Како је ноћ 16./17. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4362 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4035, 4036, 4042 изнети код исте за овај дан.
Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1683, 1685, 1686 ц 1687 а који су код исте за овај дан изнети.
У 10.45 час. Дунавска дивизија телефоном јавља, да је напад пешадије почео у 10 часова: Бугари поседају ровове; тучени су најјачом нашом артилериском ватром. 7. и 9. пук избили су на гребене и ту се добро држе. Са Моравском дивизијом држи се добра веза, она напада положај „Три зуба“, који је саставни део к 1212, моли за авијатичаре.
У 14.40 час. телефоном пита I армија о ситуацији код те армије; извештена да има знакова да је непријатељ поколебан; Вардарска и Моравска јављају да се непријатељ са к. 1212 повлачи у нереду (као стадо оваца у групама).
У 14.50 час. телефоном јавља Дунавска дивизија што је Моравска и Вардарска дивизија осмотрила; Дунавска дивизија јавља да напад иде успешно; један део 14. пука избија на западнн део к. 1212; на Ивенском вису изгледа да је непријатељ поколебан”.
У 17.05 час. командант армиске артилерије телефоном јавља да је к. 1212 заузета и борба се утишала. Гоњења у томе правцу продужено гонећим одељењима, Моравска дивизија још није зузела Врата, те је неколико топова са фронта Дунавске дивизије окренуто у том правцу, да би се помогло Моравској дивизији.
V 8.30 час. командант ове армије са ОБр. 4370 наредио је камандантима дивизија следеће: Обратити у току ноћи нарочиту пажњу на непријатеља пред нашим фронтом а нарочито на одсеку Грунишког положаја, јер са падом к. 1212 могућно је да Бугари испред вашег фронта одступе.
Дејство Дринске дивизије
Ноћ 16./17. новембра прошла без значајнијих догађаја. На целом фронту пушчана и митраљеска ватра и по који артиљериски метак. Са ОБр. 4035 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Ситуација до 12 часова била је оваква:
Код десне и средње колоне било је повремене, обостране артилериске и пешадиске ватре. У циљу потпомагања напада на непријатеља на Грунишком вису до сада је пребачено на леву обалу Црне реке једна чета и вод митраљеза. Напад у правцу Црвена земља-Грунишки вис отпочео је у 8.30 час. После артилериске припреме кренула је пешадија у напад и до 11 час. успела је да протера непријатеља са камењара, који се налази на 800 метара северно од Црвене земље. Непријатељ се повукао на следећи камењар. Од непријатељских група јављале су се Будимирачка батерија. Наша артилерија потпомагала је напад и један топ 105 мм. тукао је комуникације преко с. Рапеша Са ОБр. 4036 извештена армија и суседне дивизије.
У 17.15 час. јавља, да је Дунавска дивизија заузела к. 1212. О овоме су извештени команданти колона.
У 18 час. са ОБр. 4042 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
На фронту десне и средње колоне развијала се повремена пешадиска, митраљеска и артилериска ватра. Непријатељски ровови и препреке рушени су нашим рововским оруђима. И по подне јавиле су се непријатељске артилериске групе са Сокола и Браздасте косе.
Код леве колоне а на правцу Црвена земља-Грунишки вис продужен је напад и са низа чукара протеран је непријатељ, који је давао жив отпор. У току дана заузето је терена око 2 км.
На овом фронту јављале су се батерије од Будимираца, Груништа и једна нова батерија са правца од с. Брника”,
У 18.30 час. од команданта III армије примљено је наређење ОБр. 4370 а које је напред за овај дан у целости изнето. Ово је саопштено заповешћу јединицама.
У 21.15 час. са ОБр. 4046 издата је ова заповест:
„Трупе леве колоне овладале су данас низом каменитих чукара на коси Црвена земља Грунишки вис и заробиле терена око 2 км. Код непријатеља осмотрена око 12 час. 4 артилериска воза у покрету од Доброг поља ка с. Бешишту. Дунавска дивизија овладала је пред вече к. 1212.
За рад 18. новембра наређујем:
1) Лева колона продужиће напад на Грунишки вис; задатак осталих колона досадањи.
2) Артилерија потпомагаће рад колона а нарочито напад леве колоне.
3) Обзиром на пад к. 1212 могућно је, да ће се непријатељ новући, ако не испред целог фронта ове дивизије, а оно бар са Грунишког виса. С тога стално, нарочито ноћас одржаваги додир с непријатељем.
Достављено командантима колона, десне побочнице, артилерије, пионирског полубатаљона и командиру коњичког ескадрона.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 16./17. новембра на фронту ове дивизије вођена је повремена борба. Код десног крила десне колоне вођесна је час слабија пешадиска и митраљеска борба. На лево крило десне колоне непријатељска артилерија повремено је отварала ватру. Код средње колоне пушкарање предњих делова. Код леве колоне на десном крилу и центру пешадиска борба са прекидима и пушкарање предњих делова. На левом крилу леве колоне (14. пук) непријатељ од 21. до 21.30 час. отворио био јаку пушчану и митраљеску ватру и бацао бомбе, нашто је с наше стране одговорено пушчаном и митраљеском ватром. Са ОБр. 1683 извештена армија и суседне дивизије.
У 1.05 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4348 за данашњи рад. Ово је наређење изнето напред за овај дан и према овом наређењу са ОБр. 1682 издата је следећа заповест:
„Према наређењу команданта III армије ОБр. 4348, Дунавска дивизија продужиће данас 17. тек. месеца напад у циљу заузимања к. 1212 и Ивенског виса.
Моравска дивизија потпомагаће овај напад дејством у непријатељски бок.
Дринска дивизија ангажоваће се противу Грунишког виса.
Наређујем:
1) Почетак отварања артилериске ватре биће у 7.30 час.
2) Спрема пешадиског јуриша најјачом артилериском ватром извршиће се у 9.30 до 10 часова.
3) Пешадиски напад отпочеће тачно у 10 часова.
4) На случај магле спрема пешадиског јуриша и почетак пешадиског напада одложиће се до тренутка док се магла не дигне у које време отпочети ову спрему и не чекајући даље наређење.
5) После заузећа к. 1212 предузеће се даљи рад у смислу моје заповести ОБр. 1666 од 15. тек. месеца.
6) Комуникациски правац дивизије за снабдевање биће Скочивир-Добровени-Живоња-Крушоград.
7) Снабдевање муницијом: за пешадију и брдску артилерију из Скочивира и Добровени, а за пољску и хаубичку артилерију од Живоње.
8) Дивизиска завојишта: 1. у Скочивиру, 2. у Добровени, 3. у Живоњи с тим, да се даље евакуација рањеника врши путем Живоња-к. 735-Д. Врбени. Референт дивизиског санитета ступиће у споразум са начелником саобраћаја да се евакуација рањеника средством аутомобила врши од Крушограда.
9) Начелник дивизиске интендантуре предузеће мере да дотурање хране средством профијантске колоне од Живоње отпочне што пре.
10) Дивизиски штаб у с. Скочивиру.
За време борбе ја ћу се налазити на осматрачницу (№ 1)
Пријем ове заповести потврдити.
У 3.20 час. примљеи је извештај команданта 2. Дунавске бригаде ОБр. 1101 о раду у току 16. тек. месеца следеће садржине:
„Јутрос у 6 час. непријатељ је извршио напад на десно крило 3. батаљона 18. пука и на лево крило 9. пука, услед кога су се напада оба ова крила морала повући за неколико у назад, с тим што се 3. батаљон 18. пука морао цео повући у назад. Одмах је упућен на ово крило 1. батаљон 18. пука са командантом 18. пука у циљу побољшања ситуације на овом месту. За време док је 1. батаљон 18. пука подилазио положају где се налазио 3. батаљон 18. пука, даље надирање непријатељево задржали су: десно крило 2. пука и лево крило 9. пука дејствујући бочно на њега. Око 19.30 час. стигао је 1. батаљон 18. пука на фронт, а по том постепеним кретањем избио на положај који је држао 3. батаљон 18. пука и исто посео.
У току овога покрета 18. пука, 2. и 9. пук покушали су да изврше покрет у напред, али је сваки покрет дочекан ватром тако, да је покрет на врло мале даљине могао вршити 2. пук и ако је поред снажне непријатељске митраљеске и пешадиске ватре био спречен у наступању још више стрменим и за кретање незгодним тереном.
Потпомагање артилериском ватром у току данашњег дана није могло бити због јаке магле, која се није скидала у току целога дана.
Распоред: у 7.30 час. саопштено је да је и 18. пук стављен на расположење овој бригади и ради парирања непријатељског напада на 3. батаљон 18. пука. Команданту 18. пука наређено је, да се са 1. батаљоном свога пука и 3. батаљоном који је раније био на положају организације – средња бригадна нападна колона. Онај пук има један батаљон у првом борбеном реду, а један (3) у другом. 9. пук увукао је у први борбени ред 3. батаљон свој, да би поправио ситуацију на левом крилу свога пука. 2. пешад. пук остао је у истом распореду. Сва три су батаљона у првом борбеном реду. У бригадној резерви налази се 2. батаљон 18. пука, а позади левог крила 9. пука. Прва брдска батерија налази се на ивенској коси, а 2. брдска батерија на вису јужно к. 1212. Француски пољски дивизион пласиран је на Чукама. Заробљеника у току јучерашњег дана било је преко 200, сем три митраљеза, који су јуче заплењени, заплењен је још један митраљез у току јучерашњег дана.
У току дана:
У 11.30 час. са ОБр. 1685 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„Од 7.30 час. отпочела је борба на фронту ове дивизије. Наша артилерија тукла је непријатељске ровове, а непријатељска артилерија слабо је одговарала. Од 9.30 до 10 час. извршена је концентрација наше артилериске ватре на к. 1213 и западни крај греде западно к. 1212 (северно од разрушеног с. Чегела), а артилерија десне колоне на вис северо-источно од Ивена.
У 10 час. отпочео је напад наше пешадије, која подилази постепено непријатељским рововима.
Од 10.30 час. примећено је стално придолажење непријатељских трупа и поседање ровова и камењара највишег темена к. 1212 и гребена западно.
Наша артилерија туче ове непријатељске делове најјачом ватром. Борба се продужава.
11.05 час. осмотрен и покрет непријатеља на темену к. 1212 који устаје и баца бомбе на наше патроле које су подишле, артилерија наша добро дејствује.
У 11.10 час. осмотрено опет кретање непријатеља на к. 1212, а у 11.05 час. непријатељ поседа ровове пред фронтом 3. пука.
У 11.30 час. начелник штаба 2. Дунавске пешадиске бригаде телефоном јавља, да наша пешадија у групама подилази самом врху чука са источне стране. Јавља, да брдска артилерија нема довољно муниције и с тога не дејствује сада, како би доцније могла подржати наше на к. 1212.
Начелник штаба одговорио, да о том поднесу и писмен извештај. По избијању на к. 1212 подржаће их тешка артилерија. Наређено левој колони да енергично иде напред и да се равња са њима. По избијању на к. 1212 потпомоћи ће их и 8. пук из дивизиске резерве.
У 11.40 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде телефоном јавља, да командант 14. пука моли, да наша пољска артилерија туче Јароточки зуб пошто одуда добија бочну ватру. Примљено и одговорено, да би 13. пук требало што енергичније да се креће. Јављено комамданту дивизиске и армиске артилерије.
У 12.10 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде телефоном јавља, да непријатељ, одступа пред 13. и 14. пешад. пуком, што са дивизиске осматрачнице пак изгледа, као да непријатељ ту појачава и поседа ровове.
у 12.20 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде телефоном јавља, да је лево крило 4. пука избило на гребен Ивенске косе, а да је пак десно крило подишло самом врху Ивенског виса око кога се борба још води и чији се скори пад очекује.
У 12.25 час. са дивизиске осматрачнице осмотрено колебање непријатеља пред левом дивизиском нападном колоном (13. и 14) пук).
У 12.45 час. телефоном наређено команданту дивизиске артилерије, да наша артилерија појача ватру на к. 1212 и гребен западно од те коте док наша пешадија није подишла сасвим близу те да то омете.
Ово исто јављено и команданту армиске артилерије.
У 13.20 час. начелник дивизиског штаба телефоном обавештава команданта 8. пука (дивизиска резерва), да је командант дивизије наредио, да се са пуком чим наши избију на к. 1212, прикупи одмах позади гребена а источно од к. 1212.
Око 13.30 час. командант дивизије позива телефоном све команданте нападних колона и наређује, да се до мрака мора овладати целим гребеном к. 1212, јер ће иначе дивизија бити у много тежој ситуацији но што је била до сада. Наступање иде споро и с тога треба ићи што енергичније, тим пре, што је артилерија данас врло добро припремила и помагала рад пешадије.
У 13.45 час. начелник штаба 2. Дунавске бригаде телефоном јавља, да се подилажење врши и да се напредује. 18. пешад. пук не може с бока да нападне к. 1212, јер излаже и свој бок непријатељским деловима, који су на једној позадњој косици пред фронтом 9. пука задржали.
Начелник штаба одговорио му, да је командант дивизије наредио већ да се ради што енергичније и да се свакако још вечерас овлада к. 1212. Да јављају кад се дође на најближе одстојање.
У 13.50 час. начелник штаба I. Дунавске бригаде телефоном јавља, да се напад развија, да се наши подвукли под саме камењаре, да је ситуација добра. Дринци напредују ка Грунишком вису и пребацили на леву обалу Црне реке један вод са митраљезима.
У 13.55 час. са дивизиске осматрачнице осмотрено као да су Бугари почели да одступају са к. 1212.
У 14. час. начелник штаба Моравске дивизије телефоном јавља, да су делови те дивизије овладали првим зубом Јараточког виса. Виде, да непријатељ, одступа са к. 1212. Умољен од стране начелннка штаба ове дивизије, да артилерија Моравске дивизије гађа тог непријатеља што одступа.
У 14.03 часа 14. пешад. пук избија у непријатељске ровове на крајњем западном делу к. 1212. а у 14.10 час. осмотрено и повлачење Бугара са к. 1212.
У 14.15 час. начелник штаба Моравске дивизије јавља телефоном, да они виде Бугаре да у гомилама беже са к. 1212. Јављено командантима армиске и дивизиске артилерије да и они туку то повлачење Бугара што јаче. Команданту пак, 2. Дунавске пешадиске бригаде, да он са својом средњом колоном што пре избије на к. 1212 (Одговорено да је и он осмотрио повлачење и наредио кретање).
У 14.20 час. осмотрено са дивизиске осматрачнице да наши избијају на западни крај к. 1212.
У 14.25 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде телефоном јавља, да је цео фронт те бригаде избио на гребен, а у 14.35 час. осмотрено да наши делови избијају на саму к. 1212.
У 14.45 час. начелиик штаба 2. Дунавске бригаде телефоном јавља, да су наши делови избили на саму к. 1212, али да се Бугари још држе код „Чите” (источно од к. 1212) и тражи помоћ артилерије на тој тачци.
У 14.50 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде телефоном јавља, да је стање те бригаде од последњег телефонског разговора непромењено. Начелник дивизиског штаба обавештава га о паду к. 1212 и препоручује му рад левим крилом десне колоне у позадину непријатеље на Ивенском вису.
У 15.05 час. начелник дивизиског штаба обавештава начелника штаба 1. Тимочке бригаде – телефоном – да је пао први (највећи) зуб јароточког виса и да је командант дивизије наредно, да 14. пук овлада Вратима и помогне акцију Моравске дивизије.
У 15-20 час. осмотрено прикупљање наших позади к. 1212. Јављено телефоном команданту дивизиске артилерије, да наша артилерија туче позадину к. 1212.
У 15.45 час. са дивизиске осматрачнице осмотрено колебање Бугара код Чите а у 16 час. наши избијају на Читу те је тиме овладано целим гребеном к. 1212 од Врата до Ивенског виса.
У 16 час. издато наређење команданту дивизиске артилерије (телефоном) да једну пољску батерију помери у напред са специјалним задатком, да потпомаже рад десног крила Моравске дивизије.
У 16.10 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде телефоном јавља, да ситуација код те бригаде (лева колона) није промењена и ако је целог дана воћена борба.
У 16.15 час. начелник дивизиског штаба телефоном јавља начелнику штаба 1. Тимочке бригаде, да је командант дивизије наредио, дата бригада својим левим крилом што јаче потпомогне десно крило Моравске дивизије. На освојеном положају предузети што бољу организацију. Начелник штаба 1. Тимочке бригаде одговара, да су данас заплењена три митраљеза и доста заробљеника.
У 16.20 час. начелник дивизиског штаба телефоном препоручује начелнику штаба 2. Дунавске бригаде, да се што боље организује заузети непријатељски положај од могућих контра- напада.
У 16.30 час. са ОБр. 1686 послат команданту III армије и суседним дивизијама овај извештај о стању на фронту ове дивизије тог времена:
“Од 11 час. борба на целом фронту ове дивизије. Наша артилерија тукла је врло успешно непријатељске ровове, за које је време пешадија подилазила истима.
У 13.50 час. примећено је колебање непријатеља на западном делу косе, западно од к. 1212.
У 14 час. лево крило леве колоне (14. пешад. пук) пошло је на напад против утврђења на западном крају к. 1212 (источно Врата) и у 14.03 часа протерало је непријатеља и заузело непријатељске ровове. Одмах за овим отпочело је избијање и центра и десног крила (13. пука и 2. батаљона 3. пука) на непријатељски положај и до 14.20 час. цео борбени поредак леве колоне избио је на гребен западно од к. 1212, пред којим се непријатељ налазио у пуном повлачењу.
Једновремено са овим и лево крило 2. пешад. пука избило је на западни део к. 1212, а до 14.35 час. лево крило средње колоне (2. пешад. пук) потпуно је овладало највишим врхом к. 1212.
Непријатељ тучен нашом најјачом артилериском ватром и гоњен ватром наше пешадије са задње ивице заузетог положаја, одступио је у највећем нереду. Једино на гребену источно од к. 1212. непријатељ се задржао у једном утврђењу, дајући врло снажан отпор. Под заштитом наше јаке артилериске ватре наши делови продужили су напад на ово утврђење са три стране:
2. пешад. пук десном крилом са запада од к. 1212 и са југа уз стрмените падине, а лево крило 18. пешад. пука са истока од Ивенске косе. До 16 час. наши делови потпуно су овладали и овим делом непријатељског положаја. Непријатељ је са ове тачке протеран и делимично заробљен.
Десно крило средње колоне и лево крило десне колоне остали су на раније заузетом делу Ивенске косе, потпомажући нападе суседних делова.
Десно крило десне колоне (4. пешад. пук) нападало је источни део Ивенске косе и вис северо-источно од ивена и успело је да до 16 часова подиђе непријатељским рововима на најближу даљину. Борба се на овоме крилу продужује. За потпомагање напада десног крила Моравске дивизије противу Врата и Источног дела Јароточног виса, отворена је ватра наше пољске артилерије и наређено је да 14. пешад. пук својим левим крилом продужи напад у бок непријатеља пред десним крилом Моравске дивизије. За гонење одступајућег непријатеља упућен је одред пуковника Драг. Ристића (3. и 18. пешад. пук, коњичкн ескадрон и две брдске батерије) правцем гребеном Селечке планине као што је раније јављено у извештају ове команде ОБр. 1669 од 15. тек. месеца.
У 20.30 час. са ОБр. 1687 извештене је командант армије и суседне дивизије следеће:
„Од 16 час. на десном крилу ове дивизије продужена је борба. 4. пешад. пук није успео до сада да овлада утврђеним висовима северо-источно од Ивена.
На ово крило непријатељ је око 16 час. покушао да изврши напад али је нашом пешадиском ватром заустављен у самом покрету.
На осталом делу фронта трупе ове дивизије организују за одбрану заузети непријатељски положај. Гонећи одред упућен је у правцу к. 1378. За сада немам извештаја докле је исти избио. Јуче 16. тек. мес. имали смо 7 заробљеника из 1. и 3. батаљона 40. пука и 4. батаљона 39. пука. Заробљеника из 4. батаљона 40. пука још није било.
У 23.55 час. командант 1. Тимочке бригаде са ОБр. 932 извештава: „Издата је заповест артилерији на одсеку ове колоне да отпочне припрему јаком ватром за што лакши и сигурнији напад колона ове бригаде тукући: Врата десни образ врата и део теренског одсека према средњој и десној нападној колони. Припрема је трајала од 9.30 до 10 часова, но за време трајања припрема, пешадија нападнутих колона није могла у потпуном да искорити за мало јачи покрет (скок). Према томе наређено је артилерији да продужи ватрено дејство на постављени јој циљ (већином непријатељска пешадија у рововима). Продужено дејство артилерије учинило је могућност напредовања нападних колона и све три нападне колоне избиле су на гребен, отерав непријатеља са њега. Овим су свој ранији постављени им задатак извршиле. Десна колона напредовала је спорије, јер није њен фронт тучен довољно артилеријом. Скоро истом брзином напредовала је и средња колона. Тачно у 14.10 час. лева колона избила је на свој део фронта и противника отерала. По заузећу непријатељских положаја десна је колона изишла из састава ове бригаде и упућена у гонећи одред. Средња је колона предузела организовање заузетог положаја за одбрану. Десна колона једним батаљоном предузела је кратко гонење у правцу с. Орехова. Остатак колоне предузео је организовање отетог положаја за одбрану. У главном лева колона стала на отетом положају са врло чврстом ногом, имајући пред собом врло тежак терен за непријатеља ако би и што покушао.
Средња (односно сада десна) колона, мало је лабавија, јер јој је фронт према снази доста велики. У случају каквог покушаја непријатеља према средњој (десној) колони, бригада има на расположењу бригадну резерву за парирање. Из састава бригаде изашла 3. брдска батерија и 3. пешад. пук, који су упућени у Гонећи одред.
Губитци: погинуло: резервни пешад. ппоручник Јосиф П. Цветковић, 4 подофицира, 2 каплара и 13 редова, рањено: резервни капетан II кл. Хранислав М. Прибаковић, активни пешад. поручник Благоје Ј. Костић, Милисав М. Бојић, Стеван Ж. Кнежевић, резервни пешад. поручник Димитрије С. Аћимовић, резервни пешад. ппоручници: Станоје С. Јевтић, Михаило М. Марковић, Чедомир А. Јовановић, 11 подофицира. 16 каплара и 92 редова. Контузовано: један каплар и 2 редова.