Како је ноћ 13./14. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4277 за онај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3975, 3978, 3983 изнети код исте за овај дан.
Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1636, 1643 а који су код исте изнети за овај дан.
У току дана:
У 10.40 час. начелник штаба I армије телефоном јавља, да се непријатељ пред фронтом Моравске дивизије колеба и да се повлачи, моли да се нареди Дунавској дивизији енергичнија акција. Преко телефона наређено Дунавској дивизији. да енергично нападне непријатеља, ово ће по извештају учинити и Вардарска дивизија.
У 20.30 час. командант армије са ОБр. 4304 наредио је команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће:
„За сутра 15. новембра наређујем продужење напада на непријатеља према моме наређењу ОБр. 4275 од 13. тек. месеца”.
Дејство Дринске дивизије
У току ноћи 13./14. новембра на фронту ове дивизије код десне и средње колоне повремена пушчана, митраљеска и артилериска ватра. Код леве колоне непријатељ је јуче око 20.45 час. после јаке пушчане ватре покушао напад на деснокрилни батаљон, али је одбијен. Око 4 часа данас непријатељ је покушао напад на црвеној земљи, али није успео. Заробљена су му 3 војника из 21. пука”
У току дана:
У 12.15 час. са ОБр. 3978 извештена армија и суседне дивизије следеће:
„На фронту дивизије до подне било је повремене пешадиске, митраљеске и артилериске ватре. Вод 105 мм. реперише терен.“
У 14 час. са ОБр. 3983 извештена армија, Дунавска и Шумадиска дивизија следеће:
Око 13 час. примећена је у покрету путем од Доброг поља преко Старовине ка Црној реци једна непријатељска колона јачине до 2 батаљона.”
У 18 час. са ОБр. 3988 извештена III армија и суседне дивизије следеће:
„Ситуација до 17.30 часова: По подне продужено је узнемиравање непријатеља. Данас се јавила непријатељска група од Старовина, која се није већ неколико дана јавила. Тукли смо непријатељску батерију код Грунишког виса, али без резултата. Око 15 час. осмотрено је 100 товарних коња у покрету од истока ка с. Бешишту. Западно од Бешишта виђен је парк од 100 кола.“
У 23 часа примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4304 за сутрашњи рад. Ово је наређење у целости напред изнето.
На основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 3984 у 23 часа наредио је следеће:
На фронту стање непромењено. Око 13 час. осмотрена два непријатељска батаљона у покрету са истока поред с. Старовине ка Црној реци. Истим правцем око 15 час. прошло је до 100 товарних коња.
Дунавска дивизија продужила је данас напад и за нешто је напредовала, Сутра 15. новембра наставиће се данашњи напад.
Наређујем:
Да све трупе ове дивизије сутра 15. тек. месеца продуже рад по мојој јучерашњој заповести ОБр. 3971.
Известити ме кад вод 105 мм. заврши реперисање терена.
Командир коњичког ескадрона упознаће се са свима правцима, који од места бивака тог ескадрона воде ка појединим колонама.
У 23.05 час. са ОБр. 3995 извештен командант III армије:
„Хаубички дивизион ове дивизије није примио 12 кара.”
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи на фронту ове дивизије пушкарање предњих делова. Десно крило десне колоне (4. п. пук) кренуо је напред за 150 метара. Осим јављеног броја кроз дивизиско завојиште прошло још 250 бугарских заробљеника. Укупан број износи до сада 2029. Извештај о губитцима послаће се накнадно. Са ОБр. 1636 извештена армија и суседне дивизије.
У 1 час. командант дивизије на основи примљене заповести команданта III армије ОБр. 4275 издао је са ОБр. 1635 ову заповест:
„У току напада 10., 11., 12. и 13. ов. месеца ова дивизија заробила је 2000 непријатељских војника и 24 официра и запленила 24 непријатељска оруђа разног калибра са доста кара, оружја, муниције и пионирског алата.
Према наређењу команданта III армије дивизија Не продужити данас 14. новембра тек. године даљи напад са тежњом, да овлада непријатељским положајима Ивенска коса к. 1212.
Дринска дивизија потпомагаће акцију ове дивизије као и јуче.
Трупе I армије у току јучерашњег дана овладале су утврђеном непријатељском линиојм од Белог утврђења на запад и заробиле преко 600 немачких војника са 9 официра. Данас ће продужити даљи напад на непријатеља пред својим фронтом.
Сви заробљеници изјављују да је непријатељ како пред фронтом ове дивизије. тако и I армије, претрпео тежак пораз и да се налази у растројству.
Наређујем:
Десна колона: командант пуковник Ст. Стојановић, 4. пешад. пук, 7. пешад. пук (2 батаљона), 2. Дрински Дебанжов брдски дивизион (2 батерије – 6 оруђа), 46. француска брдска батерија 65 мм., вод 4. Моравске брдске Данглис. батерије, једно Дринско рововско оруђе.
Свега: 5 батаљона, 18 митраљеза, 2 хазен мерзера, 12 брдских топова и једно рововско оруђе.
1) Продужиће напад противу непријатеља на Ивенској коси. Граница нападног одсека лево биће бели поток.
Предузети потребне мере безбедности према непријатељу на Гранишком вису, остављајући потребан део снаге као заслон према фронту Крапа-Ивен.
Средња колона: Командацт пуковник Ст. Милетић, 9. и 2. пешад. пук, Дунавски брдски 65 мм. дивизион (2 батерије), француски пољски артилериски дивизион мајора Шалера (2 батерије), вод Дунавске ровов. батерије.
Свега: 6 батаљона, 22 митраљеза, 7 хазен хаубица, 8 брдских и 5 пољ. топова, 2 рововска оруђа.
2) Продужиће напад противу непријатеља на к. 1212. Рејон нападног одсека од Белог потока до седла западно од највишег врха к. 1212.
Лева колона: командант пуковник Ђ. Докић, 3. пешад. пук (2 батаљона) 13. и 14. пешад. пук, Дунавски пољски арт. пук (2 батерије), 3. Дунавска брдска батерија 65 мм., 49. француска брдска батерија 65 мм, и Дунавске рововске батерије.
Свега: 8 батаљона, 30 митраљеза, 8 Азен (хаубице) мерзера, 6 пољских и 8 брдских топова и 3 рововска оруђа.
3) Продужиће напад противу непријатеља на западном делу к. 1212. Граница нападног одсека лево-источни крај Чегелског потока.
Општа резерва: Командант ппуковник Ћира Даскаловић,
18. пешад. пук. 8. пешад. пук (2 батаљона).
Свега: 5 батаљона, 18 митраљеза и 8 Азен- мерзера.
4) Кретаће се позади десног крила средње колоне.
Дивизиска артилерија: командант пуковник М. Вучковић, Дунавски хаубички дивизион. Свега 7 цеви.
5) Потпомагаће напад средње и леве колоне противу к. 1212.
6) Армиска артилерија потпомагаће напад ове дивизије.
7) Коњички ескадрон остаће код с. Скочивира, спреман за брзу употребу.
8) Пионирски полубатаљон продужиће израду путова за извлачење артилерије и заклоњен саобраћај и одржаваће у исправности прелазе на Црној реци.
9) Почетак напада наредићу накнадио телефоном.
10) Дивизиска завојишта према заповести мојој ОБр. 1625.
11) Снабдевање муницијом: за пешадију и брдску артилерију из Совича, за пољску и хаубичку артилерију (и пешадију и брдску артилерију леве колоне) од Живоње.
12) Све остало по досадањем.
У току дана:
У 7 час. командант дивизије са ОБр. 1637 издао је следећу заповест:
“У вези моје заповести ОБр. 1635 од данас наређујем:
1) Данашњи напад ове дивизије целокупним борбеним, поретком отпочиње у 8 часова.
2) Да се напад изводи што енергичније, како би се користили растројством непријатеља.
3) Напад пешадије потпомагати што јачом артилериском ватром, коју отворити одмах.”
У 9.35 час. начелник штаба Моравске дивизије телефоном јавља, да је непријатељ у повлачењу и да наступа цео борбени поредак како Моравске тако и Вардарске дивизије. О овоме је извештена и 1. бригада Тимочке дивизије.
У 10.30 час. командант дивизје са ОБр. 1645 издао је следећу заповест:
„Непријатељ пред трупама I армије у потпуном је повлачењу. Моравска и Вардарска дивизија наступају на целом фронту. Дунавска дивизија продужиће свој напад најенергичније.
Наређујем:
1) Да припрема пешадиског напада најјачом артилериском ватром отпочне у 12 часова.
2) До овог времена да продужи наступање пешадија у циљу заузимања непријатељских предњих тачака, с тим, да десна колона тежи до тог времена да овлада црним стењаком северно од с. Ивена (Ивенски камењар), а средња колона непријатељским камењарима у подножју к. 1212 (северно од врха Чуке).
3) Општи пешад. напад целог борбеног поретка ове дивизије отпочеће у 12.30 часова. Овај напад изводити са највећом енергијом са задатком, да се овлада гребеном Ивенска коса-к. 1212. Свима потчињеним командантима препоручиће команданти нападних колона највећу енергију у извођењу овога напада, како би се користили растројством непријатеља, који је растројен и чији је сваки даљи отпор испред фронта ове дивизије само у циљу давања времена својим трупама за извлачење на нове положаје.
У 11 час. са ОБр. 1643 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће: „у току пре подне на фронту ове дивизије обострана артилериска, пешадиска и митраљеска ватра. Напад дивизије продужава се на целом фронту.”
У 13.30 час. командант 2. бригаде јавља, да је непријатељска артилерија противу 2. п. пука јака, но да он ипак врши пребацивање у напред. 9. п. пук добија ватру са фронта десне колоне. Одговорено му да је десна колона предузела енергачније наступање у напред; да се види јако дејство наше артилерије и да сада треба енергично радити.
У 15 час. командант дивизије наредио је командантима колона да се по сваку цену морају узети непријатељски камењари пред Ивенском гредом-к. 1212.
У 15.45 час. Моравска дивизија јавља да је цела I армија у наступању. Моравска има преко 200 заробљеника, да ће још мало избити на Јаротички вис. Французи пробили линију код Кенали. О овоме одмах извештене бригаде.
У 16 час. са ОБр. 1648 извештен командант III армије и суседне дивизије следће:
„Од 11 час. продужена је борба на целом фронту ове дивизије.
У 12 час. отворена је најјача артилериска ватра на целој линији у циљу поновне припреме пешад. напада.
У 12.30 час. предузет је пешадиски напад целокупним борбеним поретком: Овај напад задржат је јаком непријатељском пешадиском и митраљеском ватром из камењара на јужним падинама Ивенске косе и к. 1212. Непријатељска артилерија са Грунишког виса и висова северно од Чегела тукла је врло јаком ватром са десног и левог бока борбени поредак ове дивизије; ова ватра је увек појачавана, чим би се покушао покрет наше пешадије. Поред тога борбени поредак средње колоне тукле су врло јаком ватром и две непријатељске батерије са к. 1212. Тешке батерије 105 мм. тукле су врло добро непријатељске камењаре северно од Ивена и непријатељске батерије на гребену к. 1212 и на Вратима (седло западно к. 1212). Тешка батерија 120 мм. и наше пољске батерије из састава леве колоне потпомагале су напад десног крила Моравске дивизије, тукући непријатељске ровове на вису источно од Чегела и батерију непријатељску позади истог виса. Борба се продужује. Имали смо доста велике губитке.
У 16.55 час. 1. Тимочка бригада јавља, да је 3. пук изашао мало напред и застао чекајући да се поравна 2. пук с њим.
14. пук полако креће напред. Одсечне пољске батерије потпомажу десно крило Моравске дивизије.
У 17.05 час. 2. бригада Дунавске дивизије јавља, да још није заузет камењар пред 2. пуком и да му изгледа, да су заостале десна и лева колона. Начелник штаба дивизије одговара, да су се напротив обе те колоне истакле према 2. пуку, да је наша артилерија пео дан тукла тај непријатељски камењар и да је крајње време, да се тај камењар заузме. Наредити одсечно артилерији да што јаче туче тај камењар а команданту 2. пука такође саопштите да вечерас заузме исти.
У 20.30 час. са ОБр. 1649 извештена армија и суседне дивизије следеће:
„Од 16 час. на фронту ове дивизије продужена је борба. Нарочито се врло јако блиска борба развила око стењака северно од с. Ивена и око камењара у подножју к. 1212, где се води јака борба ручним бомбама.
Лево крило десне колоне (7. пешад. пук) и десно крило средње колоне (9. пешад. пук) продужује наступање. Борба се још води. У току борбе данас по подне тешко је рањен командант 4. пука, пуковник Војислав Павловић.
Поред јављеног броја заплењених топова, заплењено је 12. тек. месеца још 4 пољска топа и 6 кара.”
У 20.50 час. примљен је извештај команданта 1. Дунавске пешад. бригаде ОБр. Службено ове садржине:
„У току целога дана вођена је борба. 4. пешад. пук дошао је до половине нагиба код с. Ивена. Отежавају му наступање поред непријатеља који даје јак отпор још и теренске незгоде. Рад се продужава. По говору примећено да сем Бугара на овом фронту има и Турака. 7. пук дошао у напад целим борбеним потретком на утврђење и нема извештаја до овог момента да ли га је заузео. Наша артилерија и данас је тукла једним делом непријатељску артилерију на Груништу, а једним делом тукла је непријатеља пред фронтом 2. пука. Непријатељ је био доста активан нарочито тешком артилеријом и према 7. пуку тукао унакрсном ватром са к. 1212, а са Груништа је тукао пољском артилеријом.”
У 22.10 час. Примљен извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 3988 у коме јавља, да је продужено узнемиравање непријатеља, да се поново јавила непријатељска батерија код Старовина. Против-тучена и ова и она позади Грунишког виса коју би требало гађати помоћу авиона. Јављена непријатељска колона од 2 батаљона продужава марш ка Црној реци.
У 23.15 час. примљен је извештај команданта 2. Дунавске бригаде ОБр. 1083 у којем јавља:
„По наређењу команданта дивизије јутрос од 8 час. почео је напад противу непријатељског положаја јужно од к. 1212. Овај покрет отежаван је фронталном и бочном ватром артилериском као и фронталном и бочном пешадиском и митраљеском ватром. Услед овога покрет је вршен постепеним пребацивањем у колико је било могуће. Од 9 час. отпочела је коректура француске пољске батерије која је извучена на положај тек око 7 час. После извршене коректуре видело се, да пољска артилерија не може да потпомаже напад. Хаубичка артилерија потпомагала је напад.
У 12.30 час., када је наређен општи напад, пукови ове бригаде предузели су напад, али је сваки покрет у напред био спречен снажном артилериском ватром са фронта, а нарочито са левог бока. Наша артилерија није могла паралисати дејство ове артилерије те су оне успевале да спречавају покрет појединих делова у напред. И покрај све ове ватре данас се напредовало десним крилом за 200-250 метара а левим крилом за 100 метара.
Трупе које су лево и десно од ове колоне нису испред ове колоне ни један корак.
Заробљено је 2 непријатељска војника из 40. бугарског пешад. пука.
У 23.30 час. примљен је извештај команданта 1. Тимочке бригаде ОБр. 912:
„Према заповести команданта, колоне ове бригаде предузеле су напад на непријатељске положаје у циљу овлађивања линијом: Ивенска коса-к. 1212-Врата. Напад је почео у 9 часова, исти се није могао извести са жељеном брзином у напредовању, пошто су средња и десна колона ове бригаде добиле јаку пушчану и митраљеску ватру, с фронта слабију а с деснога бока јачу. Ова бочна ватра је појачана и с бочном артилериском ватром с десне стране. Према овакој ситуацији, а да се јединице ове бригаде неби излагале осетним губитцима, наређено им је, да учињени скок у напред осигурају утврђивањем и кад им се укаже згодан моменат да се користе гредећи своме одређеном циљу.
Трупе на заузетој линији могле су се одржати још због тога, што су подржаване и потпомагане отсечном артилеријом ове бригаде.
У 12.10 час. издао сам заповест колонама за енергичнији напад, сматрајући, да је за то дошао подесан моменат, пошто је добијен извештаја из штаба дивизиског, да је непријатељ разбијен и да одступа пред трупама наше I армије. Али и у овакој довољној ситуацији нападне колоне нису могле напредовати, јер су добиле јаку пушчану, митраљеску и артилериску ватру, те су се у брзо морале зауставити у своме кретању.
Резултат данашње акције је: 2. батаљон 3. пука напредовао је око 200 метара; 13. пук са десним крилом и централним батаљоном напредовао је за 300 метара, левокрилни и више; 14. пешад. пук напредовао је око 200 метара. Све три колоне су ново добивену линију утврдиле. У току прошле ноћи одсечна артилерија ове бригаде појачана је једном француском брдском батеријом, која је стављена команданту 13. пука на расположење као ватрени ослонац за дотични пук.
У 23.40 час. примљена је заповест команданта III армије ОБр. 4304 за сутрашњу акцију која је напред код исте изнета.
У 23.45 час. командант дивизије на основу предње заповести команданта III армије издао је ову своју заповест:
„У току данашњег дана трупе I армије успеле су да заузму линију: с. Гњилеш (које смо ми до сада називали Чегел) – Тепавце и да задобију велики број заробљеника.
Сутра 15. тек. месеца ова дивизија и трупе I армије продужиће напад на непријатеља. Време почетка напада доставиће се телефоном.”
Губитци: погинуло: резервни пешад. ппоручник Крсман О. Крсмановнћ, 7 подофицира, 5 каплара и 20 редова. Рањено: активни пешад. пуковник Војислав С. Павловић, командант 4. пука (умро од рана и сахрањен у Солуну), активни пешад. капетан II кл. Александар К. Ристић, активни коњички ппоручник Димитрије Ј. Станојевић, резервни пешад. ппоручници: Светозар Ј. Пешић и Милован М. Драгићевић, 18 подофицира, 38 каплара и 96 редова. Контузовано: активни пешад. ппоручник Аксентије А. Џаковић, 11 подофицира, 6 каплара и 49 редова.
Утрошено муниције: пушчане 57.738. митраљеске 43.220 метака. Азен бомби 35, ручних бомби 120, ракетли 13, артилериске 3183 зрна.