Како је ноћ 28./29. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3843 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3587, 3604 . 3605, 3609, изнети код исте за овај дан
Од Команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1451, 1456, 1457, 1462, изнети код исте за овај дан.
У 14.30 часова: I армија телефоном јавља, да Бугари пред левим крилом Дунавске дивизије беже из ровова јер су обасути јаком ватром, али се пешадија Дунавске дивизије не креће. Моравска дивизија нема везе (са телефоном) са Дунавском дивизијом, прекинута је, те јој она то није могла јавити. –
О томе је извештена Дунавска дивизија. – Начелник штаба Дунавске дивизије извештава, да они ту избијају, али незнају, шта се код непријатеља дешава.
У 16.50 час. 1 армија телефоном јавља, да је код те армије артиљериске припреме су најјаче, и да у 17 час. почиње напад пешадије. – Телефоном је тражена Дунавска дивизија да јој се ово саопшти али није било везе (почето гађање у 17.5 час.). У 17.45 час. добијена је понова веза и саопштено је начелнику штаба саопштење I армије и наређено да и Дунавска дивизија садејствује овоме поновном нападу дивизија армије.
17 часова командант ове армије са ОБр. 3857 издаје овако наређење: „Пошто је рекверирано 580 магараца и 61 коњ пошто су узети људи потребни за терање стоке – Наређујем: 1) Да у команди колонских возова француско одељење носи назив 6. одељење. – 2) Да се образује и 7. одељење од ове реквириране стоке, ово одељење да се формира од 4 вода. –
3) Командант инжињерије и начелник саобраћаја ове армије узеће привремено официре јединица из 3. позива за командира и војнике 7. одељења и извршиће формирање”. Ово наређење достављено: Команданту инжињерије и начелнику саобраћаја, III армији. Интенданту и начелнику артиљерије III армије.
У 18.50 часова Врховна Команда са ОБр. 6985 тражи извештај колико је бројно стање људства војводе Михаила Јосифовића, са којим је јединицама учествовао у борбама и кад; од када је са Дринским пуком III позива и по чијем наређењу. (св. ОБр. 3812 ове Команде). – По овоме тражењу послат је следећи одговор: Војвода Михаило има 9 људи. Код Лериа тукао је се под командом мајора Вуловића, а одатле по његовом наређењу тукао је се са добровољачким одредом ппуковника Поповића, у свима борбама у којима је овај учествовао, са Кајмакчаланом закључно. Од тад он је у Дринском пуку III позива где чека да буде упућен пуковнику Алимпију Марјановићу по наређењу ОБр. 3424 од 8.-VIII. тек. год.
Дејство Дринске Дивизије
У току ноћи 28./29. октобра на фронту, ове дивизије било је слабе пушчане ватре и понеки артиљериски метак. Команданту Дунавске дивизије стављен је на расположење 4. пук са одређеном брдском артиљеријом. Са ОБр. 3787 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 6.30 часова Команданту леве колоне са ОБр. 3588 наређено је: да му се упути једно рововско оруђе, које ће ставити на расположење команданту 4. пука; ако га Дунавци не могу снабдевати бомбама, снабдеваћемо их ми, а нагласите им да се оскудева у превозним средствима.
У 10 ч. Командант дивизије са ОБр. 3597 издао је наредбу свима јединицама следеће садржине:
“Снабдевање трупа са храном и осталим потребама, услов је да се код војника одржи и сачува морална и физичка снага. Позивам све команданте и старешине да уложе највећу бригу око снабдевања војника, тако да он добије оно у ствари што му следује. У вечерњим и јутарњим извештајима достављати ми податке о снабдевању.
Командант десне колоне са ОБр. 1752 од 29-Х. 9 ч. извештава: “Јединице колоне снабдевају се само једним путем, који са Милетине косе иде северним падинама Флоке на косу Султаније Кулбелери. Пут је и сувише узан и товарна стока не може да се мимоилази. Молим да се пут прошири”. – Усмено наређено референту за инжињерију да прошири овај пут.
У 10 час. Команданту III армије са ОБр. 3604 послат је следећи извештај:
Губитци 24-Х војника: погинуо 1, рањено 8. Губитци 25-Х официра: рањен 1, војника погинуло 5, рањено 31, контузовано 3. Губитци: 26-Х: официра рањено 5, контузован 1; војника погинуло 6, рањено 22, нестало 1, контузован 1. Губитци: 27-Х војника погинуло 5, рањено 9, нестало 2. Губитци: 28-Х војника погинуло 8, рањено 42, нестало 8, контузовано 8.
Ситуација до 12 часова:
,.На фронту затишје, с времена на време јављају се поједине непријатељске батерије са ОБр. 3605 извештен командант армије и суседне дивизије.
У 18.10 часова: Стање непромењено, Наше батерије Повремено су дејствовале. Лева група потпомагала је напад десне Дунавске колоне са ОБр. 3609.
У 22 часа командант дивизије са ОБр. 3611 издаје следећу заповест:
“Сем обичнијег пушкарања и обостране повремене артиљериске ватрe, на фронту дивизије ничег важнијег.
За 30-X наређујем:
Све трупе продужиће рад по мојој јучерашњој заповести. Достављено Командантима колона, артиљерије, 5. пука, десне побочнице и командиру ескадрона.
У 22.15 часова примљен је извештај команданта армије ОБр. 3863 следеђе садржине: Аеронланским извиђањем 28. овог м-ца утврђено је: Једна батерија од 3 оруђа северо-источно од с. Полога на 1 км., дејствује. 20.X око 9 ч. утврђено је: Код Мусиоба велико повећање шатора. Исгочно од с. 25 до 30 великих шатора и неколико малих. Јужно од Чегела и даље су топови у ампласманима. – Достављено предње команданту артиљерије да прими к знању.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 28./29. октобра на фронту ове дивизије до 4 часа повремена пешадиска, митраљеска и артиљериска ватра.
“Непријатељ је тукао хаубичким оруђима фронт и позадину десног крила леве колоне (13. пешад. пук.) Од 4 часа отпочео је напад леве колоне ове дивизије. Промене у распореду: 4. пешад. пук са придатом му групом брдске артилерије из састава Дринске дивизје и 9. пешад. пук из дивизиске резерве ушли су у састав десне нападне колоне. 3. батаљон 14. пука из састава десне и 3. батаљон 18. пука из састава леве нападне колоне ушли су у састав дивизиске резерве. Код села Скочивира.
Са ОБр. 1451 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 16 часова: Начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља, да је у 4 часа отпочео напад те колоне. 13. пук сасвим подишао осматрачници № 1 а центром камењарима западно од ње, али је ту застао јер добија врло јаку ватру а наишао је на једну узану и врло стрму јаругу, те сваког који покуша да пређе преко ње (а то иде споро) непријатељ обаспе бомбама и пушчаном ватром. Лево крило 13. пука и десно крило 14. пука подишли су рововима сасвим. Изгледа може се радити само тим јединим крилом или да нападне и десна колона. – Начелник дивизиског штаба одговорио, да десна колона за сада то не може да учини, већ се мора радити десним крилом 14. и левим крилом 13. пука, те да се заузму црвени ровови и тако да се изманеврује Осматрачница № 1.
6.35 часова: Командант 1 Дунавске бригаде јавља, да је учинио следећи план за начин рада према заповести ОБр. 1450: „Два батаљона 4. пука да наступају од Црне Чуке (Чука № 2); да батаљон 4. пука и два батаљона 2. пука наступају од Белог Камењара (Чука № I); да 8. пук и 1 батаљон 2. пука наступају од “Чуке 2” на Крстати ров. Одсечну резерву није оставио, јер сматра да због брдског терена није могуће неко брзо маневровање” – Само да се ово све изведе и да се изврши потпуна реглажа артиљериске ватре треба времена. Прво мисли да ради на потпуном овлађивању Црном Чуком и држи да ће до увече то бити готово, на сутра се ангажовати директно против самих „Чука” – На питање начелника дивизиског штаба: да ли да једним делом са Белог Камењара напада у бок Црну чуку, одговорно: „да би том делу и сувише био откривен леви бок и да је то тешко изводљиво због велике стрменитости јаруге”.
У 8 часова Командант I армије са ОБр. 2997 јавља:
“Да су 28. овог м-ца 3 батаљона те дивизије (који су у 1 Армији) упућени на крајње десно крило ради дејства у бок непријатељу пред вашом дивизијом.
16. ов. м-ца код I Армије почеће бомбардовање у 8 часова, а у 11.30 почеће покрет пешадије”. О овоме се извештавате ради знања”. На основу предњег издато одмах наређење ОБр. 1452: Трупе I армије отпочеће у 8 часова бомбардовање непријатељског положаја. а од 11.10 часова припрему пешадиског напада, најјачом артиљериском ватром, која ће трајати 20 минута. У 11.30 часова трупе I армије предузимају општи напад на непријатеља пред својим фронтом. У циљу садејства томе иападу, Дунавска дивизија предузеће напад пешадијом у 11.30 часова у смислу моје заповести ОБр. 1450 од јуче. За припрему овог напада наређујем:
1.) Да артиљерија отвори ватру од 9 часова у циљу изналажења елемената и тучења непријатељских батерија и његових ослоних тачака. 2) Да се припрема пешадиског напада најјачом артиљериском ватром изврши од 11.20 до 11.30 часова.
3) Да десна нападна колона у току ове припреме тежи овлађивању Црне Чуке (Чука Бр. 2, како би се обезбедио напад те колоне противу непријатељске главне одбранбене линије. 4) Да лева нападна колона овлада у току ове припреме линијом непријатељских ровова одређеном тачком 2. моје заповести ОБр. 1450 (осматрачница № 1 црвени ров).
У 8.45 часова са ОБр. 1462 извештен је командант III армије следеће: Да левом обалом Црне реке од Брода поред Сливице до Скочивира постоји колски пут, а даље за Крапу, Брник и Рапеш нема ни коњске стазе; десном обалом Црне реке од Добровени до ушћа Коњске има колски пут, одавде до ушћа Строшнице постоји коњска стаза, а даље ка Груништу нема ни ње.
У 11 часова са ОБр. 1454 извештена армија и суседне дивизије следеће:
Предузети ноћни напад у 4 часа левом колоном ове дивизије због јаког непријатељског отпора на који се наишло није успео. Од јутрос продужен је напад десног крила десне колоне (4. пешад. пука) противу Црне Чуке (Чуке Бр. 2). која због свог бочног положаја кочи напад десне колоне на главни непријатељски положај “Чуке”; и леве колоне у циљу овлађивања линијом непријатељских ровова јужно од Полошке косе, коју ноћас није успела да заузме. Од 9 часова наша артилерија бомбардује непријатељски положај. Непријатељска артиљерија одговара слабије.
Наредио сам, да се од 11.20 часова до 11.30 часова најјачом артиљериском ватром припреми пешадиски напад, који ће се предузети у 11.30 часова у тесној вези и према споразуму са Моравском дивизијом. Десно са Дринском дивизијом одржава се веза преко 4. пешад. пука.
У 11.45 часова Начелник штаба саопштава Начелнику штаба 1. Тимочке бригаде, да њена пешадија треба енергичније да ради, а одсечна артиљерија да туче Црвени ров; види се покрет свих делова наших код Осматрачнице № 1, али се не види покрет левог крила 13. пука и десног крила 14. пука, начелник бригадног штаба одговорио, да покрет постоји, а команданту бригаде наредио је малочас енергичнији рад.
13.05 часова: Начелник дивизиског штаба напомиње на челнику штаба 1. Тимочке бригаде, да се још не види енергичнији рад пешадије Начелник бригадног штаба одговорио, да пешадија креће напред, да су и патроле прешле непријатељски ров код тора и да напредују и даље. Наредиће се што бржи рад.
13.50 часова: Наше патроле избијају у Црвени ров.
14.05 часова: Осмотрено прикупљање непријатеља.
14.10 часова: Начелник штаба III армије јавља да Моравска дивизија извештава: да непријатељ одступа пред левим крилом ове дивизије у нереду, потрешен нашом артиљериском ватром. – Начелник дивизиског штаба одговорио, да се то види већ и да наши делови почињу да избијају на положај.
14.15 часова: Осмотрено прикупљање непријатеља за противнапад код Камењара западно од Осматрачницс № 1 – Одмах је наша артиљерија отворила ватру против ових делова.
14.30 часова: Примљен извештај ОБр. 3605 Команданта Дринске дивизије о ситуацији до 12 часова: На фронту затишје: само се с времена на време јави по која батерија непријатељска.
14.35 часова: Начелник штаба Моравске дивизије јавља да су видели, да је непријатељ тучен артилеријом, одступио у нереду испред левог крила ове дивизије; да га на Полошкој коси прихватила једна чета, уредила и делом вратила натраг; да су упућена 2 батаљона у бок Пологу ради дејства у бок непријатеља; да једном хаубицом туку непријатеља пред овом дивизијом; да имају један пук Зуава у армиској резерви и да ће га можда употребити да се што пре пробије ка Пологу.
14.55 часова: Начелник штаба 1. Тимочке бригаде јавља. да је наша артиљерија осујетила непријатељу прикупљање за противнапад – Начелник дивизиског штаба одговорио, да наши делови треба што пре да чврсто поседну Црвени Ров. где се сада још налазе само неколико предњих наших извиђача; да се цео 14. пук крене напред; да се поседне цела коса западно од Осматрачнице № 1; да се помогне и одржава веза са 18. пуком. који напада у правцу ка Пологу-Начелник бригадног штаба одговара. да ће се одмах све то наредити, а наређено је већ заузимање камењара западно од Осматрачнице № 1.
15 часова: Начелник штаба Моравске дивизије јавља, да је тачно осмотрено непријатељско одељење у камењару на западном делу Полошке косе и да је упућен 1 батаљон Зуава да појача 18. пук.
У 16 часова: Извештена армија и суседне дивизије следеће:
“Од 11 часова продужена је наша артиљериска ватра.
У циљу припреме пешадиског напада отворена у 11.20 часова најјача артиљериска ватра под заштитом које у 11.30 час. предузето је наступање и напад пешадије.
У 13.45 часова успео је центар десне колоне да својим предњим деловима заузме један дугачак ров на другој непријатељској линији. Непријатељ је натеран на одступање и гоњен је нашом артиљериском ватром. Одмах по избијању наше пешадије на заузети део непријатељског положаја, отпочеле су непријатељске батерије западно од Чегела и од врха „Чуке” да туку снажном унакрсном ватром наше делове леве колоне. Под заштитом те ватре непријатељ је покушао контранапад у циљу повраћања изгубљеног рова, али је врло јаком ватром наше артиљерије одбијен – Борба се још води око заузетог дела непријатељског положаја.
Прикупљање јачих делова примећено је на Полошкој коси. одакле непријатељ отвара јаку пешадиску и митраљеску ватру са остојања од 800 метара на наше предње делове који су избили на непријатељски положај. Наредио сам да се напад продужи на целом фронту ове дивизије.
У 19.30 часова извештен командант III армије и суседне дивизије следеће: Од 16 часова продужена је врло јака артиљериска борба. Непријатељска артиљерија тукла је нарочито снажном ватром центар леве колоне. Под заштитом ове ватре непријатељска пешадија са Полошке косе прешла је у 17 час. у наступање и протерав наше делове леве колоне из заузетог рова, овладала је истим. – Наша пешадија држи своје јутрашње положаје.
Од 17 часова наша артиљерија продужила је да туче непријатељски ров, у који се овај вратио, у циљу припреме поновног пешадиског напада, али се због брзог наступања мрака као и због јаког замора трупа, која врши овај напад од јутрос од 4 часа, исти није могао ни предузети. Борба се утишала око 17 часова.
„Према заповести команданта дивизије ОБр. 1452 артиљериска припрема отпочела је у 9 часова и вршена до 11.45, када је достигла највећу јачину, а за то време вршено је постепено подилажење левим крилом 13. и десним крилом 14. пука. У току овога кретања команданти пукова извештавали су, да их непријатељ туче с бока пешачком и митраљеском ватром, услед чега су били принуђени, да се крећу постепено. Крећући се овако 2. батаљон 13. пука изашао је слабим деловима на косу где су непријатељски главни ровови и не нашав у њима непријатеља, и ушао патролама у 1410 ч. у ровове. И ако је раније наређено, да се на непријатељски положај прикупљено излази ипак су делови 2. батаљона 13. пука подилазили постепено тако, да у 15.35 када се је непријатељ прикупио за контранапад – није било јаке снаге у рововима и непријатељ одбијен артиљериском ватром повукао је се назад у поједине заклоне. Овакав исти случај је био и код 14. пука на десном крилу његовом. Тада је после тога два пута наређено да команданти што пре прикупе и изведу своје батаљоне на линију непријатељских ровова, који још нису били поседнути, ипак то нису успели, ни извршити, услед чега је непријатељ у 16.30 и ако тучен нашом арти.љеријом – поново посео напуштене ровове, те на тај начин заузимање тих ровова захтевало је поновну припрему и поновне жртве.
Распоред ове нападне колоне промењен је, јер је утрошена бригадна резерва. која је придодата 13. пуку, те тако сваки командант има свој пук. Наређено је утврђивање и дејство једино у случају непријатељског напада”.
20.30 часова: Примљен извештај ОБр. 992 команданта 2. бригаде (дивизиске резерве): да се 3. батаљон 18 пука прикупио у току прошле ноћи код с. Скочивира. где ће се у току идуће ноћи прикупитн и 3. батаљон 14. пука.
У 22.30 часова примљен је извештај команданта I. Дунавске бригаде ОБр. Службено:
„Стање код десне колоне: У току дана. према добивеној заповести било је јаке артиљериске паљбе у циљу припреме пешад. напада. Десно крило ове колоне (4. пук) после извршене артиљериске припреме почело је својим патролама подилажење под непријатељски положај и помакло се унапред за 50-100 метара, али је дочекано јаком артиљериском ватром са Грунишких висова и бомбама, услед чега даље није могло напредовати.
У 15.15 часова према заповести команданта дивизије, наређено је команданту 8. пука да врши овлађивање положајем Д”; до овога часа командант 8. пука није поднео извештај о извршењу овог наређења. Других промена на фронту нема. За данас, услед тешкоће да се изврши смена новодошавшим трупама у току дана, распоред трупа остао је исти сем што је 9. пук у 16.30 часова почео примицање положају, на коме треба да смени 3. батаљон 14. пука. Ова смена извршиће се у току ноћи, када ће се извршити и распоред трупа по одсецима, наређен мојом данашњом заповешћу”.
Губитци: рањени официри: 1. Јован Д. Марка Леко из Београда; акт. пешад. капетан II кл. командир митраљсског одељења 1. б. 18. ч. на положају Чуке; 2. Радисав Илије Глигоријевић из Параћина; акт. пешад. поручник, заступа командира 3.2.18 п. – На положајима чуке; 3. Димитрије Јована Кићевића. из Прилепа; рез. пешад. ппоручник. водник митраљеског одељења 3. б. 18. п. На положајима Чуке; 4. Благоје Јована Теодосијевића из Рткова, Кључ. Крајински. рез. пешад. ппоручник водник 4. 3. 13 п. – На положајима Чуке; 5. Лазар Аранђела Јовића. из Салаша. Крајински рез. пешад. ппоручник. водник 4. 2. 13. п. – На положају Чуке.
Погинуло: подофицира 2, каплара 5, редова 31. Рањено: подофицира 6. каплара 12. редова 89. Контузовано: подофицира 1 редова 9.
Утрошено муниције: пушчане 195205, митраљеске 60145; ручних бомби 276. азен-бомби 174, ракетли за сигнализацију 139. артиљерија – пољска: шрапнела 891 разорних зрна 2121; брдска 65 и м. шрапнела 8(К) разорних зрна 998; брдка 75 м/м. шрапнела – разорних 194; брдска 80 и м. шрапнела – разорних зрна 120: Хаубичка шрапнела разорних зрна 433: рововска: 50 бомби од 16 и 2 од 40 килограма.