11. новембар, Операције III армије

Како је ноћ 10./11. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4190.
У 1 час команданту I армије са ОБр. 4180 достављено ово: „Пошто је Дунавска дивизија заузела непријатељске положаје доцкан у ноћ, то се пукови Моравске дивизије налазе развијени у првом борбеном реду где морају остати ради организације заузетог положаја као и ради одбијања евентуалног контра напада. Артилерија која је потпомагала данашњи напад дејствовала је са доста великих даљина, па се мора за успешно даље дејство пласирати на нове положаје зашто ће требати најмање 24 часа. Према овоме, извршењу предложеног маневра од стране тога команданта не може се приступити до 12. тек. месеца. Али независно од овога Моравска дивизија уз сарадњу Дунавске дивизије могла би у току 11. тек. месеца покушати, да напредује у правцу Чегела, што би се имало извришги споразуммо измећу команданта Моравске и Дунавске дивизије. У овоме списку већ сам издао наређење команданту Дунавске дивизије. Да би се данас постигнути успех Дунавске дивизије обезбедио и да би се прииремио напад за 12. тек. м-ца молим, да се у току 11. тек. месеца непријатељ на целом фронту те армије држи под претњом напада и под артилериском ватром. Св. ОБр. 3445 те армије.
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3891, 290. 3904 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1602. 1604. 1611, 1612 а који су код исте за овај дан изнети.
У 8.15 час. телефоном јав.љено I армији, да је потребно да се непријатељ притисне на целом фронту те армије, да би се олакшало Дунавској дивизији која одбија целе ноћи јаке контра- нападе, а нарочито снажне од 1 часа. Одмах ће наредити да артилерија отвори што јачу ватру и у опште учиниће све да се Дунавској дивизји помогне.
У 9 час. телефоном наређено начелнику штаба Дунавске дивизије да се утврди присуство 40. бугарског пешад. пука и шта је са осталим деловима 10. бугарске дивизије, наређено му да саопшти команданту дивизије наређење команданта армије, да команданти бригада приђу ближе трупама.
У 9.25 час. телефоном саопштено начелнику штаба Дринске дивизије наређење команданта армије, да два батаљона 7. пука одмах упути Дунавској дивизији до ушћа Строшничке реке, где ће добити даља наређења од команданта Дунавске дивизије.
У 9.30 час. телефоном начелник штаба Дунавске дивизије јавља, да је пред 9. пешад. пуком заробљено неколико војника из 39. бугарског пука а има заробљеника и из 40. пука, из 39. пука заробљен је и један официр; по њиховој изјави од оба пука има по два батаљона ту и два друга ће доћи. Наши су избили – како они виде на Црну чуку. Наређено му да по официру пошаље наређење за два батаљона 7. пука који му се стављају под команду; батаљоне ће на ушће Строшнице упутити командант Дринске дивизије.
У 11.20 час. Дринска дивизија телефоном извештава, да су у 10.30 час. упућена 2 батаљона 7. пука за ушће Строшнице.
У 17.15 час. телефоном извештен начелник штаба Дунавске дивизије, да је у 16 час., узет Полог и да је пешадија леве колоне избила до висова између Полошког и Чегелског потока, моли да се у томе правцу из Моравске дивизије упути по један свежији батаљон те да се ти висови поуздано поседну, јер сада се ту налазе само 2 чете. Десна колона избила на Чуке и по дубини узела целу ту греду. Десно крило ове колоне дошло до Ивена. За 2 батаљона из Моравске дивизије, за које је јављено да су код Полога, нема их нигде.
I армији телефоном јављено: Да одмах по могућству пошаље 1-2 батаљона на висове између Полошког и Чегелског потока. Одговорено да ће се све учинити.
У 23.30 час. са ОБр. 4221 наређено је команданту Дунавске и Дринске дивизије следеће:
“Пошто је Дунавска дивизија данас избила на линију Крапа-Полог, то наређујем, да се заузети положај што боље организује као ослонац за даљи рад. Ако Моравска дивизија предузме 12. тек. месеца напад на Чегел, да је Дунавска дивизија потпомогне гонећи непријатеља пред својим фронтом јачим одељењима, којима придати и по који брдски топ. Дринска дивизија да потпомогне ову акцију Дунавске дивизије ангажујући непријатеља на Грунишком положају и код с. Ивена што јаче”. Ово наређење достављено Врховном Команданту, Врховној команди и команданту I и II армије.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 10./11. новембра на фронту ове дивизије непријатељ је у више махова нападао наше слабије делове, јуче пребачене на десну обалу Белих вода на фронту Будимирци Крапа. Један део тих одељења морао се повући на леву обалу Белих вода а други су и даље остали на десној обали. На осталом фронту пушкарање и обична повремена артилериска ватра”. Са ОБр. 3891 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 10.5 час. командант III армије са ОБр. 3899 наредио је, да се два батаљона 7. пука из дивизиске резерве упуте одмах команданту Дунавске дивизије на ушће Строшнице, где ће их дочекати официр и одвести где треба. Команданту 7. пука одмах издато наређење.
У 12 час. стање код дивизије било је овако:
Пред фронтом десне и средње колоне непријатељ јаче посео ровове и зато је тучен артилеријом. Код леве колоне било је обостраног пушкарања. Наша лева артилериска група тукла је непријатељске батерије код Груништа и Будимираца и Црну чуку. Око 8 час. примећено је да непријатељ одступа са Црне чуке и наша га је артилерија гонила. Око 10.45 час. Бугари су се групицама пребацивали преко Грунишког виса у правцу северо-запада.
Стање до 17.30 час. на фронту ове дивизије било је овако: „Повремена пешадиска и артилериска ватра са обе стране на целом фронту. Око 12.30 час. два вода бугарске пешалије и 10-15 кола примећено је у покрету од Грунишког виса ка северо-западу”.
У 20.40 час. ађутант 7. пука јавно је, да је 4. пук заузео Црну чуку и дошао до с. Ивена. Непријатељ се задржао на камењару северно од с. Ивена. Пук је заробно 2 официра и 100 војника и један митраљез. 9. пук има 300 заробљеника и дошао је до највишег чукара испред к. 1212, лево од њега је 2. пук, који такође има заробљеника.
У 22.20 час. пуковник Димитријевић из армије телефоном јавља: Да је десно Дунавско крило код с. Ивена а лево крило северно од с. Полога. Дунавска дивизија данас је имала 700 заробљеника и запленила 7 хаубица. Ако сутра Моравска дивизија буде нападала непријатеља, нападаће и Дунавска. У сваком случају улога је ове дивизије, да што јаче притискује непријатеља пред собом и држи у шаху непријатељску артилериску групу на Грунишком вису.
У 22.25 час. са ОБр. 3907 издата је следећа заповест:
„Код непријатеља примећено је, да је данас неке своје делове повукао са Грунишког виса у правцу северо-запада.
Ојачана Дунавска дивизија одбила је данас све непријатељске контра-нападе и напредовала левим крилом северно од с. Полога а десним крилом до с. Ивена. Дефинитивно заплењено 7 бугарских хаубица и има још 700 заробљеника.
Данас је из састава дивизије изашао 7. пешад. пук (1. и 2. батаљон) који су чинили општу резерву.
Дивизија има задатак да одсудно држи своје садање положаје и артилериском ватром штити десни бок Дунавске дивизије.
За 12. новембар нарећујем:
1) Да све три колоне и десна побочница повремено врше ватрени притисак на непријатеља.
2) Да артилерија потпомогне рад пешадије и нарочитог рачуна поведе о сигурности десног бока Дунавске дивизије. Овде имати у виду дејства непријатељских батерија од Грунишког и Будимирачког виса и Старовина, као и евеитуалан напад непријатељски са правца од с. Рапеша у десни бок Дунавске дивизије (4. пук).
Командант артилерије у томе циљу преместиће један дугачки француски топ 105 мм. из десне у састав леве артилериске групе. О извршењу известити.
3) Коњички ескадрон и даље да буде прикупљен у своме биваку.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 10./11. новембра у један час примљена је заповест команданта III армије ОБр. 4185 а која је напред у целости изнета.
У 2 часа а на основи предње заповести командант дивизије са ОБр. 1601 издао је следећу заповест:
“Према наређењу команданта III армије ОБр. 4185 од 10. новембра ова дивизија има задатак, да у току дана 11. тек. месеца што сигурније обезбеди заузете положаје, и да непријатеља гони, док се не наиђе на јачи организовани отпор. Поред тога ова дивизија имаће задатак: да потпомогне својим левим крилом акцију Моравске дивизије.
Деспо од нас, Дринска дивизија потпомагаће рад ове дивизије: својом артилериском ватром противу Грунишког виса и Црне чуке ангажовањем своје пешадије у циљу притиска Грунишког виса.
Лево од нас, Моравска дивизија предузеће у току данашњег дана акцију противу непријатеља пред својим фронтом: прво артилеријом а по том ако се укаже могућност – предузеће и пешадијом.
Наређујем:
1) Да се обе нападне колоне ове дивизије у току данашњег дана задрже на заузетим положајима и сваки покушај непријатељског напада да парирају. Предузети што боље утврђивање својих одсека и организовање што јаче одбране употребом митраљеза, брдских топова и рововских оруђа за тај циљ. У циљу гонења непријатеља упутити предње делове у правцу к. 1212.
2) Командант десне колоне у току данашњег дана продужиће напад својим десним крилом на Црну чуку, ако ова неби пала ноћас 10./11. тек. месеца.
3) Општа резерва остаће на своме месту позади левог крила десне колоне;
4) Дивизиска артилерија својом најјачом ватром потпомагаће одбрану заузетог положаја.
5) Команданти нападних колона одржаваће што тешњу везу како међусобно тако и са суседним дивизијама.
6) Командант дивизиске артилерије предузеће потребне мере за пребацивање артилерије на положаје леве обале Црне реке у току ноћи 11./12. тек. месеца а са задатком, да се даљи напад дивизије противу непријатељске линије Ивен-к.1212- висови северно од Чегела потпомогне.
7) Коњички ескадрон остаће у Совичу.
8) Пионирски полубатаљон продужиће што енергичније израду путева за извлачење артилерије на заузете положаје. Командант дивизиске артилерије издаће потребна наређења за ово референту инжињерије. 9) Остале јединице и установе ове дивизије остаће по досадањем. 10) Дивизиски штаб остаће на своме месту јужно од Скочивира.
У 6 час. са ОБр. 1602 командант дивизије послао је овај извешгај команданту III армије и суседним дивизијама:
“У току целе ноћи на фронту ове дивизије вођена је врло јака пешадиска и артилериска борба. Непријатељ, вероватно ојачан добијеним појачањима, предузимао је неколико узастопних напада. Ове нападе вршио је поглавито у два правца: противу врха Чуке и противу дела положаја источно од Полога.
Десна колона извршила је синоћ смену 8. пешад. пука са свога левог крила са два батаљона (7 чета) 2. пешад. пука, који су посели део заузетог положаја на врху Чуке.
Десно крило десне колоне (4. пешад. пук) у току ноћи продужило је напад противу Црне чуке и успело је да овлада косом позади исте, која од Црне чуке иде ка к. 1212, али није успело да овлада самим теменом Црне чуке. На ово су вршена у току ноћи два напада, али се због врло тешких теренских прилика (готово вертикалних стена) и огорченог непријатељског отпора, није могло избити на непријатељски положај, ма да су се по извештају команданта пука – наши војници хватали за врхове непријатељских бајонета. Непријатељу су нанети знатни губитци, али су и наше трупе овога крила претрпеле велике губитке.
Код центра десне колоне (9. пешад. пук са једним батаљоном 2. пука) вођена је целе ноћи слабија борба.
На лево крило десне колоне (2. пешад. пук) непријатељ је од једног часа отпочео врло снажан напад, који се још продужава. Због јаког непријатељског напада ово је крило ојачано
8. пешад. пуком (2 батаљона) из резерве десне колоне. – Сада је непријатељ на најближем одстојању од нашег стрељачког строја који држи врх Чуке.
Лева колона: Противу десног крила и центра ове колоне непријатељ је предузимао два напада у 21 и 23 часа. Оба су ова напада одбијена нашом јаком пешадиском и митраљеском ватром.
У један час непријатељ је предузео најјачи напад на Центар леве колоне (13. пешад. пук) борба се поглавито водила око 7 непријатељских одвојених хаубица, које је непријатељ хтео да поврати. Због јаког непријатељског напада деснокрилни (3. батаљон) 13. пука попустио је што је изазвало повлачење целог 13. и десног крила 14. пука са косе источно од Полога на прву косу позади ове.
Упућене су две чете из 3. батаљона 3. пешад. пука (резерва леве колоне) за ојачање 13. пешад. пука. Предузети против-напади 13. пешад. пука нису успели да непријатеља одбију назад, те је непријатељ остао за сада господар својих 7 хаубица, око којих се борба продужава. Због повлачења десног крила 14. пука, 6 напуштених непријатељских пољских топова нису се могли извући ни уништити.
У 7.15 час. осмотрено је спуштање два непријатељска пешад. пука у борбеном поретку са к. 1212 у правцу врха Чука. Ово још није проверено. Извештај о губитцима и заробљеницима доставиће се накнадно.
У току дана:
Са ОБр. 1604 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће: “У току пре подне на фронту ове дивизије вођена је врло јака артилериска и пешадиска борба. У 9 час. успело је десно крило десне колоне (4. пешад. пук) да потпуно овлада Црним чукама.
На осталом делу фронта пешадиска и артилериска ватра стално се ојачавала и достигла је највећу жестину између 9.40 и 10.20 часова. Непријатељска артилерија тукла је најјачом својом ватром лево крило десне колоне (2. пешад. пук) на врху Чуке и десно крило и центар леве колоне (2. батаљон 3. пука и 13. пук), а нешто слабијом ватром и Црну чуку и Полошку косу.
Код непријатеља левом колоном ове дивизије примећено је колебање око 9.45 час. због чега се отворила врло јака наша пешадиска и интраљеска ватра. Пред левим крилом десне колоне и десним крилом леве колоне на врху Чуке и западно, непријатељ даје упоран отпор. Пред фронтом леве колоне упућени су предњи делови за гонење непријатеља. Из саслушања заробљених војника из 39. и 40. пука, утврђено је пред фронтом ове дивизије присуство 2. бригаде 10. Беломорске дивизије. По исказу заробљеног официра, ађутант батаљона 44. пука, та бригада стигла је синоћ из Орехова и требала је прошле ноћи да смени 3. бригаду 8. Тунџанске дивизије”.
У 16 час. са ОБр. 1606 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
“Од 11 час. на фронту ове дивизије јака артилериска и пешадиска борба.
1) Десна колона: десно крило (4. пешад. пук) продужило је даље наступање од Црне чуке. овладало је Црвеном стеном северно од Црне чуке (западно од Крапе) и до 14 час. избило је у висину с. Ивена (десно) и врха Чука (лево), где се задржало. Село Ивен на терену налази се у изворном делу потока између Ивена и Крапе, а поток, који извире код “С” југо-источно к. 1212 не утиче код Крапе (као на карти) већ северно од ушћа Строшнице; овај поток, (зв. Бели поток) одваја Црну чуку (јужно од Крапе) од гребена Чуке.
Центар (9. пешад. пук) заузео је косу источно од врха Чуке, а до 13 час. овладао је северним делом јужнога ћувика (врха) Чуке.
Лево крило (2. пешад. пук) до 14 час. изашло је на северну ивицу јужнога ћувика (врха) Чуке косу између врха Чуке и с. Полога.
2) Лева колона: десним крилом (2 батаљона 3. пука) и центром (13. пешад. пук) изашло је на косу између врха Чуке и с. Полога.
Лево крило (14. пешад. пук) до 16 час. заузело је потпуно с. Полог. Непријатељ се повукао на северни ћувик Чуке и косе северно од с. Полога, а његови делови виде се да су посели гребен северно с. Ивена-к. 1212. Непријатељска артилерија тукла је доста јаком ватром центар и лево крило десне и десно крило и центар леве колоне у току цело по подне.
У 16 час. наше трупе налазе се на линији: Крапа (на терену) врх Чуке (јужни ћувик)-с. Полог.
У допуну извештаја ОБр. 1604 промене у распореду биле су: јутрос је 8. п. пук извучен у одсечну резерву десне колоне. а две чете 3. батаљона 3. пука (упућене у појачање 13. пуку) у одсечну резерву леве колоне. Борба се продужује”.
У 18.10 час. примљена је наредба команданта III армије ОБр. 4213 следеће садржине:
“Јуче сам Тимочанима, Моравцима, Дунавцима и Дринцима Дунавској дивизији казао: да цео свет само пише о српским војницима као о војницима, који чине ратна чудеса, а ево шта данас пишу; Бугари кажу, да су вам увек признавали да сте достојни противници бугарских војника. Мађари веле, да се не може ни замислити са каквим се полетом боре српски војници; Немци, – да је ван сваке сумње, да се српска војска бори храбро и да се ничим не може одрећи признање трупама које се боре.
Као што видите непријатељ вас високо цени, а то је најбољи доказ, да сте достојни потомци ваших дедова који ослободише Србију од турског јарма и да непријатељ стрепи пред вама.
Слава вам и живели за освету над подлим непријатељем и за ослобођење наше миле Србије”.
ђенерал Васић.
У 19 час. командант Тимочке бригаде са ОБр. 889 од 18.20 час. јавља:
“Према заповести команданта дивизије ОБр. 1600 од 10. тек. месеца и телефонском наређењу од 13.15 час. ова бригада овладала је непријатељским положајима сходно предњем наређењу и држи одсек од положаја Чука искључно, наслањајући се десно на лево крило 2. пешад. пука, северо-источно од осматрачнице № 2, 2. батаљон од 3. пешад. пука, од кога у лево долази 13. пешад. пук линијом гребена северно од пута који води од Чуке за Полог; затим северном ивицом с. Полога. где настаје 14. пешад. пук. па десном обалом Полошког потока на ћувик- камењар између Полошког и Чегелског – (Гњилешког) потока за тим лево ка Чегелском (односно Гњилешком) потоку, хватајући везу са десним крилом Моравске дивизије.
Бригадна резерва (јачине један батаљон) – 3. батаљон 3. пешад пука) код осматрачнице № 1.
Напред означена линија наређено да се утврди и поседне тако, да се сваки покушај непријатељских против-напада осујети и да послужи као ослонац за даљи рад.
Заробљено до сад пребројених, по усменом извештају команданта пукова до 500”.
У 21 час са ОБр. 1611 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
„Од 16 час. продужена је борба на целом фронту ове дивизије. Наше трупе задржале су се на заузетој линији Ивен- Чуке-Полог, а лево крило леве колоне (2. чете 14. пешад. пука) избиле су на ћувике југо-источно од с. Чегела (на саставку Чегелског и Полошког потока).
Тачан број заробљеника у току јучерашњег дана износи;
пука; из 10. ополченског и 18. артилериског пука. У овај број није урачунато око 100 рањених заробљеника и 3 немачка војника из 210. орд. митраљеског одељења.
У току данашњег дана заробљено је код десне колоне око 300, код леве око 500 војника. Тачан извештај о броју заробљеника и плену послаће се накнадно”.
Са ОБр. 1612 извештен је командант III армије следеће: “Заробљеници из 39 и 40 пука изјављују: да су 39. пук и 2 батаљона 40 пука стигли у Прилеп 9. ов. месеца, преноћили на путу за фронт и 10. ов. месеца у ноћ стигли на одсек 56. пука.
Ноћас 10./11. ступили су у борбу чим су стигли. У борби учествовао и један део 56. пука. Заробљеник из 40. пука тврди, да је био ангажован цео 56. пук и да је имао свега 100 пушака; видео је војника који је изјавио, да је он једини остао из целе једне чете 56. пука. За долазак 1. бригаде 10. дивизије нису чули; 3. бригада у 10. дивизији не постоји.
Код Белог мора сменио их 10. и 30. пук 2. ов. месеца”.
У 23.40 час. примљен је вечерњи извештај команданта 1. Дунавске бригаде којим јавља:
“У току дана на целом фронту ове нападне колоне продужено је гонење непријатељских делова. Леви одсек ове колоне (2. пешад. пук) гонећи непријатеља и протеравши га потпуно са Положаја Чуке, заузео је камените чуке испред к. 1212. Енергичније гонење на овом одсеку ометала је јака непријатељска баражна ватра.
Средњи одсек (9. пук) гонећи непријатеља избио је јачим предњим деловима испред највишег врха Чука за 1 км.
Десни одсек (4. пешад. пук) у 9.45 час. овладао је непријатељским положајем Црна чука. Гонећи непријатеља овај пук је око подне доспео на неколико стотина метара испред с. Ивена у правцу к. 1212. овладавши Црвеним брегом.
Вечерас је 7. пук, који је са своја два батаљоиа стигао, упућен на леву обалу Црне реке у јаругу Белог потока у састав десног одсека ове колоне.
Данас је 9. пук имао 194 заробљеника, међу којима један официр и запленио једну брдску хаубицу. 4. пук заробио је око 80 војника непријатељских са 2 официра; 2. пук заробио је једног официрског кандидата и 197 војника, запленио масу оружја, спреме муниције и пионирског алата”.
Распоред дивизије: Исти, сем што је 8. пук извучен у одсечну резерву десне колоне, а 2 чете 3. батаљона 3. пука (упућене у појачање 13. пуку) у одсечну резерву леве колоне. 2 батаљона 7. пука упућена у састав десног одсека (1. Дунавска бригада).
Губитци: погинуло: резервни пешад. ппоручник Јевта М. Мијоковић и Драгоје М. Нешковић, 9 подофицира, 12 каплара и 22 редова. Рањено: активни капетан II кл. Владимир Д. Ђекић, резервни пешад. капетан II кл. Милован М. Милорадовић, активни пешад. поручник Милоје Ж. Јовановић, активни ппоручник Божидар Ж. Стефановић, резервни пешад. ппоручници: Стеван Ј. Јовановић, Љентије М. Скорић, Драгомнр С. Владимировић, Милутин Ј. Милутиновић, Јеврем Г. Стефановић, Михаило Н. Арсенијевић, Станојло М. Живић, Милош Јов. Лекић-Драговић, Сима М. Симеуновић, Живојин С. Сотировић, Михаило А. Ђорић, Борислав П. Максимовић, 31 подофицир, 30 каплара и 102 редова. Контузовано: рез. пешад. капетаи II кл. Драгутин М. Лазић, резервни пешад. ппоручник Миладин Г. Шуљагић и Вукадин С. Цветковић. један подофицир, један каплар и 8 редова. Нестало 5 редова.
Утрошено муниције: пушчане 647.370, митраљеске 138.500 метака, ручних бомби 378, Азен бомби 153, ракетли за сигнализацију 20, артилериске 4159 зрна.
Заробљено и заплењено: 9 официра, један официрски кандидат, 1164 подофицира и војника. У овај број није урачунато: један официр, један официрски кандидат и 102 војника. који су прошли кроз завојишта. Заплењено: једна брдска хаубица, једна хаубица и 4 брзометна мерзера, без затварача.

Слични чланци: