Како је ноћ 28./29. октобра преведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3015 за овај дан.
У току дана:
На целом фронту бомбардовање непријатељских утврђења препрека и батерија.
У II час. са армиске осматрачнице на к. 735 извештава се телефоном III армија, да је артиљериска припрема отпочела у 8 час. и да ће трајати до 12 час., када отпочиње напад пешадије.
На фронту француско руске армије влада потпуно затишје. Г отово без икакве акције. С тога команда Француско-руске армије питана за узрок овога затишја. Одговорено: да је наређена енергична акција и да је сада поново издато наређење за што живљу акцију, нарочито артиљеријом. Најјача артиљериска припрема од 11.10 час. до 11.30 час. Ватра врло добра. Сасређена на важне ослоне тачке непријатељских положаја. У 11.30 час. десна колона Вардарске подилази непријатељском положају и поједини војници нарочито на десном крилу ускачу у непријатељске ровове.
У 12.30 часова десно крило десне колоне Вардарске и лево крило Моравске креће на јуриш. ускаче у предње ровове на Облој Чуци и „Марици”; али непријатељ врши контра-напад и дејством рововских оруђа, пешадиске и митраљеске ватре, уз бацање бомби, наши редови се колебају и повлаче у прву јаругу у непосредној близини непријатељских ровова.
У 13.10 час. Моравској наређено, да се предњи делови освеже, понови припрема и изврши поново напад на непријатеља. Ово исто поново наређује се и Вардарској.
Аеропланска ескадрила јавља. да су непријатељске батерије од Балдуенаца и Полога исчезле и моли за нов задатак.
Наређено да се авијонима извиђају нарочите батерије код Тепаваца и Полога, које дејствују врло интензивно. Да се врши реглажа и бомбардовање непријатељских логора и батерија.
У 14.25 час. Моравска јавља телефоном, да Бугари испред левог крила Дунавске беже. Ово одмах саопштено III армији с тим да се о овоме извести и Дунавска.
У 15.20 час. јављају Моравска и Вардарска да ће се после артиљериске припреме извршити напад пешадијом у времену од 16 1/2 до 17 час. али за то Моравска моли, да се предходно ојача бар са једним до два батаљона.
Вардарска саопштава, да изгледа. да се Моравци предомишљају и оклевају да ли да врше напад или не. С тога Командант армије у 15.35 час. наређује команданту Моравске, да одмах ступи у везу са командантом Вардарске, с напоменом, да ће му се као појачање упутити један батаљон с наређењем, да са Вардарском изврши напад у времену од 16.30 до 17 час.
О овоме извештена III армија у 16.40 часова.
33. Француска бригада 56-тим пуком врши напад у 16 час. на непријатељске ровове.
Код Сикрове бригаде ситуација без промене.
У 17.30 час. Командант армије пита Моравску. да ли је пешадија отпочела покрет, и ако не зашто? одговорено после пет минута: да се предњи делови крећу, само се покрет пешадије не види са армиске осматрачнице.
Око 17 часова десна колона Вардарске у нападу на непријатеља подилази његовим рововима тако близу, да је непријатељ наше војнике бомбама туко. Непријатељ на својим положајима, у његовој непосредној близини први борбени ред десне колоне. Лева колона Вардарске продужила пребацивање и подилажење непријатељским рововима за 200 до 400 метара.
За све време поновне артиљериске припреме цео борбени поредак леве колоне Моравске тучен најинтензивнијом артиљериском ватром од Полога, тако да наређени покрет пешадије у напред није могао отпочети у 17 час. При свем том делови 16. пука ипак су кренули у напред, али до мрака нису могли избити на линију непријатељских утврђења. Мрак прекида борбу.
Трупе утврђују нове положаје.
Напомена: 2 батаљона 18. пешад. пука упућена у бок непријатеља пред Дунавском, успела, да десним кридом заузму непријатељски ров на левој обали Чегелског потока и да избију за 200 метара испред левога крила 16. пука, који се данас није кренуо напред, ма да се непријатељ испред њега повукао. Један батаљон заувског пешадиског пука придат 18. пуку као резерва. Добровољачки батаљон, упућен у истом правцу, није могао кренути напред.
Командант армије депешом ОБр. 3044 наредио је за 30 октобар следеће: “Обзиром на велики утрошак муниције артиљериске у току последњих дана и обзиром на приличну замореност трупа
Наређујем:
Да се у току сутрашњега дана изврши што потпунија попуна муницијом и предузму остале припреме за даљи рад. Овим не искључујем активан рад појединих делова на фронту дивизија у свима повољним приликама, ради остварења повољнијега стања нападнога фронта”.
Командант армије депешом ОБр. 3046 у 24 часа наредио је командантима: Моравске и Вардарске дивизије следеће:
,.У најскоријем времену изволите ми јавити:
У чему лежи узрок да се и после овако силне артиљериске припреме у наређеним нападима последњих дана апсолутно и скоро ни у колико не успева? Има ли командант личног уверења да су се његове наредбе. издате за напад извршиле, доиста, са оном и онаком енергијом његових потчињених. у колико је то командант с правом очекивао од њих?
Како је морално стање код старешинског кадра а какво код војника?
Шта би требало све учинити, па да се поправи оно што сада не задовољава очекивања при операцијама?”
Дејство Моравске дивизије
Ноћ 28./29. октобра било је борбе код 3. батаљона 16. пешад. пука из леве колоне у којој су употребљене и ручне бомбе. До овог момента промене у ситуацији није било. Лева колона појачана је са две чете из дивизиске резерве. Сада се на фронту чује пушчана и артиљериска ватра. Извештај од десне колоне још није примљен.
У 4 час. командант 1. пешад. пука са ОБр. 432 јавља, да је ноћас према наређењу команданта 2. бригаде из 3-ћег батаљ. дао 2 чете као појачање левој колони. Остатак пука (пет чета) у резерви. Губитака нема.
У 4 час. Командант 1. бригаде са ОБр. 1009 извештава: У току ноћи 18. пешад. пук заузео је одређени му фронт и исти је посео са два батаљона а један је у резерви. Покушао је да се са патролама избије на прву косу на левој обали безименог потока. који утиче у Чегелски. али су исте бомбама и пушчаном ватром одбијене. На целом осталом фронту ове колоне пушкарање целе ноћи. Артиљерија ове колоне дејствовала је на непријатељске ровове до 18. час. У току ноћи било је губитака: рањено 2 редова контузовано 1 официр, контузован активни п.поручник водник 3. чете 1. батаљона 2. пешад. пука, Јеленко Јакова Ивановића из Ниша. Утрошено муниције: пушчане 10.000, митраљеске 1.100 метака и бомби 46.
У 5. час. ОБр. 1631 послат је Команданту I армије, Дунавске, Вардарске и Коњичке дивизије следећи извештај: “У току ове ноћи стигла су код десне колоне три батаљона из Вардарске дивизије. Два су батаљона одмах развијена у прву линију и са њима се покушавало да се заузме коса на левој обали безименог потока, који се улива у Чегелски поток, али су одбијени пушчаном ватром и бомбама, 3-ћи батаљон је задржан у резерви предња два батаљона. На сталном фронту десне колоне целе ноћи било је пушкарање. Св. ОБр. 1630.
У току дана:
У 9 часова непријатељска артиљериска зрна падају између наше предње линије и ровова. Изгледа да нема штете. До овог момента нема никаквог знака на непријатељском положају. Наша артиљерија и даље дејствује равномерно, противу непријатељских пешадиских утврђења као и противу непријатељских батерија. Реглажу тешкој артиљерији врше наши авиони.
У 10.45 час. Командант 2. бригаде јавља, да нека хаубица из Вардарске дивизије бије у наше војнике левога крила. Саопштено одмах команданту артиљерије Вардарске дивизије.
У 10.50 час. наша артиљерија туче врло интезивном ватром непријатељско утврћење. Командант пољског дивизиона јавио је, да непријатељ поседа утврђење па је зато ватра појачана.
У 11.10 час. отворена је паклена ватра на редут и непријатељске ровове западно од њега. Од дима се често цео вис никако није могао да види. За то време непријатељ је такође доста јаком ватром, али много слабијом од наше, тукао наше резерве позади наше прве линије ровова.
У 11.25 час. види се да устају и сагињу се непријатељски војници одмах западно до редута.
V 11.35 час. виде се наши војници да се један по један повлачи у задњи ров са косице (језичка) између белог рова и редута.
Командант хаубичког дивизиона јавља, да је непријатељ сад потпуно угврђен и да пешадија треба још мало да сачека док се још мало туче.
У 11.45 час. виде се наши пешаци да су се кренулчи ка бугарском редуту.
У 12.15 часова цела наша лева колона избила је на непријатељски гребен на целој линији. За све време подилажења као и по избијању непријатељска артилерија са Полога туче уздуж нашу I линију.
Непријатељска артилерија са правца од севера туче фронталном ватром цео гребен на који је избила наша пешадија.
У 12.30 час. наша пешадија вратила се понова ватраг у своје позадње ровове.
У 12.35 час. непријатељска пешадија понова је избила на целој линији гребена.
У 12.40 час. наша је артилерија почела ноново да туче гребен. Неколико непријатељских војника виде се да су побегли из рова.
Командант артилерије по извештају свог једног команданта дивизијона јавља, да је наша пешадија избила у утврђење са западне стране, и у моменту избијања прикупљена непријатељска пешадија кренула напред и потисла нашу целу линију.
У 12.50 час. начелник штаба известио је о горњем помоћника армиског штаба.
У 13. час. начелник штаба саопштио начелннку штаба 2. бригаде да се понова предузима напад; да се извести од команданта ако им је потребно какво појачање и о томе да јави. Ово друго казао је начелник штаба и начелнику штаба 1. бригаде.
У 13.15 час. командант 2. бригаде дао је обавештење о горе описаном догађају.
У 14.30 час. јавили су командант 1. пука и хаубичког дивизиона да непријатељски војници наспрам крајњег левог крила Дунавске дивизије услед дејства наше хаубичке артилерије одступају у великом нереду. О овоме је извештен одмах помоћник начелника армиског штаба.
У 16. час. командант I армије са ОБр. 3026 издао је наредбу на основу које је под ОБр. 1641 иидата следећа заповест јединицама: “Да општи пешадиски напад обеју нападних колона понова отпочне у 17 час. Нападу пешадиском да предходи бомбардовање непријатељских положаја целокупном артилеријом која за то стоји на расположењу. Бомбардовање артилеријом да отпочне у 16.30 час. Команданту десне колоне стављам на расположење један батаљон зуавског пука за употребу на бок непријатељских трупа у правцу Полога, а између десног крила 2. пука и левог крила 18. пука батаљон зуава налази се код с. Сливнице.
У 16 час. јавио је начелник штаба да има неколико заробљених Немаца код 16. пука.
У 16.30 час. јавља командат 2. бригаде да у непријатељским рововима нема много војника, него се сем најмањег броја, сви налазе одмах позади гребена у пасивним заклонима. Наша артилерија требала би да повећа одстојање. Почела је опет наша интензивна артилериска ватра. За време бомбардовања непријатељска артилериска ватра такође је обухватала умереном ватром наше ровове. Највише је дејствовала једна непријатељска батерија позади левог рова, чији се пламен увек добро видео. Наша је артилерија избацила приличан број метака на њу, али до 17 час. није се успело да се ућутка.
У 17. час. чује се по мало пешадиска ватра а чује се један митраљез.
У 17.25 час. командант 2. бригаде јавља да артилерија Вардарске дивизије туче наше лево крило. Саопштено команданту артилерије Вардарске дивизије.
У 17.30 час. начелиик штаба саопштава команданту 2. бригаде, да се не види још никакав покрет пешадије. Казао му је даље, да према наређењу изда одмах и он своје нарећење и да се пешадија крене па ма какви били губитци. да не прима на себе оно што други треба да ради. Из армије непрестано стављају примедбе и више се не може да одговара. Начелник штаба 1. бригаде саопштава начелнику дивизиског штаба, да су извесни делови заузели прву косицу напред и командант је ојачао први борбени ред једном четом из резерве. 18. пук такође постепено иде напред ка Пологу.
Начелник штаба Вардарске дивизије саопштава, да је наше лево крило изостало и с тога он трпи бочну ватру. Начелник штаба је ово саопштио начелнику штаба 2. бригаде и казао му, да се 16. пук крене и избије на вис па макар сви изгинули. Да се предузме и нађе начина да се наређење изврши. Он одговара да је сада развијена јака пешадиска и митраљеска паљба. Опет је било расправљање једно између начелника штаба ове и Вардарске дивизије.
У 18. час. командант 2. бригаде саопштава, да је се лично уверио да је наше лево крило испред десног крила Вардарске дивизије и захтева да се саопшти начелиику штаба Вардарске дивизије, да њихов деснокрилни командант бригаде изађе на своје десно крило, он ће на своје лево крило и том приликом да се наћу и споразумно утврде тачност њихове спорње – оптужбе. Начелник штаба одмах је саопштио начелнику штаба Вардарске дивизије, али је овај избегао да се горњи предлог оствари.
У 18. час. по прикупљеним податцима од команданата колона послат је следећи извештај о губитцима у току дана 28. ов. м-ца и ноћи 28. ов. м-ца команданту I армије, Дунавска, Вардарска и Коњичка дивизија под ОБр. 1649.: Код леве колоне погинуло 1 официр и 11 редова; рањено 2 официра, 5 подофицира и 46 редова; контузовано 1 официр и 6 редова; нестало 4 редова. Од официра погинуо је водник 1 чете 3. батаљона 16. пука резервни педшад. ппоручник Никола Стојана Стојковића; а рањени су водник 1. чете 1. батаљона 16. пука резервни потпоручник Александар Крсте Живковића из с. горње Врежине срез и округ нишки и водник 3. чете 3. батаљона 16. пешад. пука активни пешад. потпоручник Радован Живојина Лаушевића из Мостара – Херцеговина, а контузован је водник 1. чете 1. батаљона 16. пука резервни пешад. потпоручник Ранђел М. Марковић. Код десне колоне: погинуло 1 каплар и 1 редов; рањено 1 подофицир 1 каплар и 4 редова; контузовано 1 официр и 1 редов. Контузовани официр је активни пешад. потпоручник водник 3. чете 1. батаљона 2. пука Јеленко Јакова Ивановића из Ниша. Код артилерије: рањено 1 подофицир; контузовано 1 каплар и 1 редов.
У 19.50 час. са ОБр. 1645 послат је вечерњи извештај команданту I армије, Дунавске, Вардарске и Коњичке дивизије следеће садржине:
“У данашњем нападу десна колона ове дивизије својим центром заузела је шиљасту камениту чуку и на истој се утврдила. Десно и лево крило ове колоне учврстили су се на истој висини на којој и центар. 18. пешад. пук упућен у напад преко Чегелског потока у бок непријатељских трупа пред фронтом Дунавске дивизије, успео је својим десним крилом и поред јаке пешачке ватре да заузме непријатељски ров на левој обали Чегелског потока. Добровољачки батаљон упућен у истом правцу није могао да крене напред. Десно крило 18. пука избило је на 200 метара испред левог крила 14. пука, које данас ни корака није кренуло напред и ако је покрет могло врло лако да врши, јер је непријатељ око 15 час. пред 14. пуком бегао. Ова неактивност 14. пешад. пука окуражила је непријатеља, те је своје одступајуће делове вратио и неке од својих изгубљених ровова поново посео услед чега ће десно крило 18. пука бити изложено бочној ватри. Неопходно је потребно, да лево крило 14. пука још у току ноћи крене напред и заузме врло слабо поседнуте непријатељске ровове пред својим фронтом како би се омогућио опстанак десном крилу 18. пешад. пука на ново заузетим положајима. Један батаљон Зуав. пешад. пука придат је 18. пешад. пуку као резерва. Лева колона при данашњем нападном покрету ка лннији непријатељских утврђења била је изложена јакој непријатељској артилериској ватри с фронта а исто тако и с бока правцем од Чегела и Полога. При свем том наступање продужила и око 12.35 час. подишла је непријатељским рововима и одмах затим пошло се на јуриш, при коме су војници ускочили у предње ровове бацајући бомбе, али су били обасути јаком пешадиском и митраљеском ватром са оба бока а у исто време непријатељ предузима контранапад гађајући једновремено наше војнике из својих рововских оруђа и бацајући бомбе, што је учинило да се наши поколебају и поврну назад, задржавајући се ипак у првој јарузи у непосредној близини непријатељских ровова. По подне је понова наређено да после артилериске припреме пола сата, пешадиски напад понова одпочне у 17 час. За време артилериске припреме непријатељска артилерија са Полога најинтензивнијом ватром тукла је бочно цео борбени поредак леве колоне тако, да покрет напред није могао да почне на време.
Но при свем том делови 16. пука предузели су покрет унапред али се до мрака на линију непријатељских утврђења није могло избити. Према извештају команданта леве колоне губитци су велики. Извештај о губитцима послаћу накнадно”.
У 20.50 часова послат је под ОБр. 1353 команданту I армије и суседним дивизијама извод из саслушања заробљеника а који гласи: „Данасје заробљено 10 немачких војника из 7. чете 2. батаљона 42. пешад. пука. На саслушању су изјавили да је цео 42. пешад. пук пред фронтом леве колоне ове дивизије, да се у близини 42. пука налазе још 146. и 231. немачки пешад. пук и један немачки ловачки батаљон. Чете су биле јаке до јучерашње борбе 250 људи. У јучерашњој борби имали су врло велике губитке од наше артилерије тако, да је бројно стање њихове чете било јутрос 150 а у данашњој борби губитци су им много већи. У изјавама у опште су врло уздржљиви.
Дејство Вардарске дивизије
У току ноћи 28./29. октобра заробљен је 1 немачки војннк из 146. пешад. пука. Његов пук има 2 батаљона у првој борбеној линији, а један у резерви пуковској, која се налази у једном селу позади које има манастир.
Прва борбена линија иде од Обле чуке па на запад десно (западно) од овога пута (146) налази се 12. јегерски немачки батаљон а до њега још у десно (западно) налази се 59. немачки пук. Лево (источно) од 146. пука налазе се Бугари. Са Бугарима нису измешани, већ сваки има свој одсек. Према томе, према фронту ове дивизије налазе се само Немци а то се види и по дејству снажном, њихове артиљериске ватре”.
Са ОБр. 2205 од 8.30 час. команданту I армије достављено је следеће: 15. ов. м-ца предао се у с. Броду 1 бугарски војник из 12. пука. – Дао је следеће податке: 12. пук налазн се цео на десној обали Црне реке, а дуж леве обале Сакулеве реке, 2 чете 2. батаљона налазе се на левој обали Црне реке и држе везу са Немцима.
Лево (источно) од ове две чете 12. пука налазе се два немачка пука, а која су по броју незна, нити зна њихов распоред. За долазак других немачких пукова није чуо.
Са ОБр. 2204 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Командант дивизије у 2 часа са ОБр. 2199 наредио је командантима леве и десне колоне, да се данас (29) продужи напад према мојој заповести ОБр. 2121 од 24. тек. м-ца.
Припреми за напад пешадијом да предходи јако бомбардовање непријатељских ровова и препрека. Бомбардовање отпочети у 8 час. и трајаће до 11 и по час. у које ће време бити енергичан покрет за напад пешадијом. Ватру артилериску не растурати већ што јаче сасредити на најважније тачке непријатељског фронта. Најјачу интензивност артилериског дејства треба изјавити последњих 20 минута пред општи напад.
Командант артилерије тражиће хитно интервенцију армиске тешке артиљерије у случају појава непријатељске артилерије, исто тако тражиће, да француска тешка батерија туче најважније и најјаче тачке нападног фронта и десне и леве колоне”.
Командант десне колоне са ОБр. 1052 од 16 час. доставио је: Десно крило ове бригаде налази се на истоку од с. Велесела до 900 мет., а највише 1 км. и то на Облом вису, где су на источној половини делови Моравске дивизије а на запалу десно крило ове бригаде. Обли вис налази се на истоку од Каменитог, који је северно од с. Велесела, и то Обли вис је други по реду од каменитог, рачунајући на исток, а за бољу оријентацију треба знати, да је каменити вис северно од села Велесела сав у камену – кршу, од њега на исток први вис је такође у кршу, па онда долази седло, које такође има крша, па онда обли вис, који на целом свом гребену нема крша већ га има само у своме подножју. Тај вис је граница између ове бригаде и Моравске дивизије. Лево крило ове бригаде налази се од чуке (која је у виду пласта), а коју је ова бригада држала раније, губила у борби и исте ноћи вратила, па је после предала 2. бригади за 150 мет. на исток. Дужина борбеног поредка ове бригаде је до 1500 мет. (21. пук држи 800 до 900 мет., а 22. пук држи 700 мет.) Св. ОБр. 2191 те команде”.
Командант 1. и 2. бригаде, артилерије и опште резерве са ОБр. 2212 од данас наређено је следеће:
Према данашњој борби, нашој снажној припреми и упорности противничкој, да се закључити, да ова борба може трајати неколико дана.
Што имам главно да напоменем командантима то је, да својим борбеним развојем гледају, да избегну јаку артилериску ватру, користећи се теренским угибима и избегавајуђи тачке и просторије, које противник бије снажном артилериском ватром. Све своје линије утврђивати и то што дубље то боље. Избегавати утврђивање за лежећи став, јер оно не користи ништа. Досадањи организовани борбени положај, употребитн за резерве, утврђујући га и даље. Прва тежња командантима дакле треба да буде да овај борбени поредак на земљишту поставе тако да се што боље обезбеде од артилериске ватре. Препоручујем командантима што већу штедњу и чување људи; то се најбоље постиже умешним коришћењем земљишта и што дубљим утврђивањем. Тесну везу одржавати између себе. Контра напад противников сматрати за срећну прилику, да му се нанесу губитци. Стоку скрити и захтевати од коњоводаца, да праве усеке и заклоне за стоку од артилериске ватре.
Командант леве колоне са ОБр. 735 од 13 час. извештава: у 8 час. отпочело је бомбардовање а у 11.10 час. најстраховитије, а убрзо затим избачене су патроле пред фронтом колоне позади којих је у 11.30 час. кренут стрељачки строј.
Непријатељ је обасипао веома јаком ватром из тешких оруђа моје десно крило а убрзо затим одпочео је да туче шрапнелом пешадију и митраљеском ватром наступајуће делове, а нарочито из врбака северно од црне – конуске чуке, где има два митраљеза, одакле је почео да баца и црвене ракетле и да даје сигнале црвеним барјачићима. Услед јаке противничке ватре, покрет се врши пребацивањем појединаца. Лево моје крило заједно са Французима у покрету. Према моме десном крилу (јужно од црне конусне – чуке) непријатељ је до сада прикупио до 2 чете. које наши гађају, а Французи својим митраљезима такође дејствују на њих.
Исти командант са ОБр. 755 од 17 час. извештава: „Моја лева колона и центар борбеног поретка трпе. ужасну пешадиску и митраљеску ватру анфиладну од непријатеља испред Француза пошто они од 14 час. не врше никакав покрет и знатно су изостали, и ако сам неколико пута молио да крену напред и у напад”.
Исти Командант са ОБр. 756 од данас извештава:
Артилерија ове колоне отпочела је у 8 час. бомбардовање које је непрестано трајало до 11.10 час., а од тог времена до 11.30 час. отпочео је најинтезивније.
У 11 час. избачене су патроле испред фронта ове колоне позади којих се отпочео да креће стрељачки строј. Непријатељ је обасипао веома јаком ватром из тежих оруђа моје десно крило а убрзо и цео борбени ред. У исто време непријатељ је отпочео да туче шрапнелима као и пешадиском и митраљеском ватром наступајуће делове а нарочито је јако тукао из врбака северно од црне – конусне – чуке где је имао два митраљеза а где су примећене и две непријатељске чете. Са тог места непријатељ је око 13. час. бацао црвене ракетле и давао сигнале црвеним барјачићима. Услед јаке непријатељске, пешадиске, артилериске, и митраљеске ватре кретање стрељачких стројева у целини није се могло вршити, већ се ово морало извршити пребацивањем појединаца и то групама.
Француски батаљон лево, који је делом почео једновремено да се пребацује са мојим левим крилом у 14 1/2 час. прекинуо је сваки даљи покрет и од тог времена није се помакао са места, Због овога моје лево крило и центар и сувише су експонирани у односу на десно крило Француза (на 400 мет. испред њих) услед чега су изложени веома јакој и јако осетљивој анфиладној пешадиској и митраљеској ватри, која веома јако женира и у многоме кочи сваки мој даљи покрет. Пребацивање се без престанка вршило и после изведене снажне артилериске припреме од 16.30 до 17 час. извршен је енергичан покрет у напред заједно са пребацивањем резерви, што је изазвало јаку артилериску ватру, пешадиску и митраљеску, због чега је кретање стрељачког строја било заустављено а и даљи покрет продужен пребацивањем појединаца. По извештају команданта моје десне колоне лево крило 22. пука извршило је нешто мало покрет у напред, због чега је моје десно крило такође овде експонирано на овом иначе јако осетљивом месту.
У 18.30 час. ситуација оваква:
Стрељачки строј ове колоне подишао је на 200 до 300 мет. испред непријатељских опкопа. Резерве су привучене што ближе у напред, утврђивање се врши, а предузете су мере да се лево крило 22. пука изравна са мојим десним. Молим за наређење Французима за излазак у моју висину. Сада повремена пешадиска, митраљеска и артилериска ватра.
У 21. час. са ОБр. 2213 извештена је армија, Моравска и коњичка дивизија следеће:
„Данас у 8 час. отпочеле су наше батерије бомбардовање непријате.љских положаја. Ватра је прво била слаба, потом све јача. тако да је од 11.10 час. до 11.30 час. достигла највећу јачину. Артилериска ватра била је врло добра и сасређена на важне и ослоне тачке непријатељских положаја.
У 11.30 час. десна колона подилазила је у нападном фронту и поједини војници већ су упадали у непријатељске ровове, нарочито на десном крилу ове колоне: У 12.20 час. десно крило ове колоне и лево крило Моравске дивизије заузели су Облу чуку. Али је непријатељ отпочео бацати бомбе и после кратке борбе десно крило ове колоне повукло се 100 мет. од Обле чуке.
Лева колона у нападу била је тучена јаком ватром из тешких оруђа, те је покрет вршила пребацивањем појединих војника, доцније је наишла на непријатељску пешадиску и и митраљеску ватру и била је заустављена. Француски батаљон лево једновремено је био вршио пребацивање и био је у тесној вези са левом колоном.
Пошто први напад није успео то је од 16.30-17 час. извршено опет бомбардовање положаја. Десна колона отпочела је напад и десним крилом подишла тако близу, да је непријатељ тукао наше војнике бомбама. Непријатељ је остао на својим положајима а у непосредној близини налази се први борбени ред ове колоне. Непријатељ баца сада осветљавајуће ракетле и бомбе и отвара пешадиску и митраљеску ватру, на коју наше трупе одговарају.
Лева колона продужила је пребацивање ка непријатељу. Ово је пребацивање тучено јаком артилериском, пешадиском и митраљеском ватром. Подишло се на 200-400 мет. до непријатељских ровова. Наше се трупе сада утврђују на новим положајима. Податци о губитцима поднеће се накнадно.
Командант I. армије са ОБр. 3046 од 0.30 час. наредио је следеће:
У најскоријем времену изволите ми јавити:
1. – У чему лежи узрок да се и после овако силне артилериске припреме у наређиваним нападима последњих дана апсолутно и скоро ни у колико не успева.
2. – Има ли командант личног уверења да су се његове наредбе издавате за напаа извршавале доиста са оном и оноликом енергијом његових подчињених у колико је то командант са правом очекивао од њих.
3. – Какво је морално стање код старешинског кадра, а какво код војника.
4. – Шта би требало учинити да се поправи оно, што сад незадовољава очекивање у операцијама.”
Са ОБр. 2215 достављено је следеће команданту I армије:
“Према наређењу команданта ОБр. 3046 од 29. октобра 1916. год. част ми је дати одговор у следећем:
На питање под 1. – Неизбијање пешадије на противнички положај има се објаснити што је непријатељ врло јак на овом правцу и дејствује снажном артилериском, пешачком и митраљеском ватром и баца разне врсте бомби из ровова. 1. пешад. бригада јуче је енергично отпочела борбу, али је принуђена на застој услед бочне артилериске ватре (са теренског прегиба на положају к. 1212); Сумњиво је када би се избацило на косу да би се могло одржати на томе положају због те бочне ватре. Доказ јучерање повлачење левог крила Моравске дивизије и мога десног крила. Потребно је тако рећи у једном потезу нападати и овај положај и комплекс положаја к. 1212. Ово је пак немогуће без интимног садејства Дунавске дивизије.
Центар мога распореда мало је јуче напредовао због јаке баражне ватре противничких тешких оруђа. Лево крило 2. бригаде доста је напредовало својим крајњим левим крилом на 400 мет. испред Француза, те је имало губитака од бочне противничке ватре. Морао сам да заломим ово крило, да би се одбранио од те ватре. Тако борбени је поредак сада у непосредној близини до противника, подвучен под положај местимично у борби са бомбама. У опште узев овај напад због топографских услова и концентричних противничких јаких снага, а нарочито артилерије на овом правцу сумњив је да успе догод се сразмерно јачом снагом не напада комплекс положаја коте 1212, који правац једино даје гаранције за успешан рад и на нашем фронту.
Тако исто не може се остати ни у овоме положају због карактера земљишта и великих свакодневних губитака. Ако се пође са поставке, да је непријатељ јак овде једну немачку дивизију не рачунајући Бугаре и да могу ојачања стићи баш на овај правац по противника, онда је свако оклевање опасно. Нема ли се опште офанзивне моћи за даљи рад боље је обезбедити до сада стечено, него вршити напоре који усамљени не могу донети решење битке око Битоња.
На тачку 2. – О извршивању нарећења не треба ни посумњати. За неколико послeдњих дана избачених 800 људи, нарочито велики број официра из строја доказ великих напора Садања јачина дивизије око 4000 пушака.
На тачку 3. – Морално стање г. официра и војника за похвалу. Замор врло велики. Велико нерасположење наспрам савезника, који су нас пустили да готово досад сами подносимо терете бораба. Саопштава се општа Битољска битка, а међутим види се сепаратичан рад појединих јединица и то баш на овоме правцу који усамљен нема никакве слободе у маневровању.
На тачку 4. – Моје мишљење да треба бити генералну битку, без оклевања и једнога дана без полумера и са слободним ангажовањем свију резерава. Специјално на овом правцу Дунавска дивизија влада маневриштем, треба је ојачати да што пре избије у висину I армије и онда предузети генералан напад.
Ојачање противника на овом правцу могло би да донесе као последицу овлађивања положаја на левој обали Црне реке и разуме се компромитовање великих концентрисаних снага Савезничких на фронту Кенали-Флорина и западно.
Молим команданта за извињење што сам се у неколико упустио у општа расматрања ван оквира ове јединице, али је то тако у вези да сматрам за потребно да на дата ми питања опширније одговорим.”
Командант I армије са ОБр. 3044 издао је следеће наређење за рад 30. тек. м-ца.
Дејство Коњичке дивизије
У току ноћн 28./29. октобра промене у распореду било је следеће: Један батаљон 2. бис зуавског пука упућен је команданту 17. француске дивизије.
У току дана:
У 8.50 часова командант 1. коњичке бригаде са ОБр. 1081 известио је: “По извештају вође официрске патроле који одржава везу са генералом Сикром. – Ноћ је прошла без значаја. Французи су вршили неколико пута пробни напад али су их Бугари одбили и вратили у ровове. – Ситуација на фронту непромењена.”
У 10.45 часова командант 1. коњичке бригаде телефоном известио је начелннка штаба, да је код њега био командант 8. шасерског коњичког пука и молио, да остане и даље са биваком на досадашњем месту, а да ће он увек на време стићи. О овоме је извештен командант дивизије и одобрено му је.
У 15.45 часова депешом ОБр. 2551 наређено команданту 2. бис зуавског пука: „Један батаљон ваш одмах ставите на расположење командангу Моравске дивизије. Комндант батаљона да се јави команданту 1. пешад. бригаде пуковнику Марјановићу у Сливици.
У 16 ч. Помоћник начелника штаба I армије известио је начелника штаба да ће у 16.30 часова отпочети бомбардовање а у 17 ч. пешачки напад. Предњи делови непријатељски по добијеним извештајима одступају. Скреће се пажња команданту коњичке дивизије да по успеху пешачких дивизија користи сваки згодан моменат за гоњење, па ма у које доба дана то било.
Начелник штаба извештава га да му је командант Моравске дивизије упутио 1 батаљон из 2. зуавског пука; Помоћник начелника штаба I армије јавља да командант армије одобрава.
У 16.05 ч. Начелник штаба извештава команданта I. коњичке бригаде о времену када ће отпочети напад Вардарске и Моравске дивизије и да буде потпуно припреман.
У 16.15 часова депеша ОБр. 2551 у француском преводу предата аћутанту 2. бис. зуавског пука.
У 16.27 часова добијена наредба команданта I армије ОБр. 3026, а која је напред у целости изнета.
У 23.33 часа примљена је наредба команданта I армије ОБр. 3044 за сутрашњи рад а која је напред у целости за овај дан изнета.