14. децембар, Извештаји и наређења Врховне команде

Овога дана није било важнијих догађаја. Бугари брутално бомбардују варош Битољ убијајући мирно становништво и рушећи приватне зграде.
У току дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
„Ноћ 13./14. децембра: Обострано слабије пушкарање, бацање бомби и по који артилериски метак. Трупе утврђивале своје положаје. Промене у распореду: Код Моравске дивизије у првом борбеном реду 16. пешад. пук и једна чета 1. батаљона 3. пешад. пука. У резерви колонској 3 чете 1. батаљона I. пешад. пука. У дивизиској резерви 2. и 3. батаљон 1. пешад. пука. Смена је извршена без узнемиравања од непријатеља”.
ОБр. 4627 у 11.20 час.
„Бабунски покушао да пребаци 15 четника на простору измећу Преспанског и Охридског језера у току октобра месеца, али није успео. Између 23. новембра и 3. децембра успео да код Битоља пребаци 6 четника. Сада у Одреду има 89 четника који су у резерви Моравске дивизије а врше и полициску службу у захвату ове дивизије. Стална тежња Бабунског је да пребаци своје људе у позадину бугарског борбеног фронта али до сада није имао јачих успеха због континуелне и чврсте непријатељске линије. Шест људи које је пребацио, извршио је при повлачењу непријатељском кроз Битољ“.
ОБр. 4635 у 15.15 час.
„Како је према наређењу депешом ОБр. 8640 од 8. ов. месеца за спрему инструктора за обуку војника упућено људство само из пешадије док се у истом наређењу у виду акта доцније послатом у првом ставу говори о снабдевању митраљеским пушкама и коњкчких ескадрона, молим за објашњење, дали ће се и ескадрони наше коњичке дивизије наоружавати митраљеским пушкама и дали је требало за спрему инструктора упутити у Зејтинлик и људство из Коњичке дивизије.”
ОБр. 4636 у 15.45 час.
„У току сам извесних припрема по мојему извештају под ОБр. 4571. али независио од тога мислим, да ми се у први мах на са које стране пошаље бар 5 одморних батаљона једино у циљу, да бих могао створити прилику чешће смене јединица из прве линије ради потребног одмора и најкраћега опорављења. Најбоље би било, да ми се у састав врате 3. и 2. пук из III армије”.
ОБр. 4646 у 23.5 час.
14. децембра: „До 15 часова повремена обострана час јача час слабија артилериска ватра, а тада до 16 часова непријатељ, тукао јаком ватром пошумљену косу. На фронту Моравске дивизије велика активност непријатељских аероплана, који су без смене летели и кориговали ватру своје артилерије те благодарећи томе с. Суходол цео дан било бомбардовано са око 200 зрна. Прошле ноћи непријатељ поставио једну брдску батерију северно од изгореле земље и ова батерија тукла данас резерве Вардарске дивизије. Око 10 час. осматрач Моравске дивизије приметио једну непријатељску пешадиску колону јачине до 3 чете у покрету од с. Црночани ка к. 1050. У 12.30 час. примећене још 2 чете са 10 товарних коња да се крећу истим правцем. Од непријатељских бомби бачених из аероплана рањена 2 коња код штаба брдског арт. пука Моравске дквизије и један официр и један војник у 56. француском пешад. пуку”.

Од команданта II армије:
ОБр. 4691 у 7.40 час.
Ноћ 13./14. децембра без значајнијих догађаја. Шумадиској дивизији предао се један бугарски војник из 11. пука. Код Тимочке дивизије јуче рањен један војник”.
ОБр. 4703 у 15.30 час.
„У току 14. децембра код Шумадиске дивизије рањено 4 редова”.
ОБр. 4714 у 13.30 час.
„У току дана повремена обострана пешадиска и артилериска акција”.

Од команданта III армије:
ОБр. 5183 у 7 час.
„У току ноћи 13./14. децембра:
1) Код Дринске дивизије стање до 4 часа: С времена на време пешадиска и митраљеска ватра. Познате артилериске групе јаљале су се у току ноћи. Промене у распореду: једна хаубица скинута са Флоке и пласирана на Горњој Даниловој коси (у састав леве артилериске групе). Код 4. руске бригаде ништа ново. Једно оруђе 65 мм. онеснособљено за дејство.
2) Код Дунавске дивизије повремена артилериска ватра и слабо уобичајено пушкарање“.
ОБр. 1194 у 18,50 час.
14. децембра: „Код Дринске дивизије обострано повремено пушкарање. У 14 час. непријатељска артилерија са Доброг поља и од Старовине избацила једну серију метака. Наша артилерија одговарала. У 16 час. две чете осмотренена путу од Сокола ка Бешишту. Непријатељ, утврђује десну обалу Градешнице. Код Дунавске дивизије: Повремена слаба артилериска ватра сем против с. Макова против кога је непријатељ дејствовао јачом артилериском ватром, у 13 час. непријатељска артилерија тежег калибра тукла дивизиску резерву на к. 1378. Прошле ноћи ухваћена немачка патрола од 4 војника, који припадају 11. гренадирском пуку. ови су изјавили, да је активност непријатељских патрола јака ради утврђивања наших положаја и густине поседања. И наша једна патрола од 4 војника заробљена је од стране непријатеља. Извештај од 4. руске бригаде није добијен, послаће се накнадно“.

Од команданта Ваздухопловне команде:
Бр. 962.
„Ескадрила 382: Бачено 8 бомби на Градешницу и Мељницу, а четири на Добро поље. 2 извиђања. Остали покушаји спречени рђавим временом. Ескадрила 398. два извиђања која прецизирају угврђену линију северно од Марула. Три изласка ради снимања. Ескалрила 387, 5 крстарења, 4 заштите, једна борба. Ескадрила 384. извиђање Тополчани-Прилеп- Возарци- Градско- -Чаништа. Ништа важно. Бачено 12 бомби на Мелницу добрим резултатом. Ескадрила 399. два извиђања не дају ништа ново, још увек велики логори у Бешишту, једна успела коректура на батерију код Црночана: друга започета. Бачена бомба на Бешиште. 2 летења ради фотографисања и једно осматрање. Непријатељска авијатика врло активна”.

Од начелника Саобраћајног одељења Врховне Команде:
ОБр. 4247.
Доставља извештај начелника војне станице Јаниџе Вардару Бр. Службено ове садржине: “ Данас у 12.30 час. Пао један немачки аероплан у пољу између вароши и језера. Била два пилота и један митраљез, оба пилота ухваћено да стране талијанских војника, који су овде данас на логоровању”.

Од Министра Војног:
Стр. Пов. Бр. 197.
„Војни изасланик у Енглеској депешом Бр. 4 од 13. тек. месеца доставља: „Вечерас сазнао, да се у Ливерпулу укрцавају 2 дивизије са артилеријом за Солун. Проверићу и известити. Молим известити Врховну Команду”. Предњи извештиј часг ми је доставити Врховној Команди са молбом да се о истом извести и Њ. К. В. Престолонаследник”.
Бр. 196 актом.
„Војни изасланик у Енглеској депешом Бр. 3. од 12. тек. месеца доставља: У Министарству Војном веле, да солунско поткрепљивање главна је дискусија њиховог ратног савета већ три недеље, али ништа детаљније неће да кажу јесу ли што послали и колико намеравају послати. По њиховом, они находе да појачана непријатељска снага неможе прећи 540.000. Главно поткрепљивање непријатељ може извршити према Серезу и Беласици због железнице способне на тој страни за снабдевање, а Бигољски фронт не може се много поткрепити јер нема овога. Увиђају озбиљност ситуацпје и верујем да предузимају мере за поткрепљивање Солунског фронта, али то крију. Писмом опширније”. Предњи извештај част ми је доставити Врховној Команди са молбом да се о истом извести и Њ. К. В. Престолонаследник”.
Пов. ОБр. 3539.
„Према разговору нашег изасланика са маршалом двора кога грчки Кра.љ послао, изгледи су да Краљ жели избећи оружани сукоб са споразумом и вољан је дати и извесне гаранције, само кад би му овај гарантовао, да га Венизелос неће напасти. То се може закључити и по томе што је Министар војни наредио све добровољце отпустити кућама. С обзиром на општу ситуацију, коју ви боље знате а нарочито на руско-румунском фронту је према талијанском изасланику – руска офанзива пропала и дуже време неће моћи бити предузета. – Војни изасланици мисле, да би било боље избећи сукоб нарочито ако Сарај нема довољно трупа, али тражити од Грчке као гаранцију пребацивање трупа заједно са оружјем за мобилно стање”.

Од начелника Саобраћајног одељења:
ОСБр. 4270.
Доставља извештај команданта места у Битољу од 12. децембра: “Данас је непријатељ вршио систематско бомбардовање унутрашњости вароши поглавито разорним гранатама 15 см. Бомбардовање је било најјаче од 8-9.30 час. и од 11 до 13 час. Бомбардовање је произвело у грађанству панику. Велики број кућа од великог материјала порушен је сасвим. Порушених и оштећених зграда има више од 50. Пало је на варош од 8 до 18 час. 120 пројектила. Погинулих лица има 13 грађана, рањено је 15 грађанских лица и 2 војника. Међу погинулим и рањеним има и жена, девојака и деце. Од бомбардовања је срушена и запаљена православна црква Св. Богородице али је угашена”.

Наређења (извештаји) Врховне команде

Обр. 8882.
ђенералу Сарају:
„На писмо ђенерала Леблоа Пов. Бр. 225413 од 6. тек. месеца част мм је одговорити вам, да ми је веома мило што сте стекли тако лепо мишљење о вредности чете војводе Бабунског и да ми је јако жао што сам у немогућности, да вам ту чету према вашем горњем тражењу ставим на расположење, јер је Бабунски већ раније добио специјалан задатак за дејство у позадини непријатеља, па је тај задатак отпочео извршивати”.

ОБр. 884.
Команданту Савезничких војсака:
„Част ми је потврдити пријем вашег писма Пов. Бр. 96413 од 13. децембра и известити вас, да су потребна наређења по овоме издати”.

ОБр. 8884.
Команданту I, II и III армије:
„Према наређењу команданта Савезничких војсака Пов. Бр. 96413 од 13. децембра француске трупе на левој обали Црне реке (17. колонијална дивизија, раније бригада Сикр, 2. бис зуавски пук и придата им француска артилерија) улазе од подне 16. тек. месеца у састав француске Источне војске, чије ће се десно крило по моме предлогу протезати источно до линије Крушевица-Орле-Маково искључно, затим: гребен кота 1378-к. 1212 – закључно, – поток Чегелски.
Према томе наређујем:
1) Да командант I армије у напред означено време, стави на расположење команданту француске Источне војске поменуте трупе.
2) Да I армија у чијем саставу остаје и 2. руска бригада заузме одсек на левој обали Црне реке, између ове и напред поменуте линије са селом Маковом закључно, с тим, да 2. руска бригада буде на левом крилу до француских трупа.
3) Да III армија у чијем саставу остаје и 4 руска бригада заузме свој досадањи одсек на десној обали Црне реке.
4) У погледу начина и времена смене споразумеће се командант I армије са командантом француске Источне војске и командантом III армије.
Командант III армије своју артилерију, која се сада налази на левој обали Црне реке, а која му не буде потребна за појачавање артилерије на додељеном одсеку, привремено да остави на расположење команданту I армије, ако му она буде потребна.
5) Команданти армија посешће додељене им одеске тако, да се потпуно огарантује, с једне стране одржавање истих, а с друге стране да се трупама обезбеди неизменичан одмор.
За резерве и позадње борбене делове команданту I армије стоји на расположењу просторија између Чегелског потока и Црне реке, а команданту III армије десна обала Црне реке.
6) Командант I армије пројектован напад може извршити без обзира на ово, но по претходном споразуму са командантом француске Источне војске и III армије.
7) Комуникације и магацини до даљег наређења остају по досадањем.
8) О пријему наређења као и о времену када буде смена отпочета известити. Када смена буде завршена доставити детаљан распоред са скциом”.

ОБр. 8894.
Команданту I армије:
„За спрему инструктора за обуку у руковању пушкомитраљезом није потребно упутити у Зејтинлик и људство из Коњичке дивизије, пошто ће се обука овога људства вршити у армиском центру. Част ми је горње доставити у вези ОБр. 8640 ове команде и ОБр. 4635 те команде”.

ОБр. 8896 актом.
Г. Министру Војном:
„На основи тражења Пов. ФЂОБр. 3553 од 13. тек. месеца част ми је изнети следеће:
1.) Између нашег и чешког народа од увек су постојале симпатије. У овим и овако по нас тешким приликама, добра воља и готовост Чеха да нам помогну и по цену својих жртава, осигурала би им још више поверење и љубав наших војника и у сваком случају то би дало велике материјалне и моралне користи. У колико ми је познато, између Чеха и осталих Југословена, не постоје никакве несугласице, које би могле бити од штете у погледу њиховог увршћавања у нашу војску. Према томе налазим, да у опште пријему Југословена, нарочито Чеха, у нашу војску не стоји на путу никакве незгоде ни војничке ни политичке природе.
2) Питање о примању Нејугословена у нашу војску записиће поред осталог још и од броја, који се буде имао као и од старешинског кадра, којим се буде располагало, било би незгодно од њих образовати самосталне веће јединице, као год што би било незгодно распоредити их и по нашим постојећим јединицама, изузев нарочитих стручњака. Изгледа, да би било најбоље од Чеха образовати у постојећим батаљонима треће или четврте чете, ако би их било већи број, онда треће батаљоне код појединих пукова.
3) За старешински кадар биће тешкоћа и у толико већих у колико бројно стање ових добровољаца буде веће. У начелу, старешински кадар мора бити мешовити из средине ових добровољаца и од одабраног нашег старешинског кадра”.

ОБр. 8898 у 19 час.
Команданту I и III армије:
„Молим саопштите начелнику инжињериског одељења пуковнику Ђурђу Лазићу, да се по доласку у штаб те армије упозна са садржином наређења ове команде Стр. Пов. ОБр. 8800 и са начелником инжињерије I армије, лично обиђе целу линију у луку Црне реке, означену у горњем наређењу и на лицу места заједнички да проуче, шта би све и којим редом требало предузети”.

ОБр. 8899 депешом:
Команданту I армије:
„У вези наређења од данашњег ОБр. 8884 не може вам се ставити на расположење тражено појачање. Св. ОБр. 4636 те команде.

ОБр. 8900.
Главном команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају:
Командант I армије са ОБр. 4633 доставља:
„По извештају команданта 17. француске дивизије у току последња три дана од промрзнавања ногу евакуисано из његова састава 379 војника највише Сенегалаца и Креолаца, међу којима има мали број и Европљана. Поред дневних губитака и овај број болесних свакога дана умањује број ефеката код ове дивизије”.
О предњем част ми је обавестити вас.

Слични чланци: