30. октобар, Операције III армије

Како је ноћ 29./30. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја мод ОБр. 3870 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3615, 3625, 3626, 3661 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1464, 1467, 1469, 1476 а који су код исте изнети за овај дан.
Од Врховне Команде ОБр. 7033 а које је напред у целости за овај дан изнето.
У 16.10 час. командант армије са ОБр. 3876 наредио је команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће:
“Пошто је I армија данашњи дан употребила на попуну муниције и припреме за продужење напада сутра 31. ов. месеца, то наређујем, да и трупе ове армије продуже 31. ов. месеца напад према мојој заповести ОБр. 3781 од 26. ов. месеца а данашњи дан користе за попуну муницијом и што боље утврђивање својих положаја”.
У 22.40 час. са ОБр. 3889 извештен је команданг Дринске и Дунавске дивизије, да ће бомбардовање код непријатељских положаја почети сутра у 7 часова.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 29./30. октобра на фронту ове дивизије омања повремена пешачка ватра, а измењено је неколико артилериских метака. Са ОБр. 3615 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Командант III армије са ОБр. 3625 доставио је саслушање редова рововске батерије, који је 26./IX остао у нашим рововима заузетим од стране Бугара и који је посматрао бугарска зверства вршена над нашим рањеним војницима. У 3 часа 26./IХ. Бугари су почели викати “Ура” и дошли су до наших ровова и почели бацати ручне бомбе и скакати у ров. Пешаци око нас почели су одступати. Ноћ је била мрачна а магла густа. Бугари су прошли наш ров а он са два друга остао је у рову. Када је свануло наши су извршили контра напад. Бугари су одступили.
Ми смо остали између нашег и бугарског стрељачког строја.
Ту смо били 48 сати. Покрили смо се нашим лешевима. Бугари су поред нас пролазили и нису знали да има ту живих људи.
С времена на време провиривали смо из рова и гледали како Бугари наше заостале рањенике боду ножевима вичући паре “Србо”. Наши рањени војници ширили су руке и молили да их не убијају говорећи им: “Оставите ми душу а узми све.” Бугари су их боли бајонетима вичући: Паре “Србо” „је ли слатко француско месо”, нећеш Србо овим путем кући иди оним путем куда си од куће отишао. Када је наша војска 28.-IX у 11 час. извршила напад и протерала Бугаре, ми смо изашли из наших ровова и код мртвих Бугара нашли смо пуне чутурице ракије. Бугарске рањенике једва смо покупили, јер су били пијани.”
У 12.15 час. послат је са ОБр. 3626 команданту армије и суседним дивизијама следећи извештај:
“Ситуација на фронту у 12 часова: На фронту ничег новог. Снег на планини а на падинама киша и ветар. Код непријатеља осмотрено: код с. Бешишта парк од 80 кола; путем од Доброг поља за с. Градешницу прошло је 50 коморских кола.”
Код с. Петелина скупљено је 5-600 избеглица из Градешнице и Будимираца. Исхрана ових је танка – незгодно их је држати близу борбене линије те моли команданта пука шта ће са њима?
У 17.30 час. од команданта III армије примљено је наређење ОБр. 3876 а које је напред у целости изнето.
У 18.20 час. послат је са ОБр. 3661 команданту III армије и суседннм дивизијама следећи извештај:
“На фронту ничег значајнијег; измењено је неколико артилериских метака код Браздасте косе. Пред вече наша лева група потпомагала је артилериску припрему Дунавског десног крила.
У 21 час командант дивизије са ОБр. 3634 издао је трупама следећу заповест: “На фронту наше и суседних дивизија данас ничег значајнијег. Сутра 31. ов. месеца Дунавска дивизија и трупе I армије продужиће напад на непријатеља.
Наша дивизија остаће на својим садањим положајима.
Наређујем:
1) Све трупе остају на својим досадањим положајима, продужавајући рад на утврђивању, изради пасивних заклона, комуникација и заклона.
2) Артилерија повремено да туче непријатеља, туче бочне непријатељске артилериске групе а нарочито ноћу омета непријатељу утврђивање. Помоћи рад десног Дунавског крила.
3) Пошто је услед хладноће, ветра а и снега, опасан пролазак ноћу путем: Плоча-Кајмакчалан-Кочобеј-Флока, то упућивање рањеника, болесника као и коморе са храном и муницијом подешавати тако, да се горе поменути део пута, никако не прелази ноћу већ преко дана.
4) Референт за инжињерију да што пре приступи проширењу стазе Сулатнија Кулбелери-Милетина коса.
Командант артилерије са ОБр. 1344 од данас у 20.30 час. доставља: “Батерије десне и средње групе дејствовале су повремено у циљу узнемиравања непријатеља. Један део батерија потпомагале су напад десног Дунавског крила.”
У 21.40 час. начелник штаба 2. бригаде мајор Брашић извештава: да се данас по подне предао један бугарски војник из 21. пука, који је изјавио: да се 2. и 4. батаљон његовог пука налазе на фронту Црна река-Градешница-Будимирци; 3. батаљон на левој страни Црне реке 2. чете 1. батаљона су позади Грунишког виса а за 2 чете незна где су. Источно имају везу са 1. батаљоном 28. пука; чете су јаке око 220 бораца. Једна пољска батерија пласирана је између Грунишког и Будимировачког виса а једна брдска батерија на северо-западним падинама Грунишког виса. Штаб 21. пука налази се позади (северно) Грунишког виса. Са ОБр. 3638 у 22 часа команданту III армије достављена предња изјава бегунца из21. бугарског пука.
У 23.30 час. командант III армије са ОБр. 3889 известио је, да ће артилерија I армије отпочети бомбардовање непријатељских положаја у 7 час. 31. тек. месеца.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 29./30. октобра на фронту ове дивизије крајње десно крило ове дивизије покушавало је у више махова напад на Црну чуку (чука № 2), али се није могло у нападима успети, јер је ту терен са великим масивима од стена у којима има местимично узаних прелаза које непријатељ чува и туче бомбама. На осталом делу фронта ове дивизије у току ноћи пушкарање предњих делова. Губитци у току прошлог дана: код леве колоне – рањени: 3 официра, 6 подофицира, 12 каплара и 78 редова, погинуло: 2 подофицира, 5 каплара и 27 редова; контузовано: један подофицир и 8 редова. Код десне колоне – рањено: један официр и 11 војника; погинуло 4 војника.
У току дана:
Командант III армије са ОБр. 3869 известио је:
У току 29. ов. месеца трупе I армије напале су непријатеља. Пешадија је била успела да заузме главну линију непријатељских ровова, али је контра-нападом одбачена за 100-200 метара. Поново је покушала напад, али гребен је остао у непријатељскихм рукама. Центар 17. француске дивизије успео је да заузме део главне непријатељске прве линије на дужини од 300 метара.
У току 30. попуна муницијом и припреме за даљи рад код I армије.”
У 11 час. извештен је са ОБр. 1467 командант III армије и суседне дивизије следеће:
“У току пре подне на фронту ове дивизије затишје. На положајима киша с ветром и повремено магла.
У циљу припреме за сутрашњи рад наредио сам да десно крило десне колоне (4. пешад. пук) уз помоћ наше артилерије продужи напад у циљу овлађивања Црном чуком (чука № 2); али је због врло рђавог времена било немогуће повољно дејство артилерије, због чега овај напад до сад још није предузет. Ово ће се извршити чим временске прилике дозволе јако и успешно дејство наше артиљерије у циљу припреме тог напада, пошто би без овог дејства, напад пешадије био скопчан са великим жртвама.
У 16 час. са ОБр. 1469 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
„Од 11 час. непријатељска батерија западно од Чегела почела је тући лево крило леве колоне (14. пук) ватром средње интензивности, која је трајала до 12 часова.
У 13. час. осмотрено је са фронта Моравске дивизије прикупљање непријатељских делова пред центром леве колоне (југо-западно од Полога); Ови су тучени бочном ватром од стране Моравске артилерије и фронталном артилериском ватром са фронта ове дивизије и у 3.15 час. натерани су да се повуку.
Од 13.30 час. на целом фронту ове дивизије затишје; на положају киша.
У 17 час. примљено је наређење команданта III армије ОБр. 3876 а које је напред у целости изнето. Па основи овога наређења у 18 час. командант дивизије са ОБр. 1470 издао је следећу заповест:
„Трупе I армије продужиће 31. тек. месеца напад. Према наређењу команданта III армије ОБр. 3876 ова ће дивизија такође предузети сутра 31. ов. месеца напад противу непријатеља пред својим фронтом у смислу моје заповести ОБр. 1450 од 28. тек. месеца.
Нарађење за почетак отварања артилериске ватре и за извршење пешадиског напада следоваће.
Команданти нападних колона и дивизиске артилерије учиниће потребне припреме за продужење напада.
У 19 час. са ОБр. 1476 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
„Од 16 час. десно крило десне колоне (4. пешад. пук) уз садејство артилерије десне нападне колоне, отпочело је напад противу Црне чуке (чука № 2). Непријатељска артилерија са Грунишког виса тукла је трупе тога крила у десни бок, што је поред врло тешког терена и рђавог времена, јако отежавало овај напад. За сада је напад овога крила остао без резултата.
На осталом делу фронта ове дивизије водила се врло слаба обострана артилериска ватра и местимично пушкарање.
У 19.20 час. примљен је извештај ОБр. 814 команданта
1. Тимочке бригаде о данашњем раду:
„У току дана код ове колоне била је следећа ситуација: У 4 часа непријатељ, је покушао напад на 2. батаљон 13. пука но исти је одбијен ватром. Ово се десило с тога што су предњи делови 13. пука 2. батаљона изишли на камењар западно од осматрачнице № 1 као и у ров непријатељски северно од пута “М” и то још у току ноћи.
У 11.30 час. непријатељ је понова јачом снагом напао на камењар западно од осматрачнице № 1 и јаком митраљеском бочном ватром, као и артилериском, натерао предње делове
2. батаљона 13. пука да се повуку на старе положаје.
На фронту 14. пука било је обичног пушкарања. а цео положај пука тукао је непријатељ. артилеријом пољском и хаубичком.
Распоред ове колоне је следећи: десно крило почиње (1. батаљон 13. пука) од Скочивирске јаруге ка камењару одмах јужно од осматрачнице № 1 (од осматрачнице раздваја га јаруга), затим камењаром југо-западу на гребен северно од две црне бразде, од тога гребена на јужну ивицу тора и затим на камењар северно од пута “М” а по том на две врбе у западној јарузи (нешто северније). Овде је веза са десним крилом 14. пука (2. батаљона) чији стрељачки строј почиње на 30 метара северно од ове две врбе, затим иде на линију “белих ровова” где се свршава лево крило 2. батаљона 14. пука. Овде се продужава у лево северно испред каменитог ћувика преко кога се спушта ка јарузи Чегелског потока, хватајући везу лево са батаљоном
18. пука. У току ноћи 3. батаљон 13. пука извршиће смену са 1. батаљоном, који има да дође у пуковску и бригадну резерву (по две чете) – у бригадној без митраљеза. Место бригадне резерве јужно од две црне бразде у камењару.
У 19.30 час. командант дивизиске резерве јавља, да је стање код исте редовно.
У 12.15 час. команданту III армије послат под ОБр. 1477 овај извештај:
“У циљу извршења наређења командантовог ОБр. 3837 од 28. ов. месеца у току ноћи 28./29. тек. месеца извршен је овакав распоред дивизије:
Десна колона: команданг пуковник Стојановић – десно крило: 4. пешад. пук (2 батаљона: 1. и 3) са две чете у пуковској резерви напада Црну чуку и косу која од ње иде ка врху Чука. Центар: 9. пешад. пук (2 батаљона: 1. и 3) са 2. батаљоном 4. пешад. пука да 2 батаљона (2) 4. и (1) 9. пука у првом борбеном реду и једним (3) 9. пука у резерви пуковској, напад од Беле чуке косом ка врху Чука. Лево крило: 8. пешад. пук (2 батаљона: 1. и 2) са 2. батаљоном 9. пука; са 2 батаљона (3) 9. и (1) 8. пука у првом борбеном реду и једним (2) 8. пука у пуковској резерви, напада косом између потока северно од ушћа Строшинце и Скочивирске јаруге.
Овај напад потпомажу као одсечна артилерија: 2 орућа 1. Дунавске и 2 Данглисова оруђа на левој обали Црне реке и са десне обале Црне реке 5 Дебанжових брдских оруђа Дринског дивизиона, 6 орућа 1. и 2. Дунавске брд. батерије и 4 оруђа француске 65 мм. брдске батерије. 2 рововска оруђа Дунавске и једно рововско оруђе Дринске батерије.
Лева колона: командант пуковник Докић: Десно крило: 13. пешад. пук са 2 батаљона (1. и 2.) у првом борбеном реду и једним (3) у пуковској резеви, напада одсек од Скочивирског потока до с. Полога. Лево крило: ‘4. пешад. пук 2 батаљона (2. и 1.) са једном четом у пуковској резерви напада одсек од с. Полога до Чегелског потока. Напад потпомаже као одсечна артилерија: 4 топа 3. Дунав. брдске батерије на левој обали Црне реке и 3. оруђа 3. и 6. пољске батерије на непосредној десној обали Црне реке и 3. Дунав. рововска оруђа.
Општа резерва: Командант пуковник Милетић: 3. батаљон 14. и 3. батаљон 18. пука код с. Скочивира. Дивизиска артилерија: 2. оруђа 1. пољске батерије, 2 хаубице 2. хаубичке батерије и један дугачак 120 мм. топ на југо-западним падинама Старковог гроба: 3. оруђа 4. пољске и 4 оруђа 1. хаубичке батерије на непосредној десној обали Црне реке јужно Скочивира: једна хаубица бугарска на самој обали реке код Скочивира; 4 оруђа француске дугачке 120 мм. батерије на падини у близини Црне реке; 2 оруђа 120 мм. дугачких и 3 оруђа 105 мм. дугачких топова на коси југо-западно од с. Совича. Коњички ескадрон код с. Сочива. Пијонирски полубатаљон: 1. чета на мостовима, 2. чета на раду око утврђивања косе југо-западно Старковог гроба.
Дивизиска завојишта: 1. и 2. Сович, 3. Крушоград. Трупне коморе и колонски возови на линији с. Стара Попадија – с. Крушоград. Дивизиски штаб на северној падини косе југо- западно од Старковог гроба.

Слични чланци: