Операције II армије
Рад ове армије изнет је у напред наведеним извештајима за овај дан.
У 18.45 час. командант ове армије са ОБр. 4312 наредио је команданту: Шумадиске и Тимочке дивизије следеће:
„Сутра 2. ов. месеца продужиђе се акција по моме наређењу ОБр. 4282 од 1. ов. месеца. Јаче развијати дејство оних оруђа, за која има изобиљно муниције, те да се сачува што више муниције за коју је препоручена штедња (хаубичка и Данглисова)“.
Операције III армије
Рад ове армије види се из напред наведених извештаја Врх. Комадни за овај дан.
Дринска дивизија 2. новембра продужава напад на Грунишки вис.
Операције I армије
Рад ове армије изнет је напред у извештајима Врховној Команди за овај дан.
Овога дана командант армије примио је од команданта Моравске дивизије реферат комисије актом ОБр. 2121 од 30. новембра ове садржине: „Начелник штаба I армије, командант 1. и 2. бригаде Моравске дивизије и начелннк ђ-штаба Моравске дивизије у току данашњег дана лично су изашли на к. 1050 и својим осматрањем констатовали следеђе: „Кота 1050 – само њено теме – налази се у рукама наших трупа, али њен севернн део (групу камењара) држи непријатељ. Од темена к. 1050 пружају се следеће косе: а) Једна која иде право на запад, испуњавајући међупростор између Суходола и Паралова, и која поседнута трупама Моравске и Вардарске дивизије. б) Друга коса иде од темена на сверо-запад и завршава се ћувиком са ровом (ћувик А 1). Између косе под а) и косе под б) пружа се једна дубока са стрмим обалама јаруга, која свој почетак има под самим и теменом к. 1050 и у који се стичу неколико мањих јаружица са косе описане под б). Изворни крајеви ових јаружица почињу од ћувика поменуте косе под б) који на тој коси исто онако, као год и ћувик „А“ и „А 1“ образују отпорне тачке греде описане под б) који је непријатељ добро утврдио и посео густо. Према изјавама наших команданта пукова (54. и 2. зуавског), на свима овим отпорним тачкама косе, описане под б), налазе се групе непријатељских митраљеза, који су тамо постаљени, да бију и фронталном и косом ватром наше наступање ка тој коси. Одстојање наших од непријатељских ровова је почев од темена к. 1050 па ка ћувику „А”, како где: 50-150- 300-400 метара. в) Једна коса иде од темена к. 1050 ка северо- истоку (ка зеленом ћувику), који се налази између темена к. 1050 и ћувика са Изгорелом травом). Ова коса је такође утврђена и поседнута од непријатеља, у вероватној тежњи, да садејствује одбрани ћувика са изгорелом травом. За проширење успеха почев од темена коте 1050, артилериска потпора искључена услед велике близине наших од непријатељских ровова и каменитога земљишта. Ширење успеха са самог темена к. 1050 могуће је средствима, која стоје на расположењу за блиску борбу (рововски и Азен топови, ручне бомбе, машинске пушке и т. д.). Проширење успеха притиском са фронта десне колоне Моравске дивизије – десним крилом Моравске дивизије – да је се најбоље потпомоћи артилериском ватром Моравских батерија, нарочито због тога што се непријатељски ровови пред фронтом десног крила Моравске дивизије могу врло добро тући амфиладном ватром. Услед овога прва непријатељска непосредна линија – ћувик са изгорелом травом и камењари источно од овога – могу се релативно лако очистити од непријатеља, али да би се наше трупе на тој непријатељској линији по њеноме паду могле одржати безусловно је потребно, да се једновремено заузме голи ћувик пред левим крилом Дунавске дивизије, са кога непријатељ потпуно бочном, па и залеђном ватром може тући ћувик са изгорелом травом и камењаре између њега и голог виса пред левим крилом Дунавске дивизије.
Исто тако поменута прва линија непријатељских положаја биће делом стављена под ватру са севернога краја к. 1050 и зеленог ћувнка; ну ова ватра може доста добро да се парира дејством наше артилерије. На овоме месту сматрамо за потребно да истакнемо:
1.) Да је непријатељ своје положаје добро утврдио, да их је местимично ојачао препреком од жица;
2) Да се на северној ивици к. 1050, као и на целокупном непријатељском фронту пред Моравском дивизијом, налази елита немачких трупа – немачки јегери, – међу којима и гардијски јегерски батаљон;
3) Да се непријатељ знатно ојачао у артилерији.
Са осматрачнице наше артилерије са к. 1050 осмотрено је само у рејону од њега ка Црној реци око 10 непријатељских батерија. А према извештају команданта 54. француског пука и данас се појавила једна нова артилериска група, пласирана негде северо-источно од коге 1050. Према свему напред изложеном за успешан напад и освојење непријатељских положаја треба:
1) Довести свеже трупе;
2) Маневар да се изведе десним крилом Моравске дивизије, у најтешњој заједници са Дунавском дивизијом;
3) Тешка артилерија да се пласира тако, да са успехом може тући непријатељске артилериске групе, чија су места тачно уочена и за чије је осматрање нужно, да њихови осматрачи буду на к. 1050 и к. 1373, везани за своје батерије својим потпуно сигурним телефонским линијама;
4) Где баш треба пласирати поједине групе наших тешких батерија треба на терену да утврди командант тешке француске артилерије са командантом наше армиске артилерије”.
Командант армије депешом ОБр. 4150 доставио је команданту Моравске и Вардарске дивизије ово: „Команданту дивизије вероватно је да ћу моћи, можда, још сутра ставити на расположење један руски пук у јачини око 2000 пушака, ради смене најзаморенијих делова те дивизије, који су у предњој линији, где треба урачунати и француске трупе, које су у нашем саставу.
Учините ми одмах предлог, који би део фронта ваше дивизије требао да поседне овај пук и које би ваше трупе овим биле смењене ради одмора.
Имати у виду да ће и Моравска и Вардарска добити по један пук, према чему би требало сагласно ми учинити предлог, да оба пука буду по могућству у непосредној вези“.
Командант Моравске актом ОБр. 2119 од 30. тек. месеца доставља: „Да је 13. септембра тек. године до 25. новембра тек. године дивизија имала избачених из строја: 172 официра, 4025 војника, да је 1. пук био у борби 47 дана, у резерви 27 дана; 2. пук био је у борби 38, у резерви 18 дана; 16. пук био је у борби 60 у резерни 60 дана. Командант 2. бригаде и 16. пука из свога личнога проматрања насликали су стање код својих трупа онако, како је то показано у ранијим рапортима”.
Командант армије актом ОБр. 4156 доставља команданту 2. руске бригаде: „Због појављеног јаког замора трупа Моравске и Вардарске дивизије, које се налазе у првој борбеној линији, вероватно је, да ће ваша бригада добити опредељење, да са по једним пуком учиним смену најзаморенијих делова, који су у саставу Моравске и Вардарске дивизије с тим, да ће, можда, и по неки од српских пукова ипак остати у предњој линији са вашим пуковима. Да би се ваши команданти пукова што боље оријентисали о дужини фронта, који би имали заузети и код једне и код друге поменуте дивизије, налазим, да бисте добро учинили, ако би по једнога команданта пука уптили у штаб Моравске и Вардарске дивизије, да се тамо споразумеју са командантом дотичне дивизије о најлакшему начину ове намераване смене, као и о дужинн фронта, који би дотични пук заузео. Уовом случају ваши пукови остали би под вашом непосредном командом, а штаб ваше бригаде могао би се сместити на најзгоднијој просторији између садашњега места вашега штаба и Вардарске осматрачнице”.
Врховна Команда депешом ОБр. 8309 у 11.20 часова доставља захтев команданта Савезничких војсака, да се потпуковнику Докену ставе на расположење три авијона са безжичном телеграфијом (један из I два из III армије).
Актом ОБр. 4157 наређено шефу ескадриле I армије, да свакога јутра, почев од 2. децембра иде један авион у Негочане (лева обала Црне реке), и тамо остаје целога дана на расположење потпуковнику Докену.
О овоме извештен и потпуковник Докен, командант тешке артилерије.
Командант Вардарске депешом ОБр. 2615 у 20.25 часова доставља: „Мишљења сам, да руски пук поседне положај непосредно западно од система к. 1050 и то: „Камењар” (источно од пута с. Суходола-Паралово), па ћувик № 1, № 2, № 3, и батаљон 175. француског пука, који неколико дана одмаран у дивизиску резерву да уђе у састав руског пука и поседне тако звани положај „Хлеб”, везујући се у лево са 17. дивизијом.
На овај начин биће фронт ове јединице добро поседнут.
Артилерија ове јединице остала би на својим местима.
1. пешадиска бригада повукла би се на простор око с. Врањевци, готова за сваки случај;
2. пешадиска бригада код с. Јаротока.
Да би се овоме раду дао још сигурнији карактер, а обзиром на даље наступање сви услови налажу, да 17. француска дивизија врши груписање ближе ка десном крилу. Заузимање с. Добромира омогућило би груписање на фронту ове дивизије и 30.-ХI. тако, да је сваки успех обезбеђен. Св.ОБр. 4150″.
Са ОБр. 4862 извештена Моравска дивизија, да ће се смена извршити ноћу 2./3. тек. месеца ако Врховна Команда усвоји представку, да се команданту армије не чине ограничења у употреби руске бригаде.
Командант Вардарске 1. децембра пише команданту армије, да је дивизија претрпела до сада велике губитке (преко 6000 избачених из строја); да су чете сведене на око 50 пушака; да је војнике обузела клонулост и забринутост, пошто због тога што су јединице мале, губитци јако падају у очи. Неопходно је потребно, да се дивизија да дужи одмор да се изврши попуна јединица.
Командант Моравске депешом ОБр. 2135 у 22.10 час. доставља, да командант 2. бис зуавског пука моли, да му се упуте топови 37 мм. ради сузбијања непријатељских бацача бомби и шест пиштоља за бацање малих ракетла.
Са ОБр. 4169 достављен овај захтев команданту 17. дивизије, да по њему у колико је могућно, поступи и о томе извести команданта Моравске.