Како је ноћ 17./18. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4386.
У току дана:
У 8.30 час. Дунавска дивизија телефоном јавља, да је контра-напад противников одбијен, наши су нешто мало на левом крилу попустили, па су се повратили и на својем су месту. где су синоћ били.
У 10.50 час. начелник штаба Дунавске дивизије телефоном јавља, да се бомбардује Ивенски вис и напад се припрема. Помаже се Моравска дивизија у нападу на Врата и Јароточки вис, напад ове дивизије иде добро. Наређено му. да употребе заробљенике за извлачење плена.
У 10.50 час. Дринска дивизија телефоном јавља, да напад десне колоне постепено напредује, да су све чуке заузете до пред само с. Груниште. Сада нападају чуке источно и западно од с. Груништа, овај се напад припрема артилеријом. Јавља. да је њихов осматрач осмотрио покрет једног бугарског батаљона у 11 час. од к. 1378 и на северо-исток на Црној реци у правцу с. Зовниа и Чебрена; о овоме је извештена и Дунавска дивизија.
У 16.30 час. Дунавска дивизија телефоном јавља, да је у 15.30 час. заузет Ивенски вис и да је у вези са Моравском дивизијом.
У 17.10 час. Дринска дивизија телефоном јавља, да је заузела с. Груниште.
У 18.10 час. са ОБр. 4400 наређено команданту Дринског ескадрона, да са командантом коњичког дивизиона одмах оду и јаве се команданту Дунавске дивизије за гонење непријатеља. О овоме је извештена Дунавска дивизија.
У 22.40 час. командант армије са ОБр. 4408 наредио је команданту Дринске и Дунавске дивизије:
„За сутра 19. новембра да се Дунавска дивизија главном снагом задржи на заузетом положају, који утврдити што боље, нарочито к. 1378, а предње делове истурити до линије: Рапеш- Орехово. Са непријатељем да одржава што јаче додир десно да помогне Дринску дивизију у заузимању Грунишког положаја, а лево да одржава што тешњу везу са Моравском дивизијом. Дринска дивизија да продужи напад и заузме Грунишки положај. Ово наређење за сутрашњи рад достављено Врховном Команданту, Врховној Команди и команданту I и II армије.
У току овога дана армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4048, 4067, 4068 и 4070 а који су за овај дан код исте у целости изнете.
Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1696, 1699, 1701 а који су напред у целости за овај дан изнети.
Дејство Дринске дивизије
У току целе ноћи 17./18. новембра било је слабог пушкарања и повремене артилериске ватре, додир се свуда са непријатељем има. Са ОБр. 4048 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Стање до 12.30 часова:
1) У 6.30 час. непријатељ је отворио јаку пушчану и митраљеску ватру са Рововске и Браздасте косе и артилериску са Сокола и Браздасте косе. Ватра је трајала 20 минута па се утишала. До подне десна и средња колона узнемиравале су непријатеља.
2) Лева колона продужила је напад противу Грунишког виса. До 10.30 час. заузет је један крш југо-западно од с. Груништа. По том а после артилериске припреме продужен је напад на линију с. Груништа. У 12 час. предњи су делови успели да избију на камењар источно од с. Груништа. Напад се продужава.
3) У 11 час. осмотрен је један непријатељски батаљон у покрету од к. 1378 у правцу северо-истока“.
У 14.10 час. са ОБр. 4067 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
У 13 час. примећен је покрет непријатељске колоне правцем Маково-Чаниште-Дуње. У колони је било око једног пука пешадије, артилериских и коморских возова. Због магле није се могла оценити тачна јачина колоне.
У 17 час. командант леве колоне са ОБр. 1667 известио је: „У 15.40 час. делови Добровољачког Одреда у 14 час. заузели су с. Груниште и камењаре источно и западно од села. Непријатељ је био јак до једне чете и одступио преко седла између Будимировачког и Грунишког виса”.
У 18 час. са ОБр. 4070 извештена армија и суседне дивизије следеће:
1) Лева колона продужила је напад у 14 час. заузела је Груниште; непријатељ који је бранио ово село повукао се преко седла између Будимирачког и Грунишког виса. Наши предњи делови подилазе непријатељским рововима на врху Грунишког виса.
2) Запажена је већа живост у саобраћају правцима Соко- с. Бешиште и Добро поље-с. Бешиште”.
У 22.30 час. са ОБр. 4074 издата је заповест следеће садржине: „Трупе леве колоне овладале су данас с. Груништем и ту заробиле једног бугарског официра 2 војника из 21. пешад. пука. Непријатељ који је бранио с. Груниште повукао се преко седла између Грунишког и Будимирачког виса. Дунавска дивизија продужила је данас надирање и заузела к. 1378 и вис северо источно од с. Ивена. Непријатељ са тога фронта у нереду се повлачио ка с. Рапешу и с. Дуњама.
Моравска дивизија овладала је Јаротоком и подишла с. Орехову. Шумадиска дивизија налази се на својим досадањим положајима.
Према овакој ситуацији вероватно је, да ће се непријатељ у току ноћи повући са Грунишког виса или тамо оставити само слабије делове. У случају да се непријатељ не повуче, ова ће дивизија сутра 19. продужити напад на Грунишки вис уз садејство артилерије Дунавске десне колоне. Дрински коњички ескадрон упућен је вечерас у састав Дунавске дивизије.
Наређујем:
1) Да сутра у 8 час. лева колона енергично продужи напад противу Грунишког виса а потребним делом снаге напасти и Будимирачки вис. Остале колоне саобразиће свој рад према ситуацији, развијајући што већу активност.
2) Артилерија да снажном и концентричном ватром из могућно што већег броја оруђа потпомогне напад леве колоне.
3) У току ноћи 18./19. новембра, са целог фронта одашиљати што чешће и што већи број патрола ка непријатељским рововима и одржавати са овим сталан и тесан додир.
4) Ја ћу се налазити на осматрачници источно од с. Петалина.
У 23.25 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4408 за сутрашњи рад. Ово је напред за овај дан у целости изнето.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 17./18. новембра вођена је борба на десном крилу десне колоне (4. п. пук) који је покушао да овлада висом севоро-источно од с. Ивена. Ово крило напредовало је за 150 метара али није успело да заузме утврђени вис северно-источно од Ивена.
На осталом делу фронта у току ноћи затишје. Око 6.30 час. Непријатељ је напао на део нашег положаја западно од к. 1212,- борба се води. Са Обр. 1696 извештена армија и суседне дивизије.
У 2.10 час. Примљено је наређење команданта III армије Обр. 4383 следеће садржине:
“ Командант I армије са Обр. 598 одобрио је да једна батерија од 105 мм. (4 цеви) остане и даље у саставу те дивизије до свршетка задатка, за који је тражена. 2. батерија 105 мм. (2 цеви) кој је такође у саставу те дивизије, да се стви 18 тек. месеца на расположење команданту Моравске дивизије у Добровени. Командир те батерије да се јави тога дана у 20 час. команданту артилерије Моравске дивизије, а батерија за то време има остати где је. Предње дато команданту армиске артилерије.
У 4 часа са Обр. 1695 командант Дунавске дивизије издао је ову заповест: “ У току јучерашњег напада ова дивизија заузела је непријатељски положај Ивенска коса- к. 1212. Крајње десном крило дивизије није успело до сада да овлада утврђеним висом северо-источно од с. Ивена.
Моравска дивизија зауставила се на блиском одстојању од непријатељских положаја Врата- Јароточки вис.
Непријатељ пред фронтом ове дивизије повукао се к северу, а слабијим делом држи још вис северо-источно од Ивена; пред Моравском дивизијом држи Врата- Јаротички вис.
Данас 18. тек. месеца дивизија ће упућеним гонећим редом продужити гоњење непријатеља, а главнином својом задржати се на освојеном положају, док се непријатељ пред десним крилом ове и пред фронтом Моравске дивизије не помера.
Наређујем:
1.) Десна колона продужиће најенергичније својим десним крилом напад на утврђени вис северо-источно од Ивена. Напад ове колоне потпомагаће један хаубички вод из састава дивизиске артилерије; а за заштиту њенога десног бока од дејства непријатељске артилерије са Грунишког виса, наређена је једна пољска батерија из састава дивизиске артилерије.
Почетак напада ове колоне у 8. часова.
2.) Гонећи одред продужиће гонење потученог непријатеља правцем гребеном Селечке планине са задатком, да што пре пресече непријатељу комуникацију: Зович-Маково-Новаци- Битољ и одржи додир с непријатељем. Предузети потребне мере осигурања, десно према Зовичу а лево према непријатељу који се задржао пред Моравском дивизијом. Даљи рад овога одреда биће у духу моје заповести ОБр. 1666 од 15. ов. месеца.
Одржавати везу телефоном преко 13. пешад. Пука.,а потребан број ордонанаса за везу оставити код централе Тимочке бригаде.
1) Средња колона утврдиће и организоваће за одбрану освојени део непријатељског положаја.
2) Лева колона остаће својом главнином на заузети положај, исти утврдити и организовати за одбрану. У циљу потпомагања дејства Моравске дивизије ова ће колона упутити један батаљон са француском брдском батеријом за напад у бок непријатељу пред фронтом Моравске дивизије. Акцију овога батаљона и десног крила Моравске дивизије потпомагати ватром пољских батерија из састава те колоне. – Почетак отварања ватре у 7.30 часова.
3) Нападне колоне одржаваће тесну везу међу собом и са суседним колонама.
4) Команданти колона предузеће мере да се трупе на заузетом непријатељском положају уреде, одморе и нахране.
5) Остале јединице и установе ове дивизије по досадањем.
6) Дивизиски штаб биће у с. Пологу. Ја ћу се данас налазити на к. 1212.
7) Пријем ове заповести потврдити.
У току дана:
У 11 час. са ОБр. 1699 извештен је командант армије и суседне дивизије о стању на фронту ове дивизије пре подне:
„Непријатељ је у 6.30 час. извршио напад на лево крило 2. и десно крило 13. пешад. пука. Десно крило 13. пешад. пука поколебано, повукло се назад са заузетог дела непријатељског положаја, али је непријатељ, тучен бочном пушчаном и митраљеском ватром са левог крила 2. пешад. пука натеран на повлачење до 8 час., непријатељ је потпуно протеран и наши делови заузели су своје раније положаје. Због овога напада дивизиска резерва (2 батаљона 8. пука) примакнута је левом крилу темена к. 1212 (позади левог крила 2. пука). Гонећи одред (3. и 18. пешад. пук) продужило је своје наступање и наишав на непријатељски отпор на ћувику измећу к. 1212 и к. 1378 развио се за борбу и од јутрос напада. Резултат овог напада за сад још непознат. Десна колона отпочела је напад од 8.30 час. противу Ивенског виса који туче јаком артилериском ватром. Један батаљон 14. пука са француском брдском батеријом из састава леве колоне упућен је и дејствује према боку непријатеља пред десним крилом Моравске дивизије. Две пољске батерије из састава леве колоне туку јаком ватром Јароточки вис, потпомажући напад десног крила Моравске дивизије. Око 9.30 час. примећено је прикупљање непријатељских делова испред левог крила 2. и десног крила 9. пука. Непријатељска артилерија у току пре подне тукла је јаком ватром теме к. 1212 и гребен западно од истог. Око 9.45 час. осмотрена је једна непријатељска дуга колона, у којој има возова, код с. Орехова у покрету од онога правца ка Новацима“.
У 13.30 час. са ОБр. 1698 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
„Заробљени бугарски подофицир Васил Степанов из 12. чете 58. пука изјавио:
„Цео 58. пук дошао је на овај фронт преко планине Кожуха са позиција наспрам с. Нонта; 2. и 3. батаљон стигли су 14. ов. месеца у вече до положаја, а 15. ов. месеца – када је стигао и 1. батаљон, били су у резерви испред с. Рапеша. Пук је са 2 батаљона у првом борбеном реду и једним у резерви држао 16. и 17. ов. месеца к. 1212. Десно од 58. пука био је 40. пук, а лево незна. Чете су комплектне (по 250 пушака просечно). Командант пука пуковник Торманов.
2) Боича Дмитров, активни подофицир 16. чете 40 пука изјављује да, изузимајући 13. чете, 4. батаљон 40. пука стигао је 15. ов. месеца у вече на фронт. Дали је стигла за њима и 13 чета, то не зна. Лево од њих 58. пук а десно 3. батаљон 40 пука.
3) Рус. Панајов, каплар митраљеског одељења 40. пука изјављује: митраљеско одељење са 13. четом 40. пука стигло је 16. ов. месеца на положај. Одељење је од 10 митраљеза. У борби била су 2 вода и то између 15. и 16. чете 40. пука; 3 вода и 13. чета у резерви.
4) Атанас Стојчев редов 6. чете 27. пука изјавио: Цео 2. батаљон 27. пука стигао 15. ов. месеца у вече у Битољ и исто вече кренут на овај фронт где је стигао 3. ов. месеца у јутру. Овај батаљон употребљен је као резерва 39. пуку и то по једна чета позади сваког батаљона. Чете су му од по 180 пушака просечно. Остала 3 батаљона 27. пука остали су на старим положајима код Буфа.
5) Тане Миринов. редов 16. чете 39. пука изјавио је: Десно од 40. пука налази се 4., па 3. па 2. батаљон 39. пука, а десно од 39. пука су Немци. Први батаљон 39. пука расформиран је и њиховим људством попуњен 2. и 3. батаљон. Укупно у току дана 17. новембра било 91 заробљеник који су: из 2. батаљона 27. пука; 2., 3. и 4. батаљона 39. пука; 3. и 4. батаљона 40. пука и 3. батаљона 58. пука.
У 13.55 час. осмотрено са дивизиске осматрачнице код Чите да наши делови избијају на врх ћувика јужно од к. 1378 (оштра чука).
У 14.05 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде телефоном јавља да се врши артилериска припрема за напад на Ивенски вис.
У 20 час. са ОБр. 1701 извештен командант армије и суседне дивизије следеће:
„Од 11 час. продужена је борба на фронту ове дивизије.
Десно крило десне колоне (4. пешад. пук) после јаке припреме артилериском ватром успело је да у 5.30 час. овлада утврђеним висом северо-источно од с. Ивена. Непријатељ са истога делимично протеран, а делимично заробљен и изгинуо. Наши предњи делови овладали су с. Брником. Пољска батерија пласирана на к. западно од с. Ивена тукла је Грунишки вис. Гонећи одред продужио је напад на ћувик између к. 1212 и 1378. У 13.25 час. непријатељ је натеран на одступање, за које су га време наше брдске батерије тукле најјачом ватром. У 13.50 час. наши делови овладали су ћувиком и косом северно од к. 1212 и продужили су даље наступање. У 17.30 час. наше трупе заузеле су к. 1378. Наши предњи делови упуђени су у правцу с. Макова и Рапеша. Средња колона потпомагала је ватром своје брдске артилерије напад гонећег одреда. Десно крило леве колоне до 13 часова водило је борбу са непријатељем, који се после јутрашњег неуспелог напада био задржао на северо-западним падинама к. 1212. Око 13.15 час. због успеха нашег гонећег одреда гребеном од к. 1212 у правцу к. 1378. непријатељ се повукао у нереду, гоњен нашом пешадиском и митраљеском ватром. Лево крило леве колоне (14. пешад. пук) једним батаљоном садејствује нападу Моравске дивизије и избио на предњу ивицу западног дела к. 1212 у бок непријатеља који је држао Врата. Две пољске батерије са левог одсека најјачом ватром тукле су Јароточки вис и Врата помажући напад десног крила Моравске дивизије. По овлађивању непријатељским положајем, обе су батерије изашле на врата (Крст), одакле су отвориле ватру на непријатеља који је одступао.
У току по подне примећено је одступање непријатељских колона са возовима у долини Црне реке око Суходола у правцу севера. На захтев команданта Моравске дивизије вод 4. Моравске Данглисове батерије упућен је у састав своје дивизије.
У 21.50 час. примљен извештај команданта I. Тимочке пешад. бригаде ОБр. 1689 од данас, у коме излаже рад бригаде у току данашњег дана.
„Данас у 5 час. непријатељ је напао на десно крило 13. пука (1. батаљон) у намери да овлада изгубљеним делом гребена западно од к. 1212. Услед овога напада десно крило 13. пука (1. батаљон) после датог отпора, било је принуђено да напусти своје предње положаје и да се повуче главној одбранбеној линији.
Овај успех непријатељ је могао имати само због тога, што је 13. пук имао и сувише велики фронт за одбрану, почев закључно са к. 1212 (која није требала ући у поселу 1З. пука). Благодарећи само брижљивости команданта 13. пука, који тежећи да добије тесну везу са 2. пуком и отежаном оријентацијом по ноћи, командант 13. пука је са својим десним крилом захватио и к. 1212. Да то није урађено, к. 1212 не би била поседнута никаквом живом снагом, а то би могао бити узрок да непријатељ опет заузме к. 1212 и цео постигнути успех би био компромитован.
1. батаљон 14. пука са француском брдском батеријом у току дана потпомагао је десно крило Моравске дивизије при освајању Врата у чему се успело. Сем тога да би се успех Моравске дивизије при освајању Врата појачао, ангажован је и 1. пољ. Дунавски дивизион (2 батерије) који је дејствовао са успехом на правцу десног крила Моравске дивизије. Први батаљон 13. пука уз припомоћ левог крила средње колоне Дунавске дивизије и митраљеске ватре десног крила 14. пука, повратио је свој предњи изгубљени положај.
Ова бригада освојени положај држи чврсто. По добијеним податцима било је 19 заробљеника.
Губитци: Погинуло: активни пешад. поручник Благоје А. Крстић, активни ппоручник Душан Н. Игњатовић, резервни артилериски поручник Велимир М. Милетић, један подофицир, један каплар и 16 редова; рањено: активни пешад. ппоручник Стојан М. Живуловић. Владимир Ђ. Јанићијевић, резервни пешад. ппоручник Јован И. Марковић, 9 подофицира, 2 каплара и 55 редова. Нестало 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 197.550, митраљеске 64350 метака, ручних бомби 220, азен бомби 72, ракетли за осветлење 23 за сигнализацију 49, артилериске 6544 зрна.
Као плен пало у наше руке: заробљено 3 немачка војника из 45. пука. Заплењено 3. пољска топа северно од к. 1212. Заробљено: 2 бугарска официра и 327 бугарских војника и 16 Немаца војника. Свега заробљено 2 официра и 346 војника.