15. новембар, Операције III армије

Како је ноћ 14./15. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4311 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3998, 4013 који су код исте за овај дан изнети.
Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1651, 1657, 1663 и 1669 изнети код исте за овај дан.
Командант I армије телефоном у 9.35 час. извештава: Да трупе I армије наступају и пролазе кроз Тепавце, отпор непријатељске пешадије врло слаб и артилерија слабо дејствује.
У 9.40 час. телефоном извештава Врховна Команда о стању на фронту армије и о повлачењу непријатеља. Изнета потреба да се има свежа резерва за напад на к. 1212, падом исте може се Бугарима онемогућити задржавање на линији: Бистрица-Јароток-к. 1212.
У 10.35 час. Врховна Команда телефоном јавља, да су Французи узели Лажец и да наступају ка Северу, пошто је скренута пажња, да је потребно заузети к. 1212, ако се Бугари задрже на линији Бистрице, и на тај начин приморају на напуштање Битоља са Бистрицом, гледаће да се пошаљу појачања за заузимање к. 1212.
У 12 час. I армија телефоном јавља, да су Кенали и Букри у нашим рукама.
У 14.20 час. телефоном јављено Дринској дивизији да њихова артилерија дејствује само противу Грунишког виса и јављено јој о одступању једног дела непријатеља преко Рапешког моста.
У 15.15 час. Дунавска дивизија телефоном јавља, да десна колона избија на гребен Ивенске косе, да је 9 пук избио на западни део Ивенске косе; да 2. пук води борбу око саме к. 1212 и да је наишао на јачи отпор, те је појачан из дивизиске резерве.
Лева колона избија на запад код к. 1212 и подилази гребену Вратима; моли да Дринска дивизија јаче притисне Груниште, јер јој је десни бок отворен према Црној реци.
У 15.30 час. извештена I армија о ситуацији код Дунавске дивизије.
У 19.15 час. начелник штаба Дунавске дивизије телефоном јавља: Још није добио извештај а по последњем ситуација је оваква: Десна колона: 7. пук избио на гребен к. 1212-Ивен;
4. пук води борбу на Ивенском вису, који је одсечен од к. 1212. Десно крило средње колоне: 9. и 18. пук – избило на гребен и узело непријатељски положај; лево крило средње колоне: 1. батаљон 18. пука са десним крилом 2. пука креће се у бок к. 1212 (пред њим свеже снаге); 2. пук подишао са фронта к. 1212; лева колона подишла самом гребену и наишла на јачи отпор, те је положај јаче утврђен. – Има 3 митраљеза и приличан број заробљеника; један официр заробљен код десне колоне из 40. пука изјавио: од Врата до к. 1212 брани 39. пук. од к. 1212 до Ивена 40. пук; од Ивена до реке 55. и 56. пук, добили су наређење да се боре на положајима до последњег човека.
У 22.35 час. командант армије са ОБр. 4321 наредио је команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће:
„За сутра 16. тек. мес. наређујем: Да Дунавска дивизија продужи напад на непријатеља одржавајући везу са Моравском дивизијом. Дринска дивизија да потпомогне Дунавску дивизију, ангажујући што јаче непријатеља, нарочито на Груништу.
Ово наређење достављено Врховном Команданту, Врховној Команди и командантима I и II армије.
У 23 часа телефоном траже извештај од I армије докле је тачно Моравска дивизија допрла и где се њени делови налазе у односу на к. 1212.“

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 15./16. новембра на фронту ове дивизије било је слабијег пушкарања и артилериске ватре. На положају снег и јак ветар. Са ОБр. 3998 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Стање до 12 часова:
На целом фронту вршен притисак на непријатеља пешадиском, митраљеском и артилериском ватром, као и рововцима. Тучена је непријатељска батерија код Грунишког виса. Бугарска Будимичарка батерија не јавља се од јуче, али је јавља друга једна батерија пласирана северно од Грунишког виса. Са ОБр. 4001 извештена армија и суседне дивизије.
У 15.45 час. пуковник Димитријевић из армије јавља, да је се десна колона Дунавске дивизије (4. пук) толико кренула у напред те јој де десни бок постао несигуран и тражи да се ми ангажујемо.
У 15.50 час. јављено мајору Брашићу да наши треба јаче да притисну у правцу Будимирачког и Грунишког виса.
У 16 час. са ОБр. 4011 команданту леве колоне и артилерије наређено: Десна Дунавска колона правцем преко с. Ивене, толико је напредовала, да јој је њен десни бок знатно изложен, евентуалним непријатељским покушајима са Грунишког виса као и дејству непријатељске артилерије са истог положаја, с тога притиснуте што јаче непријатеља на Грунишком вису. Наша артилерија не треба више да туче к. 1212, јер су јој подишли пешачки делови Дунавске дивизије.“
У 18 час. са ОБр. 4013 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће: “На целом фронту вршен је притисак на непријатеља. Са црвене земље упућени пешадиски делови дочекани су јаком пешадиском и артилериском ватром. Све до сада пријављене непријатељске артилериске групе јавиле су се данас. Наша артилерија тукла је и ове групе. Вод 105 мм. дејствовао противу с. Старовина и с. Рапеша. Око 10 час. осмотрена је једна непријатељска батерија у покрету од с. Рапеша ка Рапешком мосту.”
У 23.30 час. са ОБр. 4017 издата је следећа заповест:
„На фронту дивизије повремена пушчана и артилериска ватра. На фронту леве колоне живљи рад извиђачких одељења. При данашњему повлачењу непријатеља са Ивенске чуке, већи се део повукао са Рапешког моста на десну обалу Црне реке.
Командант III армије са ОБр. 4321 од вечерас доставио је наређење за сутрашњи рад а које је напред у целости изнето за овај дан. Према предњем, а обзиром на постигнути успех на Битољском фронту за рад 16. тек. месеца наређујем:
1) Да све колоне развију што јачу активност на целом фронту у циљу притиска и узнемиравања непријатеља. Ово нарочито важи за леву колону, чија јача извиђачка одељења потпомогнута артилеријом, на фронту с. Будимирци-Црна река треба да изразе што јачи притисак на непријатеља на томе фронту.
2) Артилерија својом акцијом да потпомогне рад пешадије а нарочито ће се старати да парира непријатељско дејство противу десног дунавског бока и крила. Поред тога, тешком артилеријом тући непријатељске комуникације а нарочито ону преко Рапеша.
3) Обзиром на стање код непријатеља, потребно је да сви команданти пажљиво прате развој догађаја, како би се повољна ситуација што брже искористила у циљу прелажења у напад.
Достављено командантима колона, десне побочнице, пионирског полубатаљона, артилерије и командиру коњичког ескадрона.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 14./15. новембра код десне колоне продужена је борба. Центар исте (лево-крилни батаљон 4. пука) успео је да приђе самом врху Ивенског камењара (стењак северно од с. Ивена). Лево крило те колоне (7. пешад. пук) успело је да у 23 часа заузме бели ров пред својим фронтом у подножју Ивенске косе, који је ометао до сада наступање тога крила; овим је 7. пук знатно истакнут, те добија бочну ватру. – Ворба код ове колоне вођена је искључиво ручним бомбама.
У 7.25 час. помоћник начелника штаба I армије телефоном јавља, да I армија почиње данас напад у 8 час. а по том је примљено наређење команданта армије ОБр. 4321 за данашњи рад. Ово је напред у целости изнето.
По овом наређењу командант дивизије са ОБр. 1655 издао је следећу заповест:
„Трупе I армије отпочињу даљи напад противу непријатеља данас у 8 час. У вези моје заповести ОБр. 1650 од 14. тек. месеца наређујем:
1) Да се у 8 час. отвори артилериска ватра у циљу припреме за пешад. напад, с тим, да спрема пешадиског јуриша буде од 9.30 до 10 часова.
2) Да пешадиски напад отпочне тачно у 10 часова.”
У 7.50 час. са ОБр. 1657 послат је следећи извештај команданту III армије: Ефективних пушака у дивизји у почетку напада на Чуке било је 7590 а сада има 6246.
У 11.30 час. са ОБр. 1663 извештена армија и суседне дивизије следеће: „Од 8 час. отпочела је борба на целом фронту ове дивизије.
Од 9.30-10 час. наша артилерија развила је најјачу ватру у циљу припреме пешадиског напада, који је предузет у 10 часова на целој линији.
У 10.50 час. средња колона заузела је камењаре у подножју к. 1212 са којих је непријатељ својом јаком митраљеском и пушчаном ватром кочио наступање целог борбеног поретка ове дивизије. Даље наступање пешадије ове колоне продужава се.
Пред десном и левом колоном непријатељ је, како изгледа, поколебан и обе колоне нступају, непријатељски делови на истом дају огорчен отпор. Борба се продужава.
У 13.20 час. начелник штаба I. Тимочке бригаде јавља (лева колона) да иду напред не наилазећи на велики отпор. Имају доста заробљеника и нови непрестано пристижу. Пренели су ватру на сам гребен к. 1212 и на Врата. Једина је тешкоћа снег и магла. Наређено енергично наступање и да се магла што боље искористи.
У 13.45 час. начелннк штаба наређује телефоном командиру коњичког ескадрона, да са ескадроном дође код састава Чегелског и Полошког потока и ту да чека даље наређење. Образоваће се одред за гонење под командом пуковника Драгутина Ристића и да ће му правац бити: Врата-Селечка планина, с тим, да се пресече пут Разимбеј- Алинци. да пешадија поседне с. Маково-Рапеш, а коњица гребеном Селечке планине до Макова. Биће упућен чим падну к. 1212 и Врата. Мораће се наступити и за време ноћи. Вардарци ће гонитн у правцу Новаци, Моравци у правцу Орехова.
У 13.50 час. примљен извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 4001 од 12.40 час. у коме јавља да је вршен притисак на непријатеља из свију врста оруђа. Тучена је непријатељска батерија код Грунишког виса, а Будимирачка батерија не јавља се од јуче, док се појавила једна друга негде северно од Грунишког виса.
У 14 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља телефоном да има још нових заробљеника да се иде даље напред. Начелник штаба извештава, да ће се по избијању на гребен образовати гонећи одред од коњичког ескадрона, батаљона 3. пука из одсечне резерве и 18. пука под командом пуковника Драгутина Ристића.
У 14.05 час. примљен извештај команданта 1. Дунавске бригаде ОБр. Службено:
„Камењар изнад Ивена заузет је. Целим борбеним поретком креће се напред. Осмотрено је да се поједини делови непријатеља у повлачењу пребацују преко Црне реке на десну обалу. То је стање у 13,30 час. Наређено је пребацивање артилерије у напред.
У 14.10 час. начелник штаба телефоном извештава начелника штаба III армије да је заузет Ивенски камењар у 13.30 час. Цео борбени поредак је у покрету и подилази гребену к. 1212. Пре по сата јавио је 9. пук, да је избио на сам гребен, али се то још не сматра као сигурно. Сад формирамо одред за гонење. Осмотрено је, да се делови непријатеља у повлачењу пребацују на десну обалу Црне реке. Добро би било да се у том правцу упути коњички ескадрон Дринске дивизије. – Одговорено, да је њен ескадрон далеко, да би се могао хитно употребити за то.
У 14.20 час. начелник штаба телефоном у кратко саопштава команданту 8. пешад. пука садржину заповести ОБр. 1666.
У 14.40 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља телефоном, да су наши делови под самим Вратима, једино их успорава у наступању врло стрм терен. Наређено да се енергично иде напред и да се нарочито што брже гледа да се десним крилом избије на гребен.
У 14.55 час. командант 1. Дунавске бригаде телефоном извештава, да је целим борбеним поретком подишао под сам гребен, да је Дринска дивизија застала око 2 км. да је с тога био приморан да на том месту развије своју одсечну резерву без које је сада остао. Начелник штаба одговорио, да је 8. пук у покрету позади његовог левог крила и у случају потребе ставиће му се на расположење.
У 15 час. командант дивизије под ОБр. 1666 издао је ову заповест: „Према свима извештајима непријатељ се налази у повлачењу пред целим фронтом Дунавске дивизије, I армије и француско-руске армије. По избијању на гребен Ивенска коса-к. 1212, трупе ове дивизије задржаће се на заузетом положају, исти утврдити и организовати за одбрану.
За даљи рад
Наређујем:
1) Све нападне колоне упутиће одмах по избијању, своје предње делове за гонење непријатеља и одржавање додира са њима. и то: десна колона у правцу Рапеша, средња колона у правцу к. 1378 и с. Макова, лева колона у правцу с. Орехова.
2) Гонећи одред – командант пуковник Драгутин Ристић: дивизиски коњички ескадрон, 3. пешад. пук (2. батаљона), 18. пешад. пук; 1. и 3. Дунавска брдска батерија – свега: 5 батаљона, 20 митраљеза, 8 брдских топова и коњички ескадрон. – По избијању на гребен к. 1212, предузеће гонење непријатеља правцем: гребен Селечке планине са задатком, да још у току ноћи 15./16. тек. месеца избије на линију: Рапеш-Маково-гребен западно и пресече непријатељу везу Зович-Маково-Битољ.
У даљем току тежити овлађивању теренским одсецима: Бобиште (1304) и Високо, Марково Гумно (1506) и пресецању непријатељске комуникације: Расимбеј – мост – Камен – Штавица-Прилеп.
Командант средње и леве колоне ставиће под команду пуковника Д. Ристића одређене брдске батерије (1. и 3) по овлаћивању непријатељским положајем.
3) Команданти нападних колона издаће потребна наређења, да се по избијању на непријатељски положај трупе уреде, извлачећи што јаче резерве.
Пријем ове заповести потврдити.
У 15 час. начелник штаба 2. Дунавске бригаде телефоном јавља да је 9. пук избио на гребен, да је 2. пук подишао под сам врх к. 1212, где је наишао на известан отпор, услед чега су развили један батаљон 18. пука. Једна непријатељска батерија из равнице гађа у њиховом правцу. Начелннк штаба доставиће му у кратко заповест ОБр. 1666.
Око 15.20 час. чује се јака пешадиска и митраљеска ватра. У 15.40 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља, да је њихов борбени поредак на 8-900 метара од саме к. 1212, са које је 3. пук добијао у десни бок ватру. која је сада престала, јер је 2. пук подишао под саму к. 1212 и њу наша артилерија не може више да гађа. Борба што се чула је или на левом крилу 14. пука или на десном крилу Моравске дивизије.
У 15.50 час. начелник штаба 2. Дунавске пешадиске бригаде телефоном јавља, да 2. пук још није избио на к. 1212, да делови 9. и 18. пука развијени гребеном иду ка к. 1212 у бок. Напад се лепо развија.
У 16 час. командир Дунавско коњичког ескадрона јавља телефоном, да је са ескадроном стигао код штаба 1. Тимочке бригаде. – Наређено му да ступи у везу са командантом 3. пешад. пука.
У 16.30 час. са ОБр. 1669 послат команданту III армије и суседним дивизијама овај извештај о стању на фронту:
„Од 11 час. продужена је борба на целој линији. Трупе ове дивизије продужиле су постепено наступање.
У 13 час. десна колона овладала је Ивенским камењарима и продужила даље наступање ка гребену Ивенске косе. Око 13.30 час. примећемо је пребацивање непријатељских делова, који су одступали на десну обалу Црне реке.
У 13 час. десно крило средње колоне (9. пешад. пук) избио код Ивенеке косе, источно од к. 1212 својим предњим деловима. Левокрилни батаљон 9. пука са једним батаљоном 18. пука из опште резерве, упућен је у бок непријатеља на к. 1212, а у циљу да потмомогне избијање левог крила средње колоне (2. пешад. пука) на к. 1212, којој је овај пук подишао. Лева колона наступала је наилазећи на јак непријатељски отпор и до 16 час. подишла је на одстојање од 900 метара од гребена западног дела к. 1212.
За време наступања наше пешадије, водила се најјача пешадиска и митраљеска борба. Од 16.10 час. интензивност ватре на целом фронту ослабила је.
Наредио сам: да трупе ове дивизије после потпуног овлађивања непријатељским положајима Ивенска коса – к. 1212, организују одбрану истих и утврде се, одашиљући предње делове у гонење ка линији Рапеш-Маково-Орехово; да се формира гонећи одред под командом пуковника Драг. Ристића (3. и 18. пешад. пук, коњички ескадрон и две брдске батерије) са задатком: да предузме гонење правцем гребеном Селачке планиие у циљу пресецања везе Зович-Новаци и Расимбеј мост-Прилеп. Борба се продужује. На положају јака магла и снег, због чега је отежано оријентисање на терену.
У 20 час. са ОБр. 1670 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„Од 16.30 час. продужена је јака пешадиска и митраљеска борба. Десно крило десне колоне (4. пешад. пук) напада вис северо источно с. Ивена, подилазећи левим крилом ка гребену Ивенске косе. Борба се још води. Лево крило десне колоне (7. пук) избило око 17.30 час. на гребен Ивенске косе, заузев део непријатељског положаја. Овај пук десним својим крилом потпомаже напредовање 4. пешад. пука, а левим крилом је у чврстој вези са 9. пуком. Десно крило средње колоне (9 пешад. пук) утврђује се на заузетом делу непријатељског положаја. Лево од њега упућени батаљон (3) 18. пука напао је, у вези са десним крилом 2. пука, к. 1212 са источне стране, гребеном у леви бок непријатеља пред фронтом 2. пешад. пука. Овај напад задржат је пристизањем једног свежег непријатељског батаљона. који је посео положаје на врху к. 1212 фронтом на исток. Напад се продужава. Лево крило средње колоне (2. пешад. пук) у своме нападу на фронт к. 1212 подишло гребену исте. Напад његов продужава се у вези са 3. батаљоном 18. пука. Напад 2. пешад. пука јако је отежан стрмошћу јужне падине к. 1212 и отпором непријатеља, који је дејствовао јаком пешадиском и митраљеском ватром. Десно крило леве колоне (2. батаљон 3. пешад. пука) успело је да подиђе гребену к. 1212 на одстојање 200-300 метара, одржавајући десно најтешњу везу са 2. пешад. пуком. Центар леве колоне (13. пешад. пук) успорен је у свом наступању јаком бочном пешадиском и митраљеском ватром са врха к. 1212. Борбени поредак овога пука налази се на одстојању 5-600 метара од гребена западног дела к. 1212. Напад се продужава. Лево крило леве (14. пешад. пука) подишло је десним својим крајем на 200-300 метара од гребена западног дела к. 1212, а левим својим крилом избило је на гребен северно од с. Чегела (упаљеног) на западном крају к. 1212 и налази се на 50 метара испред жица пред непријатељским утврђењем на овоме крају. Напад трупа ове дивизије продужава се.
Према исказу једног заробљеног официра из 40. пука, распоред непријатеља пред фронтом ове дивизије следећи је: 39. пешад. пук на одсеку Чегел-к. 1212, 40. пешад. пук на одсеку к. 1212-Ивенска коса, 55. и 56. пук (знатно ослабљени) на одсеку вис северо-источмо од с. Ивена-Црна река. Батаљони 40. пука јаки по 1200 људи. Пук је имао заповест, да најупорније брани и одржи положај; о наређеном општем повлачењу није му ништа познато. Тешка исхрана и дотурање муниције. Извештај о броју заробљеника и плену поднећу накнадно.
Губитци: Погинуло: активни пешад. поручник Стеван М. Миленковић, један подофицир, 8 каплара и 34 редова. Рањемо: активни пешад. поручници: Никола П. Петровић, Драгутин Б. Новаковић, Милан А. Стевановић, Ђорђе 3. Милачић и Чедомир Ј. Марјановић; резервни ппоручници: Живота С. Николић, Раденко И. Анђелковић, Јован В. Миловановић, Миленко С. Живановић, 17 подофицира, 19 каплара и 119 редова. Контузовано: један подофицир, 2 каплара и 10 редова.
Утрошено муниције: пушчане 121.400, митраљеске 39.800 метака, ручних бомби 5, Азен бомби 8, артилериске 5410 зрна.

Слични чланци: