Како је ноћ 13./14. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3556 за овај дан.
У току дана:
Пред свануће центар десне колоне Моравске овладао камењаром северо-источно од Шиљастога камена и продужио покрет на северу.
Лева колона Вардарске отпочеће напад у 4 часа, али услeд јаке пешадиске и митраљеске ватре и употребе бомби успела, да тек у 6.30 час. заузме непријатељске ровове и ту зароби 49 немачких војника.
У 7.30 час. Моравска извештава телефоном, да је напад продужен и да се развија врло повољно.
Аеропланској ескадрили наређено, да се данас безусловно изврши најенергичније извиђање и бомбардовање.
У 8 час. Вардарска јавља, да је заузета Марица, али да се много трпи од непријатељске артилерије. С тога наређено, да тешка артилерија отпочне дејство противу непријатељске.
У 8.15 час. Моравска јавља телефоном, да се непријатељ почиње повлачити и да изгледа, да ће отпочети извлачење своје артилерије. После 5 минута ово исто доставља Вардарска.
Око 10.10 час. примећено одступање непријатељских возова путем ка с. Новаци. Телефоном наређено ђенералу Жерому, да за напад своје пешадије не чека подне, већ да обзиром на повољну ситуацију пред фронтовима Моравске и Вардарске своју пешадију и раније крене напред.
О примећеном повлачењу непријатеља телефоном у 10.35 час. извештена и III армија, с напоменом, да би на њеном фронту требало што јаче притиснути непријатеља. У исто време команданту армиске артилерије наређено, да све батерије буду спремне за евентуалан покрет и да се извиђачима одмах отпочне рекогносцирање терена.
Све до 12.15 час. при свем том што артилерија 17. француске још у 10 час. снажном ватром припрема напад, на фронту Источне француске војске влада потпуно затишје.
У подне десна колона центром заузима с. Гњилеш и ћувик западно од овог села.
Десно крило колоне подилази под обли вис а лево крило напредује за два километра, где се задржава и отпочиње утврђивати. Лева колона после јаке артилериске припреме кренула на напад, али за време покрета засипана баражном артилериском ватром. Њени стрељачки стројеви допиру до с. Тепаваца, где се утврђују.
У 12.20 час. телефоном скренута пажња команданту Вардарске на повлачење непријатеља испред целога фронта дивизије, по извештају Моравске. По том поновљен захтев, да III армија што јаче притисне на непријатеља, нарочито сада када је поколебан.
Два непријатељска авиона круже над нашим положајем; наших још нема. Наређено да се и наши авиони дугну одмах.
У 12.35 час. ђенерал Жером саопштава, да је ђенерал Фуркад после снажне артилериске припреме послао ка непријатељу патроле, од којих се ни једна није вратила услед јаке непријатељске пешадиске и митраљеске ватре, те моли за одобрење, да се артилериска припрема продужи, да би се уништили митраљески заклони. Одобрено.
У 13.30 час. 17. дивизија саопштава, да је заузет испадни угао источно од Кенали, да ђенерал Сикр продужава припрему и да ће поновити напад у 14 часова.
У 14.15 час. Вардарска јавља, да је непријатељ покушао контра напад против 22. пука, али је одбијен јаком артилериском, пешадиском и митраљеском ватром, после чега непријатељ отвара најјачу артилериску ватру, која траје до 17.30 часова.
Наша артилерија снажно туче непријатељску пешадију, која се задржава на 400 метара северно од заузетих ровова.
После 10 минута ђенерал Жером јавља, да је ђенерал Фуркад успео, да патролама утврди места непријатељских митраљеза; да ће се извршити јака артилериска припрема у 14.30 час. и кренути напред цела пешадија.
До 14.40 час. више нападних таласа Сикрове бригаде заузимају непријатељске ровове; Бугари врше контра-напад, који је одбијен, али су ипак услед другог контра-напада ровови морали бити напуштени. Изгледало је да Бугари припремају и трећи контра-напад на ровове, где се пешадија била повукла, јер су примећена знатна бугарска појачања на путу од Кемали, на које је отворена јака артилериска ватра.
У 15.30 час. Вардарска јавља телефоном, да се непријатељ у паничном бегству повлачи испред Дунавске а по групицама и испред Моравске. На ово одмах скренута пажња Моравској с препоруком, да би се овај повољни моменат требао да искористи. Исто тако о овоме извештена III армија, с напоменом, да би требало непријатеља што јаче притиснути.
У 16.5 час. 17. француска дивизија извештава, да по извештају осматрача 156. дивизије непријатељ евакуиша с. Кенали, а у 16.40 час. ђенерал Жером саопштава, да се трупе ђенерала Фуркада налазе испред самог грудобрана непријатељских ровова, на нападном углу источно од Кенали.
У 17 час. наређује се телефоном Коњичкој, да ескадроне на коњима за ноћас повуче с. Живоњи-а, а у јутру да буду код с. Брода.
У 13.40 час. командант армије позива натгелефон лично прво команданта Моравске, и поставља му питање, дали се са дивизијом сутра 15. тек. месеца може продужити на непријатеља у смислу постојећих наредаба? Командант дивизије одговорио, да може и да је то врло потребно. По том зват на телефон и командант Вардарске дивизије, чији је рад похваљен и коме је постављено исто питање на које и он даје исти одговор као и командант Моравске.
Ђенерал Фуркад био је наредио да се у току ноћи предузме напад бомбама, али је ђенерал Жером то обуставио, док се ситуација код Сикра не поправи.
Непријатељ својом артилеријом нарочито јако тукао 44. француски пешадиски пук (Сикрова бригада).
Десна колона Вардарске ојачана једним батаљоном из 175. француског пука, а лева колона 2. коњичким пуком пешке.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 3565.
Командант Моравске депешом ОБр. 1890 од 23 часа доставља, да су појачања у пешадији безусловно потребна, пошто ситуација неминовно захтева, да се акција енергично сутра даље продужи, а дивизија нема ништа више у резерви, пошто је свих својих десет батаљона морала ангажовати у борбеном реду на простору од с. Чегела преко Гњилеша до с. Тепаваца. Потребно је, да се дивизија ојача још у току ноћи, пошто су трупе у пето-дневним борбама губитцима истрошене, фронт врло велики, који оне држе.
Са ОБр. 3593 одговорено Моравској, да је чињено све, што се могло, (тражено да III армија врати 3. пук, а телефоном од Врховне Команде), да се дивизија ојача, али се није успело добити нових трупа.
Данас код Дринске пешадиска, митраљеска и артилериска ватра. На леву обалу Црне реке пребачен један вод пешадије и један вод митраљеза ради одржавања тешње везе са Дунавском. Код Дунавске борба на целом фронту. Њено напредовање задржано јаким отпором непријатеља (по извештајима III армије).
Командант армије депешом ОБр. 3561 у 10.30 час. са к. 735 наређује командантима дивизија:
„По свему изгледа, да је непријатељ при повлачењу на целој линији испред Вардарске и Моравске дивизије.
Наређујем:
1.) Моравска дивизија гони у општем правцу ка Орехову. Један одред са брдском артилеријом упутити као сталну побочницу најзгоднијим правцем ка греди, на којој је к. 1212. Овај одред да држи везу са Дунавском дивизијом.
2.) Вардарска дивизија гони у општем правцу ка с.Врањевци.
3) 17. Жеромова дивизија по заузећу Букри пребацује Целу Сикрову групу на леву обалу Црне, са задатком, да гони у општем правцу ка Биљанику.
Фуркадова група управиће у прво време своје дејство правцем између железничке пруге и баруштине, старајући се, да потпомаже акцију Бастонове дивизије, дејствујући у бок непријатеља, који је испред ње.
За прелаз преко Црне стоје команданту на расположење понтони, дати му прошле ноћи за специјалан задатак и мостови материјал са људством, које ће му ставити на расположење командант армиске инжињерије. Мост код Букри оправиће командант армиске инжињерије. Вероватно да на Црној има доста и газова.
4) Армиска резерва нека се одмах крене ка с. Броду, а командант нека се постара, да не испусти погодне моменте за најенергичнију акцију коњице. Њен општи правац Негочани – с. Новаци, ради овлађивања мостом на Црној, западно од Новака.
Командант армиске артилерије водиће рачуна о тренутку, кад треба да отпочне пребацивање тешке артилерије на леву сграну Црне. За ово нека не чека моја наређења.
На расположењу стоје два моста код Брода и један код Добровени. Добро је да ове мостове предходно осмотре и процене стручни артилерци.
С помоћу Божјом напред јунаци“.
Врховна Команда депешом ОБр. 7625 у 17.30 час. доставља:
„10. коњичка батерија 14. француског пука полази 17. из јутра из Зејтелника и 22. тек. месеца преданиће у Баници, где ће се ставити на расположење команданту дивизиона, о чему ми је част известити команданта ради знања с тим, да је командант 17. дивизије извештен”. Актом ОБр. 3667 стављено до знања и начелнику артилерије I армије.
Командант Вардарске депешом ОБр. 2413 од данас доставља:
„Стављенн батаљон 175. француског пука ноћас сведен у општу резерву у близини камените чуке, узео је командант Моравске дивизије. Молим да се нареди, да ми се батаљон врати”.
Депешом ОБр. 3579 наређено у 22.15 час. команданту Моравске да батаљон 175. француског пука одмах стави на расположење команданту Вардарске, који је без дозволе увукао у свој састав”.
Од III армије тражено, да обзиром на ситуацију испред фронта армије, команданту Моравске упути команданта 3. пука са његова два батаљона и да извести о времену упућивања.
Извештен командант Вардарске, да је наређено команданту Моравске да му одмах стави на расположење без дозволе узети батаљон 175. француског пука.
Командант армије депешом ОБр. 3587 наређује за 15. тек. месец: „Данашњом акцијом, поред довољно задобивеног терена, армија је имала и нових 427 немачких заробљеника.
Сутра 15. тек. месеца, армија без дела, који је на десној страни Црне, продужиће акцију у смислу моје наредбе ОБр. 3561 од данас.
Део, који се налази на десној страни Црне, ограничиће се на дејство артилерије, у циљу прикривања непријатеља испред својега фронта.
Почетак акције у 8 часова.
Брзина артилериске ватре и покрет пешадије наређиваће команданти дивизија обзиром на потребу и ситуацију на њиховим фронтовима”.
Командант 17. француске колонијалне дивизије, актом № 3365 од 14. тек. месеца доставља: ,.У 17.30 час. ставио сам ђенералу Сикру питање, дали су у стању његови батаљони, да сутра понова предузму снажан напад? – ђенерал Сикр јавља ми: изгледа, да су претрпљени губитци доста велики, да је већина батаљона заморна и да су јединице веома измешане. Читав је само један батаљон, батаљон Мајер из 175. пука. С друге сгране утрошак муниције био је тако велики, да би се сутра могло нападати само после недовољне припреме. Француски парк у Врбени не може ништа дати, а на батерију се има муниције само за један дан.
Према овоме част ми је учинити вам овај предлог:
а) Обуставити напад западно од Црне, појачати одбранбену организацију на том фронту тако, да би се он могао држати са минимумом снаге.
б) Повући у позадину више батаљона ради одмора, опоравати их физички и материјално, па их после неколико дана ставити на ваше расположење те да потпомогну ваше напале у окуци Црне.
в) Превести, ако ви то желите, један део артилерије од 75 мм. у окуку Црне, да потпомогне ваше надирање. а на западној обали оставити само 155 мм. кратких и онолико колико је најпотребније у пољској артилерији. Пребацивање једнога дела топова 155 кратких на источну обалу већ студира ппуковник Брине, али ће остварење те операције трајати доста дуго”.
Поводом овога актом ОБр. 3588 достављено команданту 17. колонијалне француске дивизије:
„Примио сам вашу представку № 3365/3. Сведок сам великих данашњих напора ваших храбрих трупа и њених ваљаних старешина за извршење добијенога задатка, о којима се напорима може само са поносом говорити.
Ваше предлоге у начелу би примио, али за правилно њихово решење молим да ме известите:
а) Како и на који начин мислите да појачате одбранбену организацију на фронту западне стране Црне реке;
б) Колика је, по вашему мишљењу, минимална снага, која би могла и за које време да огарантује тај фронт.
в) Која је то просторија, на коју би се имали одвести издвојени батаљони, ради обнављања физичке снаге и ради попуне материјалним средствима.
Командант III армије депешом ОБр. 4305 од данас доставља:
„Немогуће је упутити 3. пук, пошто се налази у првом борбеном реду. – Св. ОБр. 3579 те команде”.
Командант армије депешом ОБр. 3600 издаје наредбу за 15. новембар тек. године. „По свему изгледа, да се непријатељ повлачи испред фронта ове армије, као и испред Источне француске војске.
Наређујем врло енергично гонење у смислу моје наредбе ОБр. 3561 од данас.
У састав армиске резерве поред коњице на коњима, ући ће још и два батаљона 175. и један батаљон 35. француског пука. Ови батаљони формираће привремено и у само тактичком погледу пук под командом команданта 175. пука. Овај део армиске резерве да се креће за Вардарском дивизијом. Ја ћу се данас у прво време налазити на к. 735“.
Дејство Моравске дивизије
У току ноћи 13./14. новембра на фронту ове дивизије није било значајнијих догађаја. Лева колона у току јучерашњег напада запленила је један митраљез и једно рововско оруђе за бацање бомби Са ОБр. 1881 извештена армија и суседне дивизије.
У 1.45 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3553 а које је напред за 13. тек. месец у целости изнето.
На основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 1880 издао је следећу заповест:
„У данашњем раду I армија је постигла лепе успехе: заузела је велики и најважнији део непријатељске утврђене линије и заробила преко 600 немачких војника са 9 официра, о плену још нема тачних података.
Да би се ови успеси искористили, армија ће сутра 14. новембра продужити напад.
Почетак артилериског дејства у 7 часова; покрет пешадије за напад да отпочне у 12 часова; њему ће предходити најјача артилериска ватра из свих оруђа за време од 30 минута, која ће се продужити све док се не манифестује успех пешадије.
Независно од овога командантн нападних колона ове дивизије, поводом данашњих добрих успеха својих колона, могу и раније наредити покрет пешадије; према својој процени. Дунавска дивизија има наређење да сутра такође снажно нападне непријате.ља на својему фронту.
У току дана:
У 11 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3561 а које је напред у целости изнето. По овом наређењу командант дивизије телефоном издао наређење командантима колона, опште резерне и артилерије да се напад што енергичније продужи у циљу избијања у висину к. 1212.
У 12 час. јавља извиђач официр артилериски из рова, да непријатељ одступа испред Вардарске дивизије. Начелннк штаба известио је начелника штаба Вардарске дивизије и помоћника начелника армиског штаба: До 12 час. трајала је пола сата врло јака канонада са наше стране.
У 15 час. источно од белог рова кренули су се ројеви наше пешадије напред. Одмах је на њих отворила ватру непријатељска артилерија, за овим се кренула наша нешадија од белог рова и затим са интервалом између белог рова и затвореног утврђења; кретање је било у пространим ројевима; за све време тукла их је врло јака препречна непријатељска артилериска ватра. На догледу са осматрачнице кретање је могло да се прати до 15.15 часова.
У 15.30 час. јавља начелник штаба 2. бригаде, да десно крило има 100 заробљеника.
У 18 час. послат је команданту I армије и суседним дивизијама извештај о губитцима у току дана 13. новембра и ноћу 13./14. новембра под ОБр. 1888: „Код леве колоне погинуло 2 официра, 10 подофицира, 3 каплара и 26 редова; рањено: 4 официра, 16 подофицира. 16 каплара и 68 редова; контузовано: 2 подофицира и 11 редова: нестало: један официр, један каплар и 2 редова. Погинули су официри: активни пешад. ппоручник Јован Петровић и резервни поручник Михаило Т. Ђулзибарић, а рањени: резервни пеш. ппоручник Ратко Радосављевић, Урош Стефановић, Сава Првуловић и лако рањен командант 1. батаљона 16. пука п. пуковник Светозар П. Богдановић. Код десне колоне: – из 1. пешад. пука: погинуло 6 редова, рањено: 2 подофицира и 16 редова, контузован један редов; Код 2. зуавског пука: погинуло 3 војника, рањено: 3 официра и 73 војника. Код артилерије: рањен један војник. Имена рањених француских официра нису јављена.
У 20 час. командант 1. бригаде са ОБр. 1174 извештава: На основу добивене заповести за данашњи рад борба у току дана код ове колоне текла је овако: пред зору је левокрилни батаљон 1. пука (3. батаљон) и десно крило 2. зуавског пука овладало камењаром северо-источно од шиљастог камена. а по том наступање је одмах отпочето на север. У подне лево крило 1. пука заузело је с. Гњилеш (које се сматра за Чегел) и ћувик западно од овог села. Десно крилни батаљон 1. пука левим крилом и центром подишао је под Обли вис на хоризонту, а десним крилом није се могао кренути, јер је лево крило Дунавске дивизије такође стајало у месту. 2. зуавски пук продужио је своје јучерашње наступање и напредовао на север за 2 км., где се задржао у први сумрак и одмах отпочео утврђивање положаја. Губитци познати до овог момента по извештају команданта 2. зуавског пука веома су осетни нарочито код десног крила и централног батаљона који су остали готово без кадра нарочито у официрима, услед чега је командант 2. зуавског пука тражио појачање за ове батаљоне, ну иста му се нису могла дати. 2. зуавски пук је данас заробио око 150 заробљеника. 1. п. пук 10 заробљеника. Између 1. пука и 2. зуавског пука има извесне празнине, које се сада не могу попунити. Командант 1. пука ће у току ноћи покушати својим левим крилом (3. батаљоном) препад на непријатељско утврђење под које је у току данашњег дана подишао. Наређено је и 2. зуавском пуку да то потпомаже.
У 20.10 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1569 доставио је следеће: „Стање на фронту редовно. Распоред трупа непромењен. Вод 4. и вод 6. батерије отвориле су лагану ватру у 7 час. у циљу припреме напада пешадије, и ова трајала до 11.30 час. Од 11.30 до 12 час. отворили су јаку ватру. Један вод 6. батерије истурен у напред ради што бољег потпомагања пешадије није дејствовао, јер је у току целог дана био под јаком непријатељском артилериском ватром. Пешадија се није кренула у 12 час. на напад, јер је била тучена јаком непријатељском ватром како са фронта тако и са оба бока. Покушај да се крену стрељачки стројеви није успео и због јаке непријатељске пешадиске ватре. И поред свих тешкоћа, и ако још суседне трупе нису биле пошле напред, наређено да се пешадија ове колоне крене напред у свом правцу. И поред наведених тешкоћа, покрет је отпочео, и успело се, да се непријатељ натера на одступање, прво испред левог крила 3. батаљона, а по том и испред 2. батаљона 16 пука. Чим је непријатељ приметио кретање резерви, отворио је баражну ватру из тешких оруђа, тако да је са пребацивањем ишло страховито тешко. Кад је 2. батаљон пошао на јуриш, наша је артилерија отворила јаку ватру на њега, потукла и растурила што је укочило сваки даљи покрет и то у тренутку када је требало избити на највишу камениту чуку и довршити пораз растројеног непријагеља. И ако су давани знаци белим марамама и ракетлама артилерија је наша и даље тукла наше трупе. Данас су стрељачки стројеви допрли до с. Тепаваца. У току дана зароољено прво око 100 немачких војника и поведени у штаб 16. пешад. пука. У путу пролазећи поред једне француске чете која је била у резерви, Французи су их задржали као своје заробљеннке и одвели. Ово је други случај како Французи отимају заробљенике. Поновили се овакав случај наредићу да се силом одузму. Сем тога заробљено је још 39 немачких војника и упућени у штаб дивизије; од ових има из 42. пешад. пука један официр и 3 редова; из 9. ловачког батаљона 25 и из 11. ловачког батаљона 10 војника. Сви су заробљени код с. Тепаваца. Губитци 16. пеш. пука не знају се тачно, али су осетни. Утрошак муниције непознат. Командант 16. п. пука тражи да се пук безусловно смени јер су војницн преморени, малаксали су, два месеца у борби без смене. Овај би захтев ако је икако могуће требало испунити”.
У 20.10 час. са ОБр. 1889 послат је команданту I армије и суседним дивизијама следећи вечерњи извештај:
“Јутрос пред свануће центар десне колоне овладао је камењаром северо-источно од шиљастог камена, и по том наступање је продужио ка северу. У подне центар десне колоне заузео је с. Гњилеш и ћувик западно од овог села. Десно крило десне колоне подишло је под обли вис на хоризонту. Лево крило десне колоне напредовало је на север за 2 км. где се задржало у први сумрак и одмах отпочело утврђивање положаја. Лева колона после јаке артилериске припреме кренула је на напад, али је у своме покрету јако била изложена непријатељској артилериској ватри. У више махова непријатељ ју је био формално засипао својом баражном артилериском ватром. И поред наведених тешкоћа покрет је отпочео и успело се да се непријатељ натера на одсетупање прво испред десног крила а по том и испред левог крила 16 пука. Кад је 2. батаљон 16. пука пошао на јуриш, трпео је доста од наше артилериске ватре, што је знатно кочило даљи покрет али поред свих тешкоћа стрељачки стројеви леве колоне допрли су до с. Тепавца, где се вечерас утврђују. Губитци у току данашњег дана су знатни. Извештај о њима послаћу накнадно. Данас је заробљено 200 немачких војника са једним официром. Заробљени немачки војници су из 42. немачког пешад. пука и из 9. и 11. јегерског батаљона”.
У 21 час. под ОБр. 1890 послата је команданту I армије следећа представка:
„Још синоћ ангажовао сам и последњи батаљон дивизиске резерве. Свих десет батаљона колико ова дивизија има свега у своме саставу налазе се у првом борбеном реду на простору од Чегела преко с. Гњилеша до с. Тепаваца. Овај и оволики фронт заузет је силом околности услед слабије активности суседних дивизија. Како су ове трупе у пето-дневним крвавим борбама губитцима јако истрошене међутим фронт који поседају врло је велики и резерава никаквих нема, неопходно је потребно, да се ова дивизија ојача и то још у току ове ноћи. Сматрам за потребно напоменути да општа ситуација неминовно захтева, да се акција сутра енергично даље продужи зашта су овој дивизији ојачања у пешадији безусловно потребна”.
У 23.50 час. командант Дунавске дивизије са ОБр. 1649 извештава: „Врло јака блиска борба развила се око стењака код с. Ивена и око камењара у подножју к. 1212. Лево крило десне колоне и десно крило средње колоне продужује наступање. Заплењено је 12. ов. месеца још 4 пољска топа и 6 кара”.
Дејство Вардарске дивизије
У току ноћи 13./14. новембра на фронту ове дивизије у 23 часа десна колона заузела је предњи немачке ровове на вису № 4. – Код леве колоне јака артилериска, митраљеска и пушчана обострана борба. Један батаљон десне колоне и један батаљон леве колоне предузели су од 3 часа ноћни напад на непријатељске положаје пред центром дивизиског фронта. Наше су се трупе у току ноћи утврђивале на новим положајима.
Наши губитци 13. и ноћу 13./14. новембра били су: Погинуло: 5 официра, један подофицир, 2 каплара и 54 редова. Рањено: 9 официра, 5 подофицира, 6 каплара и 134 редова. Контузовано: 6 официра, један подофицир и 48 редова. Нестало 3 редова.
Угинуло 3 коња а рањено 27 коња. Са ОБр. 2405 извештена армија и суседне дивизије.
Од Команданта I армије примљено је наређење ОБр. 3553 изнето у целости за 13. тек. месец.
Команданту батаљона 175. француског пука са ОБр. 2407 наређено је следеће:
Ситуација је оваква:
Моравска дивизија у јучерашњем нападу успела је, да заузме непријатељске ровове јужно од к. 1212 и имала је заробљених: 600 немачких војника и 9 официра. Наша дивизија у нападу јуче и прошле ноћи успела је да заузме већи део непријатељских ровова на гребену северо-источно од с. Велесела. Има доста заробљених Немаца.
Наређујем:
Да батаљон 175. француског пука, који је ушао у састав ове дивизије буде у општој резерви северно од с. Добровени а на левој обали Црне реке да буде спреман за хитан покрет.
Команданту батаљона 175. француског пука са ОБр. 2408 издато је накнадно следеће нарећење:
Командант I армије са ОБр. 3528 од 13. новембра доставио је слeдеће: „Ставља вам се на расположење један батаљон из 175. француског пешад. пука. Батаљон ће око 19 час. бити у с. Броду. Пошаљите официра да га доведе где вам бушде потребан”.
десне колоне. Батаљон се сада налази северно од с. Добровени на левој обали Црне реке. Француски батаљон ући ће у први борбени ред, а извући батаљоне који су имали највише губитака”.
Командантима опште резерве и леве колоне са ОБр. 2410 наређено је: „Да 2. коњнчки пук изађе из састава опште резерве и уђе у састав леве колоне. Пук да дође из садањег бивака у 12 час. и постепено да се пребаци до с. Брода, одваде ће један официр леве колоне одвести пук тамо, где треба да буде“.
Командантима десне и леве колоне са ОБр. 4212 наређено је: „Пошто је цела десна колона и лева колона својим десним крилом избила на главну одбранбену непријатељску линију то
Наређујем:
1) Да се десна колона добро утврди на заузетом земљишту и артилерија јако дејствује на непријатеља, који се задржао на 200-300 метара.
2) Да лева колона продужи свој напад док не заузме целу непријатељску одбранбену линију пред својим фронтом.
Артилериска припрема што боља и јача”.
Командант I армије са ОБр. 3579 јавља следеће: „Наредио сам команданту Моравске дивизије да одмах вам стави на расположење батаљон 175. француског пука, кога је без дозволе узео.
Команданту I армије са ОБр. 2414 достављено је следеће:
„Утврђено је да цеви прскају од зрна са дугачким упаљачима. До сада има 32 мртвих и рањених војника од прскања цеви. Данас је прсла још једна цев. Међутим дотура ми се муниција само са дугачким упаљачима.
Молим команданта да ми се да муниција коју сам до сада у већини добијао, иначе поред рђавих последица по војнике прскаће цеви сваки дан, и тиме ће се умањити војна вредност артилерије. Молим за хитно наређење по овоме”.
У току дана:
У 10.30 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3561 а које је напред за овај дан у целости изнето.
По овом наређењу командант дивизије са ОБр. 2415 у 18 час. издао је следећу заповест:
„После огромних губитака непријатељ је у повлачењу, на целој линиј пред I армијом.
Моравска дивизија гони непријатеља правцем с. Чегел-с. Орехово. Сикрова бригада гони правцем с. Балдуенци-с. Биљаник. Армиска резерва наступа правцем с. Брод-с. Негочани-с. Новаци.
Гонење дивизије биће када наша ситуација и суседних јединица дозволи правцем с. Велесело-с.Тепавци-с. Врањевци.
Наређујем:
1.) Десна колона: командант пуковник Михаило Филиповић, 1. пешад. бригада, један батаљон 175. француског пука, 2. пољски дивизион, хаубички дивизион, 2. Морав. Дебанжова батерија, коњичка брдска батерија, 3 рововска топа. Свега: 7 батаљона и 22 топа.
1.) Десна колона отпочиње гонење кад се буде наредило са линије вис № 5-вис № 4 и гони правцем с. Тепавце-с. Јароток. Одредите јачу десну побочницу ради одржавања јаке везе са Моравском дивизијом. Одржавати јаку везу са левом колоном.
2.) Лева колона: командант пуковник Драг. Узун-Мирковић, 2. пешадиска бригада, 2. коњички пук пешке, 1. пољски дивизион, француска батерија пољска, 3 рововска топа. Свега: 7 батаљона и 14 топова.
2.) Лева колона отпочиње гонење када се буде наредило са линије вис № 2 (Пласт)-вис № 3 и гони правцем лево од десне колоне па на с. Врањевци. Одржавати јаку везу са десном колоном и Сикровом бригадом.
3) Општа резерва: командант пуковник Селимир Остојић, 2. коњичка бригада, пионирски полубатаљон, рефлекторско одељење. Свега: 1 и по батаљон.
3) Општа резерва наступаће за десном колоном према моме усменом наређењу.
4) Тешка пољска батерија 105 мм. наступаће за левом колоном према наређењу команданта артилерије.
5) Телеграфско одељење продужаваће телефонску линију с. Брод с. Тепавце-с. Врањевци.
6) За позадње јединице следоваће наређење.
7) Ја ћу бити код десне колоне”.
Командант дивизије са ОБр. 2421 известио је команданта I армије следеће:
„У току дана ситуација је била оваква:
1) Код десне колоне у 7 часова 2. батаљона 22. пука заузео је непријатељке ровове, и од тог момента цела је бригада била у заузетим непријатељским рововима, у којима се журно утврђивала, а слабије делове истурила напред. Батерије су услед непријатељског отпора отпочеле одмах ново реперисање терена. У 14 час. примећено је рокирање непријатеља од с. Тепавци на запад и у 14.15 час. непријатељ је напао левокрилни батаљон 22. пука, а мало затим и на цео 22. пук. Напад је одбијен јаком артилериском, митраљеском и пешачком ватром”.
У 15.35 час. непријатељ је почео тући ову колону јаком артилериском ватром из топова већег калибра и из пољских топова. Ова је ватра трјала до 17.30 час. Ове непријатељске батерије поред више тражења нису могле ућуткати армиске тешке батерије.
Наше батерије јако су дејствовале на непријатељску пешадију, која се је зауставила на 4-500 метара од заузетих ровова.
2) Код леве колоне; у 4 часа батаљон на десном крилу отпочео је напад. Непријатељ је отворио јаку пешадиску и митраљеску ватру и батаљон је на 60 метара задржат. После наше јаке пешадиске и митраљеске ватре и бацања бомби, батаљон је успео да у 6.30 час. заузме непријатељске ровове и ту зароби 49. немачких војника.
У исто време батаљон лево од овог отпочео је напад и заузео непријатељске ровове пред собом. Лево крило ове колоне извршило је мало покрет у напред и дошло у висину десног крила.
После јаке артилериске припреме од 13.45 час. непријатељ је извршио напад на десно крило и успео да заузме један ров, али је одмах против нападом истеран.
Десна колона појачана са 175. батаљоном француског пука, а лева колона са 2. коњичким пуком.
Податци о губитцима доставиће се накнадно.
Заробљено је ноћу 13./14. новембра 6 Немаца из 146. немачког пука, а данас је један официр, 5 офиц. кандидата, 14 подофицира и 149 редова из 146. немачког пука, 50 редова из јегерског батаљона и 2 редова из 11. јегерског батаљона”.
Губитци: Рањено: активни пешад. мајор Ђорђе А. Павловић, активни пешад. капетан I кл. Милутин Ђ. Миловановић, активни пешад. ипуковник Петар А. Стефановић командант 3. батаљона 24. пука (умро од ране 16. новембра у с. Д. Врбени), активни пешад. ппоручник Милисав Ј. Миловановић, резервни пешад. ппоручници: Радомир М. Ђорђевић, Милорад М. Поповић, Јосиф П. Јовић и Милорад Ј. Панић, резервни пешад. капетан II кл. Обрен Н. Протић из 23. пука, резервни пешад. ппоручници: Илија М. Богдановић, Љубивоје М. Алексић и Милутин Т. Стошић, активни пешад. мајор Светозар Ј. Стефановић, резевни пешад. ппоручници: Стеван Т. Миловаловић и Владета М. Ђорђевић-Алић. Погинули: резеврни коњички поручник Војислав Ж. Марковић, резервни пешад. капетан II кл. Михаило Стојановић, резеврни пешад. поручник Милан С. Николић – старији из 23. пука, резервни пешад. поручник Глигорије Ј. Стефановић и резервни пешад. капетан Милан И. Маринковић. Контузовани: резервни пешад. кепатан II класе Димитрије Т. Тодоровић, резервни пешад. поручник Милан М. Илић, активни пешад. поручник Јован Л. Пламенац.
Погинуло: 6 подофицира, 11 каплара и 32 редова. Рањено: 21 подофицир, 29 каплара и 215 редова. Контузовано:
4 подофицира, 2 каплара и 80 редова. Нестало 9 каплара и 49 редова.
Утрошено муниције: пушчане 55.880, митраљеске 37.650 метака, артилериске 5841 зрна. Азен бомби 119.
Дејство Коњичке дивизије
У току ноћи 13./14. новембра код ове дивизије није било промене. Са ОБр. 2836 извештена армија.
У 1.40 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3553 за данашњи рад. Ово је напред за 13. тек. мосец у целости изнето.
На основи овог наређења Командант дивизије са ОБр. 2835 издао је команданту 1. коњичке бригаде наређење следеће садржине:
Јучерашњим нападом заузет је велики и најважнији део непријатељске утврђене линије и заробљено преко 600 немачких војника са 9 официра. Ради искоришћавања овог успеха дивизије I армије продужиће напад и данас 14. ов. мес. Овај напад потпомагаће и Дунавска дивизија. Почетак бомбардовања у 7 часова а покрет пешадије у 12 часова, коме има предходити најјача артилериска ватра из свих оруђа.
Према овоме за 1. коњичку бригаду важи моје наређење ОБр. 2817 од 13. тек. месеца.
Командант 1. коњичке бригаде по пријему предњег наређења наредио је приправност код пукова и припремни распоред пукова за евентуални покрет.
У току дана:
У 11.50 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3561 за рад армије, ово је у целости за овај дан напред изнето. Командант коњичке дивизије по предњем наређењу издао је команданту 1. коњичке бригаде наређење ОБр. 2847 следеће садржине: „По свему изгледа да је непријатељ у повлачењу на целој линији према Моравској и Вардарској дивизији, на основу тога командант I армије са ОБр. 3561 од данас наређује: Да Моравска дивизија предузме гоњење ка Орехову. Вардарска дивизија ка с. Врањевици. Сикрова бригада по заузећу с. Букри, има да гони левом обалом Црне ка с. Биљанику. Са вашом бригадом имате бити потпуно спремни, за искоришћавање сваког погодног момента, за дејство и гонење на простору Црне реке и источно до линије: С. Врањевци-с. Биљаник- с. Новаци, са задатком ради овлађивања моста на Црној реци западно од с. Новаци. Ово сматрати као да је моје дефинитивно наређење и друго не очекивати, имајући у виду добивене инструкције и наредбе од моје стране.
Пре поласка известити ме.