Напад на Грунишки вис и заузеће села Вудимираци.
У току овога дана Врходна Команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 3795 у 7.50 час.
„Ноћ 20./21. новембра: 1) Код Моравске дивизије. Обострано слабо пушкарање и бацање бомби. 2) Код Вардарске дивизије код десне колоне пешадиска повремено и артилериска ватра. Код леве колоне: гонећи одред (један батаљон и једна батерија пољска) пошто је издржао и одбио непријатељски контра-напад, задржао се на северној ивици села Паралова. 3) Код коњичке дивизије ништа ново. 4) Од 17. француске дивизије, није још добијен извештај.
Промена у распореду нема”.
ОБр. 3790.
“До 15 час. сва артилерија у току дана тукла прецизном ватром непријатељске ровове и батерије а пешадија подилазила непријатељским положајима и спремала се на напад.
Од 15 до 15.30 часова најјачом артилериском ватром тучени непријатељски ровови и батерије под заштитом ове ватре дивизије су се кренуле у напад и то: Моравска дивизија десним крилом успела да подиђе к. 1050 на 50-200 мет. а левим крилом у вези са Вардарском да овлада непријатељским положајем на коси северно од с. Суходола; Вардарска на целом фронту овладала непријатељским положајима. Гонећи одреди дошли су до с. Арматуша, где су издржали више Бугарских против-напада. На заузетом положају има велики број непријатељских лешева. За све време повлачења – бегства, непријатељ тучен артилериском ватром. 17. француска дивизија напредовала за 1500 м. и предњим деловима налази се ј. и. од села Добромира. Заробљено код Моравске дивизије 34 немачких војника из 146 немачког пука, који су као допуна томе пуку дошли на овај фронт из Аленштајна. Код Вардарске има доста заробљеника (број још непознат) као и из 9. бугарског пука који сада дошао са фронта од Дојрана. Губитци накнадно. За сутра сам наредио продужење данашње акције.”
Од команданта II армије:
ОБр. 3987 у 6 час.
„Сем слабог пушкарања и ретке артилериске ватрe ноћ прошла на миру.“
ОБр. 3994 у 14.55 час.
„До подне 21. новембра притисак на непријатеља артилериском ватром и јаким извиђачким одељењима. Јутрос су се нашим деловима на Кривој Чуци предала 2 Бугарска војника из 2. чете 1. батаљона 11 пука. Они изјављују: Од Пороја до Голог била налази се 1-ви, на Голом билу и Шлему 2-ги, на Ветренику и даље 4-ти батаљон 11. пука; на Преслапу и Зборском 2 батаљона 24. пука“.
ОБр. 4000 у 18.25 часова:
„Притисак на непријатеља продужује се. Нашим трупама предала се данас 2 бугарска војника из 3. чете 1. батаљ. 21. пука.
ОБр. 4005 у 21.40 час.
„Од 16-19 час. 21. новембра на фронту армије повремена артилериска и местимична пешадиска ватра. Константовано је, да код непријатеља нема никакве промене у јачини. Код Тимочке дивизије 1 редов рањен.
Од команданта III армије:
ОБр. 4470 у 8 часова:
Штаб III армије премешта се данас из Острова у Воштаран.“
ОБр. 4469 у 8.40 час.
„Стање у току ноћи 20/21. новембра.
Код Дринске дивизије целе ноћи час јаче, час слабија пушчана и митраљеска као и артилериска ватра. Синоћ између 20 и 21 часа непријатељ са Браздасте косе отворио јачу ватру противу наше средње колоне и примећено је, да је непријатељ своје редове на томе месту посео јаче но икад до сад. Два рововска оруђа придата су левој колони а вод брдске артилерије из састава леве колоне пласиран код села Груништа. Код Дунавске дивизије ничег значајнијег.
ОБр. 4474 у 18 час.
„Стање до 11.30 час. новембра:
Дринска дивизија: Према десној и средњој колони пешадиска, артилериска и митраљеска ватра. Лева колона продужила је напад и до 10 часова заузела је село Будимирце. Напад се продужује. Дунавска дивизија: Десна колона покушала је прелаз на десну обалу Црне реке у циљу потпомагања напада Дринске дивизије, али није успела. На осталом делу фронта продужује се напад. Две пољске и једна брдска батерија потпомагале напад Моравске дивизије.
ОБр. 4479 у 21.45 час.
“Садање бројно стање бораца Дунавске дивизије састављене из девет пешадиских пукова, износи:
2. пук – 631; 3. пук (2 батаљона) – 1070; 4. пешад. пук 584; 7. пешад. пук – (2 батаљ.) 487; 8. пешад. пук – (2 батаљ.) 429; 9. пешад. пук – 472; 13. пешад. пук – 540; 14. пешад. пук – 658 и 23. пешад. пук – 445. Свега 5316 бораца-пушака. Додељени фронт Дунавске дивизије и сувише је велики; снабдевање храном, а нарочито муницијом, чак од Соровића и сувише отежано, и недовољно због веома дугачке комуникације; отпор непријатеља постаје све јачи са појачањима, јер је оценио велику важност овога фронта, а нарочито правца Селечком планином. Ако се Дунавска дивизија што брже не појача свежом пешадијом од Руских или Талијанских трупа и ако јој се уредно снабдевање не осигура, не само да неће моћи продужити даље наступање, већ може довести у питање и досадањи постигнути успех. Молим за што хитније решење по овоме.”
НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ
ОБр. 7899.
Команданту I, II и III армије, ђнералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима.
Стање 20. и 21./21. новембра.
II армија: Нема важнијих догађаја. Непријатељ држи чврсто своје положаје и изгледа, да није ослабљен. један дезертер из 11. пука изјавио, да су чули за пад Битоља. Чета му је јака 120 војника. Примећен је покрет једне пешадиске колоне неоцењене јачине од Козјака-Преслапу. Два вода су виђена да силазе од Дудоника ка Тушину.
III армија: Дринска дивизија продужава напад на Грунишки вис, кога непријатељ још држи чврсто. На путу Бешиште Добро поље осмотрен јачи саобраћај у оба правца Дунавска дивизија – делом своје артилерије помагала је напад на Грунишки вис. Десна колона прешла је на леву обалу Рапешке реке и напредовала за 1 км. на север. Непријатељ чврсто држи вис Дабицу и висове северо-западно од Макова. Непријатељ се је стално појачавао пред фронтом ове дивизије. У 16 часова примећена су два непријатељска батаљона у покрт од Канатларца на Мусинце и Црночане. Један артилериски дивизион је осмотрен у покрету од Суходола ка Арматушу и црночанима и зауставио се је на коси између та два села. Један пољски артилериски дивизион осмотрен је у покрету од Канатларца ка Макову, где је се задржао код виса западно од Макова.
I армија: Артилериска ватра која је постала најинтензивнија од 15 до 15.30 часова када је пешадија кренула у напад. Моравска дивизија пршила је к. 1050 на 50- 200 м. а левим крилом избила на гребен западно од ове коте. Вардарска дивизија овладала је свима непријатељским положајима на своме фронту, северно од Суходола и напредовала до с. Арматуша где је издржала више непријатељских противнапада. На заузетом положају нађен је велики број непријатељских лешева а сем тога он је врло добро тучен артилеријом за време повлачења, Моравска дивизија има 34 заробљеника из 146 немачког пука, који су стигли као попуна долазећи из Аленштајна. Вардарска дивизија има доста заробљеника чији број још није познат, међу њима и из 9. бугарског пука.
17. колонијална дивизија напредовала је 1500 м. са предњим деловима се налази ј. источно од Добромира. По накнадним подацима I армија наишла је у току 19. новембра у с. Биљанику на један магацин инжињерског материјала; у селу Новацима на један немачки и један бугарски инжињерски парк са великом количином грађе, материјала и алата, у с. Оризари на један магацин са брашном. 21. новембра јутро Немци и Бугари извршили су контра-напад на Вардарску дивизију сев.- источно од Суходола. Том приликом имамо чаробљеника из 11. немачког пука који је дошао са Соме.
Авијација: – Пре подне виђено је 8. непријатељских батерија у дејству на линији Влаклар-Арматуш. један непријатељски батаљон смакнут на три км. источно од Арматуша. Велики паркови и биваци код Тополчана, Ерековца. Канатларца и Лопатице. Слабо кретање по друмовима. По подне нема промене, бачено 14 бомби код Црночана. Извиђањем правца Тополчана-Прилеп-Градско осмотрено: северно од Добрушева 3-400 људи у покрету ка северу; покрет кола није велики. Исчезли ранији логори код Мусинца, Подмола и Бонче. Нови велики логори дуж друма Прилеп-Градско код коте 644, 384, 208 и Дренова.
Код Битоља савезничке трупе налазе се на линији: Крклин-Рохотин Сливница “
ОБр. 7908.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милнуи свима војним изасланицима овде:
Стање 21. новембра у 16 часова:
II армија – Ништа важно. Има два заробљеника из 11. бугарског пука.
III армија: – Дринска дивизија отела је пре подне с. Будимирце и вис северно од села. При повлачењу Бугари су запалили село. Ту смо заробили 7 бугарских војника из 21. пука. Борбе се још воде око Грунишког виса; резултат непознат. Наши пешадиски делови који су требали да пређу са леве обале Црне реке на десну ради кооперисања при нападу на Грунишки вис, нису то могли учинити, због велике воде.
Дунавска дивизија – напада на висове северно од Макова.
I армија: – Моравска дивизија врши напад на к. 1050. Резултат још непознат. Од Вардарске и 17. колонијалне дивизије нема извештаја.
Авијација: – 20. новембра по подне измећу 13 и 15 часова осмотрени су велики логори поред друма између Тополчана и Вашарејца ка југу; на друму Битољ,-Прибилци логори близу Лисолаја; велики логори од малих шатора између Кукуречана и коте 1248 (вероватно су непријатељски).“
Са истим извештајем Њ. В. Краљу, Војним изасланицима на страни и ђенералу Рашићу.
„21. новембра Дринска дивизија отела Будимирце. На целом фронту нападамо али отпор јак.
11. немачки пук из 11. дивизије појавио се јутрос код Суходола.
Бугари су још на десној обали Шемнице и бомбардују Битољ.
Западно од Преспе Француска коњица је у Лесковцу.”
Српски званичан извештај
20. новембра продужено је наше надирање северу и поред јаког непријатељског отпора. Село Рапеш у нашим је рукама. Северно од Суходола потукли смо Немце и натерали их у бегство. Имамо знатан број заробљеника Немаца и Бугара, као и доста плена. У своме повлачењу непријатељ је оставио више магацина са храном, пионирским алатом и разноврсним материјалом.