Како је ноћ 19./20. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3767 за овај дан.
8. шасерски коњички пук упућен у Битољ.
У току дана:
О раду армије поднет је Врховној Команди извештај под ОБр. 3790 а који је напред у целости за овај дан изнет.
У 16.40 час. неређено командантима Моравске и Вардарске дивизије следеће: Да своје делове, који су избили на положај појачају. А команданту Моравске наређено, да се по сваку цену заузме највиши врх Ореховског виса.
У 23.15 час. Моравској наређено, да се ноћас по могућству потпуно овлада к. 1050, да се неби довео у питање успех леве колоне Моравске и целог фронта Вардарске. Вардарској наређено, да са гонећим одељењима стигне до с. Арматуша. Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 3890 с напоменом, да је за сутра наређено продужење данашње акције. Код Дунавске гонећи одред наишао је на јак отпор на висовима западно од Макова.
Командант Моравске актом ОБр. 2479 од 18. тек. месеца доставља саслушање једног мештанина из с. Тепавци, који је нађен у селу и био присутан одступању Бугара 14. тек. месеца: 13. тек. месеца дошао из Битоља у с. Негочане и придружио се својим суседима, који су ту у пољу чували говеда. Када је сриска војска наишла, он је дошао у с. Тепавце. Док је у пољима био са овацама, виђао је само бугарске војнике, од којих је сазнао, да их ту има две чете, и да су источно од њих Немци. Ове су две чете одступиле у правцу с. Негочани, а артилерија и комора исте ноћи одступила ка с. Орехову. Чуо, да су и Немци одступили и задржали се јужно од Параловског манастира на околним брдима, где су пре 5 дана пред одступање Немци били подигнули ровове. Око с. Тепаваца видео 30 топова, који су одвучени за Орехово. Пре 15 дана видео у Тепавцима велики број погинулих и рањених Немаца. Више од два дана носили су рањене, а мртве покопавали. Све сељане иселили су пре 12 дана и одвели у Битољ (јер вели неки их сељак проказао, те су две немачке чете биле потпуно уништене); бугарски војници жалили се, да им је рат додијао; да су скоро сви изгинули; да је на Кајмакчалану од 6000 људи остадо само 2000 и да нису дошли Немци у помоћ, они би одавно овај фронт напустили. Храна им је рђава и слаба; због чега су опљачкали сва села у околини: приликом одступања отерали са собом све овце и говеда. У Битољу жалосно стање. Наше породице остале без хлеба и сада умиру од глади. Пре неки дан му се обесио један сусед, јер није могао гледати, како му 6 деце умире од глади. У Битољу ужасна скупоћа и глад; војници бугарски жале се на министре бугарске и на официре и веле, да су их продали Немцима и да због њих гину и гладују. У последње време све су мештане из околине узимали за комору и за копање ровова. Радило се и дању и ноћу, а гладовало се, јер им нису давали ни хлеба, а спавали су на копању. Због тога су ме многи крили и бежали, па је и он због тога побегао из Битоља.
Врховна Команда депешом ОБр. 7844 у 10.45 час. наређује:
„Демаркациона линија између I армије и француске Источне војске, према наређењу команданта Савезничких војсака Пов. № 74513 од 19. тек. месеца биће Црна река до моста код Тополчана а затим друм Тополчани-Битољ. Има везе са ОБр. 7784“.
Командант армије депешом ОБр. 3792 наређује за 21. новембар ове године:
„И данашње похвално дејство артилерије омогућило је успешно протеривање непријатеља поглавито испред фронта Вардарске дивизије. За сутрашњи рад армије важи у свему моја наредба ОБр. 3762″.
Командант Моравске дивизије депешом ОБр. 1965 у 23.05 час. моли, да се смањи фронт те дивизије, померањем Вардарске још на исток, а делом и померањем Дунавске на запад, пошто је фронт дивизије сада врло велики обзиром на број, а у даљем надирању Вардарске, која иде ка северо-западу и Дунавске, која иде гребеном ка северо-истоку фронт ове дивизије и нехотице ће бити све већи“.
Дејство Моравске дивизије
У 2.45 час. примљено је наређење команданта армије ОБр. 3762 од 19. тек. месеца за данашњи рад. Ово је наређење напред у целости изнето. По овом наређењу командант дивизије са ОБр. 1957 у 23.55 час. издао је следећу заповест:
„Благодарећи храбрости наших и савезничких трупа и умешности њихових старешина, а нарочито одличном дејству свеколике артилерије досадањи напори савезничких војсака данас су крунисани значајним успехом, јер су данас наше и савезничке трупе ушле у Битољ, најважнију варош Јужне Србије.
Непријатељ разбијен повлачи се ка Тополчанима и Прилепу, задржавајуђи се вероватно само заштитничким деловима на линији Суходол-Добромир. Делови Дунавске дивизије дошли су вечерас до Макова, а делови Источне француске војске, вероватно су прешли Оризари.
Командант I армије похваљујуђи трупе своје армије, за њихову досадашњу храброст и издржљивост, за сутрашњу акцију армије наредио је: да се продужи гонење непријатеља у дивизијама одређеним правцима. Гонење продужити што енергичније, те да се пораженом непријатељу не допусти, да се постепено задржава и добије време за организацију нових положаја у његовој позадини.
Трупе Дунавске дивизије и источне француске војске продужиће сутра 20. ов. месеца такође гонење непријатеља и то: Дунавска дивизија гредом ка Бобишту и Високом, а Источна француска војска у главним правцима северно од Битоља.
Наређујем:
1) Обе нападне колоне продужиће сутра енергично напад и гонење непријатеља у правцу ка с. Мусинци.
У састав трупа десне колоне ући ће коњичка брдска батерија 65 мм. и 2. брдска батерија ове дивизије, које су до сада биле у саставу Вардарске дивизије, а вод 4. брдске батерије из Дунавске дивизије ући ће у састав леве колоне.
2) Командант артилерије ове дивизије предузеће све потребне мере да ватром артилерије што боље потпомогне напад и гонење нападних колона, обезбеђујући артилеријом њихово праћење.
3) Дивизиска резерва кретаће се за десном колоном.
4) 1. дивизиско завојиште код манастира Јаротока; 2. дивизиско завојиште код с. Брода; 3. дивизиско завојиште са болничким одељењима код с. Сакулева. Болничарска чета код с. Орехова.
5) 1. степен муниционе колоне код с. Јаротока; 2. степен муниционе колоне код с. Брода; 3. степен муниционе колоне код с. Сакулева.
6) Профијант колону ешалонирати на простору Бач-Сакулево. Остатак колонских возова прикупити код с. Бача.
7) Трупне коморе у висини с. Јаротока.
8) Неоперативни део дивизиског штаба прићи ће 21. ов, месеца у манастир Јароток,
9) Ја ћу бити код десне колоне, а где ћу 20. тек. месеца заноћити, јавићу накнадно.
10) Магацин муниције и хране у Сакулеву, за муницију одмах, за храну од 21. ов. месеца.
У току ноћи до 4.25 час. десна и колона једним својим делом извршила је препад и заузела предњу линију између к. 1050 и чукара северо-источно од те коте. 1. батаљон 3. пука пребачен из десне у леву колону.
У току дана:
У 12 час. командант 1. п. бригаде са ОБр. 1218 јавља: „Командант 175. француског пука извештава: “Молим известите ме где ће се вршити снабдевање овога пука храном. У противном случају биће ми немогуће да водим нови покрет у напред, “и моли, да му се ставе на расположење трупе, које се могу хранити и вршити покрет у напред пошто се на 175. француски пук не може да рачуна те ће ова колона да остане без икакве резерве, јер је цео 1. пешад. пук у првом борбеном реду.
Од 13 час. на осматрачници на најзападнијем делу од три шиљка. Време облачно и магловито. Изглед непријатељских положаја исти као јуче, пешадиске линије су непромењене, а чује се по кад кад по која непријатељска пушка. Артилериско дејство на фронту ове дивизије је веома ретко само с наше стране, непријатељска артилерија не дејавује. Наша пешадиска линија је приближно иста као и јуче, само има више израђених ровова; местимице су ровови померени за 10-20-50 метара у напред. Код десне колоне тачан распоред не може да се разбере, нарочито код крајњег десног крила. Код суседних јединица: десно, код Дунавске дивизије чује се жива и непрекидна пешадиска ватра, лево, код Вардарске дивизије повремена артилериске ватра нешто чешће него код ове дивизије.
У 13.30 час. саопштио је помоћник начелника армиског штаба, да ће Вардарска дивизија у 15 час. да обаспе непријатељски положај артилериском ватром а у 15.30 час. извршиће општи јуриш. Командант армије наредио је, да исто тако поступи и Моравска дивизија. Према овоме начелник штаба издао је наређење телефоном команданту 1. и 2. бригаде, команданту артилерије и команданту резерве. Према највишем шиљку непријатељског положаја види се један нови наш ров за јачину До једног вода, испод шиљка за 50-60 метара припијен уз дно најстрмијег дела нагиба почев од врха. Код десне колоне такође се види ров наших стрелаца опет на 50-60 метара од гребена на коме су Бугари.
У 15 час. почела је канонада целокупне наше артилерије и артилерије Вардарске дивизије. Сва ватра је била сконцентрисана из обе дивизије на вис северно од с. Суходола т.ј. наспрам левог крила и десног крила Вардарске дивизије. После 10 мин. у 15.10 час. неколико непријатељских војника побегло је из рова; у 15.15 час. почело је оступање непријатељских војника. Артилерија их је обасипала најснажнијом ватром. У 15.20 час. пешадија са десног крила Вардарске дивизије кренула је напред. У 15.25 час. кренуло се и лево крило леве колоне. У 15.35 час. пешадија Вардарске дивизије избила је и у непријатељски ров. Пешадија ове дивизије избила је у непријатељски ров у 15.40 час. За ово време непријатељска пешадија одступа и бежи у највећем нереду. Наша и Вардарска артилерија туче их најјачом ватром. У 16 час. у касу јуре непријатељски предњаци ка својим топовима; у 16.15 час. виде се десно три и лево од напуштеног виса даље на север девет непријатељских топова и кара како у касу одступају. За све ово време артилерија са наше стране дејствовала је само врло слабо. Непријатељска артилерија у колико се видело са дивизиске осматрачнице, извучена је без икакве сметње.
У 16.25 час. издато је наређење да се крене брдска артилерија леве колоне, и команданту артилерије; да пољска артилерија отвори ватру на највиши ћувик са кога је непријатељ отворио ватру пешадиску, а дејствује и један митраљез. Наша пешадија прешла је косу заузетог непријатељског положаја и избила на следећу прву косу.
У 16.30 час. јавља начелник штаба 1. бригаде, да они не могу да се крену, јер се непријатељ на њиховом фронту чврсто држи.
У 16.35 час. види се, да се непријатељска артилерија задржала у равници, а непријатељски стрељачки стројеви кренули су се у напад. Наша пешадија повлачи се на предње косице. Скренута је пажња команданту леве колоне и артилерије.
У 16.40 час. начелиик армиског штаба саопштава наређење: да се у току ноћи заузме и највећи вис непријатељског положаја. Начелник штаба га је обавестио о наступању непријатеља и повлачењу наших стрелаца; тражио је да и артилерија отвори ватру. Наша хаубичка артилерија (једна батерија) одмах је отворила ватру-бараж пред непријатељским ројевима и они су се изгубили у јаругу. Наши стрељачки стројеви зауставили су се на непријатељском заузетом положају. Једна батерија Вардарске дивизије изашла је пред с. Суходол и отворила ватру. Дејствују и друге батерије Вардарске дивизије.
У 17 час. наша пешадија леве колоне почела је да се шири у десно ка највишем врху непријатељског положаја. И са подножја врха виде се да подилазе неки наши пешаци. У 17.15 час. наши пешаци су запалили ватре да обележе своја места. Ватре испод највишег врха су на 15-20 метара. Код десне колоне ватре се по мало померају у напред. Наши се пешаци налазе на прва два виса односно за други вис није потпуно познато, Јер је ватра испод самог темена виса на 5-6 метара од прилике.
У 18 час. са ОБр. 1962 извештен је командант армије о губитцима: Погинуо један официр и два редова; рањено: 3 каплара и 18 редова.
У 22.50 час. са ОБр. 1964 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„У току дана до 15 час. наша артилерија тукла је прецизном ватром непријатељске ровове и непријатељску живу снагу. Наша пешадија обеју нападних колона за то време је постепено вршила приближавање ка непријатељским положајима. Од 15 до 15.30 час. извршена је снажна припрема наше артилериске ватрe нарочито пред фронтом леве колоне, а у 15.30 час. пешадија леве колоне и у заједници са Вардарском дивизијом успела је да својим левим крилом овлада северно од с. Суходола. Десно крило леве колоне допрло је до на 50 метара од највише тачке к. 1050. Даље кретање десне колоне било је немогуће услeд врло јаке непријатељске митраљеске ватре из ровова са врха к. 1050. Десна је колона у вези са левом допрла својим предњим деловима до на 200 метара од источне ивице к. 1050. Брдска батерија коњичке дивизије није још ни до овог момента дошла у састав ове дивизије, и ако је још у току прошле ноћи требала овамо упућена. Данас је заробљено 34 немачка војника из 146. немачког пука, који су као допуна томе пуку дошли на овај фронт из Аленштајна. Извештај о губитцима послаћу накнадно.“
Дејство Вардарске дивизије
У 2.43 часа примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3762 а које је напред за 19. тек. месец у целости изнето. На основи овог наређења у 5 час. са ОБр. 2489 издато је командантима колона, опште резерве и артилерије следеће наређење:
„Благодарећи храбрости наших трупа умешности њихових старешина, а нарочито одличном дејству артилерије, досадашњн напори савезничких војсака крунисани су заједничим успехом, јер су јуче наше и савезничке трупе ушле у Битољ, најглавнију варош Јужне Србије. Непријатељ разбијен повлачи се ка Тополачнима и Прилепу, задржавајући се вероватно само заштитничким деловима на десној обали Ореховског потока. Делови Дунавске дивизије дошли су синоћ до Макова, а делови источне француске војске вероватно су прешли Оризаре (северно од Битоља). Дунавска дивизија продужава данас гоњење гредом ка Бобишту и Високом, а француска источна војска правцем северно од Битоља. Похваљујем трупе за њихово досадању храброст, издржљивост и рад, за данашњи дан
Наређујем:
Да се продужи гонење досадањим правцем с. Суходол- с. Д. Алинци. Рад да буде енергичан, те да се не допусти пораженом непријатељу, да се постепенозадржава и да добије време за организацију положаја у његовој позадини.
Ја ћу бити испочетка на осматрачкој тачци, источно од с. Јаротока, а затим код десне колоне“.
Командантима десне и леве колоне и артилерије са ОБр. 2490 од 5 час. наређено је следеће:
„Наређењем команданта I армије ОАБр. 616 од 19. ов. мес. командант француске тешке артилерије ставиће овој дивизији на расположење 3 батерије (8 цеви) 105 мм.
Наређујем:
1) Да горње батерије уђу у састав тешке пољске артилерије ове дивизије и буду под командом команданта артилерије. Одмах ухватити везу са њима и упутити их за дивизијом правцем с. Врањевци-с. Д. Алинци тако, да могу брзо потпомоћи гонеће колоне, ако би наишле на отпор непријатељских делова.
2) Коњичка брдска батерија и 2. Моравска брдска Дебанжова батерија излазе из састава ове дивизије и имају се одмах упутити Моравској дивизији. Ово ће регулисати командант артилерије”.
У току ноћи 19./20. новембра на фронту ове дивизије код десне колоне напад није још извршен на косу северно од Суходола. Било је слабије пушкарање. Код леве колоне било је затишје, које је коришћено за приближавање непријатељу. Дошло се на 6-700 метара од непријатељских ровова.
Губитци 19. и 19./20. новембра били су: погинуо један а рањено 10 војника. Из састава изашла 2. брдска Моравска Дебанжова батерија и коњичка брдска батерија. 3. и 4. коњички пук ушли су у састав десне колоне а 21. пук дошао у састав опште резерве.
Референту инжињерија са ОБр. 2492 од 8.45 час. наређено је:
„Према наређењу команданта I армије пола чете пионира одредите са једним официрим за чување моста код с. Брода до даљег наређења. Пола чеге употребите за прикупљање плена обраћам вам пажњу, да и на положајима противничким северно од с. Јаротока има разбацане спреме и оружја. У с. Јаротоку и Врањевцима има муниције. Са осталим пионирима нејенергичније настати да се пут оправи за лако кретање”.
Командантима десне и леве колоне и артилерије ас ОБр. 2496 од 13 час. наређено следеће:
„Да се данас од 15 до 15.30 час. отвори најјача артилериска ватра на непријатељске ровове, и у 15.30 час. да отпочне пешадиски напад.
До 15. час. продужити прецизну ватру на непријатељске ровове и позадње резерве.
Командант артилерије да се постара за рад тешких батерија против непријатељских батерија”.
Командантима 1. и 2. пешадиске бригаде са ОБр. 2498 од 21 час. наређено је следеће:
„Пошто Моравска дивизија услед тежег земљишта није избила на противнички положај, то је пред њеним левим крилом остао незаузет један ћувик утврђен и поседнут који фланкира фронт 1. бригаде.
Захтевао сам од команданта Моравске дивизије да продужи покрет ради овлађивања тим ћувиком, но он им је одговорио, да ће то моћи тек сутра предузети.
Да би се наш борбени поредак правилно средио, то ће команданти бригада за сад утврдити се на заузети положај, добро се везујући између себе и са суседним јединицама. Ако гонећи батаљони буду с обзиром на ситуапију Моравске дивизије и француске дивизије истакнути онда их повући на главни положај.
Може се десити, да прогрес суседних дивизија успори се сутра, зато препоручујем командантима, да се добро утврде на положајима копајупи што дубље ровове, пасивне заклоне за све јединице и потребне саобраћајнице. Резерве привући и такође подесно заклонити. Артилерију у зору пласирати што ближе, зашто ће командант артилерије дати потребна упуства. На правцу на коме смо као што су командати увидели груписана је тешка артилерија противничка и да би се људи заклонили од те ватре, боље је утрошити неколико сати ноћас рада него губити сутра дан људе”.
Команданту I армије са ОБр. 2499 од 21 час. достављено је следеће:
„Гонење је противника продужено у правцу с. Арматуша. Противник је вршио неколико пута против нападе против гонећих одељења – делова али је био одбијен. На моме десном боку пред фронтом левог крила Моравске дивизије налази се један ћувик јако утврђен, поседнут, који ланкира десно крило 1. бригаде. Да би се дало сигурности положају ове јединице и продужио успешан рад, неопходно је нужно да Моравска дивизија ноћас заузме тај положај. На тај начин би се обезбедило и овлађивање целог овог положаја. Овај рад Моравске дивизије могао бих да потпомогнем извесном снагом”.
Командант леве колоне са ОБр. 872 до 9.26 час. извештава:
„Командант моје десне колоне извештава, да непријатељ врши гушће поседање ровова, услед приближавања наше пешадије, коју непријатељ туче тешком и брдском артилеријом.
Наредио сам, интензивније дејство наше артилерије, услед гушћег поседања непријатељских ровова”.
Исти командант са ОБр. 873 од 12 час. дотвља слeдеће: „Услед јаке противничке артилерије, пешачке и митраљеске ватре, кретање се напред мора вршити постепено.
Французи лево не врше никакав покрет, и по извештају вероватно да ће под заклоном извршити неки покрет у напред. Молим команданта да се непријатељска артилерија паралише”. Командант десне колоне са ОБр. 1273 од 17 час. извештава: Под заклоном јаке артилериске ватре, која је почела у 15 час. кренули су предњи делови ове колоне у напад, у 15.45 час. заузети су висови № 1 и 2. Наређено је команданту десне колоне и леве: да ове колоне својим главнинама поседну висове № 1 и 2; а са по једним батаљоном (десна колона са 3. коњичким пуком) и по једном брдском батеријом гоне непријатеља у правцу с. Д. Алинци.
О добитцима, погинулима, исхрани, дошлим из болннце и амбуланте јавиће се накнадно”.
Командант леве колоне са ОБр. 879 од 19.10 час. извештава: „Пре подне од 7.30 час. артилерија ове колоне отпочела је тући непријатељске опкопе, а од 9 час. отпочела је подилажење непријатељском положају, које је непријатељ ометао јаком артилериском ватром из једне хаубичке батерије 105 мм., 2. хаубичке цеви 12 см., једне пољске и једном брдском батеријом. Непријатељ је врло јако обасипао нарочито моју десну колону и покрет се морао вршити пребацивањем појединаца. Од 15 до 15.30 час. артилерија ове колоне бомбардовала је непријатељске положаје тако силно и прецизио да је се већ приметило код непријатеља колебање у 15.10 час., а у 15.20 час. непријатељ је у највећем нереду побегао са Трапезасте косе, на коју је убрзо моја десна колона избила наишав на огроман број непријатељских лешева. Артилерија је одмах пренела ватру у напред и потпуно растројавала напријатеља, који се у нереду повлачио. Моја лева колона својим десним крилом вршила покрет у напред, али услед тога, што се Французи до 16 час. не само нису ни макли с места. већ су далеко били изостали од мене, те је десно крило ове колоне у свом наступању било задржато врло јаком митраљеском и пешачком ватром од противника са фронта према Французима. Пошто су Французи после 16 час. отпочели покрет и много доцније дошли у моју висину и пошто је противник и пред њиховим фронтом почео да се повлачи због повлачења трупа противничких пред фронтом моје колоне, то су Французи продужили покрет у напред ка мојим левим крилом, а и сада се продужава гонење пред целим мојим фронтом.
Команданту моје десне колоне упутио сам једну пољску батерију, која ће пратити његову колону. Наредио сам, да се гонење и даље продужи и о даљем резултату јавићу. Са 1. бригадом сам у чврстој вези и у истој висини а моје лево крило изостало је у неколико од задоцњеног покрета Француза, о губитцима и утрошку муниције јавићу накнадно. Штаб премештен западно од Суходола”.
У 21.15 час. са ОБр. 2501 послат је команданту армије и суседним дивизијама овај извештај:
Данас је ситуација била оваква:
Пре подне наше су батерије гађале непријатељске ровове и батерије, а пешадија је подилазила непријатељском положају, и спремала се за напад. Непријатељске батерије јаком ватром задржавале су наступање. По подне од 15-15.30 час. најјачом артилериском ватром тучени су непријатељски ровови и батерије. Под заштитом ове ватрe обе колоне пошле су у напад и заузеле непријатељски положај. Гонећи батаљони дошли су до с. Арматуша, где су издржали више бугарских контра-напада.
На положају има врло велики број непријатељских лешева. Има заробљеника из 9. бугарског пука – сада дошао с фронта из Дојрана. Има доста заробљеника.
Губитци: рањено: активни коњички мајор Димитрије Чемеркић, активни коњички капетан I кл. Јован Антић и резервни коњички капетан II кл. Светозар Васић, 10 подофицира. 11 каплара и 59 редова; погинуло: 4 подофицира, један каплар и 14 редова; контузовано: 3 подофицира, 2 каплара и 8 редова. Нестало један редов.
У материјалу: прсла једна хаубичка цев код 1. хаубичко батерије. Наше су трупе овога дана успеле да заузму непријатељске положаје и гонећи делови су до линије с. Арматуша. Непријатељ држи к. 1050 и положаје северно од Арматуша. Од непријатељских трупа у борби овога дана учествовали су:
146., 42. и делови 11. немачког пешадиског пука, 44. и делови 9. пешадиског бугарског пука са 8-9 батерија разних калибара.
Утрошено муниције: пушчане 9996, митраљеске 7790 метака, артилериске 4136 зрна.
Дејство Коњичке дивизије
У 1.30 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3762 за данашњи рад. Ово је напред за 19. тек. месец у целости изнето. На основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 2978 издао је следеће наређење:
„Благодарећи храбрости и истрајности наших и савезничких трупа непријатељ је код Битоља потпуно потучен и припуђен на напуштање Битоља и повлачење ка Прилепу, остављајући знатан број заробљеника и велики ратни плен. Наше и савезничке трупе 19. ов, месеца ушле су у Битољ.
Непријатељски заштитнички делови који су се синоћ задржали на линији Добромир-Суходол, највероватније је да ће се у току ноћи повући, пошто су делови Дунавске дивизије у свом надирању допрли до Макова.
Коњичка бригада има и даље продужити енергично гонење левом обалом Црене реке, ка с. Тополчанима са задатком, да се овлада мостом на Црној југо-западно од Тополчана, пресецајући на тај начин комуникације ка Прилепу.
Магацини хране од 21. ов. месеца у Сакулеву, слагалиште муниције у с. Броду.
Завојиште у селу Броду.
Напомена: 17. француска дивизија гони ка с. Трапу; Вардарска ка с. Алинцима; Моравска ка с. Мусинцима; Дунавска преко Бобишта к. 1304 на Високо (Марквво Гумно к. 1506); француско руске трупе десном обалом Црне реке, правцем северно од Битоља. Ја ћу се кретати правцем: Рибари-Новаци- Добромир, за бригадом“ (Ово достављено телефоном у 5 часова команданту 1. коњичке бригаде).
Ово исто у 11 час. достављено и команданту 54. француског пешачког пука са додатком: да са пуком има да крене правцем: Врањевци-Биљаник-Суходол, где ће очекивати даља наређења. – Час покрета јавиће се накнадно – засебним наређењем. (Ово по ордонанс-официру).
У 2.55 час. командант I армије депешом ОБр. 3763 наређује команданту Коњичке дивизије: „Наредите, да 8. шасерски афрички коњички пук данас 20. ов. месеца зорoм одмаршује преко Новака за Битољ, где се ставља на расположење команданту Источне француске војке, од кога ће тражити даље наређење.
У 4.10 час. телефонском депешом ОБр. 2979 наређено команданту 1. коњичке бригаде да упути 8. шасерски пук према горњем наређењу.
У 4.10 час. под ОБр. 2980 послат јутарњи извештај команданту I армије, Моравске и Вардарске дивизије: „8. шасерски коњички пук унућен у Битољ. Пољска коњичка батерија код с. Новаци. Других промена нема.
У току дана:
У 7.30 час. командант 1. коњичке бригаде јавља, да је упутио команданту Источне француске војске 8. шасерски пук у Битољ.
У 10 час. командант 2. коњичке бригаде са ОБр. 826 известио је, да је преко заповести команданта Вардарске дивизије ОБр. 2483 за 19. тек. месец 3. и 4. коњички пук упућен да смене 21. пешад. пук у 1 борбени ред.
У 11.56 час. командант 1. коњичке бригаде са ОБр. 1347 јавља: „Јуче за време гонења бригада је достигла и заузела положај према утврђеној линији непријатеља на десној обали Сухе реке од Суходола до Добромира. Бригада је заузела ову линију око 8 часова. Делови наше Вардарске дивизије у своме наступању на свом правцу убрзо су дошли и на овоме правцу сменили су делове ове бригаде.
Француска бригада генерала Сикра у своме наступању ка с. Биљанику дошла је предњим деловима до Биљаника тек око 10 час., даље се није кретала од ове линије: Би.љаник-Рибарци. На моју молбу упућену генералу Сикру да његова пешадија ближе непријатељским положајима замени коњицу, као и да заузме с. Новаци што скорије, пошто је његова пешадија имала само да се креће без борбе. Господин генерал ми је одговорио, да су му војници заморни и да не могу да иду даље а вечерас ће упутити један батаљон у с. Новаци да смени коњицу. Јуче тек пред мрак послао је један батаљон 56. француског пешад. пука у с. Новаци и сменио 5. коњички пук, али је истурио само испред северне ивице с. Новаци две чете по два вода до на 300 метара а линија непријатељска остала је далеко око 1800 метара. Тако исто и код с. Биљаника француски 35. пешачки пук развио се нешто мало испред северне ивице с. Биљаника. Борбене везе измећу ова два пука није било у току целе ноћи јер је остала празнина око 3 км. Видећи ову празнину између француских пешачких пукова а знајући шта све може да се догоди мени код Новака, наредио сам те је 5. коњички пук дао формалну предстражу и потпунио отворену празнину. Јутрос сам повукао предстражу да неби претрпела губитке и ограничио се на осматрање непријатеља и празнина од 3 км. и сада постоји. Сазнао сам, да је ова празнина резервисана за 44. француски пешач. пук, који је још до овога часа није дошао на линију према непријатељу. И оваквим држањем положаја није могуће вршити напад према непријатељу, који је много гушће своју линију одбране посео. Констатујући ова факта, ја молим команданта за дејство, да француске трупе поседну боље своју линију. Ово је под ОБр. 2990 достављено команданту I армије у целости – телефонском депешом.
У 19.25 час. командант 1. коњичке бригаде са ОБр. 1350 јавља:
„Бригада је заноћила: Штаб бригаде и 5. коњички пук у с. Новацима, 1. коњички пук код Рибараца где је и коњичка батерија. У току данашњег дана бригада није водила борбу, 1. коњички пук, који је био на десној обали Црне реке, дошао. је око 7 час. на леву обалу и због јаког замора људи и коња а да не би било јаког нагомилавања у с. Новацима, пребачен је у с. Рибарце.
Вардарска дивизија вршила је напад од 15-16 часова и овладала једном чуком северно од Суходола а југо-западно од к. 1050, успех је био локалан и непријатељ се повукао у реду уз гребен к. 1050. Две пољске батерије непријатељске које су биле југо-западно од Арматуша, тучена јаком нашом артилериском ватром, промемиле су постепено свој положај у назад и пласирале се југо-западно од с. Путуроса. Око 15.30 час. 35. француски пук, који је био северно од с. Биљаника отпочео је наступање и својим десним крилом достигао је пред мрак висину левог крила Вардарске дивизије.
Лево крило бригаде ђенерала Сикра код с. Новака наспрам села Добромира није у току данашњег дана ни пушке ни топовског метка опалило и непријатељ је заноћио на линији к. 1050-с. Добромир. Рањена су 2 редова. У току данашњег дана заробљено 2 бугарска војника, који су предати дивизији.
За одржавање додира са непријатељем око с. Добромира истурене су патроле 5. коњичког пука.
У 22.50 час. командант дивизије са ОБр. 29884 известио је команданта I армије следеће:
“Ова команда упутила је данас команданту 32 заробљеника 16 Бугара и 16 Немаца. Пошто су најпре ови заробљеници испитани, то је на основу њихових изјава под горњом нумером телефоном команданту армије послат следећи извештај:
„По изјави заробљеника у околини и у с. Добромиру налази се 44. бугарски пук са једном четом Немаца. У селу имају један митраљез. Село је утврђено 18./19. ноћу и јуче. Овај је пук дошао пре 15 дана са Дојранског фронта. Јачина чете у овом пуку варира од 80-200 људи. У 27. бугарском пуку на чету има око 180 војника; исхрана доста слаба; морал код војника сасвим опао; а код официра нема више оне воље и одлучности за борбу као до сада, јер увиђају да немају изгледа на успех. Овај заробљеник, именом Ђорђе Милов-Чичеронов, изјавио је да је у Битољ ушла прво српска коњица. – 39. бугарски пук дошао са Белог мора 10. новембра; сада у четама има од 28 до 100 војника; и по исказу овог заробљеника Атанаса Кијашева у Битољ је ушла прво српска коњица па Руси па онда Французи. Има један заробљеник и из 51. бугарског пука. Заробљеник из 12. бугарског пука изјављује, да у чети има око 80-100 војника. Заробљеник из 23. бугарског пука каже да у чети има око 70 војника. Овај заробљеник Борис Божев изјављује, да је у Битољ прво ушла српска коњица па Руси, Французе није видео. У 8. артилериском пуку остала је само једна батерија, а сви остали топови демонтовани су. Сви заробљеници изјављују, да је морал јако пао. Заробљеник из 146. немачког пука изјавио, да је јачина чете била 240 људи а сада око 100. Пре 5 дана добијена попуна по 20 војника на чету; и код њих је морал опао. Заробљеник из 42. немачког пешачког пука изјавио, да је пре два дана чуо на телефону, да њихов цео пук не броји више од 550 људи и поред тога што је прошлог месеца добијена попуна од по 52 војника на чету. Морал код војника опада.”