите десног бока и позадине Шумадиске дивизије II. позива за време њеног покрета ка Пијеску. Са командантом Санџачке војске данас сам се лично споразумео у Рогатици о заједничком раду. Са делом његових и мојих трупа извршиће се напад ради овлађивања раскрснице путова код Громиља и обезбеђивања левог бока Шумадиске дивизије II. позива, која ће са линије Бабјак – Паклинак наступати преко Жљебова ка Пијеску“.
Од команданта Ужичке бригаде
(непосредно Врховној команди у 20 часова)
ОБр. 291
„Сад сам примио од команданта пребачених трупа из Сребрнице овај извештај: „Непријатељ са две чете напао је моје десно крило, али је одбивен. На левом крилу извештен сам, да је непријатељ, снабдевен митраљезима, разбио моје лево крило. Други батаљон повлачи се и групише на Паша брду и Столцу“.
Од команданта I. армије
ОБр. 1383
После врло упорне борбе на Мачковом камену преко ноћи 21./22. и целог 22. овог месеца Дунавска дивиз. I. позива била је принуђена да напусти Мачков камен. Напад је отпочео непријатељ. Пукови Дунавске дивиз. I. позива увођени су поступно у борбу и на крају дана били су у борби на Мачковом камену: 4. прекобројни, 4. пешад. пук I. позива, 18. пук и пола 8. пука. Друга половина овог пука одбивена је на Јаворник и Перунику, а са фронта од Липника и Ужиналишта. И ако је била употребљена оволика снага, Мачков се камен није могао одржати због врло јаке унакрсне непријатељске артилериске ватре, која је тукла целу греду Мачков камен са Ужиналишта, са Липника, са Кошутње стопе и са леве обале Дрине, као и због веома снажног надирања непријатељевог са правца Кошутња стопа и великог губитка у официрима. Од пет команданата пукова један је погинуо, а тројица су рањени. Сличан је однос и са командантима батаљона и осталим официрима, а у 18. пешад. пуку од 53 официра остало је испод 20. Исто је тако и у другим пуковима. По до сада добивеним податцима садања бројна јачина 4 пешад. пука I. позива и 18. пешад. пука – свакога од њих јачина износи нешто мало преко 1000 људи, али се прикупљају и даље. По исказу заробљеника са непријатељске стране учествовала је 6. бригада -4 батаљона и делови 1., 2. и 8. бригаде. По њиховом исказу и непријатељ је имао велике губитке, а нарочито у официрима.
Повлачење Дунавске дивиз. I. позива било је принудно, но непријатељ не гони, стога се командант Дунавске дивиз. I. позива нада, да ће се прикупљање извршити без даљих последица, ма да су пукови јако потрешени нарочито 4. прекоброј. и 18. пешадиски пук. Наши губитци у људству Дунавске дивиз. I. позива били су велики, а у материјалу 4 – 6 топова који се због врло тешког терена нису могли извући. По исказу команданта, непријатељ је у већини употребљавао зрна „дум – дум“. Једно такво зрно од два парчета и 1 цео метак послао сам Врховној команди на увиђај. Сем тога, непријатељ је чинио злоупотребе и са белим барјаком, као знаком предаје. Ноћас 22./23. септембра на фронту заштитнице Дунавске дивиз. I. позива био је мир сем пушкарања између патрола. Према садашњој ситуацији, а с погледом на III. армију, – као и према накнадном изричном наређењу од стране Врховне команде, да се повлачење трупа Дунавске дивиз. I. позива са Мачковог камена не може дозволити до положаја Милетина, као и да Дунавска дивиз. II. позива ради тешње везе са трупама III. армије треба да држи фронт: Гробнице – кота 490 – Кик – за данашњи рад армије наредио сам да Дунавска дивиз. II. позива, пошто се изрекогносцира фронт положаја: Гробнице – кота 490 – Кик исти заузме и држи фронт положаја: Мишаковац – Милутинов гроб. Да командант Дунавске дивиз. I. позива, са прво прикупљеним пуковима, одмах појача садашњи заштитнички положај: Шанац – Нешино брдо, а тако исто појача га и артилеријом и тај фронт држи пошто пото. Са следећим прикупљеним трупама и потребном артилеријом да поседне и држи: Рујевачке рудине и Ободник. Све поменуте положаје што јаче утврдити, ради чега су предузете потребне мере. Пласирање артилерије команданти ће извршити у споразуму са командантом армиске артилерије. Команданту Љубовиђског одреда обраћена је нарочита пажња за заштиту правца Љубовија – Пецка. У циљу изједначавања снага код обеју Дунавских дивизија наређено је, да командант Дунавске дивиз. I. позива при првој могућности упути команданту Дунавске дивизије II. позива 5. прекобројни пешадиски пук“.
ОБр. 1386
„Распоред трупа Љубовиђског одреда овакав је:
На Чермановића гају: 1 батаљон и 1 коњички пук Дунавске дивизије I. позива. На „Уши“ и „Главици”: 1 батаљон и 2 Дебанжова топа, на Баурићу 1 батаљон и 2 Дебанжова топа и на Прослопу – Баре 1 батаљон и 6 Дебанжових топова.
Овај одред ухватио је везу са Сребрничким одредом помоћу патрола. По извештају команданта Сребрничког одреда, са одредом се находи у Сребрници, а са осигурањем на путу Сребрница – Власеница. На Виогору 1 чета у с. Братунцу спрам Љубовије. Командант Сребрничког одреда моли, да се обавести о ситуацији на десној обали Дрине, и стога сам наредио команданту Љубовиђског одреда, да то учини.
ОБр. 1388
„У 14 часова доставља командант извештај команданта Љубовиђског одреда, да су у Љубовију из Б. Баште стигла 8 војника са 4 сплава и питају где да се подигне мост. Пошто ми ништа о овој ствари није познато, молим за нужно објашњење и наређење“.
ОБр. 1396
„У току данашњице на фронту ове армије није било борбе сем омањих пушкарања, а око 11 часова непријатељ је избацио неколико артилериских зрна по изгледу хаубичких, вероватно са Ужиналишта на наш положај Шанац. На положају Мачков камен виђају се непријатељска пешадиска одељења укупне јачине до два батаљона. Изгледа, да се тамо утврђују и купе рањенике. Наша артилерија са Бранковца растерала је са неколико метака та непријатељска одељења; наши се пукови још прикупљају и до сада им је просечна јачина око 2000 људи.
Дивизије ове армије прикупљају своје трупе, поседају додељене положаје и исте утврђују и то: Дунавска дивиз. I. позива положаје на линији Шанац (к. 835) – Нешино брдо – Рујевачке рудине – Ободник, а Дунавска дивизија II. позива са два своја пука линију положаја: Гробнице – кота 490 – Кик, а једним пуком Мишаковац – Милутинов гроб.
Наредио сам, да командант Дунавске дивиз. I. позива упути 4. прекобројни пук команданту Дунавске дивиз. II. позива, а овај да 5. прекобројни пешад. пук упути команданту Комбиноване дивизије, о чему је извештен и командант III. армије. Распоред Љубовиђског одреда остао је исти као и до сада“.
Од команданта III. армије
ОБр. 1495
„Комбинована дивизија накнадно доставља, да је непријатељ ноћу 22./23. ов. месеца вршио 4 јуриша на Еминове воде са узвиком „ура“ и долазио до самих наших ровова. Јуриши су били врло енергични. Сва 4 пута непријатељ је бомбама, ватром и ножем одбивен са врло великим губитцима. Непријатељски 78. пук на Еминовим водама синоћ је појачан са 2 батаљона 26. пука, који је на Црном врху, и тако појачан вршио је ноћас јурише. Према Кулишту је 1 непријатељски ландверски пук – вероватно 19. и сем мањег пушкарања тамо ноћас није било ништа ново. Код Дринске дивизије II. позива непријатељ је такође покушавао нападе и било је пушчане и артилериске ватре, али је овај напад више личио на демонстрацију. Код Дринске I. и Моравске II. позива ноћ је прошла на миру“.
ОБр. 1499
„У 14.10 часова доставља извештај команданта Комбиноване дивизије, да је данас у 9 часова непријатељ опет вршио јуриш на Еминове воде, али је одбивен. У 10 часова ситуација је оваква: Од бање Ковиљаче непријатељ напада к. 322, примећено је до сада око 1 батаљона. Са Црног врха спуштају се ка Главици непријатељски делови, јачина не може да се утврди. На Еминове воде непријатељ опет напада и обилази лево крило иза кога је већ зашао и утврђује се. На Кулиште непријатељ је већ отпочео напад; по свему изгледа, да непријатељ јачине 4 – 5 пукова отпочиње напад на линију: к. 322 – Еминове воде – Кулиште. По досадањим податцима на самом Гучеву налазе се 52. и 78. пук заједничке војске и 26. ландверски пук“.
Од команданта II. армије
ОБр. 1600
(22. септембра у 22 часа)
„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Тимочка дивиз. II. позива. Нема ништа ново. Непријатељска артилерија обасипа друм Љешница – Лозница између Куртовића колибе и Липничке механе бесциљно.
2. Тимочка дивизија I. позива. Десна колона: непријатељ преко дана обасипао је ровове јаком артилериском ватром. Вечерас пушта светлеће ракетле; губитци су: 1 рањен 2 мртва. Средња колона: по подне непријатељ је тукао јаком ар. ватром.
3. Моравска дивизија I. позива. Цео фронт целога дана туче повремено артилериском ватром. У 16 и 18 часова непријатељ је отварао јаку артилериску, пешачку и митраљеску ватру на Парашнички одред и десно крило дивизије. Наша артилерија порушила је 1 и потопила 2 воденице спрам Лиманске аде. На делу спрам Самуровића колибе непријатељ је довукао чамце или понтоне у шибљак. Од ухваћене непријатељске патроле из 26. пука пучких усташа сазнало се, да су прешли 21. ов. месеца код Митровице у јачинн 1 батаљон и 4 топа и да се крећу ка Равњу; предузете су мере да се дочекају.
4. Шумадиска дивиз. I. позива. У току дана није било ничега новог; код Дреновачке аде непријатељ комуницира дереглијама и моторним чамцима са левом обалом. Са балона каптива виђен је 1 монитор на 1 км. испред Дреновачке аде, две хаубичке батерије на л. обали Саве и већи непријатељски логор 1 – 2 км. јужно од Дреновца.
5. Шабачки одред. Од 7 – 11 часова и од 15 – 17.15 часова непријатељ је тукао Шабац и околину артилериском ватром. Губитци: 1 погинуо, 16 рањених и 1 коњ рањен“.
ОБр. 1612
(23. септембра у 8 часова)
„Стање код армије ноћас и јутрос овако је:
1. Тимочка дивиз. II. позива. На предстражама било је чаркање; непријатељ је напао четнички одред, напад је одбивен. Ноћас се код непријатеља чуло кретање аутомобила и клопарање возова у правцу ка Курјачици, Јањи и даље за Бијељину и обратно.
2. Моравска дивизија I. позива. На предстражама било је пушкарање. Ноћас је непријатељ 3 пута нападао на Парашнички одред и десно крило дивизије; напади су одбивени. Према Кљештевици непријатељ је довукао уз обалу 3 велика чамца, а позади у шуми довлачи трупе; чује се тесање грађе. Предузете су мере да се евентуално прелажење спречи.
3. Северни одред формиран је за одбрану фронта: Глушци – Раденковић, а у циљу заштите бокова и позадине трупа на Дрини и Сави и код Причиновића – Табановића; код њега ноћас нема ништа ново.
4. Тимочка дивизија I. поз. Непријатељ је на појединим местима повремено отварао пешадиску и артилериску ватру, а око 4 часа отворио је јаку пешад. ватру на целом фронту. Рањено: 1 поднаредник и 1 редов.
5. Шумадиска дивизија I. позива. У току ноћи непријатељ је неколико пута отварао јаку пешад. и артилер. ватру; покрет је вршио слабим одељењима и патролама; придата су јој два дугачка топа и 3 мерзера.
6. Шабачки одред. Стање је непромењено; непријатељ није ништа покушавао. Јутрос у 5 часова наша артилерија тукла је успешно воз пре уласка у Кленачку станицу. Низводно од Шапца нема ништа ново“.
ОБр. 1642
(23. септембра у 21.30 часова)
„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Тимочка дивиз. II. позива. Нема ништа ново; цео дан било је потпуна тишина. У току дана непријатељ је пребацио на Курјачицу 15 понтона војника.
2. Моравска див. I. позива. Непријатељ је заузео положај Преки пут. Код Равња води се борба, да се положај поврати. Парашница је тучена јаком артилериском ватром; на ушћу Дрине изгледа, да је непријатељ пласирао већи број батерија, иначе није било ничег новог. Командант 6. пешад. пука III. позива ппуковник Сима Симић лако је рањен.
3. Тимочка дивизија I. позива. Непријатељ је повремено тукао стрељачке ровове артилериском ватром; пешачке ватре није било. Губитци: 21 војник рањен и 3 коња.
4. Шумадиска дивизија I. позива. Преко дана била је слаба артилериска и пешадиска ватра. Примећено је, да је непријатељ пребацио данас са леве на десну обалу до 1 бат. пешадије, који је посео ровове између Причиновића и Саве. Противнички аероплан бацио је 3 бомбе на наш балон каптив али без штете.
5. Шабачки одред. Нема ништа ново“.
Од команданта Коњичке дивизије
ОБр. 904
„На повереном ми граничном одсеку нема ништа ново. Распоред Коњичке дивизије, појачане са два батаљона 5. пешад пука III. позива, овакав је:
Десни одсек заштићавају 6 чета 5. пешад. пука III. поз. два ескадрона коњице, два митраљеска одељења, 2. коњичке батерије и 1 топ 1. коњичке батерије, а на простору с. Ушће до потока Лађаника.
Леви одсек заштићавају две чете 5. пешад, пука III. поз. 2. и 4. коњички пук и 2 топа 1. коњичке батерије, на простору од потока Лађаника до ушћа р. Думаче.
Резерва: 3. коњички пук, два ескадрона 1. коњичког пука, јужно од с. Звезда на друму: Шабац – Дебрц.
Штаб дивизије у с. Звезди. Имам телефонску везу са одсецима и суседним трупама“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 781
„Синоћ око 20 часова непријатељ је артилериском и пешадиском ватром обасуо Скелску аду и с. Скелу. Са наше стране није одговарано; то се исто поновило и око 22 часа; губитака није било. Остатак ноћи прошао је на миру на целом фронту овога одреда“.
ОБр. 786
„Данас по подне непријатељ је из врбака према Забрешкој царинарници отворио артилериску ватру на Забрежје, а код Бољевца пешадиску и артилериску ватру. Наша позициска батерија ућуткала је непријатеља; губитака нема; утрошено је 35 шрапнела и 10 граната. Данас по подне непријатељ је журно утврђивао јужну ивицу Купинова радећи у више група са 160 војника. Наредио сам брзометној батерији на Скели да дејствује, избацила је 11 шрапнела и 7 разорних зрна, којом је приликом довршено и реперисање терена. Непријатељ се разбегао. Коњичка дивизија заузела је фронт према наређењу ОБр. 3525 од данас“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 193
„Непријатељ је у току целе ноћи јако бомбардовао град и варош Београд и нанео доста штете. Синоћ од 20 – 21 час тукао је артилериском ватром положаје код Ритопека. Примећено је непријатељско јаче прикупљање на острвима код Панчева и с. Иванова. Опажено је да се свуда утврђује“.
ОБр. 199
„Данас од 10 – 12 часова непријатељ је снажно нападао на наше трупе аде Циганлије, али је одбивен са великим губитцима оставив своје мртве и рањене, међу којима је један њихов погинули поручник, код кога је нађена интересантна наредба њиховог главног команданта око Земуна, коју ћу послати. Од 14 – 15 часова поновио је још један напад, али је и тај одбивен. Код Остружнице непријатељ је 1 четом покушао да пребаци наше делове са леве на десну обалу, али је и ту одбивен ка с. Јакову. По исказу заробљеника непријатељ око Земуна има 5 пукова и то: 1., 4., 6., 7. и 32. ландвера, по годинама одговарају нашем другом позиву. Веле да је јуче погинуо и један виши официр 32. пука; изгледа командант пука.
У току целог дана непријатељ бомбардује град, око Савског моста и варош. Према Панчеву опажа се јаче кретање трупа и прикупљање материјала на острвима код Панчева. Главни командант непријатељске војске око Земуна је ђенерал мајор Густав Гоља“.
Од команданта Браничевског одреда
ОБр. 857
„Стање на фронту овог одреда у току ноћи било је редовно. Код Смедерева синоћ у 21 час и јутрос у 3 часа испаљено је са наше стране 10 топовских метака. На ади према Дубравици, Петки и Костолцу непријатељ је у 1.50 часова отворио пушчану ватру на наше предстраже, али је после 15 минута ватром наше артилерије био ућуткан. Са Горице код Рама јутрос је избачено са наше стране 30 топовских метака на Базјашку станицу и воз који је излазио из Базјаша за Белу Цркву. На одсеку код Градишта ноћ је прошла на миру. Према извештају командира чете из Затоња, синоћ од 19 часова па до 1 часа дошла су из Беле Цркве у Базјаш три воза са артилеријом, комором и неким пешадиским деловима, који су сви потом отишли за Белобрешку“.
Наређења Врховне команде
На основи овакве ситуације, Врховна команда је у току овог дана издала ова наређења: Поводом извештаја команданта I. армије ОБр. 1375 од 22. септембра у 22.40 часова, пуковник Живко Павловић из Врховне команде телефоном саопштава пуковнику Стевану Хаџићу начелнику штаба I. армије 23. септембра у 7.30 часова ово:
„Г. војвода је наредио: Да се Дунавска дивизија I. позива прикупи на Миленковом камену и Бранковцу и ту да остане у прво време у одбрани. Дунавска дивизија II. позива да заузме линију: Гробнице – кота 490 – Кик, те овим да дође у јачу везу са III. армијом, да јој обезбеди оно, што је она до сада заузела и ради узајамног потпомагања“.
Наређење ОБр. 3525
(експедовано у 10 часова)
Команданту Обреновачког одреда – Обреновац
„Са одредом заштитите гранични фронт од Ушћа па источно докле сте до сад осигуравали. Десно одржавајте везу са трупама одбране Београда, а лево са Коњичком дивизијом, која заштићује гранични фронт од Шапца до Ушћа. Штаб коњичке дивизије Црвена механа. Два батаљона 5. пука III. позива који заштићавају фронт од Ушћа до Мишара ставите под команду команданта Коњичке дивизије, који је извештен о овоме“.
Команданту Коњичке дивизије – Црвена механа
„На левој обали Саве за сада су примећена слабија непријатељска одељења. Непријатељ је до сада јаче покушавао пребацивање извесних својих делова преко Подгоричке аде, али је одбивен. Са дивизијом имате задатак: да заштићавате гранични фронт од Ушћа до Шапца, с тим да Шабац припада II. армији. Под вашу се команду стављају 2 батаљона 5. пука III. позива, који сада заштићавају гранични фронт: Ушће – Мишар. Десно се од вас налази Обреновачки, а лево Шабачки одред“.
Наређење ОБр. 3528
Команданту Крушевачких резервних трупа
„Допунске батаљоне пукова Шумадиске дивиз. II. позива упутите одмах у Вишеград, ради попуне људства код њихових пукова. Од Крушевца до Ужица транспортоваће се железницом, а одатле сувим са преноћиштима у Кремнима и Вишеграду; на пушку понети по 250 метака. Телеграфски послати бројно стање батаљона шефу војно железничког одсека у Нишу; ступити у везу са шефом тамошње станице ради укрцавања“.
Команданту Ужичке војске – Вишеград
„Допунски батаљони пукова Шумадиске дивиз. II. позива упућени су вам из Крушевца за Вишеград, ради попуне расхода у људству њихових пукова. Обвезници су наоружани руском брзометном пушком. До Ужица транспортоваће се железницом, а одатле сувим са преноћиштима Кремна и Вишеград“.
Наређење ОБр. 3539
Команданту Ужичке војске – Вишеград
„Наш делегат код црногорске Врховне команде извештава, да је Врховна црногорска команда издала наређење:
1. Команданту Дринског црногорског одреда да заштити десну обалу р. Праче и да на правцу Сарајево – Горажда поседне за одбрану и утврди линију: Боровац – Клек – Црни врх – р. Прача.
2. Команданту Санџачке војске, да обезбеди л. обалу р. Праче и да као непосредна заштита левога бока и позадине. Ужичке војске поседне за одбрану и утврди линију к. 1004, к 1112, к. 1043, к. 1083, к. 1107, држећи слабијим одељењима важније истакнуте тачке испред овога фронта, а по могућству Гласинац – Пуховац. Команданту Санџачке војске наређено је да ступи у везу и споразум са вама. Један вод коњице ставите на расположење команданту Санџачке војске. Достављајући вам ово наређујем, да приступите одмах и енергично извршењу дате вам директиве ОБр. 3487“.
Наређење ОБр. 3553
Команданту I. армије – Пецка
„Послате сплавове употребите код Љубовије за одржавање везе са нашим трупама, које се налазе код Сребрнице и Братунца. Саопштите ово команданту Љубовиђског одреда“.
Наређење ОБр. 3555
(телефоном 23. септембра у 20 часова)
Команданту I. армије – Пецка
1. Да заузме са Дунавском дивиз. II. позива са два пука линију: Гробнице – 490 – Кик, а са једним пуком Мишаковац;
2. Да упути 5. прекоброј. пук путом Крупањ – Костајник – Крст у састав своје дивизије и да о овоме извести команданта III. армије;
3. Да у Дунавској дивизији I. позива остану њена 4 пука, а Дунавској дивизији II. позива да да 4. пук I. позива тако, да она има три пука“.