26. октобар, Операције III армије

Како је ноћ 25./26. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3762.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3517, 3521 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1408, 1413, 1417, 1418 а који су код исте изнети за овај дан.
Командант армије са ОБр. 3766 издао је следеће наређење: Команданту Дринске, Дунавске дивизије и команданту инжињерије:
„Јунаци моји, док се не учине велике стратегиске припреме, борбе између нас и Бугара трајаће све око утврђеног положаја. Те борбе имају да покажу која је раса достојнија да господари Балканом дали Срби или Бугари. У тим борбама имају да се претрпе више јуначке муке него губитци. Ко не претрпи те муке без говора, тај ће постати роб. Србин се мора вратити као господар у слободну Србију, он никад не сме бити роб у својој земљи под туђином. – Држите се јуначки, гађајте као громом, кад нападате јуришајте бесно, нек Бугари отимачи постану робови што су и од Бога заслужили. Ко дуже издржи спасен је. Ја хоћу да ви издржите, да Бугари подлегну. Мили војници моји да живите и да побеђујете.

Командант Ђенерал, М. Васић.

Од команданта I армије примљен је извештај: “Сутра 27. тек. мес. наредио сам напад I армијом коме од 7 час. предходи бомбардовање артилеријом.
У 16 час. командант армије са ОБр. 3780 издао је заповест за напад на непријатеља команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће садржине:
„Трупе I армије и руско-француске армије предузеће одсудан напад на непријатеља 27. октобра. Почетак бомбардовања непријатељских положаја у 7 часова. Моравска дивизија која образује десно крило I армије напашће непријатеља са свога фронта у правцу с. Чегела. – Трупе ове армије садејствоваће овом нападу I армије.
Наређујем:
1) Дунавска дивизија напашће непријатеља пред собом. Главни правац напада на лево непријатељско крило, на источном делу положаја „Чуке.”
2) Дринска дивизија напашће главним снагама леве колоне на непријатеља на левој обали Црне реке, на источни део положаја „Чуке” – десно од Дунавске дивизије. Са остатком снаге да огарантује положаје које сада држи и осигура десни бок трупа, које нападају непријатеља на левој обали Црне реке.
3) Коњицу поставити тако, како би могла што боље искористити постигнути успех.
4) Бомбардовање непријатељских положаја да отпочне у 7 часова. Напад пешадијом предузети једновремено и споразумно чим команданти дивизија оцене да је припремом артилерије постигнут успех за пешадиски напад.
5) Одржавати што тешњу везу међу собом и са суседним трупама.
6) Командант армиске артилерије предузеће мере да бомбардовање непријатељских положаја буде што успешније.
7) За време борбе ја ћу се налазити на осматрачници западно од с. Живоње, где ми слати извешће што чешће. – О пријему ове заповести известити депешом.”
У 21.24 часа примљено је наређење ОБр. 6905 Врховне Команде а које је напред у целости изнето за овај дан.

Дејство Дринске дивизије.

У току ноћи 25./26. октобра на фронту Соко-Крапа обично пушкарање.
На левој страни Црне реке с времена на време развијала се јака пушчана, митраљеска и артилериска ватра. Са ОБр. 3517 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 7 час. мајор Брашић на питање начелника штаба одговара: „да је од јутрос на њиховом фронту јача активност обеју артилерија, нарочито непријатељске. Још немам извештаја дали је заузета чука № 2.’
У 7.15 час. начелник штаба саопштио је команданту 5. пука, потпуковнику Мијушковићу, да данас изрекогносцира правце: а) до Белог гротла; б) до штаба 7. пука (Данилова коса); в) до ушћа Мале реке и г) до косе на левој обали Беле воде према Будимирцима.
У 8 час. начелник штаба известио је команданта артилерије да предстоји акција I армије. Трећа армија потпомагаће ту акцију радом десног Дунавског и левог нашег крила. Потребно је да се припремимо а нарочито да прикупимо муницију. Командант одговори, да на жалост муниције нема, мало,”- Начелник му рече, да учинимо колико можемо.
У 8.15 час. команданту III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије са ОБр. 3521 послат је извештај:
„Од 5 час. јача активност обеју артилерија а на фронту Крапа-Строшница. Нарочито је интензивна непријатељска ватра. Иначе повремена пешачка и митраљеска ватра. Запажено је повлачење неких непријатељских делова од чуке № 2 ка северу: тучени су нашом ватром. До овога момента немам извештаја да је заузета чука № 2.”
У 9.30 час. мајор Брашић извештава начелника штаба како му јавља командант 3. батаљона 4. пука са чуке № 2: “да има неколико заробљеника, који су изјавили: да је од 44. пука (2 батаљона), 28. пука (један батаљон) и 3 чете 56. пука образован комбиновани пук, који се налази на положају северно од чука № 1 и № 2. Командант пука је пуковник Раданов. Наши полако подилазе; наишли су на два места на жице.
У 10.20 час. мајор Брашић јавља, да их туче батерија од Старовине. Наша тешка артилерија са Флоке ћути.
Начелник штаба одмах је рекао капетану Шафарику у команди артилерије, да се нареди десној артилериској групи да обаспе Старовинску батерију. У осталом ово треба десна група сама да учини и не чекајући да лева колона тражи ту помоћ.
У 12 час. мајор Брашић јавља: „На фронту Беле воде ничег новог. Наше трупе што нападају на чуку № 2 трпе бочну артилериску ватру са правца од Груништа (једна пољска батерија); батерија од Старовина ућуткана је. Северно од чука дејствују два пољска и једно хаубичко оруђе. Ојачан батаљон 4. пука (5 чета) у свом наступању против чуке № 2 наишао је на жице; непријатељ је јутрос покушао контра-напад; одбијен је. Напад се продужава и ако споро. Пред чуком № I и № 2 налази се комбиновани пук, западно од њега 43. пук а источно 21. пук.”
У 12.15 час. са ОБр. 3523 извештен је командант III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„На левој обали Црне реке напад се продужава. Око 10 час. непријатељ је са слабијим деловима покушао напад, али је лако одбијен. На осталом фронту, сем појаве непријатељског бацача бомби на источном крају Браздасте косе, ничег значајнијег. На чуки № 2 заробљен је један војник из 28. пука.”
У 13 час. примљена је наредба команданта III армије ОБр. 3766 а која је напред у целости изнета за овај дан.
У 18 час. са ОБр. 3534 послат је команданту III армије и суседним дивизијама овај извештај:
„Ситуација у 17 часова: На левој обали Црне реке стање непромењено. На осталом фронту ничег значајнијег. Око 16.30 час. осмотрена је у покрету једна брдска батерија са севера ка с. Бешишту одатле је један вод отишао ка с. Старовини а други ка Добром пољу.”
У 21 час примљена је заповест команданта III армије ОБр. 3781 а која је напред у целости за овај дан изнета.
На основи горње заповести командант дивизије издао је заповест следеће садржине:
„Непријатељска артилерија повремено је тукла наше положаје. Сутра 27. октобра наша прва и француско-руска армија одсудно ће напасти непријатеља. И Дунавска дивизија напашће непријатеља пред собом с главним правцем напада на источни део положаја „Чуке”, а Дунавска дивизија напашће непријатеља левом колоном на источном делу положаја „Чуке”. Почетак бомбардовања у 7 часова.
Наређујем:
1) Да командант леве колоне 27. октобра могућно највећим делом снаге (бар једним пуком) продужи започети напад на непријатеља на левој обали Црне реке. Правац напада чука № 1 – „Чуке”. Овладати чуком № 2 и на тај начин обезбедити спровођење напада. После бомбардовања предузети напад пешадијом енергично, једновремено са десним дунавским крилом. Остатком снаге организовати свој десни бок.
2) Остале трупе ове дивизије остају на својим положајима и имају одсудно да одбију сваки непријатељски нападни покушај.
3) Командант артилерије тешком артилеријом парираће бочно дејство непријатељских батерија код Старовине и Будимираца.
4) Командир коњичког ескадрона пажљиво да прати ситуацију ради евентуалног ангажовања.
5) 5. пук из дивизиске резерве да буде прикупљен како би се могао за најкраће време употребити где буде потребно. Митраљеска одељења 5. пука да у току ноћи 26/27. октобра одмаршују у састав својих батаљона.”
Губитци: погинуло: 5 подофицира и један редов; рањено: 5 официра. 2 подофицира, 6 каплара и 14 редова; контузовано: један официр и 2 редова: нестао један редов.
Утрошено муниције: пушчане 120.800, митраљеске 45.250 метака, Азен бомби 1576, ручних 70. ракетли 755, артилериске 1945 зрна.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 25./26. октобра на фронту ове дивизије пушкарање предњих делова. Са ОБр. 1408 извештен командант армије и суседне дивизије.
У току дана:
У 7.25 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде јавља, да је дејство нашег рововског оруђа против “Чуке Д” било врло добро и осмотрено: да се са ње непријатељ почео повлачити; наши делови наступају према њој. – Одмах јављено команданту дивизиске артилерије.
У 7.50 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља, да је десно крило бригаде (13. пук) кренуло напред, да наступа постепено, да има до сад 12 заробљеника. – Одмах јављено команданту дивизиске артилерије.
У 8.55 час. начелник штаба 1. Дунавске бригаде јавља, да су у 7.30 час. делови 8. пука избили на предњи чукар “Чуке Д”, да је непријатељ ту претрпео знатне губитке, да је заробљено 25 бугарских војника и један капетан, да наши напредују ка задњем делу “Чуке Д.”
У 9.05 час. начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља, да су кренута напред оба крила бригаде, да се напредовање постепено продужава, да цела бригада подилази ивици косе пред њом; командант бригаде мишљења је, да треба отворити што јачу артилериску ватру и предузети напад на главну одбранбену линију, јер му за то изгледа за сада повољан моменат.
У 9.20 час. командант дивизије јавља команданту 1. Тимочке бригаде, да по његовом мишљењу још није време за одлучан напад, јер би се по избијању на непријатељски положај могла навући на ову дивизију свеколика непријатељска артилериска ватра (пошто се данас остале наше дивизије неће јаче ангажовати), да би се могао у том тренутку претрпети неуспех или у најбољем случају претрпели би се врло тешки губитци. Због тога радити више предњим деловима, чистећи поједине камењаре пред нашом линијом и не ангажујући се засада јаче, али припремити све за одлучан напад кад се нареди.
У 9.40 час. примљена наредба ОБр. 3766 команданта III армије, а која је напред у целости изнета.
У 11 час. команданту III армије и суседним дивизијама достављен је са ОБр. 1413 овај извештај:
“Од 6.45 час. води се на фронту ове дивизије артилериска и пешадиска борба средње интензивности. Врло успешним дејством једног рововског оруђа код десне колоне противу стрменитог камењара пред центром десне колоне (на 200 м. од непријатељског главног рова), у 7.20 час. натерани су непријатељски делови на повлачење са тога камењара, којима је у 7.30 час. потпуно овладала наша десна колона (8. пеш. пук). – Овом приликом заробљено је 12 бугарских војника; није још добивен извештај из кога су пука.
У 7.45 час. десно крило 13. пешад. пука (на десном крилу десне колоне) успело је да учини један скок у напред за 100 метара и овлада једним мањим непријатељским ровом, заробивши једног бугарског официра – капетана и 15 војника из 56. пука.
Од 9.15 час. непријатељска артилерија са “Чуке” дејствује ватром средње интензивности противу заузетих делова непријатељског положаја (на 8. и 13. пешад. пук); а непријатељска батерија северо-западно од Чегела противу левога крила леве колоне (14. пешад. пук).
Наша артилерија дејствује слабијом ватром противу непријатељских ровова на главној одбранбеној линији.
Код 14. пешад. пука нађен је леш једног немачког војника (са шлемом); још није добијен извештај из кога је пука.
У допуну извештаја ове команде ОБр. 1408 од данас, према накнадно добивеним извештајима у току јучерашњег дана ова дивизија имала је следеће губитке:
Код 13. пешад. пука: погинули један каплар и један редов; рањени: један каплар и 7 редова;
Код 14. пешад. пука: рањено: један подофицир и један редов.
Код 8. пешад. пука: рањен један редов.
У 16 час. са ОБр. 1417 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
“У току по подне непријатељска артилерија са врха ..Чуке ” и северо-западно од Чегела тукла је повремено ватром средње јачине десно крило (13. пешад. пук) и лево крило (14. пешад. пук) леве колоне. Пешадиске акције није било.”
У 20 час. са ОБр. 1418 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
,.Од 16 час. јака артилериска ватра на фронту ове дивизије. Непријатељска артилерија северно од Чегела обасипала је јаком ватром десно и лево крило леве колоне (1. Тимочке пешад. бригаде). Ова ватра је била нарочито јака између 17 и 17.30 час.
У 16.45 час. непријатељски делови, тучени јаком артилериском ватром очистили су камењар северно од стрменитих камењара заузетих јутрос испред центра десне колоне (8. пешад. пук). У 17.15 час. примећен је долазак појачања непријатељских, која су обасута нашом јаком артилериском ватром, заустављени у даљем покрету. Борба се утишала у 18.20 часова.
У 19.45 час. непријатељ је покушао да изврши напад на центар и лево крило леве колоне (2. батаљон 13. пука и 14. пешад. пук) али је нашом јаком артилериском, пешадиском и митраљеском ватром одбијен. Овом приликом запленили смо један митраљез и заробили 27 војника. У току данашњег дана укупан број заробљеника износи: један капетан и 67 војника. Заробљени капетан изјавио је, да је пре 8 дана дошао овде из 40 пука 10. дивизије; да је 56. пуку због претрпљених губитака остало снага до 400 људи; да је од 6 чета 56. и 2 чете 43. пука формирана његова чета од 120 људи; да је од ове чете остало данас свега он са 14 војника, који су се предали, а да је остало погинуло, рањено или се разбегло; да је штаб 8. дивизије у Суводолу. Командант 8. дивизије је пуковник Бошњаков.
Заробљени војници су највећим делом из 56. пука, мањим из 43. а неколико њих из 21. пука.
У 20.10 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 3781 за напад 27. тек. месеца, а које је напред у целости изнето.
На основи ове заповести командант је са ОБр. 1420 издао следећу заповест:
„Непријатељ држи положаје на левој обали Црне реке на линији Крапа-Чуке-Полог-Чегел-Тепавци-Букри.
Трупе I и француско-руске армије предузеће сутра 14. октобра одсудан напад на непријатеља. Почетак бомбардовања у 7 часова.
Моравска дивизија која образује десно крило I армије напашће непријатеља са свога фронта у правцу с. Чегела.
Дринска дивизија напашће главном снагом леве колоне непријатеља на левој обали Црне реке на источни део положаја “Чуке” десно од ове дивизије.
Дунавска дивизија има задатак да нападне непријатеља на положају „Чуке” у циљу садејства нападу трупа I армије, а у тесној вези с трупама Дринске и Моравске дивизије.

Наређујем:
Десна колона: командант пуковник Ст. Стојановић. 8. пешад. пук (2 батаљона), 3. батаљон 14. пешад. пука. Дунавски брд. дивизион (2 батерије), вод Дунавске рововске батерије. Свега: 3 батаљона. 12 митраљеза, 8 брдских топова и 2 рововска оруђа.
1) Продужиће напад на одсеку поток северно од ушћа Строшнице-Скочивирска јаруга противу непријатељског положаја „Чуке“.
Десно одржавати тесну везу с левим крилом Дринске дивизије а лево с 1. Тимочком бригадом.
Лева колона: командант пуковник Ђ. Докић, 13. пешад. пук, 14. пешад. пук, 3. батаљон 18. пешад. пука, 2 батерије дунав. пољ. арт. пука, 3. батерија Дунав. брдског дивизиона, Дунавска рововска батерија. Свега: 6 батаљона, 24 митраљеза, 5 пољских и 4 брдска топа и 3 рововска оруђа.
2) Продужиће напад на одсеку Скочивирска Јаруга-Чегелски поток противу непријатељског положаја “Чуке”-с. Полог. Главни правац напада ове колоне биће десним крилом (13. пешад. пук) у тесној вези и садејству с десном колоном.
Лево одржавати тесну везу с десним крилом Моравске дивизије.
Општа резерва: командант пуковник Ст. Милетић, 9. пеш. пук. Свега: 3 батаљона и 8 митраљеза.
3) Прикупиће се до 6.30 час. код с. Скочивира на левој обали Црне реке.
Дивизиска артилерија: командант пуковник Мил. Вучковић, Дунавски пољски артилериски пук (2 батерије), Дунавски хаубички дивизион (7 оруђа) две француске 120 мм. батерије (7 топова). Свега 21 цев.
4) Има задатак: да дејством противу непријатељских батерија и противу његових ровова потпомаже акцију обеју нападних колона.
5) Дунавски дивизиски коњички ескадрон остаће код с. Совича спреман за евентуалну употребу.
6) Дунавски пионирски полубатаљон остаће на расположењу референта дивизиске инжињерије с досадањим задатком.
7) Почетак отварања артилериске ватре у циљу бомбардовања непријатељског положаја биће у 7 часова.
8) Дивизиска завојишта: 1. и 2. код с. Совича. 3. у с. Крушограду.
9) Трупне коморе на линији Ст. Попадија-Крушоград.
10) Колонска комора код с. Крушограда.
11) Снабдевање муницијом за пешадију и брдску артилерију из Ст. Попадије, за осталу артилерију од с. Живоње.
Снабдевање храном из дивизиске профијантске колоне код с. Крушограда.
Ја ћу се налазити на осматрачници на коси јужно од Скочивира.
Пријем ове заповести потврдити депешом.
У 20.45 час. примљено је под КАОБр. 288 од команданта III армије ово наређење: “У вези заповести ОБр. 3781 од 26. ов. мес. тешка артилерија распоређена на одсеку те дивизије има се употребити првенствено за тучење непријатељских батерија које су ван домета дивизиске артилерије, а на другом месту за појачање дивизиске артилерије.
Ове батерије не треба да очекују долазак авиона те да само онда дејствују и регулишу ватру, јер авиони могу и да не доћу због разних узрока: но треба да дејствују за све време напада вршећи осматрање са погодних тачака са земље. Веза измећу команданта дивизиске артилерије и команданта групе тешке артилерије да је непосредна и сигурна. Молим да се у овом погледу издаду потребна наређења, а команданту тешке артилерије одавде су издата наређења у овом смислу.
Губитци: погинуло: резервни пешад. ппоручник Милован Н. Филиповић водник 13. пука. 2 подофицира и 17 редова: рањено: активни пешад. капетан II кл. Славко Л. Јанковић, командир митраљеског одељења 13. пука; резервни пешад. ппоручник Светолик С. Милорадовић водник 8. пука; активни пешад. ппоручник Јосиф Лажичковић водник 14. пука; резервни пешад. ппоручник Владимир Б. Спасојевић, водник 8 пука; резервни пешад. ппоручник Владимир М. Миленковић водник 14. пука; резервни пешад. ппоручник Ото Бруно Жуковски водник 13. пука; 7 подофицира, 5 каплара и 30 редова. Контузовано: активни пешад. ппоручник Станимир Ј. Живковић водник 14. пука и 22 редова.
Утрошено муниције: пушчане 64.994, митраљеске 21.390 метака, ручних бомби 73, Азен бомби 92, ракетли 50 артилериске 2491 зрна.

Слични чланци: