Како је ноћ 19./20. новембра проведена на фронту ове; армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4438: за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4099, 4106 а који су код исте изнети за овај дан. Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1718, 1723, 1724, 1728 изнети код исте за овај дан.
У 10.15 час. команданту Дринске дивизије наређно је са ОБр. 4443 следеће:
„За напад на Грунишки вис садашња је снага недовољна. Поново наређујем, да командант на томе фронту прикупи што јачу снагу и што пре заузме Грунишки вис.
У 12.25 час. командант армије телефоном наређује команданту Дринске дивизије, да се пешадија крене на јуриш, пошто је припрема артилеријом најјача. Дринска дивизија извештава, да десна и средња колона најјаче притискују непријатеља, а да је лева колона, која напада Будимирце и Грунишки вис подишла на 150 мет. од непријатељских ровова.
У 12.15 час. телефоном тражен извештај од I армије докле је дошла Моравска дивизија, одговорено је, да још није узела вис северно од Суходола.
У 23.10 час. начелник штаба Дринске дивизије телефоном извештава, да са Груништем још није свршено, послат је један батаљон са једним брдским топом за обухват десног крила и бока непријатеља. Положај непријатељев јако утврђен са слабијом препреком од жица.
Дејство Дринске дивизије
У току ноћи 19./20. новембра на фронту ове дивизије било је час јаче, час слабије пушкарање, дејство бомби и рововских оруђа. Са ОБр. 4099 извештена армија и суседне дивизије.
У 1.25 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр 4434 за данашњи рад. Ово је наређење изнето напред за 19. тек. месец и исто је одмах достављено командантима колона и артилерије.
У 5 час. са ОБр. 4100 извештена армија следеће:
„У току јучерашњег дана покварена су 2 топа 3. пољске батерије и тиме су постали неупотребљиви.
У току дана:
У 18.15 час. са ОБр. 4103 издата је следећа заповест:
„У циљу једновремености артилериског дејства а по споразуму са командантом Дунавске дивизије моју заповест ОБр. 4095 од 19. тек. месеца допуњујем овим:
1) Напад леве колоне против Грунишког виса изводнће се овако: Почетак артилериске припреме у 8 час. а лагана ватра трајаће до 10 час.; од 10 до 10.30 час. обасуће се Грунишки вис најјачом артилериском ватром у циљу припреме пешадиског јуриша. У 10.30 час. пешадија ће извршити јуриш противу Грунишког виса.
2) Ова заповест саопштена је телефонскнм путем у 8 час. команданту артилерије и команданту леве колоне. – Достављено команданту артилерије, десне, средње и леве колоне, побочнице и пионирског полубатаљона.
У 10.45 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4443 а које је напред за овај дан у целости изнето.
У 12.45 час. са ОБр. 4106 извештена је армија следеће:
„Ситуација до 12 часова: „Продужен је напад на Грунишки вис, после артилериске припреме а у 10.30 час. пешадија је пошла у напад. Лево крило леве колоне подишло је на 150 метара. Непријатељ је отворио јаку пешачку и митраљеску ватру и зауставио даље напредовање. Борећи се са великим тешкоћама пешадија потпомогнута артилеријом чини све што може али напад споро напредује. Напад се продужава и врши се обухват Грунишког виса са северне стране. На фронту Будимирачки вис протерани су извесни непријатељски делови. Дунавска артилерија потпомагала је напад. За сада се нема везе са Дунавском дивизјом, која треба да се појави у позадини Грунишког виса. На осталом делу фронта било је обостране пешадиске, митраљеске и артилериске ватре. На путу Бешиште-Добро поље запажен је жив саобраћај у оба правца. Тешка артилерија са Флоке тукла је ту комуникацију.”
У 18 час. са ОБр. 4110 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
Ситуација у 17.30 часова:
Лева колона у своме нападу дошла је и то: према Грунишком вису на 100-150 метара од бугарских жица а крајњим левим крилом врши груписање за обухват Грунишког виса са западне стране. Према Будимировачком вису подишло се 200-250 метара од непријатељских ровова. Овога момента пушчана и митраљеска ватра на фронту леве колоне. Молим да Дунавска дивизија пласира бар 2 брдска топа на прву чуку источно од с. Брника. На осталом фронту дивизије било је обостране пешадиске, митраљеске и артилериске ватре.“
У 23.40 час. командант дивизије са ОБр. 4115 издао је следећу заповест:
„Лева колона у своме данашњем нападу подишла је непријатељским препрекама на Грунишком вису на 100-150 метара а на Будимирачком вису на 200 метара. Дунавска дивизија пребацила је данас до мрака један батаљон 4. пука на десну обалу Црне реке у позадину Грунишког виса; сутра 21. новембра пребациће истим правцем још један батаљон 4. пука. Командант III армије наредио је, да Дринска дивизија сутра 21. новембра продужи започети напад.
Наређујем:
1) Да лева колона 21. новембра продужи главни напад на Грунишки вис у циљу овлађивања овим положајем с претежним груписањем према десном непријатељском боку, где нема жица. Помоћни напад продужити против виса и с. Будимираца. Лево ухватити везу с пребаченим батаљоном 4. пука, на десној обали Црне реке.
2) Артилерија ће својом ватром потпомоћи напад и то највећим груписањем оруђа противу Грунишког виса а неопходне потребне цеви управити противу Будимирачког виса и с. Будимираца.
Припрему извести овако: ватру отворити тачно у 8 час. и лагано дејствовати до 11 час. Од 11-11.15 час. притиснути нападне објекте брзом паљбом; затим од 11.15 до 11.30 час. понова дејствовати лаганом ватром, када ће непријатељ, с обзиром на раније поступке попунити ровове а по том од 11.30 до 11.45 час. отворити најјачу артилериску ватру.
У 11.45 час. пешадија ће безусловно извршити јуриш на Грунишки вис. За време артилериске припреме пешадија својим радом мора натерати непријатеља да поседне ровове.
3) У циљу боље артилериске припреме да командант леве колоне ноћу 20./21.-ХI пребаци на десну обалу Беле воде, према Грунишком вису бар два брдска оруђа.
4) Дунавска артилерија 21. новембра потпомагаће напад на Грунишки вис.
5) Десна и средња колона у току 21. новембра продужиће вршење притиска на непријатеља пред собом.
6) Ја ћу се налазити на осматрачници источно од с. Петалина. Достављено командантима колона, артилерије, десне побочнице и пионирског полубатаљона.
У 23.45 час. команданту III армије послат са ОБр. 4113 следећи извештај:
„Пошто је снабдевање дивизије преко Кајмакчалана, Кочобеја и Вирута постало немогућно, то молим да се за ову дивизију хитно образује слагалиште хране и муниције у Скочивиру и да се преко Скочивира организује евакуација рањеника и болесника. Од Скочивира до трупа дивизија ће сопственим средствима преносити храну и муинцију. Тако исто у Скочивиру ће бити образовано и једно завојиште ове дивизије.“
У 23.45 час. са ОБр. 1414 тражен извештај од III армије: “Молим за хитно обавештење: дали се обзиром на ситуацију код Шумадиске дивизије и њен садањи положај, може ослабити десна колона Дринске дивизије. Св. ОБр. 4443 те команде.”
У 23.55 час. начелннк штаба известио је мајора Брашића да су Дунавци пребацили на десну страну Црне реке један батаљон и једну пољску батерију и да ће сутра пребацити још један батаљон. О томе да извести команданта Добровољачког одреда да бих ухватио везу са тим деловима.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 19./20. новембра на фронту ове дивизије затишје. Сукоби патрола око с. Рапеша. Са ОБр. 1718 извештена армија и суседне дивизије.
У 1.30 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4434 за данашњи рад. По овом наређењу које је за 19. тек. месеца у целости изнето, командант дивизије са ОБр. 1717 издао је следећу заповест: Према наређењу команданта III армије ОБр. 4433 ова дивизија има задатак да данас 20. новембра овлада линијом Чаниште-Бобиште, гонећи непријатеља и даље, а делом снаге помаже Дринску дивизију у нападу на Грунишки вис дејством у бок непријатеља. Десно од нас Дринска дивизија продужиће напад на Грунишки вис-с. Будимирце. – Почетак артилериске припреме у 8 часова. Лево од нас трупе I армије продужиће напад на вис источно од с. Суходола.
Наређујем:
1) Гонећи одред продужиће своје дејство у смислу моје заповести ОБр. 1707 од јуче тачка 1. са задатком; да што пре овлада линијом Чаниште-Бобиште, гонећи непријатеља и даље.
2) Десна колона остаће на свом положају са задатком: да дејством своје артилерије најснажније потпомогне напад Дринске дивизије на Грунишки вис, дејствујући против непријатељских ровова на темену и западној падини Грунишког виса, као и његове позадине. Почетак отварања артилериске ватре у 8 часова. Делом снаге дејствовати у бок и позадину непријатеља на Грунишком вису, у циљу потпомагања Дринске дивизије, пребацујући се на десну обалу Црне реке на одсеку Ивен-Зовички мост.
3) Лева колона потпомагаће дејством своје артилерије напад десног крила Моравске дивизије.
4) Опшга резерва остаће према заповести ОБр. 1707 од јуче.
5) Дивизиска артилерија пласираће једну пољску батерију данас 20. ов. месеца из јутра рано на к. 1378 са задатком: да потпомаже гонећи одред у нападу на непријатељске положаје северно од Макова и на Бобиште, као и напад десног крила Моравске дивизије на вис источно Суходола. Овај напад Моравске дивизије потпомагаће и батерије пласиране на к. 1212 и Вратима (Крст).
Почетак отварања ватре у 7.30 часова.
6) Армиска артилерија (4 цеви 105 мм) пласирана на врху Чука потпомагаће напад Дринске дивизије противу Грунишког виса.
7) Снабдевање муницијом: за пешадију и брдску артилерију из с. Полога, а за пољску, хаубичку и рововску артилерију и с. Добровени.
8) Све остало остаје по мојој заповести ОБр. 1700 од јуче.
9) За време борбе ја ћу се налазити на к. 1212.
Пријем заповести потврдити.“
У току дана:
У 6.30 час. примљен је овај извештај команданта гонећег Одреда у току дана 13. новембра у следећем:
„Према заповести команданта Дунавске дивизије ОБр. 1666 од 15. тек. месеца, чим је пала к. 1212 (15 час. 17.-XI) одмах је наређено ескадрону и 3. батаљону 3. пука, који су били у резерви да се крену путем ка 2. пешад. пуку и у 19. час. батаљон са ескадроном био је на седлу источно од к. 1212.
У 24 часа био је потпуно формиран одред. Одмах је издата заповест за гонење и 3. пук пришао је извршењу тако, да је са једним батаљоном око 3 часа заузео положаје на којима су 2 камените чуке. Око 4 часа послате су десна и лева побочница ради проширења фронта – које су стигле на своје место у 5 часова. Непријатељски слаби делови који су били на положају и на правцу наступања, појачани са 2 батаљона из позадине извршили су напад и потисли 3. батаљон 3. пука. У овом међувремену непријатељ је извршио напад и на к. 1212 и услед критичне ситуације на к. 1212, добијено је телефонско наређење од команданта дивизије, да 3. пук изврши удар у бок непријатељски, због чега сам наредио, да се батаљон са побочницама гонећег одреда заустави где је и што упорније држи до даљег наређења, а 18. пук кренут је тако исто ка к. 1212. Пошто је до подне на к. 1212 расчишћена ситуација, то се прешло на извршење добијеног задатка. Од 12 па до 14 час. извршена је припреема артилериска и по припреми одмах је заузет (до 14.18 час.) положај на коме су камените чуке и на тај начин добијен је простор за појачање и са 2. батаљоном 3. пука. Затим је продужена припрема артилериском ватром на к. 1378 и пешадија се постепено под заштитом артилериске ватре кренула напред, тако да је створен простор у 16.15 час. за резерву гонеће колоне (2 батаљона 18. пука) и затим је продужено нападање и гонење целим борбеним поретком, уз одличну припрему артилериском ватром.
Пошто се кретањем створила могућност и место за дејство коњице, то је наређено командиру да са својим ескадроном гони непријатеља са задатком истим и за одред.
При заузимању првог непријатељског положаја и ровова северно од к. 1212 (две камените чуке) примећено је, да непријатељ није решен да и даље одсудно брани к. 1378, јер други удар који му је нанесен, учинио је, да је потпуно био разбијен и у највећем нереду напуштао је положај пред гонећим одредом тако, да је лево крило гонећег одреда изашло на положај према Сухом Долу у 18 час., према с. Макову и Рапешу у 15.30 час., када је потпуно овладао правцем Битољ-Маково-Зович. Заробљено 2 официра и 135 војника. Непријатељ је био јачине 4 батаљона из разних пукова и батаљон Немаца од 3 чете.
У 9 час. са ОБр. 1719 депешом наређено команданту 2. Дунавске бригаде на његово питање ОБр. 1040 у 7.05 час.: „Продужние рад у смислу моје заповести ОБр. 1717 предузимајући потребне мере обезбеђења с леве стране, док делови Моравске дивизије не избију напред.
У 10 час. начелник дивизиског штаба телефоном извештава начелника штаба I. Дунавске бригаде, да ће за даљи рад 8. пук ући у састав бригаде и због тога устројити с њим телефонску везу.
У 10.05 час. начелник дивизиског штаба телефоном извештава команданта 3. пука да је намера команданта дивизије да тим пуком нападне у бок непријатеља пред десним крилом Моравске дивизије. Сада командант дивизије полази на положај команданта тога пука и нека он учини све припреме за извођење тога напада.
У 11.30 час. примљен је извештај команданта армиске коњице ОБр. 1 од 19. тек. месеца у следећем:
„Командир претходничког ескадрона за гонење (дунавски ескадрон) доставља извештај официрске патроле са правца с. Арматуш у 8 час.: „Непријатељ јачине једног батаљона креће се путем од с. Макова на с. Орле ка Бобишту. Друге две колоне јачине 2 батаљона крећу се косом с. Суходола ка Бобишту. Гребен западно од с. Макова непријатељ утврђује. Путем Битољ-Прилеп одступа нека јахаћа колона, вероватно једна батерија.
Вођа предњег одељења предходничког ескадрона на правцу Маково у 7.30 час. Јавља то исто и ово: момента једна брдска батерија (капетана Аћимовића) туче врло успешно поменуту косу западно од с. Макова, где се противник укопавао, натеравши га да прекине утврђивање и да се повуче.“
У 13 час. са ОБр. 1724 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће: „У току пре подне артилерија десне колоне потпомагала је ватром напад левог крила Дринске дивизије на Груниште. Гонећи одред ове дивизије продужио је наступање код Макова на север, али је наишао на јак отопр непријатеља на Дуднци и висовима западно од Макова. Борба се продужава.
Око 10.20 час. примећене су у покрету од с. Мусинаца у правцу с. Црночана неколике артилериске колоне, чија јачина није могла још да се утврди тачно.
Од 11.30 час. непријатељска артилериска ватра појачана је знатније но што је била пре тог времена.
Пољска и брдска артилерија са левог крила ове дивизије потпомагала је напад десног крила Моравске дивизије на положај источно од Суходола.
У 13.10 час. командант 2. Дунавске бригаде (гонећи одред) са ОБр. 1146 од 13 час. јавља: „Према наређењу командантовом издао сам наређење да 2. пешад. пук нападне на вис лево од предходничког батаљона, а 9. пешад. пук да заузме вис северно од Макова, а коњички дивизион да дејствује у правцу Чаништа и на леви бок непријатељских делова северно од Макова. По извештајима до сада пркупљеним непријатељ се налази на целој линији северо-западно, северно и северо-источно од Макова. Сви покушаји да се заузме вис северно од Макова нису успели. Делови који су били подишли непријатељском положају одбијени су.
Артилерија не потпомаже напад. Све три брдске батерије нађене су од непријатељске артилерије и не могу снажном ватром да потпомогну напад пешадије. Пољска француска батерија овога часа врши коректуру ватре. Губитци код брдске артилерије осетни су.
У 14 час. командант дивизије са ОБр. 1725 издао је ову заповест:
„Дринска дивизија продужује напад на Грунишки вис, а Моравска дивизија противу виса источно од Суходола. Дунавска дивизија продужиће наступање у циљу овлађивања линијом Чаниште-Бобиште (к. 1304). потпомажући левим крилом напад десног крила Моравске дивизије.
Наређујем:
Десна колона: Командант пуковник Ст. Стојановић, 4., 7. и 8. пешад. пук, 2. Дрински брдски дивизион, I. француска брдска 65 мм. батерија (49). 3. пољска батерија, једна хаубичка батерија, једно Дринско рововско оруђе. Свега 7 батаљона, 28 митра.љеза, 4 хаубице, 10 брдских и 2 пољска топа, једно рововско оруђе.
1) Предузеће наступање правцем Рапеш-Чаниште са задатком да овлада косом југо-западно Чаништа на одсеку од Црне реке до к. 1000. 4. пешад. пук обезбедиће десни бок дивизије и дејствоваће на бок и у позадину Грунишког виса у циљу потпомагаља напада леве колоне Дринске дивизије. Десно одржавати везу са Дринском дивизијом а лево са левом колоном.
Лева колона: Командант пуковник Ст. Милетић, 2., 9. и 18. пешадиски пук. коњички дивизион, Дунавски брдски артилериски дивизион, једна француска брдска 65 мм. батерија (46). Свега 9 батаљона, 2 ескалрона и 16 брдских топова.
2) Ангажоваће се што енергичније у циљу овлађивања линијом Дабица-Вис западно од Макова, а по том продужиће даље надирање и преко виса западно од истог, са задатком да овлада Бобиштем.
Коњички дивизион упутити одмах правцем између Рапеша и Макова у обилазак непријатељских делова северно од Макова. Десно одржавати тесну везу са десном колоном а лево са десним крилом Моравске дивизије на правцу Орехово-Мојно Морихово.
Општа резерва: Командант пуковник Ђ. Докић, 3., 13. и 14. пешад. пук, Дунавска рововска батерија. Свега 8 батаљона, 24 митраљеза и 5 рововских оруђа.
3) Остаће на досадашњим местима: 3. пешад. пук и рововска батерија на к. 1378. 13. и 14. пешад. пук продужиће утврђивање положаја к. 1378 и к. 1212.
Дивизиска артилерија: командант пуковник М. Вучковић, Дунавски пољски артилериски пук (2 батерије), француски пољски артилериски дивизион (2 батерије), једна хаубичка батерија. Свега 10 пољских топова и 4 хаубице.
4) Пласираће се у току ноћи 20/21. тек. месеца на к. 1378 са задатком да потпомаже напад десне и леве и десног крила Моравске дивизије.
5) Све остало по досадашњем. Пријем ове заповести потврдити.
У 14.10 час. командант армиске коњице са ОБр. 2 од 19. тек. месеца у 13 час. јавља:
„Командир претходничког ескадрона у 12 час. са положаја јужно од с. Макова јавља: Једна непријатељска колона јачине око једног батаљона (1000 људи) са товарном стоком, вероватно брдска батерија, примећена је у кретању правцем ка с. Црночани, долазећи са запада, ово сам лично осмотрио. Једна друга непријатељска колона, јачине као и горња, са возовима, вероватно једна пољска батерија примећена је да се од с. Д. Алинаца кретала у правцу Мојно Морихово. На коси источно од Суходола непријатељ у јачини око 2 чете налази се у рововима. На правцу Битољ Прилеп, примећује се многе непријатељске колоне трупа и комора у одступању. По пријему дужности затекао сам већ учињен распоред официрских и извиђачких патрола Дунавског ескадрона – сада предходничког – које сам у неколико модифицирао у погледу јачине. Распоред патрола слeдећи: Правцем Рапеш-Зович официрска патрола јачине 15 коњаника. Правцем Маково-Чаниште подофицирска патрола јачине 20 коњаника. Правцем Арматуш-Мусници официрска патрола – 6 коњаника. Правцем кретања главнине: Маково-Бобиште, предходнички вод 30 коњаника са официром. Поред осталога патролама је наређено да избију на поједине тачке линије Арматуш-Зович, с тим, да што пре достави податке о противнику, т. ј. допуни напред изложено, како би се рад у духу задатка могао извршити. Рад патрола у неколико је био ометан до сада услед бочне артилериске ватре са Грунишког виса. Ја се налазим на положају јужно од Макова, одакле ћу продужити покрет у повољном моменту. До овог момента нисам добио никакав извештај од патрола.
У 14.50 час. помоћник начелника армиског штаба телефоном јавља, да ће I армија у 15.30 час. извршити најјаче бомбардовање а у 15.30 час. пешадиски јуриш. Јављено команданту 3. пука да тај напад помаже својом брдском батеријом, а начелник штаба 2. Дунавске бригаде извештава такође с тим, да 2. пук својим дејством помогне тај напад и да одсечна артилерија такође што јачим дејством помаже напад. Команданту артилерије дивизиске наређено: да напад Моравске дивизије на к. 1050 потпомаже најјачом ватром.
У 16.05 час. примљен извештај команданта левог одсека ОБр. 21 од 16 час. у ком јавља, да 46. франц. брдска батерија која је одређена заповешћу да прати 8. пук, није се до сада кренула и командир изјављује да му је немогуће да се крене, пошго је сву стоку послао за муницију и храну.
У 17.30 час. са ОБр. 1723 извештен је командант III армије о броју ефективних пушака код пешадиских пукова у дивизији.
Јачина ефективних пушака по пешадиским пуковима оваква је на дан 20. ов. месеца:
2. пешад. пук 631; 3. пешад. пук 1070 (2 батаљона); 4. пешал. пук 584; 7. пешад. пук 487 (2 батаљона); 8. пешад. пук 429 (2 батаљона); 9. пешад. пук 472; 13. пешад. пук 540; 14. пешад. пук 658 и 18. пешад. пук 445-5316 ефективних пушака.
У 20 час. са ОБр. 1729 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
„У току по подне артилеријом десне колоне ове дивизије потпомаган је напад левог крила Дринске дивизије на Грунишки вис и иста је на захтев Дринске дивизије обустављена у 16.30 час. пошто је добивен извештај, да је њена пешадија подншла самом вису. Лева колона у своме нападу заустављена је отпором непријатеља на Дабици и вису западно од Макова. У циљу потпомагања напада леве колоне на Дабицу, упућен је 8. пешад. пук с једном брдском батеријом да дејствује правцем Рапеш- Чаниште и ушао у састав десне нападне колоне. Овај пук прешао је на леву обалу Рапешке реке својим десним крилом за један км., а левим крилом није могло напредовати због бочне ватре са Дабице. Артилерија леве колоне потпомагала је напад десног крила Моравске дивизије на косу источно од Суходола. У току по подне непријатељ се стално ојачавао пред фронтом ове дивизије. У 16 час. осмотрена су 2 непријатељска батаљона у покрету од Канатлараца ка Мусинцима и Црночанима, зауставивши се на коси између ова два села а позади највишег ћувика косе источно од Суходола. Један пољски дивизион осмотрен је у покрету од Канатрараца ка Макову, где се задржао код виса западно с. Макова.
У 22.30 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4459 следеће садржине:
„За 21. новембар наређујем:
Да се продужи рад према моме наређењу ОБр. 4434 од 19. ов. месеца.
У 23 часа на основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 1730 издао је следећу заповест:
„Непријатељ се задржао на положајима леве обале Рапешке реке и вису западно од Макова. Трупе I армије у току јучерашњег дана овладале су западним делом источно Суходола и продужиће сутра 21. тек. месеца даљи напад. Дринска дивизија продужиће даљи напад на Грунишки вис. Дунавска дивизија продужиће сутра 21. тек. месеца даљи напад са задатком: да овлада линијом: коса јужно Чаништа-Бобиште (1304), а по том одсеком косе северно од Чаништа-Високо (к. 1506).
Наређујем:
Коњица: Командант ппуковник Драг. Мостић, Дрински коњички ескадрон, Дунавски коњички ескадрон. Свега 2 ескадрона.
1.) Дејствоваће на десном крилу дивизије у правцу Чаништа са задатком: да грози непријатељским трупама које су се задржале на левој обали Рапешке реке и да пресече њихове везе са десном обалом Црне реке. За везу до телефонске централе 1. Дунавске бригаде поставити релеје.
Десна колона: Командант пуковник Стој. Стојановић, 4. пешад. пук, 7. и 8. пешад. пук (по 2 батаљона), 2. Дрински брдски Дебанжов дивизион (6 топова), 1. Дунавска брдска 65 мм. батерија, 3. Дунав. пољ. батерија, 2. Дунав. хаубичка батерија, једно Дринско рововско оруђе. Свега: 7 батаљона, 22 митраљеза, 10 брдских и 2 пољска топа, 3 хаубице и једно рововско оруђе.
2) Пролужиће напад противу непријатеља на левој обали Рапешке реке. По заузећу непријатељског положаја продужиће даље наступање у правцу Чаништа, дејствујући својим левим крилом у бок и позадину непријатеља пред десним крилом леве колоне. Границе нападног одсека: десно Црна река, лево линија поток источно Дабице-к. 1000 (некотирана) југо-западно Чаништа (закључно)-к. 1000 (некотирана) северо источно Крушевице искључно. Напад леве колоне Дринске дивизије противу Грунишког виса потпомагати најјачим дејством пољске и хаубичке батерије. У томе циљу десно крило (2 батаљона) пребацити још у току ноћи 20./21. тек. месеца на десну обалу Црне реке на одсеку Брник-ушће Рапешке реке и напасти на бок и позадину Грунишког виса, потпомажући овај напад делом одсечне артилерије. Колоне ће задржати што јачу резерву између Рапеша и Ивена. Одржавати тесну везу десно с левим крилом Дринске дивизије а лево с левом колоном.
Лева колона: Командант пуковник Ст. Милетић, 2., 9. и 18. пешад. пук, Дунавски брдски артилериски 65 мм. дивизион (2 батерије), 2 француске брдске 65 мм. батерије. Свега: 9 батаљона, 27 митраљеза и 16 брдских топова.
3) Продужиће напад противу непријатеља на линији Дабица вис западно Макова. По заузећу ове линије продужити наступање са тежњом да што пре овлада Бобиштем (1304) а по том Високим (1506). Одржавати тесну везу десно са десном колоном а лево с десним крилом Моравске дивизије на линији Орехово- Мојно Морихово-Бонче с тим, да ова линија припада Моравској дивизији.
Општа резерва: Командант пуковник Ђ. Докић, 13. и 14. пешад. пук, Дунавска рововска батерија. Свега: 8 батаљона, 32 митраљеза и 5 рововских орућа.
4) Остаће према заповести ОБр. 1725 од 20. тек. месеца са задатком да утврди положаје к. 1378 и 1212.
Дивизиска артилерија: командант пуковник Мил. Вучковић, Дунавски пољски артилериски пук (2 батерије), француски пољ. арт. дивизион (2 батерије), I. Дунавска хаубичка батерија, француска тешка батерија 105 мм. Свега 11 пољ. топова, 4 хаубице и 4 цеви 105 мм.
5) Потпомагаће напад и наступање обеју нападних колона. Два топа 105 мм. остаће на досадањем положају на врху Чука са задатком да потпомажу напад Дринске дивизије противу Грунишког виса.
6) Пионирски полубатаљон остаће на расположењу референта дивизиске ннжињерије за израду путева.
7) Снабдевање муницијом: за брдску артилерију из слагалишта југо-источно к. 1212; за пешадиску из с. Полога; за пољску, хаубичку и рововску из с. Добровени.
8) Све остало по досадашњем. Пријем ове заповести потврдити”.
Губитци: погинуло: активни артилериски поручник Радомир С. Недиђ, резервни коњички поручник Никола Ј. Хобица, 4 каплара и 6 редова; рањено: активни коњички мајор Тихомир В. Стефановић, резервни артилериски поручник Аћим М. Костић, 9 подофицира, 13 каплара и 39 редова: контузовано: резервни пешад. ппоручник Вукоје В. Јанковић, медицинар Илија П. Арсеновић, трупни лекар Дрин. коњичког ескадрона, 4 подофицира, 5 каплара и 26 редова.
Утрошено муниције: пушчане 47.700. митраљеске 21.300, ручних бомби 93. азен бомби 27. ракетли 9, артилериске 171 зрно.