3. новембар, Операције I армије и Коњичке дивизије

Како је ноћ 2./3. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3190 за овај дан.
У току дана:
Обострана артилериска ватра, непријатељ тукао ровове 17. француске дивизије оруђима од 15 см. По подне 3 непријатељска аероплана летела над положајима и бацали бомбе, од којих у 8. шасерском афричком пуку смртно рањен један официр, два војника погинула и 6 рањено.
Командат 17. француске дивизије ђенерал Жером са актом Бр. 3224 известио је, да је потребан рок од пет до шест дана. да би се извршила заповест О№ 3187 од 2. тек. м-ца т. ј. напад би дакле могао бити извршен почев од 8. тек. мца.
Командант армије депешом ОБр. 3207 наређује за 4. новембар: У тежњи, да се свака повољна ситуација на фронту армије искорити и да се до сада постигнути локални успеси по могућству претворе у успех општег значаја, а без оних великих ризика, који су скопчани са одсудпим нападима целе армије.
Наређујем:
Командант 17. дивизије уложиће напор, да искористи данашње лепе успехе својих бригада, старајући се, да продре ка селу Букри и да пороби непријатељске делове, који су се задржали у рововима између продора, који је начинио 56. пук Фуркадове бригаде и напретка, који је постигао 44. пук Сикрове бригаде, северно од с. Грдилова.
Моравска и Вардарска дивизија за то време вршиће врло јаку демонстрацију на својим фронтовима, тукући непријатељске траншеје испред себе најјачом артилериском ватром и истурајући ка непријатељу јаче одељење пешадије тако да на непријатеља направе утисак, као да ће бити општи напад на целом армиском фронту. По себи се разуме, да ће командант ових дивизија користити сваким повољним тренутком, да пређу у општи напад целим својим снагама, дејствујући даље у смислу моје наредбе ОБр. 2782 од 23. септембра. Армиска тешка артилерија дужна је у првом реду, да држи све непријатељске артилериске групе и да безусловно ослаби њихову ватру, ако већ не буде могла сасвим их уништити; а затим са остатком батерија да на захтев команданта дивизија, туче непријатељске траншеје и непријатељску живу снагу.
Поделу за ово учиниће командант армиске артилерије, водећи нарочито рачуна о потреби, да се што више потпомаже дивизија ђенерала Жерома. Коњичка дивизија, у чији ће тактички састав ући и 2. пешадиски пук, остаће и даље у армиској резерви, с тим да се 2. пук пласира код Брода, а делови на коњима између Живоње и Кремјана. Бригада пешке остаје и даље на расположењу команданта Вардарске дивизије. Дан и време почетка акције одредићу накнадно. Армиска ескалрила има бити особито активна овога дана, када се нареди извршење ове наредбе. Она ће за свој тадашњн рад добити нарочито наређење.
Док се не нареди изиршење ове акције, за рад армиских јединица важиће моја наредба ОБр. 3085 од 30. октобра тек. м-ца.
Напомена: скрећем пажњу команданту 17. дивизије, ђенералу Жерому, да по неким извештајима, непријатељ као да има минских препрека у близини траншеја испред Фуркадове бригале.
Командант армије депешом ОБр. 3208 од 15.50 час. доставља Врховној Команди; изнето напред за овај дан.
Командант артилерије I армије актом ОАБр. 487 од 3. тек. м-ца износи опаске односно дејства артилерије у прошлој операцији: да би се препречна средства непријатељска са успехом тукла, треба имати осматраче у рововима, који су једино у стању јавити, када је дејство добро, а кад не. Потребно је проверавањем и утврђивањем помоћу патрола утврдити колико је квара артилерија учинила. Против опкопа ватру треба подесити, да буде у непосредној близини њиховој и пребацајна. И за ово су потребни осматрачи из ровова. Шрапнели треба да имају ниске тачке распрснућа. Ефикасно дејство противу ровова испољиле су рововске батерије и њих би требало искоришћавати за дејство на ровове. Непријатељске батерије није корисно само ућуткати, већ их треба и уништити. За то извиђање циљева, коректуру и реглажу треба вршити помоћу авијона. Исто је тако препоручљива уска ракља од 100 метара и дејство на обе границе и средњом даљином ове ракље. И резерве противничке треба тући. И за ово је потребно садејство авијона. И у будуће треба вршити обасипање бивака, тучење логора и бивака у позаднни.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 2./3. новембра на фронту ове дивизије било је пушкарање код 18. пука из десне колоне и код леве колоне где су бацане бомбе. Непријатељска артиљерија избацила је неколико метака на наше ровове, а наша није дејствовала”. Са ОБр. 1727 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 14 часова са ОБр. 1733 извештена армија и суседне дивизије следеће: У току 1. и ноћи 1./2. новембра били су ови губитии: Код леве колоне рањена 2 редова. Код резерве рањено 5 редова болничара. Код десне колоне погинуо 1, а рањено 3 редова.
У 18 часова са ОБр. извештен је командант армије и суседне дивизије следеће: “У току дана наша артилерија повремено је бомбардовала непријатељске положаје. Пешад. акције није било. Непријатељска артилерија с времена на време утукла је с. Сливицу и даљу нашу позадину. Промене у распореду није било. Извештај о губитцима послаћу накнадно”.У 19.25 часова примљена је наредба команданта I армије ОБр. 3207 за 4. новембар ове године, на основу које је под ОБр. 1735 у 20 час. издата следећа заповест јединицама:
Заповест.
У тежњи да се свака повољна ситуација на фронту I армије некористи, и да се до сада постигнути локани успеси по могућству претворе у успех општега значаја, а без оних великих ризика, који су скопчани с одсудним нападом целе армије, Командант I армије под ОБр. 3207 наредио је:
Да командант 17. дивизије уложи напор, да искористи досадање лепе успехе својих бригада, старајући се да продре ка селу Букри, и да пороби непријатељске делове, који су се задржали у рововима између продора, који је начинио 56. пук Фуркадове бригаде, и напредак који је постигао 44. пук Сикрове бригаде северно од села Грдилова.
Да Моравска и Вардарска дивизија за то време врше врло јаку демонстрацију на својим фронтовима.
Да армиска тешка артилерија у првом реду држи све непријатељске артилериске групе, а затим да туче непријатељске траншеје и непријатељску живу снагу.
Да Коњичка дивизија у чији ће тактички састав ући и 2. пешадиски пук остане и даље у армиској резерви, с тим да се 2. пук пласира око Брода, а делови на коњима између Живоње и Кремјана. У духу напред изложеног.
Наређујем:
1. Десна колона: Командант пуковник Алимпије Марјановић; 2. бис зуавски пешад. пук; 18. пешад. пук (два батаљона); 2. батаљона 1. пешад. пука; 1-ви брдски дивизион (3-ћа и 5-та брдска батерија, вод ровоске батерије. Свега: 6 батаљона, 36 митраљеза и 9 топовских оруђа.

1) Десна колона вршиће у тесној заједници са левом нашом колоном снажну демонстрацију на своме фронту.
2. Лева колона: Командант пукокник Милан Гр. Миловановић. 16. пешад. пук (два батаљона); 3-ћи батаљон 1. пешад. пука; 2-ги брдски дивизион (4-та и 6-та батерија на своме фронту). Вод рововске батерије. Свега: 3 батаљона, 12 митраљеза и 8 топовски оруђа.
2) Лева колона у тесној заједници са нашом десном колоном и трупама Вардарске дивизије вршиће снажну демонстрацију на своме фронту.
(Треба избацити горе последње три речи после речи под заградом; 6-та батерија) ове речи: “на своме фронту”.
3. Дивизиска резерва: Командант потпуковник Стојан Николић. 1-ви батаљон 1. пешад. пука; 3-ћи батаљон 16. пешад. пука; Батаљон Срба Добровољаца; Одред Бабунског; Пионирски полубатаљон и вод коњице. Свега 3 батаљона, 8 митраљеза, Одред Бабунског, две чете пионера и вод коњице.
3) Дивизиска резерва остаје и даље на месту где и до сада.
4. Артилерија: Командант пуковик Љубомир Вучићевић. Пољски дивизион; Хаубички дивизион. Свега 8 пољских топова и 8 хаубица.
4) Командант дивизиске артилерије одредиће циљеве и улоге својим батеријама ангажујући их да туку непријатељске траншеје и непријатељску живу снагу. А са командантом Армиске тешке артилерије ступиће у везу ради споразума, да армиска тешка артилерија у првом реду туче све непријатељске артилериске групе и да безусловно ослаби њихову ватру, затим да делом тешких батерија туче непријатељске траншеје и непријатељску живу снагу.
5) Команданти нападних колона споразумно, под окриљем наше најјаче артилериске ватре истуриће ка непријатељу јака одељења пешадије тако да на непријатеља направе утисак као да ће бити општи напад на целом фронту дивизије. При овоме користити сваки повољан тренутак и прећи у општи напад целим својим снагама, у циљу овлађиваља неиријатељеких положаја пред својим фронтовима.
6) Дан и време за почетак акције одредићу накнадно.
7) Док се не нареди извршење ове акције за рад дивизије важиће моја заповест ОБр. 1679. 8) 2. пешалиски пук пласираће се око села Брода до сванућа онога дана, за који се буде наредила акција према овој заповести. Са командантом Коњичке дивизије командант 2. пука доћиће одмах у везу, и у исто време изабрати подесно место око Брода за прикупљан пука. 9) Све остало по досадањем.

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи 2./3 новембра на фронту ове дивизије ничега новог.
Губитци у току 1. и ноћу 1./2. новембра: погинуло: 1 редов: рањено: 1 официр, 1 подофицир и 11 редова.
У току дана:
Командант дивизије са Стр. Пов. 2242 од 31. октобра доставио је команданту: 1. и 2. бригаде и артилерије следеће: “На данашњој конференцији са г. ђенералом Бојовићем дошло је до тога начелног гледишта, да се Дунавска дивизија ојача са што више савезничких и наших снага и онда преузме генерални напад. Према досадањем развоју ствари видело се да су главне противничке снаге на нашем и фронту Моравске дивизије. Противничка пак тежа артилерија пласирана је на просторији села Тепавца дејствујући најјаче против нашег фронта. Може се десити да останемо дуже у овоме положају докле се не учини односан прогрес правцем кота 1212. Препоручујем непрестано подубљивање објеката нарочито пасивних заклона за људе, где они могу наћн и осигуран заклон и одмор. Добро утврђивање и постављање препрека од жица дају могућиости, да се резерве повуку у заклоне. Тако исто командири митраљеских одељења. бојне коморе треба да учине усеке за своју стоку и да команданти обрате пажњу на чување а тим ће учинити да се не јавља свакога дана оволики број изгинуле и рањене стоке.
Командант артиљерије и поред мојих свакодневних напомена, да батерије у случају јачег бомбардовања имају пасивне укопане или покривене заклоне за топове никако не уводи код подчињених ту корисну праксу. Ништа одвратније не може се видети него бегство незаклоњених људи, напуштање топова и стоке гађане од противничке артиљерије, призор чест и жалостан доказ слабе енергије старешина, непредвиђања и нехата. То ништа не ваља. И ако се рад артиљерије може само да похвали, ова спрема сигурности слаба је и неда се ничим извинити. Стоку такође треба у подесним усецима обезбедити.
Довољно неумешно постављање батерија, даваће често пример, да као јуче и данас једна противничка батерија од 2 топа постепено бије једну по једну батерију, чије се људство спасава дивљим бегством. Нестручна и неумешна употреба наша два тешка топа за сваку је осуду. Постављање ниша, где се чува муниција, тако да их противник пали, може да се деси само код старешнна, који неће да загледају, промисле и потруде се. На закључку препоручујем командантима сигурну организацију положаја, правилан бараж. Излагање и губљење људи, рововских оруђа ружна је појава. Ту несмотреност може се чак рећи недушевност, команданти бригада треба најстрожије да пребаце старешинама. Укопати рововски топ ствар је само труда. оруђа кривих путања није тешко обезбедити.
Ровоски топ – силно оруђе. треба умети употребити и послугу заклонити да не гине, јер ће изгубити морални осећај за борбу. Све што треба за утврђивање тражити. Видети списак шта се све може добити – послат је.
Командант дивизије са ОБр. 2271 наредно је командантима десне и леве колоне ово: “Рововска батерија има великих губитака не само у официрима и војницима већ и у материјалу. Ови велики губитци дошли су поред осталог и зато, што су оруђа дејствовала, пре но што су се добро утврдила, и за то, што су остајала оруђа на положају, са кога нису могла да се употребе.
Наређујем:
Да се рововска батерија употребљава онако како је то регулисано у правилу за употребу рововских оруђа”.
Командант I армије са ОАБр. 484 од 16.45 час. наредио је: “Молим да се одмах а према наређењу Врховне Команде АрБр. 10675 од данас упути један топ 105 и м. заплењен са вашом запрегом и људством преко Острова за Дринску дивизију.
У Острову да се вођа јави команданту артиљерије III армије где ће добити даље наређење. На место овога добиће се други када стигне са оправке. Људство и запрега вратиће се чим предаду топ Дринској дивизији “. На основи предњег наређења, команданту дивизиске артиљерије са ОБр. 2273 наређено је: Да се I топ 105 м/м. заплењен, са запрегом и људством упути Дринској дивизији преко Острова ноћу 3./4. ов м-ца.
У Острову вођа да се јави команданту артилерије III армије, где ће добити даље наређење. Људство и запрега вратиће се чим предаду топ Дринској дивизији. На место горњег топа добиће се други, кад стигне са оправке”.
У 18 часова са ОБр. 2274 извештен је командант I армије и суседне дивизије следеће:
“У току дана наше су батерије гађале непријатељске ровове и непосредну позадину, мост на Црној Реци код села Букри и непријатељске батерије код овог села. Непријатељске батерије слабом ватром тукле су наше ровове и пут с. Живоњија – с. Брод. Непријатељски аероплан летео је преко положаја у 16 часова
Губитци: рањено: 1 подофицир и 3 редова: нестао 1 редов.
Утрошак муниције: пушчаних метака 1630; митраљеских метака 600; артиљериске 803 зрна, бомби 22.

Дејство коњичке дивизије

У току ноћи 2./3. новембра није било промене у распореду.
Губитци: 2. тек. м-ца: рањено: Петар Жикић капетан I класе; погинуло: 1 редов, рањено 10 из 3. коњичког пука.
Утрошка муниције није било.
У току дана:
У 19 часова примљена је наредба команданта I армије ОБр. 3207 а која је напред у целости изнета.
Командант I армије са ОБр. 3116 известио је: „Да је дивизион коњичке артилерије пошао у састав своје дивизије са маршрутом:
31. октобра Микра-Топчин; 1. октобра Топчин- Јениџе Вардар; 2. октобра Јениџе Вардар-Вертекоп; 3. октобра Преданак у Вертекопу; 4. октобра Вертекоп-Острово; 5. октобра Острово- Баница; 6. октобра Баница-Д. Врбена односно место где се налази коњичка дивизија. Са дивизијом су упућене 11 двоколица са по две мазге за мунициону колону коњичке дивизије. Према овоме извепггају под ОБр. 2630 издато је командиру следеће наређење: “5. ов. м-ца у вече у с. Баницу са дивизионом коњичке артилерије стижу и 11 двоколица са по две мазге за мунициону колону ове дивизије које води наредник Милорад Ђукић. 8. ов. м-ца упутите једног ордонанса преко Забрдана до с. Банице ради рекогносцирања тога пута, и ако је употребљив за возове, то дивизион коњичке артилерије има се тим путем кретати, у противном преко с. Д. Врбени. У Воштарану двоколице за ту колону задржати а дивизион упутити штабу дивизиском”.

Слични чланци: