10. новембар, Операције I армије и Коњичке дивизије

Како је ноћ 9./10. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извешгаја под ОБр. 3426 за овај дан.
У току дана:
Од 7 час. на целом фронту армије отпочела је јака артилериска ватра против свих непријатељских ровова, батерија и пасивних заклона. Исто тако две пољске и једна хаубичка батерија Моравске, као и четири тешке батерије од 105 мм. отпочну дејство непрекидном и снажном бочном ватром на непријатељске одбранбене организације пред фронтом Дунавске и непријатељска батерије око Чегела и Полога, неутралишући их и тиме помажући напад Дунавске.
У 11.10 час. нарећено армиској ескалрили да се у 12 час. дигну авиони и отпочну бомбардовање непријатељских положаја логора и позадних установа.
Преко мајора Марминија наређено, да се ескадра из Соровића изађе на терен око 11 часова. У 10.50 час. са армиске осматрачнице (к. 735) телефоном наређено Моравској, да се после јаке артилериске ватрe, када крене Дунавска, крене и Моравска и да са Дунавском увек одржава што тешњу везу.
У 11.10 час. III армија моли телефоном, да наша артилерија одмах отвори што јачу артилериску ватру, нарочито артилерија Моравске. Исто тако наређено, да се што јачом ватром тешке артилерије држе у шаху непријатељске батерије. нарочито онда, када се крену Дунавци.
Од 11 до 11.30 час. најинтензивнија (урганска) артилериска ватра из свију оруђа, сем батерија, које су помагале Дунавску и које су своју ватру стално саображавали ватри Дунавске.
У 11.20 час. упућивање патрола и мањих пешадиских одељења ка непријатељу, али су исти дочекани снажном пешадиском и митраљеском ватром из непријатељских ровова.
Око 12 час. Креће се пешадија Дунавске – лева колона, и заузима после 20 минута Црвене ровове пред собом. Трећа армија моли, да се пешадија Моравске крене.
Телефоном одмах наређено Моравској да се крене. Око 12.30 час. види се да одступање Бугара по групама испред левог крила Дунавске, с тога одмах наређено, да артилерија обаспе тај простор најјачом ватром и потпомогне наступање пешадије. У 12.35 час. Моравска извештава, да је 1. батаљон 1. пука са крајњег десног крила већ кренуо напред, да је то наређено и 2. зуавском пуку, али он нешто оклева, и да ће се наредити поново, да се десним крилом отпочне у напред.
Око 12.45 час. Моравска десним крилом успешно наступа и већ задобија 50 заробљеника. Пошто се Бугари повлаче испред Дунавске то је наређено, да трупе Моравске наступају што
енергичније.
У 13.15 час. са армиске осматрачнице о ситуацији пред фронтом Моравске и Дунавске извештена Источна француска војска, с напоменом, да се на фронту француском не види ни један метак и са захтевом, да Французи треба неизоставно што јаче да притисну непријатеља, на свом фронту и да му тиме не дозволе рокирање на фронт срспке армије. Одмах потом наређено ђенералу Жерому, да његова артилерија буде што активнија, нарочито на фронту Сикрове бригаде, те да се непријатељу спречи рокирање трупе на фронт Моравске и Дунавске дивизије, и да непријатељ сада одступа.
Моравска извештава, да је лево крило Дунавске задржано и да се чека на десно крило њено, где је ситуација повољнија, да је наређена јака артилериска ватра и сваки моменат искористити и да зуавски пук заустави покрет у напред, чим осети пешадиску ватру.
У 14.05 час. ђенерал Жером извештава телефоном, да је наређено ђенералу Сикру да са 44. пуком крене напред, чим трупе Вардарске отпочну покрет; да батерије ђенерала Сикра појачају своје дејство. Патроле 54. и 56. пука кренути напред, али су дочекане врло јаком непријатељском ватром.
Лево крило Дунавске око 14.10 час. добија наређење да се задржи, док десно крило не избије што више у напред, како би се тиме олакшао покрет левоме крилу.
У 14.10 час. Моравска саопштава, да командант III армије са осматрачнице Дунавске моли, да цела I армија крене пешадију напред; да је послат један батаљон за појачање Зуава и десног крила Дунавске. Али зуавски пук поред наређења неће да крене напред.
С тога наређено, да се команданту зуавског пука изда писмено наређење, и ако се и тада не крене, да се поднесе писмени извештај. Око 15 час. време врло рђаво и онемогућава извиђање аеропланима.
У 15.25 час. са армиске осматрачнице поново наређено Моравској да у своме раду стално буде у тесној вези са Дунавском, од које се несме изостати, с напоменом, да су Дунавци већ код Полога. Командант дивизије саопштава, да и Моравци напредују упоредо са Дунавцима и да су и они у висини Полога.
Вардарској одмах за тим наређено, да се изведе што боља артилериска припрема и да се у вече у први сумрак предузме напад свом снагом. Ђенералу Жерому наређено, да буде у тесној вези са Вардарцима, и да се његове трупе крену у напад, кад се крену Вардарци. Одговорено, да је у том смислу већ издата заповест ђенералу Сикру. Време се пролепшало, наши авиони дижу се и прелазе преко к. 735.
У 16.30 час. Дунавска отпочиње напад на највиши ћувик испред свога фронта, али се добија врло јака артилериска ватра од Чегела. С тога наређено, да артилерија безусловно неутралише непријатељску артилерију, која туче Облу Чуку. Патроле Вардарске допиру до непријатељских ровова, убацују бомбе у исте, а поједини делови фронта долазе до на 150-300 метара до непријатељских ровова.
У 19.30 час. Дунавска заузима највишу чуку на греди коју данас напада.
Борба вођена до самога мрака, када се прекинула а у 24 часа телефоном скренута пажња командантима Моравске, Вардарске и 17. француске дивизије, да у току ноћи буде што већа опрезност и да благовремено открије и спречи рокирање непријатељских делова.
Закључак: И ако је I армија упутила III и два батаљона 3. пешад. пука (Дунавској дивизији), у циљу њеног појачања, све дивизије I армије, успешно су вршиле јаку демонстрацију помажући напад суседне дивизије. Непријатељ је натеран на поседање ровова, трпећи при томе много од наше снажне артилериске ватре.
Непријатељска артилерија у први мах није отпочела дејствовати, већ се тек доцније јавља са неколико батерија.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 3441.
Командант армије депешом ОБр, 3445 доставља команданту III армије: “После сјајног успеха ојачане Дунавске дивизије у данашњему напредовању за сутрашњу заједничку акцију, моје је мишљење:
Пошто се Дунавска јаче прикупи и потпуно осигура на заузетим положајима, својим деловима, по могућству, продужава правцем који одредите, а мојих пет батаљона, под командом старијег команданта пука, требали би да упутите просторијом северно од Полога у правцу с. Тепавца, како би са те страна олакшали покрет Моравске дивизије просторијом између Тепавца и Чегела, којој би следовали и остали делови на левој обали Црне. Покрет мојих пет батаљона требао би да отпочне у 13 часова а дотле би вршио припрему артилеријом.
Неби требало пропустити ову прилику за овај маневар, како би, сем осталога, створио могућност за скорије пребацивање тешких оруђа на леву обблу Црне реке.
Ваша артилерија са новога положаја Дунавске дивизије може снажно потпомагати овај маневар. Одговорите ми што скорије”. Командант армије депешом ОБр. 3446 наређује за
11. тек. месец:
“Сутра 11. тек. месеца, у прво време јаче бомбардовање непријатељских положаја. Почетак у часова.
За даљи рад следоваће накнадно наређење”.
Достављено командантима дивизија на извршење.
Командант III армије депешом ОБр. 4185 у 23.05 час. доставља:
„Пошто је Дунавска дивизија уз припомоћ Дринске и Моравске данас заузела непријатељски положај Чуке, то сам наредио, да се заузети положај обезбеди што сигурније, а непријатељ гони, док се наиђе на јачи организовани отпор.
Дринска дивизија потиомагаће Дунавску у овоме, а у духу задатка који је имала за данас.
Ако Моравска дивизија нападне непријатеља сутра 11. тек. месеца, наредио сам Дунавској дивизији, да је потпомогне нападом у непријатељски леви бок….
Командант III армије депешом ОБр. 4186 у 1 час. одговара на предлог ОБр. 3445, да се извршењу предложенога маневра не може приступити пре 12. тек. месеца, пошто се пукови Моравске дивизије налазе развијени у првом борбеном реду и пошто пласирање артилерије на нове положаје захтева најмање 24 часа времена. Ну независно од овога, Моравска би дивизија уз садејство Дунавске могла у току 11. тек. месеца покушати да напредује у правцу Чегела. Моли, да се у току 11. тек. месеца непријатељ на целоме фронту држи стално под претњом напада и под артилериском ватром, да би се обезбедио постигнути успех и да би се припремио напад за 12. тек. месец.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 9./10. новембра било је слабо пушкарање на целом фронту ове дивизије. Синоћ је код леве колоне примећено, кад је непријатељ попуњавао своје ровове, отворена је јача пешад. ватра и избачен је извесан број артилериских метака. Са ОБр. 1827 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Са ОБр. 1836 командант дивизије известио је команданта I армије и суседне дивизије о раду следеће:
“У данашњој акцији артилерија ове дивизије већим бројем својих цеви дејствовала је бочном ватром на непријатељске групе испред фронта Дунавске дивизије, а мањим бројем својих цеви тукла је испред фронта ове дивизије. После артилериске припреме у 11.20 час. командант леве колоне упутно је мања одељења пешадије ка непријатељу пред својим фронтом, али су та одељења била дочекана пешадиском и митраљеском ватром. Пешадиска одељења су прешла половину простора између наших ровова и непријатеља и ту се зауставила. Том приликом је утврђено, да су ровови пуни непријатељских војника и да поред Немаца има и Бугара. Десна колона ове дивизије својим десним крилом (батаљоном 1. пука) у заједници са левим крилом Дунавске дивизије кренула је напред и до 7 часова напредовала 400 метара. Трупе зуавског пешад. пука до овог времена нису се биле кренуле напред. Да би дао јачег подстрека покрету десног крила десне колоне, у састав те колоне за појачање десног крила упутио сам из дивизиске резерве око 14 час. један батаљон 1. п. пука заједно са командантом 1. пука, који је покрет десног крила продужио, но редултат његовог рада за сада је још непознат. Извештај о губитцима послаћу накнадно”.
У 20.50 час. командант 1. пешад. пука са ОБр. 801 извештава, да је према усменом наређењу команданта 1. пеш. Бригаде ојачао 1. батаљон свога пука са 3. чете из 2. батаљона. Остали делови ка истом су месту. Губитака нема.
Наређено је дивизиској резерви, да командант 1. пука са батаљоном отиде у састав десне колоне.
У 21.20 час. под ОБр. 1837 послат команданту I армије и суседним дивизијама следећи накнадни извештај: “Десно крило десне колоне пребачено је на леву обалу Чегелског потока источно од божурастог камена и у његовој висини и у своме нападу заузело је непријатељски ров испред кога је била препрека од жица. Десно крило зуавског пука није још заузело божурасти камен на десној обали Чегелског потока. Овим се допуњава мој извештај ОБр. 1836 од вечерас”.
У 23.10 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3446 на основи кога је командант дивизије са ОБр. 1839 издао следећу заповест:
“Према заповести команданта I армије ОБр. 3446 сутра 11. тек. месеца у прво време јаче бомбардовање непријатељских положаја. Почетак у 7 часова. За даљи рад слeдоваће накнадно наређење”.

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи 9./10. новембра било је обострано повремено пушкарање, а леви одсек ове дивизије непријатељ је тукао артилеријом тежег калибра. Стражареће одељење 4. коњичког пука приметило је у 10.30 час. да се непријатељски делови у јачини једне чете спуштају долином Сакулеве реке и продужују ка Црној реци.
Губитци 9. и 9./10. новембра:
Погинуло један редов, рањено 4 редова, контузовано: један каплар и један редов.
У току дана:
Команданту десне и леве колоне са ОБр. 2358 наређено је следеће: “Дунавска дивизија у данашњем нападу имала је успеха. У вези са Дунавском дивизијом ради и десно крило Моравске дивизије.
Наређујем:
Да се до краја дана продужи артилериска лагана и прецизна ватра и да десба колона ради у потпуном споразуму са левим крилом Моравске дивизије.
За даљи рад следоваће наређење”.
У 19 час. команлант дивизије са ОБр. 2359 известио је команданта I армије и суседне дивизије о раду следеће:
“Данас од 7-11 час. наше су батерије тукле непријатељске ровове и позадње резерве. Од 11 до 11.30 час. ова је ватра била најјача. По подне продужена је прецизна артилериска ватра.
У 11.20 час. отпочело је упућивање патрола и мањих делова ка непријатељу. На десном одсеку патроле су бацале бомбе у непријатељске ровове, а пред левим одсеком наши су делови дошли на 150-300 метара од непријатељских ровова. Примећено је, да је непријатељ пред десним одсеком при крају најјачег бомбардовања поседао своје ровове. Чим су се наши делови појављивали, добијали су јаку пешачку ватру. Непријатељске батерије у почетку нису се појављивале. По том су се појавиле једна хаубичка 15 см., једна пољска и једна брдска батерија северно од с. Тепавци, а и батерије од Букри, које су биле брзо ућуткане. Непријатељске батерије гађале су наше ровове и позадину.
Распоред трупа непромењен.
Командант I армије са ОБр. 3446 од данас доставио је наређење за сутрашњи рад које је напред у целости изнето.
Губитци: погинуо један редов; рањено: 2 подофицира и 9 редова; контузовано 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 3700, митраљеске 200 метака, Азен бомби 78, артилериске 3356 зрна.

Дејство Коњичке дивизије

У току ноћи 9./10. новембра у састав ове дивизије ушао је 1. батаљон 3. п. пука Пре сванућа биће код Г. Кремјана.
У току дана:
Дивизија је остала на своме месту и без промене.

Слични чланци: