Овога дана пројектовани напад ни Грунишки вис није се могао извести због магле.
У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 3985 у 6.20 час.
„Ноћ 25./26. новембра: 1) Код Моравске дивизије: Око 18 час. непријатељ тукао тешком артилеријом наше резерве;
с наше стране артилериско дејство против непријатељских ровова. 2) Код Вардарске дивизије: Непријатељ повремено тукао тешком артилеријом наше резерве и позадину, с наше стране одговорено хаубичком ватром. 3) Коњичка дивизија ничег значајног. 4) За 17. француску дивизију извештај накнадно.
ОБр. 3934 у 20.10 час.
„2. руска бригада ђенерала Дитерихса ушла данас у састав ове армије и док не решим коначно предузету операцију око заузимања к. 1050 остаје у армиској резерви, где ћу је и са каквим задатком употребити у току даљих операција јавићу накнадно”.
Од Команданта II армије:
ОБр. 4136 у 5 час.
„Ноћ 25./26. новембра прошла на миру“.
ОБр. 4144 у 15 час.
„До подне 26. новембра вршен притисак на непријатеља артилериском ватром и извиђачким одељењима. Густа магла отежавала је рад. Нашим деловима према источном Ветренику предао се један бугарски војник из 6. чете 2. батаљона 29. пука.”
ОБр. 4148 у 17.45 час.
„Од 12-16 час. стање непромењено”.
ОБр. 4164 у 22.10 час.
„Од 16-19 час. 26. новембра на фронту армије стање без промене. Данас су се предали: а) Нашим деловима у долини Кафа Дере 2 бугарска војника из 4. чете, 1. батаљона 11. пука; б) Нашим деловима према Добром пољу 2 бугарска војника из 11. чете 3. батаљона 32. пука. И ови и онај из 29. пука за кога је данас јављено са ОБр. 4144 изјавили: 11. пешад. пук држи Голо Било, Шлем и источно део Ветреника са 1., 2. и 4. батаљоном, 3. батаљон је на одмору незнају где. 29. пешад. пук држи западни део Ветреника, Кравицу и Добро поље са 3 батаљона, а један утврђује Козјак. 3. батаљон 32. пука налази се на теренској вези Сокола са Добрим пољем а два друга батаљона даље према Дринској дивизији; 4. батаљон пре 10 до 11 дана отишао у правцу 29. пука незнају где. У четама има око 120 војника.”
Од команданта III армије:
ОБр. 4611 у 8.50 час.
„У току ноћи 25./26. новембра код Дринске дивизије: пешадиска и артилериска ватра. живља на фронту према Грунишком вису. Код Дунавске дивизије: Око 21 час. после јаке пешадиске ватре, непријатељ је покушао на центар десне колоне напад, осујећен ватром. На осталом фронту слаба артилериска и пешадиска ватра.“
ОБр. 4607 у 11.25 час.
„Ноћу 24./25. новембра заробљем је на Рововској коси један немачки војник из 220. митраљеског одељења изјавио је, да се на Рововској коси налази 43. бугарски пук и један батаљон 23. пука, једно немачко одељење (220.) од 6 митраљеза. Два немачка рововска топа 106. немачког пионир. батаљона, а позади Рововске косе на 600 метара одстојања 5 бугарских пољских топова. Поред овога изјавио је, да се код Градешнице у резерви налази и немачки батаљон из 146. пука. Чуо је, да се код Градешнице копају ампласмани за немачку батерију дугачких топова од 105 или од 120 мм. Да се на Битољском фронту налазе 12. и 13. немачки јегарски батаљон, 42. и 146. немачки пукови и једна турска дивизија.
ОБр. 4628 у 14.50 час.
„Стање до 12 часова:
1) Дринска дивизија: На целом фронту обострана слабија пушчаиа и митраљеска ватра. Лево крило леве колоне продужава подилажење Грунишком вису са северо-западне стране. Позади Грунишког виса појавила се једна нова непријатељска брдска батерија, која је ућуткана ватром наше артилерије. Чим се магла дигне отпочеће рад.
2) Дунавска дивизија: Повремена слаба артилериска ватра. Магла омета рад артилерије.
ОБр. 4632 у 19.45 час.
„По подне 26. новембра: Дринска дивизија (стање до 15 час.) 4. пешад. пук постепено напредује косом што са северо- запада води ка Црној чуци. До сада је протерао Бугаре из више камењара. Дунавска дивизија (стање до 17 часова): Артилериска ватра у циљу помоћи у нападу Дринске и Моравске дивизије, ометана густом маглом.
НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ
ОБр. 8081.
Команданту I, II и III армије, ђенерала Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 25. и ноћу 25./26. новембра:
II армија: – Ништа ново, има 3 бугарска дезертера из 45. пука код Тушина. Изјавили су, да је источно од ТушИна 46. пук, а западно од Кожуха мисле да је 24.
III армија: – Дринска дивизија узела је неколико чука на Грунишком вИсу, али озбиљан рад је био немегућ због јаке магле. Дунавска дивизија тукла је артилериском ватром Грунишки вис и к. 1050 у колико је магла допуштала. Око 21 час. непријатељ је северно од Рапеша покушао један напад али је одбијен. Заробљен је један војник из 58. бугарског пука северно од Рапеша, вели да његов пук држи косу између Рапешког потока и Дубице и да су западно од њих немачке трупе.
I армија: – Повремена обострана артилериска ватра; густа магла спречила рад. Послате наше патроле утврдиле су, да непријатељ чврсто држи своје ровове.“
ОБр. 8107.
Г. Министру војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима страним војним изасланицима овде:
Стање 26. новембра у 16 часова:
II армија: – Ништа ново. Магла на Ветренику, предао се један бугарски војник из 29. пука.
III армија: – Дринска дивизија: Својим левим крилом узела је још неколико чукица западно од Грунишког градића, али пројектовани напад на градић није се могао извршити због магле. Јуче је заробљен немачки војник из 220. митраљеског одељења изјавио: Код Будимираца се налази 43. бугарски пук и један батаљон 23. бугарског пука, 220. немачко митраљеско одељење од 6 митраљеза, 2 немачка рововска оруђа и 106. немачки пионирски батаљон. 5 бугарских топова налазе се позади.
I армија -Врши напад на к. 1050 у колико магла допушта. Напад тече успешно, али још није завршен.
Из Солунских бугаро-филских кругова чује се, да су досадање немачке трупе дошле на Битољски фронт само да зауставе савезничко надирање, али да ће тек доћи 4 немачке и 2 бугарске дивизије у циљу напада на Солунско војску. Код њих је се чуло, да Румуни евакуишу Букурешт.
ОБр. 8109.
Г. Министру Војном:
„Према ситуацији у којој се налази наша војска, водећи трајне борбе са непријатељем моје је мишљење, да треба и даље да остану у важности наређења г. Министра Војног од 21. јуна и 26. јула ове годнне Ф. А. № 1591 и Пов. Ф. О. № 44, јер не налазим, да су измењене прилике, које су диктовале предње наређења”.
ЗАПИСНИК
Конференције одржане под председништвом Врховног Команданта Њ. Краљ. Височанства Престолонаследника Александра, 25. новембра 1916. год. у Баници.
Присутни:
Министар војин, ђенерал Божидар Терзић;
Начелник штаба Врховне Команде, ђенерал Петар Бојовић; Командант II армије војвода Степан Степановић; Командант I армије војвода Живојин Мишић;
Командант III армије ђенерал Милош Васић и Начелник Оперативног Одељења Врховне Команде, ђенералштабни пуковник Милан Ж. Миловановић као деловођа.
Врховни Командант позива команданте армија. да изнесу податке о моралном, физичком и бројном стању, као и о свима осталим приликама код армија, а по том даду своје мишљење о даљој употреби и улози наших армија.
Командант II армије, војвода Степа Степановић изјављује: У армији бројно стање слабо је. До сада има губитака у борби 2.864, а болесних 6.068, што чини свега 8.932 ван строја. Остаје још 6.497 пушака, 87 наших, и 4 француска топа; 9 топова је на оправци. У артилерији је армија у надмоћности над непријатељем, али би била потребна још једна батерија тешких оруђа за успешније паралисање непријатељске артилерије. Митраљеза потпуно.
