11. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:

Од Команданта I армије:
ОБр. 3452 у 6.15 час.
Ноћ 10./11. новембра на фронту ове армије обострано узајамно пушкарање, бацање бомби и слабија артилериска ватра. Према десној колони Моравске дивизије примећено да се непријатељ утврђује и у томе стално ометан нашом ватром.
По накнадно добивеном извештају од синоћ десно крило десне колоне Моравске дивизије пребачено је на леву обалу (вероватно Чегелског) потока источно и у висини божурастог камена где је заузело непријатељски ров ојачан препреком од жица. Промене у распореду код Моравске дивизије: батаљон I. пешад. пука из дивизиске резерве ушао у састав десне колоне. Губитци накнадно.
ОБр. 3463 у 14.50 час.
У току дана 7. и ноћи 7./8. новембра били су ови губ|итци:
Код Моравске дивизије погинуло б војника од којих 4 Француза. Рањено 11 војника од којих 7 Француза.
Код Вардарске дивизије погинуло један војник, рањено 7 војника, контузовано 11 војника.
Код 17. француске дивизије: погинуло 2 војника, рањено: један официр и 29 војника.
У току дана 8. и ноћи 8./9. новембра:
Код Моравске дивизије: погинуло 2 војника, рањено 4 војника (од којих 3 Зуава). Код Вардарске дивизије: рањено 4 војника, контузовано 3 војника. Код 17. француске дивизије: погинуло 4 војника, рањено 24 војника.
У току 9. и ноћи 9./10. ов. месеца: Код Моравске дивизије: погинуло 3 војника од којих један Зуав, рањено 21 војник од којих 2 Зуава. Код 17. француске дивизије: погинуло 7 војника, рањено: један официр и 14 војника”.
ОБр. 3470.
Данас продужена јака демонстрација свима дивизијама ове армије у циљу помагања напада Дунавске дивизије а десно крило Моравске дивизије активно дејствовало. Артилерија свију дивизија отворила јутрос рано снажну и непрекидну ватру противу непријатељских ровова позадњих делова и батерија а артилерија Моравске дивизије као и пет тешких батерија од 150 и 120 мм. продужиле да енергично дејствују снажном бочном ватром противу пешадије и непријатељских одбранбених радова пред фронтом Дунавске дивизије. Код Моравске дивизије: Око 8 час. десно крило десне колоне енергично кренуло напред и изашло преко западне ивице с. Полога напало на обли вис западно од Полога и око 16 часова заузело га, а затим гонило непријатеља и заузело још једну голу чуку северо-западно од Полога. Лево крило десне колоне кренуло напред и заузело божурасти камен и нешто терена северно од овога. Лева колона чинила снажан притисак на непријатеља артилериском пешадиском и митраљеском ватром и бацањем бомби из рововских оруђа што је учинило, да непријатељ поседне ровове и да отвори врло јаку артилериску ватру, да би спречио напад ове колоне. Батаљон из дивизиске резерве упућен за појачање десне колоне. Батаљон 3. пешад. пука из армиске резерве упутиће се ноћас као резерва Моравској дивизији. Код Вардарске дивизије: артилерија тукла снажном ватром непријатељске ровове, позадње делове и батерије код Букри. У 15.45 часова примећено комешање у непријатељским рововима северно од Велесела услeд снажне и прецизне артилериске ватре. Но непријатељ ипак остао у рововима. 6. пољска батерија која је била на фронту 33. бригаде ђенерала Фуркада ушла у састав дивизије. Код 17. француске дивизије жива артилериска акција на целоме фронту нарочито противу објеката пред 54. и 56. пуком као и батерије код с. Букри. Непријатељ је дејствовао снажном баражном ватром противу целога фронта нарочито противу деснога крила Моравске дивизије и фронта 17. дивизије при чему је уочена велика потрошња артилериске муниције што до сада није било, но без озбиљнијих резултата. Око 14 часова данас се први пут појавио непријатељски балон код с. Балдуенци. Број заробљеника код Моравске дивизије 157 међу којима 2 бугарска и један немачки официр и 9 немачких војника. Заробљени немачки официр и војници су артилерци. Заплењена једна хаубица и један митраљез. Пошто је хаубица код предњих делова наређено да се извуче у току ноћи и да се онеспособи скидањем затварача. Губитци накнадно.

Од Команданта II армије:
ОБр. 3676 у 5.13 час.
“Сем обостраног слабог пушкарања и слабе артилериске ватрe ничега важног”.
ОБр. 3683 у 14.5 час.
Стање до подне 11. новембра: Пре подне продужена јучерашња акција артилериском ватром и извиђачким деловима. Нашим трупама на Ковилу предао се данас један бугарски војник из 12. чете 3. батаљона 11. пука”,
ОБр. 3989 у 18.17 час.
Од 12-16 часова ретко пушкарање код предњих делова и повремена артилериска ватра са обе стране.
ОБр. 3696 у 21.30 час.
„Од 16-19 час. продужена је данашња акција. Дејством наших извиђачких одељења непријатељ је био приморан да јаче поседа своје ровове и зато је време тучен нашом артилеријом. Местимично је ометан нашом артилериском ватром у поправљању својих ровова и заклона”.

Од команданта III армије:
ОБр. 4190 у 8.30 часова:
1.) Дринска дивизија: стање до 3 часа 11. новембра: Непријатељ је више пута преко ноћ нападао наше делове пребачене на десну страну белих вода и на фронту до Будимираца и Крапе, неки су се морали вратити на леву обалу неки остали на десној. На осталом фронту слаба артилериска ватра и пушкарање, непријатељ покушава да појача своје фортификације, али је ометан нашом ватром.
2) Дунавска дивизија: (Стање у 20 часова 10. новембра): Борба се продужила после 16 часова. Врх чуке обасут нашом артилериском ватром, по камењарима непријатељ даје упоран отпор. Лево крило десне колоне (8. пук) заузело врх чуке у 19.30 и непријатељ, се задржао на северном ћувику Чуке. Према десном крилу десне колоне на Црној чуци борба се продужава. У току дана: напад је врло успешно потпомаган с леве стране артилеријом (Моравске дивизије) и тешком артилеријом I армије, а с десне стране артилеријом Дринске дивизије. Заробљено је код десне колоне: један ппуковник командант батаљона из 55. пука, један командир чете, један водник и око 105 војника већином из 55. и 56. пука а мањи део из 28. пука. Код леве колоне: 4 официра, 2 официрска кандидата и око 430 војника из 40., 42., 43. и 44. пука. Заплењено је и извучено: 7 митраљеза и један брдски топ. 7 хаубица налазе се непосредно иза борбеног поретка 8. пука, но нису извучене. 6 пољских топова које је непријатељ напустио налазе се на средокраћу између нашег и непријатељског стрељачког строја испред 14. пука. Промене: 3. пешад. пук из састава опште резерве и једна брдска батерија из састава десне колоне, ушла је у састав леве колоне”.
ОБр. 4196 у 12.15 час.
Дунавска дивизија: Стање до 9 часова 11. новембра:
У току ноћи 10./11. новембра вођена је врло јака пешадиска и артилериска борба. Ојачан непријатељ вршио је неколико пута узастопне против-нападе поглавито у правцу врха Чуке и противу дела положаја источно од Полога. Десно крило десне колоне овладало је косом, која од Црне чуке иде ка коти 1212, али врхом Црне чуке није могло да овлада услед великих теренских тешкоћа и огорченог непријатељског отпора. На левом крилу десне колоне непријатељ врши напад од 1 час 11. нове.мбра и сада је на најближим одстојањима од наших стрељачких ровова на врху Чуке. Због овога ово је крило ојачано са 2 батаљона 8. пешад. пука, који је у вече 10. новембра замењен са 7 чета 2. пешад. пука и био повучен у резерву десне колоне. Код леве колоне непријатељ је вршио напад у 21 и 23 часа 10. новембра и ови су напади одбијени. У 1 час 11. октобра непријатељ је предузео врло јак напад на цектрум ове колоне, који је напустио и одступио са косе источно од Полога на прву косу позади. На тај начин непријатељ је остао господар 7 хаубица, које су биле иза 13. пешад. пука, а нису могле бити извучене
Овај део фронта ојачан је из дивизиске резерве а Дунавској дивизији упућена су најхитније 2 батаљона 7. пешад. пука јутрос из дивизиске резерве Дринске дивизије”.
ОБр. 4216 у 20.45 час.
Дринска дивизија (стање до 17.30 час. 11. новембра): Повремено пушкарање и артилериска ватра.
Дунавска дивизија (стање до 16 час. 11. новембра): Јака артилериска и пешадиска борба. Наступање наших делова продужено је и у 16 час. наше трупе налазиле су се на линији Крапа-Врх Чуке (јужни ћувик) – село Полог, које је потпуно заузето до 16 часова. Непријатељ се повукао на северни ћувик Чуке и косе северно од села Полога и виде се његови делови, који су посели гребен северно од с. Ивена-к. 1212. Борба се продужава. 8. пешад. пук извучен у одсечну резерву десне колоне а 2 чете 3. батаљона 3. пука (упућене у појачање 13. пуку) извучене су у одсечну резерву леве колоне. Ескадрила № 384 бомбардовала је данас пре подне паркове, логоре и батерије на простору Чегел-Полог. Карта (размере 1:200.000) српско издање нетачна је. Село Ивен на терену налази се у изворном делу потока између Ивена и Крапе. Поток који извире код „С” југо-источно од к. 1212 (у речи Селечка) не утиче код Крапе у Црну реку) као што је на карти означено већ северно од ушћа реке Строшнице. Овај поток названи Бели поток одваја Црну чуку (јужно од Крапе) од гребена Чуке”.

Од ђенерала Рашића:
Бр. 526 актом.
Доставља превод ноте француске Врховне Команде № 25840: „Пуковник шеф француске војне мисије у италијанској Врховној Команди, извештава да Талијанска влада остаје на своме гледишту, да пушта појединце и у маломе броју заробљеника, али не иде и дотле да овласти праву струју уписивања.
Амбасадор руски и Министар српски у Риму решили су да траже прво само 25-30 добровољаца, да не би одмах у почетку наишли на тешкоће. Рачунају да потом постепено повишавају цифру тражења. Министар српски цени, да ће се тако моћи наћи 4000-5000 добровољаца, амбасадор руски, врло скептик мисли на против, да ове цифре треба спустити на неколико стотина”.

Од делегата капетана Јовичића:
Бр. 818.
Ситуација на енглеском фронту 10. новембра: активност патрола и артлерије на оба фронта. Знатан број неприајтељских граната не експлодира. Топови са наше флоте успешно су тукли непријатељске логоре у Провишту”.

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМЕНДЕ

ОБр. 7511.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 10. и 10./11 новембра:
II армија. Ништа значајно.
III армија. – Уз снажну помоћ и кооперацију I армије извршила је напад на непријатеља. Дринска дивизија пребацила је своје делове на леву обалу Беле Воде, који су успели да се тамо одрже. Дунавска дивизија отпочела је пешадиски напад у 11 часова. Он је трајао целога дана и наше напредовање вршено је постепено, јер је непријатељ давао врло јак отпор. Ипак, тај је отпор потпуно скрхан и наше су трупе заузеле цео положај Чуке и јужну половину с. Полога, где је предузето одмах утврђивање. Непријатељ је претрпео велике губитке у људству и у материјалу. Један брдски топ и десетак митраљеза пали су у наше руке. Непријатељ на чукама је напустио 7 хаубица до којих је допрла наша пешадија али их још није могла евакуисати у позадину. Сем тога шест пољских топова налазе се напуштени на коју стотину метара испред наше пешадије, која их држи под ватром. Око 600 заробљеника са десетак официра је у наше руке. У току ноћи а и 11. новембра из јутра непријатељ предузима непрестано контра-нападе, старајући се поглавито да ослободи напуштене топове. 11. новембра из јутра осмотрена је једна непријатељска колона јака најмање један пук да силази са к. 1212 ка Пологу. Међу заробљеницима има бугарских војника из 55., 56., 28., 39., 40., 42., 43. и 44. пука. Сигурно је да имамо заробљеника из 39. и 40. пука, па и једног официра из 39. пука, који је изјавио да су дошли за сада по два батаљона из оба ова пука. Извештај о 42. пуку, док се не добију детаљнији податци.
I армија. – Вршила је на своме фронту јако бомбардовање и слала је патроле и пешадиска одељења ка непријатељу. Десно крило Моравске дивизије у вези са III армијом напредовало је за 400 метара и отело један непријатељски ров снабдевен са препреком од жица. Авијација – због рђавог времена није могла предузимати.
Код савезника није било значајнијих догађаја”.

ОБр. 7514.
Начелник Оперативног Одељења, начелнику Инжињериског Одељења:
“По питањима изнетим у предмету ИБр. 4053 од 10. тек. месеца част ми је изнети следеће мишљење:
1) Главна комуникација II армије ићи ће правцем Ветеркоп-Костурјан-Суботско-Вахово к. 1058 и одатле или ка Кавадару или Прилипу. На ову комуникацију наслањаће се по свој прилици и део III армије у току доцнијих операција.
2) Главна комуникација за Тимочку дивизију је и остаје пут: Вертекоп – Мечекли – Капатан – Севријан-Зборско граница. Овај пут има своју важност и за наступне а нарочито за одступне операције.
3) Према садањем распореду Тимочке дивизије и томе, што постоји железничка пруга Вертекоп-Суботско, добије важност пут Костурјан Капињан, а доцније до изласка на планински гребен, га ће важност припасти вероватно путу који би преко Суботског или Пребедишта или Капињана ишао на Сервијан и Зборско. Тек када се превали гранични фронт, Тимочка дивизија моћи ће се наслонити на пут под 1).
4) Сви остали путови на рејону Тимочке дивизије локални су. •
5) Према напред изложеном, а имајући у виду, да ће према садањим околностима мало вероватноће, да ће расоред Тимочке дивизије бити мењан унапред или у назад, налазим да би за сад биле довољне мере, које су изнете као мишљење начелника тога одељења а и нарочито скрећем пажњу на то, да бих одмах требало предузети све што је потребно, да се за сад веза Костурјан-Слатина-Капињан и даље до Севријана успособи за прелаз тешких аутомобила, а доцније када прилике буду повољније, да се изради солидан пут од Пребедишта за Севријан. Технички детаљи су ствар тога одељења.
6) Најзад молим да се изнети податци сматрају као строго поверљиви и користе као основи за одлуке тога одељења”.

ОБр. 7521.
Г. Министру Војном, Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 11. повембра у 16 часова:
II армија. – Ништа важно. Један дезертер из 11. пука.
III армија. – Непријатељски противнапади на Дунавску дивизију потпуно су одбијени. Наша пешадија напротив продужује своје надирање к северу. Не може се још ништа рећи о напуштеннм непријатељским топовима. Један од заробљених официра из 44. пука изјавио, да је јуче 2. бригада 10. дивизије (39. и 40. пук) требала да смени 55., 56. и друге пукове пред Дунавском дивизијом, и како је почела борба то су сви ти пукови остали на положају. Нема још потврде за присуство 42. пука.
I армија – Артилериска ватра. Моравска дивизија наступа такође у правцу севера својим десним крилом у вези са Дунавском дивизијом”.

ОБр. 7521 у 18.45 час.
Њ. В. Краљу, свима војним изасланицима нашим на страни, делегату ђенералу Рашићу:
“11. новембра потпуно је успео напад III армије. Чуке и Полог у нашим су рукама. Бугари су оставили 13 топова али их ни ми нисмо могли извући; још се незна њихова судбина. Ми смо запленили један брдски топ, 9 митраљеза и око 600 заробљеника међу којима их има и из 39. и 40. пука 10. дивизије, од којих су по два батаљона дошли са Струме. Непријатељ, вршио више против-напада, сви су одбијени и 11. новембра наше трупе продужују надирање северу. Са к. 1212 непријатељу придолазе појачања”.

ОБр. 7524.
Г. Министру Војном:
“Од Добровољачког Одреда са Пов. Бр. 191 од 10. тек. м-ца добијен је рапорт следеће садржине:
“Резервни пешадиски капетан г. Мирко Поповић, који је на служби у овом Одреду и Чех по народности, известио ме је, да му је секретар Чешке организације у Паризу доставио, да је та организација прикупила већи број добровољаца, који би желели, да се боре на нашем фронту и под нашом командом као добровољци. Постоји агитација, да ти добровољци ступе у француску или енглеску војску. Молим за потребно наређење нашем посланству у Паризу, да дође у везу са тамошњом Чешком организацијом ради ступања Чеха у нашу војску. Достављајући предње Г. Министру, мени је част молити, да се надлежним путем најенергичније настане, да нам се поменути добровољци што скорије ставе на расположење”.

ОБр. 7530 у 23.40 час.
Команданту I, II и III армије:
„Код III армије: на фронту њене Дунавске дивизије, а уз обилну помоћ делова I армије, у току 10. и 11. ов. месеца постигнути су знатни успеси. Положаји у околини Полога и Чуке заузети су и наши су делови северно од њих. Десно крило Моравске дивизије такође је напредовало. У току оба дана заробљено је око 1600 војника, 8 хаубица, један брдски топ и 10 митраљеза. Командант III армије продужиће даљи рад у правцу постигнутих успеха, а командант I армије енергично ће помагати ову акцију, старајући се, да и на своме фронту искористе повољне прилике. Оба команданта стајаће као и до сада у тесном споразуму у погледу акције и употребе снага према новој ситуацији било на једном било на другом правцу. Акцију продужити док се не наиђе на нов јачи отпор. Командат II армије са својим деловима продужиће притисак на непријатеља са задатком да његове снаге веже за себе и даље. О пријему наређења одговорити”.

ОБр. 7533.
Њ. В. Краљу, свима војним изасланицима нашим на страни, делегату ђенералу Рашићу:
„11. новембра III армија и десно крило I армије продужили су напредовање ка Ивену и Чегелу са пуним успехом. Заробили смо нових око 1000 Бугара и Немаца и запленили 8 хаубица и више митраљеза. Непријатељу нанети огромни губитци”.

Српски званичан извештај
Солун 11. новембра 1916. год.
Наше трупе на Црној реци извршиле су 10. октобра низ напада на непријатеља, који су крунисани потпуним успехом и поред веома жилавог непријатељског отпора. Сјајним нападом наше су групе отеле јако организоване положаје „Чуке” и узеле јужну половину с. Полога. Поред огромних губитака, непријатељ је оставио у наше руке око 600 заробљеника са десетак официра међу којима и један потпуковник. Непријатељ је даље морао напустити сву своју артилерију, која је била на Чукама; више хаубица и пољских топова налазе се између наше и непријатељске линије. Један брдски топ и десетак митраљеза као и силан други ратни материјал прикупљен је већ од наших трупа. Борба се продужује.

Слични чланци: