27. новембар, Операције III армије

Како је ноћ 26./27. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја а под ОБр. 6114 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4240, 4257, 4258, 4272, изнето код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1806, 1807, изнети код исте за овај дан.
Командат армије са ОБр. 4242 наредио је командантима Дринске и Дунавске дивизије да се поднесу предлози за одликовање официра и војника.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 26./27. новембра на фронту ове дивизије било је обостране пушчане и митраљеске ватре. Са ОБр. 4240 извештена армија и суседне дивизије”.
У току дана:
У 12.15 час. са ОБр. 4245 извештена армија и суседне дивизије следеће:
„Ситуација до 12 часова: 1.) Лева колона продужила је Данас напад на Грунишки вис и то главни са северо-запада а помоћни са фронта, с југа. Помоћни напад предузет је после добре артилериске припреме у 12.50 час., али је заустављен непријатељском ватром из ровова. Главни напад правцем преко Црног виса предузет је у 14 час. После упорне борбе наши су 18.30 час. овладали Црним висом и сада се ту утврћују. Обзиром на значај заузетог положаја, наредио сам да се могућно што више ојачавају делови који се тимо налазе. На осталом фронту леве колоне није било значајнијих догађаја. Око 16.30 час. непријатељ је отворио брзу ватру противу с. Будимираца и наших делова између Будимирачког и Грунишког виса.
2) Код средње и десне колоне ничег значајнијег.
3) У данашњем нападу дунавска артилерија нас врло добро помагала.
У 20 час. начелник штаба Дринске обавестио је начелника Дунавске о ситуацији и замолио га да нареди артилерији да потпомаже добровољачки одред и да туче седло између Црне чуке и Грунишког виса да неби добровољци били одбачени са Црне чуке.
У 21 час. мајор Брашић јавља: Бугари су једанпут нападали на Јездићев, а два пута на Јелићев батаљон. Моли, да се нареди дунавској артилерији да стално туче лаганом ватром циљеве који су уговорени споразумом између пуковника Крупежевића и ппуковника Војина, нарочито да се туче између Црне чуке и грунишког виса Јавља, да дунавска артилерија избави по два, три метка па посте ћути.
У 21.05 час. начелиик Дринске звао је телефоном начелника Дунавске и рекао му, да су Бугари вршили 2 напада против Војинових делова. Молио га, да дунавска артилерија континуелно дејствује са свим – лаганом паљбом а баражном кад то Војинови делови црвеном ракетлом захтевају. Наши су тако слабији од Бугара у пешалији и ми их морамо подупирати артилеријом иначе ће изгубити положа). – Одговорено је да ће издати потребно наређење.
У 21.10 час. начелник Дунавске извештава начелника Дринске, да је наређено пуковнику Крупежевићу да туче циљеве, које тражи потпуковник Војин, само да пуковник Крупежевић захтева да ппуковник Војин тачно обележи које чуке треба тући, јер те чуке, за које чу се наређује да туче, он је тукао данас у 15 час. – Начелник Дринске одговорио му, да је наредио начелнику штаба 2. бригаде да да тачне податке односно тучења артилериском ватром.
У 21.15 час. Командант III армије Дунавске и Шумадиске дивизије са ОБр. 4258 извештени: „између 20 и 21 ч. Бугари су извршили један контра-напад против наших делова на црном вису а два контра-напада против делова на западној падини Грунишког виса. За сада су сви контра-напади одбијени. Тамо се и сада воде пешачка борба с бацањем бомби.
У 22.30 час. Командант леве колоне са ОБр. 1762 од 27. новембра у 22 ч. доставља: „Ради потпуног овлађивања Грунишким висом потребно је да се на каменитој чуци, која је вечерас заузета пласира у току ове ноћи 1 брдски брзометни вод. Пошто се не располаже довољним бројем оруђа, најбоље би било да се оруђа привремено узму од Дунавске дивизије.
У 23 часа са ОБр. 4259 издата је следећа заповест: Лево крило леве колоне (Добровољачки одред уз припомоћ делова 1. пука) овладао је данас у 18.30 ч. црним висом. Због великог значаја кога овај заузети положај има у односу на држање Грунишког виса, непријатељ је до вога момента вршио више контра-напада, али су сви били одбијени.
Наређујем:
1) Да се лева колона на заузетом положају а у току ноћи 27. новембра утврди и огарантује одржање његово као врло важан ослонац за даљи рад.
Учињен је споразум са командантом Дунавске дивизије да и даље потпомаже артилериском ватром лево крило леве колоне и то континуелном лаганом ватром а тражити бараж црвеним ракетлама. Даље рад леве колоне а у току 28. новембра подесиће команданти леве колоне према ситуацији.
Вод дебанжове батерије, кога нам је овог момента ставила на расположење Дунавска дивизија, упутиће се на ново-подигнути понтонски мост на Црној реци код с. Ивена, где да командант леве колоне упути лице за пријем вода, пошто му се ставља на расположење.
2) Командант артилерије предузеће све мере, да се нашој пешадији на ново заузетом положају укаже потребна потпора, нарочито ноћу.
3) Задатак остали колона досадањи.
Достављено командантима колона десне побочнице и артилерије.
У 23.45 ч. послат је извештај Команданту армије са ОБр. 4277 о губитцима 23. новембра ови су:
Војника погинуло 1, рањено 5, контузовано 1.
25. Новембра: логинуло 12 војника, рањено 3.

Дејство Дунавске дивизије

У 0.10 ч. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 4629, да се снабдевање ове дивизије потребама врши са железничке станице Баница а из армиског слагалишта у Крушограду.
У току ноћи 26./27. новембра око 22 ч. непријатељ је отворио јаку пешачку и митраљеску ватру, али је убрзо ућуткан нашом ватром. Преко целе ноћи пушкарање са обе стране. Око 20 ч. батерије су дејствовале баражном ватром. Од 3-4 ч. батерије дејствовале су на Грунишки вис у циљу узнемиравања непријатеља. Са ОБр. 1798 извештепа армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 11часова са ОБр. 1806 извештен је командант армије следеће: „У току пре подне наша артилерија са десног крила (група десног крила) потпомалгала је напад левог крила Дринске дивизије против Грунишког виса, тукући од 9 часова јаком ватром Црну Чуку, северо-западно од Грунишког виса.
Група артилерије ове дивизије са левог крила тукла је до 11 часова лаганом ватром косу источно од к. 1050 испред десног крила Моравске дивизије.
Непријатељска артилерија тукла је борбени поредак десне и леве колоне ове дивизије од 9.30 часова до 11 час. доста јаком ватром, и то једна пољска батерија са правца од Чаништа лево крило десне колоне (8. пешад. пук), једна брдска батрија са косе јужно од Бобишта и тешка артилерија од Мусинаца десно крило леве колоне (3. пук).
У 11.40 ч. командант армиске артилерије тражи да наша аргилерија са десног крила туче хаубичком јаком ватром косу, која се од Црне Чуке спушта ка Црној реци (место, где туче Дрински брдски дебанжов топ) и да командант те атртилериске групе буде у сталној и непосредној вези са командантом артилерије леве колоне или командантом Добровољачког одреда. – Саопштено непосредно команданту одсечне артилерије десне колоне.
У 12 часова ватра наше артилерије умањена а по том прекинута због летења непријатељских аероплана од Чаништа у правцу коте 1050.
У 13.05 часова Командант артилерије Моравске дивизије известио је команданта артилерије ове дивизије да припрема има поново да се изврши код њих од 14-14.30 часова противу истих објеката. – Саопштено команданту 2. дунавске бригаде.
У 13.35 часова примљен извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 4245, којим јавља, да лева колона после извршене припреме врши покрет ка Грунишком вису. Средња и десна колона врше притисак на непријатеља. Непријатељ је јачом артилериском ватром од Доброг поља дејствовао противу десне колоне.
У 12 часова командант 1. дунавске бригаде јавља, да, ангажујући сву своју артилерију за помагање левог крила Дринске дивизије, он остаје изложен дејству непријатељске артилерије, коју нема чиме да парира и доводи у питање своје положаје.
Саопштено комнданту дивизиске артилерије, да у будуће према Дринском левом крилу може се употребити хаубичка батерија, једна брдска дебанжова батерија, два пољска топа и два топа 105 мм, а остало да остане на расположењу команданта леве колоне.
У 14.10 часова исто горње саопштено и начелнику штаба Дунавске бригаде с тим.да се према фронту своме окрену два пољска топа и брзометне батерије, као и да се не враћа немачки топ, јер за њега има у Пологу још 800 метака.
У 15 часова Начелник штаба Моравске дивизије јавља, да треба наша артилерија да продужи ватру, а пешадији је наређено да од 14.30 часова полако крене напред. Ако би шта још требало јавиће накнадно.
У 15.30 часова командант армиске артилерије из Дринске дивизије јавља, да непријатељ одступа са Црне чуке и да Дринска лева колона наступа; саопштава, да се туче теме Црне чуке и њена северна падина.
У 16 часова команданту III армије и суседним дивизијама под ОБр. 1807 послат овај извештај:
„Од 11 часова артилерија ове дивизије потпомаже врло снажном ватром напад левог крила Дринске дивизије и десног крила Моравске. Ова ватра још траје. Непријатељска артилерија од 11-16 часова тукла је борбени поредак десне и леве нападне колоне и нашу 2. пољску батерију на к. 1378.
Од 15 часова једна нова група непријатељске тешке артилерије негде са фронта Моравске дивизије отпочела је тући лево крило леве колоне (2. пешад. пук).
У 15.30 часова примећено је повлачење непријатељских делова са Црне чуке северозападно од Грунишког виса и непријатељ је тучен ватром десне артилериске групе ове дивизије.
У 20 часова начелник штаба Дринске дивизије јавља, да је Добровољачки одред избио на теме Црне чуке и ребро њено, које се спушта ка Зовичу. Артилерија Дунавске дивизије треба да дејствује како је то тражио командант армиске артилерије, нарочито да ноћас баражом подржи добровољце, те да их непријатељ не одбаци. Саопштено команданту дунавског пољског артилериског пука (команданту артилерије десне колоне).
У 21 час примљен извештај команданта 2. Дунавске бригаде ОБр. 1206, који гласи:
„У току данашњег дана је непријатељ дејствовао артилериском ватром и то око 10 час. и у подне на 3. пешад. пук, а око 16 часова на 2. пешад. пук. Непријатељ је дејствовао са истих места као и до сада. Артилерија ове колоне је дејствовала од 11-12 час. и од 14-15 часова противу непријатеља пред фронтом ове бригаде.
„Десно крило 3. пука је померено у напред за даљину од 100 метара и подишло предњим деловима до једнога ћувика на даљину 80-100 метара где су се задржали. У току ноћи извршиће се смена 2. пешад. пука 18. пешад. Пуком, а тим што ће 3. батаљон 2. пешад. пука остати и даље на положају. Сва три батаљона 2. пука су уведена у први борбени ред. Остали распоред исти.
У 22.30 ч. од команданта 2. бригаде примљен је овај извештај:
„Нападна колона (7. и 8. пук). Непријатељска артилерија тукла је у току целога дана положаје ове колоне и то са: грунишког положаја, положаја северно од с. Макова, са косе лево од Дубице и са положаја од к. 1000. По добивеним извештајима на фронту према левом крилу ове колоне положаје држе Немци. Утврђивање положаја у току ноћи појачаће бригадна резерва (3. батаљон 4. пука) вршиће у току ноћи утврђивање код коњице (коњиа III армије). Обострано пушкарање. Артилерија ове колоне једним делом потпомагале су напад Дринске дивизије на Грунишки вис припремајући у два маха снажном ватром напад Добровољачког одреда на непријатељска појачања у два маха, тако да су Добровољци и делови 4. пука избили на гребен овог дела Груништа. У овоме су потпомагале напад 2. хаубичка батерија, 2 топа 3. пољске батерије и 3. брдска брзометна батерија. као и 4. брдска дебанжова батерија и 2. брдска брзометна батерија.
Остатак артилерије ове бригаде дејствовао је на непријатељску пешадију на фронту ове бригаде.
Губитци: активни инжињериски ппоручник, инструктор инжињериских послова у 18. пуку Драгољуб Станислава Мимића из Н. Аџибеговца, орашки. смедеревски обилазећи ровове ради утврђивања, залутао је у непријатељске ровове и заробљен западно од с. Макова. Ово је по исказу војника који га је пратио.
Рањено редова 6; контузовано каплара 1, редова 3; нестало редова 4.
Утрошено муниције: пушчане 29480; митраљеске 2300, ручних бомби 10, азен бомби 58; ракетли за осветљавање 23; артилериске 879 зрна.

Слични чланци: