16. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од Команданта I армије:
ОБр. 3630.
„Немци заробљеници из 9. и 11. јегерског батаљона изјавили: На левом крилу су 9., 11. и 12. јегерски батаљон. 9. и 12. батаљон су активни. а 11. је резервни. 9. и 11. батаљони дошли су са западног фронта са Вогеза и Шампање око 23. прошлог месеца на положаје северно од Тепаваца. Батаљони су од по 4 чете са митраљеским оде.љењем. Ефектив чета при доласку на овај фронт био је око 230 а 14. тек. месеца око 130 људи. У 11. батаљону кадровци су од 20 година, резервисти до 40 година. У четама је 1/2 кадроваца а 2/3 резервисти. За долазак нових немачких трупа на овај фронт не знају. Сви војници желе да се рат што брже сврши због беднога стања породица у Немачкој. У миру постоје 16. активних јегрских батаљона сада у рату знају за 18 резервних.”
ОБр. 3622 у 0.45 час.
15. новембар: Јутрос у свануће константовано најпре код Вардарске по том и код Моравске дивизије са зуавским пуком и код 17. француске дивизије да се непријатељ главним снагама повукао испред фронта армије. Одмах наређено гонење: Моравској дивизији правцем ка Јаротоку са бочним одредом на к. 1212; Вардарској дивизији ка с. Врањевцима; Жеромовој, главном снагом ка Биљанику мањом између баруштина и железничке пруге; Коњичкој дивизији ка Новацима. У току дана кретало се за непријатељем, који је давао осредње отпоре пешадијом и артилеријом. До мрака дивизије су стигле са предњим деловима на линију: Обле чуке (западно од к. 1212) северно од манастира Јаротока-Негочани, а бригада Фуркад са предњим деловима у висину с. Средње Егри. Армиска резерва Коњичка биргада са једним пешадиским пуком заноћила је на линији Брод-Грдилово. Заробљеника било 86 из 42. и 146. немачког пешад. пука и 9. и 11. јегерског батаљона. Губитци накнадно.”
ОБр. 3628 у 7 час.
„Ноћ 15./16. новембра проведена у повременим чаркама. Трупе ове армије биле су у сталном додиру са непријатељем, има и 14. заробљеника.”
ОБр. 3634 у 12.20 час.
„По накнадном извештају код 1. дивизије ђенерала Жерома заплењен је јуче код Букри један непријатељски топ 155 кратки. Молим, да се у рапорту ове команде ОБр. 3565 од 14. од. месеца у предпоследњем ставу код речи „Моравска дивизија” дода: и 2. зуавског пука“.
ОБр. 3653 у 22.55 час.
„У вези прописа ОБр. 7710 од данас споразумно са командантом III армије ојачао сам Дунавску дивизију за њен напад на чуку са 5 својих батаљона и потпомагао је са 10 својих батерија. Сви ови батаљони и две батерије и сада су на потпуном расположењу команданта Дунавске дивизије. Сада сам пак наредио команданту Моравске дивизије, да у споразуму са командантом Дунавске дивизије потпомаже што јаче његов напад на к. 1212 дејством у бок и позадину непријатеља, који се још држи на тој коти. Осим тога и мостовни трен, који сам добио од Француза ставио сам привремено на расположење команданту III армије, по преставци, коју ми је учинио.”
ОБр. 3650 у 23.15 час.
„16. новембар густа магла са јаком кишом и ветром ометала сваку акцију армије, сем пушкарања патрола и бацање бомби у непријатељске ровове. Дивизије остале у главном на истим положајима на којима су била и синоћ. Један батаљон са митраљеским одељењем и једним брдским топом садејствовао у нападу левог крила Дунавске дивизије на Облу чуку западно од к. 1212. 56. француски пук са десне обале Црне реке прешао на леву обалу и налази се јужно од Негочана. Заробљено 10 Немаца код Вардарске дивизије из 42 и 146. немачког пука и из 9. и 12. јегерског батаљона. Губитци накнадно.”
ОБр. 3614 у 22.30 час.
„Немогуће је сада упутити ескадрон, јер су све трупе ангажоване у борби. Чим буде било могуће ескадрон ће се упутити. Врховна Команда биће предходно извештена. Св. ОБр. 7677.“

Од Команданта II армије:
ОБр. 3329 у 5.30 час.
„Сем омањег обостраног пушкарања и ретке артилериске ватре ноћ 15./16. новембра на фронту ове армије прошла на миру. 4. Шумад. брдска батерија са Ветреника (десни одсек) премештена и пласирана на Катунцу (леви одсек).”
ОБр. 3774 у 18 час.
У току 14. новембра рањени су код Шумадиске дивизије један подофицир, један каплар и 3 редова.
ОБр. 3840 у 18.15 час.
„Од 12-16 час. продужен је јутрашњи рад. Магла са кишом и снегом отежавају рад и осматрање дејства артилерије.”
ОБр. 3846 у 22.20 час.
„Стање код ове армије до 19 часова: Продужена акција извиђачким деловима и артилериском ватром. Непријатељ одговарао пешадиском и артилериском ватром. Магла и снег отежавају дејство наше артилерије. Промене код непријатеља нису примећене. Губитци: Код Тимочке дивизије јутрос погинуо један редов. Код Шумадиске дивизије у току 15. ов. месеца погинули један подофицир, један каплар и један редов. Рањено: један подофицир, један каплар и 6 редова. Контузовани 2 редова.”

Од Команданта III армије:
ОБр. 4322 у 0.15 час.
15. новембар: Дунавска дивизија (стање до 20 час.). Продужена је борба на целом фронту. Око 17.30 час. и 7. пук избио је на гребен Ивенске косе. Средња и лева колона подишле су на блиско одстојање к. 1212. 14. пук избио је северно од села Чегела. Напад се изводи под врло јаком пешадиском и митраљеском ватром. Непријатељ је довео на к. 1212 један свеж батаљон као појачање. Један заробљени официр из 40. пука изјавио: 39. пук држи десни одсек Чегел-к. 1212. 40. пук је на одсеку к. 1212-Ивенска коса. 55. и 56. пукови (знатно ослабљени) на одсеку – вис северо-источно од с. Ивена на Црној реци. Батаљонн 40. пука јаки 220 људи. Пук је имао заповест да најупорније држи положаје. Није му ништа познато о наређеном општем повлачењу. Тешка је исхрана и дотурање муниције.”
ОБр. 4325 у 9 час.
„У току ноћи 15./16. новембра: 1) Код Дринске дивизије повремена пешадиска, митраљеска и артилериска ватра. 2) Код Дунавске дивизије непријатељ је у два маха покушао напад на 4. пешад. пук, али је одбијен. На осталом фронту пешадиска и митра.љеска ватра, рад патрола и извиђачким одељењима.”
ОБр. 2411.
Командант Дринске дивизије са ОБр. 3840 од 14. тек. месеца јавља:
„Према до сада прикупљеним податцима вероватан садашњи распоред непријатеља пред фронтом ове дивизије следећи је:
1) На Соколу и теренској вези с Добрим пољем 32. и. пук; на Трнавској коси 2 батаљона 49. п. пука; на Рововској и Браздастој коси 2 батаљона 43. пешад. пука и по један батаљон 23. и 28. пука. На Грунишком положају 2. батаљона 21. пука. Источно од 32. пука има везу са 29. пуком, који је на Добром пољу а западно 21. пук има везу са 56. пуком који је са једним батаљоном 21. пука на левој обали Црне реке око с. Ивена и Крапе.
2) На Грунишком вису три брдска топа; код Будимираца једна пољска артилериска група, код Старовине једна пољска батерија, на Браздастој и Трнавској коси по једна брдска артилериска група, на Соколу 2 брдске групе и на Добром пољу једна пољска батерија која дејствује против десног крила десне колоне.
3) Непријатељски положаји добро су утврђени. Ровови су за стојећег стрелца са препреком од жица.”
ОБр. 4279.
15. ов. месеца у јутру заробљена су 2 бугарска војника из 21. пука код Црвене земље пред Грунишким висом изјавили су: 2 чете 4. батаљона и једна чета 1. батаљона 21. пука налазе се позади врха Грунишког виса на 40-50 корака, где је и пуковски штаб. По једна од ових чета стално су у рововима на Грунишком вису и смењују се сваког дана у први мрак. Источно од ових чета налази се 2. батаљон; 2 чете 4. батаљона и једна чета 1. батаљона. 3. батаљон и 2 чете 1. батаљона били су на левој обали Црне реке код 56. пука, са којим је одржавана веза преко једног моста близу Ивена. Позади Грунишког виса пласирана су три брдска топа и једна аустриска хаубица. Грунишки вис солидно утврђен. Ровови су у два-три реда за стојећег стрелца са препрекама од жица. Резерва је у добрим пасивним заклонима, који су покривени слојем земље од једног метра дебљине.”
ОБр. 4272.
Доставља саслушање заробљеног бугарског ппоручника Пенча Д. Крусева водника 40. пука који је изјавио: „да је био у официрској патроли ради хватања везе са 39. пуком. Српска патрола била је и сувише дрска и смела и отишла далеко напред, те је он чујући њен говор мислио да су то Бугари, оставио своје војнике и слободно пошао ка Србима. На његово питање, иза једне велике стене, неко је одговорио чистим бугарским акцентом „наши смо”, он се приближио и ухваћен је. Он верује да би у сваком другом случају вод српске официрске патроле морао бити заробљен, јер је бугарска патрола била од 12 људи а српска од 6.”
ОБр. 4340 у 15.23 часа.
(Стање до 11 часова). На целом фронту врло јака борба. Десно крило десне колоне Дунав. дивизије напада гребен Ивенске косе и утврђен вис северо-источно од с. Ивена. 7. и 9. пук држе заузете положаје. У 7 час. Непријатељ, је врло јако напао центар средње колоне и успео је да одбаци 3. батаљон 18. пука са гребена Ивенске косе источно од к. 1212. Одаслатим појачањима успело се, да се даљи покушаји непријатеља спрече и у 10.30 час. наше трупе прешле су у напад и на том делу фронта. Лево крило средње колоне и лева колона нападају; напредовање је врло тешко, јер су падине стрме, непријатељу даје огорчен отпор, а магла потпуно омета успешно потпомагање напада артилериском ватром. Из Дринске дивизије послаће се извештај накнадно.“
ОБр. 4340 у 23.10 час.
16. новембар: Дунавска дивизија (стање до 16 часова): Продужена борба. Код десне колоне стање у главном непромењено. Центар средње колоне потиснуо је непријатеља и заузео део гребена косе источно од к. 1212, на коме је био и прошле ноћи; десно крило леве колоне успело је да приђе самим непријатељским рововима али је јаком митраљеском ватром и бомбама враћено у своје ровове. Центар и лево крило леве колоне подишли су на 2-400 метара испод гребена косе. Западно од к. 1212 водила се само пешадиска борба, јер артилерија није могла да развије своје дејство услед густе магле. Непријатељ, коме су блокови стена давали одличан заклон обасипао је најјачом пешадиском и митраљеском ватром и бомбама наше делове, који су поред тога имали да се крећу по врло стрмим нагибима. Са дринском дивизијом није још успостављена веза услед хрђавог времена.”
ОБр. 4348 у 23.10 час.
„За сутра 17. новембра наредио сам Дунавској дивизији да продужи напад на непријатеља на положаје: к. 1212-Ивенски вис а Дринска дивизија на Грунишки положај. По споразуму са командантом I армије напад Дунавске дивизије потпомагаће Моравска дивизија нападом у десни бок и позадину непријатеља на к. 1212.”

Од делегата капетана Јовичића:
Бр. 843.
Ситуација на енглеском фронту на дан 15. новембра:
Дојрански фронт: После јаке артилериске припреме вршили смо насилну демонстрацију на непријатељски фронт код Дојрана. Пошто је примећено да непријатељ са јачим снагама поседа ровове на овоме делу, поново је отпочело артилериско дејство.”

Од Војног изасланика у Италији мајора Христића:
Бр. 1103 у 8 час.
“На фронту III талијанске армије утврђено је присуство 28. бригаде из 14. А.-Угарске дивизије која је пре 2 месеца исчезла са руског фронта.“

Од Министра Војног:
Пов. ФђОБр. 2617 од 16. новембра.
Доставља писмо од војног изасланика у Лондону пуковника Николајевића као и одговор Енглеског Министарства Војног на поднети „Ед мемоар“, а који гласи:
„Генералштаб, коме сам поднео већ „Ед мемоар“ Пов. Бр. 748 који сте ми предали прошле недеље, извештава ме:
Да је он још раније размишљао о могућности да ће централне силе покушати да превезу велика појачања на Балкан, а у цељи да тамо за време зиме продужи борбу у великом стилу. Због тога се је он саветовао са савезничким ђенерал-штабовима, који би био најбољи пут да се томе стане на пут. Обадва и Француски и Енглески ђенералштаб сагласили су се, да би централне силе у положају да прикупе у истини повећу снагу, кад би оне биле слободне, да повуку трупе са западног фронта. Даље оба ђенералштаба сагласила су се и у томе: да је најбољи начин да се то предупреди тај, да француска и енглеска војска продуже њихову офанзиву на западном фронту са највећом жестином. Та политика, као што ће српска влада знати, сада се изводи. Према томе онемогућава се пошиљање већих појачања на Солунски фронт, пошто би то могло бити извршено само на штету ратних операција на главном фронту. Енглески ђенералштаб је мишљења да притисак на Маћедонском фронту треба и даље продужити и ако је могуће појачати га. Узимајући то у обзир испраћени су 6 нових енглеских батаљона, 4 тешке батерије (13.000 пешадије). појачања за британске дивизије које се тамо налазе. Даље предложено је Французима и Талијанима да и они пошаљу нова појачања.
Две тешке батерије поред оне која је раније послата, упућене су у Русију са 2000 метака за употребу у Румунију.”

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ

ОБр. 7693.
Њ. В. Краљу, нашим Војним изасланицима на страни и ђенералу Рашићу:
„14. новембра заузели смо све положаје јужно од Тепаваца. Заробили смо 12 официра, 5 кандидата и близу 500 Немаца из 42. и 146. пука и 9. и 11. јегерског батаљона. 15. из јутра узели смо с. Тепавце и гонимо ка северу. Бугари су почели јутрос се повлачити и на правцу Флорина-Битољ. Руси узели Лажец и подишли Бистрици. Непријатељске колоне одступају од Битоља ка Прилепу.“

ОБр. 7697.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 15. и 15./16. новембра:
II армија: – вршила је јак притисак артилериском ватром и пешадиским деловима који су долазили до препреке од жица. Долазило је и до борбе ручних бомби. Има 4 дезертера из 32. пука који веле: 32. пук је на Соколу и Добром пољу; 46. пук дошао је пре 5 дана на Ветреник и сменио 29. који је отишао у резерву; чете у 32. пуку јаке 170-180 пушака.
III армија: – Дринска дивизија вршила је притисак на непријатеља ка своме фронту, нападајући пешадијом у правцу Грунишког виса. Око 10 час. осмотрена је непријатељска батерија у покрету од с. Рапеша ка Рапешком мосту (југо-источно од села.) Дунавска дивизија нападале је целог дана на гребен северно од Ивена и на к. 1212, освајајући постепено предње положаје. Око 13 час. делови 8. пука избили су на гребен Ивенске косе одакле су одмах упућена два батаљона у бок к. 1212. Непријатељ је давао јак отпор како артилеријом тако и митраљезима. Један свеж непријатељски батаљон стигао је на к. 1212. По исказу једног заробљеног бугарског официра из 40. пука излази: 39. пук држи одсек Чегел к. 1212; 40. пук држи к. 1212 и Ивенску косу; 55. и 56. пук су даље источно до Црне реке, батаљони 40. пука јаки су по 1200 људи, имају наређење да најупорније бране к. 1212. Око 13.30 час. примећено је да непријатељ пребацује неке своје делове са леве на десну обалу Црне реке. Није познат тачан број заробљеника ни плена. Зна се преко 300 заробљеника и 3 заплењена митраљеза. У току ноћи непријатељ покушао два контра-напада на Ивенску косу, али је одбијен. 16. новембра из јутра отпочео је опет контра- напад са к. 1212 и борба се још води са нашим трупама које су такође прешле у напад.
I армија: – У своме гонењу ка северу, трупе I армије стигле су на линију: Обле чуке (западно од к. 1212) – северно од манастира Јароток-Негочани-ср. Егри. Непријатељ је давао средњи отпор). Има 100 заробљеника Немаца из 42., 146. пука и из 9. и 11. јегерског батаљона који изјавили: да се и 2. јегерски батаљон налази овде. 9. и 11. батаљони су активни а 11. резервни. Јачина чете при доласку била 230 а 14. тек. месеца 130 људи.

Истим извештајем:
Њ. В. Краљу, Војним изасланицима на страни и ђенералу Рашићу:
„15. новембра III и I армија нападале су на к. 1212 и Јароток. Непријатељ даје јак отпор и одржао је к. 1212. I армија узела манастир Јароток и Негочане. Заробљено око 500 Немаца и 3 митраљеза. Јужно од Битоља Бугари се повукли на Бистрицу где дају јак отпор. Наши напади продужују се 16. новембра“.

ОБр. 7710 у 13.10 час.
Команданту I и III армије:
„Према споразуму са командантом Савезничких војсака цела 17. колонијална дивизија има се употребити за операције на левој обали Црне реке и њено место на десној обали заузеће трупе из састава француско-руске армије. – Командант I армије ће ступити у споразум са командантом француско-руске армије. Смењене трупе употребити тамо где буде најкорисније за постигнуће успеха. На друга се појачања за сад не може рачунати. Има везе са рапортима ОБр. 3611 из I и ОБр. 4312 из III армије”.

ОБр. 7711 у 18 часова.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима Војним изасланицима овде:
Стање 16. новембра у 16 часова:
II армија ништа ново.
III армија: – Борбе се воде на линији Ивен-к. 1212 али нема још података о резултату. Снег ометао акцију артилерије.
I армија: – Борба на линији северно од линије манастир Јароток-Негочани. Нема резултата. Трупе 17. дивизије заплениле су јуче један тежак непријатељски топ код Букри”.

Српски званични извештај
Солун 16. новембра 1916. год.
15. новембра продужено је гонење непријатеља на леву обалу Црне реке. Подржан свежим снагама непријатељ се задржао на поодавно утврђеној линији Ивен-Јароток. После огорчених борби успели смо да ову линију озбиљно начнемо на више места. Села: Чегел, Балдуенце и Негочане као и манастир Јароток ослобођени су од непријатеља. На десној обали Црне реке непријатељ је морао напустити своју главну утврђену линију на граници и повући се ка Битољу. Села Букри, Г. Ср. и Д. Егри и варошица Кенали чисти су од Бугара. Око 500 заробљеника, Бугара и Немаца, више митраљеза и другог материјала пали су у наше руке.

Слични чланци: