Како је ноћ 30./31. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3897 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3640, 3660 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1480., 1483, 1487. изнети код исте за овај дан.
Од команданта I армије:
У 9.15 часова: командант дивизије са ОБр. 3896 наредио је команданту Дринске и Дунавске дивизије слeдеће:
“Због рђавог времена у току јучерашњег дана и ноћас I армија водећи данас само артилериску акцију, а напад пешадијом предузеће у току дана. ако јој се укаже понова прилика иначе сутра 1. тек. м-ца. с тога наређујем, да и трупе ове армије у току ов. дана воде артилериску акцију у циљу ломљења непријатеља с тим да Дунавска дивизија десно по могућству овлада Црном чуком, а ако јој се укаже повољна прилика да пређе и у напад и овлада непријатељским положајем. Иначе овај напад према томе наређењу ОБр. 3876 од 30. тек. м-ца предузети сутра 1. тек. м-ца. – Дринска дивизија дејствоваће са задатком да непријатељске снаге што јаче привеже за своје положаје и онемогућн им груписање и слање појачања на леву обалу Црне реке. а у повољном моменту да преће у напад. О пријему овог наређења одговорити депешом”.
У 22.50 часова наређено са ОБр. 3915 команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће: “За време док се не изврши ново груписање снага код I армије, које ће трајати 2-3 дана наређујем, да се непријатељ, ломи артилериском ватром, с тим да за то време Дунавска дивизија овлада предњим непријатељским тачкама које треба заузети ради олакшања одсудног напада на главни непријатељски положај. – За Дринску дивизију важи моје наређење ОБр. 3896 од данас.
Дејство Дринске дивизије
У току ноћн 30./31. октобра било је слабо пушкарање и ретка артилериска ватра. Са ОБр. 3640 извештена армија и суседне дивизије о предњем.
У току дана:
У 10.40: примљено је наређење команданта III армије ОБр. 3896 за сутрашњи рад. Ово је у напред у целости за овај дан изнето. У 12.15 часова са ОБр. 3653 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
“Ситуација у 12 часова: Обично пушкарање на фронту дивизије. Непријатељ је нашом ватром ометан у утврђивању. Од јутрос киша, снег и густа магла”.
У 14 часова: Командант дивизије са ОБр. 3654 издао је следећу заповест:
„Ни данас на фронту дивизије ничег значајнијег. Командант III армије доставља: ,.Због рђавог времена у току јучерашњег дана и ноћас I армија водиће данас само артилериску акцију а напад пешадијом предузеће данас ако јој се укаже згодна прилика иначе сутра 1 -IX- С тога наређујем да трупе ове армије у току данашњег дана воде артилериску борбу у циљу ломљења непријатеља с тим да Дунавска дивизија овлада Црном чуком а у повољној прилици пређе у напад. Дринска дивизија дејством да привеже непријатеља, да не би слао појачања на леву обалу Црне реке”.
Наређујем:
1) Да команданти колона продуже рад у смислу моје јучерашње запосвести с тим што ће пажљиво мотрити на ситуацију и енергичио искористити сваки повољан моменат за прелаз у наиад, оваква ситуацијам а нарочито за леву колону може наступити, успешном акцијом десног крила у правцу с. Ивена.
2) Задатак артилерије обележен је мојом јучерашњом заповешћу у опште, она има да саглашава свој рад раду пешадије.
3) Нарочиту пажњу скрећем на потребу сталне опрезе, јер једна трупа може бити нападнута јачом снагом, али несме битн изненађена. Артилерија мора увек бити спремна да створи бараж и испред линија.
4) За везу трупа са позадином Плочом и Јурки Кулбелери, поред пута преко северног краја Кочобеја и Кајмакчалана постоји стаза преко Вирута – јужним надинама Кочобеја и Плоче. Због мање хладноће, мањег ветра и снега. изгледа да је ова стаза сада повољнија за саобраћај товарном стоком од горњег пута. Према томе користити ову стазу.
5) Слагалиште муниције налази се измећу Кочобеја и Флоке.
6) Приватна санитетска станица, између пуковских превијалишта и II Тимочког завојишта, организована је код Султаније Кулбелери, где ће се рањеници и болесници приликом евакуације прихватити.
Достављено по ордонансима командантима колона, 5. пука, артилерије, пионирског батаљона, командиру коњичког ескадрона. референту за санитет, ппуковнику Мостићу и помоћнику команданта дивизије.
У 18 часова: Са ОБр. 3660 извештена армија и суседне дивизије следеће:
1) У 17.30 час. непријатељ је користећи маглу нагло попунио своје ровове на Рововској и Браздастој коси и после краће ватрене припреме из пушака и митраљеза, извршио испад противу левог крила десне и десног крила средње колоне. Пред левим крилом десне колоне непријатељ је одбачен с велики губитцима. Пред десним крилом средње колоне борба се још води.
2) Осмотрено код непријатеља: око подне једна чета у покрету од с. Градешнице ка западном крају Браздасте косе. Услешно је тучена нашом артилеријом и заустављена у једној јарузи.
У 18.25 час. поручник Поповић из 7. пука јавља, да су Бугари у 17.30 час. напали на ћувик на наше делове између рововске и Браздасте косе, али су наши извршили контра-напад и повратили изгубљени терен.
У 18.15 час. Команлант 1. бригаде јавља, да су Бугари око 17.30 час. нагло напунили ровове на Рововској коси и после кратке ватрене припреме покушали напад на десно крило 17. пука на Рововској коси, али су нашом јаком пешадиском, митраљеском и артилериском ватром одбачени назад са великим губитцима.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 30./31. октобра на фронту ове дивизије десно крило десне колоне (4. пешад. пук) продужио је напад на Црну Чуку (Чуку № 2) и напредовало за 100 метара, задржано врло великим теренским тешкоћама и непријатељским јаким дејством ручним бомбама. На лево крило десне колоне (8. пешад. пук) непријатељ је покушао напад, који је задржат. На фронту леве колоне пушкарање предњих делова. Непријатељ је повремено тукао фронт 13. пука артилеријом и бомбама.
Губитци у току прошлог дана:
Код десне колоне: погинуло 3 редова; рањено 2 подофицира, 1 каплар и 23 редова; контузовано 2 редова.
Код леве колоне: рањени: 3 официра, 3 подофицира. 4 каплара и 27 редова; погинуло: 1 каплар и 6 редова; контузовани 1 редов. Нестало 63 редова.
Са ОБр. 1480 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 7 часова: Начелник штаба III армије известио је начелника штаба дивизије да ће због рђавог времена I армија у току дана само бомбардовати непријатељске положаје артилеријом и једино у нарочито повољном случају дејствоваће и пешадијом. Ово је достављено командантима бригада и артилерије.
У 11 часова са ОБр. 1480 извештена армија следеће: “У току пре подне на фронту ове дивизије слаба обострана артилериска ватра. На положају јака магла. У 13 часова примљено је наређење команданта III армије ОБр. 3896 а које напред код исте изнето и по истом је учињено већ што треба.
У 16 часова: Команданту III армије и суседним дивизијама послат је са ОБр. 1485 следећи извештај:
“Од 11 часова на фронту ове дивизије обострана слаба артилериска ватра.
Десно крило десне колоне (4. пешад. пук) продужило је напад, напредујући постепено и лагано. Напад овога крила јако је отежан теренским тешкоћама и отпором предњих непријатељских делова заклоњених по стењацима. Јаче потпомагање овога напада артилеријом није се могло извести због јаке магле на положају као и због недостатка муниције код артилериске групе која тај напад потпомаже.
Код центра десне колоне (9. пешад. пука) предњи делови успели су да напредују 100-150 метара и овладају једним камењаром који је непријатељ до сада држао.
На осталом делу фронта ове дивизије нема промене. Према накнадном добијеном извештају 63 војника 13. пешад. пука. за које је извештајем ОБр. 1480 од данас јављено да су нестали, вратили су се у команду.
У 16.40 часова: Командант Дунавске бригаде јавља, да је лично био код десног крила, разговарао са командантом 4. пука и са официрима и војницима (нарочито рањеницима) и добио утисак овакав: Напад иде врло споро, терен је и одвише тежак, а остало је још да се заузму два камењара па да се овлада каменитим басамаком али што још не значи и да се избило на врх Црне Чуке (како га зову Орлово Гнездо). Та два камењара јаки сами по себи, још су утврђени и рововима (западни један ров већ је заузет.) При том још, добија се ватра од врха Грунишког Виса, који се ту увлачи у Црну Реку; та ватра је плотунска, што значи, да ту нису непријатељске патроле већ јачи делови. – Осматрајући терен, видео је данас, да је ребро које се пружа од Црне чуке после спојено једном добром гредом са врхом Чука, које су у ствари плато, везан за то ребро једном косом око 2 км, дугачким. Како напад на саму Црну Чуку иде споро и тешко то би требало извршити маневар, и, нападајући на ту косу, загрозити посади непријатељској на Црној Чуки. За ово је потребно и свежих трупа, јер 4. пук има до сада око 100 губитака. Борба се води ту поглавито бомбама и готово сви рањеници, које је видео, рањени су у главу. Сам командант 4. пука изјавио је, да му је пук јако заморен. Мећутим, рекао му је у Дринској дивизији има свежих пукова као нпр. 5., који сад само врши осматрање према Соколу. Треба у том погледу радити, и то чим пре што је посада на Црној Чуки већином из 21. пука, који је скоро дошао са Дојранског Залива, свеж је, одморан, са четама бројно јаким. – Због величине положаја, јачине непријатеља на њему, тешкога терена, важности тог крила и значаја чак делимичног успеха на њему, – тражи да се ојача бар једним батаљоном и да се 4. пук смени каквим свежим пуком. – Начелник дивизиског штаба одговара, да је првобитна идеја и Армије била: да ту групише Дринску дивизију и изврши напад њоме, али то није одобрила Врховна Команда. Због тога не верује да ће се и ови захтеви испунити. Идеја Команданта дивизије била је, да се лево крило те бригале не ојачава и да се имало радити центром (у моме
је цео 9. пук) а батаљон 4. пука. који је био на центру, да се развије бочно према Црној Чуки и помогне њено заузеће. Доставио је његов предлог команданту дивизије, али ипак командант дивизије сматра. да се једино центром има радити енергично и њиме извршити главни удар. Ако се Црна Чука не могадне узети пре тога одлучног напада, онда је напасти кад се општи напад предузме, за који ће се чекати инцијатива I армије.
У 14.30 часова: Са ОБр. 1487 извештен командант армије и суседне дивизије следеће:
“Од 16 часова продужен је напад десног крила десне колоне (4. пешад. пука) које је успело да овлада новим басамаком стеновитих камењара по цену доста знатних губитака, нарочито у односу на своје бројно стање (око 100) – Теме Црне Чуке још није заузето.
У 18.40 часова примећено је прикупљање непријатеља пред десним крилом леве колоне (13. пешад. пуком); отварањем наше артиљериске ватре непријатељски делови су протерани.
Промене у распореду: у току ноћи 30./31. 3 батаљон 13. пешад. пука сменио је 1. батаљон истог пука, који је дошао са две чете у пуковску, а са две чете у бригадну резерву.
Јака магла на положају потпуно је ометала рад артиљерије.
Губитци: а) рањени официри: 1) Милија Петра Ристића из Ђурђева, Лепенички, Крагујевачки: рез. пешад. ппоручник водник 1 чете 3. батаљ.. 8. пука – Браздаста коса; б.) Контузовани официри: 2) Милун Ј. Бакић из Забрђа, окр. Васојевић Црна Гора; акт. пешад. поручник. водник 1.1.4. пука – Чуке (остао у строју); 3) Драгомир Б. Новаковић из Грмића, азбуков. подрински акт. пешад. поручник водник 3.1.4. пука – Чуке (остао у строју); погинуло: подофицира 8, каплара 3, редова 16; рањено: подофицира 4, каплара 16, редова 77; контузовано: редова 32; нестало: редова 2.
Утрошено муниције: пушчане 82320, митраљеске 21140; ручних бомби III; азен-бомби 113; ракетли: за осветљавање 40, за сигнализацију 36; Артиљерија-пољска: шрапнела 137; разорних зрна 140; брдска 65 мм. шрапнела 150; разорних зрна 237; брдска 75 мм. шрапнела 9: разорних зрна 76; брдска 80 мм. разорних зрна 342: рововска: 10 бомби од 16 кгр.