23. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

Овога дана непријатељ се је утврђивао на линији с. Бешиште-с. Манастир-коса с. и. од с. Чаништа. Јаке борбе са придодатим немачким снагама.
У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:

Од Команданта I армије:
ОБр. 3872 у 6.10 час.
„У току ноћи 22./23. новембра на фронту ове армије сем слабог пушкарања предњих делова код Моравске дивизије на осталом фронту затишје. Јединице су се утврђивале на својим положајима”.
ОБр. 8892 у 18.50 час.
Истрага завршена, Добровољачки батаљон се може употребити за чување заробљеника при оправци путева у позадини III армије.
Веза ОБр. 7789 те команде.
ОБр. 3898 у 21.55 час.
23. новембра: Целог дана обострана артилериска ватра. Тучени непријатељски ровови и батерије, из с. Добромира евакуисано становништво и стока. Село Добромир тукла 17. дивизија топовима 155 кратким, са Вардарске осматрачнице опажено да се непријатељ услед овога делом разбегао и прелазио црну реку. Испослате патроле 17. дивизије констатовале су, да је село врло јако поседнуто. Својом артилеријом 17. дивизија уништила три каре северно од с. Паралова чија се експлозија видела. 54 француски пук из армиске резерве дат Моравској дивизији. Губитци накнадно“.

Од Команданта II армије:
О.Бр. 4043 у 10.5 час.
„Стање ове армије у току ноћи 22./23. новембра до 4 часа: Местимично слабо пушкарање и по који артилериски метак иначе без промене и значајнијих догађања. Промене у распореду нема“.
ОБр. 4055 у 14.50 час.
„Притисак на непријатеља артилериском ватром и јаким извиђачким одељењима”.
ОБр. 4068 у 23.10 час.
„Од 16-19 продужена је јутрошња акција. Никаква промена код непријатеља није примећена”.
ОБр. 4064 у 18.43 часа.
У току дана 22.-ХI- губитци су код Шумадиске дивизије: погинуо један редов рањено 2 редова.

Од Команданта III армије:
ОБр. 4517 у 8.55 час.
Губитци Дринске дивизије за 19. новембар: код 4. пука погинуо један редов, рањено 16; код 2. пука подофицира, каплара и редова погинуло 8, нестало 3. Код осталих јединица погинуло 4.
ОБр. 1402 актом:
Извештава, да је упутила Солунском заробљеничком одреду 2 бугарска заробљена официра, 17 немачких и 25 бугарских војника. Сви су заробљенн од стране Дунавске дивизије 16., 17. и 18. тек. месеца. Заробљени бугарски официри изјавили су, да су имали врло велике губитке и да се врши одступање ка Бабуни, која се утврђује. Код с. Полога раде се и сада утврђења, но нису видели да ли се поставља и жица. Чули су да ће доћи и остали пукови из Добруџе а за Добруџу одредиће се нови пукови.”
ОБр. 4521 у 10.45 час.
У току ноћи 22./23. новембра:
Дринска дивизија: непријатељ је извршио 4 напада на с. Будимирце и ћувик источно од села, сви су напади одбијени. Иначе на целом фронту повремена ватра. Једно хаубичко оруђе из десне артилериске групе пребачено у састав леве групе.
Дунавска дивизија: преко целе ноћи јаче пушкарање. Десно крило десне колоне покушавало је, да се пребаци на десну обалу Црне реке али није успело због јаког непријатељ,ског отпора. На леву обалу Рапешког потока пребачена је и једна брдска батерија брзометна, те сад тамо има 2 брдске батерије (једна Дебанжова батерија и једна брзометна.) Снабдевање трупа у опште храном и муницијом врло је тешко и недовољно због дугачких комуникациских линија и немања добрих путева”.
ОБр. 4536 у 15.50 час.
„Стање 23. новембра пре подне:
Дринска дивизија: Око 4 часа непријатељ је вршио јак напад на крајње лево крило ове дивизије које са запада обухвата Грунишки вис. Напад је одбијен са знатним губитцима по обе стране. Иначе повремена пешадиска, митраљеска и артилериска ватра. Напад на Грунишки вис продужиће се чим 2 батаљона 4. пука стигну на крајње лево крило ове дивизије.
Дунавска дивизија: Обострана ретка артилериска ватра. Тешка непријатељска артилерија тукла је наше батерије на к. 1378. Јавља се нова артилериска група – непријатељска – на коси југо-западно од Чаништа. Непријатељска артилерија са Зовича и од Груништа туче бочном и леђном ватром делове десне колоне. После неуспелих покушаја у току два дана и две ноћи да пређу на десну обалу Црне реке ради дејства у бок Грунишких положаја 2 батаљона 4. пука упућена су, да пређу на десну обалу Црне реке код ушћа Строшнице и по том оду на крајње лево крило Дринске дивизије ради напада на Грунишке положаје. Примећено је, да непријатељ журно утврђује косу северо-источно од Чаништа и косу јужно од с. Манастира до Бешишта. Осмотрена су непријатељска утврђења на к. 1002.
ОБр. 4531 у 18.20 час.
„Према најновијим податцима, који су добивени од заробљеника пред фронтом Дринске дивизије налазе се 12 бугарских батаљона и то: На Соколу: 2 батаљона 32. пука, на Трнавској коси 2 батаљона 49. пука, на Рововској коси један батаљон 23. пука и један батаљон 28. пука, на Браздастој коси: 2 батаљона 43. пука, на линији Грунишки вис – Будимирци 2. и 4. батаљон 21. пука и 2 чете 1. батаљона истог пука. 21. новембра примећена је у покрету од Зовича ка Грунишком вису једна пешадиска колона јачине око 1/2 батаљона из чега излази, да на фронту Грунишки вис-Будимирци има 4 батаљона. У току борбе 17. и 18. ов. месеца на к. 1212 и к. 1378 пред фронтом Дунавске дивизије, били су ови бугарски цели пуковп 58., 39. и 40. пук. 2. батаљон 27. пука и 2 чете 21. пука и 2. батаљон 45. немачког пука. После борбе ове су јединице одступиле у правцу с. Мусинци, Маково и Чаниште У току 20. и 21. тек. месеца примећено је код непријатеља рокирање у разним правцима нарочито код с. Мусинца а источно на тим правцима примећене су пешадиске и артилериске колоне и велика комора, која је долазила и одлазила путем Прилеп-Канатларци-Мусинци и Канатларци”.
ОБр. 4380 у 18.55 час.
„Губитци Дунавске дивизије 14. новембра: код 4. пука официра погинуло 2, подофицира, каплара и редова 1; рањено 9 подофицира, каплара и редова; код 2. и 3. пука официра погинуло један, рањено 2, подофицира, каплара и редова погинуло 7, рањено 40 и контузовано 18. Код јединица Дунавске дивизије официра погинуло један, подофицира, каплара и редова 9, рањено 20, контузовано 6. Код 1. Тимочке бригаде: официра контузовано 2, подофицира, каплара и редова погинуло 1, рањено 12, контузовано 2. 15. новембра: код 4. кука официра погинуло 1. рањено 2, подофицира каплара и редова погинуло 3, рањено 18, контузовано један. Код 2. и 3. пука официра рањено 4, подофицира, каплара и редова погинуло 9, рањено 50, контузовано 4. Код јединица Дунавске дивизије: Официра рањено 4, подофицира, каплара и редова погинуло 27, рањено 10. Код Тимочке бригаде официра рањено један, подофицира каплара и редова погинуло 3, рањено 21, контузовано 3″.
ОБр. 4541 у 23 часа.
„Дринска дивизија (стање до 17 часова) Повремена обострана пешадиска и митраљеска ватра. Јављале су се све до сада познате непријатељске артилериске групе. Непријатељ је дејствовао и бомбама противу крајњег левог крила, покушавајући напад али без успеха. Дунавска дивизија (стање до 15 час.) – обострана артилериска ватра, јача са непријатељске стране. Нападне колоне ове дивизије услед своје истакнутости према Грунишким положајима и к. 1050 изложене су бочној ватри са оба бока. Њихово даље напредовање је укочено, даље напредовање биће могућно једино тако, ако се ослободи бар један бок.
ОБр. 4532 у 23 часа.
Код Дринске дивизије пласиране су 2 цеви 105 мм. код с. Петалина 4 цеви 120 код к. 1881. Код Дунавске дивизије пласиране су 2 цеви 105 мм. на к. 1212 а 2 цеви на врху чуке. 6 француских пољских и 4 брдска топа придати су Дунавској. Сва тешка артилериска оруђа која због терена нису могла да се употребе код ове армије, придати су 1 армији те се ништа не може ставити на расположење француско-руској армији”.

Од Војног Изасланика у Русији пуковника Лонткијевића: Вр. 560 у 12.45 час.
“Поступио сам по наређењу Њег. Краљ. Височанства Престолонаследника № 12. Ђенерал Алексијев веома дирнут високом пажњом Њег. Краљ. Височанства Престолонаследника и готов увек бити користан. Ја сам читао инструкцију која је послата ђенералу Палицину у Париз, она је написана врло искрено, убедљиво и пристојно. Нарочито наглашено, да је заблуда претпоставити, да на Солунском фронту има 400.000 војника, као што то тврди француска и енглеска Врховна Команда, него свега 140.000 као што је јавио Њег. Краљ. Височанство Престолонаследник. 20. новембра долази овде Велики Кнез Никола и команданти фронтова, да држе саветовање. Цар ми честитао поводом успеха наше војске”.
Бр. 575 у 2.10 час.
„Почетком новембра груписање непријатељских снага на фронтовима наших савезника је:
Немачких пешадиских дивизија има 210, које су распоређене овако: 130 на француском фронту, 69 на руском фронту, 7 у Трансилвацији, 2 у Добруџи и 2 на Солунском фронту. Од 12 (треба 14 по детаљу који следује) немачких коњичких дивизија: 3 су на француском фронту, 94 на руском фронту, једна у Трансилванији и једна бригада на Солунском фронту.
Аустроугарских пешадиских дивизија има свега 80 од којих су: 39 на руском фронту, 30 на талијанском фронту, 9 у Трансилванији и 2 на Солунском фронту. 10 Аустроугарских коњичких дивизија је на руском фронту а 14 у Трансилванији. У Добруџи су још и 2 турске дивизије.”

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ

ОБр. 7980.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изаланицима овде:
Стање 21. и 21./22. новембра:
II армија: – Ништа ново.
III армија Дринска дивизија: Пред десним крилом дивизије ништа значајније; изгледа међутим да је непријатељ ојачан судећи по јачој интензивности ватре и већем броју митраљеза. Непријатељ је покушавао да преотме ћувик источно од с. Будимираца, али није успео. У току ноћи вршио је 4 напада на с. Будимирце, али је увек одбијен. Грунишки вис држи увек непријатељ. Око 10 часова примећен је један батаљон непријатељски на маршу из Старовине ка с. Манастиру. Батаљон се је зауставио на коси 2-3 км. јужно од тог села и почео је да се утврђује. Исто тако осмотрено је да непријатељ у јачинн једне чете утврђује косу западно од с. Бешишта. Дунавска дивизија: два батаљона 4. пука покушала су да пређу Црну реку преко дана у циљу напада на Грунишки вис, али су спречени непријатељском ватром. На правцу Рапеш-Чаниште, наше трупе су овладале косом између Рапешког потока и Дабице. Коњички дивизион покушао је да пређе преко Црне реке северно од Рапешког потока, али је спречен непријатељском ватром са десне обале. Наши напади на Дабицу нису успели. Непријатељ свуда даје јак отпор, тешком артилеријом дуго је тукао к. 1378.
I армија: – Моравска дивизија вршила је напад на к. 1050 и успела је да заузме непријатељске ровове са ј. з. стране, док непријатељ још држи само теме коте, дајући врло јак отпор. Вардарска дивизија помагала је напад на к. 1050 и тукла непријатељску артилерију код Путуроса.
17. колонијална дивизија по накнадном извештају није узела с. Добромир, које је увек у непријатељским рукама.

ОБр. 7983.
Команданту I, II и III армије, Начелницима одељења, Главном интенданту:
„Командант Савезничких војсака под Бр. 2765/1 од 22. тек. месеца доставио је следеће:
„Част ми је известити Вас да сам услед напредовања савезничких војсака одредио нове границе позадинске зоне. Од 20. новембра граница између војишне и позадинске зоне ићи ће од запада на исток: Грчко-Српском границом од источне обале Преспанског језера до Кајмакчалана. Од Кајмакчалана састаће се код Чакона (на северној обали Островског језера) са старом границом одређеном белешком 1583/1 од 6. октобра, са изменама и допунама Бр. 2409/1 од 10. новембра 1916. године.
У вези наређења ове команде ОБр. 6056 од 7. октобра и ОСБр. 3521 од 13. новембра тек. год. Част ми је предње доставити ради знања и даље надлежности.”

ОБр. 7985.
Команданту I, II и III армије:
„Молим за најхитнији извештај о томе, где се данас налазе и како су употребљене француске батерије, стављене на расположење тој армији. Нарочито је потребно овој команди да зна: колико је тешких батерија и са колико оруђа извучено на нове положаје ради помагања акције армије, колико је батерија и са колико оруђа у повлачењу за нове положаје и где, колико је батерија и са колико оруђа још на старим положајима и на којим и колико би се и каквих тешких топова непотребних и неупотребљивих могло ставити на расположење француско- руској армији.”

ОБр. 7998.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицими овде:
Стање 23. новембра у 16 часова:
II армија: Ништа ново.
III армија: – Нема важнијих догађаја. Непријатељ се утврђује на линији с. Бешиште-с. Манастир-Коса северо- источно од с. Чаништа. Непријатељска тешка артилерија туче I армија: Нема извештаја због прекида везе. Међутим по саопштењу из штаба III армије нема важнијих догађаја на фронту I армије”.

ОБр. 8017 у 73.25 час.
Команданту I, II и III армије:
Командант I армије ставиће на расположење команданту III армије батаљон Срба добровољаца с тим да се исти привремено употреби за страже код заробљеника и друге радове у позадини армије. Водити рачуна да се овај батаљон не растура”.

Српски званични извештај
Солун 23. новембра 1916. г.
22. новембра јаке борбе на цеолм фронту са новим немачким снагама. Местимично смо ипак напредовали ка северу, одбијајући непријатељске против-нападе. Површина ослобођене Србије износи сада 1200 км.

Слични чланци: