3. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
ОБр. 3190 у 6.47 часова:
“Сем слабијег пушкарања на фронту Моравске дивизије ноћ 2./3. новембра прошла на миру. Од 17. француске дивизије није добивен извештај: Чим се добије доставиће се накнадно.
ОБр. 3204 у 16. час.
“По рапортима команданта коњичке дивизије ОБр. 1793 од 26. септембра, ОБр. 2602 од 1. новембра ова команда је са ОБр. 1750, 2477, 2840 и 3147 молила за хитно наређење да се дивизији врати људство за 1. коњички пук, које је дато 156. Дивизији француској и то: 2 официра, 6. подофицира, 9 каплара и 72 редова. По могућству људство би требало, да се врати с коњима и прибором.
Веза ОБр. 7205 те команде
ОБр. 3208 у 76.75 час.
“Намеравана акција у вези са Дунавском дивизијом о којој сам јавио са ОБр. 3112 од З1-IХ-неће моћи да се оствари, пошто нисам у могућности, да задовољим захтеве команданта III армије, који поред снага, које сам му обећао као помоћ Дунавској дивизији тражи још 2 пољске батерије без којих је успех немогућ ако их ја не могу дати. Кад се познатом стању наших група дода још и та нова околност, да је у Солунском артиљериском парку недовољно муниције за хаубице и Данглисова оруђа, онда је очевидно, да за сада неповољно изгледа за акцију већег обима. Све што се у садањим приликама може, то је, да се непријатељ из дана у дан ломи артиљериском ватром користећи погодне тренутке за веће или мање успехе, па ћу у будуће своје акције на то и ограничити до повољнијих прилика.
ОБр. 3216 :
3. Новембра: Обострана артиљериска ватра. Непријатељ тукао ровове 17. француске колонијалне дивизије калибрима 15 см. По подне три непријатељска аероплана летела над положајима ове армије и бацила бомбе од којих су у 8. шасерском пуку 1 официр смртно рањен, два војника погинула, 6 рањеннх три коња погинула и пет рањено. Код источне француске војске има преко 20 погинулих коња. Потребно је да њепорска ескадрила дође ближе.
Немци који су се јуче предали код Вардарске дивизије изјавили: „Њих елзашане Немци хрђаво третирају па су се зато предали, видели 11. и 12. јегерски батаљон, чули, да је ту још један, видели 2 немачке хаубичке батерије од 15 см. која скоро дошла код Тепаваца, чулн за долазак 54. немачког пука а двојица још и за 21. као и за долазак тешке артиљерије. Један чуо да ће доћи две артиљериске бригаде по два пука од по осам пољских и једном хаубичком батеријом. Од наше артиљерије имали 29. пр. м-ца огромне губитке у 1. чети 146. пука остало свега 8 војника. Јуче добегло Моравској дивизији два циганина из 44. бугарског пука (са правца Чегели). Изјавили 500 цигана неспособних, били 3 месеца на обуци па дошли на овај фронт 9.-Х за попуну 28, 27. и 44. пука. На овоме фронту је до 22.X био и 9. ополчен. пук, па је због великих губитака смењен. Сутра артиљериска акција као и данас”.

Од команданта II армије:
ОБр. 3462 у 4.55 часова:
“Ноћ на фронту армије 2./3. новембра прошла је на миру”.
ОБр. 3472 у 14 часова:
“На фронту ове армије до подне слабо пушкарање код предњих делова и повремена обострана артилериска ватра. Јуче се предали у долини Пороја 1 поднаредник и 2 редова из 2. батаљона 24. пука. Своју јединицу наступили су пре 8 дана али тек јуче после дугог лутања успели, да се предаду.
ОБр. 3486 у 21.50 часова:
Од 16-19 часова 3. новембра на фронту армије ретка артиљериска и местимична пушчана ватра. Поред данас јављених са Бр. 3480 предали су се: а) нашим деловима западног Ветреника 2 бугарска војника из 8. чете 2. батаљона 29. пука њихова саслушања послаће се накнадно б) Нашим деловима према Катунцу предала су се тако исто 2 бугарска војника 8. чете 2. батаљона 29. пука, они су изјавили, да њихов пук држи линију бела земља на Добром пољу. (источни део Доброг поља) Кравица западни Ветреник, даље у лево (источно) веле да је 32. пук. Чули су да је десно (западно) 46. пук али у ово нису сигурни. У последње време да би се спречило бегство Бугари шаљу само официрске патроле. Официри вође патрола узимају све карте и фотографије бугарских заробљеника, које им ми дотурамо. Предавали би се у великом броју када би знали да ће се са њима лепо поступати. Својим друговима су казали да ће молити Србе да са аероплана добаце карте и фотографије, које њихови официри неће моћи да униште као што раде са онима које им наше патроле дотуре и добаце.
ОБр. 3468 у 10.45 ч.
У току 1. и 2. овог м-ца губитци су код Шумадиске дивизије: Погинули: 1 поднаредник 2 редова; рањени 3 каплара и 5 редова; контузовани 1 каплар и 3 редова.
ОБр. 3480 у 18 часова:
“Од 12-16 часова на фронту ове армије слабо пушкарање и ретка обострана артилериска ватра. Нашим трупама према десном одсеку Шумадиске дивизије данас су се предала 5 бугарских војника из 11. пука”.

Од команданта III армије:
ОБр. 3989 у 8.15 часова:
У току ноћи 2./3. новембра: 1.) Код Дринске дивизије око 20.15 часова 2.-ХI-непријатељ, је отворио јаку пушчану митраљеску и артиљериску ватру против десног крила средње колоне, осветљавајући предтерен после 20 минута ватра се утишала, вероватно се непријатељ бојао нашег напада. Непријатељ се утврдио и поставио препреку од жице на простору између Браздасте и Рововске косе, после непријатељског напада 31. октобра и 1. новембра испред десног крила средње колоне нађено је 25 бугарских лешева и по забелешкама нађеним код њих, види се да су тај напад вршили делови 21. и 43. пука. Промене у распореду: 1 батаљон 7. пука из састава средње колоне одлази у општу резерву а један батаљон 5. пука из опште резерве сменио је овај батаљон 7. пука.
Код Дунавске дивизије пушкарање предњих делова”.
ОБр. 3995 у 13.5 часова: „У току пре подне 3. новембра на фронту Дринске дивизије затишје, на фронту Дунавске дивизије обострана повремена артилериска ватра.
ОБр. 4010 у 19.45 часова:
“У току по подне 3. овог м-ца на фронту армије ничег значајнијег. Артиљериска ватра.

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ

ОБр. 6968
Команданту II армије.
3. пешад. пук изаћиће из састава 122. француске дивизије и упутиће се у састав своје дивизије тако да у Гостољубље стигне 6. новембра по наређеној маршрути. Молим да му се нареди, да по њој продужи марш”.

ОБр. 7193
Господину Министру војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 2. и ноћу 2./3. новембра:
II армији. – Ништа ново.
III армија. – Обострана обична артилериска и пешадиска ватра. Око 17 часова непријатељска хаубичка артилерија са Доброг поља гађала је наше делове према Соколу. Око 20 ч. непријатељ је отворио јаку ватру на лево крило Дринске дивизије али није било пешадиске акције. Пребегла су к нама 3 руска војника, који су били Бугарски заробљеници. Прва армија: – Обострана артиљериска ватра и слабо пушкарање. Предала су се 7 војника из Немачког 42. пука и 1 Бугарин из 12. пука. Француским трупама предали се 34 Бугарска војника из 23. пука. Авијатичарска активност била је отежана рђавим временом. Ипак су вршене коректуре и извиђања при чему су бацане и бомбе и стрелице”.
На савезничком фронту без промене”.

ОБр. 7195 у 13.28 часова
Команданту I и III армије:
“Услед недовољне снаге док се не добију појачања за продужење енергичнога напада у кључу Черне правцем ка Прилипу усвојавам разлоге и одобравам намере команданта I Армије изнете у његовим рапортима од 31. октобра ОБр. 3121 и 3120 с тим да и даљи рад у кључу Черне команданти I и III армије изводе споразумно и сагласно према створеној ситуацији на том сектору”.

ОБр. 7195
Команданту савезничких војсака ђенералу Сарају.
“Као што сам имао част да усмено представим Команданту Савезничких Војсака стање у коме се сада налази Српска Војска на положајима пред непријатељем и да своје мишљење у погледу даљих операција на Битољском фронту, сматрам за дужност, да и овим путем исто поновим у следећем, а у вези мојих досадашњих представака ОБр. 6214, 6478 , 6695 и 7070:
“Према непријатељским утврђеном положајима на Битољском фронту и његовој комуникацији преко Прилипа и Градског, налазим да би се снажним дејством у кључу Черне правцем преко Селечке планине ка Прилипу најбрже и најлакше овладало Битољем. Јер успешним продирањем овим правцем, пошто је ту већ пробијен први непријатељски утврђени положај, а други позадњи положаји још нису јако утврђени, у брзо би морао пасти и цео јако утврђени фронт Кенали, Меџидли, Преспанско језеро, као и све позадње утврђене линије с јужне стране Битоља због угрожене комуникације. Но да се изврши овај брзи и снажни напад у кључу Черне, Српској војсци недостаје бројна снага, јер од ефектива дивизија, услед досадашњих непрестаних бораба од 17. августа до сада спале тако, да дивизије сада стварно располажу само са по 4000 пушака, а фронтови су, које држе и сувише велики (укупан фронт који држи Српска војска износи 70 км. а у самом кључу близу 20 Км.). Сем тога услед безпрекидних бораба, без смене и појачања, војници су толико заморени, да су почели малаксавати и губити онај лепи елан, којим су се до сада одликовали у свима борбама. Немајући довољно снаге, да по заузећу непријатељских утврђених линија, буду потпомогнути, да би могли одбити непријатељске против нападе, него морају напуштати освојено, то чини, да почиње слабити и њихов морал. Ово се у толико више потенцира доласком немачких трупа у појачање бугарским, код којих се обратно томе досадашњим нашим успесима поколебани морал почиње поправљати, те уз немачке трупе сада дају јачи отпор него до сада. Са доласком знатних немачких појачања у кључу Черне предузима се и продужује израда нових утврђења, услед чега ће се даљим придоласком немачких појачања не само у пешадији, него и у артиљерији убрзо учинити то, да ће сектор у кључу Черне постати све јачи и јачи, те ће и познији наш напад бити све тежи у колико се доцније буде предузео. Ако се пре наступања јачих киша и сурове зиме не постигне знатнији успех и не успе, да се освоји Битољ, онда ће неминовно наступити за Српске трупе на садањим положајима у планунском пределу ове веома озбиљне тешкоће:
1) Због великог снега, који напада врло дебео, и због немања добрих путева, неће се моћи снабдевати храном ни муницијом; 2) Немају се где склонити од непогоде и велике хладноће, јер нема насељених места, нити се имају од чега направити заклони и земунице, пошто нема у близини шуме, а шатори су за то недовољни; 3) Нема се од куда набавити и довући неопходно потребна дрва за огрев, а такође ни сламе за простирку; 4) Под оваквим околностима не само, да се трупе не могу одморити и опоравити од досадашњег и телесног и душевног замора, него ће се још и више изнурити и услед тога подлећи разноврсном разболевању и умирању; и напослетку 5) Нестаје велика опасност, да наше трупе на прагу своје отаџбине немајући наде за скоро успешан свршетак рата и долазак својој жељеној кући, при том изложене свима напред побројаним незгодама и тегобама а обузете неодољивом тугом за својим домовима и породицама не падну у ојачање. Да свега овога неби било, ја сватајући своју огромну моралну одговорност сматрам за своју дужност, да све ово предочим још једанпут команданту Савезничких Трупа и да га умолим: Да Српске трупе у кључу Черне, што пре појача са обема Руским бригадама, да би се могао одмах предузети одсудан напад на том сектору правцем ка Прилипу. Руске трупе првенствено тражити због тога, што српски војници, по сродству са Русима, као и због тога, што су се Руси често борили за слободу Српског народа, од вајкада им веома симпатишу као блиски сродницима, те кад би Руске трупе биле непосредно уз наше и са нашима, морал би им се одмах знатно уздигао и бориле би се са већим одушевљењем и истрајношћу, чиме би се отклониле и остале незгоде, које би могле потећи од душевне депресије. На случај пак, да и поред свих мојих разлога, командант Савезничких армија не усвоју ову моју преставку. што би ја јако жалио и на случај, да се пре наступања зиме не освоји Битољ и не поправи ситуација Српске војске, него зазими на садањим положајима, ја молим команданта Савезннчких Војсака, да изволи предузети све одговарајуће мере, да се омогући Српској Војсци опстанак преко зиме на тим не гостољубивим и суровим планинским положајима и да се на тај начин сачува војска од растројства”.

ОБр. 7207.
Господину Министру Војном, Команданту I, II и III армије.
свима начелницима одељења Врховне Команде, Главном Интенданту, Команданту Команде небораца № 2, Команданту Главног коњског депоа и Команданту места Солун.
“Пошто је према извештају начелника Саобраћајног одељења Врховне Команде извршено наређење ОБр. 6215 од 10. октобра ове године, наређујем:
Да се дивизиске занатлиске чете расформирају и престају дејствовати. Све људство које је претекло по извршењу наређења ОБр. 6071 и 6215 од 10. октобра – како на лицу тако и у расходу предаће се по списковима неборачкој Команди № 2 која ће их упутити по постојећим наређењу у дивизије, којима по територији припада, а претекло људство из Нових Области Вардарској дивизији.
Мајстори који су дати Енглеској болници № 38 водиће се при артилериској радионици, а коморџије дате за помагање кувара имају се заменити са неборцима за позадину и упутити у Неборачку команду ради упућивања командама којима по територији припадају.
Дивизије, које буду примиле ово људство и јединице и установе које су раније примиле извесан број људи из дивизиских занатлиских чета, распоредиће примљено људство по своме нахођењу с тим, да се људство заведе у јединичне спискове јединица којима је додељено и распоред достави Неборачкој команди код које ће бити јединични спискови расформираних занатлиских чета, ради уношења потребних података.
Команданти дивизнских занатлиских чета предаће своје архиве Ађутантском одељењу Врховне Команде, а са књигама и документима новчане и материјалне природе, поступиће по упуству које ће им издати Главни Интендант. По извршеном расформирању, сви официри, и чиновници занатлиских чета, ставиће се на расположење за распоред Ађутантском одељењу Врховне Команде. Када која чета буде завршила рад, известиће Врховну Команду са назначењем, колико је људства послато којој дивизији.

ОБр. 7209.
ђенералу Сарају.
“Да би се што више изгледа на успех могла предузети пројектована акција према Чукама у луку Црне реке, неопходно је потребно ојачати артилерију Дунавске дивизије још са једним дивизионом пољске артилерије, пошто ова дивизија има свега 7 пољских топова. С тога част ми је умолити Вас да се команданту III армије привремено за горњу цељ одмах стави на расположење један дивизион пољске артилерије”.

ОБр. 7220:
Команданту I Армије, Команданту Ваздухопловне Команде.
“По указаној потреби наређујем: ,.Да се ескадрила № 384 врати под непосредну команду шефа Ваздухопловне Команде. Ако понова буде затребана I армији, командант армије учиниће ми преставку о томе”.

ОБр. 7226 у 20.45 час.
Команданту III армије:
„Командант Савезничке војске са Пов. Бр. 61413 од данас а на основи тражења ове команде наредио је команданту француске армије, да Вам привремено за предстојећу акцију стави на расположење 1 дивизион пољске артилерије и да по томе ступи непосредно у везу и споразум са вама. О предњем част ми је известити команданта ради даље надлежности. Када дивизион присне и буде распоређен молим известите Врховну Команду”.

ОБр. 7229 у 23.45 час.
Команданту I армије:
„Команданту III армије стављен је на расположење 1 француски пољски дивизион од 3 батерије.

Српски званичан извештај
Солун 3. новембра:
2. Новембра обострана артилериска и пешадиска ватра. Имамо заробљеника Немаца и Бугара.

Слични чланци: