15. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
ОБр. 3565 у 0.15 час.
14. новембра: Код Моравске дивизије јутрос пред свануће центар десне колоне овладао камењаром северо-источно од шиљастог камена и по том продужио покрет на север. У подне заузео с. Гњилеш и ћувик западно од овог села. Десно крило подишло под обли вис, а лево крило напредовало за 2 км. где се задржало и отпочело да се утврђује. Лева колона после јаке артилериске припреме кренула у напад, али је за време покрета формално засипана баражном артилериском ватром. Но и поред овога непријатељ натеран на повлачење. Стрељачки стројеви ове колоне допрли до с. Тепавца, где се утврђују. Код Вардарске дивизије у 7 час. 22. пук заузео непријатељске ровове. Услед непријатељског одступања батерије отпочеле реперисање терена. У 14.15 час. непријатељ покушао контра- напад али одбијен јаком артилериском, пешадиском и митраљеском ватром, после чега је непријатељ отворно најјачу артилериску ватру противу ове колоне, која је трајала до 17.30 часова. Наша артилерија снажно тукла непријатељску пешадију, која се задржала на 500 метара северно од заузетих ровова. Код леве колоне напад отпочео у 4 часа али услед јаке пешадиске и митраљеске ватре и употребе бомби, успео је у 6.30 час. да заузме непријатељске ровове и ту зароби 40 немачких војника. После јаке артилериске припреме од 13.45 до 14.10 час. непријатељ извршио контра-напад и успео да заузме један ров, али одмах против нападом нашим истеран. Десна колона појачана је батаљоном из 175. француског пука а лева колона са 2. коњичким пуком. Код 17. француске дивизије на главном сектору Сикрове бригаде заузети су били ровови после чега је следовао контра-напад који је одбијен, услед другог контра- напада ровови су напуштени. У изгледу је и трећи контра-напад на ровове, где се пешадија повукла пошто су опажане знатна бугарска појачања на путу од Кенали. Маневар који је покушан на ушћу Сакулева успео је. После успешног анфиладног дејства мања група пешадије прилично напредовала, али пошто главна трупа пешадије није успела, Сикр наредио да се врати. На фронту леве обале Црне реке непријатељ је тукао артилеријом 44. пук. На фронту ђенерала Фуркада први талас јуришни подишао самоме рову на испадном углу, али заустављен јаком митраљеском ватром. Фуркад наредио ноћни напад бомбама, али ђенерал Жером обуставио извршење док се ситуација код Сикра не поправи. Данас заробљено код Моравске дивизије 200 немачких војника са једним официром сви из 42. пука и 9. и 11. јегерског батаљона. Код Вардарске дивизије ноћу 13./14. новембра заробљено 6 Немаца из 146. пука, а данас један официр, 5 официрских кандидата и 215 војника из 146. пука, 9. и 11. јегерског батаљона Губитци накнадно.
ОБр. 3594 у 7.50 час.
Ноћ 14./15. новембра: Код Моравске дивизије – слаба пешадиска ватра (2. бис заувски пук) слабо пушкарање. Лево крилни батаљон 1. пука под борбом – препадом заузео је непријатељска утврђења северо-источно од Гњилеша.
Левокрилна колона – затишје.
Код Вардарске дивизије, – слаба пешадиска ватра. Трупе се на заузетим положајима утврђивале. Код Коњичке дивизије ништа ново. Код 17. француске дивизије, – ноћ релативно прошла на миру. Промене у распореду нема.
ОБр. 3611 у 18.30 час.
„Непријатељ је јутрос у повлачењу испред фронта ове армије и дела Источне француске армије. Делови армије у гонењу стигли око 15 час. пред утврђену и поседнуту непријатељску линију на коси Јаротока, где су наишли на јачи отпор и застали су. Врло је вероватно, да ће непријатељ, ту линију да брани упорно, јер му она заштићује комуникацију Битољ- Прилеп. Да бих могао с изгледом на успех нападати на ту линију потребно је појачати ме, у противном нема вероватноће да ће папад успети, јер су ми трупе слабе. Молим да се има на уму да су мојих 5 батаљона још код Дунавске дивизије и командант III армије налази, да ми их још не може вратити, 175. пук, који ми је прекјуче стављен на расположење, врло је слаб бројно. Садања ситуације по моме мишљењу не само не смањује, него још много повећава важност, правца, који води из угла Црне реке на север“.

Од Команданта II армије:
ОБр. 3806 у 5.25 час.
„Стање у току ноћи 14./15. новембра: Око 19 час. непријатељ је на крајњем левом крилу Ветреника отворио јаку пушчану и митраљеску ватру са бацањем бомби дејствујући артилеријом са Кравице и Голог била. Ватра је трајала око 1 час. Иначе ноћ прошла на миру. Промене у распореду трупа нема“.
ОБр. 3813 у 16.5 час.
„Стање код ове армије до 12 часова: Од јутрос траје нова обострана артилериска ватра. Наша је артилерија сасредила ватру противу главних објеката на непријатељске положаје.
Под заштитом ове ватре упућена су јака извиђачка одељења, која су својом активношћу принудила непријатељску пешадију, да поседне ровове и да отвори јаку ватру пешадиску и митраљеску. Местимице било је и борби са бомбама”.
ОБр. 3810 у 16.5 час.
Данас су се предали нашим трупама један наредник и 3 редова из 32. пешад. пука бугарског. На кратком саслушању изјавили су: Да се на Соколу и Добром пољу налази 32. пешад. пук, а на Кравици и западном Ветренику 46. пук, који је пре 4-5 дана дошао из дивизиске резерве са Козјака и сменио 29. пук који је на његово место упућен на Козјак у дивизиску резерву. Источно од 46. пука налазе се 11., 24. и 45. пук. Јачина чета у 32. пуку је 170 до 180 пушака.
ОБр. 3817 у 18.45 час.
„Од 12-16 час. 15. новембра продужен снажан притисак на непријатеља јаким извиђачким деловима и артилеријом. Код непријатеља није примећена никаква промена у јачини”.
ОБр. 3821 у 22 часа.
Од 16-19 час. 15. новембра продужена је енергична акција са знатним појачаним извиђачким деловима а уз припомоћ јаке артилериске ватре. На појединим деловима фронта наши пешадиски делови дошли су до саме препреке од жица где се сада води борба ручним бомбама. Код непријатеља није примећена знатнија промена у јачини.

Од Команданта III армије:
ОБр. 4911 у 9.45 час.
У току ноћи 14./15. новембра:
1.) Код Дунавске дивизије: – 7. пук заузео је бели ров пред својим фронтом у подножју Ивенске косе. Борба је била поглавито бомбама. Центрум леве колоне подишао је самоме врху камењара на врху Ивенске косе, – на осталом делу фронта пешадиска ватра и дејство бомбама поглавито пред 2. пуком који је подишао на блиско одстојање камењару јужно од к. 1212.
2.) Дринска дивизија још нема извештаја због прекида везе“.
ОБр. 4313 у 14.15 час.
1.) Дринска дивизија: У току ноћи 14./15. новембра пушкарање и слаба артилериска ватра. До 12 час. 15. новембра притисак на непријатеља пешадиском, митраљеском и артилериском ватром.
2.) Дунавска дивизија: Од 8 час. борба на целом фронту. У 10.30 час. средња колона заузела је камењаре у подножју к. 1212. пред десном и левом колоном изгледа, да је непријатељ поколебан и обе колоне наступају, али ипак непријатељ даје огорчен отпор”.
ОБр. 4312 у 19.10 час.
„Непрекидним борбама од 10. новембра број пушака бораца у јединицама ове армије веома се смањио нарочито у Дунавској дивизији, код које су 14. новембра пукови били следеће јачине: 2. пук 906, 2 батаљона 3. пука 1109. 4. пук 668, 2 батаљона 8. пука 445 . 9. пук 539, 18. пук 567 и 14. пук 738. Свега 6245 пушака бораца. Када се од овог броја одузме број пушака бораца 2. и 3. пука, које трупе тражи командант I армије, и које ће му се ускоро вратити а чији број износи 2015 остаће број пушака у Дунавској дивизији са 1. Тимочком бригадом свега 4230 на дан 14. новембра а како борбе још трају и тај ће се број смањити. Како се садањи фронт Дунавске дивизије са овим бројем пушака не може држати, молим или да се одмах пошаљу појачања у пешадији или смањи фронт. Добро би било да фронт 11 армије приме друге савезничке трупе, а 11 армија да прими фронт Дринске дивизије на десној обали Црне реке тако да фронт Дунавске дивизије буде фронт трупа ове армије”.
ОБр. 4319 у 21. час.
15. новембра Дринска дивизија вришла притисак на непријатеља ватром, а према Грунишком вису и пешадиским деловима. Око 10 часова осмотрена је једна непријатељска батерија у покрету од с. Репеша ка Репешком мосту на Црној реци. Дунавска дивизија: Борба се води на целом фронту. У 13 час. овладала је десна колона камењарима на Ивенској коси и продужила наступање ка гребену те косе. Око 13.30 час. примећено је пребацивање непријатељских делова на десну обалу Црне реке. У 13 час. предњи делови 8. пука избили су на гребен Ивенске косе источно од к. 1212. 2 батаљона су упућена у бок к. 1212. Лева и десна колона подишли су к. 1212. Наступање се врши под најјачом пешадиском и артилериском борбом. Снег и магла отежавају рад“.
ОБр. 4321 у 22.50 час.
За 16. новембар наредио сам да Дунавска дивизија продужи напад на непријатеља, а Дринска дивизија да потпомаже Дунавску дивизију ангажујући што јаче непријатеља нарочито на Груништу”.

Од Делегата капетана Јовичића:
актом Бр. 837.
„Ситуација на енглеском фронту на дан 14. новембра:
На Дојранском фронту вршено је систематско бомбардовање непријатељског фронта између Дојрана и Крастали. Ватра је нарочито концентрисана на непријатељске положаје у близини Дојрана. Под заштитом ове ватре нападали смо на „Р. 5“ и Крастали. Непријатељ је оба ова места држао са јаким снагама, којима је наша сконцентрисана ватра наносила огромне губитке. На Струмском фронту наше предње трупе заузеле су Карањаску и претерале Бугре на ону страну речице Нихора“.

Од Команданти Савезничких војсака:
Пов. извештај.
Стање на савезничком фронту 15. новембра:
„Вечерас наше трупе допрле до Вира, држимо Велушину, непријатељ туче баражном ватром. Наредио сам, да се напала Виро од зоре. Енглези су заузели Каракаску јужно од Сереза и извршили неколико насилних извиђања патролама у зони Дојрана”.

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ

ОБр. 7603.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
II армија: – Ништа важно. Око 19 час. непријатељ са Ветреника отворио јаку ватру, која је трајала један час. Има један дезертер из 11 пука.
III армија: – Дринска дивизија артилериска и пешадиска борба. Осмотрена је непријатељска колона од 2 батаљона на маршу од Доброг поља ка Старовини. Она се још по том почела пребацивати преко Црне реке под нашом артилериском ватром. Ово ће вероватно бити батаљони из 24. пука. Дунавска дивизија – јака борба на целом фронту. Напредовање наше пешадије задржано је јаком непријатељском ватром. Борбе су нарочито биле јаке северно од Ивена и у подножју к. 1212 и продужене су дубоко у ноћ. Утврђено је да је бој заплењених пољских топова у борбама од 11. и 12. новембра заиста 16.
I армија: – Моравска дивизија под борбом је напредовала на север за око 2 км. и узела с. Гњилеш (које није означено на карти) Непријатељ је натеран на повлачење и поред своје јаке баражне артилериске ватре. Село Тепавци пало је у наше руке 15. новембра из јутра. Вардарска дивизија почела је борбу рано из јутра и постепено освајала непријатељске положаје северно од Велесела, и поред јаког непријатељског отпора. У 14 час. непријатељ је једним контра-нападом повратио један ров, али су га наше трупе убрзо поново натерале у повлачење. Бригада Сикр заузела је била непријатељске ровове на своме фронту, али их после два непријатељска контра-напада морала напустити. Маневар, кога је ова бригада покушала на ушћу Сакулеве успео је, али је он морао бити напуштен. Напад бригаде Фуркад задржан је јаком непријатељском, митраљеском ватром. Заробљено код Моравске дивизије 200 немачких војника са једним официром из 42. пука, 9. и 11. јегерског батаљона. Код Вардарске дивизије један официр, 5 офиц. кандидата и 221 немачки војник из 146. пука, 9 и 11. јегер. батаљона. Немамо података о плену.
Авијација – 41 бомба бачена на непријатељске трупе, коректуре, извиђања и крстарење”.

ОБр. 7677 у 17.40 час.
Команданту I армије.
Молим наредите команданту коњичке дивизије да упути следећи ескадрон за пријем 125 коња у Зејтинлик из покретног ремонтског депо-а. У исто време примиће се и по 125 сабаља и мускетона а предаће се одговарајући број пешадиског наоружања упућеног ескадрона. Молим, да се одмах извести Врховна Команда кога ће дана и у које време бити ескадрон на укрцаној станици у Соровићу те да би се наредило што треба“.

ОБр. 7678.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије ђенералу Сарају и Милну и свима Војним изасланицима овде:
Стање 15. новембра до 16 часова:
II армија – Прекинута телефонска веза те нема везе.
III армија- Наши напади на фронту Ивен-к. 1212- Јароток продужују се успешно. Гребен, који од к. 1212 иде ка Ивену у нашим је рукама. Непријатеа, даје јак отпор на к. 1212, због чега су наше трупе, које га нападају појачане. Исто тако вршимо јак напад и на врата, која се налазе на гребену између к. 1212 и манастира. С. Чегел у нашим је рукама. Имамо доста заробљеника. Примећено је, да непријатељ одступа преко моста код Репеша са леве на десну обалу Црне реке.
I армија – Врши напад на положаје Јароток где је наишла на јак отпор. Нема никаквих података о 17. дивизији сем да је јутрос узела Букри и Кенали и да продужује наступање”.

Српски званични извештај
Солун 15. новембра.
14. новембра наше трупе уз садејство француских освојиле су дефинитивно после јаке борбе све непријатељске положаје јужно од Тепаваца. Немачке трупе, које су их браниле, натеране су на бегство у колико нису уништене или заробљене. Пребројено је овога дана око 500 немачких заробљеника са 2 официра и 5 кандидата. Још нема података о плену. Два нова села отели смо од непријатеља. То су Тепавци и Гњилеш (које није означено на карти). Храбри пуковник Војислав Павловић пао је славно на челу свога пука.

Слични чланци: