28. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
ОБр. 4035 у 6.30 час.
„Ноћ 27./28. новембра: – Код Моравске дивизије: Повремена пушчана, митраљеска и артилериска ватра. Лева колона утврђивала се на заузетом одсеку. Код Вардарске дивизија: -мирно, рад на подубљавању ровова. 17. француска дивизија није још послала извештај.
ОБр. 4060 у 22 часа.
„28. новембра: Сем обостране артилериске ватре и повременог пушкарања ништа ново. Код Вардарске дивизије заробљено 4 бугарска војника из 33. пешад. пука и један војник из 146. немачког пука. Губитци накнадно.

Од команданта II армије:
ОБр. 4193 у 5.20 час.
„Стање ноћу 27./28. новембра до 4 часа: Обично местимично пушкарање и по који артилериски метак. Промене нема“.
ОБр. 4205 у 14.30 час.
„У току дана 27. новембра код Шумадиске дивизије рањена 2 подофицира, један каплар и 5 редова и контузован један редов”.
ОБр. 4206 у 19.35 час.
„До подне 28. новембра притисак на непријатеља извиђачким одељењима и артилериском ватром. Око 8.40 час. примећена је једна непријатељска колона у јачини једне чете са 10 до 12 товарних коња у покрету од Тушина ка Дудици а у 9.35 час. једна колона исте јачине у покрету од Дзене ка с. Нонте. Близу Баховског потока данас су заробљена два бугарска вој ника из 11. чете 3. батаљона 24. пешад. пука. Код Тимочке дивизије један војник рањен“.
ОБр. 4222 у /9.25 час.
Стање од 12-16 часова: Шумадиска дивизија: Око 14.30 час. непријатељ је отворио јаку артилериску ватру на наше положаје према Ветренику тукући их артилеријом већег калибра и бомбама из бацача не вршећи никакав покрет пешадије. Бомбардовање трајало је 30 минута и за то време је над Ветреником летео један непријатељски аероплан. На осталом делу фронта ретко пушкарање и повремена обострана артилериска ватра. Нашим деловима у долини Пороја предао се Христо Атанасов војник 3. чете 2. батаљона 24. пука који је између осталог изјавио, да је чуо, да је у Кавадарце дошла једна турска дивизија. Тимочка дивизија – продужен рад. Никакве промене.
ОБр. 4229 у 23.45 час.
„Стање од 16 19 часова: Продужена је јучерашња акција. Непријатељска артилерија према фронту Тимочке дивизије била је знатно активнија но раније.
На падинама Кожуха предао се један бугарски редов из 45. пука, саслушање доставиће се накнадно. О распореду непријатељских трупа из исказа заробљеника сазнало се ово:
а) Код Шлема је 3. багаљон 24. пука;
б) На Источном Ветренику 4. батаљон 11. пука;
в) Западно од овог батаљона је 29. пук;
г) На Голом билу и даље до Пороја 11. пук;
д) На положајима код Зборског и на Преслапу 24. пук (3. батаљон).
Бугарски војник који је данас изјавио да је чуо о доласку једне турске дивизије код Кавадарца, саопштио је следеће:
а) У времену пада Битоља чуо је од командира чете, коморџија и телефониста, да је из Добруџе дошла код Кавадараца једна турска дивизија, да смени 3. Балканску дивизију;
б) Од телефониста је чуо, да је била пошла једна бригада 10. Беломорске дивизије да смени извесне трупе 3. дивизије, али је због пада Битоља упућена тамо ради појачања;
в) Од телефониста чуо је, да је према Битољу дошло 10 немачких пукова као појачање из Добруџе.
Исто тако чуо је од њих, да ће 11. дивизија бити смењена 1. дивизијом, која је у Добруџи, а да ће 11. бити повучена у резерву. У току синоћне артилериске ватре рањена су 2 војника из Тимочке дивизије”.

Од команданта III армије:
ОБр. 4687 у 8.10 час.
„У току ноћи 27./28. новембра код Дринске дивизије: Стање до 3 часа: Између 20. и 21 час. непријатељ је извршио један контра-напад на наше делова на Црном вису и два контра-напада на делове на западној падини Грунишког виса. У 23 часа непријатељ. је извршио још један јачи контра-напад на наше делове на ново освојеним положајима, али су сви напади одбијени. На томе фронту води се час јача час слабија пешадиска и митраљеска борба. На осталом фронту обично пушкарање и повремено дејство артилерије. Дунавска дивизија: ноћ у главном прошла на миру. Десно крило леве колоне померило се у напред за 80-100 метара. Промене у распореду: 2. пук (без 3. батаљона) смењен је 18. пешад. пуком, 3. батаљон 2. пука остао на своме досадашњем месту. 4. Дринска дебанжова батерија (2 оруђа) упућена је у састав Дринске дивизије“.
ОБр. 4690 у 9.30 час.
„Ситуација код Дринске дивизије: После контра-напада у ноћи 27./28. новембра бугарски делови задржали су се на делу Црног виса на 50 метара од наших делова. Предузимају се мере, да се Бугари одбаце”.
ОБр. 4695 у 16.40 час.
„Стање 23. новембра до 12 часова: Дринска дивизија: Сви непријатељски контра-напади необично снажни одбачени ножем и бомбама. 4. пешад. пук око 6.30 час. дефинитивно овладао и задржао косу, која се са Црног виса у правцу северо-запада спушта у Црну реку. Имамо доста губитака, али Бугари знатно више, на целом фронту пуно бугарских лешева. Заплењено је доста бутарске брдске артилериске муниције. Борбе, које се водили: Добровољачки одред, 4. пук и делови 6. пука служе на част тим јединицама. Нарочито се истако Добровољачки одред. Пре подне продужен је рад и Бугари су протерани са Црног виса и сада се налазе на источној (задњој) ивици његовој, сада се врши артилериска припрема ради протеривања Бугара са задње ивице Црног виса. На овом фронту Бугари су у пешадији знатно јачи од нас. Борба се и даље води. Дунавска дивизија ништа ново“.
ОБр. 4697 у 22.45 час.
Дринска дивизије (стање до 8 часова): На фронту десне и средње колоне притисак на непријатеља покретом и ватром, део леве колоне утврђује највиши врх Црног виса. Непријатељ (јачине око једне чете није још одбијен са источне ивице тога виса, задржао се код) једно великог каменитог блока. Даље приближавање Грунишком вису делова леве колоне са јужне стране спречено је врло јаком ватром непријатељском. Прошле ноћи у борби бомбама демонтована су два наша митраљеза. Дунавска дивизија: Артилерија снажно потпомагала напад Дринске дивизије.
ОБр. 4700 у 21.45 час.
„Губитци Дринске дивизије 23. новембра ови су: официра рањено 7, подофицира каплара и редова погинуло 12, рањено 30, нестало 3, контузовано један. 24. новембра: подофицира, каплара и редова погинуло један, рањено 5, контузовано један.
25. новембра: подофицира, каплара и редова погинуло 12. рањено 34.
Губитци Дунавске дивизије: – 23. новембра: официра погинуло један, рањено један, подофицира, каплара и редова погинуло 2, рањено 5. 24. новембра: официра погинуло један, контузовано 2, подофицира, каплара и редова погинуло 16, рањено 3, контузовано 22. 25. новембра: официра контузовано 2, подофицира каплара и редова погинуло 2, рањено 23, котузовано 7“.

Од делегата капетана Јовичића:
Бр. 896.
“Ситуација на енглеском фронту на дан 27. новембра:
Дојрански фронт: После систематског бомбардовања, у току прошле ноћи извршили смо успешан препад на непријатељску линију северо-источно од Мачукова, убивши велики број непријатељских војника, уништавајући њихове ровове и заробивши неколико војника. Данас непријатељска артилерија активнија него обично, на оба фронта“.

Од команданта Савезначких војсака:
Пов. актом.
„Доставља стање на савезничком аронту на дан 28. новембра: Енглези су имали успеха северно од Мачукова. Непријатељ је јако бомбардовао наше положаје на десној обали Вардара нарочито Мајадаг. Јуче 2 батаљона 372. пука заузели су па изгубили један ћувик пред к. 1248, губитци врло озбиљии 2 митраљеза и 300 људи. Талијани су отпочели борбу код Црвене стене. Данас у истој области артилериска припрема.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 8169.
Командату I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 27. и ноћу 27./28. новембра:
II армија: – Ништа важно. Код Ветреника има 3 дезертера из 3. батаљона 29. бугарског пука.
III армија: – Дринска дивизија својим левим крилом заузела је у 18.30 час. Црни вис (2 км. северо-западно од Грунишког градића) после упорне борбе. Непријатељ је покушао 2 јака контра-напада на ову тачку, у 20 и 23 часа, али је оба пута одбијен. Ова је тачка врло важна за даљи рад противу Грунишког виса. Дунавска дивизија садејствовала је својом артилеријом суседним дивизијама.
I армија: – После снажне артилериске припреме предузет је напад пешадијом: Моравска дивизија наишла је на јак отпор непријатељски. Ипак је 2. бис зуавски пук узео један ћувик пред својим фронтом. Вардарска и 17. колонијална дивизија напредовале су за коју стотину метара и узеле непријатељске ровове северно од с. Паралова и од пута који од овог села води у Добромир.
На савезничком фронту Ништа ново. Један непријатељски батаљон појавио се код Подградца на југу Охридског језера”.

ОБр. 8177.
Команданту III армије:
„По пријему к знању враћа се команданту на употребу предмет са свима предлозима:
И поред обавештења које сам дао на конференцији 24. тек. месеца, напомињем команданту, да ће се од стране Врховне Команде предузети све, што се буде могло, да би се нашим трупама створила могућност за потребан одмор, а дотле нека командант изволи и сам настати, да се с обзиром на ситуацију и операције, које су у току извршења, у колико је год више могуће осигура наизменичним смењивањем одмор, нега и боља исхрана”.

ОБр. 8182 у 18.15 час.
Команданту I армије:
По извештају те армије ОБр. 3918 од 24. ов. месеца код, наших трупа налази се 7 француских кратких топова од 155 мм., док по извештају команданта Савезничких војсака Бр. 814/3 од 27. новембра на расположењу те армије је 24 кратка тома 155 мм. Молим за извештај, да ли су осталих 17 оруђа код 17. француске дивизије, јесу ли сва употребљена, као и какву сте улогу предвидели за сва 24 оруђа? У случају да се не могу сва 24 оруђа употребити у кључу Црне реке због природе терена, колико би се могло ставити на расположење команданту француске источне војске. Дувизион тешке артилерије од 120 мм. са трактерима (мајора Гризона) 27. новембра ставља се на расположење француске Источне војске.

Стр. Пов. 8184.
I Ађутанту Њ.В. Краља и Г. Министру Војном

Бројни преглед губитака у људству од доласка код Солуна 12. новемора 1916. год.

официра подоф, капл. и редова Свега
1 Болесника који се лече у трупи 5571
2 Болесника у болницама 235 8344 8579
3 Болесника евакуисаних у Бизерт 5861 5861
4 Рањеника у болницама 185 4897 5082
5 Рањеника евакуисаних у Бизерт 2390 2390
6 Болесн. и рањен. офиц. у Бизер. 441 441
7 Погинулих 181 3350 3536
8 Умрлих 68 1400 1468
9 Несталих 31 1183 1214
10 Побеглих 2 161 163
Укупно: 34.305

Од овога броја стварно људи изгубљено 282 официра, 6099 подофицира, каплара и редова. Свега 6381 погинулих, умрлих, несталих и побеглих.

ОБр. 8197.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима страним војним изасланицима овде:
Стање 28. новембра у 16 часова:
II армија: – Ништа ново.
III армија: – Дринска дивизија: Својим левим крилом продужује огорчене борбе у пределу Грунишког виса, кога непријатељ још увек држи. Међутим наше трупе успешно напредују и у непријатељским отетим рововима нашле су врло велики број бугарских лешева. Дунавска дивизија – артилериска ватра,
I армија: – Артилериска обострана борба.

Српски званични извештај
Солун 28. новембра 1916. год.
14. новембра локална акција дуж целог фронта при чему смо напредовали за коју стотину метара на више места.

Слични чланци: