Овога дана биле су локалне борбе, које су северно од Будимираца достигле велику жестину. Промена нема. Велика активност обостране артилерије.
У току дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије
ОБр. 4582 у 7.50 час.
Ноћ 12./13. децембра: „Слабо пушкарање и дејство наше брдске артилерије противу непријатељских ровова. Целе ноћи непријатељ с времена на време тукао из једнога или два тешка топа комуникације Моравске и Вардарске дивизије. Од 17. француске дивизије извештај још није добивен.
Ноћ 12./13. децембра: Код 17. француске дивизије, слаба пушчана ватра на целом фронту. Има везе са извештајем ОБр. 4582 од данас”.
ОБр. 4007 у 20.40 час.
13. децембра: Сем повремене артилериске слабе ватрe и пушкарања ништа ново. Више непријатељских аероплана летело у 16.15 час. бацили 4 бомбе западно од с. Орехова уништи и балон код Битоља и покушали да униште и овај код с. Негочана”.
Од команданта II армије:
ОБр. 4666 у 7 час.
„Стање 12./13. децембра до 6.30 часова:
Местимично обострана слаба артилериска ватра и повремено пушкарање са бацањем бомби ради спречавања поправке ровова. Промене у распореду нема”.
ОБр. 4674 у 14 час.
„У току 12. децембра код Шумадиске дивизије рањена 2 редова”.
ОБр. 4681 у 18.20 час.
„У току дана 13. децембра на фронту ове армије повремена пешадиска и артилериска ватра јача на лево крило Шумадиске дивизије. У току ноћи 12./13. децембра код Тимочке дивизије погинуо један каплар и рањен један редов”.
Од команданта III армије:
ОБр. 5155 у 7.50 час.
У току ноћи 12./13. децембра:
1.) Дринска дивизија: „Пешадиска ватра, чешћа интензивнија на фронту Браздасте косе, изазвана од стране непријатеља. Привремена артилериска ватра. Вод 2. Дринске брдске батерије са Белог Гротла спуштен на седло између Белог Гротла и Сокола.
2) Дунавска дивизија: Повремена артилериска ватра и пушкарање. Смена између 9. и 18. пука извршена на миру. 9. пук дошао на к. 1378.
3) 4. руска бригада. – У току дана 12. и ноћу 12./13. децембра ничег значајнијег“.
ОБр. 5163 у 18.30 час.
13. децембра: „Дринска дивизија до 12 часова вршене припреме за прелазак на снажно бомбардовање непријатељских положаја, које је отпочето у 12 час.; пешадиски напад отпочет у 13.10 час., борба још траје. 4. руска бригада десним крилом потиомагала напад Дринске дивизије.
Дунавска дивизија: Пре подне врло слаба артилериска обострана ватра, артилерија дејствовала је пред фронтом 4. руске бригаде, Ескадрила вршила извиђање нарочито пред фронтом Дринске дивизије. Бомбардовала је непријатељске логоре око с. Бешишта”.
ОБр. 5166 у 18.40 час.
„Код десне колоне Дунавске дивизије предала се 2 војника из 3. батаљона 55. пука бугарског и изјавили: 55. пук повучен је ради понуне регрута, који ће се примити у Крушеву; да су пред Дунавском дивизијом 40., 27. и 9. пук бугарски. Поред ових била су и два немачка пука и 2. бугарски пук али тачан распоред сада незнају, побегли су из Прилепа, јер су били под истрагом за покушај бегства.
ОБр. 5761 у 20 час.
„По накнадном извештају данашњи покушани напад Дринске дивизије текао је овако: Пешадија левокрилне колоне кренула је у 13.10 час. у напад са деловима десног крила 4. руске бригаде, напад није успео услед пешадиске и митраљеске ватре и ако су делови левокрилне колоне избили на највиши западни крш Браздасте косе, где су тучени бомбама, услед тога су се за нешто повукли. Напад је поновљеи и око 14 час., но без успеха, ватра се стишала у мрак. Да би се омогућило дејство артилерије, пешадија је узела полазне ровове, истурени напред слаби делови. Рад делова руског десног крила био је за похвалу. У 14.30 час. примећено је пребацивање пешадиских делова из Бешишта преко реке Градешнице ради ојачавања положаја према руском десном крилу. Чим се изврши попуна артилериском муницијом, напад ће се продужити“.
Од команданта Савезничких војсака:
Пов, Бр. 962/3 актом:
„Својим писмом Бр. 8797 од 12. тек. месеца доставили сте ми своје предлоге о граничној линији између француске војске и руско српске војске северно од Макова. Част ми је молити вас, да их изволите допунити тиме, што ћете ми саопштити западну границу руско српских армија, коју сматрате, да треба усвојити између Макова и линије Брод-Скочивир. Осим тога изволеће те ми назначити садашњу границу између француске и руско- српске зоне у кључу Црне“.
Од Министра Војног:
Поб. ђОБр. 2992.
„Делегат из Јањине депешом ОБр. 2992 од 5. ов. месеца јавља: „Контрола телеграфа и полиција смењена. Већина партије Венизелиста похапшена – официри и цивили. Скупови били два дана ради уписивања резервиста, одзив слаб. Код свију конзулата стоје страже, код мене дигнута. Сви се према мени односе врло добро. У вароши 3-4 дана била јека узрујаност. Сада мирно. Путови по целом Епиру несигурни. У вароши се улази и излази само по дозволи војних власти. Св. Бр. 2958“.
Од Команданта Савезничких војсака:
Пов. Бр. 369 актом.
„Једна секција од аероплана А. Л. образована од ваздухопловаца С. А. А., стављена је на расположење Господина пуковника команданта артилерије I српске армије у Негочане.
Та секција биће под командом поручника Боне и састајаће се: 6 аероплана, 6 пилота и 5 осматрача. Она ће бити до нове заповести под дирижирањем капетана команданта ваздухопловства А. Ф. О.
Особље и материјал кренуће се из Солуна железницом 12. децембра.
Аероплани стићи ће ваздушним путем кад време дозволи”.
Напомена: Копија послата команданту ваздухопловне команде.
Бр. 964/3.
„Част ми је доставити вам да ће француске трупе на левој обали Црне реке (17. колонијална дивизија, ранија бригада Сикр, 2. бис зуавски пук и придати им француска артилерија) бити стављена под команди команданта француске Источне војске почињући од 16. децембра у подне.
Њихова зона биће ограничена на истоку линијом: Крушевица, Орле, Маково искључно, гребен 1378-1212 закључно поток Чегелски.
2. руска бригада биће задржана десно од француских трупа привремено, 4. руска бригада стављена је на расположење III српске армије”.
Од Министра Војног:
Пов. ђ.ОБр. 3553 актом:
„Ђенерал Рашић у једном свом писму поред осталога доставио ми је: „Сутра долази овде у Врховну Команду Др. Блеш генерални секретар народног одбора ческих земаља. Захтевао сам, да га упуте и мени на разговор. Намеран сам, да од њега узмем извесне податке и да разговарам о идеји о којој сам вас већ известио, на име, да и Чехе, Моравце и Словаке узмемо у комбинацију за појачавање наших трупних јединица. Мисао је, да прво у појединим командама образујемо поједине чете, затим батаљоне, на евентуално и пукове. Овде је примљена ова мисао као практична и остварљива. Французи ће нас помоћи. Потребно је задобити на време за ово не само владу но и нашу Врховну Команду, па и веће наше јединице. Поћи са основе да се питају дивизије па и пукови, јер ће се тим путем осигурати успешно уређење па и употреба. Питања чинити кад буде настала потреба формирања. Но да би се у погледу увођења Нејугословена имало пречишћено гледиште молим, да ми Врховна Команда изволи доставити своје мишљење.
1) Дали би било корисно примити у састав наше војске Словене који не припадају Југословенској грани?
2) На какав би начни требало такве Словене анкадрирати у нашу војску?
3) Како органзизовати старешински кадар за њих”?
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 8849.
Комaнданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„Стање 12. и 12./13. новембра:
II армија: – Артилериска ватра и локалне пешадиске борбе предњих делова. Између Доброг поља и Кравице наши су делови протерали непријатељска стражарска одељења. Један дезертер из 4. батаљона 11. пука.
III армија Дринска дивизија: – Артилериска ватра.
Око 14 часова осмотрена су две непријатељске колоне у покрету од Бешишта ка југу. Изгледа да су биле брдске батерије, али није сигурно. 9. ов. месеца заробљена су 4 бугарска војника из 3. батаљона 11. пука јужно од Зовича. Изјавили су, да је њихов батаљон дошао пре 15 дана у овај предео са 2. батаљоном 29.пука који се налази код Старовине. Западно од 3. батаљона
11. пука (на левој обали Црне реке) налази се 58. пук и везу одржавају код ново израђеног дрвеног моста на Црној реци на 1 до 1 1\2 км. јужно од с. Манастира. 12. ов. месеца из јутра предали су се 3 бугарска војника из 3. батаљона 49. пука на Рововској коси и изјавили: да су остала 2 батаљона њиховог пука на Трнавској коси, 3. батаљон има везе западно са 43. пуком који се налази на Браздастој коси. Чете у 44. пуку јаке су по 150-160 бораца.
Дунавска дивизија: – Артилериска ватра. Непријатељска артилерија била је нарочито активна између 16 и 17.15 час. Предао се један бугарски војник из 40. пука, који изјављује: са њиме су ишла још 4 војника, али су их Немци побили. 40. пук је на Дабици а источно је 44. бугарски пук а у другој линији 58. и 55 пукови. Код 2. батаљона 55. пука било је побуне, те су с тога упућени у позадину.
I армија: – Повремена артилериска ватра. Непријатељ је бомбардовао снажном ватром око 16.30 час. десно крило Моравске дивизије и с. Новаке. Непријатељски аероплани: бацили су бомбе на Рибарце и Добровени. У овом последњем месту погинуло је из Моравске дивизије 6 лица а 6 је рањено.
Авијација: Више покушаја извиђања и коректуре ометани рђавим временом. Бачено 6 бомба на непријатељске кантонмане. Ескадрила Њепорт имала је три крстарења и једну борбу.
Аустриске трупе код Преспанског и Охридског језера припадају 23. ландштурмском пуку 20. брдске бригаде. Један батаљон је код Лесковца, и један код језера Малика; остала 2 батаљона су у Тирани и Елбасану. Французи су имали једног заробљеника из 4. батаљона 2. бугарског пука код Снегова, 10. ов. месеца. То показује да цео 2. пук није дошао на фронт Дринске дивизије. По последњим податцима овако су расподељене непријатељске снаге на разне фронтове: У Франиуској 1318 немачких батаљона; на руском фронту 1241 батаљон од којих су немачки 744, аустриски 479 и турски 18; на румунском фронту 359 батаљона (118 немачких, 126 аустриских. 97 бугарских и 18 турских); на македонском фронту 231 батаљон (200 бугарских, 25 немачких и 6 аустриских); на талијанском фронту 394 аустриска батаљона; у Албанији и Црној Гори 22 аустриска батаљона; на Кавказу и Персији 180 турских батаљона; у Месопотамији 27 турских батаљона; у Арбанији 36 турских батаљона; код Сујеца 18 турских батаљона; у Сирији 36 турских батаљона и у Анадолији и Тракији 35 турских батаљона”.
ОБр. 8852 актом.
Команданту I армије:
Овом приликом има да се и поред до сада датих појачања и редуцирања фронтова I и III армије, ипак живо ради на томе, да се нашим трупама што скорије створе што бољи услови за одмор и опорављење.
Старешинама треба препоручити да уложе све силе те да одрже морал код војника и да их убеде, да се о њима води и да ће се и у будуће водити озбиљна рачуна, као и да је неопходно потребно ради нас самих, да истрајемо и у овако тешким данима својим непокољебливошћу и беспримерним пожртвовањем, достојним прилика у којима се наша Отаџбина налази, да докажемо и својим савезницима, да заисга заслужујемо њихову пажњу и потпору, коју нам обилно указују”.
ОБр. 8856.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„II армија: Ништа ново. Дезертери из 11. бугарског пука о којима је раније јављено изјавили су: да се на Преслапу налазе 5. и 6. батерија 16. артилериског пука; да су многи коњи поцркали због оскудице у храни и да због тога војници сами доносе потребе на леђима у место коња; да чете имају по 110 људи.
III армија: – Дринска дивизија: Врши од 13 часова напад на Браздасту косу. Напад још траје; непријатељ даје жилав отпор. Дунавска дивизија ништа ново”.
I армија: – Ретка артилериска ватра”.
ОБр. 8860.
Главном команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају:
“У одговору на ваше писмо № ‘962/3 част ми је одговорити да:
1) Западна граница означена у моме писму ОБр. 8797 од 12. децембра треба да се продужи ка југу гребеном 1378 и 1212, закључно са овим гребеном и даље потоком Чегел. Мостови код Брода и с. Добровени остаће такође у зони француских трупа. Међутим трупе српске у околини Макова можда ће имати потребе, да се послуже овим мостовима, те им ово треба у случају потребе дозволити.
2) Садашња граница између 17. колонијалне дивизије и 2. бригаде руске је на пола пута између к. 1050 и с. Суходола т. ј. око 1500 метара западно од овога села“.