13. новембар, Операције I армије и Коњичке дивизије

Како је ноћ 12./13. новембра проведена на фрнту ове армије види се из напред наведелог извештаја под Обр. 3514 за овај дан.
У 23.5 час. примљен је извештај команданта III армије ОБр. 4245 за данадњи рад. Ово је напред у целости изнето.
У 0.17 час. командант Источне француске војске депешом № 2000 известио је:
„175. пук кренуће се ноћу 12./13. новембра у Скочивир где ће бити под командом ђенерала Жерома, са задатком, да у окуци Црне подупре српски напад, те да се искористе последњи успеси српски и да најснажније продире напред.”
Депешом ОБр. 3512 у 3.10 час. извештена Коњичка, да је 175. француски пешадиски пук упућен ноћас на к. 735. где се ставља до даљег наређења команданту на расположење као армиска резерва.
У току дана:
После лагане и прецизне артилериске ватре која је трајала од 7 до 14 час., дивизије предузимају енергичан напад пешадијом на целом фронту на левој обали Црне реке. Покрету пешадије претходи урганаска артилериска ватра свих оруђа, која траје 30 минути. Густа магла до 15 часова јако отежава осматрање метака. После довољне артилериске припреме пешадија леве колоне Моравске врши покрет у напред. Напад врло крвав. Десно крило два пут јуриша и два пут се одбија. Лево крило два пут јуриша на Облу чуку и оба пута одбијено. При трећем јуришу оно заузима Облу чуку, са које је продужен напад. Предњи делови леве колоне ојачани резервом врше напад у бок редута. Делови ускачу у редут, настаје гушање и борба ручним бомбама.
У 16.55 час. редут заузет, а са овим цео непријатељски положај пред фронтом леве колоне. Десна колона кренула у напад нешто доцније и до 18 час. заузима стрњкасту косу, утврђење пред истом и утврђење са белим ровом, десно крило ове колоне продужава борбу, у циљу дефинитивног заузимања каменитог шиљка и камењаре пред собом. Код Вардарске послсе јаког артилериског дејства, у циљу ломљења непријатеља, десно крило и центар кренули напред и у 14.20 час. успевају, да заузму гребен непријатељског положаја северно од Велесела, на коме су Гола чука и Марица, али после краћег времена приморани да се повуку са обле чуке. Поновним нападом у 15.30 час. опет се заузимају ове чуке, али после 20 минута поново се губи Марица, а Гола чука одржава се у својим рукама. Лева колона Вардарске успева, да подиђе непријатељским рововима и препрекама од жица на 50 до 100 метара. На фронту 17. француске дивизије у току целога дана интензивна артилериска припрема ради сутрашњега напада. Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 3550 с напоменом, да ће се сутра 14. новембра продужити напад.
Напомена: мост код Букри разрушен у ширини за три метра, тако да кола не могу саобраћати.
У току целога дана дејство артилерије против Букри и батерија западно од овога, Балдуенаца и Тепаваца, са врло добрим резултатима.
Командант армије са ОБр. 3522 известио је команданта Источне француске војске ово:
„У вези извештаја ОБр. 3507 послатог ноћас. а у цељи да се непријатељу не дозволи рокирање трупа, добро би било, кад би се преко целога дана предузела снажна артилериска ватра на фронту ваше армије, па вас молим, господине ђенерале ако се са овим слажете, да изволите наредити шта треба.”
Депешом ОБр. 3524 у 10.45 час. извештен командант 17. француске колонијалне дивизије и командант 175. француског пешад. пука: 175. француски пук стављен на расположење команданту 17. француске колонијалне дивизије с тим, да један батаљон тога пука буде одмах стављен на расположење ђенералу Сикру.“
О овоме у 11.10 час. извештен командант Коњичке с тим, да 175. француски пук излази из састава армиске резевре.
Депешом ОБр. 3525 у 11 час. наређено команданту 17. Француске дивизије: „Део коњичке бригаде пешке, који вам је ставила на расположење Вардарска дивизија за употребу код Сикрове бригаде, вратите Вардарској дивизији. Командант Вардарске добио је наређење, да поводом овога стуипи у везу са ђенералом Сикром.” О овоме извештен командант Вардарске у 10.50 час. с тим. да ступи у везу са ђенералом Сикром и одведе ту трупу тамо, где му је потребна. Депешом ОБр. 3528 у 17.10 час. наређено команданту 17. колонијалне дивизије: „Батаљон из 175. пука, који је стављен на расположење ђенералу Сикру, да се употреби на леву обалу Црне, ставиће се на расположење команданту Врдарске дивизије још вечерас у 19 час. у Броду, где ће командант батаљона добити наређење од команданта Вардарске дивизије.”
О овоме у 17.5 час. извештена Вардарска.
Врховна Команда депешом ОБр. 7575 у 11.10 час. доставља:
„175. француски пук, упућен за појачање наших трупа, наређењем команданта Савезничких војсака Пов. Бр. 68913 од 12. тек. месеца ставља се на расположење комамданту I армије с тим, да се овај пук употреби по споразуму између команданта I и III армије тамо, где према ситуацији буде најкорисније.”
Командант Моравске у 22.35 час. моли, да му се за ојачање трупа стави на расположење најмање један пук пешадије, поцгго је вечерас и последњи батаљон из дивизиске резерве (батаљон 3. пука) стављен на расположење командантима колона.
Командант армије депешом ОБр. 3533 наређује за 14. новембар тек. године: „У данашњем раду армија је постигла лепе успехе: заузела је велики и најважиији део непријатељске утврђене линије и заробила преко 600 немачких војника са девет официра; о плену још нема тачних података. Да би се ови успеси искористили, армија ће сутра 14. новембра продужити напад.
Наређујем:
1) Моравска и Вардарска дивизија продужиће сугра напад у правцима, одређеним мојом наредбом ОБр. 3507 за 13. новембар.
2) 17. дивизија ђенерала Жерома напашће сутра свом енергијом у раније одређеним правцима, а у смислу већ учињених припрема.
3) За армиску резерву и армиску артилерију важи моја наредба ОБр. 3507 за 13. новембар.
4) Почетак артилериског дејства у 7 часова. Покрет пешадије за напад да отпочне у 12 часова; њему ће предходити најјача артилериска ватра из свих оруђа за време од 30 минути. која ће се продужавати све док се не манифестује успех пешадије.
По оправданој представци команданта дивизија време бомбардовања продужићу. Независно од овога командант Моравске дивизије, поводом данашњих добрих услова своје дивизије, може и раније наредити покрет пешадије према својој оцени.
5) Аеропланска ескадрила сутра има бити особито активна. Задатке ће добити засебним наређењем.
6) Ја ћу се од 9 часова налазити на к. 735.
Напомена: Дунавска дивизија има наређење: да сутра такође снажно нападне непријатеља на својем правцу.”

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 12./13. новембра пушкарање предњих делова на фронту обеју колона ове дивизије. Код леве колоне било је интензивно бацање бомби из рововских топова са обадве стране. Из непријатељског рова од дејства наше бомбе чуло се запомагање. Једна наша патрола привукла се и бацила неколико ручних бомби у сам непријатељски ров. Другог ничег новог није било. Промене у распореду није било. Са ОБр. 1863 извештена армија и суседне дивизије.
У 3.50 час. примљена је наредба команданта I армије ОБр. 3507 за 13. ов. мессца а која је напред за овај дан у целости изнета.
У 7.15 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1540 доставио је ову представку:
“За успешно вођење напада код ове колоне неопходно је потребно:
1) Да тешка артилерија припреми напад, јер се то са 6 Данглисових брдских топова, колико имам на расположењу не може учинити.
2) Да десно крило Вардарске дивизије пре напада изађе у висину мога левог крила и да најхитније и најенергичније дејствује једновремено са мојим левим крилом. Не испунели се ови захтеви, пешадија ове колоне мора имати огромне губитке при нападу. На основу предњег учињена је представка команданту Вардарске дивизије са ОБр. 1866 у следећем: „Командант моје леве колоне учинио ми је следећу представку: „за успешни вођење напада леве колоне неопходно је потребно да десно крило Вардарске дивизије пре напада изађе у висини левог крила наше леве колоне и да најискреније и најенергичније дејствује једновремено са нашим левим крилом. Част ми је доставиги предњу представку с молбом за потребно наређење.”
У 8.15 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1547 известио је: „Десно крило ове колоне удаљено је од непријатељских ровова на 60 метара. Испред непријатељских ровова има жица што данас наша артилерија није тукла тај део непријатељског положаја, а не може ни сада то да ради. јер терен то не дозвољава. С тога и најмањи део артилерије Дунавске дивизије пласиране око с. Полога туче део непријатељског положаја испред десног крила ове колоне т. ј. непосредно југоисточно од виса на коме је редут. – Према овоме тражено је од артилерије Дунавске динизије да потпомаже рад наше колоне. На осматрачници од 9.35 час. облачно, ваздух је испуњен влагом и мутно. Положај је делимице покривем облацима и то још више омета прегледност. Артилериска ватра је умерена и континуелна; непријатељска артилериска ватра је слабо осетна. Пешадиска акција се не осећа.
У 13 час. командант 1. бригаде јавља: Да се десно крило (1. пук) према своме положају не може за сада даље да крене већ треба покренути зувавски пук, ради чега је опет потребно да се што јаче артилеријом туче шиљасти камењар и камењар северно од њега. Саопштено му је, да ће се издати наређење артилерији а напад ће се предузети и са целом левом колоном. У овом погледу издато је наређење за 2. бригаду начелнику штаба и команданту артилерије за дејство артилерије. Начелник штаба разговарао је одмах и са начелником Дунавске дивизије и тражио, да њихове две батерије са Полога туку непријатеља уздужно пред нашим фронтом у времену нашег напада тј. од 14-14.36 часова а дотле да нађу елементе.
У 13.15 час. јавља командант 1. пољ. дивизиона, да се више не туче шиљасти камењар (пред зуавским пуком).
У 13.50 час. начелник штаба I. бригаде јавља, да се десно крило (I. пук) кренуло напред и траже да се избаци које хаубичко зрно испред њега на гребен на хоризонту.
У 14.20 час. почели су покрет наши слаби пешадиски делови ка затвореном утврђењу и Облој чуци. Одмах су били према затвореном утврђењу задржати непријатељском пешадиском ватром; са дивизиске осматрачнице видело се запрашивање земље од пушчаних зрна. Ка Облој чуци вршено је најпре прикупљање пешадије из задњих у предње ровове а у 15.10 час. извршем је налет на Облу чуку и косу лево; у 15.15 час. наши пешаци су избили на врх Обле чуке и полегали. Обострана артилериска ватра била је врло јака, видело се падање непријатељских ручинх бомби и чула се пешадиска и митраљеска ватра. Непријатељска артилерија је отворила врло јаку баражну ватру од које изгледа да нема штете, јер пребацује, али се коса на коју су избили наши пешаци види само на махове јер је обавио дим. У 15.36 час. наши се пешаци повлаче лево од Обле чуке. У 15.39 час. понова избијају на непријатељски гребен. Начелник штаба разговарао је са начелником штаба 1. бригаде и казао му је, да зуавски пук у сваком случају вечерас треба да заузме камењаре испред себе.
Командант артилерије по извештају команданта хаубичког дивизиона саопштава, да су Зуавци слабим деловима избити на камењаре, и сада се налазе пред једним непријатељским ровом одмах позади камењара.
У 16.20 час. наша пешадија испред редута кренула се ка редуту. До овог времена делови који су избили лево западно- стално су се ширили у десно (источно) ка редуту. али непријатељски бараж у више махова вртио их је натраг. У 16.30 час. избили су наши делови на западну ивицу редута. У 16.40 наша пешадија кренула се ка фронту и са његове југо-источне стране чује се у том правцу митраљеска и слаба пушчана ватра. Са западне ивице редута видели су се наши пешаци када су устајали, бацали бомбе и опет се спустили у ров. Наша артилериска ватра пренета је на бели ров и интервал између редута и белог рова.
У 16.52 часа наши пешаци заузели су цео редуг. У 16.55 час. јавља командант хаубичког дивизиона, да се Бугари предају код Стрнкасте чуке, а са наше осматрачнице види се, да се наша пешадија кренула и на интервалу између редута и белог рова.
У 18 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1551 доставља: После одличне артилериске припреме пешадија ове колоне пошла је на напад. Десно крило колоне два пута јуриша и два пута је одбијено; лево крило два пута јуриша на Облу чуку
и оба пута одбијено, по трећи пут лево крило јуриша. и заузима Облу чуку. Нападом у леви бок од Обле чуке пада куртина. Резерве ојачавају предње делове и продужују даље напад у бок редуту. Дејством бомбама ручним угрожен је редут. У 16.55 час. комбинованим нападом левога бока и фронта пада редут. Цео непријатељски положај пред фронтом ове колоне у нашим је рукама. Положај се утврђује. Детаљан извештај следује.”
У 19.15 час. са ОБр. 1876 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„После одличне артилериске припреме пешадија леве колоне 16. пеш. пука пошла је на напад у 14 час. Напад је био врло крвав. Десно крило колоне два пута јуришало је и два пута је одбијено; лево крило тако исто два пута јуришало је на Облу чуку и оба пута одбијено; при трећем овом јуришу лево крило успева и заузима Облу чуку. Са Обле чуке напад се продужује даље редуту. Колонска резерва ојачава предње делове леве колоне и продужује даљи напад у бок редуту. Дејством ручних бомби редут је угрожен; наши делови ускачу у редут. Са овим редутом био је заузет цео непријатељски положај пред фронтом леве колоне. Десна колона својим левим крилом (2. биз зуав. пук) пошла је на напад нешто доцније и до 18 час. заузела је стрникасту косу, утврђење пред овом косом и утврђење са белим ровом. Десно крило 2. зуавског пука продужује борбу око дефинитивног заузимања каменитог шиљка и камењара пред собом. Десно крило десне колоне (1. п. пук) напредовало је око 300 метара. До сада је побројано 300 заробљеника Немаца са 3 немачка официра. Заробљеника има још. Наши губитци су велики, нарочито код 15. п. пука. Извештај о губитцима послаћу накнадно.
У 21.40 час. са ОБр. 1878 извештен командант армије и суседне дивизије следеће:
„Укупан број заробљеника у данашњој борби износи 600 немачких војника са 9 немачких официра. Заробљници су из 42. и 146. немачког пука. Детаљна њихова саслушања послаће се накнадно.
У 22.30 час. са ОБр. 1879 послата је команданту 1 армије следећа представка: Вечерас сам ставио на расположење командантима колона и последњи батаљон дивизиске резерве – батаљон 3. пука који ми је у току прошле ноћи био стављен на расположење из армиске резерве. Молим, да ми се за ојачање мојих трупа стави на расположење најмање један пук пешадије.
У 23 часа под Обр.1875 послат је коменданту 1 армије и сеседним дивизијама о губицима у току дана 12. и ноћи 12./13. ов. Месеца: Код леве колоне- 16 п.пук погинуло: један каплар и један редов; рањено: један подофицир, један каплар и 4 редова; контузовано; 2 подофицира и редова. Код десне колоне: у 1. п. пуку рањено; један подофицир и 8 редова; из 2. биз зуав. пука; погинуло један официр и 20 војника; рањено: један официр и 100 војника; нестало 2 редова. Имена рањених и погинулих француских официра нису јављена.

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи 12./13. новембра на фронту ове дивизије било је обострано пушкарање и бацање бомби и слабије артилериске ватре.
Губитци су ови: рањено 2 подофицира, 3 каплара и 7 редова.
У 0.40 час. примљено је наређење командата I армије ОБр. 3507 а које је напред у целости изнето.
На основи предњег наређења, командант дивизије са ОБр. 2388 у 4.30 час. наредио је следеће:
Командантима: левог и десног одсека, опште резерве и артилерије:
„У тродневним борбама Дунавске дивизије и делова наше армије постигнути су ови резултати: узета је без мало цела греда између чуке и главног гребена северно од Чегела, заплењено је 24 топа, 38 кара и предњака, више митраљеза и другог материјала. Заробљено је око 1500 војника. Ови резултати показују, да је непријатељ на правцу источно од Чегелског потока потпуно разбијен.
Да се не би дало непријатељ да се освести, прикупи и успособи за следећи јачи отпор, трупе које су га разбиле продужиће данас 13. ов. месеца енергичну акцију ка к. 1212. Моравска дивизија напашће непријатеља најенергичније и свом снагом у досадашњем правцу, а и Сикрова бригада у правцу с. Балдуенаца. Армиска резерва креће се за левим крилом Вардарске дивизије.
За одсудан напад ове дивизије наређујем:
Да десна и лева колона нападну најенергичније и свом снагом непријатеља испред себе, општим правцем ка с. Тепавцу. Одржавати везу са суседним једивицама и међусобно. Командант 2. бригаде да има на уму удаљеност његовог борбеног поретка од противника, јер је 1. бригада у непосредном додиру.
Пошто је нападни фронт 1. бригаде много већи то командант 2. бригаде у повратку тежиће да борбеним развојем обухвати и косу северно од Велеса држећи своје резерве ближе своме десном крилу.
Почетак лагане и прецизне артилериске ватре у 7 часова. Покрет пешадије да почне у 14 часова. Њему да предходи урганска артилериска ватра од 30 минута. Ову ватру продужити док пешадија не избије на положај.
Јунаци пред нама су Бугаро-Немци срећна прилика за ваше јунаштво. С вером у Бога напред“.
У 11 час. саопштено је командантима 1. и 2. бригаде, да је Моравска дивизија известила, да је имала 2 немачка заробљеника из 42. пука, који су дали следеће податке:
„Да је према Дунавској и Моравској дивизији упућен 42. немачки пук и 2. јегерски батаљон, да би задржали њихову офанзиву, а да је према фронту Вардарске дивизије остао један јегерски батаљон, и да је дошао 146. немачки пук, који је био повучен у позадину ради одмора и због великкх губитака. Да је код Бугара настало грдно расуло, а према Дунавској дивизији да је чак један пук, који је био упућен да прихвати њихово одступање, одступио са к. 1212.
Да се појављује у њиховој позадини војвода Трбић са четама, у којима има чак и Бугара. Чете код Немаца су остале на 50-60 војника, а због силних губитака од српске артилерије, које су имале у току ових дана. Немци веле, што нема ових Срба да дођу да нас опросте ове страшне артилерије.
Командант I армије са ОБр. 3525 од данас наредио је следеће: „Наређено је команданту 17. француске дивизије да вам врати део коњичке бригаде пешке, који сте му ставили на расположење пре три дана. Ступите у везу са ђенералом Сикром а одведите ту трупу тамо где вам је потребна”. Команданту опште резервс са ОБр. 2392 од данас наређено је следеће:
„Према наређењу команданта I армије ОБр. 3525 од данас 2. коњички пук излази из састава 21. француске бригаде у састав 2. коњичке бригаде.
Наређујем:
Да се 2. коњички пук премести одмах из с. Живоњија на место где је сада нионирски полубатаљон и уђе у састав 2. коњичке бригаде. Кретање извршити с обзиром на тученост комуникација – Живоњија-Брод”. Команданту 1. и 2. бригаде са ОБр. 2393 од 15 час. наређено је следеће: „Добио сам категорично наређење команданта I армије, да се противнички положај мора заузети. Према томе наређујем под личном одговорношћу команданата бригада да се противнички положаји најенергичније нападну и узму.
О пријему овог наређења одговарати”.
Према телефонскнм извештајима у 15.30 час. заузет вис № 5 а у 15.40 час. заузет вис № 4 (Марица).
Командантима десне, леве колоне и артилерије наређено је са ОБр. 2394 од 18.35 час. следеће: У вези моје заповести ОБр. 2388 има се продужити без одлагања даљи рад у тежњи освајања противничких положаја. Старати се, да се најенергичније искористи успех 21. пешад. пука. Утврдити заузете тачке и командант 1. бригаде да привуче своје резерве ближе к своме десном крилу те да се положај одржи пошто пото. Француски батаљон 175. пешад. пука да дође у општу резерву подесно заклоњен позади косе где је батањон опште резерве Моравске дивизије“.
У 21 час. са ОБр. 2403 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће: „Данас пре подне наше су батерије гађале непријатељске ровове и позадње резерве спором а прецизном ватром у циљу ломљења непријатељских снага.
Од 13 до 13.15 час. све су батерије отварале јаку ватру и код леве колоне из сваке чете у стрељачком строју упућена је по једна десетина у напред.
Непријатељ је надајући се нападу у овоме времену посео ровове. Сад је 13.30 час. до 14 час. отворена је урганска артилериска ватра.
Код десне колоне у 15.15 час. десно крило избило је на вис № 5 и седло између виса № 4 и 5, али услед јаке митраљескг ватре, која је долазила са виса № 6, испред левог крила Моравске дивизије, ово се крило у 15.25 час. повукло на свој стари положај.
У 15.30 час. понова је предузео напад целим 21. пуком и одмах по том заузет је вис № 4 и 5 и непријатељски ровови на њима.
1. батаљон 21. пука опет се поколебао услед пешадиске и митраљеске ватре, која је долазила са оба бока и повукао се из непријатељских ровова на вису № 4 и задржао се у близини непријатељских ровова. Лево крило ове колоне дошли је близу до непријатељских ровова.
21. пук имао је великих губитака нарочито од непријатељске артилерије, осећа се велики замор, а бројно је слаб и има великих губитака у официрима.
Лева колона од 14 час. отпочела је пребацнвање пешадије у напред. Услед чега је непријатељ отварао повремену јаку пешадиску, митра.љеску и артилериску ватру.
У 16.30 час. заузет је левим крилом један непријатељски ров. У 17.20 час. отпочео је општи јуриш целе колоне, који је заустављен услед јаке непријатељске ватре, а нарочито анфиладне митраљеске ватре с десна од 2 по том од 4 митраљеза. Колона је дошла 50-100 метара од непријатељских ровова и препрека од жица.
У састав дивизије ушао 2. коњички пук и један батаљон 175. француског пука.
Губигци: Погинуло: резервни пешадиски ппоручници: Спира А. Дудић, Милан Р. Ракоњац, Чедомир М. Поповић и Витомир А. Вујанац, резервни пешад. капетан II кл. Стојан Т. Ђорђевић сви из 21. пешад. пука, један каплар и 44 редова; рањени: резервни пешад. капетан II класе: Милан Д. Иконић и Љубомир С. Дицић из 21. пука, резервни пешад. ппоручници: Мика В. Милошевић и Златан Т. Динић из 22. пука и резервни пешад. поручник Јеленко М. Поповић, резервни ппоручник С. Стојковић из 23. пука, резервни капетан II кл. Милутин Ј. Варагић и резервни ппоручник Милован Ј. Анђелковић обојица из 24. пука, 4 подофицира, 3 каплара и 119 редова. Контузовано: резервни ппоручници: Милан В. Јанушевић, Будимир Д. Крстић, Милосав Мирковић, Драгољуб Ф. Михаиловић, активни ппоручници: Милутин Ф. Ковачевић и Радомир П. Жуњић сви из 21. пешад. пука и 45 редова.
Нестало 9 редова”.
Утрошено муниције: пушчане 40.420, митраљеске 14.750 метака, ручних бомби 176, Азен бомби 42, артилериске 7529 зрна.

Дејство Коњичке дивизије

У току ноћи 12./13. новембра код ове дивизије није било промена.
У 1.50 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3507 а које је напред у целости изнето.
На основи предњег наређења командант Коњичке дивизије са ОБр. 2817 издао је команданту 1. коњичке бригаде следеће наређење:
„У тродневним борбама Дунавске и Моравске дивизије до сада је заробљено око 1500 војника 24 топа, 38 кара предњака и доста митраљеза са осталим ратним материјалом, што доказује да је непријатељ готово потпуно разбијен. Да би се овај успех искористио командант I армије са ОБр. 3507, а у споразуму са командантом III армије наредио је за 13. тек. месец општи напад на целом фронту I армије која ће садејствовати општем нападу III армије, са задатком да се и остатак непријатељских трупа разбије и овлада гребеном северно од с. Тепавца и к. 1212. Бомбардовање почиње у 7 час. пешадиски напад у 14 часова коме има предходити урганска артилериска ватра свих оруђа. Армиска резерва има следовати за левим крилом Вардарске дивизије.
Наређујем:
1.) Да командант 1. коњичке бригаде са својом бригадом буде потпуно спреман да искористи сваки успех пешадије дејствујући за левим крилом Вардарске дивизије и бригадом ђенерала Сикра.
2.) 175. француски пешад. пук, који је ушао у састав армиске резерве, биће северо-источно од к. 735, где ће очекивати даља наређења.
3) Ја ћу бити на осматрачници где са мном одржавати сталну телефонску везу.
4) Командант 1. коњичке бригаде послаће одржаче везе код Вардарске дивизије и Сикрове бригаде извештавајући ме о свима и најмањим новостима на фронту. Све остало по досадањем”.
У 18 час. командант дивизије са ОБр. 2830 известио је команданта I армије следеће: „175. француски пук стављен је команданту 17. француске дивизије на расположење”.

Слични чланци: