23. новембар, Операције III армије

Како је ноћ 22./23. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 45 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4156, 4163, 4171, 4174, 4177 изнети код исте за овај дан. Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1750, 1752, 1755, 1756, 1757, 1760 а који су код исте изнети за овај дан.
Од Врховне Команде ОБр. 7547 а које је напред за овај дан у целости изнето.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 22./23. новембра непријатељ,је извршио 4 напада на с. Булимирце и ћувик источно од села. Сви напади одбијсни су. Иначе на целом фронту повремена ватра из ровова.
Промене у распореду: једно хаубичко оруђе из десне групе св Флоке пребачено је у састав леве артилериске групе”.
У 7.30 час. јавља мајор Брашић да је непријатељ сем напада на Будимирце ноћас нападао и на лево крило Добровољачког Одреда, напад је одбијен. Са ОБр. 4163 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 6 час. командант леве колоне са ОБр. 1716 известио је:
“Непријатељска линија одбране утврђена је овако:
1) Пред десмокрилним батаљоном (1. 6. 4. п.) дубоки ровови са саобраћајницама и траверзама; препреку код жица немају.
2) Северно и источно од с. Будимираца линије ровова биле су без препрека и заузете су. Следећа линија утврђена је јаким препрекама од жица.
3) Линија Будимирачки-Грунишки вис утврђена је врло солидно и снабдевена је препрекама од жица.
4) На Грунишком вису израђени стрељачки заклони за стојећег стрелца и са настрешницама у три реда са жицама на целој линији.
У 10.30 час. са ОБр. 4156 извештен је командант армије следеће:
„Губитци 19. новембра били су ови: Погинуло војника 1, рањено: официра један, војника 2; контузовано војника 2. 20. новмбра погинуло војника 7, рањено 25 и контузовано 2. 21. новембра: официра погинуло један, рањено један, војника погинуло 12, рањено 29, нестало 8, контузовано 5. 22. новембра: официра погинуло један, рањено 2, војника погинуло 10, рањено 47, нестало 4, контузовано 2“.
У 12.30 час. са ОБр. 4171 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
„Ситуација до 12 часова:
1) Непријатељ је у 4 часа извршио јак напад противу левог крила леве колоне уз обимну употребу бомби. Испад је одбијен са знатним обостраним губитцима.
2) На целом фронту било је повремене обостране пешадиске, митраљсске и артилериске ватре а нарочито код леве калоне”.
Ситуација до 17.30 часова:
1) На левом крилу леве колоне интензивна пешачка ватра од 9 до 10 час. Око 9.30 час. једно непријатељско бомбашко одељење бацило је против истог крила повише бомби покушавајући потом напад, али је одбијено. По подне на целом фронту развија се повремена обострана пешадиска и митраљеска ватра. Јављале су се све до сада познате непријатељске групе”.
2) Осмотрено код непријатеља: а) у 12.15 час. три каре у покрету од Бешишта ка Добром пољу; б) у 14.50 час. два пољска топа са једном каром од Бешишта ка Старовини; в) између 16 и 17 час. 4 артилериска воза од с. Градешнице ка с. Бешишту”.
У 19 час. са ОБр. 4147 послат је команданту армије бројни преглед по јединицама овај:
У 5. п.пуку има на лицу 80 официра и 233 подофицира; у 6. пуку има на лицу 79 официра и 285 подофицира; у 12. пуку има на лицу 86 официра и 180 подофицира; у 17. пуку има на лицу 87 официра и 171 подофицир; у Добровољачком Одреду има на лицу 37 официра и 180 подофицира; у 3. батаљону 7. пука има на лицу 21 официр и 70 подофицира; у 3. батаљону 8. пука има на лицу 12 официра и 35 подофицира; у брдском артилериском пуку има на лицу 39 официра и 165 подофицира; у пољском дивизиону има на лицу 19 официра и 54 подофицира; у хаубичком дивизону има на лицу 12 официра и 57 подофицира.
У 20.15 час. начелник штаба Дунавске дивизије јавља да ће 4. пук (2 батаљона) ставити под нашу команду.
Начелник Дринске: Добро. Само по добивеном извештају од команданта Добровољачког одреда та два батаљона нису пошла из Рапеша данас, већ тек вечерас. Молим да то проверите па ми јавите.
У 22 часа са Обр. 4178 издата је следећа заповест:
„На фронту дививизије ничег новог. Сви непријатељски напади на с. Будимирце и лево крило Добровољачког одреда одбијени су у току прошле ноћи.
Два батаљона 4. пука одређена да потпомогну напад на Грунишки вис, прећи ће у току ове ноћи на десну обалу Црне реке око ушћа Строшнице.
Ова два батаљона стављају се под команду комантанта Дринске дивизије а на снабдевању остаће код Дунавске дивизије.
Сутра 24. новембра имају се изршити последње припреме за напад на Грунишки вис. Према томе за рад 24. наређујем:
1) Стављам 2 батаљона 4. пука под команду команданта леве колоне у циљу појачања трупа, које нападају Грунишки вис.
Командант леве колоне завршиће све припреме за продужење и завршетак напада на Грунишки вис.
Груписање главне снаге извршити према западном крају Грунишког виса, где ће се главни напад и извршити.
Рововска оруђа да узму елементе за рушење препрека од жица и да се покуша са мањим бројем бомби само рушење.
Организовати одељења за сечење жице и снабдети их маказама. Командант леве колоне известиће ме 24. новембра до 19 час. дали су завршене све припреме за напад.
2) Командант артилерије учиниће све припреме за прецизно дејство и рушење непријатељских препрека и ровова.
Мора се учинити све да се добије што већа концентрација ватре с обзиром на горе изложени план.
3) Задатак десне и средње колоне досадањи. – Достављено командантима колона, артилерије, пионирског полубатаљона и десне побочнице”.

Дејство Дунавске дивизије

У 3.15 час. примљен је извештај од команданта 1. Тимочке бригаде ОБр. 974 од 2.15 час. у коме јавља, да је ноћ прошла на миру и да се пукови налазе на досадањим местима.
У 4.40 час. командант 1. Дунавске бригаде са ОБр. Службено јавља:
„Нападна колона (7. и 8. пешад. пук). – Да би се исправио фронт и помогло десно крило леве нападне колоне, артилерија ове колоне повремено је тукла к. 1000, а нарочито коту између ове и леве колоне. Сем тога пласиран је један вод митраљеза на левом крилу тако, да туче обично ту коту и ово је вршено врло добро, али десно крило леве нападне колоне није ништа предузимало према тој коти, већ је предузиман напад на коту северно од Макова. Тај напад помагале су батерије ове колоне, али је ипак коса између колона остала поседнута непријатељским деловима. Изгледа да лева колона против те косе неће ништа предузимати, или незна да та коса спада у реон њенога правца за напад. Ова колона стављена је била под јаку унакрсну артилериску ватру. Сем артилерије, за коју је јављено, у 10 час., јавила се једна нова пољ. артилериска група. У току ноћи на левој обали Рапешког потока пласираће се и брдска брзометна батерија. Артилерија: две брдске батерије (једна брзометна и 4 Дебанжове топа) помагале су десно крило 3. пука, а две брдске батерије тукле су Груниште.
Непријатељска артилерија тукла је унакрсном ватром простор од с. Брника до Рапеша и то са Грунишког виса и с. Макова. Неиријатељски заробљени топ типа Круповог, који је оправљен, тукао је к. 100 а 23. ов. месеца тући ће непријатељске батерије на Груништу.
4. пешад. пук налази се у истом распореду. У току ноћи вршиће се пребацивање на десну обалу Црне реке, ради продужења добијеног задатка.
У 6.30 час. са ОБр. 1750 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће: „Десна колона – лево крило у току ноћи утврћивало се на заузетим положајима и пласирана је једна брдска брзометна батрија на левој обали Рапешког потока, те сада на левој обали има једна Дебанжова и једна брдска брзометна батерија. Преко целе ноћи било је јаче пушкарање.
Десно крило покушало је у току ноћи у два маха на два места да изврши прелаз на десну обалу Црне реке под заштитом наше артилериске пешадиске и митраљеске ватре, но непријатељ је успео да омете – спречи ово пребацивање, концентришући ватру са ширег фронта на тачку прелаза. Код леве колоне није се ништа значајније десило.
У току дана:
У 8 час. са ОБр. 4490 извештен је командант армије следеће: „У току борбе 17. и 18. тек. месеца на к. 1212 и к. 1378 пред фронтом ове дивизије били су: 58., 39. и 40. пук цели: 2. батаљон 27. пука, 2 чете 21. пука бугарских трупа, као и 2. батаљон 45. немачког пука. Ове трупе после борбе одступиле су у правцу с. Мусинци, Макова и Чаништа.
У току 20. и 21. тек. месеца примећено је нов непријатељ. Рокирање у разним правцима а нарочито око с. Мусинаци и источно. На тим правцима примећене су пешадиске и артилериске колоне и велика комора, која је долазила и одлазила путем Прилеп-Канатларци-Подмол. Према овоме садањи тачан распоред непријатељских трупа на појединим одсецима непријатељског положаја немогуће је дати, пошто од 19. ов. месеца није било заробљеника, који би могли пружити те податке. Чим се добије прилика, да се то сазна, послаћу извештај.
У исто време са ОБр. 1752 послат је команданту армије овај извештај:
„После неколико покушаја у току два дана и ноћи да се пребаце 2 батаљона 4. пешад. пука на десну обалу Црне реке, није се успело. Непријатељ је то увек спречавао својом јаком, артилериском, пешадиском и митраљеском ватром и бацањем бомби од делова који непосредно подседају десну обалу. По извештају команданта десне колоне и нарочито упућеног официра (команданта пионирског полубатаљона) за руковођење пребацивањем, није могуће извршити прелаз на овом делу фронта. Зато сам наредио да се оба батаљона 4. пука данас одмах крену у правцу ушћа Строшничког потока и ту преко моста пређу на десну обалу Црне реке, и да одатле, проширујући лево крило Дринске дивизије, изађу на висину места, где се имао извршити прелаз, на под заштитом ових батаљона приступиће се одмах изради брвна за везу са овом дивизијом – левом обалом.
У току ноћи 22./23. тек. месеца омањи делови претходничког ескадрона вршили су осматрање газова на Црној реци.
Једном воду поменутог ескадрона наређено је да врши прелаз са једном пешадиском четом 7. пука према с. Зовичу. Резултат још није познат, кад се добије извештај, доставићу га накнадно.
У 12 час. са ОБр. 1755 извештена је армија и суседне дивизије о стању пре подне:
„Ретка артилериска ватра. Непријатељска артилерија тежега калибра јужно од Мојног Морихова тукла наше батерије на к. 1378. Једна нова артилериска група на коси југо-западно од Чаништа тукла је наше брдске батерије на коси северно од Рапеша. Непријатељске батерије са Груништа и од Зовича тукле су ређом ватром лево крило десне колоне (7. и 8. пешад. пук) на коси између Рапешке реке и потока Дубице у десни бок.
Примећено је да непријатељ журно утврђује косу северо-источон од с. Чаништа и косу јужно од с. Манастира до с. Бешишта. Осмотрена су непријатељска утврђења на к. 1002 (код с. Бешишта) и на к. 1000 (северно од с. Градешнице). – За сада линија Бобиште – не котирана кота 1000 (југо-западно од Чаништа) није утврђена, али је утврђена линија Дабица-вис северо-западно од Макова.
У 12.05 час. командант 2. Дунавске бригаде са ОБр. 1170 доставља ово: „Командант 3. п.пука доставио је ово: „Непријатељ, који се јуче у току по подне појачао, у току ноћи се утврдио и подигао стрељачке опкопе као везу између чукице која је према десном крилу овога пука и виса на који напада 2. батаљон (деснокрилни) у ширини 5 км. Местимично виде се војници на северним падинама виса где од једног пасивног заклона иду до другог. Јачина непријатеља на том делу до један ипо батаљон Немаца. Вис према деспокрилном (2. батаљону) непријатељ је у току ноћи фортификациски ојачао, а из редута на чуци примећено је, да се један део посаде налази позади редута на северној падини, јачине од чете. Према овоме извештају молим да се регулише и артилериска ватра ради лакшег напредовања. Дејство новог хаубичког оруђа примећено је на северо-источној страни Дабице.
У 13 час. поводом предње представке команданта 3. пука начелник дивизиског штаба телефоном извештава начелника армиског штаба, да је неопходно потребно, да или Моравска или Дринска дивизија крену напред, јер је положај ове дивизије сада такав да трупе трпе ватру и са фронта и са оба бока.
Начелник армиског штаба одговара, да ће дејствовати код I армије, те да сутра Моравска дивизија на сваки начин крене напред и ослободи лево бок Дунавске дивизије.
У 15 час. са ОБр. 1741 извештен је командант о губитцима у току 21. новембра следеће:
„Код 2. п.пука рањен један редов, контузован један каплар и један редов.
Код 8. п.пука: рањен један подофицир, један каплар и 3 редова. Код 9. п.пука: погинули један каплар и један редов, рањен један официр, 2 каплара и 8 редова, контузовани један официр, један каплар и 4 редова; Код 18. пешад. пука: погинули један подофицир и 4 редова; рањено један каплар и 13 редова, контузовано 8 редова. По накнадном извештају коњичког дивизиона 20. ов. месеца имао је још губитака и то: 4 редова рањени и 3 редова контузовани. Од стоке 2 коња погинула, 2 коња рањена, 4 коња нестала и једна мазга рањена.
У 15.30 час. са Обр. 1757 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
„Заробљени немачки војник Јозеф Бера изјавио је:
У чети имамо 3 официра, батаљоном командује капетан фон Фалкенхаузен; командант пука је мајор, али му име незна. На онај фронт мој пук је дошао пре три дана, раније био код Ремса. Мој 3. батаљон налази се овде према с. Макову северно у резерни и то растурен по четама иза појединих ћувика. У првим линијама бугарски су војници из ког пука незнам. Остала 2 батаљона мога пука налазе се такође на овом фронту, али тачно место незнам. За време путовања нисам видио никакве друге трупе немачке и бугарске, нити знам које су све немачке трупе на овом фронту. Наши војници непрестано говоре и мисле о миру о они су се надали да ће мир бити у новембру. У опште рат је додијао и нама војницима и нашим породицама. Мој пук има 3 митраљеска одељења, али са колико митраљеза незнам.
У 16 час. са ОБр. 1758 послат је команданту III армије и суседних дивизија овај извештај о стању на фронту:
„Од 11-16 часова обострана артилериска ватра, с наше стране слабија а с непријатељске јача. Непријатељска артилерија тежег калибра, пласирана негде између Мојног Морихова и Мусинаца и северно од к. 1050 тукла је доста јаком унакрсном ватром наше батерије на к. 1378. Нападне колоне ове дивизије између Црне реке и ћувика западно Макова (јужно од Мојног Морихова) тучене су у току дана повремено непријатељском артилериском ватром са три стране: са десне обале Црне реке у десни бок, са линије Чаниште-Бобиште с фронта и са линије Мојно Морихово-Црночани у леви бок. Земљиште је откривено и даје мало заклона. Тек ако би се падом к. 1050 или Грунишког виса ослободио бар један бок ове дивизије, ситуација трупа ове дивизије могла би се поправити и пружила би се могућност за даље напредовање. Овако је пак укочена акција и пешадије и артилерије ове дивизије.
Према топографском створу земљишта батерије ове дивизије немогуће је пласирати на другом месту за извршење задатка: да потпомажу даље наступање ове дивизије, јер на сваком месту изложене су погледу са Груништа и Бешишта с једне, а с Бобишта и к. 1050 с друге стране. Пешадија остала на досадањим местима.
У 18 час. са ОБр. 1756 извештен је командант армије о распореду трупа ове дивизије:
1) Коњица – командант п.пуковник Драг. Мостић: Претходнички ескадрон – Дунавски – дејствује у правцу Зовича са задатком да код Зовича пређе на десну обалу Црне реке. Дрински ескадрон у резерви код с. Рапеша.
2) Десна колона: командант пуковник Ст. Стојановић. Десно крило: 4. п. пук са 1. и 2. батаљоном у покрету за прелаз Црне реке на мосту западно од Крапе са задатком: да дејствује
на крајњем левом крилу Дринске дивизије према одсеку Грунишки вис- Зович; 3. батаљон од с. Репеша ка Ивенској коси чува десни бок дивизнског распореда. Лево крило: 8. пешад. пук напада у правцу Чаништа и налази се на коси између Рапешке реке и Дубице потока са 1. и 2. батаљоном у 1. борбеном реду. 4. Дебанжова батерија (3 оруђа) и 1. Дунавска брдска батерија на левој обали Рапешке реке. Бригадна резерва: 7. пук (1. и 2. батаљон) у Рапешкој реци. Одсечна артилерија 3. пољ. Дунавска батерија (2 орућа 75 мм. и једно крупово заплењено оруђе) на северној ивици с. Брника. 2. Дунавска хаубичка батерија (3 орућа) на Ивенском седлу. Оне потпомажу напад десног крила ове колоне и левог крила Дринске дивизије противу Грунишког виса. 5. Дебанжова батерија Дринска (3 оруђа) и 2. Дунавска брдска батерија на непосредној десној обали Рапешке реке, потпомажу такође напад десног крила ове колоне и напад левог крила Дринске дивизије на Грунишки вис.
3) Лева колона: командант пуковник Ст. Милетић – Десно крило: 3. пешал. пук напала од с. Макова ка Дабици, са 2. и 3. батаљоном у 1 борбеном реду а са по једном четом из сваког батаљона у резерви. Два рововска оруђа придата 3. пешад. пуку. Лево крило: 2. пешад. пук. напада вис југо- источно од с. Мојно Морихово са 1. и 2. батаљоном у првом борбеном реду и 3. батаљоном у резерви. Бригадна резерва: 18. пешад. пук – 1. батаљон код с. Макова а 2. и 3. батаљон позади косе јужно од Макова. Одсечна артилерија: 46. и 49. француска брдска батерија пласирана на к. 1378 и коси јужно од Макова.
4) Општа резерва: Командант пуковник Ђ. Докић: 9. пешад. пук и остатак рововске батерије на к. 1378; 13. пешад. пук на седлу између к. 1378 и к. 1212, 14. пешад. пук на к. 1.12. Пукови из резерве утврђују поменуте положаје и раде . ут к. 1212-к. 1378.
5) Дивизиска артилерија: Командант пуковник Мил. Вучковић – 2. и 6. пољска батерија (6 оруђа), 45. и 49. француска пољска батерија (6 оруђа), 1. Дунавска хаубичка батерија (3 оруђа) – пласирана на к. 1378. потпомажу напад леве колоне ове дивизије. Два француска топа 105 мм. пласирана на к. 1212, потпомажу напад ове дивизије, а два француска топа 105 мм. са врха чука потпомажу напал Дринске дивизије на Грунишки вис.
6) Пионирски полубатаљон на изради путева и прелаза на Црној реци.
7) Дивизиска завојишта: 1. јужно од к. 1212; 2. код с. Полога 3. у Добровени.
8) Трупне коморе: на линији Скочивир-Добровени. Колонска комора код с. Живоње.
9) Слагалиште хране у с. Живоњији.
10) Дивизиски штаб на седлу између к. 1378 и 1212.
У 19 час. са ОБр. 1760 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
„У току по подне примећено је, да је непријатељска артилерија ојачана пред фронтом ове дивизије знатније но што је била у току прошлих дана. Тако исто примећено је, да се непријатељ пребацио слабијим деловима од с. Мојно Морихово ка Дабици на фронт ове дивизије. Јачина примећених непријатељских делова је до 2 чете. Наша артилерија дејствовала је слабијом ватром на те делове, који су се пребацивали.
У 20.30 час. командант 2. Дунавске бригаде са ОБр. 1881 јавља:
Стање код ове колоне је овако:
2. п.пук појачао је у току данашњег дана делове свога десног крила, пребачене у току јучерашњег дана на следећу косицу. 3. пук појачао је своје десно крило још једном четом. Непријатељ је јачом артилериском ватром око 9 час. тукао предње делове 3. пука. Иначе у току целог дана непријатељ је својом артилеријом тукао како предње делове ове колоне тако и позадину између Дабице и к. 1378. Непријатељска артилерија је дејствовала са фронта и левог бока. Распоред је исти.
3. пуку дата су и 2 рововска оруђа.
У 21 час командант дивизије са ОБр. 1761 издао је следећу заповест:
„У току дана, сутра 24. тек. месеца трупе ове дивизије предузеће потребне припреме за даљи напад. Сви команданти настаће да им се јединице попуне муницијом“.
У 23.45 час. командант 1. Дунавске бригаде са ОБр. Службено јавља:
„У току данашњег дана лева колона ништа није предузимала те и гонећа колона (7. пук) ништа није предузимала, ма да је све било припремљено за потпомагање исте. Данас у 10 час. појавила се једна непријатељска артилериска група са фронта поред досадањих група. Непријатељска артилерија била је врло активна. Да би се могао извршити бараж пред овом колоном треба и дивизиска артилерија да дејствује и нађе елементе бараж испред ровова. Непријатељ држи десну обалу Црне реке и Дубичког потока ка к. 1000, а има и делове на коси између ове и леве колоне. Јачина се није могла оценити. 1. и 2. батаљон 4. пука упућени су да изврше прелаз код ушћа Строшнице реке ради извиђања добијеног задатка. До сада још није добијен извештај дали су стигли на одређено им место. 3. батаљон 4. пука задржат је на левој обали Црне реке између Брничког и рапешког потока ради осигурања бока ове колоне и сваке евентуалности‘‘.
Губитци: рањено: активни артилериски ппоручник Душан М. Анђеловић и 6 подофицира, каплара и редова.
Утрошено муниције: пушчане 43.950, митраљеске 7.500 метака ручних бомби 15, артилериске 3280 зрна.

Слични чланци: