29. новембар, Операције III армије

Напад Бугара на Црну чуку.
Како је ноћ 28./29. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведених извештаја под ОБр. 4706 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4281, 4287, 4288, 4295, 4296, 4298, изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1821, 1827, 1829, 1836, изнети код исте за овај дан.
У 14 часова Дринска дивизија тедефоном јавља, да су Бугари почели и по трећи пут напад на Црну чуку, последњи пут у 13.30 час. најјаче. Наши држе пола чуке, траже појачање најмање за 500 пушака.
У 14.20 час. телефоном саопштено Дунавској дивизији ситуација код Дринске дивизије и наређено јој, да одмах упути 1 батаљон 4. пука преко Ивенског моста Дринској дивизији. Наређење следује. О овоме је извештена Дринска дивизија. Телефоном о овоме нападу извештена II армија, да својим левим крилом учини јачи притисак као и Врховна Команда, да пошаље свеже снаге.
У 17.20 час. Дринска дивизија телефоном јавља, да је ситуација код Добровољачког одреда врло озбиљна и ако они попусте, 4. пешад. пук биће доведен у безизлазан положај, ако се не пошаље појачање бар 500 пушака, мораће се наредити повлачење 4. пука. Командант Добровољачког одреда потпуковник Војни Поповић погинуо је у борби на Црном вису.
У 17.50 час. телефоном наређено Дунавској дивизији, да одмах упути 14. пешад. пук преко моста на Ивену као појачање Дринској дивизији.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 28./29. новембра ситуација на фронту ове дивизије до 3 часа била је оваква:
1) Код леве колоне: „Један напад кога је непријатељ у 2.30 час. покушао да изврши против Црног виса одбијен. 2) На фронту десне и средње колоне слабија пушчана и ређа артилериска ватра. 3) Промене у распореду: а) Један данглисов топ 1. брдске батерије, из састава леве колоне премештен је са леве обале Беле воде на десну код с. Груништа. б) Од дунаваца добијен је један вод дебанжових брдских топова и јуче пласиран западно од с. Груништа“.
У 5 час. начелник штаба питао је мајора Брашића шта има ново, одговорио, да нема ничег бугарски напад у 2.30 час. био је много слабији него прошле ноћи.
У току дана:
У 7.20 час. начелник Дринске, саопштио је начелнику Дунавске, да ћемо данас у 8 час. продужити напад. Прво ћемо расчистити са Бугарима на источној ивици Црног виса па затим са Грунишким висом.
У 7.30 час. начелник штаба известио је о предњем и начелника армиског штаба и обавестио га о ситуацији код нас.
У 7.35 час. са ОБр. 4283 наређено команданту артилерије и десне побочнице: „До даљег наређења рањенике и болеснике десне побочнице упућивати у 2. тимочко завојиште. Са ОБр. 4284 извештена армија и суседне дивизије.
У 12.15 час. са ОБр. 4287 извештена армија и суседне дивизије следеће: „Ситуација до 12 часова: 1) Услед густе магле на положају напад леве колоне није се могао продужити. Бугари су слабијим деловима покушавали нападе на Црни вис у 8 и 9.30 час, али су одбијени. Сада на целом фронту час јача, час слабија ватра. Непријатељска артилерија јављала се. Наша артилерија лагано дејствује. 2) На фронту десне и средње колоне обострана повремена пешадиска и артилериска ватра“.
У 14 час. са ОБр. 4288 послат је извештај командангу III армије:
„У вези мога извештаја ОБр. 4287 од данас у коме сам известио да је напад на Добровољачки одред био у 2.30, 8, и 9.30 час. поновио се напад са надмоћнијом снагом у 13.30 час. и наше трупе за сада држе половину виса. Па пошто су напади учестали надмоћнијим снагама, да се не би цела ствар компромитовала, молим да ми се на Грунишки вис упути што пре један батаљон од најмање 500 пушака“.
У 14.10 час. команданту средње колоне: „Упутите одмах чету 5. пука, која се налази у резерви код вашег штаба путем преко Султаније Кулбелери до штаба команданта леве колоне и да се командир чете стави на расположење команданту леве колоне”.
У 14.25 час. начелник армиског штаба јавља, да је наређено Дунавској дивизији да одмах упути 1 батаљон 4. пука ка Грунишком вису преко моста код с. Ивена.
У 14.30 час. начелник Дунавске јавља начелннку Дринске да је по наређењу из армије упутио одмах из с. Брника преко Ивенског моста I батаљон 4. пука (225 пушака) ка Грунишком вису. – Начелник Дринске објаснио му новостроврену ситуацију која је ово захтевала.
У 14.35 час. мајор Исаковић известио о предњем команданта дивизије на осматрачници с тим, да се упути официр код Ивенског моста, који ће тај батаљон да дочека.
У 16.20 час. командант III армије са ОБр. 4726 доставио је: „У циљу појачања наших трупа наредио сам команданту Дунавске дивизије да вам одмах пошаље преко Ивенског моста 3-ћи батаљон 4. пука“.
У 17.10 час. начелник штаба разговарао је са пуковником Димитријевићем у армији и рекао му: Бугари су данас нападали на Црни вис у 8.30 и 9.30 час. оба пута су одбијени. Од 12 час. понова су предузели напад са знатно надмоћнијом снагом. После очајне борбе Добровољци су се за нешто повукли. Овде није било изненађења, и молим да се то свакоме објасни, а да се не говори као приликом борби на Кајмакчалану. Као доказ да су сви били на својим местима и да су одговорили својој дужности је то, што је командант Добровољачког одреда ппуковник Војин Поповић погинуо крај својих људи. – Ситуација је озбиљна, јер је непријатељ јачи од нас и ако нам се не пошаље потребно појачање ми ћемо повући 4. пук, пошто иначе може да буде сручен у Црну реку. Поново вас опомињем на нашу представку од пре пет до шест дана и молим, да се узме бар сад у процену.
У 17.55 час. са ОБр. 4295 извештен је командант III армије: „Данас у 12 час. у јуначкој борби са својим људима противу Бугара на Црном вису погинуо је командант Добровољачког одреда храбри потпуковник Војин Поповић-војвода Вук који је пре тога био рањен у руку.
Мртво тело ппотпуковника Војина Поповића упућено је за Скочивир. Молим за старање да се тело овог највећег борца за наше народне идеале достојно сахрани”.
У 17.58 час. са ОБр. 4296 извештен је командант III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „Ситуација до 17 час.:
1) Фронт леве колоне: У 8.30 и 9.30 час. непријатељ је нападао на Добровољачки одред на Црном вису; оба су напада одбијена. Око 12 час. Бугари су и по трећи пут напали на Црни вис са снагом знатно надмоћнијом од наше. Водила се огорчена борба и то поглавито ручним бомбама. Наши су се борили са највећом храброшћу; ту је поред својих војника погинуо и командант Добровољачког одреда, ппуковник Војин Поповић. После великих губитака наши су били принуђени да се нешто повуку са Црног виса око 13 час. одмах је отворена најјача артилериска ватра против Бугара на Црном вису. Магла је била густа као тесто, али је артилерија добро дејствовала и под заштитом те ватре наши су успели да овладају половином Црног виса. Упутно сам једну чету из резерве средње колоне на Црни вис. Сада је тамо пушкарање. 2) На фронту десне и средње колоне није било значајнијих догађаја.
У 18 час. јавља начелнику штаба пуковник Димитријевић из армије, да нам се упућује са к. 1212 14. пук на Ивенски мост; те да се тамо упути један официр, за прихват пука.
У 18.05 час. са ОБр. 4297 наређено команданту леве колоне: „Овог момента јавља командант III армије, да вам на Ивенски мост поред батаљона 4. пука упућује још и 14. пук. Упутите официра на Ивениски мост који ће сачекати 14. пук и одвести га где треба, о његовом доласку известити.
У 18.15 час. начелник штаба Дунавске дивизије јавља, да су издали наређење да се одмах крене 14. пук на Ивенски мост. Пук има 750 пушака а командант пука је пуковник Милосав Дамљановић.
У 18.20 час. начелник штаба јавио је мајору Брашићу да ће сад поћи 14. пук са к. 1212 на – Ивенски мост, те да се тамо упути официр за пријем.
Брашић: „добро, добро, добили смо по томе вашу депешу. Командат бригаде мисли овако: да 3. батаљон 4. пука упути у појачање I. батаљону Добровољачког одреда на Црном вису, где је већ упућена једна чета Павићевића, а 14. пук да доведе код вода Дебанжове батерије па сутра да се напада правцем Јелићевог батаљона (западна падина Грунишког виса)“.
Начелиик: Са свим се слажем. Брашић: „Јездић ће доћи овамо”. Начелник: Не би требало, тамо је тежиште ситуације, а сад се ваља свим силама упети да се одржи Црни вис, тамо где су сад наши.
Брашић: „Добро, наши сад држе пола Црног виса, а другу половину Бугари”.
У 18.30 час. мајор Пурић јавља, „да имају три дезертера из 49. бугарског пука, који држи Трнавску и Рововску косу. По свему изгледа да су се Бугари ојачали према десној колони”.
У 19 час. дошла је код дивизиског штаба чета 5. пука, која се упућује левој колони за појачање. Начелник штаба питао је мајора Брашића да ли им је потребна. Одговорио, да им је потребна и упућена је одмах са ордонансом.
У 19.20 час. командант III армије са ОБр. 4736 од 29. новембра у 19 час. доставља: „Наредио сам команданту Дунавске дивизије да вам упути одмах као појачање 14. пешад. пук. Са добијеиим појачањима нападните непријатеља 17. новембра изјутра и положај му заузмите”.
У 21 час. са ОБр. 4298 извештен је командант III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „Данас око 18 час. на седлу између Рововске и Браздасте косе а у рововима примећено је неколико војника у немачкој униформи, Сем тога вечерас су непријатељска стражарска одељења пришла ближе нашим рововима. Између 18 и 19.30 час. непријатељ, је на фронту средње колоне отворио доста јаку митраљеску ватру. Изгледа да је се непријатељ пред средњом колоном ојачао.
1) На фронту леве колоне до 21.30 час. нема промене; јаче пушкарање. Батаљон 4. пука приспео је и упућен ка Црном вису.
У 22 час. начелник штаба известио је референта за артилерију да ће му армија дотурити муницију до Баточина, а он да је превуче на Јурки.
У 22.30 час. са ОБр. 4301 извештен је командант III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „Данас су заробљена на Трновској коси 3 бугарска војника из 49. пука. Изјавили су: 1 ) На Трнавској коси налазе се по 3 чете 1. и 2. батаљона 49. пука, а на Рововској коси 3. батаљон истог пука; чете су јаке по 200 бораца; 2) На Трнавској коси пласиране су 2 брдске хаубице. На Соколу, Браздастој коси налази се по једна брдска брзометна батерија; 3) Пре 10 дана по једна чета из 1. и 2. батаљона упућене су ка Рапешком мосту. (Утврђено је да су ове две чете биле на коси која је од Црног виса спушта ка Црној реци).
У 22.45 час. са ОБр. 4302 издата је ова заповест: „Непријатељ је данас у 8.30 и 9.30 час. напао Добровољачки одред на Црном вису и оба је пута био одбијен. У 12 час. Бугари су понова напали на Црни вис и то знатно надмоћнији од од наших делова на Црном вису. После очајне борбе, наши су се за нешто били повукли, али одмах затим, потпомогнути са снажном артилериском ватром, повратили су положај. Вечерас је дивизији дошао у појачање 3-ћи батаљон 4. пука а у току ноћи 29./30. долази и цео 14. пук. Ова појачања ставио сам на расположење команданту леве колоне, коме сам данас упутио и једну чету 5. пука из састава средње колоне.
Командант III армије наредно је да дивизија са добивеним појачањима нападне непријатеља и заузме му положај.
Наређујем:
1) Да командант леве колоне настане свим средствима, да у току ноћи 29./30. одржи у својој власти Црни вис. У томе циљу огарантовати сигурно и брзу потпору како наше леве арлитилериске групе, тако и десне дунавске групе артилериске.
2) Да ојачана лева колона, сугра 30. XI одсудно нападне непријатеља на Грунишком вису у циљу овлажђивања овим положајем.
3) Командант артилерије настаће да се овај напад што боље припреми и огарантује сагласност садејства десне дунавске артилериске групе.
Почетак артилериске припреме 30.XI у 8 час., лаганом ватром. У случају густе магле, артилериску припрему отпочети чим буде могућно.
4) Задатак десне и средње колоне досадањи: сигурно одржање својих положаја и узнемиравање непријатеља.
Артилерија мора у свако доба бити готова, да у случају потребе најснажније интервенише.
5) II Тимочко завојиште налази се код Султаније Кул- белари, где слати рањенике и болеснике десне побочнице, десне и средње колоне као и десне и средње артилериске групе.
II дринско завојиште постављено је данас код с. Петалина и примаће рањенике леве колоне и леве артилериске групе. Евакуација рањеника вршиће се путем што води косом између Петалинског потока и р. Строшнице па преко с. Скочивира до Добровени, где се налази једно завојиште Дунавске дивизије.
Достављено командантима колона, артилерије, десне побочнице и пионирског полубатаљона.
У 23 час. са ОБр. 4304, извештен је командант Дунавске дивизије следеће: „Сутра 30.-ХI, ако 14. пук благовремено пристигне, као и ако не буде густа магла, ојачана лева колона ове дивизије напашће на непријатеља на Грунишком вису, у циљу овлађивања овим положајем. Почетак артилериске припреме у 8 часова.

Дејство Дунавске дивизије

У току целе ноћи 28./29. новембра непријатељска артилерија тукла је положаје десне колоне а нарочито с. Рапеш, нашто је наша артилерија одговарала слабом ватром; сем тога било је обострано пушкарање.
Код леве колоне ноћ прошла на миру. Са ОБр. 1821 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 8 час. примљено је наређење команданта III армије Обр 4585 којим доставља наређење Врховне Команде ОБр. 7983 о новим границама позадинске зоне. Ово је напред у целости изнето.
У 11 часова са ОБр. 1827 извештена армија и суседне дивизије следеће: „У току преподне густа магла. Борбе није било.
У 14.10 часова: Помоћник начелника штаба III армије тражи да се упути појачање Дринској дивизији на чију леву колону Бугари нападају. – Одговорено, да ће се упутити и заостали 3. батаљон 4. пука. – О овоме одмах издато наређење начелнику штаба 1. Дунавске бригаде с тим, да се овај батаљон упути преко Ивенског моста и тај правац да се осигурава и осматра једним делом коњичког дивизиона као и да се веза са Дринском дивизијом одржава.
У 14.30 часова: Извештен начелник штаба Дринске дивизије о упућивању 3. батаљ. 4. пука, с тим да га на Ивенском мосту дочека њихов официр са даљим наређењем. – Од њега добијен извештај, да Бугари нападају јаком снагом и да су дошли до половине западне падине Црне чуке.
Јављемо о горњем команданту пољског артилериског пука и наређено, да Дринце што енергичније потпомогне јер у случају избијања бугарског на саму реку, настаје опасност и по наше трупе. – Он извештава, да је већ оријентисан о ситуацији и да врло јако потпомаже Добровољачки одред, који се без тога не би ни оволико могао одржати, пошто је напад Бугара снажан. Јавља да је погинуо командант Добровољачког одреда.
У 14.35 часова начелник штаба Дринске дивизије пита колико има пушака 3. батаљон 4. пука и је ли се већ кренуо? Ако се није кренуо, моли да се најхитније упути. Одговорено, да батаљон има 225 пушака. Начелнику штаба 1. дунавске бригаде наређено понова да се батаљон најхитније крене на одређено место.
У 15.20 часова начелник штаба Дунавске бригаде јавља, да је батаљон 4. пука упућен у 14.45 часова. Извештава још, да је на левој обали Црне реке код Ивенског моста постављена једна контролна телефонска станица.
У 15.45 часова саопштено команданту 1. Тимочке бригаде да је командант дивизије решио да Тимочка бригада сутра у вече прими одсек леве колоне. У саставу ће иматм своја два пука и 18. пук, који повући прекосутра у вече у одсечну резерву. Саопштено му даље да је са обзиром на ситуацију код левог крила Дринске дивизије, која му је изложена, командант дивизије наредио, да се 1. батаљон 13. пука одмах ешалонира источно ка Брничкој коси и да ступи у везу са командантом 1. дунавске бригаде, који ће га у случају захтева ситуације и употребити; један батаљон 14. пука да се упути на зуб северно од с. Ивена, да не би било изненађења. Командант бригаде моли, да на ово друго место упути само једну чету, пошто се остали војници паре и купају. Ово му је одобрено. О овоме горе извештен начелник штаба 1. Дунавске бригаде с тим, да ће се њиховој колони свакојако послати у састав 9. пук на место 3. батаљона 4. пука. Осматрати мост на Црној реци, пошто се он налази наспрам левог крила Добровољачког одреда и може доћи у питање. О пројектованој смени извештен и командант 2. Дунавске бригаде.
У 15.5 часова начелник штаба III армије извештен, да због незгодног положаја моста на Црној реци 4. пук би у случају попуштања Добровољачког одреда, био набачен на Црну реку и остао би без моста.
У 16 часова команданту III армије и суседним дивизијама под ОБр. 1829 послат овај извештај:
У току после подне на положајима ове дивизије владала густа магла. Десна артилериска група помагала је јаком ватром лево крило Дринске дивизије, тукући Црну чуку северо-западно од Грунишког виса. На осталом делу фронта борбе није било. Према усменом телефонском наређењу те команде, 3. батаљон, 4. пука упућен је у 14.45 часова у састав Дринске дивизије”.
У 18 часова: команданту III армије послат под ОБр. 1830 следећи извештај: „У вези већ учињених представака од стране ове команде ОБр. 1765, 1782 и 1815 од 24., 25. и 28. новембра тек. год., част ми је у прилогу доставити команданту приложене представке команданта I. и II пешадиске бригаде ове дивизије, с молбом на увиђај. Поред већ издатих наређења о одржању морала код војника и нижих старешина ове дивизије, ја сам наредио да се детаљно испитају узроци нестанка 1 официра, 1 подофицира, 2 каплара и 9 редова из 7. и 18. пешад. пука и 1 редова из 14. пука и о резултату истраге поднећу извештај команданту. Из приложених пак преставака увиђа се, да је код нижих старешина овладала нека струја, која прети растројством, те сам, поред тога, што старешине наводе да је узрок томе крајњи замор, наредио командантима бригада, да на најпогодиији начин сазнају: не постоји ли каква организација, чији је циљ уношење растројства у нашу војску. Од своје стране предузео сам све мере, да се сменом делова у првој линији са деловима из резерве. Смени 7. пешад. пук из састава десне нападне колоне.
У 18.30 час. командант III армије са ОБр. 4736 наредио је: „Упутите одмах 14. пешад. пук преко Ивенског моста у састав Дринске дивизије. О извршењу известите одмах.
У 22 часа командант 1. Тимочке бригаде са ОБр. 1018 јавља, да се 14. пук прикупио и кренуо у састав Дринске дивизије данас у 21.30 часова. Према наређењу команданта III армије ОБр. 4736 упућен је 14. пешад. пук од коте 1212 у 21.30 час. правцем преко Ивенског моста у састав Дринске дивизије“.
Команданту Дринске дивизије под овим истим бројем послат извештај: „Молим да се упути један официр са наређењем, који ће 14. пук дочекати на Ивенском мосту”.
У 22.15 часова команданту III армије и суседним дивизијама под ОБр. 1836 послат овај извештај:
„Десна артилериска група ове дивизије потпомагала преко цедог дана јаком ватром лево крило Дринске дивизије. Непријатељска артилерија ретком ватром тукла је борбени поредак и десне и леве колоне ове дивизије.
Два дезертера из 3. батаљона 10. ополченског пука, који су се предали 2. дунавској бригади ноћу 28./29. новембра, изјављују: 3. батаљон 10. ополченског пука ради ноћу утврђења код с. Орле; испред Орле су у борбеној линији 55., 28. и 40. пук бугарски и један пук Немаца; 56. пук бугарски отишао је пре 4 дана у правиу Прилепа”.
Губитци: погинуло: подофицира 1, каплара и редова 3; рањено: подофицира 2, каплара и редова 5; контузовано: редова 2; нестало: редова 5; заробљено: каплара 1, редова 1.
Утрошено муниције: пушчане 12638, митраљеске 2200; ручних бомби 7; азен-бомби 46; ракетли за сигналисање 10; артилриских зрна 714.

Слични чланци: