12. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од Команданта I армије:
ОБр. 3488 у 7 час.:
У току ноћи 11./12. новембра: Код Моравске дивизије: код леве колоне било је само слабо пушкарање између предњих делова. Код Вардарске дивизије: ничег важнијег није било. Непријатељ је покушао да подиже препреке од жица, али је у томе спречен нашом артилериском и митраљеском ватром. У току ноћи рађени су масивнији заклони и подубљивање ровова. За десну колону Моравске дивизије није добивен извештај због прекида телефонске линије. Код Коњичке дивизије ничег новог и код 17. француске дивизије ничег новог.
ОБр. 3499 у 19.50 час.
„Према садањој ситуацији изгледа ми, да би потребно било појачати правац Дунавске дивизије, ако њеноме даљему продирању иду на руку и теренски односи, што је одавде теже проценити због велике испреламаности и брдовитости на том правцу. Буде ли тешко савладати терен ка томе правцу мало јужније од к. 1212, извесне снаге могле би рокирати у северо- западном правцу гарантујући довољном снагом правац к. 1212. У опште даклем налазим, да би важније било појачати правац Дунавске дивизије имајући на уму горњу напомену. У том случају командант III армије морао би ми вратити мојих 5 батаљона ради јачег притиска у правцу Тепавца. Молим имати на уму, да моје делове на десној обали Црне реке рачунајући ту и речених 5 батаљона без појачања, са 2-3 нова батаљона небих могао пустити у једно време напред због величине фронта и јаких утврђења са препрекама”.
ОБр. 3502 у 20.20 час.”
”У артилериским јединицама ове армије не само да нема људства, које би се могло издвојити за попуну дивизиона Коњичке артилерије већ је, да би батерије могле правилно фукционисати неопходно потребна брза попуна и то:
а) За Моравску дивизију од 258 људи;
б) За Вардарску дивизију од 272 за пољску и 31 војник за брдску артилерију. Оскудица у људству по појединим батеријама толика, да по извештају Вардарске дивизије водни официри нишане, а послужиоци као возари иду ноћу за довлачење муниције. Веза ОБр. 7372 те команде”.
ОБр. 3504 у 23 часа.
12. новембар: – Преко целог дана густа магла спречавала тачно осматрање метака. На целом фронту артилериска ватра најснажнија око 11 час., услед чега непријатељ натеран на поседање ровова. Снажном артилериском ватром непријатељ тучен пред фронтом Дунавске дивизије; десно крило Моравске дивизије продужило напад и избило до испред чукара у висину с. Чегела а поједини делови леве колоне допрли до препрека од жица и успели да поваде нешто коља. Пред фронтом 21. пука ноћу израђена препрека од жица дужине 85 метара. Код 17. француске дивизије изгледа да је у близини моста код Букри један метак од 155 кратких разрушио један непријатељски артилериски казамат. Губитци накнадно”.

Од Команданта II армије:
ОБр. 3706 у 5.35 час.
„У току ноћи 11./12. новембра на фронту армије местимично слабо пушкарање и ретка артилериска ватра”.
ОБр. 3722 у 19.15 час.
Од 12-16 час. пушкарање код предњих делова и повремена артилериска ватра”.
ОБр. 3725 у 22.9 час.
„Стање код ове армије 12. новембра од 16-19 часова:
Продужена акција артилеријом и извиђачким деловима, непријатељ одговарао артилериском и пешадиском ватром. Губитци јавиће се накнадно. Код Шумаднеке дивизије предао се један бугарски наредник из 11. чете 3. батаљона 32. пука и на кратком саслушању изјавио: Од „Котке” (Беле земље) на Добро поље па идући ка Соколу налази се 3. батаљон 32. пешад. пука. На Соколу делом према десном крилу трупа Дринске дивизије налази се 2. батаљон 32. пука, даље западно 1. батаљон а 4. батаљон овог пука у резерви позади. Западно од 32. пука је 49. пук. Теренску везу Доброг поља са Кравицом, Кравицу и западни Ветреник држи 29. пук са 2. батаљоном на десном крилу. Даље у лево долазе 11. и 24. пук који се протеже до Кожуха. 46. пук је после смењивања са Сокола упућен ка Ђевђелији. Батерије на Добром пољу морају често да мењају место, кад ми гађамо. На Добром пољу једна хаубичка, једна пољска и једна брдска батерија по 4 оруђа”.

Од Команданта III армије:
ОБр. 4229 у 1.15 час.
Пошто је Дунавска дивизија данас избила на линију: Крапа-Полог, то сам наредио, да се заузети положај што боље организује као ослонац за даљи рад. Ако Моравска дивизија предудме 12. ов. месеца напад на Чегел, да је Дунавска дивизија помаже гонећи непријатеља пред својим фронтом јачим одељењима, којима придати по који брдски топ. Дринска дивизија да потпомаже ову акцију Дунавске дивизије ангажујући непријатеља на Грунишком положају и код с. Ивена што јаче”.
ОБр. 4220 у 3.17 час.
“По накнадном извештају команданта Дунавске дивизије о борби 11. новембра од 16 часова продужена је борба на целом фронту те дивизије и трупе задржале су се на даузетој линији: Ивен -Чуке -Полог, а лево крило леве колоне (2 чете 14. пеш. пука) избиле су на ћувик југоисточно од с. Чегела (на саставку Чегелског и Полошког потока). Тачан број заробљеника у току 10. новембра износи: један ппуковник, 8 нижих официра, 2 официрска кандидата и 486 подофицира и војника из пукова: 55., 56., 1. батаљ. 44., 3. батаљ. 43., 1. батаљона 23. и 4. батаљона 28. пука из 10 ополченског и 18. артилериског пука. У овај број није урачунато око 100 рањених заробљеника и 3 немачка из 210. митраљеског одељења.
У току дана 11. новембра заробљено је код десне колоне око 300 код леве колоне око 500 војника. Тачнији извештај о броју заробљеника и плену послаће се накнадно”.
ОБр. 4225 у 3 час.
У току ноћи 11./12. новембра: Дринска дивизија око 20.25 час. слабији непријатељски делови са Браздасте косе покушали су, да се приближе нашим рововима, али су лако одбијени, иначе обично пушкарање и ретка артилериска ватра. Дунавска дивизија ничег важнијег. Утврђиван је заузети положај”.
ОБр. 4227 у 10 час.
“Да би се успех на фронту Дунавске дивизије што боље искористио, молим да ми се појачања што пре упуте: до 6000 руских или талијанских пушака, нарочито и због правца Груништа, што би изазвало пад Сокола, ако се продре на Груниште”. Кроз 2-3 дана добиће се као појачање једна француска бригада. Изволеће ми командант поднети своје мишљење, како би се и којим правцем, с обзиром на садашњу ситуацију, ова нова снага најцелисходније искористила, у цељи, да се постигнути успеси и да.ље прошире, било на фронту I било III армије”.
ОБр. 4233 у 14.15 час.
Стање од 11.30 час. 12. новембра: Код Дринске дивизије: Дејство артилериске и пешадиске ватре. Једно рововско оруђе из дивизиске резерве пласирано је на десном крилу леве колоне. Код Дунавске дивизије: До 10 час. затишје, у 10 час. почет напад, предњи делови наши наишли су на отпор на јужним падинама Ивенским и коте 1212. Борба се продужава.
ОБр. 4242 у 22 час.
У току пре подне 12. новембра: Дринска дивизија: Код десне и средње колоне ничег важнијег. Код леве колоне јача артилериска и пешадиска акција на десној обали Белих вода у кључу између Црне реке и Белих вода. У 13 час. осмотрена је непријатељска колона јачине батаљона на маршу путем Добро поље- Бешиште. Челом је била код Бешишта даље се није могао покрет пратити, јер је замакла у једну јаругу. Један топ 105 мм. из десне групе премештен је у леву групу и пласиран у близини изворног дела Петалинског потока. У току ноћи 12./13. новембра биће ту пласиран и ново добивени други топ 105 мм. Дунавска дивизија: – Продужено наступање целог борбеног поретка десног крила десне колоне. Око 14.40 час. заузела је с. Ивен и избила на косе северно од тог села. Средња и лева колона подишле су јужним и западним падинама к. 1212. Наступање пешадије је врло отежано тешким теренским условима. Поред тога непријатељске батерије од Чегела и Тепаваца туку бочно, наше трупе а тако исто и са Грунишког положаја. Непријатељски положаји, гребен Ивенске косе и к. 1212 има врло оштру ивицу са читавим редом стена, које непријатељској пешадији и без нарочитих фортификациских радова даје добру одбранбену линију, а врло стрме јужне падине отежавају покрет наше пешадије. Примећено утврђивање гребена непријатељског положаја на делу к. 1212 западно, изгледа да су радови слабијих размера и због стеновитог терена”.
ОБр. 1245 у 23.5 час.
Услед данашњег успешног напредовања Дунавске дивизије наредио сам за сутра 13. тек. месеца даље гоњење непријатеља.

Од делегата ђенерала Рашића:
Актом Бр. 589 у 16.40 час.
За Начелника Штаба Врхонне Комакде:
“Од 15. децембра биће у Солуну нових трупа 90.000, сем тога послаће се попуна 110.000 људи, пренос трајаће дуже. Жофру сам поднео ноту о употреби руских трупа. Усмено за топове 105 мм. Можете ли примити у армије стално дуге (Примедба: вероватно дугачке) 120 мм. Рок реферисао о стању наших трупа, најповољније. Сви се изражавају похвално о нашој војсци, те се надам успеху. У питању већих топова користићу присуство Пешића, те да нађемо меру. У румунској војсци има (доста) француских официра и то сем у штабовима и у сваком пуку по један”.

Од Команданта Савезничких Војсака:
Извештај на дан 12. новембра:
„Енглески аероплани бомбардовали су аеродром у Драми и логор Порна. У току ноћи у области Вардара четири против напада бугарска и пет данас одбијени су. У области Кенали-. Велушина, да би се задржао непријатељ вршено је јако бомбардовање и местимично пешадиска акција”.

Од Војног изасланика у Атини:
ОБр. 200.
Доставља следећи руски извештај:
„Јављају са Мителене: Првих дана месеца септембра упућен је један део Фирке (30.000 људи) из Смирне у Цариград, а такође и до 100 официра немачких и аустриских. Све немачке и аустриске трупе, које су биле у Смирни отпутовале су одатле. Само је остала артилерија. Мисли се, да су све те трупе послате на румунску границу преко Цариграда. Турски листови објавили су 15. септембра, да је до даље наредбе забрањен сваки путнички саобраћај између Смирне и Цариграда. Сви раније онеспособљени за војну службу између 19 и 35 година. позвати су понова на преглед. Трупе бугарске које су биле у Цариграду (од прилике 2000 људи) отпутовале су за Бугарску. У Цариграду је образована Фирка из резерве (мешовита) од Турака емиграната из Србије, Бугарске и других различитих избеглица. Официри Фирке су немци, има известан број грчких подофицира. Немци су удаљили све раднике хришћане који су радили у Терсани цариградској; сада они образују батаљон раденика “Амеле Табуру” где се налазе и персиски радници. 13. септембра отпочела је мобилизација младића од 18 година. 13. и 14. „Амеле Табуру” (батаљона радника сапера) који су били премештени из Цариграда у Кирк-килисе, сада су упућени на границу румунску са официрима немачким.
Из сталног премештања турских трупа из Единског вилаета у Цариград и одатле на бугарску границу (Једрене-Кирк-килисе) може се видети да Турци поклањају нарочиту пажњу румунској граници. Мисли се, да је известан део тих трупа из Јерменске. У Цариграду је дошао 26. пук Фирке“.

Од Саобраћајног Одељења Врховне Команде ОСБр. 3521.
Начелнику Оперативног Одељења:
Команда Савезничких Војсака под Бр. 2409/1 од 10. новембра тек. год. доставља:

НЕДОСТАЈУ СТРАНЕ 385-400, ОДНОСНО НАРЕЂЕЊА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ И ДЕЈСТВА II И III АРМИЈЕ ЗА 12. НОВЕМБАР 1916.

Слични чланци: