Операције II армије
Рад ове дивизије изложен је у напред наведеним извештајима за овај дан.
У 18.45 час. командант армије са ОБр. 4369 наредио је команданту Шумадиске и Тимочке дивизије следеће:
„4. децембра продужиће се акција по наређењу ОБр. 4343 од 3. ов. месеца“.
Операције III армије
Како је ноћ 2./3. децембра проведена на фронту ове армоје види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4826 за онај дан.
У току дана:
Дринска дивизија известила је ову команду ово: „Пре но што би се завршиле нове прпиреме за напад на Грунишки вис, учиниће се још један покушај, да се овлада овим положајем са средствима којима сада располажем. У том циљу овога дана у 8 час. продужиће се одсудан напад на овај положај.“ Остали извештаји Дринске дивизије инзнети су код исте за овај дан.
Дејство Дринске дивизије:
У 2.50 час. командант 5. пешад. пука са ОБр. 2064 известио је, да је упутио једно рововско оруђе команданту леве колоне.
У току ноћи 2./3. децембра било је повремене пешадиске, митраљеска и артилериске ватре а нарочито на Грунишком вису.
Један пољски топ из састава десне групе са Флоке премештен је у састав леве групе.
У току дана:
У 9.30 час. извештен је са ОБр. 4392 командант III армије ово: „На Грунишком вису заробљена су 2 бугарска војника из 11. пука, који су изјавили да се ту налази и један батаљоп II. пука јачине 400 пушака; кад су војници овог батаљона поседали положај, ровови су били пуни побијених Бугара”.
У 12.45 час. са ОБр. 4394 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
1) Лева колона, лаганом артилериском ватром вршена припрема напада. Сада се врше последње припреме за извршење пешадиског напада. Чим се то изврши прећи ће се на брзу артилериску ватру и по том извршењу јуриша, ако то магла допусти. Непријатељ за сада не даје сувише јак отпор а по исказу заробљеника последњих дана претрпео је знатне губитке.
2) Код десне и средње колоне с времена на време пешадиска и артилериска ватра. Код десне колоне јутрос су се предала 2 бугарска војника из 1. батаљона 49. бугарског пука”.
У 21 час. са ОБр. 4404 извештена је армија и суседне дивизије следеће:
„Ситуација од 12 до 20 часова:
1) Лева колона: припрема пешадиског напада против Грунишког виса продужена је и после 12 час. До 13 час. привучене су резерве и завршене припреме за пешадиски јуриш. У 13.25 час. отворена је најјача артилериска ватра. Одмах је затим кренута пешадија на јуриш, овладала је жицом и изишла на гребен Грунишког виса. Непријатељ у рововима делом заробљен, а делом побегао и поубијен. Непријатељска резерва није успела да благовремено изађе на положај, већ после једног неуспелог покушаја контра напада почела је у нереду да се повлачи ка Старовини. Тако је у 14.10 час. овладано врхом Грунишког виса, у 14.50 час. овладано је Црним висом, а у 14.55 час. и Будимирачким висом. Око 16 час. овладано је непријатељском утврђеном линијом од Будимираца до Браздасте косе. Одмах затим предузето је гонење разбијеног непријатеља и успело се овладати једним делом Старовинског редута. До сада има доста заробљеника из 21. и 11. пука. Заплењено је 5 пољских топопа, 5 предњака и доста осталог материјала. Између осталог заплењен је лични пртљаг команданта 21. пука.
2) Средња колона својим левим крилом овладала је са 2 непријатељска затворена утврђења на југо-западној падини Браздасте косе.
3) Код десне колоне стање непромењено.
4) Наредио сам, да се у току ноћи продужи напад на Старовински редут и ту створи ослонац за даљи рад.
5) Моја је намера да сутра 4. децембра обухватно нападнем непријатеља на Браздастој коси”.
У 22.50 час. командант III армије са ОБр. 4852 доставио је:
„Поред Дринског ескадрона, који вам је упућен данас, наређено је команданту Дунавске дивизије, да вам још у току ове ноћи а најдаље 4. тек. месеца из јутра упути и Дунавски ескадрон ради гонења непријатеља на десној страни Црне реке”.
У 23.50 час. мајор Брашић јавља, да се предао један бугарски војник и изјавио, да ће у току ноћи 2. бугарски пук напасти наше делове и да су упутили још један батаљон ка Старовинском редуту пошто никаквих резерви нема.
Са ОБр. 4408 у 23 часа издата је следећа заповест:
У току дана лева колона овладала је Грунишким, Црним и Будимирачким висом и непријатељским утврђењем и линијом између с. Будимираца и Браздасте косе. Заплењено је 5 пољских топова, 5 предњака, више митраљеза, доста запрежних коња и осталог материјала. Заробљеника из 21. и 11. пука има повише, но нису избројани. Гонећи разбијеног непријатеља успело се сада овладати једним делом Старовинског редута. Средња колона овладала је са 2 затворена бугарска утврђења на југо- западној падини Браздастс косе.
Код суседних дивизија стање непромењено. У пиљу што кориснијег искоришћавања данашњег успеха
Наређујем:
1) Да лева колона својим гонећим одредом у току ноћи 3./4. децембра продужи гонење разбијеног непријатеља у циљу овлађивања Старовниске групе; ту се утврди и упути гонећа одељења ка с. Бешишту и с. Манастиру и ка с. Градешници. Ствоити јак ослонац и утврдити се на линији Црни Грунишки Будимирачки вис. Једним делом своје снаге да лева колона попомогне напад средње колоне противу Браздасте косе, обухватајући десни бок непријатеља на том положају.
2) Средња колона напашће сутра 4. децембра непријатеља на Браздастој коси а уз садејство десног крила леве колоне. У том циљу командант десне колоне ставиће одмах команданту средње колоне један батаљон из резерве.
3) Целокупна дивизиска артилерија најснажније ће потпомагати напад средње колоне противу Браздасте косе. Тежити што јаче концентрисању ватре. Почетак артилериске припрема 4. децембра у 8 часова лаганом ватром.
4) Десна колона садејствоваће нападу леве колоне на најкориснији начин.
5) Овога момента командант III армије ставио је дивизији на расположење коњички дивизион (Дрински и Дунавски ескадрон) под командом ппотпуковника Мостића. Прмема томе дивизион ће се што пре прикупити између Будимирачког и Грунишког виса и одатле енергичним маневром са западне стране припомоћи овлађивање Старовиниског положаја а по том продужиње гонење правцем с. Старовина- с. Бешиште и Виталиште. Рејон извиђања: лево Црна река а десно Д. поље- Козјак, Кучков камен. Јаче самосталне официрске патроле упутити правцима: а) с. Старовина-Манастир и с. Дуње; б) с. Старовине-с. Полчиште; в) с. Старовина-с. Градешница-Добро поље. Ова- рад отпочети ма и са једним ескадроном. Извештаје слати што чешће.
6) Свима командантима препоручујем што енергичнији рад.
7) Референт за инжињерију продужиће што енергичније израду извесног пута за с. Будимирце.
8) Ја ћу се налазити на осматрачници источно од с. Петелина.
9) Командант леве колоне саопштиће ову заповест командиру коњичког ескадрона.
Достављено командантима колона, артилерије, десне побочнице, коњичког дивизиона и референту санитета на прочитање.
Дунавска дивизија је помагала данас заузеће Грунишког, Црног и Будимирачког виса артилеријом и 14. пешад. пуком пуковника Милосава Дамњановића. Код ове дивизије биле су локалне борбе.
Операције I армије
Рад ове армије за овај дан изнет је у напред наведеним извештајима Врховне Команде за овај дан.
У 16.10 час. командант армије депешом ОБр. 4239 наредио је команданту Моравске, Вардарске и 2. руске бригаде ово:
„Потпуно овлађивање комплексом к. 1050, а нарочито оним камењаром, који држи још непријатељ и који се налази на северо-источној страни поменуге косе, доста женира успешно наше продирање у правцу Тополчана и Прилепа. Да би се једно расчистило питање и да би се у исто скоријем времену овладало потпуно котом 1050, а тиме олакшале и операције Источне војске на десној обали Црне реке
Наређујем:
Да командант 2. руске бригаде, ђенерал Дитрихс, са командантом Моравске и Вардарске дивизије у заједничкоме скупу, а на основу досадашњих осматрања, а и потребних других обавештења, узму ово питање у процену и да ми у што краћем времену поднесу своје мишљење у виду пројекта, како би се, на који начин и са коликим и каквим средстиима могло што скорије успети, да се потпунице овлала котом 1050, уз садејство осталих делова на фронту ове армије. При овоме потребно је узети у обзир и утицај непријатељскога дела фронта испред левога крила Дунавске дивизије. Нема сумње, у колико год се овај успех буде постигао са мање жртава са наше стране, у толико би и значај ове операције био узвишенији. У колико пре добијем ове податке и пројекат, у толико пре би и моје решење следовати по овоме питању, које је од веома великог утицаја на даље наше операције.
Врховна Команда депешом ОБр. 8407 у 15.15 час. наређује:
,Да би ђенерал Сарај могао наредити француским трупама код Битоља једновремени напад на непријатеља, јавите, кад мислите извршити пројектовани напад на фронту те армије“.
а) Упитан телефоном командант 17. дивизије када ће та дивизија бити спремна за напад, одговорено: да ће се напад моћи извршити 8. тек. месеца и то само са 3. колонијалним пуком, који је на крајњем десном крилу, а два пука лево од њега у првој линији неће моћи извршити снажно дејство, јер се нису још одморили. 10. тек. месеца моћи ће се извршити напад целом дивизијом, пошто ће се до тога дана трупе довољно одморити.
б) Достављено Врховној Команди:
„Чиним припреме за напад у идућу среду 7. децембра. Командант 17. дивизије изјављује, да би могао нападати само са једним пуком, кога је свежег добио и који се налази на његовом десном крилу и са још два пука у лево, који су у првој линији, за које сумња, да ће моћи изразити снажно дејство због заморености. Чини ми представку за напад целом дивизијом тек. 10. децембра, јер ће груписање његових пукова, како вели, моћи извршити 5. децембра у јутру, пошто су његови последњи делови са к. 1050 смењени тек у току прошле ноћи и треба им одмор. И наше су трупе заморене, па инак ми се не чине представке за одлагање напада. Довече донећу одлуку без обзира на предњу представку команданта 17. дивизије и јавићу”.
Врховна Команда депешом ОБр. 8379 у 19.15 час. доставља:
„Командант Савезничких војсака са ОБр. 838/3 од 2. децембра извештава, да 4. руска бригада стиже 2. децембра у Брод, где ће бити општа резерва на расположењу команданта Савезничких војсака”.