На фронту армије врло су велике теренске тешкоће и свуда се добија јака бочна и леђна ватра, чим се крене напред. Једино кад би се имало више снаге, могло би се напасти Добро поље, но с тим, да тај напад помогне и Дринска дивизија.
Успева се, да се групе смењују са предњих положаја колико је год то могуће. Само нека одељења добијају један пут дневно кувана јела и из јутра чај, али су предузете мере, да добијају и они два пута.
Одело и обућа добра. Зимско подкошуље добивене половне па и поцепане.
Са муницијом стоји добро, али данглисове има најмање. Код стоке нема великог расхода, али се она изнурава непрестаним доносом, пошто железница није још готова. Моли за дозволу да се реквирира подвоз. Других незгода нема.
Морал код трупа добар. Бегство има у малом броју. Бојазан је само од дугог стајања, које декуражира, па би требало убрзати могућност да полете напред.
У главном стање код армије добро и предузете су мере, да се оно тако и одржи.
По неки официри жале се на неунапређење и неодликовање.
Командант I армије војвода Живојин Мишић изјављује:
Ова армија има до сада губитака: официра 445, подофицира и редова 9.292.
Ефективи на лицу слаби су, тако Моравска дивизија има 2.569 пушака без 2. пука и 2 батаљона 3. пука; Вардарска дивизија има 3.298 пушака са коњичком бригадом пешке; Коњичка дивизија има 459 пушака; француске трупе имају 4.324 пушака.
Артилерије има доста (наших 89 и француских 99 топова) и њоме се пешадија успешно помаже. Сад се има више тешкоћа око њенога превлачења због тешког терена и хрђавих путева.
Са француском артилеријом у почетку ишло тешко. Били су спори и троми, али се успело, да је сада у томе погледу боље. Иначе артилерија им је добра и с успехом дејствује.
Генерал Сикр стално се жали на замор и штрапаце, док је у стварности имао свега три борбена дана. када су им се војници показали врло храбри, али се нема довољно знања и умешности у употреби стројева и коришћењу терена. У опште вођење хрђаво, те због тога и губитци велики. Сад се слабо ангажују, изговарајући се да је непријатељ посео јако положаје.
Материјална спрема добра. Са комором стоји добро.
Трупе се уредно хране, само би било потребно бар угља, да се храна у рововима подгреје, а и људи да се мало огреју.
Сточне хране има мало, али се наша стока ипак боље чува и негује, но што то бива код Француза.
Од Соровића до предњих делова има 80 км. а пут хрђав има великих тешкоћа, због чега би требало још 50-60 камиона.
Морал и дух добар чиме се крене напред, али дуже стајање деморалише. Пре кратког времена побегло је и предало се непријатељу 36 војника из 16. пука. По овоме је предузета истрага. Изгледа, да је то утицај социјалистички. После једног дана пронађено је више од половине ових војника, који су се изгубили по магли и јаругама; према чему се за њих 15 од овога броја још није утврдило, дали су се предали или су заробљенн. Замор је велики а губитака има по све дневио.
Непријатељ се држи жилаво а нарочито Немци. Појачавају се и у пешадији и у артилерији. Но ако се армија не ослаби, већ остане оваква каква је сада, командант армије вели, да неби зебао и да сматра, да би још могао потиснути непријатеља са положаја, које сада напада.
Стање у опште повољно, али је одмор неопходан, и то у даљој позадини, пошто одмор у резервама не даје правог одмора.
Пошто се заузму положаји које сада I армија напада, не би био мишљења да се и даље напада без свежих трупа, већ се задржати и утврђивати на најопаснијој линији.
Командант I армије мишљења је, да би због малог бројног стања требало извршити преформирање наше војске сводећи веће у одговарајуће мање јединице и боље их попунити старешинским кадром, да су команданти бригада излишни и да би требало бригадне команде укинути.
Излаже потребу да се ескадрила те армије појача.
Има извештаја да се са рањеницима не поступа добро; недовољно се негују, хрђаво хране и пуштају из болница пре него што су потпуно оздравели и довољно ојачали.
Командант III армије ђенерал Милош Васић изјављује:
Од 17. августа до 20. новембра има губитака у борби: 712 официра и 14.410 војника
Сада има код Дринске дивизије 5.617 пушака; код Дунавске дивизије (9 пукова) 5.316 пушака. а кад јој се узму туђи пукови онда јој остаје 1883 пушке. Међутим армија има фронт скоро 30км.
Артилерија: Дринска 55 исправних топова. Дунавска 54. Код прве на оправци 8. код друге на оправци 12, хитно је да се оправе и врате.
Митраљеза: Дринска 59. Дунавска 60. свега на оправци 5.
Ова снага је до сада учинила доста, али више не може, и он сматра да треба одмах продужити напад у цељи, да се заузму извесне тачке и добије подесна линија, на којој би се могло остати дуже времена у одбрани или да послужи као солиднија основица за даљи рад. Сем тога командант III армије и командант I армије мишљења су да, кад би се овај фронт појачао још са две дивизије, онда би се овде могла постићи одлучна победа. На ово је начелник штаба објаснио, да нам је за сада стављена на расположење једна руска бригада и да је већ на путу ка фронту I армије за смену Вардарске дивизије, а још једна руска бригада на маршу је од Солуна ка Битољу.
Снабдевање храном и муницијом код III армије било је добро, али почиње да бива недовољно, а нарочито код Дунавске дивизје. Не успева се због хрђавих путева и велике уда.љености трупа, да се пренесе оно што следује.
Код Дунавске дивизије велика оскудица у дрвима, код Дринске добро. Остала материјална спрема добра.
Код трупа дух добар, са малим изузетком, али је потребан одмор и то подужи.
Француска артилерија сада ради добро.
И командант III армије мишљења је, да би требало извршити преформирање јединица, као и командант I армије, али је за бригадне команде.
Узима реч Начелник штаба Врховне Команде, и после изнетих разлога утврђено, да се преформирање не може извршити, док су трупе овако ангажоване.
Даље начелник штаба саопштио, да се на Солунском фронту очекују и друга знатна појачања, када ће се нашим трупама дати могућност, да се одморе. И тада ће он тражити мишљење од команданта армија о начину преформирања наше војске.
Затим начелник штаба саопштио, да су предузете одговарајуће мере за спрему дрвеног угља за огрев трупа, где нема дрва.
После овога донет закључак: команданти армија да изврше напад кога су већ припремили, док се не заузме подесна линија, на којој би се могла организовати јака одбрана и која би послужила као ослонац за доцније продужење рада. Напад са ове линије продужити одмах само тако, ако би се код непријатеља приметило растројство и неред. Ако се у овоме нападу у опште не успе, онда се задржати на садањој линији, организовати је за одбрану и чекати појачања.
Господин Министар Војни саопштава, да он може ставити на расположење из резервних трупа 1672 војника до краја децембра. Има ново регрутованих 1200-1500 људи. На Крфу има свега 200 људи. .
Добровољци: Из Италије треба да добијемо 3000 добровољаца од заробљеннх аустриских војника Словена, но у чему се сада праве сметње. У Русији за нас има 5000 добровољаца, но тек се могу добити до половине фебруара идуће годнне. У Америци рачуна се, да ће се скупити око 10.000 добровољаца, на чему се сада с успехом ради. Свега се може рачунатн око 21.000 попуне. Других извора нема.
Штаб Врховне Команде Стр. Пов. № 8117
11. новембра 1916. год.
Баница
Министар војни ђенерал, Бож. Терзић с. р.
Начелник Штаба Врх. Команде ђенерал, Пет. Бојовић
Командант II армије, војвода Ст. Степановић с. р.
Командант I армије војвода Живојин Р. Мизић с. р.
Командант III армије ђенерал, М. Васић с. р.
Српски званични извештај
Солун 26. новембра.
25. новембра локалне борбе без већег значаја