Како је ноћ 26./27. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3266 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Тимочке дивизије:
ОБр. 2348, 2350, 2353 а који су за овај дан код исте изнети.
Од Команданта Шумадиске 2246, 2247, 2250.
Командант армије са ОБр. 3277 у 18.45 час. наредио је: „Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће напад по наређењу ОБр. 3258 од 26. ов. мес.” Сваког дана користећи сваку повољну прилику да заузму подесне тачке непријатељских положаја и заробљавају непријатељске војнике.
Дејство Тимочке дивизије
У току ноћи око 20 час. примећено је на јужној ивици села Зборско некакав покрет непријатеља. Поводом овога отворила је како рововска батерија, тако и остала артиљерија леве колоне ватру на непријатељске ровове.
Непријатељска артиљерија са Дудоника повремено је дејствовала на наше предње делове на положају Зборско до 21 час.
Код десне колоне ноћ прошла на миру.
Промене у распореду и губитака у току ове ноћи није било.”
Стање до подне:
Рад у духу заповести ОБр. 3258 почео у 7 часова.
Артиљериском ватром са десног крила тучени су непријатељски ровови према Трстеничкој коси и село Тушин, а са левога крила положаји непријатељске пешадије и артиљерије.
Под заклоном ове ватре послата су јача извиђачка одељења са целога фронта, која су се за своје подилажење непријатељу користила и маглом. Непријатељска артиљерија одговорила је, дејствујући: са Дудоника (2 пољска топа) – против положаја наше пешадије према Зборском; са Кожуха (брдска хаубица – против наше артиљерије на Првој Зборској коси. а пољско оруђе – против пољске артиљерије источно од Фуштана, против артиљерије на јужној ивици села Фуштана и против пешадиског положаја на Трстеничкој коси; са зоне – против извиђачких делова са деснога крила.
Акцијом извићачких делова утврђено је, да је непријатељ свуда на својим досадашњим положајима. Рад се продужава.” Овај извештај достављен команданту II армије, под ОБр. 2350 и 16 часова и гласи:
„Стање до 16 часова: Од 14.30 жива артиљериска акција, нарочито на левом крилу, где и непријатељска артиљерија одговара.”
Командант II армије, са ОБр. 3277 у 18.45 наређује:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће напад по наређењу ОБр. 3258 од 26. ов. мес.: Свакога дана користећи сваку повољку прилику да заузму подесне тачке непријатељски положаја и заробљавају непријатељске војнике.”
На основу овога. са ОБр. 2352 у 20 часова наређено је командантима колона да сутра, 28. ов. мес., продуже акцију по заповести ОБр. 2339. – Почетак у 7.30 часова. Пажљиво извиђати и тежити, да се, по могућности, зароби који непријатељски војник. О стању на крају дана под ОБр. 2353 у 19 час. послат је армији следећи извештај:
„После подне продужен рад. У 14.30 час. отворена жива артиљериска ватра на левом крилу. Тучени су непријатељски пешадиски положаји у селу Зборском и на трећој коси. У 15 час. живље дејство и артиљерије деснога крила – против непријатељских делова према Трстеничкој коси и код Тушина. Од непријатељских артиљериских група дејствовале: група са Дудоника, брдска хаубица са Кожуха и пољско оруђе северо-источно од врха Кожуха. Између извиђачких одељења и непријатељских делова пушкарање. Никакве промене код непријатеља нису запажене. По извештајима извиђачких делова, непријатељ држи своје досадашње положаје, истом снагом и у истом распореду као и досад.
Губитак: 1 редов теже рањен.”
Командант леве колоне са ОБр. 1153 шаље детаљан извештај о саставу и распореду колоне. Извештај се прилаже.
На основу овога под ОБр. 2348 одговорено му је:
„Извештај командантов ОБр. 1153, о распореду колоне примио сам и прегледао. Слажем се у главном са распоредом који је командант учинио и који одговара ситуацији и задатку који је дат мојим заповестима. ОБр. 2271 од 22 и ОБр. 2339 од 22 ов. мес. Али бих имао да учиним команданту ове напомене:
1.) С обзиром на основни део задатка који командант има и који је остао непромењен скоро у свима досадашњим мојим заповестима, а нарочито у првој од горе поменутих, т. ј. да се садашњи положаји имају најодсудније бранити и безусловно одбити сваки непријатељски напад. – налазим: да пуковска резерва од 2 чете са митраљеским одељењем 3. батаљона 15. пука, који су код источне ивице с. Севријана, не би могла стићи на време до положаја и потпомоћи одбрану његову, ако би непријатељ предузео енергичан напад и мало јачом снагом. Прво, простор је велики који би имала да тада пређе та резерва, и друго, она би тада била изложена јакој бочној ватри са Голог била и Дудоника. Најзад, садашње, веће. груписање артиљерије на коси код Зборског захтева да резерва буде ближе тамо. С тога је моје мишљење: да би одбрана тога положаја те колоне била јаче загарантована кад би пуковска резерва са командантом пука била постављена ближе утврђеној линији за одсудну одбрану и положају на коме је артиљерија пласирана југо-западно од Зборског. Референт инжењерије известио ме је да су тамо већ израђени заклони за батаљон који је у резерви као и саобраћајнице од тог места па до предњих утврђења, те, према томе, сада не би требало ни радити нарочите заклоне за резерву. Када се буде команданту вратио онај батаљон 20. пука, који му је био у резерви, онда ће се бити у могућности да се пуковска резерва појача и оним двема четама које су сада у резерви тога команданта, па тада ваља и њих упутити тамо где је спремљен заклон за пуковску резерву.
2) Из командантовог извештаја види се: да су још у саставу те колоне по два вода из двеју чета 2. батаљона 20. пука. То је незгодно у погледу командовања тим батаљоном и у погледу снабдевања. Боље је: да се команданту упути једна од тих получета, па на место ње да врати команданту получету оне чете која остаје; затим, да се левим крилом 15. пука поседне положај оног вода 20. пука код Пороја, а тај вод да дође у састав своје чете у долини Белице, па би се на том крилу од те чете имала и једна мала резерва.
Дејство Шумадиске дивизије
У 2 часа примљено је наређење Команданта II армије ОБр. 3258 од 26. тек. мес. а које је напред у целости изнето:
На основи овога наређења Командант Шумадиске дивизије са ОБр. 2245 у 2.30 час. издао је следећу заповест:
„По предаји непријатељских војника у већем броју и свима њиховим исказима, може се закључити, да је код непријатеља морално стање рђаво, да сваким даном опада и да се код непријатељских војника жеља за предајом све више шири.
У цељи да се непријатељ потуче на извесним деловима фронта наше војске извршиће се новембра мес. одсудан напад на непријатеља у садејству знатних појачања француске војске.
Наша дивизија има задатак да у току 27. новембра артиљериским дејством и пешадиском акцијом што јаче привеже непријатеља за себе и не дозволи му груписање, па у погодном моменту прећи у одсудан напад.
Наређујем:
1) Да команданти оба одсека 27. ов. мес. од 7 час. продуже акцију у горњем смислу, с тим, да се повремено сасреди што јаче артиљериско дејство нарочито против Доброг поља па потом Ветреника и Голог била а покретом јачих пешадиских делова натера непријатеља на поседање његових ровова стварајући код њега утисак, као да га желимо осудно нападати.
2) Ватра артиљериска треба да буде у појединим моментима што груписанија и што јача, како би се у исто време нанели непријатељу и што већи губитци.
3) Извештај о току борбе слати по досадашњем.”
б) На основи извештаја команданата одсека, командант дивизије са ОБр. 2246 од 27. ов. мес. у 4 часа јутра извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије: Ноћ на фронту ове дивизије прошла на миру. Промене у распореду трупа нема.”
в) На основи извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 2247 од 27. ов. мес. у 13 часа из Суботског извештава команданта II армије, Дринске и Тимочке дивизије.
Ситуација до 12 часова.
1) Наша артиљерија са десног одсека тукла непријатељске ровове, поводом чега је непријатељска артиљерија отворила ватру и тукла Криву чуку и Баховску косу.
2) Са левог одсека упућена су јача извиђачка одељења која су нагнала непријатеља да јаче поседа своје ровове. Наша су одељења тучена непријатељском пушчаном и митраљеском ватром услед чега су била принуђена да се зауставе. Наша је артиљерија с успехом тукла непријатељске објекте. Магла и киша сметале су гађању артиљерије.
г) На основи извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 2248 у 17 час. из Суботског извшетава команданта II армије Тимочке и Дринске дивизије. Од 12 до 16 час. продужена је пешадиска и артиљериска акција у смислу добивеног наређења. Непријатељ је одговарао пешадиском, митраљеском и артиљериском ватром.”
д) На основи извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 2250 од 28. ов. мес. у 20 час. из Суботског извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије.
„Ситуација од 16 до 19 час.
1) После 16 час. продужена је обострана пушчана митраљеска и артиљериска ватра на фронту дивизије.
Магла и киша у опште су данас ометале рад, због чега се није могло видети у колико су порушени и оштећени непријатељски фортификациски објекти на положајима на које је била сконцентрисана наша артиљериска ватра. Непријатељска артиљерија тукла је повремено наше положаје, али без штете. Све досадање групе јавиле су се, као и две нове брдске цеви са Доброг поља, које су дејствовале са блиског одстојања.
2) Нашим деловима према западном Ветренику предала су се данас два бугарска војника из 10. чете 3. батаљона 29. пешад. пука. На кратком саслушању изјавили:
а) Да се њихов (З. батаљон 29. пука) налази на Кравици.
б) Да 29. пешад. пук држи косу која спаја Добро поље са западним Ветреником и западни Ветреник.
в) Западно од њиховог пука налази се 46. и 11. пук који су спојени у један пук. Источно од њиховог пука, на источном Ветренику, и Голом билу 32. пук.
г) На Ветренику има једна брдска, 1 пољска, и 1. хаубичка батерија од по 4 оруђа.
д) Нису видели нити су чули да има у близини каквих немачких трупа.”
Губитци: погинуло: 1 каплар и 2 редова; рањено: 3 редова; контузовано: 1 каплар и 4 редова; оболело 20 људи.
Добитци. Предало се 3 бугарска војника из 29. пешад. пука.
Утрошено муниције пушчане 56810; митраљеске 2990; за пољски топ 75 мм. шрапнела 6800: граната 1164; за брдски топ 80 мм. граната 753; за брдски топ 75 мм. „Данглис” шрапнела 222; граната 295; за хаубицу 12 см. граната 253; за тешки 155 мм. топ граната 103; за рововско оруђа бомби од 16 кгр. 69; бомби од 40 кгр. 3; ракетли 17; утрошак муниције попуњен.